Tientallen helicoptères vliegen af en aan Zeeland ansfstis: vecht voort voor giertij Vaartuigenvliegtuigen en auto's snellen te hulp Zij weten omdat zij het kwijt zijn Walcheren waar het om gaat beseft Dividendbeperking één jaar verlengd Op brancards door de lucht Te veel en te weinig water Vletten redden 266 mensen Laat het groeien! „Wel steun voor humanistische tehuizen" ZÓ KUNT U HELPEN Deel van KVP stemt tegen HET VRIJE VOLK WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 (Van een onzer verslaggevers) Honderd vier en twintig vliegtuigen hebben Dinsdag de gehele dag boven de noodgebieden gevlogen om overal waar dat mogelijk was technische hulp, voe ding, kleding en materieel te verschaffen. Hiervan zijn vijftien hefschroefvliegtui- gen: acht Amerikaanse, vier Engelse, twee Belgische en een Nederlandse. De overige zijn voornamelijk tweemotorige Dakota's, tweemotorige Beechcrafts, eenmotorige Harvards en lichtere toestellen. Ook vandaag ging deze hulp onver minderd voort. De Amerikaanse helicoptère, die boven en rondom Zierikzee in actie is. heeft in de doorzich tige cockpit slechts plaats voor de piloot en één passagier. JYIaar opzij van het hefschroefvliegluig zijn twee draagbaren bevestigd. Op deze brancards kunnen óók twee mensen mee de lucht in. Zij worden vastgebonden en al leen het hoofd is beschermd door een doorzichtige kap. De rest van het lichaam ligt open en bloot, vastgesnoerd aan de draag baar. Op deze manier worden ook ouden van dagen, zieken en in validen veilig overgebracht. Kreunend van angst en vertwij feling komen de geredden aan. Later, veel later beseffen zij, dat dit vervoer hun enige red ding kon zijn. Regering ontstemd O over De Spiegel De regering heeft aan het week blad „De Spiegel" haar ontstem ming te kennen gegeven, omdat in een reportage over de vrouwenafde- ltng van de Rotterdamse gevangenis twee veroordeelden met name zijn genoemd. Van enige medewerking in de toekomst kan geen sprake meer zijn. Dit heeft de minister van Justitie in de Tweede Kamer medegedeeld in antwoord op vragen van de heer Van Rijckevorsel. De minister deelde verder in ant woord op vragen van de heren Van den Heuvel en Gortzak over de ont snapping van de zeven oorlogsmis dadigers uit Breda mee. dat tegen vier personen een gerechtelijk voor onderzoek gaande is. Of er contacten hebben bestaan met bepaalde organisaties, die de ontvluchting zouden hebben bevor derd, is nog niet bekend. Lajos Stoeckler. een onlangs in Boedapest gearresteerde Joodse lei der. is een ..voormalige agent van de Gestapo", zo heeft Radio-Boedapest verklaard. De Israëlische culturele attaché te Boedapest, Walter, heelt op zeer korte termijn het land moe ten verlaten; hij was beschuldigd van „spionnage". Met boten tracht men zoveel mogelijk mensen te evacueren van de meest bedreigde gebieden. Een groot aantal motor sloepen is thans aan het zoeken naar ongeveer vijftienhonderd mensen, die ergens in de buurt van de Zierikzeese polders op een overgebleven stuk dijk op hulp zitten te wachten. Niet alleen tracht men zoveel mogelijk mensen te evacueren, doch ook het vee dat nog leeft en zich in gevaar bevindt moet in veiligheid worden gebracht. Vooral op twee gebieden concentreren zich deze acties: op de dijk, die wij zojuist noemden, en op het stadje Bruinisse. Van Dinsdagmiddag vier tot 's avonds acht uur toe heeft de burgemeester van Bruinisse via de radioverbindingen vlieg tuigen gevraagd omdat de toestand in zijn stad bijzonder ern stig genoemd moest worden. Er zijn inmiddels nieuwe hulp troepen onderweg. De burgemeester van Doesburg deelt ons mede, dat Zondagmorgen in deze gemeente direct contact is opgenomen met de Doesburgse zeil vereniging, die ogenblikkelijk een paar4 vletten mei buitenboordmoto ren heeft afgestaan. Deze zijn op een vrachtwagen geladen en. verge zeld van een bus vol mensen, naar Bergen op Zoom gestuurd, waar het de éérste daadwerkelijke hulp was. die daar aankwam. De jongens hebben tot Maandag avond 2 