lOUDS NIEUWS DELFT aacjó nieuw Het Westland geeft met milde hand voor de slachtoffers van de ramp Minister Drees gaf overzicht van de toestand Eiland Slieppey verloren Raad van Maasland vergaderde TROW Woensdag 4 Februari 1953 an—jn Overweldigend succes van inzamelingsactie Zondagavond begon de plaatselijke afdeling van de Stichting 1940'45 met de voorbereidingen voor een in zameling ten bate van de door de watersnood getroffenen en gistermor gen om even voor tien uur vertrok de eerste collectant. Aan het eind van de dag alles over ziende. kunnen we niet anders zeggen, dan dat de burgerzin zich heeft ge toond op een wijze, die de stoutste verwachtingen heeft overtroffen. De Gouwenaars hebben zich van hun beste kant laten zien en hebben ge geven. royaal en vorstelijk, niet al leen de goed en zeer goed gesitueer den. maar ook de armsten van de armscen. Om 11 uur gisteravond was aan in houd van collectebussen geteld een kleine 15.000 gulden, waaronder zich vele briefjes van 100 gulden bevon den. Scholieren van Gymnasium, H.B.S. en ULO.-scholen zijn met de bussen de gehele stad rondgeweest. De klereninzameling is ook een éclatant succes geworden. Een blik op de torenhoge stapels jassen, man tels. costuums, japonnen, truien enz. die in vrijwillig ter beschikking ge stelde auto's onafgebroken de .gehele dag in Kunstmin aangevoerd werden, waren voldoende om .daarvan over tuigd te zijn. Vele handen maakten ook daar licht werk, hoewel het moeilijk was om door de bergen kleren heen te worste len en een sortering aan te brengen Men vertelde daar van gevallen, die ieder stil maken en die bewijzen, dat er nog naastenliefde bestaat. We noe men slechts het oude vrouwtje, dat van haar schamel bezit, een stapel nieuw ondergoed, een regenjas en een winterjas afstond. In de andere zaal van Kunstmin zaten een vijftigtal dames het goed, waar iets aan man keerde, te herstellen, schoenmakers boden zich aan voor reparatie van de ontvangen schoenen, die ook in ontel bare paren aanwezig waren. Ook de meisjes van de Huishoudschool maak ten zich met het herstel van kleren zeer verdienstelijk. De onderlinge sa menwerking was uitstekend, padvinders en padvindsters deden goede diensten, kortom allen waren op hun best. De dekenactie boekte ook geweldige resul taten, zeer vele splinternieuwe dekens bevonden zich tussen de grote stapels. Tientallen kinderwagens, wiegen, ledi kanten, stoelen, en andere meubels, waren bij de firma Reneman en in andere pakhuizen opgeslagen. Verschil lende gemeenteraadsleden sjouwden de gehele dag mee. Eén naam willen we in het bijzonder noemen, de echtgenote van de commissaris van politie, mevr. Hess, die blijkbaar overal tegelijk kon zijn en voor wie niets te veel was. Ruw geschat bedraagt de waarde van het textiel ongeveer ƒ50.000, en die van de meubelen eveneens. Het geheel is verzekered voor 100,000. Ook werden duizenden koppen, scho- teis, schalen, en wat dies meer zij, binnengebracht. De kaarsenfabriek zorgde voor 30.000 kaarsen voor Mid- delhamis. Verschillende industrieën leverden grote hoeveelheden touw en lege dozen. Het personeel van de licht fabrieken hield zich de ganse da; bezig met het tellen van de inhoud van de bussen. De medewerking van de sociëteit, in de persoon van de heer V. d. Werf, mag ook met on vermeld blijven. Vanochtend om negen uur is de actie weer begonnen. Nutsspaarbank Gedurende de maand Januari zijn in gelegd en terugbetaald de navolgende be dragen: Inleg in 20.043 posten ƒ792.050.39; bij geschreven rente 12,47totaal 792.068,06. Terugbetaling in 6.589 posten ƒ681.491,13. Meer ingelegd dan terugbetaald 110.576,93. Aan het einde der maand December was ten name der inleggers ingeschreven 9.694.029,92 (incl. bijgeschreven rente 1952), zodat hun tegoed ultimo Januari bedroeg ƒ9.804.606,85. In de loop der maand Januari zijn 197 nieuwe boekjes afgegeven, 15 oude boek jes opnieuw in gebruik gesteld en 191 boekjes geheel afbetaald, zodat aan het einde der maand Januari 25.581 boekjes in omloop waren. Pijnacker bracht 20.000 bijeen De collecte die Maandag te Pijnacker voor de slachtoffers van de ramp werd gehouden, heeft f 19-700 opgebracht. Morgen zal een inzameling van goederen plaats hebben. De Rijkspolitie en de Reserve Rijkspo litie hebben f 200 uit hun reiskas ter be schikking gesteld. Oproep voor familieleden van militairen overzee In verband met de ongerustheid onder de Nederlandse militairen overzee over hun familie in Nederland wordt aan alle families van deze militairen in de getroffen gebieden verzocht zo spoedig mogelijk bericht van hun omstandigheden te geven aan de sectie Welzijnszorg ministerie van Oorlog, Van Stolk.aan 3, Den Haag, telefoon K 1700— 553356. Deze berichten worden dan telegrafisch aan de commandanten in Korea. Nieuw- Guinea en Suriname doorgegeven ter mede deling aan de betrokkenen. Inwoners en geëvacueerden uit de ge. troffen gebieden, die verwanten, dienend bij de Koninklijke Marine, buiten Neder land, in kennis willen stellen van hun omstandigheden, kunnen zich daarvoor wenden tot het Bureau Personeelspubli- citeit van de Koninklijke Marine, Konin ginnegracht. 