sARANïirsa Kunst en Curiosa Dividendstop verlengd zDuóty Statenlaan 8 Den Haag Het parlement hoort van ramp en hulp en herstel ft ft HET ENGELS fR*NK °*LBV °*V,SON De eerste zwaluw Den Haag Amsterdam TE DOEN IS IN: mgen 5 NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Een lang debat, dat niets veranderde (Middag- en avondvergadering van Dinsdag 3 Februari) IV A nogmaals een hele middag pra- ten heeft men de zg. verlenging van de dividendbeperking goedge keurd, en wel met 31 tegen 15 stem men. De socialisten en de communis ten stemden unaniem voor, de c.h. en de V.V.D.-ers waren unaniem tegen. Van de a.r. stemde alleen prof. Helle- ma, die verleden week de woordvoer der van deze fractie was geweest, tegen; net als in de Tweede Kamer waar ook de a.r.-woordvoerder tegen was geweest gunden de ove- Eerste Kamer rige a.r. de re gering een ter mijn van een jaar om de SER advies te vragen en de zaak na der te overwegen. Van de K.V.P.-ers, tenslotte, stemden er slechts vier tegen: de heren Mertens, Regout, Sassen en Van Velthoven. Dat er, na het debat van verleden week, nog een middag praten nodig was, moet in hoofdzaak worden toege schreven aan de c.h. mr. Pollema. Deze had immers dat grapje ontdekt, ont staan doordat het ontwerp tot „verlen ging" van de dividendbeperking eigen lijk voor 1 Januari in het Staatsblad had moeten staan. Maar de behandeling in de Eerste Kamer was vertraagd. En nu had mr Pollema beweerd, dat de wet op de dividendbeperking op 31 Decem ber jl. was geëxpireerd en dat men haar, zo men haar wilde verlengen waar hij geen principiële bezwaren tegen had eerst tot nieuw leven moest bren gen; hetgeen men had moeten doen door uitdrukkelijk terugwerkende kracht aan het verlengingswetje te geven. Ziedaar het probleem. Helemaal zeker was mr. Pollema niet van deze zaak, maar hij zei: in dub i is abstine onthoud u in geval van twijfel. Nu lijkt ons tegenstemmen een merkwaardige manier van zich onthouden. Maar mr. Pollema en de zijnen deden het. Even als prof. Molenaar en de zijnen en prof. Hellema en de vier K.V.P.-ers die tegen waren. Maar voor al dezen kwam er het voor de c.h. niet geldende argu ment bij, dat zij ook om financieel- economischeredenen niet van de ver lenging wilden weten. Debuut van een staatssecretaris C TAATSSECRETARIS Van den Berge, verleden week pas be noemd, kreeg door dit geval de ge legenheid voor een prachtig debuut. Onder zijn leiding had men ten de- partemente van financiën de rede nering van mr. Pollema orlderzocht en daarom liet minister Van de Kiefthet aan hem over, de Kamer te vertellen, waarom en in hoeverre er iets op die redenering aan te merken kon zijn. En dat deed de staatssecretaris haar fijn. Mr. Van den Berge, nu dus van de ambtenarentribune naar de regerings tafel verhuisd, is een geboren docent en be slist geen slechte jxirist. Zijn redenering was heel plausibel: de wet schrijft voor, dat over bepaalde boekjaren geen divi dend boven een bepaald maximum mag worden uitgekeerd: het verlengingswetje wil niets anders dan aan die boekjaren een boekjaar toevoegen. Dit gebeurt nu ruim een maand nadat eerstbedoelde boekjaren zijn verstreken. Geëxpireerd is de wet niet, want zij vindt nog steeds toepassing op de uitkeringen over die boekjaren. De staatssecretaris is voorts van mening, dat na de verlenging de di videndstop ook zal gelden ten aanzien van uitkeringen, over het tot nu toe „vrije" boekjaar gedaan voordat de ver- Ie nguragswert; in werking is getreden. Maar de administratie is niet van plan, tegen dergelijke uitkeringen, zo zij bo ven het maximum zouden uitkomen, op te treden. Dat doet er intussen niets toe, omdat zulke uitkeringen er niet zijn. Omdat zij er niet zijn en omdat de ad ministratie. zo zij er wèl waren, er niet tegen zou optreden, zal de rechter nooit de gelegenheid krijgen om zich uit te spreken over de vraag, hoe de situatie tussen 31 December en de inwerking treding van de verlengingswet was. Dat is een academische vraag geworden. Hierover heeft de Senaat een hele mid dag gepraat. En tenslotte is het omtwerp- verlengiingswet aangenomen. De K.V.P.