6 6 mensen het leven gered. Dinsdag zijn ze weer ingezet in Steenbergen. Zeer, zeer bijzonder is het werk, dat de helicopteres bij de* hulpacties verrichten. Honderden vluchten ma ken ze. van dak tot dak, van dijk tot dijk, van boom tot boom. Zonder deze toestellen men kan daarvan overtuigd zijn zouden er tientallen mensen méér omkomen dan thans het geval is. Prijs van 30.000 er uit Een prijs van 30.000 is in de 518e staatsloterij, 2e klasse, gevallen op nr 603 1. Op het Britse vliegdeksc'nip „Indomitable" heeft zich voor Malta een ontploffing voorgedaan. Drie leden der bemanning werden gedood en een veertigtal gewond. Te Nooitgedacht bij Kimberiey in Zuid-Afrika heeft een inheemse arbeider een gele diamant van 325 karaat gevonden, die voor 140.000.— verkocht is. De arbeider kreeg 3000. Het is zo gewoon, dat je er nooit bij nadenkt. Een vrouw, die 's morgens haar kind aankleedt en het eten geeft. Die haar huis gaat redderen met al die kleine zorgjes, waarvan vrouwen het geheim kennen. Het is zo gewoon, dat je het sentimenteel vindt om dat geluk te noemen. Toch zijn er tienduizenden vrouwen, die het nu pijnlijk zeker weten. Dit is geluk: je gezin, je woning, je man. die thuis komt van zijn werk en met een glimlach je zorgzaamheid ervaart. Ze weten het, omdat ze het kwijt zijn. Bij duizenden stromen ze binnen In steden, die hun vreemd zijn. In barakken en noodtehuizen, in de gezinnen van anderen. Zij hebben niets meer. Velen, zeer velen, hebben mensen verloren, die hun dier baar waren. Wat WIJ kunnen HELPEN, dat is het enige dat we kunnen doen. En we moeten het doen op grote schaal, want de nood is zo groot, dat hij zelfs nog niet te meten is. Bij het Rampenfonds stromen de giften binnen. U kunt er van lezen in de krant, u hoort het door de radio. Besef echter, dat millioenen maar een fractie zijn van wat er nodig is. Vele milliarden zullen nodig zijn. Het is nog te vroeg om u veel cijfers te noemen van wat er bij De Arbeiderspers binnen komt. Giro-afrekeningen laten altijd even op zich wachten. Maar ik wou. dat u de voorraad kleren kon gekregen. Daar is geen stuk bij. dat niet prima i: ïien. die we hebben i orde is. Het personeel van de Haagse Arbeiderspers geen uitgebreide staf bracht 660 gulden bijeen. Utrecht verzamelde 128,72. In Rotterdam, Amsterdam. Groningen, Arnhem en Leeuwarden wordt druk ingezameld. De Amsterdamse portier kreeg envelopjes over zijn lessenaar geschoven, die in totaal 78,26 bevatten. Zorg, dat het groeit. Genoeg kunt u nooit geven. Stort op giro 21876 of gemeentegiro V. 4500 van De Arbeiders pers. Zet er bij: Ten bate van het Nationaal Rampenfonds. DOE HET METEEN! PIET PAK-AN In grote lijnen zijn de evacuatie plannen thans min of meer bekend geworden. Het eiland Schouwen Dui- veland moet. wanneer het maar even kan, worden geëvacueerd naar Utrecht, dat plaats heeft voor niet minder dan veertigduizend vluchte lingen. De zieken en gewonden zullen zo veel mogelijk naar Middelburg wor den overgebracht. Er zijn in Goes teleurstellend weinig mensen van Schouwen Duiveland gearriveerd. Enkele groepen schijnen zich naar IVemeldinge te hebben begeven. Yerseke is het opvangcentrum voor Zuid-Beveland. Evacué's uit Noord Beveland en dat zijn er niet bijzonder veel gaan naar Goes en omgeving Ten slotte trokken 450 mannen en vrou wen van Tholen naar Rotterdam. Brabant zit vol evacué's: voor het grootste gedeelte afkomstig uit West brabant: vooral in Breda zijn er zeer veel aangekomen, terwijl Tilburg er niet minder dan 1700 heeft. Den Bosch bergt ongeveer acht honderd mensen, waarschijnlijk voor het grootste gedeelte afkomstig van Goeree Overflakkee. het hospitaal kerkschip De Hoop ligt bij Zierikzee gereed om veertig patiënten op te nemen. Maandag zijn van Valkenburg 48 vluchten uitgevoerd, voornamelijk op Goeree-Overflakkee. Dinsdag waren het er tachtig die ook boven Zeeland werden uitgevoerd. Hieronder zijn vele amphibie-vliegtuigen van de types Albatross en Sea Otters. Zij vervoeren tienduizenden