GROOTSCHEEPSE REDDINGSACTIE OP SCHOUWEN-DUIVELAND Nieuwe hoop in harten van duizenden VERBINDING MET DE VASTE WAL GELEGD REEDS 873 DODEN Koningin bezocht gisteren Fijnaart en Halsteren Twintig duizend eilandbewoners in gevaar Stoutmoedig Helpt snel Wat Prinses deed was groots Prins Bernhard voorzitter Rampenfonds Dit was eens Schouwen Ook burgemeester van Rilland Bath omgekomen in woedende water MEER DAN 3 MILLIOEN De toestand op Voome en Putten WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Rotterdam: Witte d« Withstraat 30 Telef. 20216 (8 L) Redactie en Administratie Postbus 1112 Postgiro 424519 '8-Oravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424667 Redactie: TeL 111892 Advertentie-afd. TeL 114402 Dordrecht: Scheffersplein 3 Telefoon 4570 Postgiro No. 4&4208 Klachtendienst Tel. 7314 Gouda; Dubbele Buurt 3 Telef. 3438 Giro No. 424423 Abonnementsprijs: 49 cent per weejt, 2.13 per maand, 6.35 per kwartaal Losse nummers 13 cent Hoofdredacteur: Dr. 3. A. H. J. S. BRUINS SLOT. THkhua/' ELFDE JAARGANG No. 2381 Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. ENKELE BUIEN. Veranderlijke bewolking met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Matige tot krachtige en in de kust provincies tydeljjk harde wind, aanvankelijk Noord-Vt es- teljjk later ruimend naar Noord tot Noord-Oost. Min der koud 's nachts. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. O O O O O Uitgave: N.V. Dagblad „Trouw" TT K wordt wei nooit vaker een atlas geraadpleegd dan wanneer er zich spectaculaire gebeurtenissen ergens ter wereld afspelen. Wij hebben daar ervaring mee op gedaan in de oorlogsjaren, toen vrij wel iedere en met intense belangstel ling de krijgsverrichtingen in en bui ten Europa volgde. Plaatsen waar we ncoht van ge hoord hadden, werden als het ware plotseling tot een begrip. Helaas zijn het veelal niet de zon nigste momenten van het leven waarin deze belangstelling aan de dag treedt. We vinden dit weer eens bevestigd nu ons vaderland het toneel van een ramp is geworden, die nauwelijks haar weerga heeft. Niet alleen de berichten worden ge speld, maar ook de kaart, vooral van Zeeland, West-Brabant en Zuid-Hol land. Velen zullen zich temidden van de ellende wel eens hebben afgevraagd: hoe kan een dergelijke catastrophe in de toekomst worden voorkomen? Die vraag dringt zich op terwijl we' ons inspannen om de nood van het ogenblik te boven te komen. Die vraag klemt te meer, omdat allen zich er van bewust zijn, dat on middellijk herstel nodig is, zodra de schade maar enigszins kan worden overzien. In een deel van Zeeuws Vlaanderen zijn de pompen zelfs al in werking ge zet en op het eiland Rozenburg wor den er reeds voorbereidingen voor ge troffen; De werkelijkheidszin verlaat ons volk gelukkig ndet, ook niet grootste nood. de U trof ons een uitlating van de minister van Verkeer en Water staat, mr. Algera, die tegenover een verslaggever van Het Vrije Volik op merkte, dat de overstromingsramp het probleem van de afsluiting der zee-armen in zijn volle omvang naar voren heeft gebracht. Hij herinnerde daarbij aan het plan tot rechttreikkimg van de kustlijn, waarvan hij reeds bij de behandeling van de begroting in de Tweede Ka mer melding had gemaakt. Weliswaar zou dit plan misschien honderden mülioenen kosten, maar naar het oordeel van de bewindsman dringt de tijd, de zaak in elk geval grondig te bekijken. Voor ieder die de kustlijn bij de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden bekijkt, ook al is hij evenals wij vol komen terzake ondeskundig, is dit al thans op het eerste gezicht een voor de hand liggendé mogelijkheid. Of een dergelijk plan technisch uit voerbaar is, kunnen wij niet beoorde len. Maar de kosten van „honderden millioenen" mogen, naar het ons voorkomt niet van doorslaggevende betekenis zijn. Want zal een herstel van de oude toestand niet eveneens