-er mr. Teulings en de so cialist mr. Cammelbeeck steunden de staatssecretaris. Er was overigens één zwak punt voor de regering: de consi derans van het verlengingsontwerp sprak van verlenging van. de werkings duur. De staatssecretaris gaf dit toe; maar het is duidelijk, dat het meer op de bepalingen V3n de wet dan op de considerans aankomt. Twijfel was er bij de a.r. mr. Rip, die minister Van de Kieft in overweging gaf, het ontwerp te rug te nemen. Maar toer. bleek dat de bewindsman dat helemaal niet van plan was, verbond <mr. Rip juist een andere consequentie aan zijn twijfel dan mr. Pollema deed. Het was een vrij nutteloos parlemen tair spel, dat men overigens een lichaam als de Senaat moet gunnen. Want soms komt er anders dan ditmaal uit zo'n spel iets belangrijks tevoorschijn. Restant voortbestaan van de vakgroepen op deze ontwikkeling vertragend had gewerkt. En al had ook hij dan weinig waarde ring voor de organisatie-Woltersom als zodanig, toch zag hij geen reden om dit gebrek aan waardering uit te strekken tot de meerderheid van de bestuurderen en nog minder meende hij er een aan leiding in te zien, de huidige bestuurs leden op wachtgeld te stellen en overal nieuwe figuren voor de P.B.O. aan te gaan trekken, wat nodeloze kosten met zich zou brengen. De minister legde tenslotte nogmaals de nadruk op de snelle verdere liquidatie van de vak groepen, welke in het voornemen van de regering ligt, en slaagde er zowaar in. de heer Rip te overtuigen. Het wets ontwerp tot verlenging van de termijn, waarbinnen de organisatie-Woltersom moest worden opgeruimd, kon toen zonder stemming worden goedgekeurd. Oorlog en marine T"1 OEN veranderde het toneel weer: minister Staf en de beide staats secretarissen van oorlog en marine namen achter de gToene tafel plaats. De socialistische afgevaardigde De Dreu vond de critiek op het nieuwe legerplan niet bijzonder rechtvaardig. Van de richtlijnen van 1951 is niet af geweken. De heer De Dreu betoogde intussen, dat de sociaal-economische ontwikkeling van ons land niet bij de militaire ontwikkeling mag achterblij ven. Hij uitte voorts zijn bezorgdheid over de tekorten aan beroepspersoneel en vond. dat de regering door verzach ting van de toelatingseisen het achter halen van dit tekort wel wat kon be spoedigen. Uitdrukkelijk waarschuwde hij tegen het zonder voorafgaand over leg terugtrekken van de Nederlandse militaire missie in Indonesië, al kan de Indonesische regering wel duidelijk worden gemaakt, dat het verblijf van de missie aldaar voor ons een offer betekent. De K.V.P.-er Ruijs de Beerenbrouck brak in het bijzonder een lans voor de marine en was enigszins bevreesd, dat nog niet voldoende aandacht werd ge schonken aan de noodzaak van een har monische ontwikkeling van alle onder delen van onze krijgsmacht. Ook hij was wel voor het nieuwe legerplan te vinden. In het algemeen pleitte deze afgevaardigde voor vrijgevigheid op het gebied van de defensie, aangezien karigheid op dit gebied meestal duur komt te staan. Wel moet de regering Postwissels voor Rampenfonds naar n" D tri nauwlettend waken, dat elke gulden voor onze verdediging zo efficiënt mo gelijk wordt besteed. IV ATUURLIJK kwam de woordvoer- -1-" der van de fractie der K.V.P. ook op de geestelijke verzorging en het humanisme, een onderwerp, waarvan de r.k. pers de laatste weken vol heeft gestaan. En ook deze r.k. ver kondigde de stelling, dat het Huma nistisch Thuisfront zich opwerpt als vertegenwoordiger van alle buiten kerkelijken. Dat deze stelling een der punten waarop de r.k. het huma nisme plegen aan te vallen niet strookt met de feiten, was ook tot jhr. Ruijs blijkbaar nog niet doorgedron gen. In de ogen van het r.k. volksdeel blijft het humanisme een verderfelijke instel ling en daarom moet er voor gewaakt worden, dat het ook niet feitelijk, op één lijn met de godsdienst wordt gesteld; op grond van de re motivering strekte de soepelheid van de heer Ruijs zich wel uit tot vrijheid voor het Humanist:sch Thuisfront om activiteiten te ontwikke len en militaire tehuizen in het leven te roepen en zelfs tot de mogelijkheid van subsidie hiervoor van overheidswege, doch niet tot de positieve gelijkstelling met de religieuze geestelijke verzorging zoals met name ln de vorm van een uitzonderingsverlof voor militairen zou zijn geschied die tot elke prijs ver meden moet worden, zelfs al gebruikt men hier dan als dekmantel „de fraaie term van ethische welzijnsverzorging". De