ENGELAND BEREIDT DULLES EEN KOELE ONTVANGST Geen andere mogelijkheid 0111 een Duits leger te creëren Chefarine 4 Britse regering heeft van tevoren geprotesteerd Het water in Engeland zakt Statenlaan 8 Den Haag Medeleven in de Ver. Staten LANGS DE SCHELDE 3 NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 3 Van onze correspondent LONDEN, 3 Febr. Foster Dulles, die hier vandaag is gearriveerd voor een bezoek van anderhalve dag, valt niet bepaald met zijn neus in de bo ter. Het ongeluk wil. dat hij voet land zet op een ogenblik, waarin de stemming tegenover Amerika, hemzelf in het bijzonder, allerminst bevorderlijk is voor een gezellig ge sprek. Ten dele is het natuurlijk te wijten aan het besluit van Washing ton om maarschalk Tsjiang Kai-sjek thans de vrije hand tegenover het Chinese vasteland te geven, en dat nog wel, zonder zijn Europese bond genoten te raadplegen. Daar zijn hier in de laatste dagen heel wat harde noten over gekraakt en het is niet alleen de pers, die Dulles een koele ontvangst heeft bereid. Zoals elders in ons blad vermeld, is vanmiddag in het parlement gebleken, dat de Ame rikaanse eigenmachtigheid ook bij vele volksvertegenwoordigers die „diepe ongerustheid heeft gewekt", waar Bevan Zondag j.l. reeds van ge tuigde. De gewoonlijk zo bedacht zame Times schroomt niet te waarschuwen, dat het zou kunnen komen tot „open verdeeldheid" in de Transatlantische gemeenschap, net zoals reeds bestaat inzake het Spanje van Franco, als Washington nog ver dere stappen zou zetten op de weg, die het thans, tot grote tevredenheid van MacArthur, heeft ingeslagen. Maar misschien nog belangrijker als verklaring van de geringe populari teit, welke de nieuwe Amerikaanse minister hier thans geniet, is zijn hou ding of vermeende houding t.a.v. de rol, die Engeland bij het Europese eenheidsstreven dient te spelen. Dat de republikeinse regering dit streven met alle macht zou trachten te bevorderen, werd verwacht. Maar op grond van generaal Eisenhowers uitlatingen van de laatste jaren meen de men te mogen aannemen, dat hij de Britse positie op dit gebied begreep en respecteerde. Hij heeft dit immers twee jaar geleden met zoveel woor den gezegd in een verklaring, waar men hier toentertijd veel ophef van j heeft gemaakt. Vandaar dat Dulles' rede van verleder. week. waaruit aanzienlijk minder sympathie voor Engglands traditionele afzijdigheid bleek, aanzienlijke teleurstelling heeft gewekt. Niet alleen teleurstelling, maar zelfs wrevelige ontstemming. Hij scheen immers met verkapte drei gementen te werken om Engeland tot nauwere aansluiting bij het vasteland te bewegen. Dat is uiteraard bij dit trotse volk niet in goede aarde ge vallen. „Als het zijn politiek is ons af te scheiden", zo schrijft de Eco nomist, „dan zal hij daar niet het minste resultaat mee bereiken; er is geen enkele kans, dat het Britse pu bliek zich zou laten overreden lid te worden van een federatie, waaraan Amerika zelf en ook het gemenebest niet mee willen doen". Weliswaar heeft generaal Eisenhower gisteren enige olie op de golven gegooid, toen hij zei te erkennen, dat de Euro pese eenheid van binnenuit moet ko men er. niet van buiten af kan wor den opgelegd. Maar de ongunstige in druk, gewekt door Dulles' rede, die door de Manchester Guar dian als „excentriek" werd geken- schetst, is daarmee nog niet uitgewist. Het proces-Oradour Berechtin« alsnog C? O gesplitst Bij de voortzetting der behandeling van het proces-Oradour heeft het mi- litaire tribunaal van Bordeaux be sloten met inigamig van vandaag de berechting van de aangeklaagde- Duitsers en Fransen te splitsen. Voorts besloot het tribunaal, dat gisteren het horen der getuigen had beëindigd, dat de Geneefse krijgsge- vangenconventie van November 1949 niet van toepassing zou zijn op de aangeklaagde Duitsers, aangezien de conventie voor de toekomst en niet voor de afgelopen tweede wereldoor- kxg was bedoeld. Bij de verdere behandeling