Plotseling hing een helicoptère voor het raam Adressen voor bijstand Voedselboten (150) naar Zeeland Twee dakstukken spoelden aanmet vader en zoon Waardig getuigenis De grendel weg Schip zinkt Verlaat de huizen! Piet Hein op weg Stuur geen kleding maar dekens Enorme ladingen kleding op weg naar evacues HULP! - ELK UUR KOST LEVENS Twee schenen terecht Engeland poogt nieuwe spring vloed voor te blij Scheveningse roeiers doen prachtig werk Schepen op weg naar Bruinisse Jb van ven Telefoneren onmogelijk met: HET VRIJE VOLK WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 De huiveringwekkende ernst van de toestand, waarin het geweld van water en wind een zo groot deel van ons land heeft gestort, beheerste de vergaderingen in de beide Kamers der Staten-Generaal, die gisteren zijn gehouden. Regering en volksvertegenwoordiging en ook d° velen die de publieke tribunes vulden, waren onder de indruk van de betekenis dezer plechtigheid De regeringsverklaring, in de Tweede Kamer afgelegd door de minister-president dr Drees, in de Eerste Kamer door de vice-president van de ministerraad prof. dr Beel. versterkte de indruk van het ogen blik en gaf in sobere woorden een voorlopig overzicht van de gebeur tenissen en van de maatregelen, die sinds het eerste ogenblik zijn genomen. Volledig kon dit overzicht niet zijn, want nog steeds stromen be richten binnen, nog steeds stijgt het aantal doden, nog steeds zijn er gebieden, die niet bereikt konden worden. En de aangerichte schade is op geen stukken na te schatten. Iedere uitspraak daaromtrent zou een slag in de lucht zijn. constateerde terecht de Regering Eerst later, misschien de komende week, zullen aanvullende mededelingen kunnen worden gedaan. Het was ook daarom, dat de Tweede Kamer besloot niet over de verklaring te discussiëren. Men wil de nadere meldingen afwach ten. Tegen dit, in de gegeven omstandigheden, wijze besluit, hebben alleen de communisten zich verzet. De Kamer is aan dit verzet in waardig zwijgen voorbijgegaan en de heer Gortzak heeft het niet gewaagd, de ernst van het ogenblik te verstoren op de wijze, waarop het blad De Waarheid met de ramp. die ons land heeft getroffen, demagogie bedrijft. Als de tijd van discussie daar is. zullen ongetwijfeld alle aspecten van de gebeurtenissen besproken worden Op dit ogenblik gaat de gemeenschappelijke inspanning van het gehele volk tot redding en leniging voor. Wat op dit gebied gepresteerd is en nog gepresteerd wordt, is in de regeringsverklaring met eerbied en dankbaarheid ver meld, terwijl over de hulp, door vele landen aangeboden, met grote erkentelijkheid is gesproken. Het aandeel der Regering in de hulpverlening en de maatregelen door haar genomen, waarvan in de verklaring melding is gemaakt, getuigen van voortvarendheid en zullen de bereidneid van het volk om de hulp aan de getroffenen krachtig voort te zetten, ongetwijfeld stimuleren. De minister-president heeft aan het slot van zijn uiteenzetting herinnerd aan de Meidagen van 1940. toen. evenals nu. een stroom van sombere berichten door de radio tot ons kwam. Toen gold het een strijd tegen mensen, thans een strijd tegen de natuurkrachten. In beide heeft cns volk zijn eenheid beleefd Van deze eenheid was de korte en sobere plechtigheid in de vergaderingen der Kamers een indrukwekkend getuigenis. De zevende Amerikaanse vloot zal dus wegtrekken uit de straat van Formosa, zodat twee belhamels nu tegenover elkaar komen te staan, zonder door de sterke arm gescheiden te zijn. Deze voorzorg werd genomen door president Truman, enkele dagen nadat de Noord- Koreanen met hun vredelievende tankcolonnes over de 38ste breedte graad waren getrokken. Tot