overheid mag nimmer de onkerke lijkheid bevorderen en daarom moest volgens de heer Ruijs het antwoord van minister Staf op de vragen van pater Stokman dan ook niet tenvolle bevredi gend geacht worden. Ook de c.h. mr. Vixseboxse bewoog zich blijkbaar in deze richting Zonder overigens het humanis me of het Humanistisch Thuisfront te noemen, gaf deze afgevaardigde namelijk als zijn mening te kennen, dat de rege ring nimmer over mag gaan in dit ver band tot een subsidie aan particuliere organen, welke zich niet op christelijke grondslag stellen. Woensdag volgt de rest van het de fensiedebat. Opening „het Hunehuis" uitgesteld In verband met de nationale ramp is de opening van het militair tehuis van het Humanistisch Thuisfront „Het Hu nehuis" te Havelte iDr.). oorspronkelijk vastgesteld op 4 Februari des middags om 2 uur, uitgesteld tot 11 dezer op de zelfde tijd. (Vergadering van Dinsdag 3 Februari) y O vol als vanmiddag, de eerste *-* vergadering na het winterreces, was het in geen tijden in de Kamer geweest: ongeveer negentig leden aanwezig, publieke en gereser veerde tribunes vol, veel belangstel ling in de loges daar waren o.a. de staatsraden Deckers, Joekes en Van Schaik en tussen dat alles door film operateurs met toestellen en lampen. Achter de regeringstafel bijna alle ministers en de twee staatssecre tarissen van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Zo was dan in parlementaire vor men gedemonstreerd, hoezeer ieder meeleeft met de ramp die Nederland heeft getroffen en waarover de mi nister-president een verklaring zou afleggen. De ramp, waarvan de kaart van Nederlands Zuidwest-hoek, achter de regeringstafel opgesteld, met haar grote blauwe plekken de onder gelopen gebieden niet meer dan een papieren projectie kon zijn. Voordat minister Drees het woord kreeg, hoorde men staande een rede van voorzitter Kortenhorst aan, een woord, passend bij de gebeurtenissen, die rouw en nameloos leed en onnoemelijke ver liezen veroorzaakten, maar die ook een algemene hulp- en offervaardigheid ver wekten. ..Redden, verzorgen, herstellen": dat is, aldus mr. Kortenhorst, het „drie ledig program", elkeen opgelegd. Staande ook luisterde men naar het begin van de woorden van minister Drees. die op z ij n manier het pendant van des voorzitters rede leverde. En toen allen, een sober gebaar begrijpend, waren gaan zitten, volgde 's ministers droeve opsomming, de officiële constatering van de feiten, voor zover bekend. En ook het relaas over de reddingsmaatregelen, de hulpacties en al wat daarmee samen hangt. A AN de overzijde, in de Senaat, speelde zich iets soortgelijks af. Een toespraak van voorzitter Jonkman en daarna een rede van vice-premier Beel, wat de zakelijke inhoud betreft gelijk aan die van minister-president Drees in de Tweede Kamer. De voor zitter las ook een telegram van deel neming van de Belgische senaatsvoor zitter Struye voor. En 's avonds, in Advertentie nOQP'U//T'PgV_^__J het debat over Oorlog en Marine, brachten alle sprekers hulde aan de hulp, die de Nederlandse militairen in de getroffen gebieden verlenen. Ginds, aan de overzijde, ging men dus, na een korte pauze, de verleden week al opgestelde tweedaagse agenda af werken. Niet aldus in de Tweede Kamer, waar men besloot, niet meer voor de volgende week Dinsdag by een te komen. Maar voor het zover was moest men eerst besluiten, nog geen beraadslagingen over de mededelingen van de minister president te houden. Dr. Drees had nadere mededelingen in uitzicht gesteld. Die wachtte men af. Wij hebben de in druk. dat een debat deze middag ook niet veel zin zou hebben gehad. De eerste activiteit moet immers thans gericht zijn op de getroffen gebieden. Nu uit de regeringsmededelingen niet was op te maken, dat er van grove nalatigheden sprake was, deed men er inderdaad betar aan, de regering verder te laten werken 'ook een van de redenen, waarom men de zwaar beladen agenda tot de volgende week liet liggen). Bovendien zullen er Kamerleden zijn die zich ter plaatse op de hoogte willen gaan stellen; wat zy in kleine groepjes mogen doen. Herhaaldelijk is deze dagen gesproken over de eensgezindheid in ons volk. „Rampspoed is de machtigste van alle banden, die ons over alle politieke en andere scheidslijnen heen verenigt", zo