Numansdorp-'g.Qravenc[ee} dompelen de Waard in rouw IU» Strijens bitter gevecht tegen het Kilwater Een hele straat stortte in; 69 mensen vonden de dood Bisamratten Engelse Zondag Onderscheid TOCHT LANGS GEMEENTEN IN HOEKSCHE WA ARD Telefonisch contact langs geheime lijn Interviews met burgemeesters Herstelwerken hebben alle voorrang Polygoon legt ramp vast JET VRIJE VOLK DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 Het gehele Nederlandse volk. vrijwel zonder uitzondering, kent op dit ogenblik maar één doel: Hoe kunnen wij zo goed en zo snel mogelijk helpen. Vrijwel zonder uitzondering. Slechts een kleine groep communisti sche wroeters en hun naaste omgeving, vragen zich ook thans weer niet in de eerste plaats af: „Hoe kunnen wij helpen in de nood?", maar: „Hoe kunnen wij politieke munt slaan uit de ellende?" Het dagelijkse bestuur van de C.P.N. weet het al: De na-oorlogse regeringen-Drees en andere zijn ten volle verantwoordelijk voor de ramp. En terwijl iedereen uit eigen ervaring weet, dat de drang tot helpen spontaan naar boven kwam, zodra de berichten van de watersnood bekend werden, heeft het dagelijkse bestuur van de C.P.N. „vast gesteld", „dat de regering niet centraal heeft ingegrepen, maar de hulp en het reddingwerk, die in de eerste plaats staatszaak zijn, heeft overgelaten aan plaatselijke autoriteiten en particuliere instellingen die onvermijdelijk langs elkaar werken." Ditzelfde dagelijkse bestuur van de C.P.N. roept in hetzelfde nummer van De Waarheid de leden van de C.P.N. en de arbeiders organisaties op „om onmiddellijk te komen tot een landelijke organi satie van comité's voor volkshulp". Daar krijgen wij dus het zoveelste comité, thans geheten comité voor Volkshulp. Alles ter meerdere glorie van de CP.N. Een vermelding van het Nationale Rampenfonds hebben wij in het communistische blad niet gevonden. Het filiaal van de C.P.N., de E.V.C., bauwt onmiddellijk na, dat de regering de schuld is en „eist" ook centrale hulpverlening. „Zij is echter van mening, dat financiële hulp door middel van overwerk geen doel treffende maatregel is". Terwijl duizenden en tienduizenden slachtoffers van de watersnood met moeite him leven hebben gered en terwijl bijna duizend mensen zijn verdronken, kennen de leiders van het Nederlandse communisme maar één zorg: Hoe slaan wij hier munt uit voor onze wrakke zaak. Bij het lezen van deze weerzinwekkende propaganda, die in weerzin wekkendheid slechts door het volgende nummer van De Waarheid is overtroffen, viel ons het woord bisamratten in. Bisamratten zijn gevaarlijke woeldieren, die gangen in dijken graven en de weerstand verzwakken. Zo zien de communisten als hun enige taak om door hun gewroet de geestelijke weerstand tegen rampen die ons land treffen en gevaren, die ons bedreigen, te verzwakken. Bisamratten! Het Engelse Lagerhuis heeft gedebatteerd over de eerwaardige tradities van de Engelse Zondag, „de Zondag zonder publieke sportevenementen en zonder toneel", de „Zondag van de verplichte verveling", zoals de Londense correspondent van een Frans blad hem karakteriseert. Maar voor een groot deel van de Engelsen heeft hij toch een positieve waarde: alle hervormingspogingen werden althans door het parlement afgewezen en de meerderheid, die dit deed, ver enigde leden uit alle drie grote politieke partijen. Het voorstel dat sport en toneel direct zou hebben toegelaten sneu velde met grote