JROtteRóam kmsteRÖAm Schepen met een trieste lading Rotterdam hulpverleningscentrum van de Kon. Marine Keel Verzachtend I'lMIMIrtWi Het kranenpark in de haven rj/lntivoord intpakje. Wat er te Rotterdam is gebeurd |oen hAAQ Eerste evacué's in Den Haag aangekomen Benoemingen enz. NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 £3^3 Aan de Willemskade te Rotterdam is in de loop van gisteren de ene boot na de andereverschenen, volgeladen met vluchtelingen uit Tholen, Goeree en Overflakkee en Schouwen en Duive- land. Waarlijk onbeschrijflijk is de ellende, die het grootste deel van deze mensen met zich meedraagt. Het is te lezen op hun vermoeide gezichten, te zien aan hun doffe ogen, te merken aan hun manier van lopen. Kinderen staren nog steeds met grote angstige ogen om zich heen, terwijl ze hun lievelingspop of hun autótje in hun arm geklemd houden, alsof ze bang zijn, dat ooic dat hun nog zal worden afgenomen. 4 Allen worden per auto en autobus (de zieken per ziekenauto) naar de Ahoy'- hal gebracht. Op vervoer wachten is niet nodig; een enorme stoet auto's en bussen staat voortdurend gereed. In de hal wor. den ze van warm eten, drinken en kleren voorzien, de babies worden gewassen en gekleed, daarna worden de meesten mee genomen door de mensen, die voor hun onderdak zullen zorgen. Er waren groepen uit Zijpe (350 mensen), Den Bommel (250), Middel harnis (2400), Oude-Tonge (150), Stad aan 't Haringvliet (300), Bruinisse (200), Dirksland (150), Strijensas (100) en Zierikzee (60). Aan de Nassau kade legden twee boten aan met 225 menaen uit Ooit- gensplaat terwijl met bootjes van de Rivierpolitie nog enkele honderden vluchtelingen aankwamen. Vanmorgen zijn slechts enkele sche pen te Rotterdam gearriveerd. In to taal zijn het afgelopen etmaal een zes duizend evacué's per schip naar de Maasstad gebracht. Onder de boten, die aankwamen, be vond zich de kustvaarder Crescendo, die 470 vluchtelingen uit Stavenisse (Tholen) had gehaald. Zij hadden wat goederen Kennisgeving aan evacué's te Rotterdam Burgemeester en wethouders van Rotterdam brengen ter kennis van alle geëvacueerde personen, die tijde lijk in Rotterdam onderdak hebben gevonden, dat zij zich voor registratie dienen te melden bij zich, maar niet veel, want de stort vloed had hel plaatsje volkomen ver rast. De dijk brak op een punt, waar vlak achter de wering een rij nieuwe huizen stond, de huizen werden als doosjes meegesleurd door het geweld van de watermuur en tegen een andere er achter staande rij huizen gesmakt, die het eveneens begaven en werden mee gesleurd. De gevolgen waren ontzet tend, want al deze huizen waren be woond. Van de bewoners heeft men niemand levend teruggezien, zo zeide onze zegsman. Een groot aantal mensen is de laatste dagen in boten en bootjes naar Ierseke of naar droge gedeelten op het eiland vervoerd. Ruim vijfhonderd werden ten slotte door het hen omringende water bijeengedreven in het stadhuis en stuk dijk. De Crescendo heeft er 470 weggehaald: de burgemeester is met 50 mannen achtergebleven. De Crescendo is. zodra zij haar trieste lading had gelost, opnieuw naar het ge bied gevaren, waar eens Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden lagen Huisvesting van geëvacueerden De burgemeester van Schiedam heeft een oproep doen uitgaan, waarin allen, j die bereid zijn eventueel gezinnen of alleenstaande personen uit de gefceister-1 de gebieden tijdelijk huisvesting te ver lenen verzocht wordt zich persoonlijk of schriftelijk aan te melden bij de chef van het bureau bevolking, Nieuw- straat 26, tel. 69051. Op alle ingezetenen wordt een dringend beroep gedaan tot het uiterste er aan mee te werken, dat, wanneer Schiedam een groot aan tal evacué's moet opnemen, dit zo spoedig mogelijk kan geschieden. Advertentie Bridgedrives De Nederlandse Bridgebond heeft de besturen van al zijn districten ver zocht, op korte termijn bridgedrives te organiseren ten bate van het nationale rampenfonds. Te Rotterdam zal in het kader van deze actie een grote drive worden gehouden in de kosteloos be schikbaar gestelde zalen van Lommer-- rijk op Zondag 15 Fébruari. Inschrij vingen: telefoon 37588 of 81213 Rotter dam. Advertentie EET GRATIS EEN CROQUET VAN ONS DE OPBRENGST VOOR HET RAMPENFONDS! TUNNEL-EXPRESSE - Nieuwe Binnenweg 152 - Rotterdam Coördinerend iverk in zifn^ geworden, door een groter aantal oorlogsschepen met radiozenders in de getroffen gebieden en door de