van het proces zullen eerst voor de Duitsers het requisitoir en de pleidooien wor den gehouden en daarna voor de Fran se verdachten. Ook de uitspraak zal voor de Fransen en Duitsers afzonder lijk geschieden. Dulles over de Europese defensiegemeenschap De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, heeft gisteren te Parijs voor de raad der N.A.V.O. verklaard, dat „het er naar uitziet, dat de totstandbrenging van een Europese defensiegemeenschap de enig mogelijke formule is, om inschakeling van Westduitse strijdkrachten voor de verdediging van West-Europa mogelijk te maken". i ile Amerikaanse luchtmacht pakken op het vliegveld Valkenburg levens- in, die per parachute boven de geteisterde gebieden tcorden neergelaten. Ridgway bezorgd I Lord Ismay, secretaris-generaal der N.A.V.O., heef' de Amerikaanse mini; Iers Dulles en Stassen in een parti- culier .onderhoud medegedeeld, dat elke indruk, dat bepaalde bij de N.A.V.O. aangesloten staten hun mili- taire inspanning zouden verminderen, j onjuist is. Hij zei, dat alle landen der I N.A.V-O. hun uitgaven voor militaire doeleinden hebben verhoogd. Tevoren had Dulles met officiële 'besprekingen gevoerd met generaal Ridgway,. opperbevelhebber van dc (strijdkrachten in Europa, en de chef van diens staf. It.-generaal Gruenther. 1 Franse, Britse en Italiaanse stafoffi- I eieren hebben de twee Amerikaanse staatslieden bijzonderheden medege deeld over de verdediging van West- Europa. Van gewoonlijk welingelichte zijde te Parijs wordt vernomen, dat generaal Ridgway in een onderhoud met Dulles uiting heeft gegeven aan zijn bezorgd heid over de nieuwe politiek der N.A. V.O. van ..kwaliteit i.p.v. kwantiteit". Hij zei vooral bezorgd te zijn over de besnoeiingen van het programma der Advertentie beslissing Democraten bereid tot samenwerking o De commissie, die de politiek der democratische partij in de Ameri kaanse Senaat bepaalt, heeft presi- I dent Eisenhower haar medewerking aangeboden om te komen tot een bui- i tenlandse politiek, die door beide par tijen gedragen zal worden. Eisenho wer had daar Maandag op aangedron gen. 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Chefarine „4" beval 4 wereldbe- Collins over Operatie Smack roemde geneesmiddelen. Eén er van De om wisselbaarheid v. d. sterling Geen zonder de O.E.E.S. Functionarissen van de organisatie voor Europese economische samen werking (O.E.E.S.) hebben gisteren! na afloop van een onderhoud met Foster Dulles, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, ver klaard dat aan deze organisatie medegedeeld, dat er geen bilaterale Brits-Amerikaanse beslissing zal wor den genomen omtrent enig Brits plan irecake omwisselbaarheid van het pond sterling. De Amerikaanse minis ter heeft meegedeeld, dat enig toe komstig plan dienaangaande aan de O.E.E.S. zou worden voorgelegd, doch dit zou niet de mogelij kheid uit sluiten van bilaterale onderhandelin gen. De Amerikaanse minister heeft aan de pers voorts nog meegedeeld, dat geen concrete onderwerpen zijn besproken. De gedelegeerden van de O.E.E.S. hebben aan de Amerikaanse minister een algemeen overzicht ver strekt aangaande de rol der organi satie op het gebied van de internatio nale handel. Communisten veroordeeld Zeven communistische leiders zijn gisteren te New York veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf een lot, waaraan zij de voorkeur gaven boven verbanning naar de Sowjetunie. Zij werden bovendien elk tot een boete van 6000 dollars veroordeeld. Vijf andere leiders werden ieder veroordeeld tot twee jaar gevangenis- Generaal Collins, stafchef van het Amerikaanse leger, heeft na zijn bezoek aan Korea te Washington ver klaard, dat de Operatie Smack, de Amerikaanse aanval, welke door uit genodigde generaals en verslaggevers werd gadegeslagen, een strikt militaire manoeuvre was. De uitreiking van operatieplannen (met een omslag in drie kleuren) was echter een fout. „Het leger aan- »i. vaardt het als een fout en betreurt nXftje doet wonderen.' voorgevallene", aldus Collins. zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. HET BESLUIT OVER FORMOSA O Van onze correspondent LONDEN. 