Tholen: verderf en verwoesting Zeeuwsch-Vlaanderen dicht zijn gapende wonden Dijk breekt door in Den Bommel en op Tholen DERDE NACHT - VOOR VELEN DE LAATSTE P.T.T. rolt nieuwe telefoonkabel uit Vergetenen sterven honger en kou van Rotterdam weer bijna normaal Noodgebieden herbergden 675.000 mensen Men maakt er ^ich op évacué's te ontvangen Inzameling van veevoer Breda geeft évacué's warmte en voedsel Perfecte orde in Gilze Rijen HET VRIJE VOLK WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 (Van een speciale verslaggever) Tholen, Dinsdagmiddag. Na een onbeschrijfelijke trieste tocht is het ons gelukt Tholen te bereiken. Samen met elf PTT-ers, die de telefoonverbinding met het eiland gingen herstellen, zijn we van rouwend Halste ren door de ondergelopen Prins van Auvergne- en Theodorus- polder geroeid. Zwijgend hebben wij gekeken naar de verwoeste boerderijen, de onder water staande stallen vol dode koeien en paarden, en de stoffelijke overschotten van mensen, die Zondagmorgen vroeg een vreselijk eind vonden in de springvloed. Dit alles is niet na te vertellen. liep hij apathisch naar een klaar staande auto. Maar de hoofdzaak was. dat hij leefde, na van Zon dag af in het water gezeten te hebben. Maar gelukkig hebben de elf PTT- ers van de Montage-, Onderhouds- en Storingsdienst uit Utrecht de nieu we telefoonkabel helemaal tot Tho len kunnen uitrollen. Het is nu twee uur en over enkele ogenblikken kan men ran Tholen en andere plaatsen op liet eiland weer telefoneren met Halsteren en Bergen op Zoom. Om Ruines We roeiden met een boot vol has pels met telefoondraad over de hulp en assistentie, want de nood op J llaar Tholen Links en rechts inge- Tholen is evenals overal elders ont zettend groot. Het stadje Tholen heeft het kun nen houden tegen de aanstormende vloed. Slachtoffers zijn hier niet te betreuren. In Po o r t v 11 e t. S c h e r- penisse en St Annaland even min. Maar daar is de ravage, aan gericht door storm en springvloed groot. De dijken hebben het ei moe ten begeven, maar de bevolking heeft een goed heenkomen kunnen zoeken. Vanmorgen is een boot uit Tholen vertrokken om in Stavenisse mensen te gaan ophalen Het is de laatste poging om nog levende watersnood slachtoffers in veiligheid te brengen. De boot. kan elk ogenblik terugkeren Pas dan weet men hier meer over de omvang van de ramp die dit vrien delijke Zeeuwse dorpje heeft getrof fen. Onuitsprekelijk leed Wanneer men zelf niet door de ge ïnundeerde polders heeft gevaren, kan men zich onmogelijk een voor stelling maken van wat watersnood betekent. En als men het gezien heeft, zoals wij. dan is het niet met droge ogen na te vertellen. Toen we gisteren en vanmorgen in Halsteren op de plek stonden, waai de Tholenseweg overgaat, in een onafzienbare watervlakte. hoorden we de verhalen van mensen, die met roeibootjes in de polder aan het zoeken waren geweest naar overlevenden, meubilair en vee. We waren er getuige van hart verscheurende tonelen. Moeders, die met nog een sprankje hoop op het behoud van hun vermiste kmd.^d^ i^aptèrr met- op een draagbaar de levenloze lichamen van zonen en dochters. Maar vanochtend bracht een am- phibie-auto van het ieger toch nog een geheel verkleumde en uitgeput te jongen van 13 jaar aan veilige wal Wie hij was. wist niemand. Hijzelf kon het niet zeggen Op blote voeten, in doorweekte kleren storte huizen. Gordijnen woeien nog uit de kapotte ramen. Fietsen ston den nog tegen dc gevels. Sommige huizen waren totaal verbrijzeld. In de veestallen lagen zij aan zij de cadavers van koeien, varkens en paarden. Het was alles onuitspreke lijk triest. En tussen de puinhopen van een boerderijtje halverwege Halsteren Tholen zagen we tussen de brok stukken van de voorgevel de stoffe lijke overschotten van twee mannen. Intussen gingen de mannen van de PTT rustig door met hun moei lijke werk. Op sommige plekken wa ren grote eilanden van drijvend