12, Den Haag, telefoon K 1700 —183155. De berichten zullen ten spoedigste zonder kosten worden doorgegeven aan het overzee dienende personeel der Koninklijke Marine. Ambonezen verzocht te helpen Het hoofdbestuur van de „Stichting door de eeuwen trouw" heeft aan de kampraden van de woonoorden voor de Ambonezen verzocht te bevorde ren, dat alle mannelijke Ambonezen van 1545 jaar hun diensten aan bieden, teneinde het getal van hen, die voor de hulpverlening hun dagelijkse arbeid in de steek moeten laten, zo gering mogelijk te houden. Financiële steun voor getroffenen De directies van de Nutsspaarbank en de Verenigde Touwfabrieken te Maas sluis hebben elk f 10.000— beschikbaar gesteld ter leniging van de nood der plaatselijk getroffenen. De tweede inzamelingsdag te Gouda Babykleren gevraagd De tweede dag van de inzamelingsactie te Gouda heeft een goed verloop gehad. De gehele dag zijn in Kunstmin kleren, dekens, schoenen e.d. afgegeven en in ontvangst genomen door scholieren, die de stukken sorteerden en inpakten. Vele vrouwen en meisjes hielden zich bezig met de reparatie van daarvoor in aan merking komende kledingstukken. In de afgelopen nacht zijn vele pakken met vrachtwagens vervoerd naar Den Haag en vandaar naar het Groothandels gebouw te Rotterdam gebracht, In het Alioy'-gebouw te Rotterdam bleek gisteravond, dat gebrek was aan kleding en luiers voor baby's. De Goudse commissaris van politie, de heer C. Hess, beeft toegezegd, dat de Goudse bevolking vandaag nog voor deze kleintjes zou zorgen. Daarom wordt een beroep gedaan op de Gouwenaars, om vandag nog de goederen in Kunstmin af te leveren. De collecte heeft gisteren opgebracht f 25 000 De eerste evacué's zijn gisteren in Gouda bij familieleden ondergebracht. Adoptie van Sliedrecht Men stelde gisterèn voor het geteis terde Sliedrecht te laten adopteren door Gouda. Burgemeester James ver wachtte daar niet veel van en was er niet zo voor. temeer daar hij geen toestemming meende te krijgen van hogerhand. Misschien zullen hierover nog besprekingen met de Commissaris van de Koningin gevoerd worden. UIT DE MGEVING BERGAMBACHT De gister in Bergambacht gehouden col lecte voor het Nationale Rampenfonds heeSt opgebracht de prachtige som van ruim f 25.000.—- BOSKOOP Bloemenveiling van 2 Februari; Per stuk: Japanse-kerstakken (lichtrose) le srt. 1.15, idem 2e srt. 0.90, idem 3e srt. 0.60, Prunus Tribola-takken le srt. 0.25, idem 2e srt. 0.21, idem 3e srt. 0.14, Aman del-takken le srt. 0.24, idem 2e srt. 0.19, idem 3e srt. 0.12, Forsythia-takken le srt, 0.34, idem 2e srt. 0.26, idem 3e srt. 0.17, Hamamelis-takken le srt. 0.95. idem 2e srt. 0.55, idem 3e srt. 0.40, Magnolia- bloemen (wit) 0.140.34. idem rose 0.15— 0.31, idem rood 0 29, Rhododendron-bloe- men le srt. 0.24, idem 2e srt. 0.17, Cycla men-bloemen le srt. 0.43, idem 2e srt. 0.33, Cyclamen in kleine pot le srt. 0.65. idem 2e srt. 0.50, Primula-Verus in pot 0.17. Per bos: Andromedablad le srt. 0.55, idem 2e srt. 0.40, idem 3e srt. 0,32, Ma- honieblad le srt. 0.85, idem 2e srt. 0.60. idem 3e srt. 0.35. Scheepvaartbeweging in de Gouwe. Gedurende de maand Januari zijn 2248 vaartuigen de hefbrug te Boskoop gepas seerd, waarvoor de brug 1471 malen om hoog moest worden gebracht. Voor 261 kleinere schepen behoefde de brug niet te worden geheven. Oranjevereniging schenkt f 100.De Oranjever „Boskoop" kwam Maandag avond j.l. in ledenvergadering bijeen. Al vorens de voorzitter, de heer P J Kooy, het openingswoord wilde spreken, vroeg hij de mening der vergadering, of deze met het tog op de droeve gebeurtenissen in Neder land, al of niet moest doorgaan. Aangezien het merendeel der aanwezigen het tijdstip niet geschikt achtte om over gehouden, en eventuele a.s feestelijkheden te spreken, werd de vergadering tot een nader te be palen datum uitgesteld. Hierna stelde het bestuur voor om namens de Oranjever. „Boskoop" een bedrag van f 100.— over te maken aan het Nat. Rampenfonds. Dit voorstel werd met algemene stemmen aan genomen. Boskoop: reeds f 26.000.- De actie voor geldelijke steun aan watersnoodgebieden heeft in Boskoop reeds ruim 26.000.