4 Febr. Eden heeft gisteren in het Lagerhuis onthuld, dat de regering in de laatste dagen tot twee keer toe bezwaar heeft aange tekend bij de Amerikaanse regering wegens haar besluit Tsjang Kai-sjek de vrije hand te geven. De Britse ambassadeur te Washington had daar over zijn bezorgdheid reeds uitge sproken op 28 Januari, toen dit besluit voor het eerst bekend werd. Toen de Engelse regering vervolgens op 30 Januari officieel door Washington was ingelicht, werd het Britse protest direct de volgende dag herhaald. Eden verklaarde, dat de Amerikaanse stap naar de mening van de Britse rege ring ongunstige politieke consequenties zou hebben, die niet door de militaire voordelen gecompenseerd zouden worden. Tegelijkertijd echter vroeg hij zijn ge hoor de dingen in perspectief te zien en te bedenken, dat Washington in feite niet meer had gedaan dan op eenzijdige wijze een politiek te amenderen, waartoe de vorige Amerikaanse regering even- straf en 4000 dollars boete. Een laat- eens eenzijdig had besloten. Voor de rest ste verdachte kreeg een jaar en een -;-u 4 boete van 2000 dollars. De dertien mannen waren beschul digd van samenzwering, met het doel de Amerikaanse regering omver te Ontploffing op Indomitable De Britse marineleiding heeft mee gedeeld, dat zach gistermiddag om streeks twaalf uur in een vliegtuigen- loods van het Britse vliegdekschip Ibdomitable een ontploffing heeft voorgedaan, waarbij twee mannen werden gedood. Een der opvarenden ftp dioor het geweid der ontploffing over boord geslagenongeveer veer tig anderen werden gewond. De In domitable, die 29.000 ton meet, lag, toen de ontploffing geschieddè, In een Maltezer haven. Een woordvoerder van de Britse admèraliteèt verklaarde, dat men nog •een verklaring heeft voor de oorzaak dar oekpkxffimg. Hij weigerde te zeg gen, of deze wellicht aan sabotage sou kunnen woeden toegeschreven. Stakingen in O.-Duitsland Jn een officieel bericht van de f.ï.D. We «ocialistische eenheids partij ki Ooat-Duitsland) is bekend gemaakt, dat ln de afgelopen weken in verscheidene genationaliseerde bedrijven te Maagdenburg arbeiders hebben gestaakt, waardoor de pro ductie in dit gebied is verstoord. De door „provocateurs" aange stichte stakingen, aldus de be kendmaking, konden slechts door straffe dwangmaatregelen tegen de stekacu en door arrestatie van een aantel stakingsleiders worden gebro ken. In het bijzonder was gestaakt in de fabrieken Karl Liebknecht, Ernst Thëhnann en Georgi Dimitroff. Volgens het Westduitse agentschap D.P.A. waren de acties der arbeiders tegen „oneerlijke betaling, „•htvaardigde premieverdeling functionarissen van de S.E.D. sociale en hygiënische ln de tebrieken". beperkte bij zich er toe er aan te herin neren, dat hij nog dezelfde middag be sprekingen met Dulles zou hebben en vroeg hij de oppositie daarom een mate van terughoudendheid te betrachten. Niet alle socialisten echter hebben aan dit verzoek gehoor gegeven. Zo vroeg een van hen of het niet tijd was geworden de Britse vloot „de vrede te laten bewa ren" rondom Formosa nu de Ameri kaanse zevende vloot dit daar blijkbaar had opgegeven. Anderen, zoals GaitskelL staken niet onder stoelen of banken, dat het Amerikaanse besluit naar hun me ning de Anglo-Amerikaanse verhoudin gen veel schade had berokkend. Churchill zat bij dit alles stilzwijgend toe te kijken. Alle pogingen van Morri son en Bevan om hem uit zijn tent te lokken en tot de erkentenis te dwingen dat zijn bezoek aan Washington generlei resultaat had opgeleverd, stuitten af op zijn weigering om ook maar een woord te zeggen over wat bij die gelegenheid ter sprake was gekomen. Zijn bespre kingen. zo had hij eergisteren al ver klaard. hadden een privé en vertrouwe lijk