Vreselijke ondervindingen van dappere vliegers WEER POST NAAR VELE PLAATSEN Geallieerde konvooien komen in volle vaart over de Rijn Ziek van ellende keerden zij terug ONDER ZICH ZAGEN ZIJ MENSEN VERDRINKEN NOODGEBIEDEN INGEDEELD Vaak per fiets of per boot Gemeentebode ging raadsfiat halen NATIONALE RAMP VOEDSELTRANSPORT IS IN VOLLE GANG ryintwoord in 1 pakje. LUCHTMACHT-VLIEGTUIGEN BRENGEN OVERAL HULP Prins Bemhard naar Valkenburg DIJK DOOR IN DEIN ROMMEL Genie met bulldozers, kranen en amphibievoertuigen Kamper boeren schenken vee Twee millioen schade te Seheveningen Debat over nationale ramp zou thans misplaatst zijn BROUWERSHAVEN: HOPELOOS Woensdag 4 Februari 1953 TROUW 3 (Van onze speciale verslaggever) Gisteren is op grote schaal de hulp uit de lucht begonnen. Terwijl in Bergen op Zoom een compleet bataljon Franse genie per trein arriveerde, landden op het vliegveld Woensdrecht zeven helicopters van de Britse marine en zeven van de Ame rikaanse luchtmacht. Ook arriveerden nog twee Belgische helicopters van de Sabena, zodat er thans in totaal drie van deze toestellen van onze Zuiderburen over het noodgebied opereren. Twaalf uren per dag vliegen 18 hefschroefvliegtuigen (ook de he licopter van de Nederlandse ma rine doet dapper mee) met hun grote molenwieken boven de overstroomde landen. Zij worden begeleid door lichte vliegtuigen van verschillende typen. Deze toe stellen vliegen steeds vooruit, verkennen de omgeving en zoe ken de dringende noodgevallen op. Dan wijzen zij de helicopters de plaatsen waar deze loodrecht omlaag moeten. Aan een lier gaat uit het toe stel de kabel omlaag en de mensen wordt beduid dat zij de gordel onder hun armen moeten doen. Dan stijgt het toestel weer en zwevend tussen hemel en aarde gaat het landwaarts. Onder weg wordt de passagier langzaam om hoog getakeld en in de cabine gesjord. Groot zjjn de gevaren waaraan deze piloten zijn bloot gesteld en adembe nemend de verschrikkingen die zij er varen. Een Amerikaanse helicopterpiloot, die gistermorgen opgewekt uit Stutt gart in Duitsland op Woensdrecht ar riveerde en zei dat hij het wei even zou fixen, kwam ziek van ellende te rug van zijn eerste serie vluchten. Hii had bij een van zijn reddingen een vrouw nit de lus onder zijn toestel In het water zien vallen. De vrouw had geen kracht meer gehad in haar ar- en de lus was van haar lichaam gegleden. Van een hoogte van tien me ter viel zy in het water en verdronk. Hoe gevaarlijk dit reddingswerk ook vanuit de lucht kan zijn, ondervond een Britse helicopterpiloot. Hij liet met de lier boven een boerderij een kabel neer en de mensen haalden de lus door het dakraam naar binnen. Vermoedelijk waren zij bevreesd voor dit vreemde vliegtuig en hebben er over gediscussieerd of er iemand zou gaan. Al die tijd was het vliegtuig verankerd aan het huis. Pas na enige minuten verscheen een vrouw die in de lus hing. Nauwelijks had het vlieg tuig zich van de boerderij los kunnen maken of het dak verdween in de gol ven. De fundamenten waren bezwe ken en de mensen, die nog op de zol ders geweest moeten zjjn, kwamen om het leven. Was dit enige seconden eerder ge beurd, zeker zou ook de helicopter in het water zijn getrokken. Geen won der dat deze Amerikaanse, Engelse en Belgische piloten gisteravond bleek en met verbeten geziohten terugkeer den naar hun basis. Langzaam begint er thans tekening te komen in de reddingsorganisatie vanuit de lucht. Op' de vliegvelden Valkenburg en Woensdrecht gonst het van bedrijvigheid en behalve het red den van mensen vervullen de vliegtui gen nog talrijke andere opdrachten. De lichte vliegtuigen die als verken ners voor de helicopters fungeren, werpen