had Voorzitter Kortenhorst het uitge drukt. Zeker, maar één groep was er, die iets anders wilde dan de anderen: de communisten wilden vanmiddag al een debat; althans wilden zij vragen stellen. Zij brachten het met hun streven zo ver. dat er een hoofdelijke stemming moest worden gehouden over de vraag, of er vandaag al beraadslaagd zou wor den over het beleid ten aanzien van de ramp. Dat zij zelfs onder deze omstandig heden niet wilden afzien van hun vexa- toir gebruik van het recht om stemming te vragen, toont dunkt ons voldoende aan. wat voor plaats zij in ons volk innemen. Peter Minuit van de Westindische Compagnie, koopt Manhattan tan de Indianen in 1626. Drie exposities X TENTOONSTELLING in het Me tropolian Museum zal eigenlijk bestaan uit een drietal exposities: een historische, die in een zijvleugel van de grote hal van het museum is ingericht en die dus onmiddellijk de aandacht van het binnenkomende pu bliek zal trekken, voorts een tentoon stelling van meubels en kunstvoor werpen, en ten slotte een tentoon stelling van meesterwerken der Ne derlandse schilderkunst, waarvan de bloeitijd samenvalt met het ont staan en de groei van Nieuw Amster dam. Deze laatste expositie is saam- gebracht uit de collectie van het mu seum en bevat o.a. acht Halsen en drie Vermeers, waaronder de ver» maarde „Dame met luit" en de „Jon ge vrouw met een waterkan." Er zijn verder representatieve werken van Hobbema, Ruysdael, Ter Borgh, Maes, Van Goyen, Metsu, De Hoogh, Nederlandse muziek in Amerika Van onze oorrespondent NEW YORK, 3 Febr. Hedenavond heeft een concert plaatsgevonden van heden daagse Nederlandse muziek, georgani seerd door het comité voor Nederlandse muziek. Er werden Werken van Luctor Ponse, Willem Pijper, Ton de Leeuw, Hendrik Andriessen, Henriette Bosmans en Hans Henkemans ten gehore gebracht. Vele Nederlandse autoriteiten waren aanwezig onder wie mr. Van Royen, de Nederlandse ambassadeur. Het concert heeft met succes vele nog onbekende werken hier geïntroduceerd. De Voice of America zal deze later uitzenden. Concertgebouworkest Het vioolconcert van Sibelius is in het oeuvre van deze componist juist ge plaatst voor de vierde symphonie, die een beslissende wending in zijn styl be tekende. Wellicht is daaruit een zekere tweeslachtigheid te verklaren. Het eer ste deel vertoont met zijn rhapsodisch karakter een veel grotere mate van oor spronkelijkheid dan de volgende twee delen, maar toch ook dit eerste deel heeft in zich zelf weer het bezwaar, dat er vooral voor de vioolpartij telkens weer een beroep wordt gedaan op be kende. zij het ook meestal zeer moeilijke wendingen uit het virtuose répertoire. Slechts een technisch zeer goed uitge rust violist zal dit concert aan kunnen en het is geen geringe verdienste ge weest van Jan Damen, dat hij het hier onbekende werk heeft gepresenteerd op een manier die aan helderheid en be heersing van de materie niets te wensen overliet. Rafael Kubelik heeft het Concertge bouworkest .nog geleid in zeer klank- prachtige uitvoeringen van het concerto grosso m g-klein van Handel en de ze vende symphonie van v Beethoven, bei de reeds in ons blad uit Amsterdam be sproken. Conferentie Het probleem der politieke bewust wording De Atbeiders Gemeenschap der Wood- brookers te Bentveld heeft na een ka der-conferentie van haar centrum voor politieke scholing een weekend-confe rentie uitgeschreven tegen Zaterdag en Zondag 14 en 15 dezer in haar oonferen- tie-oord te Bentveld over het onderwerp ,Het probleem der politieke bewustwor ding." De leiding berust bij dr. A. van Biemen. Het programma vermeldt inleidingen van mevr. dr. H. Verwey-Jonker over: Maatschappelijke positie en politieke keuze: drs. M. Heslinga: Psychologische en sociaal-psychologische aspecten; prof. I. Samkalden over: Politieke me ningsvorming. Aanmeldingen worden zo spoedig mo gelijk, in ieder geval vóór 10 Februari ingewadhit by de administratie van de A. G. der Woodbrookers, Bentveldse weg 3 te Bentveld. Kosten worden over eenkomstig draagkracht geregeld. De tentoonstelling te New York Van onze correspondent. NEW YORK, 30 Jan. Op 2 Februari 1653 werden, bij proclamatie van de „directeur-generaal" van Nieuw Nederland, Pieter Stuyvesant, stadsrechten aan Nieuw Amsterdam het latere New York ver