Barmhartigheid zonder boten Bestrijding ramp verzorging van vluchtelingen A lb lasserwaard niet onrustbarend Van defensief naar offensief Geruisloos E' door H. A. Lunshof W ,,Ce ne sont que des gueux" Heus Catarrh vicksVATRO NOL WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 DE TELEGR.AAF DE grote onrust, die de nationale ramp verwekt heeft, doet de belangstelling voor al het anderei wat in de wereld geschiedt, nage noeg verdwijnen. Dat is geen won der. Het leven van een mens ligt in een kleine kring besloten, fami lie, stad, land; en wat onze land genoten betreft slaat ons allen met verbijstering. Niettemin is de nieuwe richting, welke de Ameri kaanse politiek heeft ingeslagen, van genoeg gewicht, om er een ogenblik bij stil te slaan. Deze nieuwe richting was te voorzien, De Republikeinen, uiterst rechts, noch de gematigde Republikeinen als Eisenhower, hebben ons een ogenblik in twijfel gelaten, dat niet alles bij het oudé zou blijven. De tot dusver door Amerika ge volgde politiek werd gesteund door het Verenigd Koninkrijk. Men zou het zo kunnen uitdruk ken, dat de Democratische Partij gaarne de rem van Engeland aan vaardde en de wijze lessen van de wijzle oorlogsleiders Churchill en Attlee opvolgde. De Republikeinse Partij zal dit niet doen. Integendeel. De Ameri kaanse staatkunde ten aanzien Van Rusland berustte enerzijds op de tractaten van Potsdam en Yalta, met hun geheime afspraken, an derzijds op het streven, om slechts daar weerstand te bieden, waar klaarblijkelijke agressie is en voor de rest de Russen af te schrikken ooit een aanval te beginnen. Dit was de politiek van het zogenaam de containment. In de jongste boodschap van president Eisenhower is het thans duidelijk geworden, dat deze po litiek is vervangen door die van de globale strategie. Deze nieuwe staatkunde kent geen afzonder lijke oorlogsterreinen: Korea moet, om zo te zeggen, ook in Polen, ook in Roemenië bevochten wor den. Dit betekent dat men zoveel dreigingen zelf gaat opwerpen, dat de andere partij gedoemd is, overal troepen en voorraden te le geren. Naast deze politiek van glo bale strategie staat die van de passieve aanval, ook wel kruis tocht genoemd. Zij komt er op neer, dat men, zonder strijd te voeren, de toestand in de landen achter het IJz'eren Gordijn wil be ïnvloeden, bepaalde staatslieden aan zijn kant wenst te trekken; het is een politiek, die ook tot uiting komt in het openen van de mogelijkheid voor Tsjiang Kai- *jek, om reeds op het Chinese vas teland te beginnen. Op deze wijze hoopt men communistische macht hebbers op zijn kant te krijgen. In het algemeen kan men dus zeggen, dat de koude oorlog een nieuwe fase is ingegaan: van de verdediging naar de aanval. Naar de koude aanval, wel te verstaan. Doch tevens doet zich hierbij de oude vraag voor: Is Europa sterk genoeg, om deze politiek te kun nen voeren? De Verenigde Staten kunnen het risico gerust dragen. De bezorgdheid van Engeland en vele anderen gaat naar de vraag uit, of het oude, verdeelde conti nent deze staatkunde kan steunen, die zonder twijfel gevaren inhoudt. Men mag verwachten dat Enge land zich opmaakt, om andermaal tot grote voorzichtigheid aan te manen. DE minister van Financiën heeft het wetsontwerp tot verlaging van de vereveningsheffing, dat van 9 Juli 1952 dateert, van de agenda van de Tweede Kamer la ten afvoeren. Met deze vrij geruisloze ver dwijning is practisch de laatste tegemoetkoming aan het bedrijfs leven ter bestrijding van de wachtgeld- en werkloosheidsver zekering verdwenen. Toen in het nu Cd en van het vo rige jaar werd gediscussieerd over de verdeling van de lasten van de nieuwe werklopsheidswet stond al onmiddellijk vast, dat het bedrijfs leven de helft voor zijn rekening zou hemen. De Stichting van de Arbeid was de mening toegedaan, dat de resterende helft ten laste van de regering zou moeten ko men in de vorm van verlaging van de vereveningsheffing met 2 De regering wilde echter niet verder gaan dan een tegemoetko ming