mobiele zenders, wordt ook de coördinatie-moge lijkheid beter, zodat verwacht kan wor den, dat hulpverlening en evacuatie de eerstvolgende tijd in snel tempo zullen worden uitgevoerd. grote stijl De Koninklijke Marine heeft tot dus verre de assistentie aan de getroffen gebieden geleid via Rotterdam, waarbij veel materieel van meer Noordelijk gele gen bases beschikbaar werd gesteld. De commandant Maritieme middelen te Rotterdam, kapt. ter zee O. de Booy, had te Rotterdam de beschikking over de hulpmiddelen van de onderzeedienst en de Karei Doorman, met totaal omstreeks 2.000 man. De actie werd geconcentreerd op het stadhuis op hulpverlening aan en evacuatie van i -|de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden, Coolsmgel) bij het Bureau Bexolking. met; oorspronkelijk prioriteit voor Goe- Spoedige aanmelding is dringend ree-Overflakkee, Noordpunt Zuid-Beve- cu w Ja verstrekken van inlichtingen over de tijdelijke verblijfplaats. Hel Bureau Bevolking is vandaag en de komende dagen tot 's avonds negen uur ge opend. Personen, die navraag willen doen ver in Rotterdam aangekomen eva cué's, dienen zich te vervoegen in de cantlne van de M.T.S. aan de Gerrit Jan de Jonghweg, uitsluitend persoon lijk (telefonisch kunnen geen in lichtingen worden gegeven). Ned. Econ. Hogeschool te Rotterdam gesloten De rector-magnificus van de Neder landse Economische Hoogeschool te Rot terdam maakt bekend, dat de colleges gisteren zijn stopgezet in verband met de hulp, die door de studenten wordt geboden. Overzicht van de weers gesteldheid (Toestand op 4 Februari, 7.00 M.E.T.) PW <syz~ Een hogedrukgebied boven Schotland be woog naar het Z.W. Een hiermede samen- liancende rug van hoge druk bewoog in de afgelopen nacht over Nederland en omge ving. In verband hiermede werden de win den zwak terwijl opklaringen voorkwamen. Daardoor kon in de vrij koude lucht die onze omgeving heeft overstroomd lichte vorst voorkomen De laajtste minimumtem peratuur werd uit Soesterberg gemeld. Het heeft daar 4 graden gevroren. Een actieve storing trok van het zeegebied uit tussen Groenland en Noorwegen in Z.Z.O. richting. Vanmorgen was deze depressie boven Z.- Scandlnavlë aangekomen, daarbij op het N, deel van de Noordzee harde winden veroor zakend. Weerkundige waarnemingen Te Rotterdam van 8 u. 40 Luchtdruk 770.3 mbar. wind W. 3. temp. 0.2 gr. C, max. temp. 1.5 gr. C. min. temp. 1,4 gr. C, weersgesteldheid zwaar bewolkt. Het radioprogramma Nu de zendtijd van de onderschei dene radio-omroepverenigingen door de regering vrijwel geheel wordt ge bruikt vo-r het uitzenden van be richten. afkomstig van of bestemd voor degenen, die rog in hel over stroomde gebied verblijven, en het normale programma derhalve is ver vallen, laten wij het publiceren van dftt programma voorlopig achterwege.goede- komen. Tot vannacht zijn van de Waalhaven uit naar deze gebieden gedirigeerd 42 oor logsschepen, waaronder mijnenvegers, motortorpedoboten, landingsvaartuigen, verder alle beschikbare marinesleepbo ten, enkele watec- en olietankers en ten slotte (voor het werk op ondiep wa ter) ongeveer 100 marinemotorsloepen en motorvlebten. Voor een groot ab'ntal van deze vaartuigen werden uitrustingen en eventueel bemanning aangevuld of ge heel verstrekt uit te Rotterdam beschik baar materieel en marinepersoneel. Ook werden 180 particuliere vaartui gen en vissersschepen in de Waalhaven van uitrusting en eventueel van aanvul lende marinebemanning voorzien. Veer tien Engelse en zeven Belgische vaartui gen van Royal Navy Rhine Squadron werden van verbindingsofficieren voor zien en gedirigeerd naar Bruinisse en Zierikzee. Meegegeven werden 12.000 noodrant soenen. 3.000 warme maaltijden, 30 dok- tersuitrustingen en grote hoeveelheden penicilline en andere genees- en ont smettingsmiddelen. Henderden tonnen brandstofolie en benzine werden ver strekt. Op de belangrijkste punten wer den 6 mobiele radiozend- en ontvang- installaties opgesteld. Particuliere vaar tuigen, die volledig uitgerust waren, en dat waren er maar liefst 500 per dag, werden uitsluitend gedirigeerd naar de plaatsen, die het meest werden bedreigd, op het tijdstip, dat de schepen en scheep jes beschikbaar kwamen. Mede als gevolg van deze hulpverle ning en gecoördineerde maatregelen stromen thans van de bovengenoemde eilanden de evacué's bij duizenden en de van eerste hulp voorziene gewonden en zieken bij honderden op veilige plaatsen