DE HULPVERLENING Een rampzalige toestand op Putten r Zuidland zwaar getroffen De Koningin in West-Brabant ROERENDE MOMENTEN De mensheid op haar hest P a d vindersschip gaat helpen Steun uit Noorwegen De luchtbrug Postverbindingen NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT WOENSDAG 4 FEBRUAK1 1>oit Zuidland, Dinsdagavond. Geografisch vormen Voorne en Putten één geheel, ofschoon het eiland door het Voornse kanaal in tweeën wordt gesneden. We hebben ons er van kunnen overtuigen, dat de watersnood ten Westen van het kanaal, dus op Voorne, naar verhouding weinig onheil heeft aangericht. Hellevoetsluis, waar over elders in ons blad meer wordt verteld, laten we hierbij even buiten be schouwing. Maar het gebied Oostelijk van het kanaal, Putten dus, heeft van de natuurramp de volle laag gekregen. Zondag al waren in het Zuiden de polders over grote uitgestrektheden ondergelopen. In de loop van Maandag is het water door het breken van een reeks binnendijken verder naar het Noor den op kunnen dringen, zodat Putten nu voor verreweg het grootste gedeelte blank staat. Ruw gerekend is alleen een gedeelte van Heenvliet, het gebied om Geervliet, en het dorpje Simonshavcn droog gebleven. Men kan van deze gespaarde plaatsen uit het oog wenden, waarheen men wil: men ziet slechts eindeloze watervlakten, waarin huizen en bomen zielig verdronken staan. De watersnood heeft op Putten ook veel slachtoffers veroorzaakt. Zuidland alleen telt al twintig doden. Zeer veel vee moet eveneens in het water zijn omgekomen. Burgemeester L. de Kool heeft ons het een en ander verteld over de ramp zalige gebeurtenissen in zijn gemeente. Het onheil begon zich te voltrekken omstreeks vier uur in de nacht van Zaterdag op Zondag, toen er een breuk ontstond in de z.g. Zeedijk langs het Haringvliet. Daardoor baande het water zich met donderend geweld een weg naar de Zuidlandse polder. Ook op an dere plaatsen, zowel ïn de Zeedijk als in de binnendijken, moeten gaten zijn ontstaan. Het duurde tenminste niet lang of het water begon ook de aan grenzende polders binnen te stromen. Hoe snel alles in zijn werk is gegaan blijkt het beste hieruit, dat een uur of twee na de eerste dijkbreuk Zuid land al vrijwel helemaal door het water was ingesloten. De toestand was ver schrikkelijk, ook al doordat in diezelfde tijd de electriciteitsvoorziening was uit gevallen. Zo goed en zo kwaad als het ging heeft burgemeester De Kool de ver eiste maatregelen genomen om te redden wat er nog te redden was. Natuurlijk ging het daarbij in de allereerste plaats om de mensen die in de ondergelopen polders woonden. Op alle mogelijke ma- en heeft hij geprobeerd hen te alar- en. Hij heeft de kerkklokken laten luiden, hij heeft de claxons van auto's in werking laten stellen en hij heeft de sirene van de motorspuit onafgebroken laten loeien. Daarmee heeft hij bereikt, dat reeds om kwart over vijf veel pol derbewoners een toevlucht hadden ge zocht in de kom van het dorp. die wat hoger ligt en dus niet was ondergelopen. Dit minuscule deel van Zuidland staat trouwens ook nu nog droog. Het was een onbeschrijfelijke toestand. Zondagmiddag was het dorpscentrum zo mudvol met mensen en dieren, dat tot evacuatie van een groot deel daarvan moest worden besloten. Voor het ver voer van de mensen heeft men gelukkig spoedig de beschikking gekregen over tien bussen van de R.E.T. Het vervoer van het vee is grotendeels geschied met veeauto's, die dezelfde dag en ook Maan dag van heinde en ver kwamen aange rukt. Intussen was vast komen te staan, dat in de polders nog velen zich in hun huizen moesten bevinden. Het grote probleem was, hoe die weggehaald moes ten worden. Aangezien de watermassa voortdurend fel stromend