in de astrono mische cijfers lopen? Naar het oordeel van deskundigen was bekend, dat tegen een samenloop van omstandigheden als zich thans heeft voorgedaan, de dijken niet vol doende bescherming konden bieden. Daarom reeds zou herstel van de oude toestand o.i. onverantwoord zijn, ook al doet een dergelijke situatie zich volgens de berekeningen slechts eens in de 2 of 300 jaar voor. Restauratie in c - oude stijl zal dus op zijn minst op veel solidere basis moeten geschieden met de daaraan uiteraard verbonden veel hogere kosten. Wij menen dat de watersnood van 1916 mee de stoot heeft gegeven tot het radicale besluit van de inpolde- ring der Zuiderzee. f Misschien maakt de ramp van 1953 een radicaal besluit nodif in de door minister Algera aangeduide zin. Doortrekken dus van de kustlijn van de Nieuwe Waterweg tot de Wes- terschelde. met inpoldering van het daarachter liggende gebied. Een stoutmoedig nlan ongetwijfeld, maar de overweging waard. (Van onze speciale verslaggever) Enige uren voor het invallen van de duisternis is gistermiddag een groot scheepse actie begonnen om de ruim twintig duizend eilandbewoners van Schou- wen-Duiveland te redden. Vooral in Oosterland en Bruinisse was de toestand kritiek. Hier bevonden zich nog vijftienhonderd mensen op zolders, in huizen en schuren, die alleen met helicopters en amphibievliegtuigen gered konden borden. Talrijke vletten, uitgerust met walkie-talkies, zijn ingezet. De KLM heeft onmiddellijk een derde Dakota doen vertrekken van Schiphol naar Valkenburg. Van daar vloog het toestel naar het bedreigde gebied. Ook de marine is op Schouwen in actie. Helicopters, beladen met medicamenten, stegen van Woensdrecht op en brachten de geredden naar de markt van Zierikzee. Er is tlians een verbinding, zij liet ook uiterst gebrekkig, met het vasteland. Deze werd gistermiddag voor het eerst tot stand gebracht door militaire eenheden, die van Steenbergen uit onder commando van kolonel Antoni in dit gebied bijstand brengen. Omstreeks 11 uur 's morgens werd van Steenbergen uit een verkenningstocht ge maakt door een afdeling huzaren van prins Alexander. Hoewel ei verschrikkelijk diepe gaten in de betonweg door St. Philipsland zaten en het grootste deel circa 20 cm onder water stond, wisten de verkenningseenheden toch het meest Westelijke punt van de polder te bereiken en daar vond men een kleine motorboot, die de eerste militairen naar Zijpe op Schouwen-Duiveland bracht. Ontroerende taferelen speelden z'eh daar af. De bewoners op de dijken hadden de moed opgegeven, dat de mensen in Oosterland en Bruinisse, waarvan men de daken in de verte nog boven de trieste watervlakten zag uitsteken, nog gered zouden worden. Zij zelf kon den door gebrek aan geschikte boten niets doen en moesten daar op de dijk werkeloos toezien, terwijl enige kilometers verderop hon derden in doodsnood verkeerden. Na de terugkeer van de huzaren besloot kolonel Antoni om 300 man commandotroepen in de aanval te brengen. Met de eerste reddingboten van de commandotroepen zijn wij bij Zijpe in kleine pontonboten het eiland bin nengedrongen. Een van de meest dra matische rampen uit de bewogen ge schiedenis van deze watersnood dreig de zich te voltrekken. Voor het leven van de honderden mensen, die in Oosterland op de zol ders vechten tegen koude en uitput ting wordt ernstig gevreesd. Het is zeer de vraag of zij de afgelopen nacht hebben overleefd. Nu een grootscheep se reddingsactie op Schouwen is be gonnen, is weer hoop gekomen in de harten van duizenden. Sinds Zondag morgen hebben zij onder de meest verschrikkelijke omstandigheden zich in leven trachten te houden op de da ken van de huizen en boerderijen, in boomkruinen en op stukken droog lig gende dijk. Ons blad heeft zijn bemidde ling verleend voor het in ontvangst nemen van giften. Voor nadere bijzonderheden zie pag. 4. V.J ZEEUWEN