Schouwen-Duiveland veel rampspoediger dan men vreesde Burgemeester: alleen hier al bijna 1000 doden NYV-bijdrage nu 250.000 gulden Boten! Vloot van vaartuigen stoomt op naar Zierikzee Vijf honderd gered van zolder te 's-Gravendeel Roeiboot verschijnt aan de horizon Prins terug Mensen waden naar redding in Bruinisse Degradatie na plichtsverzuim Plunderaars in verlaten huizen Honderd doden in Stellendam? Reuzenvloot vaart door noodgebied HET VRIJE VOLK WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) Wij zijn op Schouwen-Duiveland geweest. Duizenden mensen bevinden zich daar nog op de daken. Al sinds Zaterdagnacht. Zij wachten op hulp. Zo nu en dan weet iemand zich niet meer te honden van moeheid. Dan sluiten de golven zich weer boven het zoveelste slachtoffer. Hoeveel er precies zijn? Niemand weet het. Ons werd Dinsdagmiddag door de burgemeester van Zierikzee meegedeeld, dat het aantal slachtoffers, alleen al op Schouwen niet ver van de duizend zal afliggen. Een vreselijk aantal, dat bijna niet te geloven is. Maar dat dui delijker wordt als men weet, dat in Kapelle, dicht bij Zierikzee, van de honderd inwoners er ruim 60 worden ver- (Van een onzer verslaggevers) Cornells Hillebrand uit Dui- vendijke op Schouwen was Zondagnacht met zijn vrouw en drie kinderen (6, 4, en an derhalf jaar) naar de zolder verhuisd. Zijn zwager in het huisje ernaast ook. Zij sloegen de tussenwand er uit, zodat ze ten minste samen waren. Toen liet licht werd zagen zij uit het dakraampje niets dan water. De nacht werd meer wakend dan slapend doorgebracht. Zij merkten dat schepen op zee met schijnwerpers in de weer waren. De Maandag verliep zonder dat er redding kwam opdagen, wel werd een rubberboot uit een vliegtuig uitgeworpen, maar deze dreef te ver af. Toen het water even zakte, mat Cornelis Hillebrand met een stok de diepte van het water en zich zelf. Hij slapte er in om zo mogelijk de dijk te bereiken, maar het ging niet. Sinds dien heeft hij slechts een hemd aan gehad. Maandagnacht werd de toe stand steeds erger. De koude was vreselijk. Huis stort in Om acht uur gelukkig was het net een beetje licht begon het huis in te storten. Zij werkten zich met z'n allen op het stuk dak dat over bleef. Dit was ongeveer twee meter breed. De kleine Cornelis (zes jaar) geraakte echter klem tussen twee balken. Eerst konden ze hem niet vinden, maar 't kereltje riep „Pappa, pappa". Toen trokken de mannen aan hem. zo hard ze konden. De vader over woog zelfs nog zo mogelijk het vast geraakte been van de jongen af te breken. Eindelijk was het ventje, dat begon mee te werken, toch los. Toen wij hem Dinsdagmorgen za gen (enkele uren later dus) had hij slechts een wond aan het hoofd. Maar hij keek bij het verhaal van zijn vader met grote angstogen toe alsof hij alles nog eens beleefde. Als in een boot Ondertussen had men de hoop op redding opgegeven. „Wij dachten dat we gingen sterven", vertelde de vader. „Twee nachten en een dag was er geen hulp komen opdagen en nu zou het laatste stuk van het huis weldra instorten. Wij zwaaiden heen en weer alsof we in een boot zaten." Maar zie, even later verschenen roeiboten aan de horizon. De hele familie schreeuwde. De boot kwam naar hen toe. Zij scheepten zich in en werden naar Kerkwerve gebracht. Daar gingen zij over op een grotere boot en die bracht hen naar Zierik zee. Aan boord kregen zij te eten en kleren. Zo kwamen zij in Bergen op Zoom aan. Prins Bemhard is vanmorgen om half acht met de „Olivier van Noort" uit New York op Schiphol terugge keerd. Hij werd verwelkomd door de Koningin en door minister Beel. Bij zijn vertrek in Amerika zei hij: zeer veel dank verschuldigd te zijn aan Generaal Manton