in beweging was. viel er niet aan te denken red dingspogingen te ondernemen met be hulp van roeiboten Daarom werd op de autoriteiten inDen Haag een beroep gedaan zo veel' mogelijk motorboten en ducks te sturen. Blijkbaar heeft men aan dit verzoek maar zeer ten dele kunnen voldoen. Er zijn tenminste maar één motorboot en één duck aangekomen. Maar wel kwamen er veel Schevenin- gers met roeiboten. En het dient ge zegd: die hebben prachtig werk ver richt. Aan hen is het in hoofdzaak te danken geweest, dat Maandagavond alle bewoners van de huizen in de polders waren weggehaald en naar de kom van het dorp overgebracht. Twintig slachtoffers Ondanks alle moedige 'reddingspo gingen hebben toch nog twintig men sen het leven bij de ramp verloren. Diep ontroerd vertelde de heer De i Kool ons het verhaal van wethouder Wolters, die met zijn vrouw en zeven kinderen door het water wadende op weg is gegaan van de boerderij naar de kom van het dorp. Op noodlottige wijze zijn ze alle negen verrast door een gat in de ondergelopen weg. Man, vrouw en zes kinderen zijn door het water meegesleurd en jammerlijk ver dronken. Het zevende kind, een meisje van 11 jaar, it op wonderbaarlijke wijze aan de dood ontsnapt. Na in het gat te zijn gevallen is het namelijk door de stroom meegesleurd en een eindje verder door een openstaande deur een boerenbehuizing binnenge- dreven. Daar heeft het zich langs de trap naar de zolderverdieping kunnen werkenaldus het vege lijf reddend. Dit kind en drie andere kinderendie zich toevallig in de ongeluksnacht buiten Zuidland bevonden, vormen de enige overlevenden van dit grote gezin. Naar ruwe schatting zijn Zondag en Maandag een 1500 mensen naar Rotter dam afgevoerd. Die dagen is er ook veel vee naar elders gebracht. Het staat echter vast, dat talloze grote en kleine dieren zijn verdronken. Op ver scheidene plaatsen in en langs de on dergelopen polders kan men kadavers zien drijven. Burgemeester De Kool is er terdege van doordrongen, dat die ka davers in toenemende mate een hy giënisch probleem zullen gaan vormen, waarvoor ten spoedigste een oplossing moet worden gevonden. Zeer tevreden was de heer De Kool over de waardige wijze, waarop de zwaar getroffen bevolking het haar opgelegde leed heeft gedragen. Erg ingenomen was hij ook met de hulp, die hem van alle mogelijke kanten zo spontaan is aange boden. Van de zijde der regering blijkt men een open oog te hebben voor de noodtoestand, waarin Zuidland ïs komen te verkeren. Maandag is minister Donker zich van de moeilijkheden op de hoogte komen stellen en vanmiddag kwam mi nister Mansholt poolshoogte nemen. Ir. een langdurig gesprek met burgemeester De Kool heeft, hij alle medewerking van de regering toegezegd voor het dichten van de gaten in de dijken en voor de voedselvoorziening van de zwaar ge teisterde gemeente Abbenbroek In Abbenbroek. waarvan eveneens alleen de dorpskern nog droog is en dat overigens geheel door het water is ingesloten, heb ben wij gesproken met burgemeester J. L. Wentholt, die tevens burgemeester is van Oudenhoorn. Zijn verhaal kwam in vele opzichten overeen met dat van zijn collega in Zuidland. Ook in Abben broek en Oudenhoorn heerst een ware noodtoestand. De boerderijen in deze gemeenten zijn nog niet allemaal ont ruimd, maar de verwachting bestond, dat dit vanavond wel het geval zou zijn. Uit Abbenbroek zijn ongeveer 200 mensen weggevoerd, benevens een grote hoeveelheid dieren. Hier valt één dode te betreuren en wel de 25-jarige L. van Marion, die na langdurig en ingespannen reddingswerk volkomen uitgeput in het water is gevallen en verdronken. Het dorpje Oudenhoorn is volledig on bewoonbaar geworden. De mensen zijn er voor* 95% uit vertrokken; de