meerderheid: 281 tegen 57 stemmen. Dat hier geen politieke kwestie werd beslist volgt reeds uit de zeer schrale bezetting van het Lagerhuis: geen oppositie, die een politieke beslissing wou uitlokken, geen regeringspartij die daartegen al haar getrouwen had opgeroepen. Integendeel, alle drie partijen hadden hun parlements leden de vrijheid gegeven, naar eigen inzicht te oordelen en te stemmen. Iets meer kans bood een voorstel, dat de Zondagswetgeving wilde voorleggen aan een studie-commissie. Dit denkbeeld vond veel steun in het land, ook bij eminente vertegenwoordigers van de Anglicaanse Kerk en de Methodisten. Churchill was er dan ook bang voor. Het is heel verleidelijk, een moeilijk vraagstuk op de lange baan te schuiven. En was er eenmaal een commissie, die de kwestie rustig bekeek, dan kwamen er ook wel hervormingsvoorstellen, bedacht de premier, die over een grote parlementaire ervaring beschikt. Dus pleitte hij wel sprekend voor een directe beslissing. Met 172 tegen 164 stemmen kreeg hij zijn zin. Dat was zijn eigenlijke overwinning. Directe ingrijpende maatregelen tegen de Engelse Zondag hadden geen schijn van kans. zoals uit de reeds genoemde stemmenverhoudingen duidelijk blijkt. Ook over het commissie-voorstel had geen politiek debat plaats. Trouwe kerkgangers onder de Lagerhuis-leden bepleitten, „dat de kerk zich niet moet opdringen". Anderen betoogden dat in het „zondige Parijs" de kerken 's Zondags tweemaal zoveel bezoek trekken dan in Londen. Partijgenoten van die leden verdedigden de stijl van de Engelse Zondag als een verworvenheid van historische waarde, waarvan het Engelse volk geen afstand moest doen. Deze scheidings lijn liep door de drie partijen en de twee colonnes die naar de beide corridors wandelden om hun stem vóór of tegen uit te brengen (de manier van stemmen in het Lagerhuis) vormden de bontst denkbare politieke samenstelling, althan^ voor Engeland. Ziehier een land met politieke partijen, toegankelijk voor gelovigen van allerlei aard en voor buitenkerkelijken. Zij kunnen vraagstukken van levensbeschouwelijke aard behandelen en beslissen, volkomen buiten de politieke sfeer. Zij kunnen ze dus zuiver behandelen op hun levensbeschouwelijke waarde. Zonder enige poging om uit de opvatting van een andersdenkende politieke munt te slaan. Zonder een poging om enige opvatting omtrent deze kwestie te diskwalificeren, door ze in de sfeer der politieke tegenstellingen te trekken. En, o wonder, in het land zonder kerkelijke partijen, met ruim vijf Jaar van socialistische regering en een socialistische meerderheid in het Parlement, handhaafde de strenge Engelse Zondag zich onverkort en werd elke wijziging ook thans, mede met socialistische hulp afge wezen. Wij willen hiermee yeen pleidooi voeren, noch vóór, noch tegen de Engelse Zondag. We wilden alleen maar aantonen dat kwesties van levensbeschouwelijke aard, juist volgens de zienswijze der meest recht- zinnigen, veiliger zijn in een land zonder dan mét kerkelijke partijen. Gij hebt de plank misgeslagen, toen u over het beleid van de huidige minister van Justitie bij de voorwaardelijke invrijheidstelling van oorlogsmisdadigers schreef. Want gij hebt gesproken van de veront rusting bil velen over de vanzelfsprekendheid, waarmee onder vorige ministers van Justitie het beleid voor gewone gestraften in zake de voorwaardelijke invrijheidstelling werd toegepast op de oorlogsmisda digers. En