binnen, gedeeltelijk te Rotterdam. Ook is op vele plaatsen op de eilanden de allerergste nood. wal betreft honger en dorst althans enigszins verminderd. De Koninklijke Marine acht het plicht er de aandacht op te vestigen dat een groot deel van deze resultaten onmoge lijk zou zijn geweest zonder de overstel pende medewerking van particuliere vaartuigen met hun opvarenden en de beschikbaar gestelde ladingen. Het effect hiervan is verveelvoudigd door het coördinerende werk van de marine. De actie wordt met kracht voortgezet. en geneeskrachtig door de Vicks VapoRub ingrediénten. De Rotterdamse haven vol komen normaal Uit telefoongesprekken, die Rotter damse rederskringen gisteren met Zwe den, Noorwegen en West-Duitsland heb ben gevoerd, is gebleken dat men daar voor Rotterdam bestemde schepen naar andere havens dirigeert, omdat men van mening is, dat Rotterdam door de watersnood niet bereikbaar is. Dit is ten enenmale onjuist, Rotterdam is voor zeeschepen normaal bereikbaar en de goederen kunnen er op de normale wijze behandeld worden. De moeilijkheden veroorzaakt door de recente stormvloed zijn in hoofd zaak beperkt gebleven tot Zondag j.l. Daar in feite geen beschadiging plaats vond van kranen, kaden, en loodsen, kan de haven sinds 2 Februari weder om normaal funetionneren en de be kende snelle behandeling van schepen en goederen garanderen. Ook de mogelijkheden van aan- er afvoer der goederen aan landzijde hoewel iets beperkt wegens noodzake lijke voorzieningen aan sommige spoor lijnen zijn ruim voldoende. Zondag geen afdelingsvoetbal te Rotterdam Het bestuur van de afdeling Fatter- dam van de K.N.V.Bde voormalige Rotterdamse Voetbalbond, heeft beslo ten in verband met de nationale ramp, voor Zaterdag en Zondag a.s. geen wed strijden vast te stellen. Medeleven in Zweden In de Zweedse Eerste en Tweede Kaïmer hebben resp. de eerste minister en de minister van buitenlandse zaken woorden van diepe deernis gesproken naar aanleiding van de rampen in Ne derland en Engeland. De leden hoorden de redevoeringen staande aan. De hulpverlening uit Zweden is bijzon der groot. Ofschoon door het water schade aan de installaties van de Caltex-raffinaderij is toegebracht, is men er in geslaagd de productie op gang te houden. IPrijs aardappelenten hoogste 18 cent 1 Blijkens een prijzenverordening van het bedrijfschap voor aardappelen zijn thans maximumprijzen voor aardappe len vastgesteld, die ten doel hebben een ongemotiveerde prijsopdrijving waarvoor naar de mening van deskun digen geen aanleding bestaat te voorkomen. Met ingang van Woensdag 4 Februa ri gelden maximumverkoopprijzen voor verkoop door telers, landhandelaren, grossiers en kleinhandelaren. De maxi mumprijs bij verkoop aan de consu ment, waaronder niet alleen gewone verbruikers, doch ook hotels, restau rants en ziekenhuizen worden gerekend, bedraagt voor kleiaardappelen 18 cent per kg en voor zandaardappelen 16 cent per kg. Voor de Waddeneilanden gelden maxi mumverkoopprijzen die een cent per kg hoger liggen. Voor thuisbezorgen mag een cent per kg extra berekend worden. De kleinhandel is verplicht de aardappelen te voorzien van een duide lijke aanduiding, betreffende de verkoop prijs en de soort der aardappelen naar de onderscheiding zand- en kleiaardap pelen. De marge voor de kleinhandel is drie cent, voor grossiers 2,75 cent en voor de landhandel 0,75 cent per kg. Het exportverbod voor aardappelen geldt voor alle aardappelen, ook voor die waarvoor afleveringscontracten zijn gesloten. Texel hard aan het werk Gistermiddag is de naam bekend maakt van een derde slachtoffer van de ramp op Texel. Het is de 48-jarige landarbeider W. Dijker uit De Waal. Speciale reddingsploegen doorkruisen de ondergelopen polder De Eendracht, om dat er nog altijd drie personen ver mist worden. Met vereende krachten wordt gewerkt aan de versteviging van de aangetaste dijken om bij eventueel komend slecht weer de toestand meester te kunnen blijven. De bewoners van Texel den ken niet alleen aan eigen leed maar zijn nu ook een inzameling van geld en goe deren op het eiland begonnen voor de slachtoffers in de andere noodgebieden. Alle kottervissers van het eiland zijn uitgevaren en ook de stoomboot D< Voorwaarts is ter beschikking van het reddingswerk in Zuid-West Nederland gesteld. De kapitein van het vermiste Gro ningse schip B r e v o, heeft zich gister middag gemeld bij de gemeentesecretaris te Gorinchem. Tijdens het