leend. Thans viert de stad New York haar 300-jarig stedelijk bestaan met een reeks plechtige en feestelijke gebeurtenissen, die elkaar in de loop van dit jaar zullen opvolgen. Over de inzet, de kerkdienst van Zondag in St. Mark's-in-the-Bouwerie, waar Pieter Stuyvesant is be graven en de opening van de tentoonstelling in het Metropolitan Museum zullen u inmiddels reeds berichten hebben bereikt. Cuyp, Jan van der Heyden en Phi lips Koninck. Rembrandt is in die zalen niet ver tegenwoordigd. Het Metropolitan Mu seum heeft namelijk enige maanden geleden in de bovenzalen een specia le Rembrandt-tentoonstelling inge richt van alle werken van deze Ne derlandse grootmeester in het bezit van het museum, benevens enige schilderijen uit particulier bezit. De ze expositie vormt nu een bijzonder indrukwekkende aanvulling van de reeks herdenkingstentoonstellingen; zij bevat ook een prachtige verzame ling etsen en tekeningen van de mees ter, die aan de wanden rondom hef trappenhuis zijn gehangen. De kunstvoorwerpen, die in een an der deel van het museum zijn saam- gebracht, zijn voornamelijk van vroeg Amerikaanse oorsprong. De voor naamste plaats wordt hier ingeno men door het zilverwerk, dat de in vloed der Nederlanders sterk doet uitkomen. Trouwens, bijna al die eer ste Amerikaanse zilversmeden waren van Nederlandse afkomst: Cornelius Kierstede, Jacob Boelen en Jacobus van der Spiegel inspireerden zich op de voorbeelden van het Nederlands handwerk. In deze verzameling vindt men verschillende zilveren doopscha- len met Nederlandse inscripties. Bij de inrichting van de historische tentoonstelling heeft de directeur van het gemeentemuseum te 's-Gravenhage, Dr. L. J. F. Wijsenbeek. zijn medewer king verleend. Hij heeft onder meer uit Nederlands staatsbezit overgebracht het origineel van de befaamde brief van Pieter Schagen, waarin mededeling wordt gedaan van de aankoop van het eiland Manhattan van de Indianen door Pieter Minuit voor de prijs van snuis terijen ter waarde van zestig gulden. De brief, die aan de Staten-Generaal is gericht, dateert van 1626. het jaar van de aankoop. Wij vinden hier ook de remonstranties van de burgers van Nieuw Amsterdam, waarin zij hun be klag doen over het optreden van de gou verneurs. Met steeds meer klem dron gen zij op zelfbestuur aan en deze ver togen hebben aan eindelijk in 1653 de verlening van stadsrechten tot gevolg gehad. Merkwaardig is wel dat in een van die remonstranties ook geklaagd wordt over toestanden van corruptie aan de kades, de pierschandalen, waar wij de laatste tijd zoveel over hebben moeten horen, zijn blijkbaar niets nieuws. Er zijn ook verschillende oude kaar ten. waaronder een afbeelding in vogel vlucht van de stad Nieuw Amsterdam, die bekend staat als het plan Castello. omdat het origineel hiervan in 1910 ontdekt is in de Villa Castello nabij Florence. Uit Nederland is eveneens overgebracht het oudste scheepsmodel (uit de verzameling van het Rijksmu seum) dat uit 1652 dateert. Het is een model van de Oost-Indië-vaarder Wil lem II. De stad New York heeft een model afgestaan van de „Halve Maen" waarop Hendrick Hudson naar Amerika voer. Een groep Nederlanders heeft dit model in 1909. ten tijde van de Hudson- Fulton herdenking aan het stadsbestuur aangeboden. Enige diorama's, die gebeurtenissen uit de vroege geschiedenis der stad ver beelden, zijn eveneens uit het museum van de stad New York overgebracht. Een er van stelt de verkoop van Manhat tan aan Pieter Minuit aanschouwelijk voor. Onder de merkwaardige documenten is een corpsboek van de hogeschool te Franeker (uit hel rijksarchief in Leeu warden), waarin de Leeuwarder studen ten uit de jaren 1626 tot 1667 zijn inge schreven. Onder de datum 1629 vin den wij er de inschrijving van ..Petrus Stuyfsandt", die toen wel niet zal heb ben vermoed dat zijn naam nog eeuwen later bij millioenen een huishoudwoord zou zijn. In de geschiedenis van New York zal Nieuw Amsterdam blijven voortleven en de huidige herdenking is terecht aan gevat als een gelegenheid om de Ne derlands-Amerikaanse vriendschap op nieuw te bezegelen. TN de avondvergadering legde de a. r. dr. Rip weinig waardering aan den dag voor de noodzakelijk ge-pe geschiedenis van een Australische hond bleken tydelyke verlenging van de a