karakter gedragen en daarom dacht hij er niet aan daarover een boekje open te doen. Gunstige reacties in de V.S. De republikeinse leden van het Amerikaanse Congres zijn het over het algemeen in grote trekken eens met de binnen- en buitenlandse poli tiek, zoals president Eisenhower deze De internationale tarwe- overeenkomgt ln de Maandag te Washington gehou den bijeenkomst van de internationale tarweraad is medegedeeld, dat de 42 tarwe-importerende landen, waarvan Engeland verreweg het grootste is, dit jaar in Staat zullen zijn hun volledige graanquota te betrekken in verband met de betere Australische oogst. De Australische afgevaardigde. E. McCarthy, verklaarde dat zijn land dit jaar 85 millioen bushels kan leveren. De raad moet nog beslissen of de in ternationale overeenkomst zal worden vernieuwd of dat men deze op 31 Juli a.s. zal laten aflopen. Een andere kwestie, die nog moet worden geregeld, is die van de mini mum- en maximumprijzen. De Ameri kaanse afgevaardigde, T. D. Moore, zal vermoedelijk aandringen op een verbo ging van het huidige maximum van 1.80 dollar per busheL m zijn boodschap over de State of the Union heeft uiteengezet. Ook verscheidene Democraten hebben er hun instemming mee betuigd, hoewel enigen onder hen uiting aan hun be zorgdheid gaven over de mogelijk heid, dat de maatregelen t.a.v. For mosa tot uitbreiding van de Koreaan se oorlog zullen leiden. Ook de Amerikaanse pers heeft zich in het algemeen waarderend over de deneutralisering van Formosa uitge laten. Volgens generaal Bradley, de voor zitter van de Amerikaane commissie van stafchefs, is het aan twijfel on derhevig, of de Chinese nationalisten thans een aanval op het vasteland kunnen uitvoeren. „Mogelijk zullen zij echter later kunnen aanvallen, als wij onze hulp vergroten", zo voegde hij hieraan toe. Een deneutralisering hield volgens hem niet het gevaar in, dat het conflict in het Verre Oosten zich zou uitbreiden. De republikeinse leiders in de Se naat waren uitgenodigd om gisteren op het Witte Huis de maaltijd met de president te gebruiken. De repu blikeinse voormannen uit het Huis van Afgevaardigden ontvingen een dergelijke uitnodiging voor morgen. Volgens de perschef van de president, Hagerty, had Eisenhower geen bij zondere bedoelingen met deze bijeen komsten. Generaal-majoor William Chase, de chef van de Amerikaanse militaire hulpmissie in Formosa, heeft in een interview voor het weekblad News week gezegd dat de Chinese nationa listen op het ogenblik van een bruggenhoofd op het Chinese vasteland na drie dagen alweer verdreven zou den worden. Om meer te kunnen doen, zouden zij eerst meer Ameri kaanse hulp nodig hebben, en ver volgens ook in hun actie moeten wor den bijgestaan door de Amerikaanse vloot. De nationalisten zelf, zei Chase, denken dat de bevolking naar hen over zou lopen als zij een bruggen hoofd lang genoeg konden handhaven: zes of zeven maanden. Tenzij al de nationalistische informatie onjuist is, hebben de Chinezen genoeg van het communisme, zowel de burgers als het leger. Het communistische persbureau Nieuw-China heeft vandaag verkon digd dat Eisenhower in zijn State of the Union getuigt van zijn voorne men tot uitbreiding van de oorlog in het verre Oosten. De Amerikaanse imperialisten willen zich volgens Nieuw-China wreken op de Chinezen die zich hebben vrijgemaakt van het barbaarse bewind van Wall Street en hebben daarom, nu hun aggressie- oorlog in Korea smadelijk mislukt is, een plan ontworpen dat gericht is tegen de vrede in het verre Oosten en de wereld. (Reuter). Record-aantal vluchtelingen naar West-Berlijn. Tweeduizend Oostduitsers zijn Maandag naar West-Berlijn uitgewe ken, het hoogste aantal, dat ooit op een dag werd geregistreerd. Men meent, dat deze toevloed o.m. is veroorzaakt dour de landbouwtentoonstelling in West-Ber lijn, welke Maandag door 23,000 personen uit Oost-Berlijn en Oost-Duitsland werd bezocht (ANP.). Minder slachtoffers