rest zit nog op de boerenbedrijven met tame lijk hoog gelegen stallen. Het vee is in de kerk bijeen gedreven; vannacht zal getracht worden het daar vandaan te halen en het naar elders over te bren gen. De drinkwatervoorziening in Abben broek is matig, de electriciteitslevering geschiedt nu eens goed, dan minder goed. Over de hulpverlening was bur gemeester Wentholt bijzonder in zijn nopjes. Voor het reddingswerk zijn aan gekomen: Giethoornse punters, groente schuiten uit het Westland en al dan niet gemotoriseerde sloepen van de marine en de zeeverkenners. Voor het handha ven van de orde en het regelen van het verkeer ziin aangekomen: leden van de gemeentelijke politie-korpsen in Amsterdam en Wassenaar, een detache ment rijkspolitie uit Groningen, voorts militaire politie en marechaussé's. Dit alles wijst er op, hoe zeer het hele land meeleeft met de noden van de zwaar getroffen gemeenten. Evenals Zuidland wil Abbenbroek het herstel van de dij ken zo spoedig mogelijk en met volle energie ter hand nemen. Daarvoor is echter zand, veel zand nodig en daar kan het plaatsje op het ogenblik nog niet over beschikken. Burgemeester Wentholt vertelde ons tenslotte nog, dat Abbenbroek reeds Zondagmiddag geadopteerd is door het Drentse dorpje Peize. En dat achtte hij dan al weer zo'n typisch staaltje van warme sympathie, waarvoor hij zich niet dankbaar genoeg kan voelen. Heenvliets loco-burgemeester vertelde ons. hoe men in zijn gemeente een ver woede strijd heeft gevoerd tegen het op dringende water. Maar het was een ho peloze strijd. De verdedigers hebben zich van dijk tot dijk en van weg tot weg terug moeten trekken, tot zij tenslotte genoodzaakt waren het gevecht te sta ken. Op dat moment stond het grootste gedeelte van Heenvliet onder water. Al leen de Wieldyk, die de verbinding vormt tussen het dorp Heenvliet en het nabijgelegen dorpje Nieuwesluis, heeft men kunnen behouden. Bij een sluis, die onder deze weg doorloopt, dreigt echter nog gevaar. Ongeveer honderd man zijn daar naarstig aan het werk om de toe stand te verbeteren. Uit de woningen in de polders zijn vijf- k zeshonderd men sen weggehaald. Voor het overgrote merendeel hebben zij onderdak gevon den bij de dorpsbewoners. Slechts enke len hebben op eigen gelegenheid elders een toevlucht gezocht Het grote vee is overal gered, het kleine vee grotendeels. Slachtoffers vallen er in deze gemeente niet te betreuren. De aangrenzende gemeente Geervliet heeft tot dusver nagenoeg geen last van het water ondervonden. Ook het dorpje Simonsdorp staat nog droog. Daaren tegen is de Simonspolder helemaal on dergelopen, De buurtschap Biert staat gedeeltelijk blank. Ook in Heenvliet is men zeer erkentelijk voor de hulp, die van alle mogelijke kanten en in alle mogelijke vormen wordt geboden. Franse pontonniers met him boten op weg naar Tholen om evacué'op te halen. Coördinatiecommissie „Watersnood 1953" Bij besluit van de ministerraad Is in gesteld een coördinatiecommissie „wa tersnood 1953" onder voorzitterschap van de minister van binnenlandse zaken. In deze commissie hebben zitting de secre taris-generaal van het ministerie van fi nanciën. de secretarissen-generaal van de ministeries van maatschappelijk werk en van algemene zaken, de directeur- generaal van het verkeer, de Neder landse territoriale bevelhebber en de plaatsvervangende directeur-generaal van de voedselvoorziening. De taak van deze commissie is. de no dige coördinatie te verzekeren in de lei ding bij de bestrijding van de ramp en bij de latere verzorging van de getrol» fenen. Advertentie Ooit last van Ztmrbranden Geen glas, gees water, geen nart smaak. Simpelweg één of twea Rennies laten smelten op de tong. Er zijn mensen die nemen