van 1,2 waarvan 0,5 als verlaging van de verevenings heffing en 0,7 als verlaging van de kinderbijslagpremie, De Kamer heeft hierop veel 'critiek uitge oefend, omdat deze laatste verla ging van 0,7 slechts een correc tie was op berekeningen, die oor spronkelijk te hoog waren, en dus toch tot stand zou zijn gekomen. Het ministeriële antwoord op deze critiek heeft zich dus beperkt tot het intrekken van de verlaging der vereveningsheffing, de laatste reële tegemoetkomng aan het be drijfsleven. Dat op den duur deze „politiek" moet vastlopen, is dui delijk. Ter wille van onze export positie en vooral ter wille van de werkgelegenheid kan men niet blijven voortgaan, lasten op het bedrijfsleven te stapelen, ook al gebeurt dit in etappes en zo ge> ruisloos mogelijk. R zijn twee soorten Neder land vandaag. En morgen, nog vele dagen. Het ene Nederland is liefelijk: het is vol troost en barmhartig heid. Padvinders verzamelen kleren, jongens met vlaskoppen staan met de collectebus, meis.- jes bemoederen vrachtauto's, die zwaar beladen Zuidwest- waarts gaan. Tot dit Nederland behoren ook de Rode Kruis- zusters, die soep geven en troost, en de soldaten, die vrouwen ver sjouwen en kinderen en die zich vy in de snerpende kou en de ijzige wind geen enkele moeite heb ben gespaard Dit Nederland is zo nobel en zo vol goede wil en bijna wordt men als oudere ver liefd op zijn eigen kinderen, wanneer ze de spaarpot omke ren of kleren gaan verzamelen. Er is ook een ander Neder land. Daar ligt een jongen met een vlaskop op het blauwe pla- vuizel van de kerk in Halsteren. En zijn gezicht is nog blauwer dan het steen. Daar crepeert het jongste dochtertje in een boom of in een kast, weggekropen als een beest. Daar is alleen maar hardheid en rauwheid, in die afgronden, waarover in de psalm wordt gesproken als het over de vreselijkste bedreigingen gaat. Daar is geen leed niet geleden en daar is geen gebed niet ge zegd. Zij zaten bij elkander in een schuur, op de zolder, en het water raapte ze weg, alsof het dingen'waren, geen mensen meer, en men kan ze zien komen aan drijven. De verslagen zijn mis schien niet goed, ,zij zijn te lite rair Ditmaal is het hard op hard- Wie het beste schreef, zou de rauwste dingen moeten zeg/en en naast het gebed ook de vloe ken. Want ook langs deze laat ste, vreemde en duistere weg, in de nacht en in de wind. raakt de mens Degene, op Wie hij meent te kunnen vertrouwen. Een ver zopen land, en verdronken men sen. ER zijn twee soorten Nederland vandaag. Morgen. Overmor gen en de andere dagen mis schien. Het liefelijke, barmhar tige, waar het leven heerst, en het domein van de dood. Daar ginds. Goed, maar er was tussen die twee soorten Nederland na«- welijks een verbinding- Nobele bedoelingen aan deze kant. De dood aan de andere kant. En die nobele bedoelingen konden de dood niet tegenhouden- Wat aan plaatselijk hulpwerk is geschied, was formidabel Wat dokters. Rode Kruis-zusters, evacuatie- commissies, marinemannen, ge daan hebben, is grenzeloos, doch het heeft niet mogen baten. Wij hebben dit Duinkerken verloren. Na de tweede dag is de maritieme natie Nederland, ondanks de nobele bedoelingen, ondanks de goede wil, er niet in geslaagd te verhinderen dat verklaard moest worden: Van Schouwen- Duiveland weten wij nog niets; van die en die plaats weten wii nog niets. Het graf is stil Wij zijn niet in staat gebleken de af gronden te openen, vóór zij zich sloten boven de doden; stil als een rimpelend vlak. HET heeft geen zin critiek te schrijven op wat er gebeurd is.. Dat zou veronderstellen, dat er ergens tegenwerking was. Die was er niet. Bij hoog noch laag- In Den Haag noch ln Den Bosch. Wij zijn er van overtuigd, dat iedereen, die iets met de ramp te maken gehad heeft, van de beste bedoelingen is bezield. Juist dit maakt alles zo pijnlijk. Toen wij Zondagmiddag in de buurt van Bergen op Zoom ston den, hadden wij het gevoel, of de dagen van 10 Mei 1940 waren weergekeerd. Dat wil dus zeg gen: eerbiedwekkende