organisatie-Woltersom. Volgens deze afgevaardigde was het beter geweest behoeven in te dienen, o. m. aangezien handhaving zij het voorlopig en 51. ten dele van de huidige vakgroe pen een snelle totstandkoming van de Gedurende de volgende dagen bleef Tom Dus- publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie i ty 's nachts vastbinden. Hij vond dit onaange naam; het leek alsof hij toegaf dat zijn hond een slechte gewoonte bezat, maar wat kon hij an ders doen? Later misschien, wanneer de herin nering aan het stukje wol op Dusty's iip wat was vervaagd, zou hij hem een tweede kans geven; misschien zou dan blijken dat zijn vrees ongegrond was. Het kon best zijn dat Dusty niet op jacht was geweest. Tom had er aan gedacht dat hij misschien wat aan het liefkozen was ge weest. Dat gebeurde weieens met de honden van dichtbijzijnde boerenerven. Hij zou wel eerder aan de mogelijkheid van deze uitleg hebben ge dacht ware het niet om het stukje wol. Nu hoop te hij weer dat dit de ware uitleg was en dat de wol bij ongeluk door Dusty was opgeraapt Dat kon makkelijk genoeg gebeuren. in de weg zou staan. De a.r. spreker vroeg zich trouwens af, welke concrete taken nog voor de gehandhaafde vakgroepen waren weg gelegd en hij toonde zich nogal beducht voor de zetelvaslheid van bepaalde be stuurderen, die er toe kan leiden, dat de voornaamste leidende figuren uit de organisatie-Woltersom integraal overgaan naar de P B.O.. hetgeen in verband met de totstandkoming van die door de Duitsers in het leven Seroepen organisatie lang niet in le gevallen gewenst geacht moet wor den. Minister De Bruyn ging geheel ac- coord met de heer Rip, dat het inder daad beter ware geweest, indien de vak groepen binnen de daartoe gestelde ter mijn waren ontbonden. Doch. nu er tot dusver in het kader van de P.B.O. nog geen enkel .schap" is tot stand gekomen, kan men de bestaande groepen nog niet geheel missen. Overigens zijn er al 654 opgeheven en zullen 84 andere spoedig volgen. Er blyven wel degelijk werk zaamheden over. die uit financieel oog punt niet door de vrije organisaties ter hand genomen kunnen worden: het wachten is ook in dit opzicht op de in stelling van de „schappen". Volgens de minister lagen de oorzaken van het nog niet ontstaan van deze „schappen" elders #n hij kon daarom niet inzien, dat het j ruiken en de smaak van zijn handen op zijn tong te voelen. Hij nestelde zich ineen om te gaan slapen en hij was gelukkig dat Tom hem graag mocht en goed op hem was. Er ging een maand voorbij voor Dustv weer uit de nacht werd wakker geroepen en 'hij zijn kop ophief om te luisteren. Toen hij het roepen hoorde was het zo plotseling en dringend dat het leek alsof een andere hond zich van zijn lichaam had meestergemaakt terwijl hij sliep, een hond van het ras van zijn moeder. Deze keer was het dringender dan te voren, hij weifelde nu niet zo als hij te voren had gedaan. Het leek alsof een jonge man overnacht volwassen was geworden en het gevoel van te lang als kind te hebben rond gespeeld zich van hem had meestergemaakt. Hij lag maar even met zijn oren gespitst. Het was heel vroeg in de morgen; de afnemende maan ging op en zij was te zien onder de buitenste rand van het dak, tussen de boomtoppen achter de boerderij. Overal heerste stilte behalve een stemgeluid dat van veraf riep en zijn bonzend hart terwijl hij luisterde. Hij stond op en wilde weglopen, maar hij kwam met een plotselinge Dusty aanvaardde het vastbinden uit zijn ge hechtheid aan Tom. Op het ogenblik was hij een en al Kelpie. Tom had gelijk toen hij veronder stelde dat er iets in zijn natuur was dat voor het ogenblik gerustgesteld was. Hij vond het niet prettig het touw om zijn hals heen te voelen, maar wat Tom ook deed, het moest wel goed zijn omdat hij het deed. Hij vond het plezierig als Tom naast hem kwam zitten en nog even een praatje met hem maakte voor hij naar bed ging. Het was prettig wanneer de deur dichtging en de lange nacht begon met het geluid van Toms stem in zijn oren te horen, zijn bekende lucht ta ruk aan het eind van zijn touw tot stilstand. Hij gedroeg zich toen niet als een Kelpie; hy keerde zich om en vocht als een wilde hond in een val, en hij trachtte zich los te rukken. Zo wild wor stelde hij dat hij Sapper wakker maakte. Sapper wist wel dat