OP SCHOUWEN-DUIVELAND IS NU EEN MASSALE REDDINGSACTIE OP GANG GEKOMEN Helden zwoegen in helse ruïne DODENCIJFER THANS 1273 Al zeven millioen in Rampenfonds Verlost uit hun isolement iem Nieuwe storm luwde bijtijds Dijk brak Rode Kruis publiceert verlieslijst Stavenisse 300 doden MATROZENSHAG Aberic Koningin biedt paleis aan Democratisch-socialistisch dagblad HetVrijeVolk HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Donderdag 5 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2356 UIIG. N.V. DE ARBEIDERSPERS, DIRECTIE H. r. KUILENBURG en C. v. d. WAERDEN. PRIJS 47 ct. per week, 6.10 per kwartaal. LOSSE NUMMERS 10 ct. - GIRO 28333. BUREAU JACQ. PERKSTR. 9. ROTTERDAM TEL. 111030 - REDACTIE 28693, 113949, 24412 ADVERTENTIES: 28446 28513. 28302. (Van een speciale verslaggever) Op en om en boven de helse ruïne van Scliouwen-Duiveland is een monster-reddingsactie op gang gekomen. Maar laat vooral niemand denken, dat liet een „organisatie" is die de honderden en honderden miserabelen van daken en zolders en vlotten haalt. Er is geen sprake van organisatie. Er ka n geen sprake zijn van organisatie. Wel wordt er gewerkt met radiozenders, wel zijn er cen trale posten, wel wordt er met vlaggen geseind. Maar de helden, die met hun eigen handen en hun eigen initiatief als redders door de cadavers waden, dat zijn de polder jongens, wier handen harsten van de blaren door het roeien, en dat zijn de schippers van vissersboten zonder radio aan boord, die maar varen en varen en varen zonder rust en steeds maar mensen aan boord hijsen en wegbrengen: naar Yerseke, naar Wemeldinge, naar Bergen op Zoom. Burgemeester vreest: Zojuist heeft ons een telegram bereikt van de burgemeester van Stavenisse, waarin hij mededeelt, dat in zijn gemeente vermoedelijk 300 dodën te betreuren zijn. Hij noemt Stavenisse de zwaarst getroffen gemeente van Europa. Een groot gedeelte der gemeente is totaal verwoest. Geen enkel huis is onbeschadigd. Ik heb nu gezien met eigen ogen hoe deze mannen in vrome eenvoud doen wat ze vanzelfsprekend hun plicht vinden. Laat Nederland voor hen de hoed Het aantal slachtoffers van de watersnood is vanmorgen gestegen tot 1273. Tal van alarmerende berichten, die wij ontvangen van onze verslaggevers ter plaatse, spreken over grotere aantallen doden. Dit is evenwel het officiële cijfer, dat hedenmorgen bekend werd gemaakt. Hieronder volgt het overzicht van de plaatsen, waar slacht offers zijn gevallen. iii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiii:iii!iiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiii< RAMPLAND VAN ROSSEM'S %/>CÉlfS^ De bilt verwacht van Donder dagavond tot Vrijdagavond opkla ringen, maar ook plaatselijk en kele buinen. In de nacht en och tend voornamelijk in het binnen land lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige, maar aan de kust tijdelijk krachtige wind in hoofdzaak tussen Noord en West. Abbenbroek 1 Brandwijk - Brouwershaven 3 Bruinisse J Burgsluis Capelle Dinteloord Dreischor I5 Elfplaat, gem. Poortugaal 7 Fijnaart 46 Geersdijk Goeree en Overflakkee 40 Goese Sas 's-Gravendeel 57 Halsteren 17 Ilellevoetsluis 5 Heiningen 25 Heinenoord 2 Ifoedekenkerke 1 Hondsbossche Zeewering 1 Ilontenisse (Kerkdorp, Lamswaar- de) f Klundert 13 Kortgene 40 Krabbendijke 4 Kruiningen 11 Maartensdijk 4 Maassluis 1 Moerdijk 13 Nieuwe Neuzenpolder 1 Nieuwerkerk (Ouwerkcrk) 13 Nieuwe Tonge 75 Nieuw Vossemeer 50 Nieuwendyk 3 Numansdorp 67 Oosterland 40 Oostcrschelde 4 Ossenisse 1 Ouddorp 1 Ouderkerk aan den IJssel Oudelande 2 Oude Tonge 300 Papendrecht 1 St.