VERKLAREN ONTROERD: y.AN gistermorgen af bracht H.K.H. Prinses Wilhelmina een bezoek aan Noord-Beveland, Schouwen/Duiveland en Tholen, Aan boord van een mare chaussee-vaartuig ging H.K.H. van Kortgene op Noord-Beveland naar Zie rikzee en vandaar naar Tholen. Ooggetuigen vertelden, dat wat de prinses deed, groots was. Met een be stelwagen reed zij Zierikzee binnen, vergezeld door de commissaris van de koningin Jhr. mr. de Casembroot. Op het Havenplein van Zierikzee drong de bevolking rondom de wagen en man nen en vrouwen schreiden als kinderen en drukten woordeloos de handen van de Prinses. Zacht zei H.K.H.: ,,Ik kan niet anders zeggen dan: mijn innige deelneming". Ontroerend waren ook de korte mo menten, zoals vlak voor Stavenisse. waar een Amsterdamse rondvaartboot passeerde met tientallen vluchtelingen. Onmiddellijk verscheen de Prinses aan het dek, wind en regen trotserend. De vluchtelingen zagen haar: mannen ruktêft de hoofddeksels af en een vrouw riep: „Prinses dank". Meer kon ze niet zeggen. Maar ieder voelde zo vertelde men ons dat deze woor den welsprekender waren dan menige redevoering. In Stavenisse ging de Prinses na een kort bezoek aan boord van een ander vaartuig, dat haar naar Bergen op Zoom bracht. Diefstal van goederen uit verlaten huizen De politie le Abbenbroek heeft giste ren twee personen gearresteerd die zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal van goederen uit de verlaten huizen in het verdronken gebied. Ontstellend waren de taferelen die wij op Schouwen-Duiveland aanschouw den. Dertkt u niet, dat het beeld, dat wij u daarvan schilderen, de juiste indruk geeft. Dat is onmogelijk. De ellende en de nood waren zo verschrikkelijk dat het werkelijk met geen pen te beschrij ven is. Met een grote motorboot staken wij over naar Zijpe, waar op de dijk de vlag halfstok hing. Er lag een lugubere, angstaanjagende stilte over de restanten van dit dorpje. Slechts het gerem van legertrucks die van de boten afreden, deed ons er aan herinneren dat wij ndet in een onwer kelijk ontaard landschap waren, Onmiddellijk na de aankomst van de Zie verder pagina. 5 Het aantal slachtoffers van de overstromingsramp, over wie ze kerheid bestaat, dat zij zijn om gekomen, was hedennacht geste gen tot 873. Prins Bernhard heeft toegezegd het voorzitterschap van het Nationaal Rampenfonds op zich te nemen. De huidige voorzitterjhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, is afgetreden. Minister Drees heeft dit gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld. Een troosteloze aanblik van de omgeving van Brouwershaven op hei eiland Schouwen, dat naar het zich laat aanzien, het, zwaarst is getroffen door de ramp die over Nederland is gekomen. Luchtfoto Anefo. Amerikaanse hulpverlening met minstens 4000 man Vier tot vijfduizend man zullen deel nemen aan de Amerikaanse hulpver lening aan de Nederlandse rampge bieden. Hef is thans zeker, dat de burgemees- ier van Rilland Bath is omgekomen. Hij zou meegereden zijn met één der bussen, waarmede hulp zou worden gehaald. Toen dit voertuig voor het water .-noest keren, stapte de burgemeester uil om bij te lichten. Er kwam toen eensklaps een vloedgolf, waardoor hij de bus niet meer kon bereiken en in het water ver dween. De chauffeur had hel geluk op het dak van de bus te kunnen klimmen, vanwaar hij later gered werd. Door liet tvaler uit liuis en lioj oei dreven brengen deze vrouwen uit de lilblassenvaard wat van de geredde wintervoorraad ingemaakte groente naar veiliger oorden. PRINS BERNHARD TERUGGEKEERD Verwelkomd door H. M. de Koningin en minister Beel is Prins Bernhard vanmorgen te half acht met de „Oli vier van Noord" uit New York op Schiphol teruggekeerd. Aparte berechting voor Elzassers Het Franse militaire tribunaal te Bordeaux waarvoor zeven Duitsers en 14 Elzassers terecht staan, die er van beschuldigd worden deelgenomen