— opgebracht. Naar het zich laat aanzien zal dit bedrag nog aanmerkelijk stijgen, daar de giften blijven vloeien. De hoeveelheid kleding, dekens, beddegoed enz., die werd inge zameld en inmiddels verzonden is, nam drie schoollokalen in beslag. Er kwamen tal van aanmelidingen voor het opnemen van evacué's binnen. In totaal kunnen thans 700 personen gehuisvest worden (exclusief kinderen). Zondag hebben zich 516 vrijwillige arbeidskrachten op het gemeentehuis gemeld. Van dezen hebben er hulp geboden in Ouderkerk a. d. IJsel. OUDERKERK A. D. IJSSEL. Raadsvergadering niet doorgegaan. De legen Maandag 2 Februari uitgeschreven ver gadering van de gemeenteraad van Ouder kerk a. d IJssel, is door de watersnood- omstandigheden niet doorgegaan. De godsdienstoefeningen. Zondag j.l kon den de godsdienstoefeningen te Ouderkerk a. d. IJssel in geen enkel kerkgebouw doorgaan vanwege de watersnood. Zondag hopen de kerkeraden van de diverse kerken, dat dit wel zal kunnen. In de Ned. Herv. kerk en in het Wijkgebouw zal dit wel mogelijk zijn wat de gebouwen betreft, daar deze niet ge leden hebben De Gereformeerden zullen el ders dienst houden. Of dit in de Chr. School I zal zijn, of in het catechisatiegebouw van de Ned. Herv. kerk, is nog niet bekend. Het Geref. kerkgebouw zal eerst door bouwdes- kundigen op haar deugdelijkheid moeten worden onderzocht. Hei. gat in de dijk. Aan het gat in de rivierdijk bij de Geref Kerk te Ouderkerk a. d. Ussel, wordt nog steeds volop gewerkt. De zandzakkendam die de beide dijkgedeel- ten verbindt wordt steeds hechter en stevi ger. Er komt geen water meer in de polder SCHOONHOVEN. Voor het Nationaal Rampenfonds. De op brengst van de collecte ten bate van het Nationaal Rampenfonds bedraagt in Schoon hoven f 7500.— Werving personeel bescherming bevolking. Vrijdagavond 8 uur wordt in de bovenzaal van .,de Stadsherberg" een propaganda ge houden voor de werving van personen, die zich willen beschikbaar stellen voor de be scherming bevolking. Hulpacties Waddinxveen Reeds in de loop van Zondag werden in Waddinxveen de eerste maatregelen getrof fen om mede te werken aan de leniging van de nood in de rampgebieden De gezamen lijke middenstand ter plaatse belastte zich met.de geldelijke inzameling. Deze werd met grote voortvarendheid ter hand genomen en heeft thans reeds ruim f 23T00opgebracht Hieronder zijn giften van f 10.000.f 1000.— en f 700— van plaatselijke industrieën. Gif ten kunnen ook gestort worden op postreke ning 109770 ten name van notaris Van der Most. De actie, vooral door uurloonacties e.d. bedrijven, wordt voortgezet. De inzame ling van kleding, die ter plaatse geschiedt door de Federatie van Vrouwenverenigingen, heeft een overweldigend resultaat. Aanbesteding. Dinsdag J.l. had ten raad- huize van Waddinxveen de openbare aanbe steding plaats van de aanleg van nieuwe straten in de Bomenwijk (o,a. de verlenging van de Eikenlaan) met bijkomende werken. De beide hoogste inschrijvers waren P. van den Dool te Ammerstol voor f 166,000en Tromp te Alphen aan de Rijn voor f 131 000— De laagste inschrijvers waren H. Rienstra te Rotterdam voor f 115.700.—, op gevolgd door fa. Koster en de Rooij te Rot terdam voor f 115.750.De gunning werd aangehouden. Spaarbank. Bij de stichting Spaarbank van de Coöp. Boerenleenbank werd in Waddinxveen gedurende de vorige maand ingelegd voor een bedrag van ƒ180.657,66 en terugbetaald ƒ107.481,66. Delft bracht tot dusver f 66.000 bijeen Delft heeft tot dusver een bedrag va i 66.000 bijeen gebracht voor de noodge- bieden. Hiervan is f 43.000 afkomstig van de industrie en f 23.000 van de bevolking. Alles is in Delft in gereedheid gebracht voor de ontvangst van 2500 evacué's. Scho len. vergaderlokalen enz. zijn gevorderd. De inzameling van kleding is een enor... succes geworden. De hoeveelheid is thans over zes grote depóts verdeeld. De eerste goederen zijn naar de noodgebieden ver zonden, TANDHEELKUNDIGE HULP De geëvacueerden uit de geteisterde ge bieden kunnen, naar ons wordt medege deeld bij alle Delftse tandartsen kosteloos eerste hulp ontvangen. Hij hielp ook In een zaak te Delft vervoegde zich gisteren iemand uit Rotter dam om een pomp te huren. Enige uren later kon" hij het apparaat ongebruikt terugbrengen, omdat krachtiger materieel was ingezet om het water weg te pompen. Er moest een tientje huur worden betaald. Oproep inzake geëvacueerden De burgemeester van Delft verzoekt de uit de noodgebieden geëvacueerden die niet via het opvangcentrum zijn ondergebracht, zich alsnog ten spoedigste te melden bij het opvangcentrum in het clubhuis „De Haven". Koommarkt 21, Delft. Ingezetenen, die niet-aangemelde geëva cueerden huisvesten, worden eveneens dringend verzocht hiervan goede nota te willen nemen. Evacué's in Delft aangekomen Maandag zijn in Delft de eerste geë vacueerden uit 's-Gravendeel aangeko men en ondergebracht. Aan het hoofd- evacuatiebureau te Rotterdam is mede gedeeld dat Delft 2000 vluchtelingen kan onderbrengen. Vanmiddag zouden 200 vluchtelingen uit Goeree en Over- flakkee arriveren. De Lier heeft thans weer een woonruimtecommissie Nadat