Schouwen-Duiveland één bruingrijze watervlakte AVONDKLOK IN LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA Smokkelaars-cavalcade voor Zutphense rechter 32.000 kg koffie, honderden mantels en 47.000 shawls Leider verdiende tonnen HELP- GIRO 9575 Tien gulden per inwoner! BEA Leniging van eerste nood HELP- GIRO 9575 Vrijman trekt boetekleed aan Hartverscheurende noodkreten Wij moeten ons haasten! Honger gestild Wuivende armen in grijpend water Met een bootje in straten van 's-Gravendeei Twee schepen vermist V erlenging dividendbeperking door Senaat goedgekeurd WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 DE TELEGRAAF 7 De dorpen staan droog, maar er is gebrek aan water en geen stroom (Van onze speciale verslaggever) WERKENDAM, 3 Febr. In het land van Heusden en Altena is de toestand weinig hoopgevend. Werkendam, Sleeuwijk en Alm. kerk staan gedeeltelijk onder wa. ter en burgemeester J. de Bruine heeft een avondklok ingesteld. Het is de geëvacueerden verboden zich tussen halfzeven des avonds en zeven uur des morgens in het overstromingsgebied te begeven met het oog op het gevaar. Op biljetten, die overal in de gemeen, te zijn aangepakt, staat, dat over. (Van onze speciale verslaggever) ZUTPHEN, 3 Febr. „De grensbomen van de Nederlands-Duitse grens gingen voor deze verdachte wel heel vlot open." Dit consta teerde de substituut-officier van Justitie bij de rechtbank te Zutphen, mr. Messchaert, in zijn requisitoir tegen de 51-jarige Enschedeër G. H., de voornaamste figuur van een omvangrijke smokkelorgani satie, die een clandestiene export naar Duitsland onderhield. Zij zette daarbij zeker 32.000 kg koffie om en enkele honderden mantels. Tevens voerde zij 47.000 shawls uit Duitsland in Nederland in. hoofdverdachte H. en in nood ge raakt door moeilijkheden met zijn fabriek, tot medewerking aan de organisatie en handel in de ge smokkelde goederen verviel. Toen in Nederland nog koffie- distributie was, smokkelde hij, in ipdracht van H„ koffie uit Bel gië naar hier, waarbij hij ten lotte tegen de lamp liep. Terug gekeerd uit de gevangenis, wilde hij zich niet meer met dergelijke •.aken inlaten, maar onder druk van H. en van zijn echtgenote be- ;week hij spoedig. In zijn huis werd veel koffie ipgeslagen, die dan meestal via Oldenzaal en omgeving werd „uit gevoerd". Hij handelde in de iamesmantels en in de shawls Eerst poogde hij nog staande te ïouden. da' hij herkomst en be stemming der waren niet kende. i\aar, even aan de tand gevoeld. ,'af hij zwakies. met toonloze 'tem. een apath:sche trek op zijn bleek, ingevallen gezicht, toe De eis tegen G. H., die naar schatting drie ton kan hebben verdiend, luidde één jaar en drie maanden zonder aftrek van voor arrest, benevens een geldboete van f 10.000 subs, zes maanden alsook verbeurdverklaring van zijn twee auto's. „De koffie was klaar" bij de rechtbank te Zutphen. die zich Dinsdag de gehele dag met deze zaak heeft beziggehouden. In een Augustusnacht van 1952 stak do douane-recherche haar neus in de balen, die door enkele gehaaste figuren op Duits grondgebied wa ren gebracht: een krachtige kof- fiegeur kwam haar tegemoet. 15 verdachten Dit betekende niet alleen, dat de cliënten in Duitsland hun kom metje troost zouden moeten mis sen,' maar wel belangrijker dat de gehele smokkelgroep op de koffie kwam en successievelijk kon worden opgerold. Dientenge volge verscheen thans een bonte stoet van niet minder dan 15 ver dachten voor de meervoudige economische kamer, onder presi dium van mr. R. H. Bichon van IJsselmonde. Een trieste cavalcade van ofwel louche ofwel armzalige figuren die allen een of andere functie bij het onderhouden van de „lijnen" der organisatie hadden vervuld De meesten waren bewoners van het grensgebied in de omgeving van Winterswijk en Eibergen. Zij waren vrij vlot ingegaan op de voorstellen van