riet over de weg geslagen. Met omwegen moest de telefoonkabel dan worden gelegd. Maar toen de vijfde haspel afgerold was en twee kilometer draad langs de kant van de weg lag. vorderde het werk. Drie uur na het vertrek uit Hal steren zetten we voet aan wal. vlak voor de brug over de Eendracht, die Tholen met West-Brabant, verbindt. Het. doel, na een verschrikkelijke tocht, was bereikt In Tholens postkantoor wist men niet hoe men 't had, toen verteld werd, dat de telefoonverbinding weer in tact was. Het zullen echter geen opwekkende berichten zijn. die men via de herstelde lijn aan hen op het va te land zal vertellen. Zo juist komt namelijk de Jobs tijding, dat bij St Annaland een nieuwe dijkbreuk is. Het is ditmaal een binnendijk op drie kilometer van het dorp. Vliegtuigen werpen nu zandzakken uit. Honderden verdronken De postkantoorhoudster uit Stave- nisse, mej. M. Bastiaanse, is hier ook aangekomen. Van Zaterdagnacht tot Maandagavond heeft zij met andere mensen op de zolder van haar woning gezeten, „Het is gewoon niet. te beschrijven", vertelt ze. „Hon derden mensen in het dorp er woonden er 1800 zijn verdronken. Wij werden gisteravond gered door een boot met mannen, die aan het zoeken waren naar overlevenden' In Tholen zelf heerst een toestand, die het best met staat van beleg is te vergelijken, Iedereen helpt dc évacué's. die hier naar toegestroomd zijn. Wie twee dekens heeft, geeft er één aan iemand, die niets meer heeft. Toch is het in de straatjes van het. stadje stil. Doodstil. Hier en daar staan op de hoeken van de straten groepjes mensen het vrese lijke van de laatste dagen te bepra ten. Men informeert naar familiele den en kennissen, wier lot nog on zeker is. Men is blij zelf het vege lijf gered te hebben, maar de on zekerheid over het lot van honder den anderen knaagt dieper dan de blijdschap over eigen redding. Zo gaat Tholen een nieuwe nacht in. Wat. zal de ochtend brengen? (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam krijgt vrij sneï weer een normaal aanzien. De gas- en electri- citeitóvoorziening is nagenoeg her steld. De raffinaderij van de BPM ligt nog stil. Het herstal zal wellicht veertien dagen duren. Ook de meelfabrieken van de Neder landse Bakkerij N.V. zijn uitgescha keld. De meelfabriek van de Neder landse Verbruikscoöperaties kwam weer in bedrijf. De voedselvoorziening baart nog geen zorg. Door een run op de win kels raakten de aardappels uitver kocht. De grossiers hebben de toe stand echter in de hand. De vee markt gaat vandaag door. De gezondheidstoestand van de vluchtelingen is bevredigend Voor bereidingen voor inenting zijn getrof fen. Tot uitvoering wordt nog niet overgegaan. In de Alblasserwaard stijgt het wa ter nog steeds. Het is nu ook in de moderne wijk van Sliedrecht binnen gedrongen en nadert de kern van de gemeente Het gemeenteoestuur heeft de toestand in de hand. Hoeveel inwoners tellen normaal de in Zuid-Holland Zeeland en West- Brabant geteisterde gebieden? Dit zijn de globale cijfers: West-Brabant. 91.000 Alblasserwaard 85.000 Eiland van Dordrecht 78.000 (waarvan alleen in de stad Dordrecht 73.000) Walcheren 70.000 (waarvan in Middelburg 20.000' Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen 59.000 IJsselmonde voor zover niet behorend tot Rotterdam Zuid-Beveland Hoekschewaard Goeree-Overflakkee Voorne-Putten West-Zeeuwsch-Vlaanderen Schouwen-Duiveland 23.000 Tholen 17.000 Noord-Beveland Rozenburg 3.100 57.000 50.000 45 000 34.000 28.000 27.000 ",r I v' Over het gehele land worden in zamelingen voorbereid van hooi en ander ruwvoeder ten behoeve van het geëvacueerde vee. Over enige dagen kunnen aanvra gen om voeder worden gericht tot de bureau's van de provinciale \fted- selcommissarissen. die belast zijn met de leiding van deze op de evacuatie van vee aansluitende maatregel (Van onze verslaggevers) Scheveningen Radio heeft het ontstellend bericht gebracht dat