noodweer heeft het 380 ton metende schip, dat op weg was van Bazel naar Antwerpen, lig plaats gekozen in Dinteloord. De kapi tein C. Breedveld jr. uit Groningen meldde, dat alles wel was aan boord. Tengevolge van de overstromingen waren" aanvankelijk alle 116 kranen van de Handelsinrichitingen van het Haven bedrijf der- gemeente Rotterdam buiten werking. Niet alleen was door het on derlopen der kaden de voeding gestag neerd, doch bovendien was bij sommige kranen de vrij laag hangende motor on klaar geraakt. Reeds gisteren kon weer met 25 van de ruim 60 op het 600-voltsnet aange sloten kranen gewerkt worden. Van daag verkeren zij alle weer in werk bare toestand. Dit geldt eveneens voor de overige kranen, die zijn aangesloten op het 440- voltsnet. Deze kunnen echter niet in be drijf worden gesteld, zolang de schade, welke is aangericht op het onderstation Wilhelminakade, dat drié meter onder water heeft gestaan, niet is hersteld. Daaraan wordt op het ogenblik energiek gewerkt en indien de arbeid aan de ka bels gelijke tred houdt met die op het onderstation, zal omstreeks Zondag ver moedelijk weer een 440-voltspanning kunnen worden afgegeven. De werkplaats van de Handelsinrich tingen kan thans weer op volle capa citeit draaien. Lunchconcert Het was de bedoeling, dat op het „lunchconcert" van Donderdagmiddag a.s, de cabaretier Wim Sonneveld zou optreden. Op verzoek van de Commissie Lunchconcerten heeft de heer Sonne veld van datum geruild met de pianist Johan Verster. Deze speelt nu a.s. Don derdag een gevarieerd programma, waarop o.a. werken van Beethoven en Chopin voorkomen. Menig, roker beseft pas achteraf, dat hij weer een cigaret gerookt heeft, ais hij het eindje op de rat)d van de asbak uitdrukt. Dat kan u onmogelijk met Paramount gebeuren. Dat is wel degelijk zó plezierig roken, dat u zich elke Paramount als een genoegen realiseert. Van de steeds weer verrassende eerste trek tot het moment, dat hij werkelijk uit moét: 't Zuiverste rookplezier! Zo'n vers en geurig pakje Paramount geeft twintig keer antwoórd op de vraag, waaróm u rookt. Toneel, fi'm en muziek voor het Rampenfonds Het bestuur van de Vereniging tot bestrijding der tuberculose te Rotterdam heeft besloten, de opbrengst van de oorspronkelijk te haren bate te geven toneelvoorstelling in de Rotterdamse Schouwburg op Vrijdag 13 Februari, te bestemmen voor het Nationale Rampen fonds. De amateur-toneelgroep De Maasstadspelers zal die avond Grand National Night (De Grote Race) van Dorothy en Campbell Christie vertonen. Een beperkt aantal toegangskaarten is nog verkrijgbaar (Consultatiebureau, Baan 170, tel. 25000 toestel 131). De baten van de voorstelling van De Cirkel door de Rotterdamse studenten vereniging, sub-vereniging van het Rot terdamse studentengezelschap, ter gele genheid van het zesde lustrum, op 11 Februari, zullen ten goede komen aan het. Nationale Rampenfonds. De directie van de Cineac heeft be sloten. 20 pet. van de ontvangsten in de komende bioscoopweek af te staan aan het Nationale Rampenfonds. De repor tage van de watersnood zal met ingang van morgen 15 minuten duren. De hoboïst Jaap Stotijn. de fluitist Dirk Alma en de pianist Sas Bunge, die voor Zaterdag 7 Februari een kamer muziekavond in de aula van het Mu seum Boymans hadden georganiseerd, hebben besloten de opbrengst van hun concert af te staan aan het Nationale Rampenfonds. Het Museum Boymans en de firma Rijken de Lange hebben respectievelijk zaal en vleugel belange loos beschikbaar gesteld. Van de jaarlijkse bazaar in het gebouw van de Rotterdamse academie van beel dende kunsten (telkenjare als steun voor financieel minder draagkrachtige leerlingen) zullen ditmaal de baten in haar geheel aan het Rampenfonds ten Een onderhoud met ir. J. D. Quak DIT is wel de meest angstige nacht van mijn leven geweest, die nacht van Zaterdag op Zondag, aldus ir. J. D. Quak, hoofdingenieur-afdelingschef van de Dienst van Gemeentewerken, in een gesprek, dat wij vanochtend met hem hadden. Een peilschaal, die naar onze berekening op zijn minst 3.85 m moest aanwijzen, water dat naar onze mening maar niet zakte en een klok, die niet opschoot naar zes uur in de morgen, het moment, dat het weer hoog water zou zijn. Achter dat alles de wetenschap, dat er niet alleen voor onze stad, maar ook voor de omstreken alles van af hing, of onze waterkeringen het zou den houden. Een weinig verademing bracht om vier uur het bericht uit Hoek