voortdurend voedsel en medi camenten af. Op Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland werden gisteren drie radiozenders afgeworpen, zodat eindelijk vandaag de eerste officiële feiten over enkele volkomen geïsoleer de plaatsen tot de angstige buitenwe reld waren doorgedrongen. De heli copters zetten, waar nodig, mensen en verpleegsters af. De noodgebieden zijn ala volgt In gedeeld: Vak 1. Zeeuwsoh Vlaanderen: com mandant kapt. Haersma Barna te Ter- neuzen. Vak 2. Noord-Beveland, Zuid-Beve land, West van het kanaal Hansweert- Wemeldinge: commandant majoor Pot- teboom in Middelburg. Vak 3. Tholen, Bergen op Zoom, Ossendrecht, Halsteren, Roosendaal, Zuid-Beveland, Oost van het kanaal Hansweert-Wemeldinge: commandant luit. kol. Pino in Bergen op Zoom. Vak 4. Steenbergen, Fijnaart, Din- teloord, Willemstad, Oud-Tholen, St. Philipsland, Schouwen-Duiveland: commandant kol. Anthomie in het ge meentehuis te Steenbergen. Vak 5. Standdaarbuiten, Zevenber gen, Moerdijk, Hoge en Lage Zwaluwe, Geertruidenberg, Raamsdonkveer: commandant luit. kol. Durant in Ze venbergen. Vak 6. Langstraat van Raamsdonk- dorp tot Baardwijk, Hank, Dussen, Werkendam: commandant kol. Beren schot, Fred. Hendrikkazerne in Den Bosch. De gehele P.T.T.-dienst Is in de weer om de postale- en telcommuni- catieverbindingen zo mogelyk te her stellen. Kunnen de bestaande verbin dingen niet hersteld worden, dan wordt op grote schaal geïmproviseerd, waarbij de mobilofoon bewijst van welke enorme betekenis hij kan zyn. Waar in telefooninstallaties de elec- trische stroomi is uitgevallen, brengt in vele gevallen een nood-aggregaat redding. De aanvoer van deze appa raten is echter uiterst moeilijk. Zo dryft b.v. de communicatie met Zie- rikzee en Ouddorp geheel op mobilo foon- en amateurzendinstallaties. P.T.T. wijst er nogmaals met de meeste nadruk op, dat het particuliere telefoonverkeer met de geteisterde gebieden, in verband met de belangen van de hulpverlening, beperkt moet blijven tot de werkelijk noodzakelijke gevallen. Hier volgt een overzicht van de postverbindingen met de geteisterde gebieden, voor zover deze op 3 Fe bruari 1953 bekend waren: Van Rotterdam uit: De postauto naar Voorne en Putten zal normaal post afleve ren met uitzondering van een paar plaatsen (Oudenhoorn en Zuidland) Een tweede auto gaat naar Hellevoetsluis met post voor Goeree. Deze auto zal trachten naar dit eiland te komen, dat telefonisch niet be reikbaar is. Uiteraard kan nog niet wor den gezegd, of dit zal gelukken De post auto naar Beljerland en de Hoeksche Waard is over de Oude Maas heen en circuleert over het eiland Zowel naar Dordrecht als de Krlmpenerwaard is normaal per auto bereikbaar. Van Dordrecht uit: De postdienst naar Slledrecht, Gortnchem en Leerdam wordt per auto uitgevoerd. De Alblasserwaard wordt tot Alblasserdam per auto bereikt, vandaar wordt de post per rijwiel verder vervoerd. Van Roosendaal utt: 's Morgens vertrekt •en postauto naar Zeeuwsch-Vlaanderen De post wordt verder met de boten Ter- neuzenHoedekenskerke en Breskens Vlissingen verzonden naar Walcheren en Zuid-Beveland. Plannen voor tweemaal- daagse verbinding met dit gebied zijn op gezet. Noordwest-Brabant wordt, voor zo ver dit mogelijk is, per auto bediend. Een boot heeft post naar Rilland gebracht en vandaar gehaald. Van Bergen op Zoom nlt: De post voor I1 (Van onze correspondent) Wel nimmer zal te Apeldoorn een raadsbesluit langs een „lan gere omweg" tot stand zijn ge komen dan gisteren geschiedde. B. en W. wilden ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds de som van f 10.000 uit de ge meentekas beschikbaar stellen. Maar daar is een raadsbesluit voor nodig