midden in het dorp Den Bommel (aan de Noordkust van Overflakkee) de dijk in het verlengde van de haven is doorgebroken. Het gat dat thans ontstaan is. heeft een breedte van 35 meter en is vijf meter diep. Het water stroomt met grote kracht naar binnen. Huizen in de omgeving beginnen reeds in te storten. Ook van Tholen wordt een nieuwe dijkbreuk gemeld. De burgemeester van Den Bommel heeft dringend om vijftig man genie troepen gevraagd, voorzien van ma terieel. dat geschikt is om het gat. te dichten. Waarschijnlijk zullen daarvoor zinkstukken nodig zijn. Na overleg met de RijkswarerstaaL heeft de provinciale Griffie van Zuid-Holland bericht gezonden aan de burgemeester van Den Bommel, dat het groot materiaal niet kan worden verzonden. Men zal spoedig ter plaatse onderzoeken hoe dan wél kan worden geholpen De haven van Den Bommel is bij eb alleen toegankelijk voor schepen, die krachtige motoren hebben Het water stroomt namelijk met zeer grote kracht door gat en haven heen. De doorbraak heeft geen nieuwe slachtoffers geeist. De toestand op G o e r e e-O v e r- f 1 a k k e e blijft onoverzichtelijk, maar is plaatselijk zeer ernstig De mensen van Ooltgensplaat zijn naar Dinteloord gebracht Scheper, met voedsel, schoenen en medicijnen zijn naar Ooltgensplaat vertrokken voor degenen, die achterbleven De burgemeester heeft om typhus- en Saratyphus-vaccine gevraagd voor 00 mensen Den Bommel zal ver moedelijk naar Rotterdam evacueren Veel erger is het fn Oude en Nieuwe Tonge, waar zeer veel slachtoffers te betreuren zijn, men spreekt van minstens tweehonderd. De burgemeester van Nieuwe Tonge zou verdronken zijn De dijk bij Oude Tonge /akt re- regeld. Men vreest dat deze di.ik. die elders op Goeree al over vele kilome ters Is weggeslagen, ook bij Oude Tonge zal verdwijnen. In Stad aan 't Haringvliet willen de mensen, op een 150-tal na. niet evacueren. Het zwaar getroffen Stellendam meldt dat het vermoedelijk 27 doden heeft. In Middelharnis en Som- me 1 s d ij k zijn duizend mensen vrijwillig vertrokken. Maar zes dui zend anderen wachten nog op ver voer. De meesten gaan per boot naar Hellevoetsluis en dan per auto naar Rotterdam, In Sommelsdijk heeft sergeant Cornells van der Put, de leiding van de hulpverlening. De burgemeester wordt vermist. Middelharnis heeft dringend vier kilometer platen verzocht, om een verbinding tussen het stadje en de haven te kunnen maken. De dijk is onbegaanbaar Herkingen is verhuisd naar Dirksland, dat droog gebleven is. Van M e 1 i s s a n t en Gocderee- d e weet men niets Oud dorp heeft gemeld, dat er geen slacnt- offers zijn. De bevolking zit op de daken en duintoppen Helicoptères en watervliegtuigen zijn de hele Dinsdag voor het eiland in de weer geweest Vissersvloot, helpt Wij ontvingen Dinsdagnamiddag een telegram van Tholen dat daar een nieuwe dijkbreuk is. De toe stand in Staven isse is vrij ho peloos. De hele Westpunt van Tholen staat onder. Vliegtuigen hebben 's middags nog zandzakken uitgewor pen. Het eiland zou enkele honderden doden tellen, waarvan 135 omgeko menen al zijn geborgen Pen viool van Scheveningse schokkers en bot ters heeft de hele Dinsdag hij Tholen reddingswerk verricht. Honderden mensen zijn uit het zwaar geteisterde Stavenisse overgenomen en naar het stadje Tholen gebracht. Rode Kruisgoede- ren en drinkwater waren tevoren gelost Geëvactteerden spreken van driehonderd doden. Een boot liep aan de grond. Het ls uiterst moeilijk voor redders, die de Zeeuwse wateren niet op een prik kennen. In de onoverzichtelijke, ein deloze watermassa de Juiste vaargeul te vinden. De stad Tholen, de dorpen O u d- Zeeuwsch-Vlaanderen begint zich te herstellen van de door de storm aangerichte schade. Met grote energie werkt men, bijgestaan door 600 militairen van de Belgische genie uit Brussel en een compagnie genie van het Johan Willem Friso- regiment te Oorschot, aan de kritieke punten in de