Rennies én pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't ls wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben, voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. van onze correspondent BERGEN OP ZOOM, 4 Febr. Van middag hesft de Koningin in gezelschap van haar hofdame mevr. W. A. Repelaer van Driel en majoor R. J. E. M. van Zm- necq Bergman een bezoek aan West- Brabant gebracht. De omgeving van Fijnaart werd bezocht en daarna het zwaar getroffen Halsteren. Hier bracht de Koningin een bezoek aan het ge meentehuis. waar zij met de burgemees ter, mr. van ELbhuizen heeft gesproken over de omvang van de ramp. Daarna ging de Koningin te voet raar de lagere school, waar Zij met verscheidene men sen heeft gesproken die uit Schouwen- Duiveland kwamen. H.M. informeerde naar de testand ter plaatse. De Koningin was zeer onder de indruk van dit ge sprek, maar nog meer was zij onder de indruk toen zij een gesprek voerde met een dochtertje van de familie Laane, een meisje van 12 jaar. dat alleen was over gebleven en van wie de vader, moeder! broertjes en zusjes allen waren ver dronken. Daarna had .de Koningin een onderhoud met leden van het Rode Kruis en nam daarop een kijkje aan de weg nat-T Tholen, waar zij gesproken heeft met de leiders van de Franse hulp troepen. Rode Kruis en brandweer, Om streeks 7 uur arriveerde aan de haven te Bergen op Zoom Prinses Wilhelmina, die een bezoek had gebracht aan de getrof fen gebieden in Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren en Z^rikzee. H.K.H. was in gezelschap van de commissaris der Ko ningin van Zeeland jhr. de Casembroot. De Prinses was zeer onder de indruk haar bezoek. PRINS BERNHARD AANGEKOMEN Verwelkomd door de Koningin en minister Beel is Prins Bernhard van morgen te half acht met de Olivier van Noort uit New York op Schiphol teruggekeerd. Alvorens het vliegveld te verlaten be gaf de Prins zich naar een gereedstaande microfoon waarin hij enige woorden sprak, eerst voor de Nederlandse en de Wereldomroep, vervolgens voor de BBC, Van het ogenblik af, zo zeide hij, waar op de slag die Nederland heeft getroffen, in Amerika bekend was geworden, was hem een overvloed van medeleven be tuigd. ..Mijn telefoon heeft niet stilge staan en ik geloof dat er op grote schaal geholpen zal worden". Te omstreeks acht uur vertrok de Koninklijke familie naar Soestdijk, van waar de Prins enige uren later in een Dakota met majoor Gerben Sonderman als piloot een vlucht over de getroffen gebieden zou gaan maken. Later zal Prins Bernhard wellicht, zoo deelde de heer Sonderman mede, in een kleiner toestel opnieuw van Soestdijk vertrekken om zijn medewerking te verlenen bij de hulpacties. Bij zijn vertrek uit New York heeft Prins Bernhard een cheque van 375 dollar bij bet bezoek van Prinses Wilhelmina Prinses Wilhelmina heeft gisteren met een vaartuigje Kortgene op Noord-Beveland, Zierikzee op Schou- ]w en Duiveland en Stavenisse op Tholen bezocht. In Zierikzee was alleen een bestelwagen voor H.K.H. I beschikbaar doch dat gaf niet. De Prinses ging naast de verbouwereerde chauffeur zitten en de commissaris ider Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de particuliere secre taresse van de Prinses klommen achter in de bak. Op het havenplein, dat zoveel mogelijk ontruimd werd ge- i houden voor het dalen van de heli- I copters, was de bevolking bij het zien van de hoge gast niet te houden en men drong van alle zijden rondom de wagen en mannen en'vrouwen schrei den als kinderen en drukten sprakeloos de handen van de Prinses. Zacht zei H.K.H.Ik kan niet anders zeggen dan: Mijn innige deelneming. Vlak voor Stavenisse passeerde een Amsterdamse rondvaartboot met tien tallen