die dag had maarschalk Tsjang Kai Tsjek piraatje gespeeld met vliegtuigen en kleine oorlogsschepen aan de Chinese kust. Dat waren lelijke speldeprikken voor Mao Tse-toeng, maar ook voor de handel op Hongkong waren ze niet bevorderlijk En de Engelsen, die deviezen nodig hadden, poogden met de Chinese Volksrepubliek in vrede te leven. Truman isoleerde dus een wespennest, toen hij een metalen muur plaatste tussen Mao en Tsjang. Hij maakte het de communisten onmogelijk, Formosa aan te vallen. Hij verhinderde de gevluchte maar schalk met zijn half millioen soldaten om te vrijbuiteren aan de Chinese kust Wel stuurde hij Tsjang wapens en instructeurs om zijn troepenmacht op peil te houden. Maar hij negeerde de maarschalk- zelf, wiens weinig gelukkig bewind mede de oorzaak is geweest van de verrassend snelle overwinning der communisten. Taft en zijn vrienden hebben die politiek van Truman steeds scherp bestreden. Zij vonden in generaal Mac Arthur een bondgenoot. Hij wilde de troepen van Tsjang niet werkeloos laten op Formosa, maar ze aanvallen laten doen op de zuidelijke provincies van China, ter ondersteuning van de troepen nationalistische partisanen, die in deze provincies nog moesten rondzwerven. Truman stiet Mac Arthur in 1951 van zijn troon en Eisenhower heeft toen geen blijk gegeven, het oneens te zijn met die nogal opzienbarende beslissing van de president. Maar Eisenhower heeft in November Jl. de republikeinen een meerderheid bezorgd in beide huizen van het Congres en in beide hebben de aanhangers van Taft de leiding gekregen. De grote man zelf liet zich kiezen in de machtige Senaatscommissie voor de buiten landse zaken. Het resultaat zien we nu duidelijk vóór ons: ondanks de Eisenhower, die achter Trumans politiek stond, ondanks de uiterst- voorzichtige Eisenhower, toen hij van zijn reis naar Korea terug keerde, triomfeert het duo Taft-Mac Athur op een belangrijke punt: de grendel gaat van Formosa. Dat er naar de mening van de andere mogendheden is gevraagd, die troepen in Koreo hebben en die dus ook belang hebben bij localisatie van het conflict in Oost-Azië. is weinig waarschijnlijk Als Taft het voor het zeggen heeft, zal de politiek van Washington te realistisch zijn om zich met kleinigheden op te houden. Wij willen de gevolgen van deze koerswijziging niet overschatten. De „New York Times" tekent een kaart van China met de spoorweg van Kanton naar Sjanghai en suggereert, dat Tsjang Kai Tsjek deze belangrijke aanvoerlijn voor het Koreaanse front kan ..bedreigen" Dat is de fabel van het melkmeisje, dat zich ongehoorde schatten droomde en uit vreugde daarover haar kan melk liet vallen. Tsjang zelf meent het hele jaar '53 nog te moeten exerceren om iets ordentelijks met zijn troepen te kunnen uithalen. Wel heeft hij alvast schaduwregeringen geïnstalleerd voor drie Chinese provincies, maar ook die melkkannen kunnen breken; waarschijnlijk zit er nog niet eens melk in. Wij geloven dus niet dat Tsjang Kai Tsjek tot meer in staat is dan tot speldeprikken. waarmee hij zich tussen eind '49 en zomer '50 heeft beziggehouden. Maar juist daarom mag de vraag rijzen of het wel verstandig is. Oost-Azië nog een nieuwe haard van onrust te bezorgen en het probleem van een wapenstilstand nog ingewikkelder te maken Tot een beslissing naar het ideaal van Taft en Mac Arthur kan de banneling op Formosa geen betekenende bijdrage leveren. Wel kan hij de situatie in Oost-Azië scherper prikkelen en Zuid-Azië meer kop schuw maken jegens de Amerikaanse politiek Om niet te spreken van de teleurstelling, die zij in Europa zal teweeg brengen, juist pu Foster Dulles en Stassen de Europese samenwerking zijn komen