kilo's levens middelen. Militaire luchtvaartdien sten en KLM werken eendrachtig samen. Zestig amphibie-vaartuigen van het Amerikaanse leger in Duitsland rol den Dinsdag om half een, met een vaart van 50 km per uur, dwars door de stad Eindhoven. Ze zijn op weg naar de noodgebieden. Een colonne Amerikaanse wagens, voorzien van enorme watertanks, was onderweg. Zij zullen behulpzaam zijn bij de waterdistributie. Vannacht zijn 130 Amerikaanse vrachtauto's, voorzien van alle be nodigde reddingtoestellen, gevolgd. Uiteindelijk zullen in ons land vier duizend a vijfduizend Amerikaanse militairen onder leiding van de Ne derlandse militaire autoriteiten bij de reddingwerkzaamheden behulpzaam zijn, aldus heeft de opperbevelhebber van de Amerikaanse landstrijdkrach ten in Europa, generaal Marton S. Eddy, op een persconferentie in Den Haag meegedeeld. Van officiële zijde is medegedeeld dat van het vee op Goeree-Over- flakkee waarschijnlijk negentig pro cent is verdronken, dwz ongeveer negenduizend stuks. In Zuid-Holland verdronken naar schatting ongeveer duizend stuks vee. in NW.-Brabant 5000 stuks, terwijl men aanneemt dat al het vee van Schouwen Dui veland is omgekomen. Van de veestapel op Tholen weet men nog in het geheel niets. Men neemt aan, dat de verliezen hier uitermate ernstig zijn. Ondertussen blijven de aanbie dingen om onmiddellijk hulp te verlenen van vele zijden toestro men. De Noorse luchtmacht stelde twee dakota's ter beschikking. Engeland is van plan volledig te voldoen aan het Nederlandse ver zoek om twintig helicoptères. ter wijl de Britse ambassade in Duits land dertien landingsvaartuigen gaf. Middelharnis vroeg tegen Dins dagavond een aantal schepen om duizend Amerikanen t.e herbergen, die hier hulp verlenen. De schepen moesten nog dezelfde avond in het stadje aankomen. Voor de Noord westpunt van Schouwen Duiveland werd voedsel en kleding gevraagd voor ongeveer tienduizend personen en wel uiterlijk Woensdag in de vroege ochtend. Uil Kopenhagen Uit Kopenhagen vertrok Dinsdag middag een vliegtuig met vijftig rubberboten aan boord naar ons En nog een beeld uit de zwaar ge troffen stacl: huisvrouwen die drink water komen halen uit een tankauto. land. Uit Noordrijn Westfalen kwa men tien motorboten, de hulp van menselijke krachten blijft steeds toe stromen. Het blijkt thans voor zover men het kan overzien dat er in de meesLe gebieden nog veel te wei nig hulp aanwezig is De hulp die er is wordt langzamerhand in ge ordende banen geleid. KVP in Tweede Kamer: De heer Ruys de Beerenbrouck (KVP) is Dinsdag in de Eerste Ka mer bij behandeling van de militaire begrotingen van leer getrokken tegen het humanisme. Hij wilde het Humanistische Thuis front eigen militaire tehuizen niet onthouden en daarvoor wél subsidie toestaan. Maar wanneer de overheid meer doet. bevordert zij het „anti godsdienstige humanisme" en dat is voor de KVP onaanvaardbaar Het werd ons niet duidelijk, waar om men met dit debat geen week zou hebben kunnen wachten. In ieder ge val was het weinig verheffend, de heer Ruys De Beerenbrouck (KVP) juist nu weer uitvoerig te horen spre ken over het humanisme. De heer De Dreu (arb). heeft als eerste spreker in het debat woorden van warme hulde gesproken over de wijze, waarop militairen van land-, zee- en luchtmacht zich weren bij de hulpverlening in de geteisterde gebie den. De heer Ruys de Beerenbrouck en de heer Vixseboxse sloten zich daarbij (Van een speciale verslaggever) Storm en giertij hebben plaats gemaakt voor matige wind, druilerige regen en laag hangende wolken. De wanhoop op Walcheren over ondergelopen steden en dorpen, kapotte dijken en verwilderd land heeft plaats gemaakt voor innig medeleven met de Zeeuwen op Schouwen-Duiveland, de Beve- landen en Tholen, die veel erger slagen hebben gekregen. Mannen werken continu als paarden om noodvoorzieningen te treffen. Vrouwen en kinderen in de niet getroffen gemeenten zijn van vroeg tot laat in de weer met het inzamelen van geld en