dan men vreesde Naar Reuter gisteravond meldde, begint het water, dat een groot ge deelte van Zuidoost-Engeland heeft overstroomd, langzaam te dalen. Al leen in Lincolnshire, dat het eerst ge troffen werd, blijft het peil hetzelfde. Duizenden soldaten en vrijwilligers hebben de strijd tegen het wa ter aangeboden en werken onver poosd aan het dichten van de ga ten in de zeeweringen. Men vreest namelijk, dat zich binnen tien dagen weer een nieuwe springvloed zal voordoen, en wil in elk geval op het ergste zijn voorbereid. Te Kings Lynn (Norfolk) werd de toestand opnieuw gevaarlijk, doordat de rivier de Ouse buiten haar oevers is getreden. Ruim veertig huizen te Watlington en St. Germans moesten worden ontruimd. In de vroege och tenduren van Woensdag steeg het water verder en het dreigde Kings Lynn af te snijden. Hoewel gisteren melding werd ge maakt van een aantal slachtoffers, dat tussen de vier- en vijfhonderd lag. is men thans geneigd dit getal veel lagen te stellen. Volgens de offi ciële opgave van de regering zijn tot dusver 220 slachtoffers geborgen; er worden evenwel nog enige honderden personen vermist. Ook het aantal doden op het eiland Canvey blijkt sterk overdreven te zijn. Men sprak Maandagavond van honderd slachtoffers, welk aantal gis teren nog tot 130 steeg. Volgens de Britse minister van binnenlandse zaken zal de lijst echter de dertig niet overschrijden. Overigens zijn op Can vey nog ongeveer driehonderd men sen, die hardnekkig weigeren hun huizen te verlaten. Grimmig en ver beten zitten zij op de daken en de zolders, zonder drinkwater, verwar ming en licht en vrijwel zonder voedsel. Er is bekendgemaakt, dat het groot ste deel van het eiland Sheppey bij de Zuidelijke oever van de Theems als voorgoed verloren moet worden be schouwd. Alle pogingen om dat deel van het eiland terug te winnen, zijn gestaakt. Koningin Elizabeth, die gisteren opnieuw een tocht door het over stroomde gebied heeft gemaakt, heeft naar eerst thans bekend geworden is, Zondagmiddag een uitbrander van een politie-agent gekregen, toen haar chauffeur zich op een onder water staande weg begaf. „Schiet op, het is hier geen kijkdag", riep de agent, toen hij op zijn vraag, of de inzitten den in het gebied soms bezittingen1 hadden, een ontkennend antwoord kreeg. Hij was gisteren met stomheid geslagen, toen hij begreep, wie cte onbekenden waren tegen wie hij deze woorden had gezegd. Bij het debat in het Lagerhuis over de overstromingen heeft de socialist Herbert Morrison de regering verzocht het rondschrijven van Juni van het vorige jaar aan de raden van de kust- gemeenten, waarin om vertraging van onderhouds- en versterkingswerkzaam heden aan de zeedijken verzocht werd teneinde materialen te sparen, in trekken. Postwissels voor Rampenfonds naar Neo-nazistische gekozenen Bij tussentijdse verkiezingen voor de gemeenteraden van vijf gemeenten van het district Lueneburg in Neder-Saksen werden op een totaal van 38 raadsleden 31 candidaten van twee gecamoufleerde organisaties der in de Westduitse Bonds republiek verboden neo-nazistische So cialistische Rijkspartij gekozen. De nieu we verkiezingen waren noodzakelijk ge worden daar bij de officiële verkiezingen alleen deze beide organisaties candidaten hadden aangeduid. Thans traden dezelfde candidaten op, maar als „onafhankelij- ken" De traditionele politieke partijen hebben niet deel genomen aan de strijd. (D.P.A.) De gehele bevolking van Kruiningen op Zuid-Beveland evacueert. In lange rijen trekken de voertuigen, waarop de in woners met slechts enkele van hun be zittingen hebben plaats genomen, naar veiliger plaatsen. zgn. infrastructuur verbindingen vliegvelden, e.d.). Minister Dulles had nog onverwachts een onderhoud met maarschalk Juin, opperbevelhebber van de landstrijd krachten der N.A.V.O. in Midden- Europa. Men meent, dat Juin zijn mis noegen heeft geuit over de huidige opzet van het verdrag betreffende de E.D.G. en