indivi duele prestaties. Chaos daar boven. Wij spreken niet over die paar geüniformeerde Water staatsambtenaren, die rustig zaten te eten, terwijl de pro vincie achter hen verdronk. Er zijn ook zovele anderen geweest, Doch er was de chaos. Chaos ook in de oproepen om hulp. Tot vandaag toe- Veel te veel gepraat over kleren en al die dingen. Er was maar één ding nodig: dat .waren boten. Er lagen mensen te verdrinken. Boten. De radio, die prachtig en uit barmhartig heid gewerkt heeft, had maar één ding moeten zeggen: Boten! De Urker vloot had Zondagmor gen moeten uitvaren- Niet 48 uur te laat. Waar was de marine? Waar war,en mijnenvegers? Waar waren platboomde vaartuigen? Barmhartig, waren wij onmach tig, heldhaftig, waren wij stuur loos. Standvastig, wisten wij niet waar wij heen moesten. Er ont brak tot laat in de Maandagmid dag elk spoor van een krachtige organisatie. Die krachtige or ganisatie had dwars over alle barmhartigheid om boten gegild .•n geschreeuwd. Er waren toen nog honderden mensen te redden. Het maakt op ons de indruk, alsof met al ons gepraat over barm hartigheid en liefde en onze no bele daden, wij als geheel ge faald hebben- Men heeft geroepen en er is niet gehoord. De talloze parti culieren, die boten aanboden, raakten verstrikt in een warnet van tegenstrijdige organisaties: de voorlichtingsdiensten gingen van de veronderstelling uit, dat de burgemeesters in de verdron ken dorpen bij de radio naar instructies zaten te luisteren. Waarom heeft men te laat ont dekt, dat Schouwen nagenoeg verdwenen was? Wat hebben de waarnemers uit de vliegtuigen Zondag gezien; wat is er ge rapporteerd? Individuele daden drang: verstikt in te veel en te weinig organisatie. Stukgelopen barmhartigheid zonder boten. Zeer verstandig was de maat regel van de chef van de Gene rale Staf, om de dienstplichtigen Zondagmorgen vroeg op te roe pen. Had Rijkswaterstaat nu nooit eens gedacht, dat zulk een ramp mogelijk zou zijn? Goed. Wij heb ben misschien de St. Elisabeths- vloed en de Allerheiligenvloed vergeten- Maar wij hebben toch achl jaar geleden Walcheren meegemaakt. Wij maken ons op een grote organisatie te schep pen, die Bescherming Burger bevolking heet. Iedereen moet er aan meedoen Eén ding is wel zeker, dat de vijand, of als wij bezet zijn, de vriend, onze dijken en zeeweringen stuk zal gooien. Dat staat vast- Welnu, daartegen is geen enkele maatregel getrof fen. Niets. Erger, het duurt drié dagen voor men eigenlijk in het geweer komt. Dat wil zeggen niet uit de sfeer van barmhartigheid, maar uit de sfeer van staatstaak. Twee honderdvijftig mensen verdrin ken in Stavenisse en het duurt dagen voor men er bij is. Boten? Wie op 'n zomerdag over Hol land vliegt, ziet niets dan boten. Als men op een Hollands bin nenwater wil landen, kan dat niet, omdat er te veel boten zijn. Wij hebben ontelbare boten- Ge weldige pleziervaartuigen met geringe diepgang. Wij hebben in de haven van Bergen op Zoom botei. zien liggen, die niet wil den uitvaren, omdat niemand de schade garandeerde. Alles doet de almachtige overheid. Met alles bemoeit zij zich. Het harde woord moet er uit: bezield met barmhartigheid en geladen met nobele geestdrift, waren wij niet in staat, van een vast punt uit het geheel te or ganiseren- Een harde hand, een koele kop ontbrak, Zondag en Maandag en Dinsdag heerste bij de hulpverlening chaos. Het was alsof ons land het vreemdste was overkomen, dat het ooit kon overkomen. Alsof geen Water staat, geen Volksgezondheid, geen provinciaal bestuur, wist, dat dit land aan de zee ontwor steld is en dat elk element te rug tracht te veroveren, wat menselijk vernuft het heeft ont nomen. Dat is de aard van het element. Die wetenschap wordt nu betaald door die blonde vlas kop, die daar blauw op het pla- vuizel lag. EN nu weten wij wel, dat wij onbillijk zijn. Maar de rede rij Kooy, die hulp aanbood, werd door een of andere bevrachtings commissie naar huis gestuurd. Tot wie moest men zich trouwens wenden? Wij zijn