goederen. Walcheren beseft waar het om gaat. Er moet een maximum gepresteerd zijn voordat over veertien dagen weer een giertij komt. En er moet gegeven worden. Bij tonnen. De mentaliteit die nu op Wal cheren heerst ls: „laten wij blij zijn er het leven te hebben afgebracht". Maar naast dit besef leeft tevens de nerveuze gedachte dat de strijd nog niet ten einde is: een volgend giertij in de geteisterde dijken en gehavende duinen zal een veel ge makkelijker prooi vinden dan op Zondag 1 Februari. Dit besef drijft de dijkbewoners en vrijwilligers op om harder dan gewoon te werken, om door te ploeteren ook al is de rug stijf van het spitten en zakken sjouwen, en al bonkt het hoofd van het tekort aan slaap. De mad van VI1--'*"""* h""rt het gemeentebestuur Dinsdag in een spoedeisende vergadering blanco crediet gegeven voor het herstel van de Boulevard, dat met kracht ter hand is genomen. Dc schade valt niet te ramen. Alle aannemers zijn ingeschakeld, en vergeleken bij Zon dagmiddag begint het noodherstcl reeds vorm aan te nemen. De gaten die onmogelijk in enkele dagen te vullen zijn, worden afge dekt met rijshout en gaas, dat met palen wordt verankerd. Uit Leiden kwam een vijf tons truck in Vlissingen aan met bedde- goed. een geschenk van de bevolking. De gasfabriek zal minstens nog een week buiten werking blijven. In de binnenstad wordt alles wat het wa ter onbruikbaar heeft gemaakt op stapels gegooid en weggevoerd. Het gebrek aan drinkwater is groot, evenals in Middelburg, waar ieder gezin slechts een emmer per dag krijgt. Het dijkgat bij V e e r e is voorlopig met zandzakken gedicht. De Kreek achter het gat wordt vol gegooid met klei. Afvoergeul De zoetwaterkanalen in het water wingebied van Oranjezon staan nog vol met binnengespoeld zeewater. Een dragline is over het strand naar de breuk' in de duinen gebracht, om aanvankelijk een geul te graven voor de afvoer van het zeewater en om naderhand een afsluitdijk op te werpen. Het binnengelopen water, dat het peil in de verzilte kanalen een meter heeft doen stijgen, stroomt bij laag water met kracht weg door de dui nen naar het strand. Dit wingebied, dat Middelburg vol ledig van drinkwater kan voorzien, ligt nu volkomen onbeschut tegen het zeewater. De golven hebben de duinen met de afrastering in zee gesleurd. Het gevaarlijke gat bij R a m m e- kens is dicht. Over een inderhaast aangelegde spoorbaan worden on onderbroken klei en zandzakken aan gevoerd Ook aan de dijk bij Westka- pelle wordt gewerkt. Hier is het gat vooral aan de kruin en aan de achterliggende kleine duinen zo groot dat er vrijwel geen beginnen aan is. De dijk is weliswaar niet doorge broken. maar op enkele plaatsen zo diep afgevreten, dat een nieuwe stormvloed op het ogenblik binnen het uur een reusachtig gat zou slaan. De veertien dagen die nog resten voordat een nieuwe beproeving kan komen, zullen van minuut tot mi nuut benut moeten worden. Bij Domburg en Zoutelande waar de zeereep en de toegangen tot het strand en de duinen volledig ver nield zijn. voeren auto's zand en klei aan om de ondermijnde delen te ver stevigen. Bij N i e u w 1 a n d en A r- n e m u i d e n blijft de situatie sta biel. Er zijn geen polders meer on dergelopen. Het dijkgat ten noord westen van S1 o e d a m is voorlopig gedicht. Zowel bij V 1 issi n gen als bij Arnemuiden hebben Ameri kaanse vliegtuigen zakken afgewor pen. die gevuld met klei bij duizenden in de dijkgaten worden gelegd. Zo is de situatie op Walcheren. Angst voor nieuwe catastrophen drijft de mensen op. Er is geen fantasie voor nodig om te beseffen wat een nieuwe stormloop van Zeelands aartsvijand zou betekenen. In een wonderbaarlijk tempo heb ben oud en jong in Middelburg Dins dag gewerkt aan het inzamelen van geld en kleding. Het raadhuis was ge lijk een pakhuis. In de deftige bur gerzaal sorteerden vrouwen de kle dingstukken. Aan de antieke tafels zaten vrijwilligers met naaimachines het goed te herstellen. Dinsdagavond hadden de 450 medewerkers reeds