prediken. De commandant 3e militaire afde ling in Den Bosch bericht aan civiele autoriteiten in Brabant en Zeeland, die bijstand wensen, dat na 18 uur op 3 Februari de navolgende rege ling geldt: a> civiele aanvragen richten tot Den Bosch tel 8131;. b' evacuatie-aanvragen rich ten tot Den Bosch tel 8343: ci militaire bijstand richten tot Den Bosch. tel. 5741 of 5742. De noodgebieden zijn als volgt in gedeeld: Vak 1 Zeeuwsch-Vlaanderen: corn'- mandant kap. Haersma Buma te Terneuzen. Vak 2 Noord-Beveland. Zuid-Beve land. west van het kanaal Hans- weert—Wemeldinge: commandant maioor Potteboom in Middelburg Vak 3 Tholen. Bergen op Zoom. Ossendrecht. Halsteren Roosendaal Zuid-Beveland oost van het kanaal Ha nsweert—Wemeldinge: comman dant lult.-kol Pino in Bergen op Zoom Vak 4 Steenbergen Fijnaart. Din- telciord. Willemstad, Oud-Tholen St Philipsland, Schouwen-Duiveland commandant kol Anthonie in het gemeentehuis te Steenbergen. Vak 5 Standdaarbuiten Zevenber gen Moerdijk Hoge- en Lage Zwa- luwe, Geertruidenberg. Raamsdonks- veer- commandant: luit.-kol Durant in Zevenbergen Vak 6. Langstraat van Raamsdonk- dorp tot Baardwijk. Hank. Dussen. Werkendam- commandant kol Be renschot. Fred. Hendrikkazerne in Den Bosch. Sea-Otters halen opvarende evacué's Bij de Hoornse Hoofden, tussen Middclharnis en Hcllevoetsluis. is een schip, volgeladen niet évacué's. in zinkende toestand, zo werd om streeks het middaguur gemeld. Om half één werd het gesignaleerd. Een politieboot zou een Shellboot van Dirksland waarschuwen. Valkenburg zond onmiddellijk twee Sea-Otters en een helicoptère van de Marine-Luchtvaartdienst naar de ou- geluksplaats. Deze Sea-Otters zijn bij het schip neergestreken en bren gen de schipbreukelingen in een pen deldienst taxiënd over het water naar de vaste wal. (Eigen nieuwsdienst) In de K.M.A. te Breda, waar duizend evacué's zijn ondergebracht, zijn vijftig baby's ge boren. (Van een onzer verslaggevers) Een helicoptère heeft Leen den de Boer gered De boer van Ringdijk 17 in Kerkwerve op Schouwen. En ook zijn vrouw en dochter en zijn twee .zusters. Zij werden uit het dak raam van een huis gehaaid vlak voordat dat huis ging in storten. In het jeugdhuis in Wemeldinge waar zij verbijs terd om de kachel zaten als evacué's. hebben zij mij verteld hoe het ging. Rond dat huis van Leendert de Boer steeg Zondagmorgen het water. Hij besloot zijn vee in veiligheid te brengen, ging later met zijn vrouw en dochter weer terug. „Als je je huis zo droog ziet staan, wil je niet geloven, dat het zal onderlopen', maar het huis liep onder en Leendert vluchtte met zijn vrouw en dochter naar zijn zusters die in hel huis verderop in een hoger gelegen gebied wonen. Daar moesten zij Zondagmiddag naar de zolder vluchten Rondom het huis stond de toen al onmetelijke, een zame watervlakte. Zij hebben samen gebeden. Zij hingen een laken uit het zolderraam en zij wachtten De zusters hadden gezorgd dat op de zolder een spiritus brander was, een emmertje drinkwa ter en een zak aardappelen. Die aardappelen konden worden gekookt op de spiritusbrander Zon dagmiddag zagen zij een vliegtuig, het ging voorbij Er kwam nog een vliegtuig, een klein geel toestelletje, een der zusters vloog naar het raam. Zij schreeuwde: „Hij ziet mij, hij ziet ons". Het huis schudde Zij lacht toen. dat de piloot een teken gaf Hij gooide ook iets uit het toestel, een soort staaf Toen vloog ook dit toestel de grauwe dag in en bleven zij weer alleen achter. De nacht kwam Het. water bleef stijgen en het huis begon te schud den 7 te scheuren Wie ze hoort ver tellen, deze vijf mensen, kan alleen br benadering gissen wat er in hen moet zijn omgegaan. Zij