in de oude kleren gevlucht. Nobel. Ons eigen dochtertje haalt ze op. En ze is er gelukkig mee en trots, want ze wil helpn. Ds textiel industrie in de Benelux barst van voorraden. Dacht u, dat de vrouwen, die alles hebben ver loren, niet liever een nieuwe jurk hebben? En wat kost dat? Niets. Voor het eerst is een be roep gedaan op het particulier initiatief gedurend de laatste ze ven jaren. Dat is goed. Laat de kinderen de spaarpot maar om keren. Maar de staat ook. En van de fantastische belastingop brengst kan nog wel een nieuw pak en een nieuwe jurk af voor honderdduizenden ontheemden. IJ hebben de doden willen kleden. Er ligt goed genoeg, om alle doden met wol te be dekken. Wij hebben alleen ver zuimd hun bijtijds boten te stu ren. In een land. dat in elke VEN KOE EN EEN PAARD C te midden van een onaf zienbare watervlakte ergens op Walcheren. De dieren zijn wt het weiland naar de (reeds overspoelde) rijweg gevlucht en sedert Zondag morgen niet meer van hun plaats geweest. Nog een klein deel van een brug die vermoedelijk over een kanadl ligt, steekt boven het water uit. De Engelse luchtfoto graaf die deze opna me maakte kon geen juiste aanduiding geven van de plaats waar dit dramatische tafereel op de plaat werd vastgelegd, (luchtfoto ANP) straat een eigenaar van boten kent. Nogmaals, voor de vierde maal. geloven wij, of voor de vijfde, het is geen critiek, want niemand is aansprakelijk. Dat is het juist. Met een oorlogsdrei ging op handen, met. een oorlog achter ons, hadden wij al zes jaar geleden een centrale post moeten instellen, die, als de noodtoestand is afgekondigd, over alle machtsmiddelen van dé staat beschikt. Die vorderen kan, die alles in één hand houdt en die kan organiseren. Nu zijn wij onze kop kwijtgeraakt, net als in de eerste oorlogsdagen. Met „wij" is letterlijk „wij" bedoeld. Het is niet een of andere ge heimzinnige overheidsinstantie, die gefaald heeft, w ij hebben gefaald. Barmhartigheid: 10, hulde aan onze vrouwen, moe ders. kinderen, soldaten. Lokale verzetskracht van dorpen en kleine gemsenschappen: 10. Or ganisatie: 1. Te laat, te ondoor dacht, te ve.el, te weinig, vele koppen met verbeten lippen, geen kop. EN toch. Het blijft ontroerend, onze inspanning, onze eigen kinderen. Dat is het ene Neder land. In het andere Nederland creperen ze in schuren, in hagel en kou. vallen ze in de donkere afgronden of drijven hun lijken aan. In het ene Nederland gaat, ondanks de barmhartigheid, het leven door. In het andere is het vrijwel gestaakt. Er ontbreekt, vrijwel gestaakt. Er ontbvak Daarom schrijven wij dit. Om de ene jongen met zijn vlaskop en om de andere. Als wij bij elkaar willen blijven, moeten wij zien een staat te worden, die denkt vóór het geweld van vreemde heirlegers of storm of wind toe slaat. Een geweld, oud als de Bijbel zelf. Geen Carnaval in Breda en Bergen op Zoom BREDA, 3' Febr. Breda en Bergen op Zoom hebben besloten de Carnavalsvieringen af te ge lasten. Beide organisaties zullen trachten thans haar activiteit te richten on de hulpverlening. De voorbereidingen voor het Carna valsfeest zijn onmiddellijk stom gezet. Hoewel dit. niet zonder fi nanciële consequenties zal zijn. hoont men toch daarnaast nog gelden bijeen te brengen voor het Nationale Rampenfonds. Breda zal in een spoedvergade ring Dinsdagavond de voorstellen daartoe behandelen. COÖRDINATIECOMMISSIE „WATERSNOOD 1953" DEN HAAG, 3 Febr- Bij be- hulpverlening, en dat buiten be sluit van de ministerraad Maandag is ingesteld een coördi natiecommissie „Watersnood 1953" onder voorzitterschap van de minister van Binnenlandse Zaken. In deze commissie hebben zit ting de secretaris-isieneraal van het ministerie van Financiën, de secretarissen-generaal van de mi nisteries van Maatschappelijk Werk en van Algemene Zaken, de directeur-generaal van het Verkeer, de Nederlandse territo riale bevelhebber en de plaats vervangende directeur-generaal van de Voedselvoorziening. De taak van deze commissie is de nodige coördinatie te verzeke ren in de leiding bij de bestrij ding van de ramp en bij de latere verzorging van de getroffenen. 