de contactman nen der organisatié, hetgeen zo wel de president als de officier aanleiding gaf op te merken, dat Sommigen in de grensstreek de smokkelarij nog altijd als „niet zo erg" opvatten. De koffieprinses Een van de contactleggers was een vrouw, de 31-jarige mej. N. uit Eibergen. „De koffieprinses uit Eibergen. Als je koffie naar Duitsland wilde smokkelen, kon je bij haar terecht." Zij wist „dra gers" en geschikte opslagplaatsen. Zij hield van avontuur, geld en koffie. Nochtans een figuur van het tweede plan (eis zes weken). Zoals ook de 52-jarige bakker O. uit Winterswijk. Een keurig geklede middenstander, aan wie niemand neigingen zou toeschrij ven om in het holst van de nacht langs slinkse paden Duitsland troost te brengen. Dat had hij dan ook niet gedaan. Hij had slechts zijn bakkerij als opslagplaats laten gebruiken uit vriendschap, zei hij. Vriend schap jegens zijn zwager, die bij de smokkelarij betrokken was en om opslagruimte verlegen zat. waar de koffie voorlopig kon wor den gebracht, om later over de grens te worden geëxpedieerd De bakker kreeg f 200 beloning Eis: een maand. Daar waren de gebroeders S, uit Eibergen, resp. 19 20 en 24 jaar oud. net uitziende, zwijgzame boerse jongelieden. De oudsten hadden dienst gedaan als „dra gers", de jongste was eenmaal meegegaan als „voorrijder" Hii kwam er met een eis van geldboete af. tegen de anderen „het wa ren maar zo weinig kilo's, Edel achtbare" werd een week ge vangenisstraf geëist. Korfie-koIcn De steenkolenhandelaar L. had ln zijp vrachtwagen balen koffie vervoerd en deze onder zijn ko- lenlading gestopt. Toch probeerde hij nog even vol te houden, in de mening te hebben verkeerd, dat de verscholen balen ook kolen in hielden. In elk geval zat hij nu op hete kolen. Eis: een maand. De „kleine mannetjes" hadden aan hun werk geen sommen ver diend. De kolenman kreeg f 40 Ser rit, de dragers hadden voor un enkele nachtelijke tochten misschien een paar honderd gul den gehad. Maar er waren anderen. De welgedane landbouwer A, die tijdens zijn voorarrest de blos op het bolwang'ge gelaat niet had verloren, had tijdens de werk zaamheden maar vast een auto gekocht, hoewel hij nog lang nier aan een rijbewijs toe was Hij had met bepaald het leven eens ge- rust-m lsndmans geleid. Uit zlin schuur was heel wat koff!e naar de Oosterburen ver huisd Nu was. zools de verdediger schetste, de verleiding voor hem wel heel groot Als hij de deuren aan de achterzijde van zijn schuur oo°nw'erp en een fikse st.ap deed. was hij in Duitsland. En daar stond dan dadelijk eeri gastvrije Duitse schuur.Eis: acht maan den met aftrek. Van kwaad tot erger Een belangrijker verdachte ts H.P.A.M.L., een 40-jarige textiel fabrikant uit Enschede. Belang rijk? Een zielige, geknakte man die zich, onder Invloed van de Trieste verschijning Trieste verschijning. Van zeer goede familie, een uitstekende op leiding, een scherp verstand uitstekende toekomstkansen sche nen voor hem te zijn weggelegd. Eis: tien maanden met aftrek, en verbeurd! erklaring van zijn auto. Zijn echtgenote, mevr. L.B verscheen ook in de verdachten- bank. Zij trachtte vroegere verkla ringen omtrent de connecties met H., en diens activiteiten, al of niet per auto, te herroepen of gedeel telijk terug te nemen. Deze zou den haar onder pressie en door suggestieve vragen zijn ontlokt De officier geloofde er niet in. gaf integendeel de ambtenaren van de douane-recherched'enst een pluim voor de wlize, waarop zij het on derzoek hadden verricht. De hoofdfiguur Dat H., koopman te Enschede, de hoofdfiguur moest zijn. bleek al dadelijk uit zijn optreden ter rechtzitting. De anderen moe, ontgoocheld en apathisch, hij strijdbaar, energiek en klaarblij kelijk haast verheugd, dat hij weer eens in actie kon komen Een rijzige man met sluik haar. de ogen glanzend van zelfvertrou wen en soms haast