S. Eddy en zijn leger in Europa. Hun hulp heeft vele mensen het leven gered. Het was een groot ding in deze benarde tijd". Vanmorgen om 10.45 uur is de Prins van het vliegveld Soesterberg ver trokken voor een vlucht boven het rampgebied. Hij stuurde het toestel zelf. Vanmiddag zal hij deelnemen aan besprekingen over de hulpverle ning. trust. Nameloos veel leed is er geleden en wordt nog steeds geleden door de rampzalige vaders, moeders en kinderen die op de daken zitten te wachten totdat de redders komen opdagen. Overal zitten deze mensen: in Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Drei- schor, Oosterland Met tientallen bootjes werden de Nieuwerkerkers, die het hebben weten te klaren, naar Zierikzee gebracht, waar zij door het Rode Kruis werden opgevangen. Totaal verkleumd, met alles wat zij bezitten aan hun lichaam. Moeders met baby's in hun arm en huilende kinderen, die de moeheid en de doorge stane ellende op het gezicht staat te lezen. (Van een onzer verslaggevers) In en achter Bruinisse moe ten nog honderden vertwijfel de mensen op de daken van hun ondergelopen huizen zit ten. Uit de lucht is dat duide lijk waargenomen. In Bruinisse schudden de militairen van de reddingploegen moedeloos het hoofd. Ze wijzen op de weg. Aan het begin van die weg is een groot houtvuur gemaakt. Daar is een geïmproviseerd opvangcentrum gemaakt. Midden on de weg brandt ook een vuur Daar houden Rode Kruis-soldaten de wacht. Maar het tweede deel van de weg staat onder water De dorpen, die er achter lig gen, weten dat. De radeloze bevolking probeert het tóch. Mannen en vrouwen, soms met baby's in hun armen geklemd, dekens over de schouder, laten zich van hun daken in het water glij den. Sommigen spoelen weg. Ande ren weten zich staande te houden. Wadend komen zij naar het eerste vuur, waar de soldaten hen opvan gen. Strompelend en uitgeput bereiken ze het tweede vuur. Over de losge woelde, opgebroken ven-aderlijke wegen strompelen ze voort, naar de auto's. De wagens brengen de vluch telingen naar de mijnenveger, die onder stoom ligt. Zó zijn vanavond 110 mensen veilig naar Dordrecht overgebracht. Zó zijn er ook tiental len verdronken. Daar achter Brui nisse. Soldaten slachtoffer Tijdens hulpverlening aan slacht offers van de watersnood is op 1 Februari de dpi. soldaat E. Kasan van het regiment Zware Luchtdoel artillerie Waalhaven uit Amsterdam om het leven gekomen. Bij dit onge val worden de soldaten N. F. Berg uit Den Haag en A. Zwarts uit Delft ver mist. Het NVV en de daarbij aangesloten organisaties zullen het bedrag van honderdduizend gulden, dat zal wor den afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds, verhogen tot tweehon- derdvijftigduizend gulden. Het Verbondsbestuur heeft het Troelstra-Oord in Beekbergen ter be schikking gesteld voor liet onderbren gen van évacué's. De Algemene Bond van Ambtenaren heeft voor het zelfde doel zijn vacantie-oorden in Uddel en in Ellekom aangeboden en de Alge mene Bond „Mercurius" heeft het vacantieoord in Lunteren open ge steld. Het Verbondsbestuur heeft de hoofdbesturen van de aangesloten or ganisaties verzocht hun leden op te wekken gevolg te geven aan de op roep van de Slichting van de Arbeid. In verschillende bedrijfstakken vindt reeds overleg plaats over de uitvoe ring van de in deze oproep genoemde maatregelen. Verwacht mag worden, dat in dien alle werkgevers en werkne mers aan de oproep gevolg ge ven. een bedrag van ongeveer vijf tig millioen gulden voor het Na tionaal Rampenfonds zal kunnen worden bijeengebracht. Het Duitse Vakverbond heeft het NVV telegrafisch zijn deelneming be tuigd en heeft als bewijs van solida riteit 45.000 gulden overgemaakt. Ook het