1. Bij de onmiddellijke bestrij ding van de ramp heeft in de provincie de Commissaris der Koningin de opperste leiding. In gevallen, waarin meer provincies betrokken zijn. of de Commissa ris der Koningin door gebrek aan verbindingen geen overzicht heeft, berust bedoelde leiding bij de minister van Binnenlandse Zaken. Dit betreft uitsluitend de vast stelling van wat gedaan moet worden en in welke volgorde. Hoe dit gedaan moet worden, ware over te laten aan instanties, die daarvoor in de eerste plaats zijn aangewezen. Zo zal, nadat door de Commis saris der Koningin of de minister van Binnenlandse Zaken is be paald. dat aan een bepaald ge bied hulp verleend moet worden van een bepaalde omvang, door de directeur-generaal van het Verkeer via de verkeersinspec- ties het wegvervoer en via de be vrachtingscommissarissen het wa tervervoer moeten worden gere geld- Daarbij moet bepaald wor den. het soort, de omvang en het aantal van de benodigde voer- of vaartuigen. Hetzelfde geldt ten aanzien van militaire bijstand. (Nederlandse territoriale bevelhebber), evacua tie (centrale evacuatiecommissie), levering van goederen (Rode Kruis), voedselvoorziening (di recteur-generaal van de Voedsel voorziening), enz. Hierbij zij op gemerkt, dat het in dezen uitslui tend gaat om de onmiddellijke Herstel Sclieveningse Boulevard DEN HAAG, 3 Februari. De Haagse dienst van gemeentewer ken heeft reeds vanmorgen een begin gemaakt met het herstel van de zwaar beschadigde strand- boulevard te Schevenlngen, welke werkzaamheden met grote spoed zullen worden voortgezét. schouwing blijven alle maatrege len, die genomen moeten worden ten aanzien van de waterkering, welke de taak zijn van Rijkswa terstaat. 2. Evacuaties, waartoe beslo ten wordt door de Commissaris der Koningin c.q. de minister van Binnenlandse Zaken, worden ge regeld door de provinciale eva cuatiecommissarissen en de cen trale evacuatiecommissie. Zijn de geëvacueerden eenmaal onderge bracht in de definitieve vlucht oorden, dan is de verdere ver zorging zaak van het ministerie van Maatschappelijk Werk, met inschakeling van de provinciale opbouworganen. Twee subcommissies zijn ge vormd: a) Onder leiding van de minis ter van Maatschappelijk Werk; b) Onder leiding van de minis ter van Financiën, om de gelde lijke uitkering aan de betrokke nen en de 'financiering van de ge leden schade te regelen. 3) Het bijeenbrengen der bijeengezamelde goederen berust bij het Rode Kruis, de centrale in-' zameling van gelden bij het Na tionaal Rampenfonds. WIJ waren altijd een volk van. trotse gevers en trotse bede laars. Het accent is nu weer op „bedelaars" gevallen, doch wie de rede van onze minister-president in de Tweede Kamer beluisterd hebben gunnen getuigen hoe hij onder alle dank aan het be vriende buitenland er van ge tuigde, dat wij met man en macht onze eigen problemen zullen op lossen en hoe onze regering... enfin... zal regeren. Zijn red dingsplan heeft hij daarbij in schilderstermen in de grond verf gezet. Het is zo veelomvat tend en vérstrekkend zo koen en Nederlands, dat wij er gerust op kunnen zijn dat er geen ambte narij aan te pas zal komen. De dij ken en polders worden nu een zaak van Nederland en niet lan ger een affaire van waterschap pen, wijl deze de lasten van onze bescherming tegen het water niet kunnen dragen. Terecht heeft dr. Drees onze ramp vergeleken met die van de Meidagen terecht heeft hij in zijn emotionele rede er op gewezen dat wij ditmaal te strijden hebben tegen krachten van de natuur en dat het tenmin ste geen ménsen zijn, die ons dit leed hebben aangedaan. Groot en indrukwekkend was ook de korte en krachtige rede, die dr. Kortenhorst hield, ter in leiding van de miiuster-presiden- tiële verklaring. De harde tikken van zijn voor zittershamer hebben in de Neder landse huiskamers weerklonken en een echo gewekt, die in onze herinnering niet zal