Om voor deze ene zaak alle raadsleden in ver gadering bijeen te roepen zou ondoenlijk zijn. Daarom toog een gemeentebode op pad en be zocht alle raadsleden thuis om hun fiat te halen. Geen enkel raadslid wa* er uiteraard tegen Tholen en Schouwen en Dniveland wordt gereed gehouden om te worden over gebracht. Van 's-Hertogenbosch uit: Getracht ia de Langstraat tot Drimmelen te bedienen. Maandag 1» dit gelukt. Van Gorinchem uit: Ouden- en Nieuwen- dijk zijn nog niet bereikbaar. De overige postkantoren-in het Land van Altena krij gen hun post per rijwiel of boot. De inter nationale verbindingen via Hoek van Hol land zijn met ingang van vanavond weer normaaJ. Verbindingen met België worden van Amsterdam uit normaal onderhouden via Utrecht, 's-Hertogenbosch en Roosen daal. (ADVERTENTIE) FIRMA VAN ROEKEL maakt bekend, dat de R.R.R Haarlem de opgedragen orders niet direct .11 voeren, daar een gedeelte van het materieel en personeel ter be schikking Rampenfonds gesteld is. Per vliegtuig en per schip Ongeveer 60.000 broden. 10.000 pakjes margarine, 2000 kg kaas, 5000 blikjes melk, 2000 kg worst, 5000 pak jes kindermeel, 2000 blikken stamppot met vlees: zie hier een greep uit de indrukwekkende Hjst van levensmid delen, die door bemiddeling van het directoraat voedselvoorziening tot dusverre op het vliegveld Valkenburg zijn afgeleverd om de eerste nood van de slachtoffers in de geïsoleerde ge bieden uit de lucht te lenigen. De directeur van het directoraat voedselvoorziening, ir J. A. P, Franke, gebruikt de term „Wild West" als hij spreekt over de organisatie van de hulpactie in de afgelopen dagen, Van de eerste dag af is echter tevens ge werkt aan de organisatie en gisteren zijn de voorbereidingen voltooid Het directoraat voedselvoorziening be houdt de zorg voor de geïsoleerde ge bieden en voor die gevallen, waar on middellijke hulp is geboden. Het mi nisterie van Binnenlandse Zaken voor ziet in de behoeften van de centra, waar evaoué's zijn ondergebracht, zo als in Rotterdam, Breda en Bergen op Zoom. Niet alleen door de lucht wordt voedsel aangevoerd. Maandagavond is een schip naar Bruinisse gevaren met brood en margarine. Ei zijn schepen gezonden naar Ouddorp en gisteren werden voorraden verscheept naar de Zeeuwse eilanden: voornamelijk zak ken (o.a voor het afvoeren van aard appelen) en brood Naar Middelharois is hooi gezonden. Middelharnis heeft ook 2500 dekens gekregen door de be middeling van minister Mansholt. Mi nister Donker stelde d*- dekens af komstig uit de gevangenis in Den Haag beschikbaar Voor het goed tunctionneren van een georganiseerde hulpactie zijn voorraden nodig. Thans kan reeds worden geput uit grote hoeveelheden suiker, kaas, margarine en geconden seerde melk in Den Haag en Rotter dam. Voor het vervoer hiervan zjjn vele vissersvaartuigen gecharterd. Ze zijn ter beschikking gesteld van de Rijks waterstaat. Naar Middelharnis zijn er reeds 23 vertrokken, 50 naar Zierikzee en 80 naar Noord-Beveland. Menig roker beseft pas achteraf, dat hij vyeer een cigaret gerookt heeft, als hij het eindje op de rand van de asbak uitdrukt. Dat kan u onmogelijk met Paramount gebeuren. Dat is wel degelijk zó plezierig roken, dat u zich elke Paramount als een genoegen realiseert. Van de steeds weer verrassende eerste trek tót het: moment, dat hij werkelijk uit moét: 't Zuiverste rookplezier Zo'n vers en geurig pakje Paramount geeft twintig keer antwoord op de vraag, waaróm u rookt. De oprit van de Moerdijkbrug. De bovenleiding is zwaar beschadigd Een der sporen is geheel weggespoeld Door dit vernietigend werk van de storm ia de Moerdijkbrug buiten bedrijf gesteld. De Luchtmacht-voorlichtingsdienst meldt, dat