van Holland, dat het water niet meer steeg. Het hoge water komt hier bij ons twee uur later dan aan de mond van de Waterweg, zo ge weet. Een ander dramatisch hoogtepunt uit het relaas van de heer Quak: Als de dijk bij Capelle het niet gehouden had, ja dan? Dan zou Zuid-Holland de kans gehad hebben onder te lopen tot Leiden toe. In de veronderstelling althans, dat ds= omstandigheden zo ongunstig zouden gebleven als ze zich lieten aanzien. L.. ook dan was Rotterdam met zijl 5ÜU.000 inwoners op de Rechter Maas oever het slachtoffer geworden. Schieland had in de naoht van Zater dag op Zondag onze hulp ingeroepen en gelukkig hebben we die kunnen verlenen, Auto's hebben een paar duizend kubieke meters zand naar het bedreigde punt kunnen brengen er. daarmee de dijk aan de binnenzijde kunnen versterken. Aan de buitenzijde kon met zakken zand worden gewerkt. Zaterdagmiddag cm een uur of vijf was er bericht van de Rijkswaterstaat binnengekomen, dat er gevaarlijk hoog water te wachten was. Deze term houdt in, dat er een waterstand van ca, 3 kon worden tegemoetgezien. Om zes uur was de waterstand 2.40 m. Dat was dus in geen enkel opzicht verontrustend. Maar toen we om tien uur op de peil schaal aan de Zalmhaven gingen kijken, wees deze 2.57 m aan, wat wel een aan wijzing was. dat we ons moesten prepa reren. Immers, een hogere waterstand bij aflopend tij wijst wel op abnormale ddnigen. We hebben dus onze hoogwater- ploegen van de Dienst opgeroepen, die op de rechter oevers op 4 plaatsen, ge wapend met materiaal en honderden zandzakken, werden geposteerd. Op de Linkeroever belastte ir C. Traux. de ad- junct-direoteur van Gemeentewerken, zich met de leiding Hij betrok zijn centrale post op de Emmapunt bij de Sint Janshaven. We stonden dus met een leger van een hon derd man, verdeeld over de hele water kering van de Honingerdijk tot de grens van Schiedam. Technische hoofdambte naren met plaatsvervangers en bazen en werkliedenpersoneel hadden tot taak, voortdurend dé dijk te inspecteren. Daarnaast hield de ploeg voor de kunst werken. die in het bijzonder de Park sluizen.'de Schiemond en natuurlijk ook de Vlasmarktsluis (maar deze is zo splin ternieuw. dat men daarvoor niet beangst behoefde te zijn) in het oog. Aan de rechteroever is er eigenlijk niet veel bijzonders gebeurd, aldus het oordeel van ir Quak. Bij Rustwat is het water over de dijk gekomen, maar daar is door de spoorwegovergang de waterkering wat laag. De Oostzeedijk en het Oostplein hebben het gehouden, al is het water daar tot de lippen gekomen. De Westzeedijk hebben we 's avonds ter hoogte van de hol naar de Eendraehts- weg' versterkt met zakken zand. Ook de Schiemond, waar we wat bang voor waren, hadden we met zandzakken ver hoogd. Was daar het water over geko men, dan was dat gevaarlijk geweest voor Oud-Delfshaven. De waterkering loopt tegenwoordig van Oostzeedijk langs Groenendaal, Blaak. Schiedamsedijk. Westzeedijk en verder langs Havenstraat, het Marconi- plein en de Rotterdamse dijk; wat op de rechteroever onder water heeft gestaan, zoals het Park, is dus buitendijkse grond. Om 4 uur in de nacht kwamen de alarmerende berichten uit IJsselmonde; hoewel dat buiten de Rotterdamse ver antwoordelijkheid viel,' hebben we dan ook de helpende hand verleend. Maai de vrijwilligers, die al ter plaatse wa ren, hebben zich kranig geweerd. Mis schien is het een fout geweest, dat tus sen de huizen aan de dijk niet vol doende vloedplaatsen konden worden aangebracht. Wat er op de linkeroever is gebeurd is te wijten aan de golven, die over de Maas- en de Rijnhaven zijn gekomen. De waterkering zelf is daar niet beschadigd, doch het afstromende water heeft de straten uiteeschuUTd. Het water dat over de kade langs de havens was ge stroomd zocht zijn weg lange Brede Hilledijk en Brielselaan naar Afrikaan- derplein en Putselaan. Tot overmaat van ramp viel ook het Zuidoostelijke ge maal op de hoek van Pretorialaan en Putselaan uit. Weer een geluk bij een ongeluk was het, dat de troom zoveel zand meesleurde, dat de singels ver stopten, zodat het Tuindorp Vreewijk niet direct onder water kwam te staan. Maar in Bloemhof en een hele wijk daarnaast stond if-i heel hoog. Vreewijk heeft op enkelepunten later wel last gekregen; bij het Witte Paard bijv. stond het water 10 c.M. op de Groene Zoom. Bij de wijk Smeetland hadden de bewo ners zelf een kade opgeworpen, die het gehouden heeft. En hoe het er nu mee staat7 