aan het slot van uw beschouwing schreef u, dat men zich over het beleid van de huidige minister van Justitie geen zorgen be hoeft te maken. Aldus spreekt het Christelijk-Nationaal Dagblad „De Rotterdammer" ons toe, Het blad citeert ten bewijze van zijn stelling het antwoord, dat minister Donker op 6 Januari in de Eerste Kamer aan mr In 't Veld heeft gegeven bij zijn interpellatie naar aanleiding van de ont snapping in Breda. In dat antwoord staat, dat minister Donker prin cipieel voor de oorlogsmisdadigers geen ander beleid wil voeren dan voor de gewone criminelen. Wanneer tweederde van de opgelegde straf is uitgezeten, dan vindt echter niet automatisch voorwaardelijke vrijlating plaats. Verschillende omstandigheden hebben invloed op het te nemen besluit. Maar niet, aldus de minister, de ernst van het ge pleegde misdrijf. Wij hebben deze uitspraak anders gelezen dan De Rotterdammer. Het laten meespreken van verschillende omstandigheden, evenals dat het geval is bij de invrijheidstelling van gewone delinquenten houdt naar onze overtuiging in, dat onder andere de mate waarin de ge vangen oorlogsmisdadiger tot inzicht van het onjuiste van zijn gedrag Is gekomen, meeweegt. Wij zien in de mededelingen van de ministei een doorbreking van een zeker automatisme, dat bij de invrijheid stelling was ingeslopen. Na tweederde van de straftijd zal elk geval op zijn eigen verdiensten worden bekeken. De minister heeft tTouwens aan deze opvatting steun gegeven dooi bij genoemde gelegenheid in de Eerste Kamer enige gevallen op te noemen, waarbij hij reeds met het automatisme had gebroken en oorlogsmisdadigers langer gevangen had gehouden, dan tweederde var hun straftijd. Wanneer de minister de meer individuele beoordeling van elk geval ook bedoelt werkelijkheid te maken voor de gewone ge vangenen, kunnen wij er ons slechts over verheugen. Dat overigens bij de beoordeling van de gewenstheid voorwaarde lijke invrijheidstelling te verlenen, de ernst van het gepleegde misdrijf buiten beschouwing moet blijven, zoals de minister meent, is ons niet duidelijk. Dat er in het verlenen van de voorwaardelijke invrijheid stelling een zekere lijn moet zitten, en dat het beleid geen willekeur mag zijn, is buiten kijf. Maar dat men onrecht zou doen door de ene gevangene een grotei deel van zijn straf te laten uitzitten dan de andere, omdat het delict van de een van andere aard is geweest dan dat van de ander, ontgaat ons. Wij menen, dat de aard van het misdrijf wel een element in het beleid ten aanzien van de voorwaardelijke Invrijheidstelling mag en kan zijn. - (Van een onzer verslaggevers) IN EEN PAARDENSTAL van een boerenhuis ergens in Mijnsheerenland staat een telefooncentrale. De 70-jarige mej. A. v. d. Enden bereddert er het huis, waar de kolonel b.d. J. Termaten, hoofd van de Bescherming Burgerbevolking, Kring 6. zijn hoofdkwartier heeft. Slechts een paar ingewijden weten van het bestaan van deze geheime post. Vandaar wordt een speciaal telefonisch contact onderhouden met 17 gemeenten in de Hoeksche Waard en op het Eiland van Dordrecht. Ook met de gemeenten, die nu, als gevolg van de overstromingen, van de buitenwereld zijn afgesloten. Met uitzondering van 's-Gravendeel. Op deze geheime centrale post een unicum voor Nederland hebben wij gesproken met de burgemeesters van die plaatsen, welke op andere wijze dan per boot, onbereikbaar zijn. Zo kregen we een compleet overzicht