burgemeester F. Nieborg Maan dagmiddag in de raadsvergadering van De Lier zijn Nieuwjaarsspeech had af gestoken,. die beantwoord werd door het raadslid dhr. v. Loenen (C.H.), behandel de de raad in een vlot tempo een aantal vrij belangrijke voorstellen. Belangrijk voor de Lier was 'het bijv. dat het col lege de heren J. Bats, G. H. M. A. A. Bongaards, J. Dekker en den Hertog bereid had gevonden zitting te nemen in een woonruimtecommissie. Dhr. J. v. d. Laar (K.V.P.) vroeg of B. en W. voornemens waren om alleen bij vorderingen de commissie te raad plegen. De burgemeester kon hem gerust stellen. De commissie zal volledig inge schakeld worden en bij elk geval van woonruimteverdeling zal men advies vra gen. Dhr. v. d. Laar had geen bezwaar tegen de personen, maar hij miste in de commissie huiseigenaars en huurders die geen werknemer waren. We hebben tot het oneindige gezocht, verzuchtte de bur gemeester. Met grote meerderheid van stemmen werden alle aangezochte per sonen gekozen. Dhr. J. Vreugdenhil had de raad mede gedeeld zijn benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur te aanvaarden. Dhr. v. Rij (P.v.d.A.) vroeg waar een ingezonden schrijven van het actie comité „De Hoop moet varen" was ge bleven. De burgemeester antwoordde dat de nationale hulpactie nu voor moet gaan en dat men later op dit schrijven terug komt. Dhr. v. Rij kon dit billijken. Een vordering van 153 op aannemer H. J. v. d. Helm te Leidschendam werd onin baar verklaard. Met J. Vermeer ruilde de gemeente een stukje grond. Dit in ver band met een omlegging van de Leeweg in 1G47. Het R.K. schoolbestuur vroeg en kreeg 900 voor verbetering van de af watering van het speelplein, De Ned. Militaire Bond „Pro Rege" had subsidie gevraagd en B. en W. stelden voor 50 te verlenen. Dhr. v. Loenen (C.H.) was hier voor, maar hij betreurde het dat de bond steun had moeten vra gen. Hier lag meer een taak voor de Prot. Chr. Kerken meende hij. Een machtiging tot het aangaan van kasgeldleningen werd ingetrokken omdat de noodzaak was weggevallen. De ver eniging voor Geref. schoolonderwijs ver zocht medewerking voor de stichting van een leslokaal, het maken van een hoof- denkamer en van een leermiddelenberg plaats. Dhr. TEKKO TAKS EN DE NIEUWE UITVINDING Wat geeft het eigenlijk allemaal, dacht Tekko en gierend van de pret stapte hij voor de bars kijkende ordehandhaver uit naar het posthuis. Kijk, daar kwam Terry aanlopen. „Dag!" groette Tekko. „Ik moet mee naar het bureau, hi, hl, hlül" „Agent, agent!" riep de goede Fox geschrokken uit. „Wat is er gebeurd? Dit is een vriend van mij. Er moet een vergissing in het spel zijn!" „Wat geeft dat?" lachte Tekko en bleef stilstaan. „Als je maar pret hebt, want lachen is gezond, rozenstruiken en brom fietsen ten spijt!" „Hoor eens even!" mengde de agent zich in het gesprek. „Doorlopen! U bent onder arrest!" En zich tot de hoogst verbaasde Terry wendend: „Bemoeit u zich er niet mee. meneer, anders neem ik u ook mee!" „Ach laat hem maar!" grinnikte Tekko vrolijk. „Als de man daar nu zin in heeft, gun hem ook een pretje!" En vriendelijk wuifde hij zijn vriend goedendag. Zo kwam het dat onze vriend even later welwillend glimlachend, het politiebureau binnenstapte. Hoe De Lier in 1952 reilde en zeilde In de Maandagmiddag gehouden ver gadering van de Lierse gemeenteraad heeft burgemeester Nieborg de Nieuw jaarsrede uitgesproken. Aan deze rede ontlenen wij het volgende. Het aantal inwoners der gemeente be- droeg op 31 December 1952 2263 man nen en 2209 vrouwen, in totaal dus 4472 personen. Op 1 Januari 1952 be. droeguhet nwonertal 4455, waarvan 2254 mannen en 2201 vrouwen, Er emigreer den 69 personen. Aan het einde van 1952 ontving 1 persoon uitkering van de ge meente, terwijl 26 personen waren op genomen in de Werkloosheidswet. Met inbegrip an de zusterwoning in het wijkgebouw kwamen vorig jaar 14 woningen gereed, terwijl op 31 Decem ber nog 2 woningen in aanbouw wa ren. Op laatstgenoemde datum be- 0 zochten 282 leerlingen de Geref. school, cLaar had hiertegen t245 de Ned. Herv. school en 211 de R.K. weinig bezwaar. Hij geloofde wel in de school. De in Juli geopende school voor noodzaak, maar hij vond het toch wel voortgezet gewoon lager onderwijs telde erg pover dat zelfs geen tekening en eind December 70 leerlingen. De Chr. kostenraming konden worden overgelegd, kleuterschool werd door 176 kinderen Als ze het niet willen doet men er niets aan, zei de burgemeester. Dhr. v. d. Laar wilde niet tegenstemmen en geen aan houding vragen, omdat er haast bij is, hoewel hij het juister vond het verzoek te verwerpen omdat men geen gegevens had. De Staten beslissen dan en de raad draagt geen verantwoording. Dhr, Dekker (A.R.) vond het ook eigenaardig, maar de wet is nu eenmaal eigenaardig. Het voorstel werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Het Chr. Lyceum te Delft, dat bezocht wordt door zes Lierse leerlingen, kreeg voor 1952 een subsidie van 85,per Lierse leerling. Het bedrag dat men gewoonlijk voor een dergelijk doel gaf was 60,maar hier betrof het een uitzondering, in verband met verbouwingen en het feit dat men nog niet eerder had aangeklopt. De raad stelde voorts gelden beschik baar voor de bouw van acht Duplex- won ingen, waarvan vier voor één en vier voor twee gezinnen. De bouwkosten be dragen waarschijnlijk ruim 88000 en de grondkosten 2400, Waar de collectanten zich kunnen melden Om deel te nemen aan de collecte in Den Haag voor de slachtoffers van de watersnood op Donderdag a.s. kan men zich bij de volgende adressen aanmelden: Badhuisstraat 260, tel. 550880; Tesselse- plein 43, tel. 554150; Mient 175, tel. 399201; Van Speykstraat 50. tel. 392729; Heelsum- straat 130, tel. 394616; J. van Goyenstraat 99, tel. 337873; Stille Veerkade 16. tel. 112410; J. Pietersz. Coenstraat 45 en John Camphuysstraat. postkant, tel. 720832; Geen scholieren naar de noodgebieden Wethouder zal hen oproe pen wanneer dat nodig is Het gemeentebestuur van Den Haag wijst er op, dat het niet gewenst is dat scholieren zich naar de noodgebieden begeven om te trachten daar te hel pen, Een aantal leerlingen van mid delbare scholen heeft zich reeds daar- Stieltjesstraat 130,'tel. 181464: Wilhelmi- heen begeven, maar gevreesd wordt nastraat 1. Loosduinen, tel. 396812; Vier-1 dat zij er weinig kunnen uitrichten, heemskinderenstraat 19, tel. 323159; Wanneer hulp van scholieren nodig Ruychrocklaan 30, tel. 774735; Marlotlaanis zal de wethouder hen oproepen. 14, tel. 722843; Ambachtssch. Nwe. Haven j Gistermorgen ontving Den Haag het 95, tel. 113698; Chr. Militair Tehuis,verzoek 40 grondwerkers te sturen gouwstraat 59 tel 557901; Tutyr Klat. aan welk ver20ek „„middellijk vol- teweg 8, tel. 550930; Doorniksestraat 1, tel. „-z 552149: Joh. van Oldenbarneveldtlaan 79, daa? 1S' Vljftlg man va" gemeente- tel. 551895; Nachtegaalplein 11. tel. 321357.- werken waren reeds eerder vertrok- Consistorie Regentessekerk Weimarstraat IKen- 69, tel. 398789; Bloemfonteinstraat 180, tel. 391098; School Woudenbergstraat 2, tel. 398696; Dalton H.B.S.Aronskelkweg, tel. 396415. Wil elke collectant in de door zijn wijk post opgegeven plaats of gedeelte blijven en niet gaan zwerven, anders loopt de organisatie fout. bezocht, de R.K. door 67, In het afgelo. pen jaar maakte de Rijkspolitie 258 processen-verbaal op. De tuinbouw had over het algemeen een goed jaar. Met uitzondering van het gemaal en het daarbij behorende woonhuis van de Oude Lierpolder zijn thans alle percelen in De Lier op het net van het gemeente lijke electriciteitsnet aangesloten. De financiële positie van de gemeente kon in 1952 aanzienlijk verbeterd en verste vigd worden. Het aantal woningen, dat men per 31 December jl. tekort kwam bedraagt 85. Ned. Chr. Vrouwenbond. De uitgestelde jaarvergadering van de N.C.V.B. te De Lier wordt op 12 Febr. gehouden in zaal v. d. Horst. 26 Maart opent „Westerlee" haar nieu we poorten. Tot op heden is het bouwen van de nieuwe veilingoutillage van de v.m. „Westerlee" zeer naar wens gegaan. De officiële opening van de gebouwen is vastgesteld op 26 Maart. MAASDIJK M.D.C. In de 2de ronde. Voor de eer ste ronde om de Westlandse wisselbe ker speelde M.D.C. een damwedstrijd tegen de Lierse D.C. Na een spannende strijd won M.D.C. met 128 en plaat ste zich daardoor in de volgende ronde. NAALDWIJK Centraal Genootschap voor Kinderher stellingsoorden en Gezondheidskolonies. De afdeling Naaldwijk van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoor den en Gezondheidskolonies hield Maan dagavond de jaarvergadering in het ver enigingsgebouw der Ned. Herv. Kerk. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mevr. Tensen-Mantel bleek, dat in het afgelopen jaar hard gewerkt werd. De collecte bracht ƒ436,op (in 1951: 600,Twee kinderen werden voor het eerst uitgezonden naar een kindertehuis en 2 naar het Bio-vacantie-oord. Er waren 1154 verpleegdagen, wat meer is dan vo rig jaar. Voor de A-verpleging werden 26 kinderen uitgezonden, terwijl er mo menteel voor de B-verpleging één kind uitgezonden is. Het jaarverslag van de penningmeesteresse, zr Boogaard, was minder optimistisch gestemd. Hoewel het kassaldo ƒ983,11 bedroeg aan het begin van dit jaar, is er in feite een batig slot van ƒ60,omdat de gemeente-subsidie over 1951 laat werd ontvangen. Er werd een teruggang geboekt van ƒ210.De aftredende bestuursleden, zr Boogaard en •r. Tensen-Mantel, werden herkozen. Gemeenteraad van Naald wijk stelde f 20.000.