We hebben de kleine pomp in het Zuid oostelijk gemaal weer in werking kunne., stellen, de grote wordt met spoed .,_-rsteld, en drie kleine gema len helpen mee, zodat we nu 165 m3 per minuut verzetten. Het water zakt snel. In PentLreoh-t maakt -men zich onge rust in verband met een duiker in de dijk. De riieer Quak deelde in het al gemeen die ongerustheid niet, doch hij ging zich nog eens op de hoogte stel len. In het grensgebied zijn nog de pol der bij de Barendrechtse orug. de Zevenpolder, de Molenpolder en de Portlandse polder ondergelopen. Door dat het water over de Egsedijk is ge slagen, staat ook De Koedood onder water en dientengevolge ook "de Groene Kruisweg. Hoe nu de hoogte van de dijken be paald wordt? De provinciale water staat maakt een dijk tafel en bepaalt wie onderhoudsplichtig is en welk peil deze onderhoudsplichtigen hebben aan te houden. Er worden nu wel over plannen gepraat tot verhoging van dat peil men spreekt wel van 5 m maar men mag niet vergeten, dat m 1916 bij de grote overstromingen de hoogste wataerstand 3.31 m was. En dat er ditmaal samenwerkende omsta- digheden zijn geweest, zoals ze eens in een eeuw voorkomen. Tot 3.54 heeft men op de peilschaal kunnen meten, maar volgens de gegevens van de Rijkswaterstaat is het water zeker tot 3,75 gekomen en voor ons gevoel nog wel daarboven. Bij de Stormpolder zou het opgestuwd zijn tot' 4.40 m. En de schade en het herstel, meneer Quak? Beide zullen wel meevallen. De schade schat ik op enige tonnen. En met het herstel van onze straten, zul len een paar weken ten hoogste ge moeid zijn. Men bedenke, dat het materiaal, de straatstenen en de tegels voor de trottoirs ter plaatse al aan wezig zijn en dat er dus alle arbeids krachten aan te pas komen. Van de gelegenheid misbruik gemaakt Van onze correspondent. AMSTERDAM, 4 Febr. In het Vei ligheidsmuseum in de Hobbemastraat, waar goederen voor de slachtoffers van de overstroming worden ingezameld heeft de politie een Amsterdamse werk ster gearresteerd, die zich voor vluch- Van oen correspondent. DEN HAAG, 4 Febr. Hedenmorgen zijn drie honderd evacué's voorname lijk afkomstig van Schouwen en Duive- land in de Haagse Dierentuin aan gekomen. De slachtoffers, voor het me rendeel kinderen en ouden van dagen, zijn per schip naar Rotterdam vervoerd, waar zij de nacht hebben doorgebracht en vandaar zijn zij verder per bus naar Den Haag gebracht. De organisatie in Den Haag was sinds gisteren op de komst van de evacué's voorbereid. Zij konden dan ook op de juiste wijze worden ontvangen. Medische hulp was aanwezig en nadat de mensen wat op hun verhaal waren gekomen, is onmiddellijk een aanvang gemaakt met het uitreiken van soep. koffie en brood jes. Vandaag nog zullen de slachtoffers worden gebracht naar hen, die hun hui zen voor hén hebben opengesteld. Intussen worden vandaag nog veel meer evacué's in Den Haag verwacht. In totaal zullen er drie a vier duizend ko men. Het is nog niet te zeggen, wanneer zij zullen arriveren. De wethouder van sociale zaken is vanmorgen naar Rotter dam vertrokken om zich daar op de hoogte van de situatie te stellen, opdat de organisatie in de Dierentuin voorbe reid zal zijn op de volgende stroom ge troffenen. Gisteravond is reeds een schip uit Stel lendam met 22 evacué's in de Scheve- nïngse haven aangekomen. Ook deze personen, onder wie zich zes kinderen bevonden, zijn via de Dierentuin naar de gastvrije woningen_ gebracht. Gemeentelijke regeling watersnood- en evacuatie kwesties Van een correspondent. DEN HAAG, 4 Febr. Voor alle be moeiingen van de gemeente met waters nood- en evacuatiekwesties is een cen traal contactpunt gevormd, bestaande uit de burgemeester, de wethouder van sociale zaken en het hoofd van de plaat selijke evacuatiedienst, dr. ir. F. Batter Schut. Dit contactpunt is gevestigd bij afdeling sociale zaken van de gemeente secretarie, Kerkplein 3, en 'is dag en nacht bereikbaar onder telfoonnummer 115953. Van morgen af kan men -aan het be volkingsregister in Den Haag, Gouden Regenstraat 36, loket inlichtingen, be treffende de in Den Haag geplaatste evacué's inlichtingen verkrijgen. tellnge uitgaf. Zij stond kleren te pas sen, toen een van de helpsters van het Rode Kruis haar bettende en de politie waarschuwde. Overal in de stad bij de punten waar goederen worden verzameld houdt de politie een oogje in het zeil om direct te kunnen ingrijpen, wanneer diefstallen worden geconstateerd. Nederlands