van de watersnood iu de Hoeksche Waard, die per auto alleen bereikbaar is via de Spijkenissebrug en het veer bij Hekelingen naar Nieuw- Beijerland. Geen Vrouwenspiegel en kinderrubriek In verband met het overstel pende nieuws over de watersnood verschijnen de Vrouwenspiegel en de Kinderrubriek deze week niet DE REDACTIE Daar in en langs het Spui stormde het Woensdagavond meedogenloos. De veerman aarzelde. Zou hij Hij is toch overgestoken. Aan beide kanten wachtte een lange rij auto's om het eiland op of af te komen. De veerboot is niet omgeslagen in de harde wind De Hoeksche Waard is nagenoeg van zijn verbinding afgesloten als men het voetgangersveer van Puttershoek naar Groote Lindt en de bijna voor iedereen ver boden verbinding tussen 's-Gravendeel en Wieldrecht buiten beschouwing laat. Via Spijkenisse komen alleen zij, die om zeer dringende reden in de Hoeksche Waard moeten zijn. Die geheime telefonische verbinding is aangelegd in de gemeenten Ridderkerk, Barendrecht Hendrik Ido Ambacht en Heerjansdam, alle op het Eiland van IJsselmonde en in Oud-, Nieuw- en Zuid- Beijerland, Goudswaard, Fiershil. Mijnsheerenland, Westmaas, Maas dam, Puttershoek, Heinenoord, Strijen, Numansdorp en Klaaswaal in de Hoeksche Waard. In het zwaar geteisterde 's-Gravendeel Is de telefoonpost uitgevallen. Terwijl vele gemeenten versto ken waren van elke normale tele fonische verbinding, hebben wij in Mijnsheerenland in het bijzijn van de kolonel („U moet geen propaganda voor mij maken") en burgemeester mr A. de Jong van Mijnsheejenland-Westmaas, ge sproken met Strijen, Maasdam, Puttershoek, Numansdorp en Zuid-Beijerland. Men kan via deze vernuftige telefooninstalla tie alle burgemeesters van de aangesloten plaatsen tegelijk aan de lijn krijgen. De een praat en de anderen luisteren mee. Zo kunnen telefonische conferenties worden gehouden. Woensdagmiddag omstreeks 2 uur spraken wij burgemeester T. A. W. Bol man van STRIJEN. waar vele honderden, mensen van hogerhand zijn geëvacueerd. „We kunnen de zaak misschien wel houden. Mensen zijn hier niet meer nodig. Ook zand zakken zijn er voldoende", aldus de burgemeester van Strijen. Numansdorp Burgemeester G. J. de Zeeuw van het zo ernstig getroffen NU MANSDORP. dat 69 doden be treurt, rustte Woensdagmiddag voor het eerst sinds Zaterdagnacht de wrede elementen deze eens welva rende plaats in een oord van onge kende nood' heeft herschapen. De burgemeester bevond zich in het huis van notaris De Boer in Klaas waal. Drie duizend van de 4500 inwo ners van Numansdorp zijn naar Klaaswaal geëvacueerd. Ettelijke kolossale gaten zijn er in de water- kerende dijk geslagen. Zeer snel is het water aangestormd tot aan de dijk van Middelsluis. Zó snel is dat in zijn werk gegaan, dat een hele straat naar de zeedijk is ingestort, waarbij 69 mensen alle slacht offers, die in Numansdorp te betreu ren zijn, jammerlijk om het leven kwamen. Ook het gemeentehuis van Nu mansdorp staat onder water. Eén ge meentelijke post is nu ingericht in Numansdorp in het huis van de rent meester van de ambachtsheerlijkheid Cromstrijen. In Middelsluis is in allerijl een hulpsecretarie in gereed heid gebracht. Burgemeester De Zeeuw, die zelf aan het reddingswerk heeft deelgenomen en wiens kordaat optreden door die van Numansdorp wordt geroemd, heeft tijdens een in spectietocht bijna het leven verloren. Dat was op de Schuringsedijk, waar nog mensen in een ernstig