- beschikbaar Haagse reddingbrigade in actie Heel het Westland geeft met milde hand voor de slachtoffers van de ramp. Maandagavond kwam de ge meenteraad van Naaldwijk bijeen om een voorstel van B. en W. te behan delen om 10.000 ter beschikking te steilten uit de gemeentekas. Dhr. Kruit hof (Prot. Chr.) stelde voor om het Twee tomboten van de Haagse reddings- bedrag op ongeveer een gulden per brigade met 17 ervaren roeiers, die inwoner te bepalen en dit voorstel deelnamen aan de hulpverlening in het vond bijval. B. en W. namen het getroffen gebied, hebben ttfdens hevig amendement over en zo Iverd ƒ20.000 stormweer, regen, hagel en sneeuw- ter besc,,ikhing gesteld. De burge- buien 28 mensen, waaronder een baby "f*ZT 'ti j J het particuliere bedrijf In Naaldwijk van drie maanden, uit een benarde po- reeds f 15.000 had toegezegd, welk be- sitie in de Nieuwenhoornse polder ge- drag ter zitting bij monde van dhr. red. Maandagmiddag zijn de tomboten Verhagen nog werd verhoogd met teruggekeerd. De Haagse reddingsbri-1 1000 van het Rode Kruis. In ge- gade heeft zich met haar toms voor sloten zitting organiseerde de raad verdere hulp beschikbaar gesteld. Dijkdichting op Rozenburg vervolgens de grote collecte die heden in Naaldwijk zou worden gehouden. Ook De Lier blijft niet achter. Bij de aanvang van de raadszitting deel de burgemeester F. Nieborg mede dat er een comité tot hulpverlening is op gericht. waarin zitting hebben: ds. Brouwer, ds. v. d. Spek. pastoor Van Hedenmorgen is een begin gemaakt Schaik. wethouder De Jong en Vos- met het voorlopig dichten van het zestig kamp, dr. Schep man, dr. Oosterveen en meter brede gat in de dijk langs de Wa- de burgemeester. terweg in de Bospolder op het eiland, De comitéleden hebben 600 afgestaan Rozenburg. Honderd man genietroepen,voor het goede doel, een collecte bij bijgestaan door evenzoveel eilandbewo- de commissionnairs en kooplieden op ners, zullen onder leiding van ingenieurs de veiling Westerlee heeft 460 opge- van de Rijkswaterstaat en het bestuur bracht en de plaatselijke afdeling van der Generale Dijkage van Rozenburg met het Rode Kruis stelde 100 beschik- behulp van beschikbaar gestelde drag- baar. Voor de raadsvergadering had- lines dit moeilijke werk uitvoeren. Ook den de leden van de raad even een zijn reeds pompen onderweg voor hetcollecte gehouden onderling en dhr. leegmalen van de polders BlankenbergV. Loenen (C.H.) overhandigde ƒ370. en Graspolder, zodat spoedig een aan- Een uur tevoren waren 50 dames en vang gemaakt zal kunnen worden met heren vanuit het raadhuis vertrokken de gedeeltelijke droogmaking van het voor een grote inzameling zodat er zwaar geteisterde eiland. I bij het begin al 1500 in kas was. In Monster kwamen de kerkelijke en burgerlijke instanties op een op roep van de burgemeester bijeen in het raadhuis. Besloten werd in de ge hele gemeente een circulaire te ver spreiden. Met behulp van gemeente- personeel, leden van de reserve-politie enz. werd deze circulaire, waarin de bevolking wordt aangespoord mild te geven. Maandagavond huis aan huis verspreid. Vanmorgen werd de in zamelingsactie ingezet, die ook mor gen nog zal duren. Voor eventuele in lichtingen en opgaven kan men zich wenden tot mevrouw Wouters voor Monster en Ter Heyde, tel. 3375 en tot mevr. Schildmeyer voor Poeldijk, tel. 3170. Opgehaalde goederen worden bij eengebracht in het jeugdgebouw te Poeldijk en det nieuwe clubhuis te Ter Heyde. In 's Gravenzande konden 75 winke liers niet wachten op een officiële in zameling en met bewonderenswaardige ijver brachten zij onderling ƒ6000 bij een. Ook hier is echter een officieel comité in het leven geroepen dat heden een grote collecte zou organi seren. Zakenlieden, die grote giften willen doen, combinaties, verenigingen e.d. kunnen zich eventueel melden bij de gemeentesecretarie. Wateringen was er al heel vlug bij met hulpverlening. Hier werd Maan dag een collecte gehouden, die ruim 15.000 opgebracht. Vandaag en morgen worden hier goederen ingezameld, met name kleding, schoeisel en dekens. De Rode Kruiscolonne van Wateringen is in georganiseerd verband opgeroepen en vertrokken naar Rotterdam. Tevens zijn een groot aantal boten en vracht auto's ter beschikking gesteld, welk aanbod gaarne aanvaard werd. De boten en auto's zijn momenteel al in gebruik in de geteisterde gebieden. Zondagavond had burgemeester Meis sen reeds 1000 mensen beschikbaar voor hulpverlening. Men had deze men sem echter niet nodig. Overal is er de wil om te geven in het Westland, In de vergadering van de Tweede Kamer heeft de minister-president, dr. W. Drees, gistermiddag in tegenwoor digheid van zeventien leden van het kabinet, een rede uitgesproken, waarin hij o.m. opmerkte, dat over de omvang van de ramp nog steeds geen volledig overzicht is te verkrijgen. Verontrustend is boven alles het grote aantal slachtoffers. Reeds is met zeker heid