Volks Toneel B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad verzocht onder nader vast te stellen voorwaarden aan de stichting het Nederlands Volks Toneel voor het seizoen 1952/53 een subsidie van ten hoogste 15.000 gulden te verlenen. In de toelichting verklaren B. en W.. dat men, nu van rijkswege voor genoemd seizoen een subsidie van ten hoogste 50.000 gulden in het vooruitzicht is ge steld, onder voorwaarde, dat van andere zijde een bijdrage van ten minste 15.000 gulden zal worden ontvangen, opnieuw een standpunt heeft moeten bepalen. Na rijp beraad heeft men thans besloten de raad een voorstel voor het verlenen van een subsidie voor te leggen. Dit achten B. en W. verantwoord, nu het gezelschap een zekere uitbreiding en versterking heeft ondergaan en nu het er naar uit ziet, dat de door de gemeenteraad ge stelde eisen van verhoging van het peil van het repertoire en versteviging van de leiding van het gezelschap en de sa menstelling ervan zullen worden ge waarborgd. Verbroken telefoon verbindingen Zoals de stand op heden, 4 Februari, is, is telefoneren met de volgende plaatsen niet mogelijk, zo deelt de P. T. T. mee; Achthuizen, Alblasserdam, Anna Jacoba Polder, Brouwershaven, Bruinisse, Burgh Haamstede. Colijnsplaat, Dreïschor, Dro- gendijk, Duivendïjke, Dirksland, Elle- meet, Ellewoutsaijk, 's-Gravendeel, Hank, Heiningen (N.-Br.), Herkingen, Hoge Zwaluwe, Kamperland, Kats, Kerkwerve, Kinderdijk, Kortgene, Lage Zwaluwe, Langeweg, Maasdam, Moerdijk, Nieuwer- kerk (Zeeland), Nieuwe Tonge, Nieuw Vossemeer, Noordgouwe, Noordwelle, Numiansdorp. Nieuw-Lekkerland, Nieu- wenhoorn Nieuwendijk, Ooltgensplaat, Oosterland, Oud-Alblas, Ouddorp, Oude Tonge, Ouwérkerk, St. Philipsland, Put- tershoek, Poortugaal, Renesse, Rilland, Scharendijke. Sehuddebeurs (Soh. en Dv., Serooskerke (Sch. en Dv.), Sint Jansland, Stad a. h. Haringvliet, Stavenisse, Stellen dam, Strijen, Tiengemeten, Waarde, Wel berg, Willemstad, Wissekerke, Wolphaarts- dïjk. Zor.nemaire. 11 Kruiningen zijn alleen de burge meester en het postkantoor bereikbaar; in Middelharnis alleen de burgemeester. P.T.T. wijst er met nadruk op, dat, met een groot aantal plaatsen, die in deze lijst niet voorkomen, uitsluitend officiële gesprekken gevoerd kunnen worden. In verband met gen ernstige belemme ring van het telefoonverkeer ten be hoeve van hetreddingswerk, wordt par ticulier imterlocaal telefoonverkeer naar en in de volgende gebieden stilge zet: Goeree Overflakkee. Voorne Putten. Hoekse Waard. IJsselmonde en de Al- blasserwaard. Koffiesmokkelaars voor de Zutphense rechtbank Wegens medeplichtigheid aan bet smokkelen van 32.000 Kg koffie naar Duitsland en van 250 damesmantels uit Duitsland naar Nederland heeft voor de Zutphense rechtbank de officier van justitie tegen H. uit Enschede een jaar en drie maanden gevangenisstraf be nevens 10.000 boete subs. 6 maander hechtepis met verbeurdverklaring van twee in beslaggenomen auto's geëist. Tegen veertien andere verdachten wer den gevangenisstraffen geëist variërende van 10 maanden tot een week en geld boeten. Een van hen hoorde bovendien de verbeurdverklaring eisen van een aan hem toebehorende auto. De beide hoofdverdachten in deze smokkelzaak, de koffiebrander H. uit Hengelo en diens vertegenwoordiger T., die in Duitsland zijn gearresteerd, zullen zich voor de rechtbank te Munster te verantwoorden hebben. Alle feestelijkheden der Leidse Universiteit afgelast In verband met de watersnood heeft het Senaatsbestuur der Leidse Universi teit na ernstig beraad besloten, dat de herdenking van de Dies der Universiteit beperkt zal blijven tot de rectorale oratie op 9 Februari. Gp zijn verzoek heeft de Diescommissie in overleg met ..e stichting Pro Civitate en het Leidsch Universiteitsfonds besloten, dat ook het programma voor Ce oud-alumni op 6, en 8 Februari, inclusief de traditionele Diesbijeenkomst moet vervallen. De besturen van het Leids Studenten toneel en de Toneelvereniging van vrouwelijke studenten te Leiden hebben besloten, de voorstellingen van „Adven ture Story" op 5, 6 en 7 Februari geen doorgang te doen vinden. Samenwerking bij de radio maar zonder de Avro De K.R.O. N.C.R.V. en V.A.R.A heb- ben hun reportagediensten gecoördi neerd en een werkverdeling tot st.and gebracht, die een zo uitgebreid moge lijke directe berichtendienst uit de ramp gebieden beoogt. Bij het doorgeven van berichten over hulpverlening van de regeringsvoorlich