van spot, bleek, maar vastberaden. Onuitputtelijk in verklaringen. Had hij damesmantels verkocht in Duitsland? Ja, kwam verdachte vlot, maar hij .had ze ook g e- kocht in Duitsland. Voor de affaire met de duizen- den shawls had hij ook een om- 1 standig, doch met flair gedaan 1 verhaal. Het hield verband met i Duitse zakenrelaties, met wier vertegenwoordiger in Nederland hij een „legale" transactie had i Naam? De man heette Bennecke j Hij woonde in Den Haag, maar tja. zijn adres was hem niet be kend. „En wat hebt u met al die koffie gedaan?" „Verkocht," antwoordde ver dachte vlot. „Aan wie?" „Verkocht aan Jan..." „Aan Jan....!" was de laconie ke oplossing van verdachte. En hij bleef bij „Jan", een geheim zinnige persoonlijkheid, wiens identiteit n:et uit de doeken kwam. maar van wie in elk geval kwam vast te staan, dat hij een sterke voorkeur voor koffie moet hebben gehad. En wellicht nóg heeft. Een andere mysterieuze figuur is „Hans". Als deze een telefoon tje uit Duitsland richtte naar het huis van L.. waarbij H. aanwezig was, dan snelde H. ogenblikkelijk in een van zijn auto's weg. In de richting van Duitsland. L., nu als getu ge gehoord, kwam, met de ogen van zijn voor malige „chef" in de rug, aarze lend en stamelend verklaren, dat H. vaak wegreed in de richting van de Duitse grens met goede ren in zijn wagen. Ook, dat hij, L, damesmantels in Duitsland te koop had gezien, die tevoren in H'= bezit waren. H„ die daarvoor al soms half lachend en met een verbaasd ge zicht op allerlei verklaringen „Dat bestaat niet" en „Dat kan niet, nee, dat kan echt niet bestaan" had gezegd, bleef groot in de ont kenningen. Ten aanzien van de shawls werkte hij ook met facturen. Doch het hoofd vermeldde een adres in Amsterdam, dat niet bestond. Een Duitse deskundige, die in zijn land betrokken is bij het onder zoek tegen de aldaar gegrepen leden van de organisatie en wiens tong in ernstige moeilijkheden kwam bij het nazeggen van de eed in het Nederlands, verklaar de, dat de facturen moesten zijn getypt op de schrijfmachine van een van H.'s medewerkers. Uit een typische letterfout viel dit z.i. duidelijk af te leiden. Onmiddellijk viel H. de ver- dachtenbank verlatend, de Duitse expert met vragen aan, onder streept met levendige gebaren. Deze bleef echter bü zijn vaststel ling. Twee vrouwen kwamen in H.'s zaak als getuigen décharge op treden. De ene was zijn eigen echtgenote, die zei de legenda rische Bennecke wel eens te heb ben ontmoet. De andere was de echtgenote van L. Toen nam de Officier requisi toir tegen deze Macchiavelli van de koffie. H. hoorde koeltjes toe en keek vervolgens rustig-uitno- digend naar zijn beide advocaten, voor een uitvoerig pleidooi. Uitspraken in alle zaken 17 Fe bruari. DEN HAAG, 3 Febr. In de kleinste gemeenten blijken soms de grootste be dragen te worden ingeza meld voor het Rampen fonds Blankenham (O.), dat 532 inwoners telt, heeft f 5.519 geofferd, dus ruim tien gulden per inwoner, of 46 gulden per gezin. Utingeradeel (Fr.) met 5.200 inwoners zamelde f 37.400 in, of f 7.20 per in woner. Boek via Uw reisbureau of bij de BEA, Lcidsc- plein 29 - Amsterdam, telefoon 64848 (3 lijnen). A Million Pinmgcn i Yeu fljr Links de gebroeders S., die koffie over de grens brachten. Vervol gens, van links naar rechts, mevr L. B.. die koffie bewaarde, hoofd verdachte H., getuige L., verdach te H. met rijksveldwachter)de verdediger mr. E. A. James Jr., verdachte Q.. verdachte H. en ten slotte verdachte L. DEN HAAG 60.000 broden 10.000 pakjes margarine, 2000 kg kaas, 5000 blikjes melk, 2000 kg worst, 5000 pakjes kindermeel, 2000 blikken stamppot met vlees, vormen slechts een greep uit de indrukwekkende lijst van levens middelen, die door bemiddeling van het Directoraat Voedselvoor ziening tot dusverre op het vlieg veld Valkenburg zijn afgeleverd om de eerste nood van