zijn op bed gaan liggen, in het wankele huis. zonder dat zij sliepen. Het wer Maandagmorgen En in eens. terwijl zi.i nog op hun bed lagen, hoorden zij iets Ik dacht, dat ik droomde, vertel de De Boor. Vlak voor liet raam, even schuin er hoven, hing een helicop tère. een touw met een lus bungelde vlak voor het raam. Eerst is een zuster met Neeltjc de Boer in het vliegtuig gehesen. Het toestel verdween en met zijn drieën bleven zij achter in het schud dende huis. Ruim een half uur latei- kwam de machine terug. De Boer zelf en zijn vrouw zijn toen aan boord gehesen. De tweede zuster bleef achter alleen, en biddend. Zij dacht wel zonder hulp dooi het raam te kunnen klimmen En weer kwam de machine met zijn twee piloten, mannen met bril len en koptelefoons. d:e niets zeiden en wier namen aan de geredden onbekend zijn gebleven De laatste van deze vijl kwam ook aan boord, maar zij vlogen toen niet direct naar Zierikzee, want er gens in de woestenij zag een der vliegers iets dat op een vlag leek... Van dak gehaald Zo hebben zij bij toeval ook Kees Boot. een boerenzoon van 26 jaar van het dak van een schuur kunnen halen. Een man die zichzelf al had afgeschreven, omdat hij te uitgeput was om nog te vechten, maar die zijn laatste restje energie bijeen bracht om te zwaaien met een stuk wit goed toen hij dc helicoptère zag Zo werden Maandagmiddag zes mensen gered van het verdronken Schouwen-Duiveland. Zes van de velen. „Ik heb", zegt mevrouw De Boer. „die piloot een hand gegeven." Deze Zeeuwse heeft waarschijnlijk met deze zwijgende handdruk uit drukking gegeven aan wat met geen duizenden woorden gezegd zou kun nen worden. De regering heeft over de radio Woensdagmiddag een waarschuwing uitgegeven voor de bewoners van polders, die hun huizen niet willen ver laten. Hun werd dringend aan geraden, tóch de huizen te verlaten in verband met de opkomende wind, die de huizen zou kunnen verwoesten. 55 55 Het Koninklijke jacht Piet Hein, ingericht als noodhospitaalschip, is onderweg naar Brouwershaven. Mo torstoring had het vertrek vertraagd, maar vanmorgen zeven uur kon de afvaart uit Amsterdam doorgaan. De salons in voor- en achterschip zijn ingericht als ziekenkamers mot dertig veldbedden Drie man van de Centrale Ziekenboeg uit Den Helder varen mee. De nationale vlag op het achter dek is halfstok gehesen De schip pers op het Merwedekanaal. die we tegenkomen hebben eveneens de rouwvlag halfstok. De Plet Hein staat ter beschikking van de commandant maritieme mid delen te Rotterdam. Tot de opvaren den behoort de adjudant van prins Bernhard. lt. ter zee eerste klasse A. F. Eibers. Deze vertelde mij, dat prins Bernhard als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds van daag in een Dakota boven het watersnoodgebied zal vliegen en zich daarna ter beschikking zal stellen. Op het eiland Texel is de nood toestand afgekondigd. De directeur van het Neder landse Rode Kruis heeft van middag. ook namens de minis ter van Maatschappelijk Werk, over de radio dringend ver zocht de inzameling van meu bilair en kleding stop te zetten, aangezien men daarvan reeds ruimschoots genoeg heeft ont vangen. Wel bestaat op het ogenblik nog een grote behoefte aan dekens, beddegoed en matras sen. die kunnen worden opge zonden naar de intendance, Fluwelenburgwal 19 Den Haag. Uiteraard zullen alle goede ren, die reeds zijn ingezameld, met dank .worden aanvaard. ■■aGrensvan hef rampgebied Veerdienst weer in bedrijf Evacuaties Hulp door vliegtuigen Geïsoleerd gebied Gisteren zijn tachtig vissers boten met voedsel naar Noord- Beveland vertrokken, vijftig naar Zierikzee en drieëntwin tig naar Middelharnis. Middel- harnis heeft ook 2500 dekens gekregen en een lading hooi. Maandagavond zijn schepen met brood en margarine gezonden naar Ouddorp en Bruinisse. Naar enkele plaatsen zijn boten vertrokken met brood en lege zakken, om aardappe len af te voeren. Door de lucht zijn o.a. 60 000 bro den. 10.000 pakjes margarine, 2000 kilo kaas. 2000 kilo worst. 