om 15 uur gister middag het aantal luchtmacht-vliegtuigen, dat aan de reddingspo gingen deelneemt, 124 bedroeg, benevens „Meteor"- en „Thunder- jet"-straaljagers voor verkenningsvluchten en toestellen van de marine luchtvaartdienst, onder welke „Harpoons". Van de 124 toestellen zyn 15 hef schroefvliegtuigen, nl. 8 Amerikaanse, 4 Engelse, 2 Belgische en 1 Nederlands. De overige zijn schroefvliegtuigen. voonnameiyk twee-motorige Dakota's, een-motorige Harvards, twee-motorige „Beechcrafts" en voorts lichtere toe stellen. Twee amphibietoestellen van de Koninklüke Marine liggen klaar ter plaatse om de last van de hefschroef vliegtuigen over te nemen ten einde de duur van de vluchten voor deze iaatste toestellen te bekorten. Prins Beraihard heeft vier vliegtui gen ter beschikking gesteld en de Na tionale Luchtvaartschool tien. Prins Bernhard zal zich heden met een „Dakota" naar Valkenburg bege ven en zich ter beschikking stellen van de commandant van de „Transoa", de transportvliegtuigenafdeling van de luchtmacht. Behalve de genoemde aantallen ne men een Amerikaanse „Dakota" en drie twee-motorige Fairchild „Packet"- vrachtvliegtuigen aan het reddings- en transportwerk deel. Verwacht worden nog 13 hefschroef vliegtuigen uit Engeland en 8 van Amerika. Bovendien is nog een „Packet" doör de Amerikanen toege zegd. De meest uiteenlopende zaken zijn en worden door de vliegtuigen uitge worpen, nl. houders met drinkwater, rubberlaarzen, zaklantaarns, blikken petroleum en benzine, touwen, broden, margarine, kindermelk, geneesmidde len, radiotoestellen en tienduizenden zandzakken. De toestand in Bruinisse, Nleuwer- kerk en Oosterland is kritiek. Het wa ter ondermijnt er de huizen. De be woners hebben een toevlucht gezocht op de daken. Via Scheveningen-radio is medege deeld, dat midden in het dorp Den Bom mel (aan de Noordkust van het eiland Flakkee) in het verlengde van de haven de dyk is doorgebroken. In de dijk is een gat ontstaan ter breedte van 35 meter bij een diepte van ongeveer 5 meter. Het water stroomt- met grote kracht door het gat. Een groot aantal huizen in de omgeving is reeds gedeeltelijk ingestort, terwijl een groot aantal andere door het schurende water eveneens dreigt in te storten. De burgemeester van Den Bommel heeft verzocht om toezending van onge- veel vijftig man genietroepen, voorzien van al het mogelijke materieel geschikt om het gat te dichten. Voor het dichten zijn waarschijnlijk zinkstukken nodig. De te zenden militairen dienen zelf voor hun legering te zorgen. De Provinciale Griffie van Zuid-Hol land heeft de burgemeester van Den Bommel per radio meegedeeld, dat het groot materiaal, waarom verzocht is, niet kan worden verzonden. Nader onderzoek ter plaatse volgt spoedig. Deze mede deling is gedaan na overleg met Rijks waterstaat. De haven van Den Bommel is bij eb alleen toegankelijk voor schepen met krachtige motoren, omdat het water met grote kracht door gat en haven stroomt. Minister Algera weer naar noodgebied De minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, zal zich heden met een directie-vaartuig van de Rijkswaterstaat, de Jan Blanken" naar het centrum van de noodgebieden rondom Zierikzee oeteven. ten einde ter plaatse contact op te nemen met de bevolking. De minister zal worden vergezeld door ir. A. G. Maris, direc teur-generaal van de Rijkswaterstaat en ir. A. H. Fatoius. hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat. De chef van de generale staf, luitenant- general B. R. P. F Hasselman, heeft Maan dag een bezoek gebracht aan militaire on derdelen. die bij de hulpverlening in de door de watersnood geteisterde gebieden zijn in geschakeld. Geallieerde