de slacht offers in de geïsoleerde gebieden uit de lucht te lenigen. Niet alleen door de lucht wordt voedsel aangevoerd. Maandag avond is een schip naar Bruinisse gevaren met brood en margarine. Er zijn schepen gezonden naar Ouddorp en vandaag worden voorraden verscheept naar de Zeeuwse eilanden: voornamelijk zakken (o.a. voor het afvoeren van aardappelen) en brood. Naar Middelharnis is hooi gezonden. Middelharnis heeft ook 2500 de kens gekregen. Grote hoeveelheden suiker, kaas, margarine en gecondenseer de melk zijn opgeslagen in Den Haag en Rotterdam. Voor het vervoer hiervan zijn vele vissersvaartuigen gecharterd. Naar Middelharnis zijn er reeds 23 vertrokken, 50 naar Zierikzee en 80 naar Noord-Beverland. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 Feb. In de Eerste Kamer heeft hedenmiddag de heer W. C. Wendelaar (VVD) als voorzitter voor de commissie van de verzoekschriften voorle zing gedaan van een ingekomen schrijven van de oud-rijksbouw meester de neer J. A. W. Vrijman uit Den Haag, wiens zaak onlang- in de Eerste Kamer aan de orde was gesteld. De heer Vrijman verklaart hier in dat de Eerste Kamer volkomen terecht aanmerkingen had ge maakt over zijn optreden in de oorlogsjaren en hij erkende de Kamer op dit punt misleid te hebben. Hij achtte ait een gevolg van de schande en het leed die hem on schuldig waren aangebracht in de jaren 1923 tot 1940, zodat op het tijdstip van het uitbreken van de oorlog, toen hij 76 jaar oud was, zijn normaal denkvermogen vol komen in de war was geraakt, Hij verzocht de Kamer een min der gestreng oordeel over hem te willen vellen. Nadat mr. Wende- laar nog gezegd had dat deze brief de schrijver eert, werd hiermede het punt als afgedaan beschouwd. (Van onze speciale verslaggever) BERGEN OP ZOOM. Nog duizenden Zeeuwse man nen, vrouwen en kinderen heffen smekend de handen ten hemel en turen vertwijfeld over het woelige grauwe water of er hulp komt opdagen. Vooral op Schouwen-Duiveland, op Tholen en St. Philipsland heerst nog altijd een noodtoe. stand, die van de redders de grootst mogelijke spoed en inspanning vergt. Elke minuut van talmen kan nieuwe offers kosten en voor vele armzaligen, die aan aJle kanten door het vraatzuchtige water zijn ingesloten en die ten ein de raad zijn, heet het: nu of nooit. De redding van Zierikzee is in tussen een wedloop geworden. Van alle kanten komt thans hulp op dagen. De burgemeester heeft zelfs verzocht, geen schepen meer te sturen zonder overleg, aange zien de kleine haven vol ligt. Er is ook voorlopig voldoende voed sel in de stad aanwezig. Het drop pen van levensmiddelen is daar om tot nader order gestaakt. NOG altijd bereiken ons uit dit gebied hartverscheurende noodkreten, laatste waarschuwin gen en ontroerende smeekbeden. Op vele plaatsen stijgt het water nog en zijn dijken in gevaar. Van vele dorpen weten we nog niets. Ze zijn of van de buitenwereld afgesloten, of ze bestaan niet meer. Leven de bewoners nog? Drijven hun ontzielde lichamen ergens in het koude, vijandige water of zijn zij wellicht bedolven onder de wrakstukken van hun huizen? We weten het niet. We vrezen en we hopen. Maar inmiddels roept ons een meer dan heilige plicht dwin gend toe, ons te haasten. Morgen, vanavond, vanmiddag, over enkele uren kan het voorgoed te laat zijn. Een volledig en betrouwbaar overzicht over de omvang van de ramp en de hoogte van het doden cijfer op Schouwen-Duiveland, Tnolen en St. Philipsland is nog steeds niet mogelijk. Behplve hei noger gelegen Westen met de dui- nenrand is geneel Schouwen-Dui veland een troosteloze, bijna on onderbroken bruingrijze water vlakte, waar de wind rimpels in slaat, Het water daalt en stijgt en schuurt langs de muren van de nog staande geoouwen. Meedogen loos en zonder ophouden. Het spoelt de grond onder de funda menten weg en knaagt aan de muren. Zierikzee