-Philipsland 1 Raamsdonksveer 2 Rilland 1 Rotterdam 1 Serooskerke 15 Stavenisse 200 Steenbergen 13 Stellendam 27 Sliedrecht 1 Stormpolder 6 Strijen 20 Terncuzen 4 Texel 5 Veere 2 Vlissingen 3 Wagenberg 1 Willemstad 12 WolphaartsdUk 9 Ierseke 10 IJsselmonde 3 Zierikzee 15 Zuidland 20 afnemen, want zij hebben recht op onze innige dankbaarheid! Er is een monster-reddingsactie op gang gebracht: Ja! Rond de kapotte dijken van Schouwen-Duiveland lig gen honderden schepen. Alleen al tussen Ouwerkerk en Bruinisse waren er Woensdagmiddag toen de Noordwester al begon op te steken 134 te tellen. Boten van de marine, uit Katwijk. IJmuiden en Wieringen, uit België en Engeland, plezierjachten en landings vaartuigen. Helaas, het merendeel van deze meest grote schepen kon vrijwel niets uitrichten. Want terwijl daar in de Oosterschelde en op de Keeten en het Mastgat en de Zijpe en op de Grevelingen genoeg tonnage lag om half Zeeland te evacueren, konden niet genoeg kleine bootjes sloepen en liefst motorsloepen bij de doe len komen. Zie verder pag. 5 lllll!ll!ll!llllllll!ll!llllllllllllllllllllll!lllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|l De Nederlandse territoriale bevel hebber heeft medegedeeld, dat de laatste dijk bij Noord-Gouwe op Schouwen-Duiveland (ten noorden van Zierikzee) is doorgebroken. Sche pen die in de buurt zijn, is verzocht zich onmiddellijk hierheen te begeven om te helpen bij evacuatie. opk. ond. 8.12 17.37 Maan opk. ond. 1.12 10.04' WEER HEEFT EEN STORMWIND huilend gegierd over de rampzalig getroffen Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden. Hoog werden de golven opgezweept van de troosteloze water vlakten, die zich eindeloos uitstrekken tussen de resten van dijken en de nog gespaarde stukken land, waarop duizenden mensen, waanzinnig van angst, nog altijd hun redding ver heidden. Opnieuw zijn dijken doorbroken en wederom steeg het water beangstigend snel op de bedreigde delen van Flakkee en Schouwen-Duiveland, van de Hoeksche Waard en Noord-Beve land. Maar voor een nieuwe ernstige ramp zich bij ai het door stane leed kon voegen, begon de harde Noordwester te luwen en konden de duizenden moedige redders, weer wat rustiger adem halen. Wel zijn er ook nu weer mensen levens verloren gegaan, wel moesten verkleumde, doodvermoeide mensen, die het nog nét houden konden op him kleine plekje doorweekte grond, in allerijl en met nieuw levensgevaar naar veiliger plaatsen worden over gebracht. maar bijna overal bleef men de toestand meester, al is die toestand dan ook erg genoeg. Ook de berichten uit Engeland, waar men eveneens een herhaling van ed orkaan van Zaterdagnacht vreesde, zijn tot dusverre niet on rustbarend. Men blijft er echter op nieuwe gevaren voorbereid. De Koningin heeft het paleis 't Loo aangeboden voor geëvacueer- den. Het wordt mèt butagasappa- raat, keukeninrichting en kok ter beschikking gesteld. Vandaag zal het Rode Kruis een eerste verlieslijst uitgeven, waarop meer dan honderd na men voorkomen van personen, van wie verluidt, dat zij om het leven zouden zijn gekomen of vermist worden. Deze lijsten, zo