Italiaanse vakverbond heeft in een telegram uiting gegeven aan zijn medeleven. Het heeft de Italiaanse regering verzocht, afdelin gen specialisten te zenden ter onder steuning van de reddingploegen. Het Franse vakverbond, de Force Ouvrière, heeft eveneens telegrafisch zijn deelneming betuigd. In de kerk te Nieuwerkerk hadden in de onheilsnacht honderden men sen een toevlucht gezocht. Slechts enkele tientallen hebben het leven behouden... Sommigen zaten zelfs op het dak terwijl zij van andere daken moeders met kinderen zagen verdwijnen in het water. De moeheid was hun de baas geworden. Wij spraken met een man, die met n van zijn kinderen 36 uur in een telegraafpaal had gehangen toen de redders kwamen opdagen. Er wordt hard gewerkt door ieder een, maar er zal nog meer materiaal naar Schouwen moeten worden ver zonden Een allereerste vereiste is ook, dat die hulp gecoördineerd wordt, zodat er een bepaald systeem in komt. Het ziekenhuis in Noord-Gouwe ligt droog, maar de patiënten zijn allen op zolder ondergebracht, omdat nog steeds de kans bestaat dat de dijk doorbreekt. De Marine heelt er Dins dag geneesmiddelen nar.r toege bracht. Nu liggen de patiënten op ivacuatie te wachten. Bijna het gehele eiland Schouwen- Duiveland staat onder water, uitge zonderd de duinenkant, Schudde- beurs, Noord-Gouwe en... Zierikzee. Nog weten wij niet alles van Schouwen-Duiveland. Maar er is nie mand. die het precies weet. Zelfs de ïsen uit hetzelfde dorp weten niet wie van hen nog in leven zijn en wie het niet. Ja, zelfs uit éen familie. r zou een advies zijn om op het eiland de militaire noodtoestand af te kondigen. Naar uit Den Haag wordt medege deeld hebben op Walcheren een be roeps-sergeant-majoor en twee be roeps-sergeanten zich met grove ver onachtzaming van hun plicht ont trokken aan de hulpverleningswerk zaamheden, waarvoor zij waren in gezet. Zij zijn onmiddellijk gede gradeerd. (Vervolg van pag. 1) Ik heb met een tekenaar en zijn verloofde uit Oosterland zitten pra ten, die net door een helicopter naar de bewoonde wereld terug gebracht waren. „We zaten op de bovenverdie ping. Ik ben op de vensterbank gaan zitten en ben zó naar buiten gesleept. Mijn verloofde en mijn moeder zijn nei zo gered. Mijn vader moet nog komen. Ten minste dat hoop ik vu rig." Uit dit dorp zijn tot dusver ook trieste gevallen, gemeld. Het gezin van een landbouwer, die zelf in het ziekenhuis ligt, is in zijn geheel om gekomen: een vrouw en vijf kinde ren. Een oude man kwam met zijn ver dronken dochter van achttien jaar in zijn armen de overstroomde weg aflopen, op weg naar zijn redders. Zijn andere dochter was ook ver dronken. Maar die had hij niet meer kunnen dragen, zei hij. In Zierikzee zelf weet men op geen stukken hoe de toestand zes kilo meter verder is. Er heerst een com plete chaos. Er zijn zelfs ook al ver schillende plunderaars aan het werk geweest. Kleding van leden van de hulpcolonnes van het Rode Kruis werd gestolen... De militairen lopen sinds vandaag gewapend met sten- guns en hebben bevel gekregen, on middellijk te schieten als zij zich een plunderaar zien ontgaan. Maar er wordt ook gezwoegd en ge werkt door mannen, die al dagen het bed niet meer hebben gezien. De houding van het overgrote deel van de bevolking dwingt diep respect af. De dijk rondom het eiland wettigt de bangste voorgevoelens. Overal Overal is in deze dagen de Konin-1 de rampzalige mensen van het ge- gtn. Met waterlaarzen aan en een troffen gebied. Helpend, steun ge- hoofddoek om beweegt zij zich tussenrend alleen al door haar onvermoei bare aanwezigheid. zijn grote gaten van tientallen, soms honderden meters geslagen, „Het is hier net een zeef", zei iemand op het