zeewering en waterkeringsdijken. nog kritiek; vooral daar waar de Duitsers bunkers in de duinen bouw den. Hier komen herhaaldelijk ver zakkingen voor. De duinen en zee wering blijken op verschillende plaatsen ondermijnd. Te Breskens is dag en nacht op volle kracht gewerkt. De kade biedt een troosteloze aanblik. In het ge bouw der Coöperatieve Aan- en Ver koopvereniging is men onder hoog- Te Cadzand zijn vei werkzaam aan de dijkafslag, die bij Hotel Beun schrikbarende vormen heeft aangenomen. Met tractoren en wagens voert men enorme hoeveel heden grond aan om de gaten voor lopig te dichten In de Zwarte-polder, gemeente Cadzand, loopt het water langzaam terug. Het gat in de dijk is voor lopig gedicht met zakken zand en balken. Het vacantiecentrum en en kele hotels worden hier gereed ge maakt om vluchtelingen een onder dak te bieden. Tussen Groede en Cadzand is men ook bezig de geslagen gaten in de zeewering en de duinen te verster ken. Met koortsachtige ijver wordt er gewerkt, maar op sommige plaat sen worden de herstelwerkzaamheden ernstig bemoeilijkt, doordat de weg achter de dijk overstroomd is ge weest. De zware auto's, waarmee men zandzakken en klei aanvoert, rijden de doorweekte wegen finaal kapot Tussen Groede cn Breskens is de toestand op verschillende plaatsen Vossemeer en St Annala maken het behoorlijk. In Poort vliet en Scherpenisse is ge ringe schade. St Maartensdijk heeft veel huizenschade. Tholen heeft noch electriciteit, noch water St Philipsland bestaat op het ogenblik niet meer. Er is nog slechts een ringdijk, met, gaten aan de Noordkant en de Zuidkant van het ondergelopen eilandje. Daar schuurt het water in en uit. De be volking is ondergebracht in Steen bergen. maar enkele honderden zijn her en der verspreid achtergebleven Militairen zoeken naar hen. Een verslaggever van onze krant meldt uit Goes, dat daar niet zoveel vluchtelingen uit Schouwen en Duiveland zijn binnengekomen, als men Dinsdagmiddag verwachtte. Boten zijn zonder mensen van Zie- rikzee teruggekeerd, waar in de ha ven een chaotische toestand heerst De mensen die enkele kilometers in de haven in nood verkeren, zijn bovendien met de botters die hooguit enkele tientallen vluchtelin gen per reis meenemen niet te bereiken De Zuidelijke helft van Noord e v e 1 a n d staat onder water. Be halve in het oostelijk deel is de toestand op Zuid Beveland verbeterd In Ellewoutsdlik wordt één echtpaar vermist. De Sow jetpers heeft gisteren meer aandacht besteed aan de stor men en overstromingen in West- Europa dan aan enige andere na tuurramp die de laatste jaren in het buitenland is gebeurd De Prawda gaf een uitgebreid overzicht van de schade in Engeland en Nederland. spanning bezig het nat geworden graan af te voeren naar graandroge- rijen, ten einde het voor consumptie te redden. De naast deze Coöpera tieve in aanbouw zijnde graansilo is in elkaar gestort. Men zal van voren af aan moeten beginnen Op de kade ligt verder een door de zware storm neergekwakte Urker vissersboot en twee Breskense boten. De Breskense boten zijn zwaar be- scnaaiga. Een urker vissers was vol goede moed bezig zljtt boot öp te knappen met kwast cn teer Niet bij pakken neer Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zit niet bij de pakken neer. Het her stelt de dijken en zeewering en legt nieuwe wegen waar dit nodig is voor de aanvoer van materialen. De situatie te Hoofdplaat is be langrijk verbeterd. De dijk wordt hersteld, De gevluchte bewoners ke ren zo mogelijk terug. Enkele wonin gen staan nog onder water De stra ten worden gerepareerd: voor nieuwe dijkdoorbraken heeft men een zeer grote voorraad zandzakken aangelegd. Voorlopig is men er de toestand meester. Ook in Terneuzen zijn de Bel gische genietroepen in actie gekomen om de doodvermoeide burgers af te lossen. Men is de woningen aan het leegpompen en de brandweer ver richt de hoogst nodige herstellingen aan de straten. Onze