bedreigd huis konden zitten. De burgemeester slaagde er in een gat in de zolder te slaan, waardoor hij zich nog juist voor het meedogenloos opdringende water kon redden. Op de centrale telefoonpost van de B. B. komt op dat ogenblik juist het weerbericht door: „Storm uit het Westen: later ruimend naar Noord west; windstoten". We denken aan en spreken met Numansdorp, dat van de weg af voor niemand bereikbaar is. Alleen een klein gedeelte van de Schuringsedijk staat nog droog. Am- phibievaartuigen varen er af en aan. Er zijn vijftig motorvletten aange vraagd voor het vervoer van cada vers. De boten varen op Klaaswaal, waar de toestand gelukkig minder ernstig is. Het is in deze gemeente, waar ook de heer De Zeeuw burgemeester is, betrekkelijk rustig. De Rode-Kruis- colonne uit Mijnsheerenland heeft in KLAASWAAL een noodziekenhuis ingericht, waar de zieke evacué's er zijn duizenden vluchtelingen, voor al uit het grotendeels ontruimde Nu mansdorp, naar toe gestroomd worden verpleegd. Ook in Ridderkerk op het eiland IJsselmonde is een noodzieken huis ingericht. Dinsdag hebben de leden van Gedeputeerde Staten, mevr. S. de Ruyter—De Zeeuw en ir Wit tenberg. deze contreien bezocht. Zo zijn zij in Numansdorp geweest. Elke avond komen de burgemees- tere uit de Hoeksche Waard in Klaas waal bijeen om de toestand in hun gemeenten te bespreken en maatre gelen tegen het niet aflatende water te coördineren. Puttershoek „Geen slachtoffers in PUTTERS HOEK", zo vertelde ons Woensdag namiddag burgemeester W. v. d. Ploeg. Er zijn in deze gemeente geen mensen geëvacueerd. Wel zijn er enige zo'n twintig vluchtelingen uit Strijen en Heinenoord onderge bracht. Het gedeelte van Puttershoek, dat zich aan de 's-Gravendeelse kant bevindt, staat finaal onder water. Ook ln de richting Heinenoord staat het. evenals ln de zomerlanden en in de buurtschap Kuipersveer, soms meters hoog. De inwoners van Puttershoek zijn allen op de dijk geconcentreerd. Naar Maasland en Mijnsheerenland staat het dras. Daar worden de dijken nog extra in de gaten gehouden. Het water, dat met geweldige kracht te gen de BlaaksohendiJk heeft gespoeld, stroomt in de richting van Putters hoek. „De medewerking van de suiker fabriek verdient alle lof. Van groot belang is de verdediging van de Blaakschendijk en van de Oud-Bona- venturadijk voor het gebied rond de Binnen-Maas", aldus de burgemees ter van Puttershoek, dat bereikbaar is voor voetgangers en fietsers via het veer met Groote Lindt. „Be heerst" noemde de heer W. v. d. Ploeg de houding van zijn Inwoners. Er is niet ln het minst sprake van een pan iekstemming. De aanvoer van voorraden ls groot. Zo komen geweldige hoeveelheden nuttig materiaal uit Zwijndrecht. Voorburg en Rotterdam. Honderd man zijn druk bezig om de Blaak schendijk en de Bonaventuradjjk met zandzakken te versterken. De Molen dijk is over twee en een halve kilo meter verdwenen. Burgemeester W. Timmerman van ZUID-BEIJERLAND zei ons, dat er ook in zyn gemeente geen slacht offers zijn. Uit deze plaats van 2600 inwoners zijn er zo'n 250 op eigen gelegenheid geëvacueerd. De schade ln deze gemeente loopt in de hon derdduizenden. j Zestig huizen zijn er op ge meentelijk grondgebied ingestort. Zo op TIENGEMETEN, op 't Sluisje en op de Nieuwendijk. Het aantal slachtoffers op Tiengeme- ten bedraagt twee. Ongeveer veer tig procent van de bevolking van 180 zielen is op het eiland achter gebleven. De