gemeentehuis van Zierikzee. Vliegtuigen en helicopters ronken aan een stuk door laag boven het oude stadje. In de verte zag ik voed sel en medicamenten afwerpen. .Het centrale Havenplein van Zierikzee wordt door de helicopters als vlieg veld gebruikt. Een man met een bezem, waaraan een witte handdoek is gebonden, speelt voor „grondper soneel". De omgeving van Zierikzee ls een -.ivage waar men zich eenvoudig geen voorstelling van kan maken. De bevolking zit zonder licht, zonder gas en zonder drinkwater. De voedsel voorraden in de winkels (voor zover die er nog zijn) zijn beperkt. De burgemeester heeft een dringend be roep op de bevolking gedaan om niet te hamsteren. Melk en brood zijn gedistribueerd. Vluchtelingen Uit de omliggende dorpen zijn dui zenden. die daar kans toe zagen, naar Zierikeze gevlucht. De bevol king van ruim 7.000 is nu aange groeid tot over de 10.000 zielen. De kerken en scholen zijn boordevol. Voor de grote kerk staan meer dan vijftig koeien angstig te loeien. De boeren schatten, dat er minstens vijf- tot zeshonderd koeien en onge veer vijftig varkens verdronken zijn. Niemand op Schouwen-Duiveland (en waarschijnlijk ook niet in andere delen van het geteisterde gebied) was tegen een dergelijke ramp verzekerd. Wel tegen diefstal en inbraak. „Zoiets hebben we toch nooit kun nen dromen", zei een oude boer met tranen in zijn ogen. Nee, zoiets had zeker niemand kun nen dromen. Op de heenweg hebben we Goeree Overflakkee in de verte zien liggen. De dijk is vreselijk geschonden. Op enkele droge stukken staan koeien en paarden bijeen, in alle eenzaam- en verlatenheid. Een troosteloos gezicht. Op de dijken liepen nog enkele var kens naar voer te zoeken. Omstreeks elf uur in de ochtend voeren we langs Bruinisse. Op dat zelfde ogenblik riep de radio dc jobs tijding om, dat de dijk bij Bruinisse doorgebroken en de toestand uiterst kritiek was. Wij zagen die toestand: langs de dijk liepen kleine groepjes mensen met een bundeltje over de arm of een deken over de schouders. Enkelen torsten een draagbaar. Ze liepen en wisten nog niet waarheen. Vloot stoomt op Een vloot van alle mogelijke vaar tuigen, voor en achter ons. stoomde naar Zierikzee op, om bij een eerste oproep de bevolking te evacueren. Dinsdagavond laat heb ik de evacuatie bij Bruinisse gezien. Nood gedwongen, want een helicopter van de Amerikaanse luchtmacht, die mij van Zierikzee naar Bergen op Zoom zou brengen, moest, na een angstige vlucht van een kwartier, wegens benzinegebrek een noodlanding ma ken. Een noodlanding boven de watervlakte, met een piloot die de weg niet wist, van oververmoeidheid zijn ogen niet open kon houden en van ellende over de dingen die hij gezien had, geen woord meer wilde praten. We maakten een miraculeuze lan ding aan de voet van een dijk op een vlonder van enkele vierkante meters. De piloot, die de hele dag mensen in het gebied van Bruinisse van de daken had gehaald en gered had, zakte op dat ogenblik bijna in elkaar van vermoeidheid. Ik had hem kort voor zijn laatste reddingvlucht in Zierikzee even ge sproken voor we samen de lucht in gingen. Zijn gezicht was vertrokken. „Nog honderden mensen zitten hier," zei hij, wijzend op de plaats waar het dorp Oosterland zou moeten lig gen, „ze moeten eten hebben, eten, Er blijft op Schouwen dringend behoefte be staan aan vletten en roei bootjes en buitenboord-mo toren. Alleen ondiepe bootjes richten iets uit in de water vlakten tussen de dorpen. Ze betekenen: redding voor velen! onmiddellijk", en hij wees verduide lijkend op zijn mond. Zijn helicoptère kon die avond evenwel geen redding meer brengen. Het was te donker en de oiloot was óp. Dat moet betekend hebben, dat