dat hij er bij de Ver. Staten op aan heeft gedrongen om Franse pogingen tot rwijziging te steunen. De permanente raad van.de N.A.V.O. heeft bekendgemaakt, dat de volgende ministeriële bijeenkomst van de Noordatlantische verdragsorganisatie op 23 April te Parijs zal beginnen. De conferentie zal waarschijnlijk niet langer dan drie dagen duren. Van onze correspondent NEW YORK, 3 Febr. Naarmate de volle omvang van de ontstellende ramp welke Nederland heeft getrof fen. duidelijk wordt, nemen de betui gingen van sympathie toe, welke de Nederlandse instanties in de Verenig de Staten van vele zijden ontvangen. Telefonische aanbiedingen van hulp en steun stroomden de gehele dag het Nederlandse consulaat binnen. De heer ven Balluseck, de leider van de Nederlandse delegatie bij de Verenig de Naties, ontving talrijke betuigingen van sympathie o.a. van secretaris-ge neraal Trygve Lie, de leider van de Belgische delegatie van Langenhove en de Israëlische delegatie. Oud-sena tor Lodge, de leider van de Ameri kaanse delegatie, die vandaag zijn op wachting bij de heer von Balluseck kwam maken, gaf uitdrukking aan het medegevoel van de Amerikaanse natie. Het nieuws inzake de nood in Ne derland heeft hier een aangrijpende indruk gemaakt Men hoopt, dat spoe dig een comité in werking zal treden, dat hier de hulpverlening zal organi seren. De New York Times publiceert een hoofdartikel, zeggend, dat de sym pathie der beschaafde wereld uitgaat naar hen, die lijden. Voor hen, die hun eigen leven hebben gewaagd om an deren te redden heeft de wereld slechts lof. Het blad spreekt de hoop uit, dat het ergste thans voorbij is. Israëlische diplomaat uit Hongarije gewezen. De Hongaarse ambassade te Parijs heeft bekendgemaakt, dat Honga rije de Israëlische culturele attaché te Boedapest, Walter, heeft gelast „onmid dellijk" Hongarije te verlaten. De attaché, die door de Hongaarse autoriteiten wordt beschuldigd van spionnage, is gisteravond per vliegtuig vertrokken. (Reuter.) Van onze correspondent te Brussel. TERNEUZEN, Dinsdagavond. Als men het hoofd vol heeft van de be richten uit Nederland, dan kan men in Antwerpen langs de Scheldekaden eigenlijk slechts met moeite schade ontdekken. Hier en daar staan pomp- installaties voor de huizen om kelders leeg te maken. De zijstraten en de kaden zelf zijn wat rommelig in de hoeken, waar zich vuil heeft opge zameld en ook onder de overkappin gen was vanochtend nog niet alles opgeruimd. Maar het leven heeft hier toch weer zijn normale gang genomen. In het eigenlijke gebied van de dok ken echter zal het nog langer duren eer de sporen van ontreddering zijn verwijderd. De werken aan de nieuwe Boudewijnsluis staan nog onder water en dat vervult de bevolking met zorg. Maar iedereen in Antwerpen weet nu wel dat slechts boosaardige paniek zaaiers wilden volhouden, dat de nieuwe olieraffinaderij zeer zwaar beschadigd was of nog erger. Dit is niet waar. Wel hebben wij er ons vanmorgen van kun nen overtuigen dat het maar weinig heeft gescheeld. Van de Schelde af is duidelijk te zien hoe de dijk, die het terrein van de raffinaderij beschermt, zeer zwaar is gehavend. Het geweld van het water heeft diep in de wering ge vreten, maar de dijk is niet bezweken. Wij konden dit vanmorgen in gezelschap van een ploeg Antwerps Rode-Kruis- personeel waarnemen op weg van Ant werpen naar Zeeland, met naast ons nog een lichter. Beide schepen waren ter beschikking gesteld door een Nederland se reder te Antwerpen en onder patro nage genomen van het comité van de Nederlandse kolonie van Antwerpen, dat gisteravond onderzocht heeft wat de hand vindt om te doen. Want de Nederlanders in België tonen hun medeleven op energieke wijze. Op de consulaten van Brussel en Antwerpen worden gelden en kleding ingezameld. Een ontroerend voorbeeld van hulp en naastenliefde stelde Maandag een schip persknecht. die op het Antwerpse con sulaat 5000 franks kwam storten. Het zijn