tingsdienst is spontaan samengewerkt tussen VARA en NCRV. Beide vereni gingen hadden omi'oepers naar Den Haag gestuurd om bij de uitzendingen behulp zaam te zijn. De AVRO bleek gisteren (aldus Het Vrije Volk) voor de getroffen regeling niets te voelen en wilde de berichtge ving in eigen hand houden. De regeringscommissaris heeft daarom besloten de zender van de AVRO telkens te vorderen wanneer dit voor de uit zending van berichten nodig is. Nog meer hulp uit de sportwereld Er wordt ook uit de sportwereld nog voortdurend meer hulp en bijstand aangeboden voor de slachtoffers van de overstromingsramp. Behalve de wed strijden ten bate van de slachtoffers, welke wij reeds hebben genoemd, zul len heden-Woensdagavond in het Utrecht se stadion een Utrechts provinciaal elf tal en D.O.S. elkaar ontmoeten en te Leiden, op het terrein van L.F.C., de Quick Boys en U.S.V. Eveneens van avond organiseert de Amsterdamse zwemelub De Meeuwen, wedstrijden en demonstraties in het Sportfondsenbad Oost aldaar. Morgen-Donderdagavond boksen de amateurs uit Amsterdam en Rotterdam tegen elkaar in Krasnapolskl voor hetzelfde doel. Gedurende de maand Februari zullen voorts ovei'al in ons land bridgewedstrijden ten bate van het Nationaal - Rampenfonds wor den gehouden. Nu de stroom van slechte berichten uit de getroffen gebieden tegen alle hoop in, nog steeds niet tot stilstand is gekomen en er voortdurend nieiiwe slachtoffers worden gemeld, hebben verschillende sportorganisaties al aan gekondigd, dat zij de Zondag als rouw dag zullen beschouwen en geen wed strijden spelen. Voorgegaan zijn hierin de afdeling Rotterdam van de K.N.V.B. en de Christelijke Korfbalbond. Maandagavond 9 Februari wordt op de Hokij in Den Haag een ijshookeywed- strijd gespeeld tussen H.H.IJ.C. en de Ijsvogels ten bate van de slachtoffers van de watersnood. Tot datzelfde doel organiseert de afd. N.-Holland van de Ned. Wandelsport Bond op Zaterdag 7 en Zondag 8 Febr. a.s. wandeltochten. De. wedstrijd AjaxBlauw Wit, die Woensdagavond in het Olympisch Sta dion zou worden gespeeld, gaat niet door. Indien het competitieprogram van de K.N.V.B. voor Zondag 8 Februari vervalt zal AjaxBlauw Wit op die dag in het Olympisch Stadion worden ge speeld. KNVB beraadt zich Het bestuur van de K.N.V.B. komt Donderdag a.s. in een bijzondere ver gadering bijeen teneinde zich te beraden over het organiseren van een steunactie voor de getroffen gebieden alsmede over het al of niet doorgaan van het wed strijd-programma voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari a.s. Maarse tweede op 500 meter Op de eerste dag van de internationale schaatswedstrijden, welke te Drontheim worden gehouden, werden de 500 en de 3000 meter verreden. Op de 500 meter werd de enige deelnemende Nederlander. Gerard Maarse. tweede achter Stene in 47 sec., Hauglï, die de 3000 meter won, leidt in het klassement. De uitslagen luidden: 500 meter: 1. Nic. Stene CNoorwegen) 46.6 sc., 2. Gerard Maarse (Ned.) 47 sec. Onderscheidingen. De heer T. J. G. Gaertse, geneesheer op Curagao, is benoemd tot officier in de orde van Qranje-Nassau. Ir. M. de Wolff in Den Haag is be noemd tot ridder in de orde van Oran- je-Nassau. Dr. R. E. Wieringa te Utrecht is be noemd tot officier in de orde van Oran- je-Nassau. Diverse. Tot referendaris bij het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen is benoemd de heer K. G. Jongtien. De minister van economische zaken heeft aan dr. P. Schoenmaker te 's-Gra venhage, op diens verzoek eervol ont slag verleend als lid van de hoofdcom missie voor de industrialisatie, als lid van de vaste commissie voor technisch- wetenschappelijk speurwerk en techni sche ontwikkeling en als lid en voorzit ter van de vaste commissie voor opvoe dende bescherming. De minister van publiekrechtelijke be drijfsorganisatie heeft benoemd tot lid van de oommissie bezitsspr deling: mr. L. F. H. Regout, te Maastricht. J. de Pous, te 's-Gravenhage en J. R. van Weel te 's-Gravcnhage. Voorts is aan dr. E. L. Kramer, te Wassenaar, eervol entslag verleend als lid van de genoemde com missie. Ook aan mr. A. M Engels, te 's-Gravenhage, is eervol ontslag verleend als lid van de genoemde commissie. In diens plaats is benoemd dr. J, E. van Dierëndonck, te 's-Gravenhage, hoofd van de afdeling economische aarigelo» genheden van het ministerie van aociala zaken en volksgezondheid.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2