vastgesteld, dat 627 doden te be treuren zijn, doch nog steeds komen nieuwe meldingen binnen, zodat ge vreesd moet worden, dat dit aantal nog met enige honderden zal stijgen. Ge tracht wordt een overzicht van de na men te krijgen, opdat familieleden kunnen worden ingelicht. Niet slechts zij, die rechtstreeks werden getroffen, zijn het slachtoffer van deze ramp ge worden, doch ook een aantal van hen, die te hulp snelden, zijn bij de vervul ling van deze plicht van naastenliefde omgekomen. De regering gedenkt met het gehele volk hen, die het leven lieten, en getuigt van haar deelneming met de in rouw gedompelde betrekkingen van de slachtoffers. Dr Drees deelde mede, dat te vrezen valt, dat in totaal ongeveer 50.000 per sonen geëvacueerd zullen moeten wor den. De regering doet een dringend beroep op allen, die ondanks de woning nood nog in staat zijn slachtoffers op te zich daartoe beschikbaar te stel len. De regering heeft besloten voor giften ten gunste van het Rampenfonds be lastingfaciliteiten te verlenen. Met name zullen zowel natuurlijke personen als lichamen voor de inkom stenbelasting, de loonbelasting en de vennootschapsbelasting giften in geld aan het nationaal rampenfonds tot elk bedrag, mits schriftelijk bewezen, van het inkomen of de winst mogen aftrek ken. De wettelijke beperkingen op het gebied van aftrek van giften zijn hier niet van toepassing, Over bedragen, die van het loon aan het Nationaal Rampen fonds worden afgestaan, behoeft geen loonbelasting te worden betaald. Goede ren die uit bedrijfsvoorraden ten be hoeve van de slachtoffers aan het Roode Kruis en andere daartoe aangewezen in stanties worden geschonken, komen ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbelasting ge heven. Aan fabrikanten en importeurs van tabaksartikelen wordt vrijstelling van accijns verleend. Van schenkingen in geld en goederen zal geen schenkings recht worden geheven. Aan de ontvan gers der belastingen is opgedragen ver zoeken om uitstel van betaling van de getroffenen op ruime schaal in te wil ligen. Begonnen zal worden met het ver strekken van nooduitkeringen aan de getroffenen op de voet van de regeling voor oorlogsslachtoffers. De' gemeente besturen wordt gevraagd zich met de uitvoering te belasten. Twintig slachtoffers in Zuidland Uit een onderhoud, dat een A.N.P.- corespondent gisteren heeft gehad met de burgemeester van Zuidland, blijkt, hoe zwaar deze gemeente is getroffen. Er zijn hier waarschijnlijk 20 slacht offers te betreuren. Op wonderbaarlijke wijze is een meisje, tot een gezin behorende, door het water een reeds ontruimd huis bin- nengespoeld. aan Uitgave gewijd catastrophe Opbrengst voor rampen- fonds De Vereniging ter Behartiging van de Be langen des Boekhandels zal op gorte termijn een uitgave het licht doen zien, gewijd aan de overstromingsramp, die ons land lieert getroffen. De uitgave zal in foto's een sober relaas geven van de ernstige gevolgen dezer catastrophe. Genoemde vereniging heeft voor tie verzorging en de verspreiding dezer uit gave de belangloze medewerking verkregen, zowel van de uitgevers als van de boekhan del In het gehele land. Verwacht wordt, dat ook de papierhandel de drukkers belangeloos hun diensten deze opzet zullen verlenen. Op deze wijze het de vereniging mogelijk zijn, de gehele opbrengst van de uitgave aan het Nationaal Rampenfonds af te dragen. Voor heit herstel van landbouwgron den, boerderijen en bedrijfsinrichtingen zullen dezelfde organen werkzaam zijn als in 1945. Voor de privaatrechtelijke schaden zal een regeling getroffen wor den in de geest van de wet op de ma teriële oorlogsschaden. De minister-president sprak de ver wachting uit, dat voor de aanzienlijke bedragen die voor rekening van de schat kist zullen komen, mede geput zal kun nen worden uit de tegenwaarde-rekening, verkregen uit de dollarhulp. Aan het slot van zijn overzicht herdacht dr. Drees de slachtoffers in België en Engeland. De toestand in Engeland Woensdag in de vroege ochtenduren bedroeg volgens niet-officiële gege vens het totaal aantal slachtoffers van de overstromingen in Engeland 260. Dit getal is lager dan de vorige op gave, daar gebleken is dat een aantal slachtoffers meer dan eenmaal in het eerder gegeven aantal was begrepen. Te Kings Lynn werd de toestand op nieuw gevaarlijk doordat de rivier de Ouse buiten de oevers is getreden. Vanmorgen vroeg steeg het water ver der en het dreigde Kings Lynn af te snijden. Op het eiland Canvey zakt het wa ter langzaam. Het grootste gedeelte van het eiland Sheppey, bij de Zuide lijke oever van de Theems, moet vol gens de Britse autoriteiten als voor goed verloren worden beschouwd. Alle pogingen om dit deel van het eiland terug te winnen zijn gestaakt. In 1953 mogen slechts vijf woningen worden gebouwd \T RIJDAGAVOND