zijn vriend niet in zijn gewone doen was en waarschijnlijk begreep hij wel iets van wat er gebeurde. Hij jankte wat uit mede gevoel en hij kwispelstaartte; maar ook trok hij zich wat terug en legde hij zijn oren tegen zijn kop alsof hij bang was. Dusty hield op met worstelen en begon te beven. Hij liep terug naar de plek waar hij ge woonlijk lag en zat daar de nacht in te staren. Zijn tong kwam te voorschijn alsof hy moe was van het hollen. Hij keek om zich heen, trok zijn tong weer in; toen kwam zij weer te voorschijn en hij begon weer te hijgen. Sapper stond op en kwispelstaartte. Hij sloop een eindje langs de achtermuur van de schuur, ging toen liggen en viel spoedig weer in slaap. De dageraad brak aan voor Dusty weer ging liggen. Die dag moest Tom op verzoek van Harry naar een buurman om hem te helpen wat prikkeldraad aan te brengen in een nieuwe bergplaats. De plaats waar zij gingen werken lag op zowat twaalf kilometer afstand en omdat Dusty de volgende dag zwaar werk te wachten stond, had Tom hem thuisgelaten. Hy werkte die avond laat met de buurman om het zaakje klaar te krijgen en toen Tom thuiskwam hadden de Morrisons hun avondeten al op Harry nam het paard van Tom over en de laatste ging direct naar binnen Terwijl hij at kwam mevrouw Morrison de keuken in om iets te halen en voor ze heenging zei ze tegen Tom „Ik heb Dusty niet gezien toen ik de honden hun eten gaf" Tom was niet bezorgd en hij zei, „O, hij zal wel hier of daar in de buurt zijn". Toen hij dit zei was hij werkelijk in de stemming om dit maar wat nonchalant te behandelen. Dusty had nog nooit beter gewerkt sinds de dag van de herderswedstrijden. Het leek weieens of alles waartoe hij in staat was meehielp. Hij was weer zozeer zichzelf dat Tom er over dacht hem 's nachts niet meer vast te binden. De schok die hij die morgen had gekregen toen hij hem zo hol- zijdig en met een pluisje wol op zijn lip had ge zien, leek hem nu lichtelijk komiek: hij had er zo'n drama van gemaakt en er was niets ergers gebeurd dan een vrijerij! Maar toen mevrouw Morrison even de kamer uit was echoden haar woorden in de stilte: „Ik heb Dusty niet gezien toen ik de honden hun eten gaf, Tom". Tom at het laatste deel van zijn maaltijd vlugger dan het eerste. Toen hij klaar was nam hij Dusty's bord van de stoel waar me vrouw Mojrison het had gelaten en hy ging de kamer uit zonder eerst zijn pijp op zijn gemak te stoppen zoals hij gewend was te doen. (Wordt vervolgd) A MDAT een zwaluw nog geen lente maakt, garneerde mevr. Tonny Waa- gemans een roomblanke zomerjapon met wel vijf of zes van die zwart flu welen vogeltjes. Voor zover het de mo de betreft, is daarmee het voorjaars seizoen ingeluid, compleet met strand- pakjes en reiscostuums. „Ligne arabesque" heet de lijn van onze Nederlandse ontwerpster, die niet heeft afgewacht wat de Parijzenaars dit seizoen zullen decreteren, doch nu reeds haar eigen voorliefde kenbaar maakt voor: een taille op de plaats, die de natuur daarvoor heeft aangewezen, aen natuurlijke schouderlijn, mouwtjes die of heel kort en aangeknipt zijn, of tot net over de elleboog reiken en in het laatste geval vaak ingenieus van coupe zijn (vanwege die arabesque), en een rok, die meestal ruim en soms zelfs flink wijd is en de kuit royaal bedekt. Wat de kleuren betreft, is er veel grijs te zien, niet het donkere anthra- cietgrijs, dat van de winter schering en inslag was, doch enige lichtere nu ances, waarvan de donkerte ongeveer overeenkomt met petitgris, voorts blauw rose, groen en dieppaars. Het crème en beige, dat in Parijs favoriet belooft te worden, is slechts schaars vertegenwoor digd, omdat deze kleuren een feller zon licht en een zuidelijker vrouwentype vragen, dan ons land pleegt op t« le veren. Een kraagloze. zeer geklede tailleur van een wonderlijke bronzen keverkleur is op zeer gelukkige wijze gecombineerd met een paarse blouse en accessoires. Blauw in een kleur die het midden houdt tussen korenbloemen en paarse hyacinthen, is gebruikt voor blouse, garnering en accessoires van een reis- costum van grijze tweed: een rechte jas met blauwe revers en voering en een pakje, waarvan het rechte jasje met een gesp aan de hals gesloten is. Een pakje van grijze jersey blijkt zich te lenen tot velerlei doeleinden, va riërend