vluchtelingen. Onmiddellijk ver scheen de Prinses aan het dek. u>ind en regen trotserend. De vluchtelingen zagen haar: mannen rukten de hoofd deksels af en een vrouw riep: „Prinses dank". Meer kon ze niet zeggen, maar ieder voelde dat deze woorden wel sprekender waren dan menige rede voering. In Stavenisse ging de Prinses na een kort bezoek aan boord van een ander vaartuig dat haar naar Bergen op Zoom bracht. Zij dankte ieder die de reis met haar had meegemaakt. De Piet Hein naar het noodgebied Het Koninklijke jacht Piet Hein b vannacht omstreeks een uur langs de Wilhelmïnasluizen de Amsterdamse Six- haven binnengekomen. Vandaar gaat de reis naar Rotterdam voor het ontvangen van instructies. Aan boord bevinden zich tien personen, behalve de kapitein Arie van der Meer en de vaste bemanning ook een marine-arts en enig verplegend personeel Voorts voert het jacht genees middelen mede. ontvangen van de reetor van St. Marie's Church in the Bouwerie. Er was een brief bijgevoegd die aldus eindigt: U weet. dat wij in St. Mark's U in onze gebeden gedenken en wij bidden om vertrouwen, moed en kracht voor Hare Majesteit. U en Uw volk en in het bij zonder voor hen, die in nood verkeren. Enkele berichten uit de vele Het totale bedrag, waarover het Rampenfonds thans de .beschikking heeft, beloopt thans ruim drie millioen. Aldus een van de berichten over hulp verlening, welke ons bereiken. Een van de zó talrijke berichten, dat het ons totaal onmogelijk is ze allemaal te publiceren. Het doet goed, in deze dagen van ellende te bespeuren hoe zeer ook in het buitenland de ramp, toel/ce ons heeft getroffen, de mensen beroert, en hoezeer men zich ook daar het hoofd breekt over de vraag, wat er ten bate van de slachtoffers kan worden gedaan. Wij kunnen reeds nu wel zeggen, dat men in nagenoeg alle landen van Europa en ook in vele andere daarmee bezig is, zowel van overheidszijde als in kringen van alle mogelijke organisaties en instellingen. Zo hebben, om iets te noemen, de Deense posterijen besloteneen spe ciale postzegel uit te geven met een bijslag, van welks opbrengst een derde naar Nederland zal gaan. Ook in andere Scandinavische landenin Suriname, Zwitserland. Italië. West Duitsland, Israël, Belgiëmet name bij de Ne derlandse kolonie, Luxemburg, Egyp te, Frankrijk, Zuid-Afrika, Engeland, Canada, is men in de weer. In een plaatsje als Utingeradeel met 5200 inwoners bracht een collecte voor het Rampenfonds 37.500 op; de ge vangenen van Leeuwarden willen van hun loon bijdragenhet personeel van de Rijksgebouwendienst heeft 3 pet. van het loon afgestaan; vele onder nemingen komen met belangrijke be dragen; in het gehele land worden inzamelingen voorbereid van hooi en ander ruw voeder ten behoeve van het geëvacueerde vee; aanbiedingen om mensen of kinderen uit de getroffen gebieden op te nemen komen van alle kanten. Kortom: de mensheid toont zich op haar best. De Nederlandse rederijen, die de grote vaart beoefenen, stellen gezamenlijk een millioen beschikbaar. De „Ne derlanden van 1845" heeft een ton' ge schonken. De bezoekers van de Rot terdamse beurs hebben Maandag en gisteren 101.840 bijeengebracht. De bevolking van de Nederlandse AntiUen had gisteren al bijna vier ton bijeen. Het personeel van de Spoorwegen stelt door opoffering van een dag betaald verlof 300.000 beschikbaar; de directie heeft er eenzelfde bedrag aan toege voegd. Een ^roep te Hameln in Duits lang gelegerde officieren en manschap pen van het Canadese regiment genie troepen is naar Nederland vertrokken. Zij zal samenwerken met eenheden van de Britse genie. Aan de Katholieke economische hogeschool staan van de week alle colleges stop vanwege de door de studenten georganiseerde hulpacties. De