overigen zijn met boten van de rivierpolitie naar veiliger streken gebracht. In Zuid-Beijerland tot welks grondgebied ook een deel van Tiengemeten behoort is geen be hoefte meer aan materiaal. De tele-. Advertentie IM KOU en GRIEP i kunt U bestrijden met de f zo krachtig werkende HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EH GEMAKKELIJK IHHEMEH EVACUATIE. Een vreemd woord voor iets verschrikkelijks, dat in houdt dat je zelfs in de laatste dagen van je leven nog van je eigen stoel, van je eigen bed, van je eigen kamer wordt gescheiden. Een heel oud dametje wordt door helpers en helpsters van het Rod« Kruis voetje voor voetje op de vaste wal gebracht. fonische verbindingen zijn bijna alle maal weer intact. Ondergelopen zijn de Eendrachtspolder van 1300 hecta ren, Tiengemeten, dat duizend hecta ren omvat en waar alleen nog op de hoge punten mensen huizen en de Groot Zuid-Beijerlandpolder. die zich uitstrekt over 700 hectaren en die dras staat. Dinsdag is er in Zuid- Beijerland weer electricïteit gekomen. Gas ls er nooit geweest. De drink watervoorziening is goed gere geld met tanks. De Rijkspolitie te water heeft ook op Tiengemeten drinkwater aangevoerd. „Hoewel de schade hier zeer, zeer groot is, zijn we blij. dat we er nog zo. zonder doden zijn afgekomen", aldus de burge meester, die neg meedeelt, dat er in de Schenkeldijk tussen de Numans- polder en de Eendrachtspolder vijf gaten zijn geslagen en dat er ook in de Buitendijk langs het Vuile Gat vijf grote gaten zitten-De noordelijke dijk van het eiland Tiengemeten is voor het grootste deel weggeslagen. Piershïl, Goudswaard Tussen PIERS HIL en GOUDS WAARD ls de nog begaanbare dijk, zeer. zeer smal. NIEUW-BEÏJER- LAND vreest een doorbraak van de dUk langs het Spui. Als er maar geen storm komt M ijnsheerenland MIJNSHEERENLAND wordt wel het rampendepot genoemd. Negentig bedden zijn daar disponibel. In het gemeentehuis zetelt, zamelt en sor teert het actieve Rode Kruis, dat voor voedsel, kleding, materiaal, ja wat niet ai zorgt. Maasdam In MAASDAM zijn geen slachtof fers, zo vertelde ons de waarnemend gemeentesecretaris J. D. de Kam (de burgemeester ls ziek). Het ooste- Advertentie IM. EEN KLEINE INFECTIE is dikwijls het begin van langdurige narigheden. Zuivert open huidplekken met de desinfecterende r-~- en snel genezende /p"-~ lilk deel van de gemeente tot aan de Nieuw Bonaventura staat onder wa ter. Evacué's zijn er niet. evenmin als Ingestorte huizen. Wel zijn er vluch telingen uit andere gemeenten geko men, zoals uit Numansdorp. Heinen oord en 's-Gravendeel (zo'n acht ge zinnen). Geen dijkdoorbraken, geen gaten en geen behoeften. Kan het gunstiger? En bovendien is de plaats goed bereikbaar. OUD-BEIJERLAND ls het cen trum van de hulpverlening' in de Hoeksche Waard. Evacuatie, vervoer van materialen en cadavers', de uit zending van werkkrachten naar waar zij nodig zijn (versterking van dijken op gevaarlijke plaatsen), dat alles loopt via Oud-Beijeriand. Zo zyn de dijken langs de polders de Klem en Bonaventura verstevigd. De Beerpol- der op het grondgebied van Oud- Beijerland is voorlopig echter van de kaart verdwenen, Evacué's uit Strijen zijn ln Oud- en Zuid-Beyerltmd on dergebracht. De H.B.S. is tot het do mein van het Rode Kruis herschapen en 't Groene-Kruisgebouw van Oud- Beijerland doet dienst als hulpzieken huis. Het westelijk deel van de Hoeksche Waard is nog voor de waters nood gespaard