van tailleur via japonnen in verschillende graden van gekleedheid tot cocktaildress. Alleraardigst voor een jong meisje is een vlotte jurk, die on der het zwarte lijfje met boothals een zwart met geel gestreepte rok vertoont, waarin een rand van tot ruiten genaai de strepen is ingewerkt. Het japonnetje krijgt een gekleed accent, wanneer er wijde, gestreepte pofmouwen worden in- geknoopt. Het modevoorjaar is begonnen, com pleet met zwaluwen en zonnepakjes het was een fleurig en hoopvol begin. JEANETTE Een schoenfabriek te Dongen van de firma Leyten is door tot r.u toe on bekende oorzaak afgebrand. De brand weer is er in geslaagd de belendende gebouwen te behouden. De schade wordt geschat op f 300.000. Donderdag 5 Februari. Schouwburg 12.45: Win Sonneveld, cabaretier; 8: Co rinthians De Rozenkrans; De Lantaren 8.15: Rott. Comedie: Moord by open doek. Bioscopen t/m 5 Februari Arena: Storm over Malakka 14 j. Ca pitol: De grote beslissing 18 j. Cineac en Victoria: De verboden vrucht 18 j. Colosseum: The greatest show on earth 14 j. Harmonie: High noon 14 j. Lutusca: Hongkong 14 j. Luxor en Prinses: Ope ratie Cicero 14 j. Rex: Het zwaard der vergelding 14 j. 't Venster: Het wonder van Milaan a.l. Schiedam Schiedam: Passage: De straat 18 j. Donderdag 5 Februari. Kon. Schouw burg 8: Haagse Comedie: Als 't kindje binnenkomt; KI. Comedie 8: Comedia: Toevallige ontmoeting en Als een phoe nix; Diligentia 8: Pianorecital Maria- Elena Pallemaerts; K. en W. 8: Ned. Opera: Besloten voorstelling. Bioscopen t/m 5 Februari Apollo: Geheime opdracht 14 j. Asta en Centrum: Zo zijn we niet getrouwd 18 j City: Vergif 18 j. Corso: Het ge heim van Mayerling 18 j. Hollywood: Zorg. dat je er ook bij komt 14 j. Me- tropole Tuschinski: en Passage: Sterren stralen overal a.l. Kriterion en Odeon: De dood van een handelsreiziger 18 j. Olympia: Always in my heart a.l. Plaza: Gevleugeld gevaar 18 j. Capitol en Rem brandt: Een nacht koningin a.l. Rex. De verboden vrucht 18 j Roxy: De stad zonder genade 14 j. Seinpost: She's wor king her way trough College 18 J. Stu dio: Hondje, laat je juffrouw uit 14 j. Thalia: Export in blond 18 j Uitkijk: The galloping major aX West-End: Othello 18 j. Musica: High noon 14 J. Donderdag 5 Februari. Stadsschouw burg 8: Ned. Comedie: School voor vrouwen (Kunstkring); Doelenzaal 8: Théêtre Hébertot: Rome n'est plus dans Rome; Centraal Theater 8: Ned. Come- ^iailu C11 die 8: Via Lissabon; Carré 8: Circus I Salomo (a.l.). Strassburger; Leidseplein Theater 8: ABC Cabaret Bibelonië; De la Mar Theater 8: Cabaret Wim Sonneveld: Het meisje met de grote voeten; Kleine Komedie 8: Gez. Kaart: Potasch en Per- lemoer; Concertgebouw 8.15: Concert- gebouworkest o.l.v. Rafael Kubelik. Jan amen, viool. Bioscopen t/m 5 Februari Alhambra: De verboden Christus 18 j. City: Het mysterie van de gouden ade laar 14 j. Cineac-Damrak: de eerbiedige lichtekooi 18 j. Corso: Operatie Cicero 14 j. Cultura: Affair in Trinidad 18 j. Kriterion: Le plaisir 18 j. Capitol en Luxor: Blanke ballast 18 j. Nöggerath: Morphine 18 j. Passage: Storm over Ma lakka 14 j. Plaza: Bureau zedenpolitie 18 j Rialto: Op het scherp van de snede 18 j. Rex: De ellendigen 14 j. Roxy: Don Camillo. Royal: De laatste grens 14 j. Tuschinski: Sterren stralen overaL Uit kijk: The galloping majoor. Utrecht Donderdag 5 Februari. Stadsschouw burg 8: Amateur toneelgez. Phoenix: De hertogin van Saragossa; Tivoli 8: Uit voering van de gezamenlijke Utrechtse mannenkoren; K. en W. 8: Simon Car- miggelt over Humor in de literatuur; Universiteitshuis 8.15: Alliance Fran- caise Lezing Jean-Daniel Maublanc over La musique contemporaine. Bioscopen t/m 5 Februari Camera: Le plaisir 18 j. Citv: Het zal je gebeuren a.l. Palace: In old Schevenne 14 Rembrandt: Tot inkeer 18 j. Scala: De man zonder angst 18 j. Vreeburg: De kuise bruidegom 14 j. Woensdag 4 Februari. Oosterpark 7: Lichtwedstrijd ten bate van het Ru a- penfonds; Harmonie 8: Abonnements concert G.O.V. Donderdag 5 Februari. Stadsrchouw- burg 8: Haagse Comedie: Yerma. Bioscopen 3 tjn. 5 Febr. Beurs: De man van Colorado (18) Za terdag, Zondag en Woensdag Furie van de Kongo (14). Cinema: Iwo Jima (18). Grand en Luxor: De myn«n van Koning KalniYir. In 1 I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3