voor 1450 mensen kledingpakketten samengesteld. Zij worden verzonden naar Brui nisse, Zierikzee. Ierseke, Wemeldinge, Krabbendljke en Goes. Binnen enkele uren lagen er in de hal van het stad huis drie hopen kleding van tien meter lang en vijf meter hoog. Daar kwamen nog ledikanten, matrassen en dekens bij. Voorts is in tien uur tijds 160 ton direct bruikbaar voedsel ingezameld, waaronder duizenden kilo's boter, brood, babyvoedsel en melk. De voor raden zijn Dinsdagmorgen van Veere uit per schip naar Zierikzee en St Maartensdijk op Tholen vervoerd. Bij een stoeipartij viel een 14- jarig meisje C. M. B. P. door een ruit van de Johan de Wittschool aan het Beethovenplein te Utrecht. Een glasscherf raakte het hart van het kind. Zij overleed bijna onmiddellijk. Twee meter diep is het gat dat hier gaapt voor een huis in een der Zierikzeese straten. Zó verivoestend heeft het zeewater over straten en langs huizen gespoeld. Hoe kan men hulp bieden? Hieronder vermelden wij, welke mogelijkheden er op dit ogenblik zijn. Financiële steun: het Nationaal Rampenfonds. Statenlaan 81, Den Haag. giro-nummer 9575. Materiaal zoals schoppen, zand zakken, bulldozes, kranen: Direc toraat van 't Verkeer, Den Haag, tel. 776890. Woonruimte: Evacuatiecommis sie Den Haag. tel. 183820. Kleding, levensmiddelen en me dicamenten, Bureau Watersnood Rode Kruis, Princessegracht 31. Den Haag. teL 184790. Niet gespecialiseerde arbeids krachten (ook melkers): geweste lijke arbeidsbureau's. Vaartuigen aanbieden aan plaat selijke bevrachtingscommissaris sen. Auto's aanbieden bij rijksver keersinspectie van het district. Humanistisch Thuis front houdt collecte Het bestuur van het Humanistisch Thuisfront doet een beroep op sym- pathiserenden hun diensten te ver lenen voor een huiscollecte. Er zijn zijn nog vele soldaten. die niet tot een kerkgenootschap beho ren. maar toch behoefte hebben aan innerlijke ontwikkeling en vorming van de persoonlijkheid. Het bestuur wijst er op, dat naast het werk van christelijke en rooms-katholieke te huizen een groot arbeidsveld open blijft voor werk in Humanistische geest. Naast dit werk wordt ook veel aandacht besteed aan sport, spel, voordracht en muziek. Er is veel geld nodig, vandaar deze collecte Collectanten kunnen zich melden tot 9 FebruarL Bijdragen kunnen gestort worden op „Humanistisch Thuisfront". Am sterdam, postgiro 523634, gemeente giro S 10470. Advertentie l.M- De Eerste Kamer heeft Dinsdagmiddag de verlenging van de dividend beperking met écn jaar met 31 tegen 15 stemmen goedgekeurd. Tegen stem den de VVD- en de CH-£racties, prof. Hellcma (AR) en de heren Mertcns, mr Sassen, mr Regout en dr Van Vclthoven (KVP). Dc Partij van de Arbeid, de communisten en de andere aanwezige leden van de KVP en de AR stem den voor. Minister Van de Kieft verklaarde het ontwerp niet te zullen intrekken. Hij achtte verlenging volkomen ge rechtvaardigd. De heer Pollema (c.h.) had in een vorige vergadering verklaard, dat de wet vervallen was en dus ook niet meer verlengd kon worden. De pasbenoemde staatssecretaris, dr W H. van den Berge, betoogde, dat belastingwetten hun geldigheid behouden, ook al is het bedoelde tijdvak verstreken. Bovendien is niet de uitdrukkelijke bepaling opgeno men, dat de wet op een zeker tijd stip vervalt. De heer Molenaar (v.v.d.) en de heer Rip (ar.) betreurden het, dat de minister het ontwerp niet wilde intrekken. De heer Pollema, die niet tegen de dividendbeperking was ge kant, handhaafde zijn juridische be zwaren. De heer Regout (k.v.p,) verklaar de, dat hij zich door de staatsecre taris had laten overtuigen. Hij bleef echter tegen verdere dividendbeper king. De KLM deelt mede. dat tot gis teravond elf uur KLM-dakota s bezig zijn geweest met het uitwerpen van rubberboten en levensmiddelen Nabij Sommelsdijk werd dit werk bijgelicht door auto's. Hier werden succesvolle droppings verricht. Vandaag zijn twee dakota's van de KLM behulpzaam.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4