bereikt Sedert gisteravond is er e.nde- lijlk verbinding tot stand gekomen met het bedreigde Zierikzee. Een dozijn Urker vissers hebben met hun vaartuigen de stad bereikt. De spanning is Goddank, wat deze stad betreft, geweken. Maar het zijn bange dagen geweest voor degenen, die er familie hadden of vrienden. Maandagmiddag was er plotseling in de aether een ont roerde en ontroerende stem opge doken van een radio-amateur uit de buurt van de stad. W:e deze hartekreet hoorde, diens hart kromp ineen toen hij om hulp smeekte voor de in doodsnood verkerende plaatsen Brouwers haven, Zonnemaire, Noordgouwe, Dreischor en Kerkwerve. Het was niet alleen de bewogen stem, die het hart van de ontvanger deed trillen van emotie, doch bovenal het snikken en huilen van vrou wen en kinderen, die rond de zen der stonden. Bruinisse beheerst situatie De aanvankelijk alarmerende ber chten over de kritieke situatie te Bruinisse (de burgemeester had vanochtend een SOS-berioht de wereld ingestuurd) worden thans gevolgd door een verklaring van het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat de situatie wordt be heerst. De noodlijdende bevolking van de plaatsjes uit de omtrek wordt seden enkele uren naar Bruinisse overgebracht. Een ontstellend bericht komt daarentegen uit Rotterdam, vol gens hetwelk 1500 mensen in de buurt van de Flaurerspolder ten zeggen, hoevelen zich in de onder- N.W. van Zierikzee in nood zou' den verkeren en dat motorsloepen (tot nu toe vruchteloos) naar deze ongelukkigen zoeken. Thans cir kelen vliegtuigen bovèn het ge noemde gebied om aan de speur tocht deel te nemen. Oosterland, welks burgemees ter eveneens vanochtend een noodkreet had laten horen, ver keert nog in een zeer ongunstige positie. Evacuatie van de bedreig de bevolking is met bootjes of vletten niet mogelijk vanwege de lage waterstand. Er wordt aange drongen op het afwerpen van rubberboten of het sturen van annphibiewagens en hefsdhroef- vliegtuigen. De bewoners zitten, op elkander gedrukt, bibberend van de kou en in de grootste on gewisheid. op, ongestookte zolders. Zonder voldoende voedsel, zonder med' camenten, zonder noodzake lijke medische hulp. Vanmiddag zijn de opleidingsschepen „Prinses Juliana" en Prins Hendrik" van het Kon. Onderwijsfonds voor de Scheepvaart naar Zeeland ver trokken en het is waarschijnlijk, dat deze schepen met een dokter en een volledige medische uitrus ting en medicamenten aan boord bestemd zijn voor hulpverlening aan de bevolking van Schouwen- Duiveland en in het bijzonder van Oosterland. Laagvliegende machines pogen elk teken van leven ln de grauwe zee te registreren, maar vaak ont dekken zii niets anders dan drij vende balken en volgezogen cada vers van verdronken vee. Er is nog steeds niet met zekerheid te ER staat een groepje mannen op de smalle dijk. Hun schou ders zijn gebogen. Dat is niet al leen door de striemende vlagen, die een meedogenloze sneeuw storm op hen neer geselt. Zij turen naar een verre overkant, waar een pluk huisjes verloren staat in de barre eenzaamheid van water- Heftig stromend water over wat eens vruchtbare polders waren- Op hetédak van een dier huisjes wuift een arm. Meer zien we niet Alleen die arm, die als maar zwaait, alsmaar wuift. Uren en uren. Zonder ophouden. Kre ten horen we niet in het geloei van de storm, maar niemand twij felt of zij zijn er. Want het water stijgt. Het joelt reeds om de dak goot, met kleine. venijnige schuimkopjes. Boosaardig. Al grijpend De mannen zwijgen. Vóór hen mensen in doodsnood, een boeren gezin, dat eens rustig leefde in de mateloze wijdheid van de groene polder- Achter hen, een paar honderd meter de dijk af. óók over water, 's-Gravendeel Deze mannen zijn van 's-Graven deel. Tussen jagende, inktzwarte wolken schiet de zon soms valse lichtschampen over de rode daken, 's-Gravendeel is een vriendelijk dorp. Was een vriendelijk dorp, laag gehurkt aan de voet van de dijk langs de Dordtsche Kil. Dat werd zijn noodlot. Scherp turend zie ik tussen de daken roeibootjes. Dobberend op het water, dat ais een woedende vuist door de dijk brak. De mannen praten er niet over Maar zij denken aan niets anders dan aan die gruwelijke nacht, toen de zwarte golven met oorverdo vend geraas hun huisjes bespron gen. Ta fels.