tekenaar deed te Bergen op Zoom indrukken op van de ontscheping van évacué's uit Schouwen en Duiveland. Zijn tekening geeft de aankomst weer van de YE 180, een visserskotter uit Yerseke met de eerste mensen uit Zierikzee in een haventje in de buurt .van Bergen op Zoom. (Van een onzer verslaggevers) „Concordia" in Breda is het centrum van de evacuatie van de kop van Noord-Brabant. Een groot vergader- en feestgebouw, nu gonzend van sjouwende en etende mensen. Aan een paar ta fels zitten mannen en jongens te administreren. Vraag hun niet wat ze doen, wat ze hebben geen tijd. Vraag niet wie de chef is, want het loopt uitstekend ook zonder dat ze weten wie en waar deze is. Zondag heeft men alle kazernes van Breda vol gehad Maandag is practisch iedereen reeds bij particulieren onderge bracht; nieuwe évacué's zullen de kazernes blijven vullen. Men brengt de mensen voorname lijk in Breda onder en in de omstre ken. Maar Roosendaal en Tilburg hebben hun eigen évacué's, dus de „omstreken" zijn zeer beperkt. Als door een onzichtbare hand, een onhoorbare stem gedirigeerd, stro- (Van een onzer verslaggevers) DE DERDE NACHT GAAT IN. De kritieke nacht. De nacht, die voor een ongeteld aantal landgenoten, voor wie de hulp te laat kwam, het einde zal betekenen. Wij schrijven Dinsdagavond Het is op het eind van deze derde dag wellicht niet te vroeg om te trachten de ernst van de toestand geheel onder ogen te zien Wij weten thans, dat het de grootte van de ramp zélf is, die ons Zondag het aantal doden nog bij tientallen deed tellen. Hebben wij nu overzicht genoeg om te weten waar het op staat? Helaas, wij vrezen van neen. voortspoedde in de rlcmmg van hei getroffen gebied om hulp te bieden was zo indrukwekkend, dat men ei een brok van in de keel kreeg Auto's met militairen, auto's met Rode- Kruisgoederen. auto's die geredden gingen halen en, het beste van al. auto's geladen met boten. Zoals aanvankelijk gehele eilanden aan onze verbijsterde aandacht ontsnapten, en pas later het lot van afzonderlijke, onbekende dorpen deze aandacht vroeg, zo zal ons bewustzijn nog moeten opengaan voor het feit, dat in dc/.e derde nacht vele ver spreide alleengelatenen op het platte land zullen sterven. Want waar het water geen snelle dood bracht in het begin, zullen thans koude, honger cn dorst de laatste krachten slopen en deze na tuurramp zijn tweede, nog afgrij selijker gezicht geven. Wij hebben mensen gesproken, wier huis reeds begon in te storten maar die nog Juist werden gered Het staat wel vast. dat niet alleen voor vele lichamen en geesten het uui van opgeven is aangebroken, maai dat ook steeds meer metselwerk, dat noa levens droeg, ten onder gaai Wij hebben gereden op de weg van Bergen op Zoom naar Tilburg en op de wegen die daarachter liggen Wat zich daarover op deze Dinsdagavond Pas de derde dag Maar ook hebben wij het erbarme lijke haventje van Bergen op Zoom gezien, vanwaar pas deze derde dag de eerste bootjes zijn vertrokken naar Schouwen-Duiveland en dat het grootste deel van de dag droog ligt. zodat schippers en familieleden zich handenwringend liepen te verbijten. De Fransen zijn Bergen op Zoom binnengetrokken, bezield van de prachtige wil om te helpen, en hun eerste bataljon ls naar Halsteren vertrokken, waar zij huisraad ziin gaan halen uit de naburige onderee lopen polders Waarom geen mensen uit hei gebied van Stavenisse op Tholen? Vliegtuigen en helicopters zijn niet van de lucht. Er zijn Engelse en Amerikaanse bij Maar de vliegtuigen kunnen geen mensen redden en de helicopters moeten na drie uur men sen te hebben opgenomen en weer neergezet (niet op het vasteland, maar. op plaatsen, die voorlopig vei liger 'zijn) alweer terugkeren naar hun bases. IVedloop verloren? Voor Zierikzee ligt thans een vloot. Maar Zierikzee is een stad met een klank, een grote plaats, waarop men (terecht) de meeste krachten heeft samengetrokken Waar de bewoning