te hebben aan de massamoord op 642 mensen in Oradour sur Glane, heeft beslist, dat de Duitsers en Elzassers afzonderlijk terecht zullen staan. De afzonderlijke berechting zal heden ingaan. Het is nog niet bekend of de beklaagden bij elkaar zullen blijven in de kleine rechtszaal. Van Rilland Rath via Krabbendijke is thans een voetgangersverbinding tot stand gekomen via een weg. die eigen lijk uitsluitend door militairen gebruikt mag worden. De inwoners van Rilland Bath worden thans naar Ossendrecht en Bergen op Zoom geëvacueerd. Hier zijn 12 slachtoffers geborgen, waaronder vijf uit een gezin. Bij Krabbendijke zijn 200 militairen uit Maastricht aan de nood- dijk bezig. De dijkgraaf van de Frederikpolder heeft een bijzonder woord van hulde ge bracht aan de commandotroepen uil Roosendaal. Deze hebben met taaie ver betenheid de-dijik verdedigd. Zij bleven stand houden, toen anderen wegtrokken. Slachtoffers In Krabbendijke vertoeven thans 8 a 900 evacué's uit Oostdijk. Gawegen Rilland en Waarde. Er is in dit gebied hulp van Belgische militairen. Een ge storven meisje van 12 jaar is aange spoeld. Zij is afkomstig uit Kruiningen. In Waarde wordt de 30-jarige J. Wisse vermist. De kom van Baarland op Zuid-Beve land is thans droog. Hier staan 300 stuks vee bijeen. Zij zullen per vlot weg gevoerd moeten worden. Ellewoutsdijk is omgeven door binnen zeeën. De marine zal de bewoners eva cueren naar Heinkenszand. De dijk bij Katrtendijke. die bij het begin van de vloed zoveel gevaar ople verde, is nu versterkt en nagenoeg ge heel veilig. In totaal zijn bij deze dijk 13 stoffelijke resten aangespoeld, meest van Nieuwerkerk en Ouwerkerk. Gisteravond zijn te Middelburg via België 25 trucks met opleggers en trai lers met aanhangwagens aangekomen. De wagens zijn beladen met levensmid delen en goederen Mayer en Bidault naar Londen De Franse premier, René Mayer, zal volgende week Donderdag en Vrijdjg met zijn ministers Georges Bidault (Buitenlandse Zaken) en Robert Bu- ron (Economische Zaken) in Londen overleg plegen met premier Churchill en leden van zijn kabinet, zo heeft het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. Deze ontmoeting vindt plaats op uitnodiging van de Engelse regering, die prijs stelt op regelmatige bijeen komsten van de Engelse en de Franse ministers. Vliegtocht over noodgebieden Om 9 uur gistermorgen verliet H. M. de Koningin Soestdijk om zich opnieuw naar de geteisterde gebieden te begeven. In Soesterberg nam H. M. in een mili tair vliegtuig plaats voor een vlucht boyen de geteisterde gebieden van Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Bra bant. Daarna landde het toestel op Gil- ze-Rijen, waar de Koningin zich door verscheidene autoriteiten .onder wie lui tenant-generaal vlieger Aler over de hulpverlening liet voorlichten. Zij ver klaarde bijzonder getroffen te zijn door Rampenfonds Aangenomen mag worden dat bij het Nationaal Rampenfonds in totaal reeds een bedrag van rond f 3.000.000 is bin nengekomen. In de kantoren van het fonds worden de telegrafische, schriftelijke en telefo nische ontvangen toezeggingen nauw keurig geadministrateerd. Zij beliepen gisteravond omstreeks negen uur f 2.625,290.14. Daarnaast was in contan ten, cheques en postwissèls een bedrag van f 305.157.14 ontvangen, dat in de eerder bedoelde toezeggingen niet kon zijn begrepen. Aangezien mag worden aangenomen, dat nog tal van stortingen en overschrij vingen bij de banken en de post-, cheque- en girodienst zijn gedaan waarvan op eerder genoemd tijdstip nog geen afreke ning was ontvangen, mag de schatting van ruim f 3.000.000 als niet overdreven worden beschouwd. In Hellevoetsluis komen voortdurend vluchtelingen aan uit Goeree-Overflak- kee, die vandaar met bussen het land worden ingevoerd. Te Oudenhoorn, dat geheel onder ~c.