gemotoriseerde colonnes met troepen en uitrustingen denderden gisteren langs de Westduitse autowegen naar Nederland. De wegen zagen er uit als in de laatste dagen van de oorlog. De Duitse politie te Dusseldorp hield het verkeer tegen terwijl amphibie voertuigen van het Amerikaanse leger, gemotoriseerde kranen, bull dozers en ander zwaar geniematerieel door de stad daverden in de richting van de orug over de Rijn. Onderweg Langs de autoweg van Heidelberg, het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Europa, tot Dusseldorp waren benzinestations opgezet om het konvooi zo snel mogelijk te verplaatsen. J Op de autoweg van Berlijn naar aan het werk zyn, werden gisteravond Dusseldorp trekken büna J "h f I kleding, linnengoed, schoeisel en bed den komen uit Zwitserland, Itaiië, Noorwegen, Denemarken en Zweden. De KLM heeft op haar internationale lijnen kosteloos vervoer voor huipma- terieel aangeboden. Uit Parijs en Bern zijn al goederen met de KLM aange voerd. In Duitsland overweegt men een centrale op te richten om de veelheid van aangeboden hulp te coördineren. Italië, Frankrijk en Duitsland willen kinderen opnemen. Overal waar Ne derlanders wonen stroomt het geld binnen. Het Nederlandse consulaat in Brussel stuurt vrachtwagens vol goe deren naar het Noorden. 300 Engelse en Canadese troepen met amphibievoertuigen en zoeklichten in de richting van de Nederlandse grens. Er staan meer manschappen gereed om op het eerste téken op weg te gaan. Voor de huisvesting van duizend Amerikanen, die in Middelharnis reeds Allerlei vaartuigen bege ven zich in het Hollandsch Diep voor reddingswerk jj naar Zeeland en de Zuidhol- g landse eilanden. PU met spoed schepen gevraagd. Een Amerikaan, die gisteren met het toe stel van de K.L.M. uit New York aan kwam, gaf aan de eerste de beste K.L.M.-employé, die hij in het vizier kreeg, een chèque voor een zeer aan zienlijk bedrag, bestemd voor het Rampenfonds. De hulp uit het buitenland stroomt toe. Elf Duitse en dertien Belgische motorboten zijn onderweg. VUfhonderd Franse genie-soldaten komen met 150 motorboten en 125 Engelse met 18 mo torvoertuigen. Er zyn reeds Engelsen met 13 landingsboten en 3 motorbar kassen aan het werk. Vliegtuigen vol rubberboten, dekens, De burgemeester van Kam pen, dr. Berghuis, deelde ons gisteravond via de tele foon het volgende mede: „Honderdtwintig veehou ders van het Kampereiland en andere boeren buiten de stad Kampen, hedenavond in vergadering bijeen, heb ben sportaan en unaniem be sloten ieder één rund af te staan voor een nader aan te wijzen gemeente of streek in het door de overstromingen getroffen gebied". Zeer terecht noemde bur gemeester Oldenhof deze daad een voorbeeld, dat na volging verdient. B. en W. van 's-Gravenhage vragen de gemeenteraad een crediet beschikbaar te stellen van f 2.000.000 voor herstel van de schade, ontstaan aan de Sche- veniingse boulevard, de havenhoofden, de binnenhavens, de werken van het af- verkanaal naar zee, de afgangen naar het strand en het badstrand bij Kijk duin. ten gevolge van de storm. Het crediet is gebaseerd op een zeer globale schatting van de schade. VOEDSELTEKORT IN RENESSE De burgemeester van Zierikzee heeft te kennen gegeven, dat er boven zijn gemeente voorlopig geen voedsel meer behoeft te worden uitgeworpen, daar er op het ogenblik voldoende is. Wel is er zeer dringend voedsel nodig in Renesse. Voorts is medegedeeld, dat er geen schepen meer naar Zierikzee kun nen komen, daar de haven vol is. (Van onze parlementaire redacteur) De beide Kamers der Staten-Gene- raal kwamen, zoals gemeld, gistermid dag bijeen ten einde het kabinet in de gelegenheid te stellen de volksverte genwoordiging