maandsalaris, net ontvangen. Maar ja. was al wat hij zei. die mensen hebben het nu meer nodig dan ik. Op de Scheldekaden stroomafwaarts varend hebben wij aan beide oevers tot aan de Nederlandse grens 21 gaten in de dijken geteld. De bodem van de meeste bressen ligt nu een goed eind boven de waterspiegel maar door het eerste gat dat wij aan de linkerkant zien, bij Kallo, stroomt het watei. in de doorgang draai kolken vormend, die het gat nog ver diepen,. weer de Schelde in. Verderop liggen op enkele plaatsen de gaten zo dicht naast elkaar dat het dijkvak veel weg heeft van de kantelen van een oud kasteel. Bij Lillo gaat de Flandriaboot door de bres om de geïsoleerde bevol king in de ondergelopen polders, een duizend mensen, van leeftocht te voor zien. De toestand is daar nog steeds kritiek. Zodra de Nederlandse grens is over varen, verbreedt zich de Schelde en vervaagt de oever. Tegen de nevelige einder rijzen grote schepen op, die be hoedzaam varen net als de kleine vaar tuigen. Want het ontbreken van veel weggeslagen boeien maant tot behoed zaamheid. Bij Waarde is aan de Zuid oostkust van Zuid-Beveland in de grau we dijk een grote witte vlek waarneem baar. Daar stort het water zich in een brede waterval weer uit de polder in de i-ivier. Iets meer naar het Oosten cirkelt een vliegtuig, dat telkens op nieuw naar een fabrieksschoorsteen duikt, en tien. twaalf keer goederen af werpt. Een scherpziend oog aan boord meent ook een helicopter waar te nemen. Twee getuigen van een rampzalige toe stand. waarvan men op het midden van de Schelde nauwelijks vermoeden kan krijgen. In de namiddag in Temeuzen aange komen, waar medicamenten moesten worden afgeleverd, bleek van het onheil niet zoveel meer te bespeuren, Zondag morgen is het water in wilde vaart naar het lage stadsgedeelte doorgedrongen, dat soms tot, anderhalve meter onder water kwam, Brandweerploegen hebben dit water al weer weg weten te werken en nu zijn de straatmakers bezig om het plaveisel te herstellen. Men houdt er hier rekening mee. dat een groot aan tal vluchtelingen uit Schouwen en Duive- lar.d over Zeeuwsch-Vlaanderen za'. worden afgevoerd. De Toestand Engelse ontstemming EDENS VERKLARING in het Lager huis, dat de Verenigde Staten Engeland 48 uur van tevoren hebben meegedeeld, dat zij het bevel aan de zevende vloot om de neutraliteit van Formosa te bewaren zouden intrek ken, noch zijn toelichting daarop hebben de ontstemming, door dit be sluit in Engelandgewekt, kunnen wegnemen. Engeland, dat weet, dat bij een ernstig conflict met China Hongkong niet te houden is, zou gaarne gezien hebben, dat het gelegen heid had gekregen tot overleg. Dat de Verenigde Staten geen aggressieve plannen koesteren, is maar een zwakke geruststelling nu zij als het ware aan Tsjiang Kai-sjek, die zij zelf van wapens voor zien, de vrije hand laten. Het is een oud zeer, dat hier wordt opengere ten. Men herinnert zich nog wel, dat er ook bij de af kondiging van de maatregel en later, naar aanleiding -van het optreden van MacArthur, van Engelse zijde klachten zijn gerezen. Het is zeker niet prettig voor Enge land, dat het onmachtig is op afdoende wijze zijn belangen in het Verre Oos ten te beschermen en dat de Ver enigde Staten, als enige, die bij machte zijn daar de nodige kracht te ontplooien, dat dan ook doen op de wijze, welke hun het doeltreffendst voorkomt. Men vraagt zich echter af wat overleg hier had kunnen opleve ren. Als men het over een bepaalde politiek niet eens kan worden, laat toch degene, die de voornaamste ver antwoordelijkheid moet dragen, zijn inzichten de voorrang. Voor een uit gemaakte zaak te worden geplaatst is niet prettig, maar in een onderling overleg het onderspit te moeten del ven is vaak nog minder aangenaam. In wezen is de aandrang of vermeende aandrang op Engeland om op actie vere wijze tot de Europese defensie gemeenschap bij te dragen veel onaan genamer. Dat zou, zo zij inderdaad werd