kwam de raad van v Maasland in openbare vergadering bijeen. In zijn Nieuwjaarsrede moest burgemeester F. J. Groot Enzerink een somber geluid laten horen over de mo gelijkheden betreffende de woningbouw in 1953. Hoewel met klem bij hogere instanties op een groter bouwvolume is aangedrongen, mogen slechts 5 wo ningen worden gebouwd. Prettiger wa ren de mededelingen over plannen tot restauratie van de toren, de uitbreiding van het electriciteitsnet en het water leidingnet. In het kader van het uitbrei dingsplan worden nieuwe straten aan- De Nieuwjaarsrede werd beantwoord door de heer Keijzer. Op een verzoek van de Ned. Mil. bond Pro Rege om subsidie van 2 cent per inwoner, werd gunstig beslist, ech ter met dien verstande, dat slechts sub sidie wordt verleend naar rato van het aantal Prot. Chr. inwoners der gemeen- te. Vastgesteld werd een nieuwe verorde ning, waarbij de halve dagsluiting voor een aantal winkels wordt geregeld. Hier mede vervalt een eerder vastgestelde verordening. Een en ander geschiedde op grond van een daartoe ingediend verzoek van de winkeliersvereniging te Maasland. Met de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten is een geldlening aangegaan, groot 77.500 ter aflossing van de indertijd op korte termijn opgenomen geldmidde len ter financiering van de bouw van 4 woningen aan de Parallelweg en 3 aan de Prinses Beatrixlaan. Aangenomen werd een voorstel over de tuin voorheen verhuurd aan P. J. van Uffelen, te verhuren aan een 10-tal in gezetenen bij wijze van volkstuintjes. Elk van hen krijgt dan ongeveer 200 ca tegen een huurprijs van 3 cent per m2. Aan de heer P Moerman te Vlaardm- gen is verkocht een perceel bouwgrond aan de Prinses Beatrixlaan teneinde daarop een woning te bouwen. Het be treffende perceel is gelegen tussen de woning van de heer W. G. F. Broek en de gemeentewoningen. De prijs be draagt 5.- per m2. In verband met de dringend noodza kelijke verbetering en uitbreiding van de straatverlichting en het electriciteits net is tenslotte door de raad een door B. en W. ontworpen plan aangenomen. Jaarvergadering meisjesvereniging. Door omstandigheden is de Vastgestel de datum van het jaarfeest der Ned. Herv. meisjesver. te Maasland komen te vervallen. Dit feest wordt nu gehou den te 7.30 uur in Tavenu. Op deze bij eenkomst zal het 60-jarig bestaan van de vereniging enigszins feestelijk wor den herdacht. Onteigening. Van 5 Februari tot en met 28 Februari 1953 zal ter secretarie der gemeente Maasland voor een ieder ter inzage liggen een uitgewerkt plan van onteigening met uitvoerige kaarten, grondtekeningen en verdere bescheiden. Deze onteigening die geschiedt op grond van de wederopbouwwet, is bedoeld om de uitvoering van een bouwplan, strek kend tot leniging van de woningnood, mogelijk te maken. Jaarvergadering C.H. Kiesvereniging Vanavond houdt de Chr. Historische kiesvereniging te Maasland haar jaar vergadering. Dammen. De Maaslandse dammers hebben in hun laatste wedstrijd voor de bondscompetitie bewezen, dat hun plaats in de 2e klasse nog altijd ge rechtvaardigd is. Met 128 wonnen zij n-L' van het sterke RDG 2 te Rotter dam. Hulpacties te Maasland De hulpacties te Maasland zijn Maandag morgen ingezet met een viertal circulaires, die huis aan huis werden verspreid. Men kon zioh opgeven aJs collectant of ophaler van goederen; men kon mededelen hoeveel evacué's of stuks vee men kon herbergen. Voorts werd medegedeeld waar en wanneer drinkwater werd verstrekt en hoe men zich kon opgeven voor inenting tegen besmette lijke riekten. Eén grote stroom van goederen en geld kwam kort na het middaguur binnen. De opbrengst van de collecte was Maandag avond ruim f 7100. Bovendien is een t.b.c,- ruim f 7100. Bovendien is een t.b.c.-vrije vrije koe, afkomstig uit cén van de beste Maaslandse stallen beschikbaar gesteld, Deze vertegenwoordigt een waarde van ruim f 1000. Het aantal bijeengebrachte goederen (kle ding. schoeisel, meubilair enz.) was Maan dag de 7000 ver overschreden. De waarde er van benadert naar schatting f 20.000. Dinsdag kwam nog een groot aantal goe deren binnen en ook nagiften voor de col lecte, waardoor de f 7500 ls overschreden. De gesorteerde en verpakte goederen lig gen in het gymnastieklokaal der R.K. school oor verzending gereed. Lezing afgelast. De voor Donderdagavond vastgestelde lezing voor de 3 standsorgani saties, de L.T.B., de C.B.T.B, en de Holl. Mij. van Landb., vindt geen doorgang. Voetbal. Van de 4 voor Zaterdag j.l. vast gestelde wedstrijden vond alleen de ont moeting Zwal. 8-MW 3 doorgang. Doordat de wedstrijd in een gelijkspel eindigde (l—l) deelden beide clubs de punten. H«t programma voor Zaterdag a.s. vermeldt slechts één wedstrijd, nJ. de ontmoeting MVV IGTB L

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2