meer verspreid is ol dorpen en ge huchten door een samenspel van toevallige factoren het langst aan de aandacht zijn ontsnapt, daar wordt de wedloop inet de tijd, naar het ons toeschijnt, verloren En ongetwijfeld geldt dit het. meest voor Schouwen-Duiveland. Goeree- Overflakkee en Tholen, die in het getroffen gebied een centrale positie innemen. Daardoor immers werd in de eerste thans beslissend gebleken uren, de hulp voor hen weggezogen en versperd door de omringende eveneens overstroomde gebieden. De tijd dat wij aan de materiële schade denken en de gevolgen ^aar- van ondervinden, komt nog Verloren vee, verloren gewas verloren wonin gen. verloren huisraad en kleding, een door het zout onvruchtbaar ge worden bodem en waarschijnlijk ge bieden, die voorgoed van de land kaart van Nederland zullen verdwij nen want hoe zal men ooit al de doorzeefde dijken kunnen dichten, voordat de stroom de resten weg spoelt. De dood oogst Voorlopig gaat de strijd nog om mensenlevens Wie helpen kan, die helpe Maar met de dodencijfers, die van dag tot dag met steeds grotere sprongen omhoog zijn gegaan, moe ten wij voorbereid zijn op een nog verplet lerender eindvonnis Nu de huizen Lezwijken en dp uitputting ook de sterken breekt, gaat. waar thans nog niet geholpen is. de dood oogsten. men vluchtelingen het gebouw bin nen, terwijl anderen het verlaten. Mag ik mee? De bus waarin ik zit, voert een twintigtal mensen naar de Rijks Luchtvaartschool in Gilze- Rijen. Twee gezinnen, elk met vijf kinderen, en nog een paar volwas senen. „Wij komen uit Lage Zwaluwe', vertelt een jongen van dertien jaar. „We zagen het dorp onder gaan, maar zaten zelf iets er bui ten. Het water kwam zo bliksem snel, dat de mensen terug in hun huizen moesten vluchten en nu af gesneden zijn." Het andere gezin komt uit Ter Heide, tussen Breda en de Moerdijk. „Met al die kinderen kan Je niet 's nachtó gaan zwerven', vertelt de vader, stucadoor van zijn vak. Ter Heide is nog niet geheel ondergelo pen, maar het water staat tot aan zijn huis. „En straks komt de vloed, dan kan je toch op driekwart meter stijging rekenen." Kinderledikant jes Meei aan honderd mensen zijn al ondergeoracht in de barakken van de Rijks Luchtvaartschool. De nieuw aangekomenen worden in de warme canime gebracht en daar vlot ver deeld over de slaapruimte: broers en broertjes zoveel mogelijk bij elkaar, alles in perfecte orde. De volwasse nen krijgen onmiddellijk voldoende te roken, en de maaltijden zijn over vloedig. Het autobusje van de Lucht- vaartschoi rijdt af en aan om kleren, beddegoed en kinderledikantjes te verzorgen. De mensen in de Rijks Luchtvaart school zitten daar best. Voor velen van de particulieren, die onderdak nebben aangeboden, is het op den duur heel bezwaarlijk, die mensen te herbergen, omdat haast iedereen eng behuisd is en omdat het eten kost- baar is. Maar hoe lang hun gedwon gen verblijf zal duren? Een dag of veertien is toch wel het minste wat men verwacht. Wie je aanspreekt en wat je vraagt, het is steeds weer die ongelofelijke snelheid van de ramp, die de mensen heeft getroffen. „Ik zag in één klap wel tweehon derd koeien ondergaan", vertelt een Jongerf uit Klundert. „Die stonden op een droog weiland en ineens kwam er een vloedgolf, die niets meer van hen overliet." Apathisch Er zijn ook twee piloten in de can- line. De één heeft uren lang boven de eilanden gevlogen en gefilmd. „Niets is afschuwelijker dan de men sen op de daken le zien zitten en niets voor hen te kunnen doen. Ik zag een sloep, die probeerde mensen te redden. Maar wat doe Je met een sloep? Hij ging als een wild beest te keer. Op die zee is nietó te beginnen.' De andere piloot heeft levensmid delenpakketten uitgegooid „Maar de mensen waren soms zo verstijfd van kou. dat ze als het ware apathisch waren. Ze hadden de kracht niet meer. om het voedsel te halen."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3