* stoelen, bedden weg spoelden. tegen plafonds beukten, joelend vernielden wat in haar weg kwam. Over dit tempeest bonkten de klokken haar onheils zang overstemden het gegil van radeloze mensen, die werden weggezogen in de kolken;te wate ren- DEZE mannen behielden het leven- Méér niet. Zij hebben de rust van hen, wie niets is over gebleven. Veel liever waren zi: nu ook in het dorp, waar behulp zame handen door zoldervensters reiken voor een vrouw, een kind, een zieke. Veel liever zouden zij in hun kleine bootjes gaan zoe ken naar wat huisraad, dat nu van dakgoot tot dakgoot deint. Maar deze mannen helpen an deren. Er kwam een noodkreet, te midden van het rumoer van een haastige evacuatie, een snelle vlucht uit huizen, welker funda menten begonnen te kreunen en le kraken. Een noodkreet van mensen, die het water om zich heen zagen stii/*en. En de mannen lieten 's-Gravendeel achter zich en repten zich over de smalle dijk om te helpen. Zü willen niet praten over hun leed. Maar in de Eezichten kerven lijnen, die anders zijn dan die van de harde arbeid van een boer. een dagloner. Het ziin de groeven van een peilloze ellende een ellende die alleen maar zwijgend maakt, geen woorden vinden kan Een grijze boer stopt zijn pijpje met zwarte tabak. Op zijn borste lige wenkbrauwen vlekt sneeuw Hij heeft de pet. over de oren ge trokken tegen de fluitende storm, die aanloeit over de polder. „We moeten opschieten." bromt hy .Met hoog tii wordt het niks." Over het smalle sooor van de dijk nadert, gevaarlijk zwaaiend, een vrachtauto Uit de bak steekt zwiepend een boot. De mannen komen tot actie. Snelle handen sjorren de boot op de dijk. Schu rend glijdt zij de steile helling af, plonst in het water. Een sprong en we varen al. De stroom, die kolkend door het gat in de dijk spoelt, grijpt begerig het wankele bootje, maar deze mannen zijn taai. Zij zullen altijd blijven vech ten- PIEPEND in de dol'boorden slaan de riemen in het vuile water, waarover de storm een mist van sneeuw striemt. Maar we vorderen. Schuren langs wil gen, die hun stakerige takken hulpeloos uit het water omhoog steken. Botsen tegen voorwerpen, Een stoeltje. Een bank, een buf fet, pas nog glimmend gewreven door een zorgzame vrouwenhand Bossen stro. Balen hooi. Vloer planken. Een linnenkast, met openzwaaiende deuren, een hand doek meesleurend aan een spijker En een kat. Deinend op de gol ven, met uitgestrekte poten- Dood Een varken. Grotesk waaieren de poten heen en weer op de golf slag. Het lijkt, af het dier zwemt, met rustige slagen. Maar het is dood. Alles is dood. „Ik ben twaalf koeien kwijt,'' zegt een van de roeiers. „In de stal verdronken. Ik dacht dat ik sek werd. Dat gebrul De anderen zwijgen. Hijgend rukken zü de riemen door het water. Naar die arm. die rmar blijft zwaaien, een geluidloos krijten om hulp- Deze mannen oraten ook daór niet over. Zij hebben mensen voor hun ogen rien verdrinken Z:en vegsleurer in het zwart van die rampzalige nacht. Een schreeuw, gesmoord door het schuimende water een arm als een laatst vaarwel, vóór de golven haar prooi grom mend verzwolgen. Deze ene arm zegt hun niet zo veel. Maar zij vechten. En zij winnen. Kreten breken door de storm- Over het strooien dak handen drie mensen. Hun benen tussen het riet gewoeld. De han den gekrampt. over de nok. Maar één arm blijft zwaaien- Uit drie monden gilt de kreet om hulp. Dan stoot de boot tegen het dak. Drie mensen laten zich