gebleven. Ten noorden van de grote weg van HEINENOORD tot aan de Barendrechtso brug, die geen dienst doet, staan echter grote stukken land onder water. STRIJEN, eens een welvarende plattelandsgemeente, thans een grauwe watervlakte door kale dijken doorsneden, is Woens dag het centrum geweest, waarop de hulpverlening in de Hoek sche Waard zich richtte. Er was slecht nieuws. De Oude Bona- venturase dijk vertoonde uitermate zwakke plaatsen en wan neer het water, dat nog steeds uit de richting 's-Gravendeel naderbij tornde, deze plekken zou wegknagen, zou dit ramp zalige gevolgen hebben voor verschillende dorpen. Immers, bij overstroming van de polders Oudeland en Oud- Bonuventura zou het gevaar voor de dorpen Cillaarshoek, Maas dam, Heinenoord en Mijnsheerenland onmiddellijk tot het top punt stijgen. En schrikbeeld voor de Strijenaren hun dorp waar nog steeds meer dan 3500 mensen verblijven, zou de enige uitweg naar de veilige droge wereld verliezen en volkomen geïsoleerd raken. De Strijenaren hebben van Maan dagmorgen vroeg tot Woensdagavond tegen de schemering een heroïsche strijd tegen het Kilwater gestreden. Mannen, vrouwen, kinderen, al wat lopen en sjouwen kon, hebben met vaak bloedende handen zakken met zand gevuld en dichtgenaaid. Het zand werd in tientallen vracht wagens aangereden uit Puttershoek en Oud-Beiierland. maar ook al het zand van de gemeente moest er aan geloven. Plantsoenen werden omge spit. trottoirs verdwenen. Zand. steeds meer zand was nodig om de tiendui zenden zakken te vullen. En wat is het resultaat geweest van deze moeizame arbeid, van dit ge ploeter in koude wind en striemende regen? Strijen heeft over een afstand van een kilometer op de „Oude Bon" een klein dilkle van tien duizenden en misschien wel van honderd dui zenden zandzakken gebouwd. Het klinkt ongelofelijk, maar het water staat zeker vijf en zeventig centimeter boven de kruin van de echte dUk tegen de zandzakken! Dorp gered? Zullen de Strijenaren hun dorp redden? In fiine straaltjes siepelt het Kilwater er al door, maar burgemees ter Bolman, wie men een intense ver- moelheid in de ogen leest, ging opti mistisch de sombere, kliedernatte Februari-nacht in. „Ik hoop. dat wij het kunnen redden", zuchtte hil en deze hoop werd gedragen door gans die moedige bevolking van. Strijen. Er zullen daar niet veel mensen gesla pen hebben vannacht. Burgemeester Bolman, die dagen en nachten lang niet in bed. zelfs niet uit ziin baggerlaarzen is geweest, was blij, dat hij op het ogenblik via een bijzondere telefoonlijn, een radio telefoon naar 's-Gravendeel en de gisteren aangerukte auto-mobilofoon van de Amsterdamse politie, eindelilk contact, heeft gekregen met de bui tenwereld. Afgesloten Verschillende dagen heeft Strijen volkomen in een isolement geleefd. De burgemeester schatte dat in ziin gemeente (Stryensas inbegrepen) on geveer dertig personen ziin verdron ken. Een groot gedeelte van de be volking is naar Oud-Beiierland ge- evacueerd. Pontonniers ziin druk be zig met het verwilderen van cadavers. En zo heeft Strijen ziin dappere striid tegen het water gestreden. Het heeft de verschrikking meegemaakt van de stormvloed op de Buitendijk, waar nog steeds (het is nu al drie dagen) het levenloze lichaam van een vrouw in dekens gewikkeld op de dijk ligt. De brandweer heeft al drie keer geprobeerd deze droeve plaats te be naderen. maar steeds vormden enor me rietmassa's een