Nederlandse hoge commissaris in Indonesië heeft het erevoorzitterschap aanvaard van het „Centraal comité watersnood Nederland 1953", dat in een door hem ingeleide vergadering Dins dagmiddag is gevormd. Een Ameri kaan. die gisteren met het vliegtuig van de K.L.M. uit New York aankwam, overhandigde, zo gauw hij uit het toestel was gestapt, aan de eerste de beste employé van de K.L.M. die binnen zijn gezichtsveld kwam. een chèque voor een zeer aanzienlijk bedrag, bestemd voor hulp aan de slachtoffers van de ramp. Het aantal aanbiedingen van Duitse instanties voor hulpverlening in Nederland is zo groot geworden, dat men te Bonn overweegt een centrale instantie in het leven te roepen om de De Rambonnet, het 150 ton metende kllppersohip van het district Rotter dam van de N.P.V. is hedenochtend van het distriotshoofdkwartier aan het Ha ringvliet naar de getroffen gebieden in het Zuiden vertrokken. De Ram bonnet, die gesleept wordt door de Merwede, is geladen met voedingsmid delen, kleding, medicamenten en veld bedden. welke zijn afgestaan door Rot terdamse firma's en particulieren. Aan boord bevinden zich 30 leiders en voortrekkers, alsmede een radio- telegrafist van de marine. Deze laatste onderhoudt het contact met de radio- post van de marinedienst te Hellevoet- sluis, die het schip naar zijn bestem ming zal dirigeren. Helicopters naar Bruinisse en Oosterland De vijftien op Woensdrecht gestation- neerde helicopters hebben gisteren honderden mensan uit hun benarde po sitie kunnen bevrijden. Na de alarme rende berichten over de zeer ernstige toestand te Bruinisse cn Oosterland zijn de toestellen daarheen gedirigeerd. Zij hebben er vele mensen gered en naar uitwijkplaatsen overgebracht. Dinsdag avond zijn zij op Woensdrecht terugge keerd. Vandaag bij het krieken van de dag zouden zij opnieuw opstijgen met medicamenten, voedsel en dekens. De Austers van de Koninklijke lucht macht zijn op het strand van Schouwen- Duiveland geland. Zij hebben dekens ge bracht en zijn teruggekeerd met vluch telingen. Het Nationale Rampenfonds In het Nationale Rampenfonds zullen als vertegenwoordigers van de regering optreden dr. M. J. Prinsen, secretaris generaal van het ministerie van binnen landse zaken, en mr. P. Werner, secre taris-generaal van het ministerie van maatschappelijk werk. Huisvesting aan daklozen Het ministerie van binnenlandse zaken vestigt er de aandacht op, dat alle be reidverklaringen tot het verlenen van huisvesting in woningen aan' daklozen uit de noodgebieden gericht moeten wor den tot het gemeentebestuur ter plaatse. Opgaven in de provincies Groningen, Friesland, Drenthe. Overijsel, Gelderland en Limburg zijn vooralsnog niet nodig. Duitse hulp te coördineren. Jongens van de Doesburgse zeilvereniging heb ben met van buitenboordmotoren voor ziene vletten te Bergen op Zoom 266 mensen het leven gered. De Franse katholieke organisaties hebben zich be reid verklaard. 3000 kinderen van Ne derlandse getroffenen bij Franse families onder te brengen. Aan de Rivièra, bij Cannes en Nice, worden vacantiekampen ingericht voor Nederlandse kinderen. Ook bij burgers aan de Rivièra zullen kinderen kunnen logeren. In totaal ls er voor duizend plaats. De bevolking van Sicilië is opgeroepen om bij te dra gen in een fonds om een treinlading zuidvruchten naar Nederland, België en'Engeland te zenden. Het bestuur van de Nederlandse vereniging van tandheelkundigen deelt mede, dat de leden unaniem hun diensten belangeloos ter beschikking stellen van de geëvacu- eerden. Het Christelijk Nationaal Vakverbond en de aangesloten organi saties stellen 80.000 voor Het Nationale Rampenfonds beschikbaar. De Bel gische minister-president heeft in de Kamer verklaard, dat