wil loos omlaag glijden. We trekken een zeil over hen heen. Ze zijn paars. De vrouw kreunt. Haar handen grijpen in het zeil als om het nooit meer los te laten. De boer en zijn knecht staren met lege ogen over het grauwe water, dat steeds breder wordt tussen de boot en hun boerderij Hun leven. Er zit bloed aan hun handen. Handen, die voor immer gekromd zijn, omdat zij twee nachten en bijna twee daren hebben ge klauwd om de nok van een dak. Twee etmalen, waarin de Noord wester ziin ijzige vlagen over hun verstijvende lichamen joeg Geen voedsel. Dorst. Een zwaaiende boerderij, waaraan het schuimende water knaagde Scheurende muren. Wurgende angst. Behulpzame handen trekken de drie mensen tegen de dijk op. Drie geredden. De roeiers tillen hen in de vrachtauto, die over de smalle dijk weg schommelt. Naar het binnenland, achter de wal van water, waar dampende koffie is En warmte. En een bed. Drie geredden De lamoen van ">nze auto zwaaien haar lichtbun dels over de weg. waar sóms het water mpt korte golfjes overheen mnelt. Voor ons uit sjokt traag een oude boer. Aan een touwtje trekt hij een vlot. Er ligt een kus sensloop oo. met wat spulletjes er :n H'i msir, zonder te we- 'on ,„onrV,pan Want 7.Ün VFOU"' ie i""-fjrnnken De watervloed snoeide h^ar door het venster Een van de tallozen, wier grij pende handen geen dak meer konden vinden.... den deze kinderen zonder warmte en zonder eten op een zolderkamer gezeten op Tholen. Met een vlot werden zij naar Halsteren gebracht, waar dikke boterhammen de hongerige maagjes vullen. tredingen zwaar zullen worden gestraft. Er is geen water en electriciteit in Werkendam en Sleeuwijk. Op het gemeentehuis in Werkendam luistert men naar een radio die door middel van een accu van stroom wordt voorzien. De dorpen zelf staan niet meer geheel onder water. Dat is wel het geval ge weest. Nu zijn het slechts alleen de huizen in de polder die door het water worden geteisterd. Woudrichem is nog droog, maar ook daar nadert het water de pol- derwijken. De watervoorziening is kritiek en in het stadje zijn tal van geëvacueerden onderge bracht. De Rijksweg SleeuwijkRaams- donksveer is haast geheel over stroomd. Ongeveer een kilometer kan men uit de r:chting Gorin- chem de weg oprijden. Dan stuit men op het water, dat op sommige plaatsen 1.15 meter hoog staat. Vanmorgen is er een z g Duck de weg uit de richting Breda ko men afrijden. De wagen moest naar Woudrichem om medica menten te halen voor een ziek vrouwtje in Almkerk. De beman ning van deze wagen heeft de be woners verteld over Almkerk. Dit plaatsje l'gt nog geen 7 kilometer van Sleeuwijk verwijderd maar is niet te bereiken. Er is daar ook geen stroom. Eén plaats in dit hoekje land bij Gorinchem is ge lukkig in bezit van electriciteit. Dat is Woudrichem, dat via Tiel van licht wordt voorzien. Onbetrouwbaar water In Werkendam en Sleeuwijk is vanmiddag weer een officiële be kendmaking uitgegaan. Al het wa ter dat als drinkwater wordt ge bruikt moet worden gekookt. Er is een „wel" aangeboord, maar het water dat daar door de brandweer wordt uitgepompt is niet te ver trouwen. Er zijn gebieden in het Land van Heusden en Altena waar de bewoners niet in de gelegen heid zijn het water te koken en daarom is deze mensen de gele genheid geboden zich tegen typhus *e laten inenten. gelopen polders en in de half on der water staande huizen bevin den en nog moeilijker is het. te schatten hoevelen van de vermis ten als verloren moeten worden beschouwd. Onvriendelijke zee Ook Tholen staat voor vrijwel de helft onder water. Links van de lijn St. MaartensdijkSt An- naland is het ei:?nd. een van de vruchtbaarste delen van heel Ne derland. herschapen in een on vriendelijke zee. die tevergeefs poogt haar wrede daad voor ons oog te verbergen1 daken en to rens. bomen en telefoonpalen, die er uitzien als kale galgen, ver