vandaag nieuwe namen aan de dodenlijst toegevoegd zullen moeten worden. Vrouioen, uitgeput en wezenloos, ontsnapt aan de dood in het water, worden op de hulpposten liefderijk ontvangen. Een moeder ziet haar dochter na urenlange scheiding terug. De politie van Goes heeft Dinsdag morgen een man gearresteerd, die 40.000 bij zich had. Geplunderd uit verlaten huizen. Het is verbijsterend maar waar: in bootjes die gebruikt zouden moeten worden om mensen te redden varen plunderaars, door het overstroomde gebied en stelen wat zij stelen kunnen. Naar wij vernemen zijn ook in andere Zeeuwse plaatsen verschil lende arrestaties verricht, In de Hocksewaard zijn eveneens rovers op pad geweest. De politie heeft orders zeer streng tegen deze onverlaten op te treden. (Van een onzer verslaggevers) De vijfhonderd mensen te 's-Gravendeel onder wie vele vrouwen en kinderen die in de nacht van Zondag op Maandag in de school aan de Langestraat hebben opgesloten gezeten konden Maandag tussen elf en vier uur via een noodbrug in veiligheid worden gebracht. Aldus meldt het hoofd der school de heer J. YVirds, die onder andere mevrouw J. MolTrompetter heeft gered. Zij had een uur voordat zij werd gered een baby gekregen. 's Gravendeel heeft door de lucht verbinding met de buitenwereld ge kregen. Op de als apotheek inge richte zolder van het huis van dr. van der Bijl zijn vrijwilligers van de radiodienst van het Rode Kruis uit Arnhem met een zender bezig berichten te ontvangen en door te geven. Dinsdagmorgen omstreeks 6 uur is de verbinding tot stand gekomen, De brandweer uit Deventer zorgde voor de verlichting en sedertdien waren de roepletters P.A. 3 A.H. van het Rode Kruiscorps Gelder land niet uit de lucht. Burgemeester C. van Heesen deelt mee dat drinkwater dringend nodig is. De organisatie draait op volle toeren. De toestand wordt overzich telijker Men gaat nu na welke huizen er nog bewoonbaar zijn, hoe de voedselvoorziening wordt geregeld, hoe de honderden cadavers kunnen worden opgeruimd om het gevaar van een epidemie te voorkomen en hoe de doden kunnen worden be graven. Avacuatie Dc bevolking van 's-Gravendeel is nu voor drie kwart geëvacueerd. Er is hoop dat de overige inwoners kunnen blijven. Over de hulp van (Van een onzer verslaggevers) De schipper van een Stellendams bottertje, dat gisteren met 23 vluch telingen Sclieveningen binnenliep, heeft meegedeeld dat er gisteren in Stellendam 60 doden waren geteld. Naar hij meende moeten er nog veer tig meer zijn omgekomen. buiten had de burgemeester veel lof. Reeds Maandagmiddag waren de meeste zieken uit 's-Gravendeel ge bracht. Allen waren zeer kalm. Al lerwegen wordt het gedrag van de vluchtelingen geroemd. Er is in 's-Gravendeel behoefte aan kleine platte raderboten of bo ten met buitenboordmotoren. Van andere vaartuigen slaan de schroe ven kapot. Een overstelpend aantal schepen is op het ogenblik in de Zuidhollandse en Zeeuwse wateren aanwezig, zo blijkt uit radioberichten van de sche pen. „Het lijkt hier wel een Kalver- straat met, schepen", merkte de schipper van de „Stema" in een ge sprek op. De bemanningen die de hele nacht in touw zijn geweest bij de evacuatie van plaatsen als Nieuwerkerk. Den Bommel en Zierikzee. zorgen zelf nog via gesprekken met hun thuis voor onderdak van de geëvacueerden op hun schepen. Zij geven adviezen voor adressen in IJmuiden of andere plaatsen waar zij wonen en vragen hun vrouwen ook zelf alle ruimte beschikbaar te stellen. Radio-amateurs zijn er tot dusver re niet in geslaagd radio-contact niet Schouwen op te nemen. Het is daar. zeggen de schippers in hun gesprek ken, een complete „dodenhoek".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3