België zijn gren zen en huizen open zet voor mensen uit de rampgebieden van Nederland. De paus heeft 30.000 ter beschikking van het Rampenfonds gesteld; Ongeveer 300 Britse en Canadese mi litairen uit Duitsland zijn Dinsdag met motorboten met amphibievoertuigen en zoeklichten naar de geteisterde gebie den vertrokken, aldus een woordvoer der van het Britse Rijnleger. Er worden nog meer militairen gereed gehouden, in afwachting van een nader verzoek uit Den Haag. De commandant van de genietroepen van het Britse Rijnleger, generaal-ma- joor Sugden, heeft zich in Nederland van de toestand op de hoogte gesteld. Het Rijnleger heeft drie ^enie-regimen- ten voor hulpverlening aangeboden en de 27ste Canadese brigade in Neder- Saksen heeft drie compagnieën genie troepen beschikbaar gesteld. Onderdelen van de in West-Duitsland gelegerde Belgische marine zijn met dertien motorboten op weg naar Rotter dam. Help de slachtoffers De talrijke landgenoten, die van huis en haard zrjn verdreven en ternauwernood het vege lijf hebben kunnen redden, hebben Uw hulp nodig, voor zover U die nlert reeds hebt gegeven. Stel niet uit tot morgen, wat U heden kunt doen en stort Uw bijdrage op giro rekening Nr. 9 5 7 5 van het Nationale Rampenfonds in Den Haag of stuur Uw gift per post wissel aan het Secretariaat van dit Fonds. Statenlaan 81, Haag. Bedenk wel SNELLE HULP IS DUBBELE HULP. Inzameling en schaatsiced- strijden voor Nederlandse slachtoffers De enige twee schaatsenrijders, die ooit drie Olympische gouden medailles hebben veroverd, Ballungrud (1936) en Andersen (1952), benevens een groot aantal Noorse en Nederlandse schaats kampioenen, zullen Donderdag uitkomen; in weldadigheidswedstrijden die ten bate van de Nederlandse getroffenen in het Bislettstadion te Oslo gehouden zullen worden. Ook Kees Broekman, Wim van der Voort, en Anton Huiskes zullen aan deze wedstrijden deelnemen. De organisato ren van de wedstrijden rekenen op eenj opbrengst van minsten 50.000 kronen] (ongeveer 25.000 gulden). Vandaag is; uit Oslo per vliegtuig een ton goederen, voornamelijk dekens, medicamenten en; rubberlaarzen, naar Nederland verzon- den. Verschillende landelijke en provin-! ciale dagbladen zijn begonnen met het houden van inzamelingen ten bate van de getroffenen. Van de zijde van de luchtmacht-voor lichtingsdienst wordt het volgende ge meld: Om 15 uur Dinsdagmiddag bedroeg bet aantal luohtmaebtvliegUiigen, dat aan de reddingspogingen deelneemt, honderd vier en twintig, benevens Meteor- en Thunderjet-straaljagers voor verken ningsvluchten en toestellen van de ma- rinelucbfcvaartdienst, waaronder Har- 1 poons. Van de 124 toestellen zijn 15 hef- sehroefvliegtuigen nl acht Amerikaanse, vier Engelse, twee Belgische en een Ne derlands. De overige zijn schroefvlieg tuigen, voornamelijk twee-motorige Da- kota's, één-motorige Harvards, twee-mo torige beechcrafts en voorts lichtere toe stellen. Twee amphibietoestellen van de Ko ninklijke marine liggen klaar ter plaat se om de last van de hefschroefvliegtui- gen over te nemen, teneinde de duur van de vluchten voor deze laatste toestellen te bekorten. Prins Bernhard heeft vier vlieg tuigen ter beschikking gesteld en de Nationale Luchtvaartschool tien. De Prins zal zich Woensdag met een Dakota naar Valkenburg be geven en zich ter beschikking stellen van de commandant van de transportvliegtuigenafdeling van de luchtmacht. Behalve de genoemde aantallen nemen een Amerikaanse Dakota en drie twee- motorige Fairchild Packet vrachtvliegtui gen aan het reddings- en transportwerk deel. Verwacht worden nog dertien hef- schroefvliegtuigen uit Engeland en acht van Amerika. Bovendien is nog een Packet door de Amerikanen toegezegd. De meest