- ter staat, is men nog 9teeds bezig het vee zo veel mogelijk te redden. Een groot aantal koeien was in de kerk" on dergebracht, die nog droog stond Een deel van de polder was met vaartuigen met te bereiken, doordat de tramdijk slechts zeer weinig onder water staat. Men zal deze thans laten springen Vijf en negentig procent van de bevolking van Oudenhoorn is geëvacueerd- De rest verzorgt zo goed en kwaad het gaat, het vee dat is ondergebracht in de stallen, ie nog niet geheel zijn ondergelopen, Te Heenvliet is de gehele polder on dergelopen. Hier verdronk alleen wat kleinvee. De helft van de bevolking is hier uit de huizen verdreven, doch be hoefde niet -naar elders te evacueren, aangezien allen -nderdai- -onden bij hun dorps-genoten Te Abbenbroek is de kom van het aorp nog droog De electrieitmtsvoorzivning geeft hier moeilijkheden wenals het drinkwater. Er is hier éér slachtoffer. Het vee werd grotendeels gered In de loop van deze nacht hoopt men. de laat ste dieren te kunnen berger -- ->hi- bievaartuigen. het perfecte „teamwork" van alle sa menwerkende instanties. Vergezeld van de commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. De Quay, begaf H. M. zich per auto naar Breda voor een bezoek aan het ont vangstcentrum voor evacué's in het ge bouw van de K. M. A. Het dorpje Fijnaart, dat nu droog is, maar nog midden in het water ligt en slechts één toegangsweg heeft, was het volgende doel. Hier heeft H. M. de Koningin zich met velen .onderhouden en met bewondering gadegeslagen hoe door gezamenlijke krachtsinspanning van militairen en burgers het dreigends gevaar, dat de aangrenzende polder on der zou lopen, gekeerd werd. Verder ging de tocht naar Halsteren, waar de Koningin met vele evacué's en met le den van Land- en Zeemacht gesprek ken voerde en ook daar was zij getrof fen door het uitstekende werk van mili tairen en burgers. Na een kort bezoek aan het stadhuis van Bergen op Zoom en het stadhuis van Roosendaal betrad de Koningin in de laatste plaats de ontvangstcentra voor de evacué's. Lang sprak zij daar met de slachtoffers, waar onder zich vele Zeeuwen bevinden Op weg naar Den Bosch haalde de Koningin de auto van de Franse ambassadeur in. u-y,ilet. r wa§en stoppen en onder hield zich enige tijd met de heer Gar tner, van de gelegenheid gebruik ma kend de ambassadeur haar warme dank te betuigen voor de hulp van de Franse genie. De terugweg werd weer met het militaire vliegtuig gemaakt, dat om half neeen gisteravond op Soesterberg aan- Ook Eerste Kamer herdacht de nationale ramp „®ei? half uur de aanvang van de openbare vergadering der Tweede Ka mer, kwam ook de Eerste Kamer in ver- haddengr.n.U1en' Aa" fle refTeringstafel hadden plaats genomen de ministers fVl?Len X"1 de Kieft cn de staatssecre tarissen Kranenburg en Van den Berge. De voorzitter, mr Jonkman, sprak een kort gevoelvol woord over de grote welke, ?ns vo]k heeft getroffen. „Opnieuw zal in de geteisterde gebieden cte wederopbouw moeten worden onder nomen. Nationaal is de ramp echter ook m deze zin. dat ons volk altijd wa tersnood met eensgezindheid en volhar ding bestrijdt", zo zei de voorzitter on der meer. De voorzitter gaf hierna het woord aan minister Beel. Ook hij gaf een overzicht van de tot heden bekende toestand en de: door de regering genomen maatrege- Na die uiteenzetting zei minister Beel ~.m. dat het hem een behoefte was hier uiting te geven aan de gevoelens van grote dank en bewondering, welke ieder een moet vervullen, die in de gelegen heid is geweest in deze dagen de hulp verlening. waar ook ter hand genomen, gade te slaan. Van alle kanten kwam hulp opdagen. Moge ons volk, aldus de minister, on der het bezielend voorbeeld van onze geeerbiedigde vorstinne en van de leden van ons vorstenhuis de volle inzet van zijn beste krachten in grootste offer vaardigheid blijven geven opdat Neder land spoedig weer herrijze.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1