in te lichten over de gevolgen van de rampen die land en volk getroffen hebben en over de maatregelen die de regering genomen heeft en nog zal nemen, ten einde de nood van de slachtoffers te lenigen en de weg aan te geven waarlangs het herstel in de getroffen gebieden zich zal dienen te voltrekken. De sobere, zakelijke en van diep me deleven getuigende redevoeringen vaa de minister president dr. Drees in d« Tweede Kamer en van de vice-minister- president dr. Beel in de Eerste Kamer maakten diepe indruk op ieder die deze historische zitdngcn bijwoonde. Na de toespraken van dr. Kortenhorst en dr. Drees in de Tweede Kamer en na die van mr. Jonkman en dr. Beel in de Eerste Kamer zagen de Kamers af van verdere openbare beraadslagingen over de watersnood. Behalve de communisten begreep iedereen, dat een debat met het kabinet zolang de omvang van de cata strophe niet is vastgesteld en het red dingswerk op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden nog in volle gang is niet alleen misplaatst doch ook zinloos zou zijn. Regering en parlement beseften dat thans slechts één gedachte ons volk mag beheersen: het redden en helpen van onze landgenoten in Zeeland, Zuid- Holland en Brabant. Elk getij stuwt nieu we watermassa's door de open dijken en elk getij stijgt het water letterlijk tot aan de lippen van hen die op de daken en in de bomen op Goeree en Overflak- kee, op Schouwen en Duiveland en Tho len wachten op redding. Terecht stelde dr. Kortenhorst voor deze week de ministers in staat te stel len al hun aandacht op dit reddingswerk gericht te houden en pas de volgende week opnieuw bijeen te komen. Dat de Eerste Kamer in deze niet één lijn trok met de Tweede Kamer betreu ren wij. De verantwoordelijkheid die in deze dagen op het kabinet drukt is wel bijzonder zwaar. De diviöendstop, de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie en de oorlogsbegroting, waanmee de Eerste Kamer zich gisteren bezighield, zijn zeer der. ons 'kunnen voorstellen dat verschil lende Eerste Kamerleden, zoals burge meesters en wethouders van grote Zuid- Hollandse steden deze week in hun ge meenten en daarbuiten nog belangrijker zaken te behandelen hebben. En van de ze zaken geldt: Zij kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht! belangrijke onderwerpen doch wij zou- meer gei^ (Van onze speciale verslaggever). Gistermorgen heeft dokter Augustijn van de medische afdeling van het Rode Kruis een eerste verkenningsvlucht ge maakt boven het bedreigde gebied per helicopter. Volkomen verslagen keerde de dokter na zeven uur terug op de vliegbasis Woensdrecht. Het centrum van Zierikzee is droog en naar men zegt, verblijven daar 12.000 mensen. Er zijn daar 20 doden te betreu ren. In Brouwershaven achtte de dokter de toestand hopeloos. Daar leven nog 8000 mensen op instortende huizen en zijn zo goed als onbereikbaar. Voor alle mensenlevens vreest men hier het eng ste. Dreisohor is vrijwel geheel in de gol ven verdwenen. In de duinstreek verblijven nog dui zenden mensen. De gezondheid van de mensen in Brouwershaven wordt ern stig bedreigd door de rottende cadavers van honderden stuks vee, die daar rond drijven. De toestand is ontstellend, op Oosterland onbeschrijfelijk. Hij vertel de, dat in Noordwest Schouwen een chirurg en drie hulpartsen door een helicopter zijn afgezet. Kerken in Amerika organiseren actie De Protestantse kerken in Amerika hebben een noodhulpactie voor de getroffen gebie den in Nederland georganiseerd. Reeds is Maandag een bedrag van 6000 dollar over gemaakt voor het aanschaffen van voedsel en kleding en andere artikelen. Er zal nog

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2