raden, dat de rover zijn slag heeft geslagen en zijn slachtoffer in zijn kille greep gevangen houdt. Wat weten we ten slotte van het schiereiland St. Philipsland? Helaas vrijwel niets. Uitsluitend, dat de burgemeester van Burgh (gelegen in het Westelijk duinen gebied van Schouwen) van Steenbergen tot het plaalsje St. Philipsland is gereden en toen te voet buitendijks Anna Jacoba heeft weten te bereiken Maar wat is er gebeurd met de bewo ners van Sluis en Noordweg mid den in de ondoorgrondelijke lu gubere waterpoel? ..St. Philips- land bestaat niet meer." meldt A.N.P. Zo zijn er talloze vragen Er is tergende onzekerheid en een ge rechtvaardigde vrees snoert veler kelen dicht. Onrust stijgt ROTTERDAM, 4 Februari. Van het 297 b.r.t. metende m.s. „Salland" is na het vertrek op 29 Januari uit Par aan de Zuidkust van Engeland, met bestemming Stockholm, niets meer vernomen. Aan alle schepen is verzochi naar „Salland" uit te kijken. De bevrachters van het 2G7 brt metende Nederlandse motorkust vaartuig „Jan Kreumer" maken zich over dit schip ongerust. Na het vertrek uit Rotterdam op 30 Januari met bestemming Esbjerg, een reis van normaal twee dagen, heeft men niets meer vern'-men. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 4 Febr De Eerste Kamer heeft Dinsdagmid. dag het wetsontwerp tot verlen ging van de dividendbenerkin" goedgekeurd. Tegen stemden de fracties van de V.V.D. en C.H. rr voorts van de K.V.P.-fractie de heren dr. H. J. J. van Velthoven mr. L. F. H. Regout. mr. E. M. J A. Sassen en C- G. A. Mertens en prof. dr. H. J. Hellema van de A.R.-fractie. Bij de debatten over dit wets ontwerp. die op 27 Januari waren onderbroken, heeft voor het eerst de nieuwe staatssecretaris voor Financiën. dr W H. van den Berge, het woord gevoerd. die verklaarde, dat de wet niet is vervallen, zoals sommige senato ren hadden betooed, maar nog springlevend is. Het betoog van mr Pollema, d'e meende dat de wet, die tol 31 December 195? looot. niet veriengd kan worden kon hii niet onderschrijven. In ee>- welsprekende rede trachtte h'i de vel° bezwaren te ondervangen. In derde trrmyn werd nog het woord gevoerd door de heren prof. mr. A. N. Molenaar (VVD'' mr. dr. W. Rip (AR) mr. F G C J. M. Teuling* (KVP). mr. L F. H Regout (KVP) en de heer G. J. P Camm^lbeecV (PvdA). Eerstgenoemde i-endde d« p»*»- r!n<? aan voorzichtig te ziin met de juridische nuzzle, want dp we is niet springlevend, zoals staatssecretaris meent, maar is in liouidatie. Spr. betreurde, dat de minister van de week respijt, die hij gehad heeft, geen ge- heeft gemaakt om de wet in ie trekken. Ook mr. R. Pollema (CH) was niet bevredigd door het antwoord van de staatssecretaris. Daaren tegen msende mr dr. W. Rip (AR) dat de wet niet is geëxpireerd omdat er nog verschillende ge vallen onder deze wet blijven vallen. Hij adviseerde echter het wetsontwerp terug te nemen en de S.E.R. om advies te vragen. In zijn antwoord verklaarde de staatssecretaris, dr. Van den Ber ge. dat de considerans van de wet inderdaad niet gelukkig is te achten, maar het komt oo de tekst van de wet aan en die is bindend. Het betoog van prof. Molenaar had hem niet overtuigd. Al is de wet niet misschien spring levend. zii is toch in ieder geva* halflevend. Nadat ook de minister van Fi nanciën de heer J. van de Kieft. neg kort had gesproken en ver klaard. dat. er geen aanleiding was voor hem om de wet terug te nemen, werd er tot stemming overgegaan en het wetsontwerp met 3115 stemmen aangenomen. DEN HAAG. 3 Febr. Een af deling duikers der Marine ls sedert gistermorgen in de Scheve- ningse v-ssershavan bezig met het duiken naar en het ophalen van de 4000 haringvaten, welke door de springvloed in de buitenhaven terecht zijn gekomen. Reeds vele" honderden vaten zijn onbescha digd aan land gebracht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4