uiteenlopende zaken zijn en worden door de vliegtuigen uitgeworpen, nl. houders met drink water, rubberlaarzen, zaklantaarns, blikken petroleum en benzine, tou wen, broden, margarine, kinder- melk, geneesmiddelen, radiotoestel len en tienduizenden zandzakken. Vriendelijke ontvangst te Utrecht Van onze correspondent UTRECHT, S Febr. Vanavond is het eerste transport evacué's uit de Hoek- schewaard alhier per autobus aangeko men. Het waren dertig mensen, onder wie een nogal groot aantal kinderen Zij zijn in een der Jaarbeurshallen aan de Croeselaan vriendelijk onthaald en kunnen in goed verwarmde lokaliteiten op stro de nacht doorbrengen. Om tien uur kwamen zeven autobussen uit Rot terdam met in totaal 280 mensen uit Goeree en Overflakkee binnen. Ont vangstcentrum stond met neonletters te lezen boven de toegang van het terrein Croeselaan. waar politieagenten alle on bevoegden tegenhielden. Binnen, in het restauratiezaaltje, waren de bewoners uit Middelhamis intussen op hun gemak gebracht. Het was er goed verwarmd en meisjes liepen rond met bladen, waarop bekers soep, koffie en belegde broodjes. Aan de tafels zaten de doodvermoeide boeren met hun vrouwen en kinderen, sommige babies lagen in de kinderwa gen, anderen op schoot bij hun moeder. Sommige geëvacueerden zaten aandach tig de kranten te bekijken met foto's uit het noodgebied, wellicht de eerste die zij onder ogen kregen. Van negen uur hedenmorgen af waren zij onderweg ge weest. want de boottocht naar Rotter dam was met omwegen gepaard gegaan. Hier volgt een overzicht van de postverbindingen met de geteisterde gebieden, voor zover deze op 3 Fe bruari bekend waren: Van Rotterdam uit: De postauto naar Voorne en Putten zal normaal post afleveren met uit zondering van enkele plaatsen (Ouden hoorn en Zuidland). Een tweede auto gaat naar Hellevoetsluis met post voor Goeree. Deze auto zal trachten naar dit eiland te komen, dat tele fonisch niet bereikbaar is. De postauto naar Beijerland en de Hoeksche Waard is over de Oude Maas heen en circuleert over het eiland. Zowel Dordrecht als de Krimpener- waard is normaal per auto bereik baar. Van Dordrecht uit: De postdienst naar Sliedrecht. Go- rinchem en Leerdam wordt per auto uitgevoerd. De Alblasserwaard wordt tot Alblasserdam per auto bereikt. Van daar gaat de post per fiets verder. Van Roosendaal uit: 's Morgens vertrekt een postauto naar Zeeuwsch Vlaanderen. De post wordt verder met de boten Terneuzen- Hoedekenskerke en Breskens-Vlissingen verzonden naar Walcheren en Zuid- Beveland. Noord-West Brabant wordt, voor zo ver dit mogelijk is. per auto bediend. Een boot heeft post naar Rilland ge bracht en vandaar gehaald. Van 's Hertogenbosch uit: Getracht is de Langstraat tot Drim- melen te bedienen. Op 2 Februari is dit gelukt. Van Gorinchem uit: Oud- en Nieuwendijk zijn nog niet bereikbaar. De overige postkantoren in het land van Altena krijgen hun post per fiets of boot. De internationale verbindingen via Hoek van Holland zijn met ingang van 3 dezer weer normaal. Verbindin gen met België worden van Amster dam uit normaal onderhouden via Utrecht, 's Hertogenbosch en Roosen daal. Berichten voor militairen over zee Familie van Nederlandse militairen over zee kunnen bericht van hun om standigheden geven aan de sectie wel zijnszorg ministerie van oorlog, Van Stolklaan 3, Den Haag, telef. K 1700 553356. Deze berichten worden telegra fisch doorgegeven. Het geld stroomt binnen. Personeel van de Nederlandse Handelmaatschappij heeft gecollecteerd en na afloop van een succesrijke dag wordt een vuilnisemmer met geld leeggestort op een tafel in een der recreatiezalen van het gebouw van de maatschappij.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4