onoverkomelijke hindernis. En de mannen on de Kaai turen naar het bordje „Verboden op het gras te lopen" en de witte kozijnen van het domineeshuis, „Kijk, gisteren stond dat nog onder water, maar vandaag kunnen we er ten minste iets van zien". Dat „gisteren" was ook de dag van de begrafenis van de eerste slacht offers op het vriendelijke kerkhofje achter de dijk. (Van onze parlementsredactie) In Den Haag houdt men zich reeds bezig met het probleem van dc huis vesting der arbeiders, die straks in de geteisterde gebieden de herstel werkzaamheden moeten verrichten. Men zal aan deze werkzaamheden de grootst mogelijke voorrang geven. De directeur van de DUW, dr ir D. R. Mansholt, bevindt zich thans met het hoofd van het bureau Huis vesting. de heer J. van Ringen, in Zeeland. Vermoedelijk zal men voor de ar beiders demontabele barakkcncom- plexen laten gereedmaken, die on middellijk na de drooglegging kun nen worden opgericht. Lajos Stoecklcr, een onlangs in Boedapest gearresteerde Joodse lei der, is een „voormalig agent van de Gestapo", zo heeft radio-Boedapest verklaard. De Israëlische, culturele attaché te Boedapest, Walter, heeft op zeer korte termijn het land moe ten verlaten. Hij was beschuldigd van „splonnage". Met iedere beschikbare camera legt Polygoon-Profilti de nationale ramp op duizenden meters filmband vast. Sinds Maandagmorgen wordt het kantoor ln Haarlem overstroomd met telegrammen, waarin filmmaatschap pijen uit alle delen van de wereld dringend reportagefilms van de ge teisterde gebieden vragen. Sinds Maandagmorgen worden die films per vliegtuig naar alle werelddelen gezonden. Nederlands nationale ramp trekt thans in honderdduizenden bio scopen overal op de wereld als het voornaamste nieuws op het witte doek aan het publiek voorbij. Reeds Maandagmiddag werd in alle grote hioscopen van ons land de eerste 7 minuten durende film over de ramp vertoond, een extra-editie van Polygoon-Profilti. Onmiddellijk na de vertoning van deze extra-editie wordt in de bio scopen gecollecteerd. Niemand laat de bus passeren zonder iets te offe ren. Vandaag draait reeds de tweede aflevering der reportage, waarin de eerste luchtopnamen voorkomen. Men ziet er o.a. opnamen in van het zwaar getroffen Halsteren, van Pa- pendrecht, van 's-Gravendeel en van Zeeuwsch-Vlaanderen. Men ziet hoe grote verknochtheid aan eigen have en goed een boerenfamilie er toe brengt slechts opa en oma aan de reddingboot af te staan, terwyl alle andere familieleden wuivend op de paar vierkante meter droge grond op hu nhoeve achterblijven, hoewel ze volkomen door het water zijn in gesloten. En men ziet hoe het ver dronken vee wordt weggesleept, om dat het in het water rottend een gevaar voor de volksgezondheid vormt. Uit de 2000-meter-film, die Maan dagmorgen werd gebracht, is de eer ste reportage van 7 minuten samen gesteld. Op hoogspanning draaien de machine: van Polygoon, waarmede de afdrukken worden vervaardigd. Die afdrukken gaan niet alleen naar alle bioscopen in de wereld, doch boven dien naar de regering, die smalfilms heeft besteld voo ralle Nederlandse ambassades en gezantsohappen. De raadsman van de gearres teerde en uitgewezen Indonesiërs Go en Soenito heeft de rechtbank te Am sterdam verzocht, zijn cliënten in vrijheid te stellen. Zy zullen op 7 Februari met hun families per vlieg tuig naar Indonesië moeten vertrek ken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2