verstommen. Zijn bede „tot de Almachtige en goede God, om troost te storten in de harten der beproefden en uitkomst te geven in de ellende en in de nood van duizenden, die op redding en bijstand wachten" kon gelukkig in het parlement van een gelovig volk weerklinken en zal niet vergeten worden, evenmin als de rede van een mi nister-president, wiens situatie schets ons zo duidelijk de omvang van de nationale ramp voor ogen bracht. Hij heeft zich een man met een groot en gevoelig hart betoond en wie zou men beter wensen, op dit ogenblik, en op deze post, nu een millioen vaderlanders in nood verkeert. Men heeft aan iedereen, hoewel het niet mogelijk is iedereen te danken, hulde gebracht voor in zet van eigen arbeid en helaas ook eigen leven. De radio is gebleken in ons nationaal bestel een levens factor te zijn en de omroepen heb ben blijk gegeven van een solida riteit en krachtsinspanning, waar voor men niet dankbaar genoeg kan zijn zij hebben mensen levens en mensenwaarden gered. De dijken worden gedicht en dus... terug naar het normale leven. Wij hebben geen behoefte aan klagen, maar aan doen! Dat was ook de zin van de rede van onze Tweede-Kamervoorzit ter. PASQUINO. Zodra U een paar druppels Va-tro-nol In elk neusgat doet, voelt U een heerlijke opluchting.'t Verzacht snel de prikkeling, maakt het slijm los en vermindert de zwelling der slijmvliezen, NEUSDRUPPELS VEEL WATER, MAAR MENSEN EN VEE VEILIG (Van onze speciale verslaggever.) GORINCHEM, 3 Febr. De wateroppervlakte in de Alblasser- waard breidt zich nog steeds uit. Het gat in de dijk van de Noord bij Papendrecht is nog niet ge stopt en onafgebroken stroomt het water de polder binnen. De burgers en militairen staan klaar bij de dijkbreuk om. wanneer hun de kans wordt geboden, zware zïnkstukken in het gat te brengen GELEID door de lichtbundel van een zoeklicht keren zij terug. Dwars door een snijdende sneexiw- bui, langs het smalle, modderige pad van een spoorlijn. Vier en twintig xiur achtereen hebben zij in weerwil van kou en vermoeid heid hxln iverk gedaan: mensen uit nood en gevaar gered. Ouden van dagen en zieken van de zolders der wankele huizen uit het over stroomde dorp gehaald. Vaak met gevaar voor eigen leven. Stille werkers, stille helden. en het water een halt toe te roe pen. De evaouatievoorbereidingen. hebben zich inmiddels tot Gorin- chem uitgebreid. In de buitenwij ken van de stad lopen de bewo ners gevaar als het water blijft stijgen. De burgemeester heeft de bewoners op dit gevaar gewezen. En dit heeft tot resultaat gehad, dat verscheidene mensen hun huisraad en bezittingen naar de eerste verdieping van hun wonin gen hebben overgebracht. Enige bungalows, die in de polder bij Gorinchem als woning worden gebruikt, zijn geheel ontruimd en het huisraad en bezittingen zijn naar de stad overgebracht. Geruststelling „De toestand is allerminst rustbarend. Mocht het water tot de boorden van onze stad nade ren, dan kunnen wij onze slacht offers zelf herbergen," zegt bur gemeester mr. C. R. J. ridder van Rappard, ter geruststelling van familie en vrienden van zijn ge meentenaren elders in het land. „Gorinchem dopt zijn boontjes zelf." Het water in de Alblasserwaard stijgt gestadig. Over de tussendij ken loopt het water, van de ene polder naar de andere. Het water strekt zich nu nog uit tot Giessen. Ouderkerk, Giessen-Nieuwkerk en Ottoland. Ook in Groot-Am- mers is het water in zicht. In Gorinchem zijn ook veel runderen geëvacueerd. Vele die ren, koeien, schapen en varkens zijn uit de Alblasserwaard ge haald en hebben in de marktstal- len een onderdak gevonden. De voedselcommissaris uit de pro vincie Gelderland, de heer Van der Kooy, heeft met zijn ambte naren de tenten opgeslagen in het gemeentehuis en daar is vannacht doorgewerkt. Men regelt de afvoer van vee naar Gelderland en de aanvoer uit de polder. 1500 Dieren zajn inmiddels de „contróle" in Gorin chem gepasseerd. r-HELP- GIRO 9575

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2