uitgeoefend, een poging zijn tot inmenging in de Engelse politiek, wat het besluit inzake Formosa niet is. Wat de zaak zelf betreft, is het be grijpelijk, dat Amerika, dat het leeu wendeel der lasten op Korea draagt, zint op middelen om aan het conflict een einde te maken. Het heeft ten aanzien van de onderhandelingen te Pan Moen Djon toch waarlijk geduld genoeg betoond. Dat deze middelen, welke zij ook mogen zijn, een zeker gevaar in kunnen houden, moge waar zijn, men vergete toch niet, dat be stendiging van de huidige toestand ook niet van gevaar ontbloot is. Voorzichtigheid is stellig geboden, maar als die voorzichtigheid negatief is, d.w.z. alleen bestaat in een kost baar afwachten wat 's vijands eerst volgende zet zal zijn, wordt het een kostbare en netelige geschiedenis. Men heeft hier te doen met een bloedige oorlog, waarin degeen, die over het initiatief beschikt, in het voordeel is. De omstandigheden maken, dat er aan communistische kant voor dat initiatief /meer ruimte is dan aan die der verbondenen. Kan men het dar. de Amerikanen in ernst kw k ne men. dat zij de geringe rui te tot initiatief, welke hun geboden is, trach ten te verruimen? De bedenkelijke kant aan deze Engelse ontstemming is, dat zij dreigt wederkerig te werken en daardoor de verwijdering tussen de beide Angel saksische landen te vergroten. Dat wil zeggen, dat deze ontstemming en vooral het openlijk daaraan uiting geven, spelen is in de kaart van het Kremlin. Eden heeft dit, blijkens zijn voorzichtige antwoord, wel begrepen en ook verscheidene Engelse dagbla den geven blijk van inzicht op dit punt. De Daily Telegraph brengt dit bijvoorbeeld tot uiting door aan te manen tot kalmte. „Laten wij ons niet opwinden", schrijft het blad, „over een „ernstige toestand", welke niet bestaat. Het bezoek van Duiles en Stassen aan Engeland komt mis schien daarom thans juist niet onge legen. Als zowel de Engelse als de Amerikaanse staatslieden het gevaar van een ernstige verwijdering inzien, is deze daarmee reeds voor de helft voorkomen. De Europese G.K.S. over de gemeenschappelijke markt De ministerraad van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal is Maandag te Luxemburg bijeengekomen, teneinde een memorandum op te stellen bestemd voor het hoge gezags orgaan van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal inzake de wensen en verlangens tot oprichting van een gemeenschappelijke markt voor steenkool, erts eh schroot, welk memo randum op 10 Februari a.s. zal worden overhandigd. Het hoge gezagsoi-gaan is volgens het verdrag verplicht kennis te nemen van het standpunt van de raad van ministers, doch zij is niet gebonden aan de wensen en verlangens van de ministers. Het hoge gezagsorgaan moet voorts nog de consultatieve commissie der werknemers, producenten en ver bruikers horen, hetgeen Donderdag a.s. zal geschieden. Industriële produetie in de V.S. gestegen Voor de vijfde achtereenvolgende maal heeft het officiële indexcijfer vror de industriële productie in de Ver. Sta ten een nieuw na-oorlogs record bereikt in Januari. Volgens raming van de Fe deral Reserve Board bedroeg het index cijfer voor de eerste maand van tiet jaar 236 (basis gemiddelde produetie 1935-39 100) tegen 235 in December. 221 in Januari 1951 en een gemiddelde van 219 voor 1952. Het indexcijfer bereikte gedurende de tweede wereldoorlog het hoogste niveau met 247 in November 1943. Vrijdag 4 February iimDAraii mum Duitsche Post FRANKFORT, 1 February. N'adat de keizer van Oostenrijk aan beide uitvinders van het zoogenaamde schietkatoen, zijnde de heeren Boetger alhier en Schoenhein ie Bazel, voor de niededeeling van liet geheim hunner uitvinding, eene belooning van 30.000 fl. hnd toegestaan, werd eergisteren door een bankiershuis onzer stad, van deze som 10.000 aan den lieer Boetger en 20.000 aan den heer Schoenbein, als eersten uitvind», uitbetaald.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2