vernemen wij van de directeur van het informatie bureau van het Rode Kruis de heer J. van de Vosse. zullen zoveel moge lijk dagelijks worden uitgegeven. De gegevens, die daamp voorkomen, zijn ongecontroleerd. Zij kunnen voor familieleden en verwanten van daarop vermelde per sonen dus hoogstens een aanwijzing zijn. dat rekening moet worden ge houden met het feit, dat de ge noemde persoon mogelijk iets is overkomen. De lijsten zullen ter inzage liggen op de plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis. Men gelieve deze afdelingen niet op te bellen voor informaties. De lijsten zullen ver krijgbaar zijn bij alle plaatselijke vestigingen van de N.V. De Arbei derspers. In Zeeland en op de Zuidhollandse eilanden zijn speciale functionarissen van het Rode Kruis bezig met het verzamelen van gegevens. STERKE ARMEN hebben verkleumde en uitgeputte mensen van de daken getild en hen daarmee verlost uit hun isolement te midden van een wijde, golvende watervlakte. Zij hebben hen niet kunnen ver lossen uit de diepe verbijstering om het tomeloze leed, dat in een zwarte, onstuimige nacht over hen is gekomen. Want voor vele, vele honderden, misschien familieleden van de eindelijk geredden, kwam hun hulp te laat. Zij zijn gered, maar de diepe beker van de eindeloze smart is nog altijd niet geledigd. Woensdagavond om zeven uur had het Nationaal Rampenfonds een bedrag tan 7.131.000 gulden ontvangen. Het geld was binnengekomen via ae Neder landse Bank, per giro en in contanten. Prins Bernhard is Woensdagmiddag als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds geïnstalleerd. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr L. G. Kortenhorst. zal iedere avond voor de radio meedelen, hoeveel er is binnengekomen. Hij doet dit in aansluiting op het nieuws van zes. zeven en acht uur. Inmiddels blijven uit alle delen van ons land berichten binnenkomen, die duidelijk blijk geven van. het grote medeleven met de getroffenen. Wij moeten weer met enkele sprekende voorbeelden volstaan. Collecten in de stad en provincie Gronineen hebben een millioen op gebracht. De gemeente Amsterdam stelt een half millioen beschikbaar. De eerste straatcollecte in Amsterdam heeft 200.000 opgebracht. De werf Wilton- Fyenoord in Schiedam geeft een kwart millioen; 100.000 van de ar beiders en beambten en 150.000 van de directie. De B.P.M. heeft een half millioen beschikbaar gesteld en de Neder landse Aardolie Maatschappij 25.000. Prinses Wilhelmina heeft 25.000 ge schonken. Het in Amsterdam nog bestaande Watersnoodcomité heeft 250.000 be schikbaar gesteld en 140.000. die het al had ingezameld. In vele kleine plaatsen zijn grote bedragen ingezameld. De streek Noordeinde. behorende tot de Noord hollandse gemeente Graft, bracht 1077 bijeen. Dat is 12.37 per in woner. Een collecte in negentien Gooise plaatsen bracht 235.700 op. In Den Burg op Texel, waar één polder onderliep en drie slachtoffers vielen, werd 6.500 bijeengebracht; in de Wieringermeer S6.000, wat f 11.75 per persoon is. Bergambacht met 3900 inwoners bracht 25.000 bijeen, dertig gulden per gezin. Personeel van steeds meer bedrijven biedt aan overwerk te verrichten ten bate van de slachtoffers. De bouw vakarbeiders die niet kunnen over werken. offeren een snipperdag voor het goede doel.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1