5000 blikjes melk, 5000 pakjes kindermeel en 2000 blikken met stamppot naar het vlieg veld Valkenburg vervoerd, van waar uit voedseldroppings worden georga niseerd. In Den Haag en Rotterdam zijn grote centrale levensmjddelendep'ois gevormd, om aan alle aanvragen zon der tijdverlies te kunnen voldoen. Evm overal 1 Bij de 'zeven grote opslagplaatsen van het Rode Kruis in Den Haag reed een ononderbroken stroom van vrachtwagens Dinsdag af en aan Uit alle delen van het land kwamen zen dingen kleding binnen. Op een gegeven ogenblik arriveer den uit verschillende plaatsen dertig wagens tegelijk. In de Houtrusthallen lagen de kle ren in bergen tot drie meter hoog (Van een onzer verslaggevers) Zijn vrouw en zijn twee dochters gin- keer dreef hij bijna van zijn vlot af z/T/MiTMir ior.9 gen Zondagmiddag weg naar ken- toen het dreigde te kantelen Tien JacOD van MOUriK. een iana- nissen verder op. die wal hoger uur duurde het. Maar Van Mourik bouwer van de Kapellerweg wonen. Ik wilde in geen geval dat de heeft geen enkel begrip van tijd ge- iv, 7iprilfvep pn 7iin 7nnn levpn vrouwen gevaar zouden lopen Maar had. Het moeten tien eeuwen zijn go in ZieriKzee, en zijn zoon, teven met stoffc, en Piet mijn zoons be_ weest nog. Zij zijn gered Maar als sloot ik nog te blijven zolang dat kon. ik niet uit Jacob van Mou- riks eigen mond, met zijn eigen Te lang gewacht Tien uur. Maar in die tien uren gebeurde het ongelofelijke Zondei dat Van Mourik bet wist dreven twee stukken van een dak met elk een mens er op over de golven van de Oosterschelde en sloegen op ie kust van Zuid-Beveland aan land Het vlot van de zoon naa> latei bleek, een uur na het vlot van de vader Verkleumd Jacob van Mourik landde bij Wc Op een goed ogenblik ging het dak meldinge De zoon kilometers verder los. Toen hebben wij elk een stuk °P naar het, westen. Bij dageraad Oosterschelde. Om twee uur Maan- van ]iet da(c ver(jer ios gewrikt en werden zij gevonden, verkleumd drijf dagnacht sloeg zijn vlot, na tien uren. 7ijjn er op gaan Zjtten. Dat was Zon nat, maar levend. Waarschijnlijk tegen de dijk tusesn Kortendijke en ciagmiddag om vijf uur. Het begon doordat zij zo sterk zijn als een os Wemeldinge. net donker te worden. Jacob van Dinsdag heeft Jacob in bed gelegen Mourik kon weinig uitbrengen over in hct noodhospitaal in het Schut- Er was geen levend wezen te zien. zijn afschuwelijke tocht Ik kan tershof in Goes 's Avonds werd maar Jacob v. Mourik had de kracht het n i - t m ij n h e e r" zei hij Jacob ondergebracht bij ïr Hooft in om tegen de dijk op te klauteren de Ti-'-straat 7 en gisteravond heeft Toen heeft hii uren staan wachten Hij dreef dc nacht en dc kou in. hij rr'.t daa. dit verhaal verteld Mei totdat legen de dageraad een auto- zonder voedsel, zonder drinken, met een rustige stem. Waar zijn iwoede mobilist hem oppikte en naar Goes als enige dekking de kleren aan het zoon is weet hij niet. waar zijn vrouw bracht lijf. Zijn zoons was hij al in een en zijn twee dochters zijn weet hij v Mourik vertelde. Zondagmorgen minuut kwijt. Waar hij dreef wist hij niet. Hij kan niets anders doen dan vroeg kwam in zijn huis het water. niet. Er kwamen hoge golven en een afwachten en hopen. wonderlijk rustige stem het Toen zagen wij ineens, dat wij te verhaal van zijn redding had lang gewacht hadden. Het water gehoord, zou ik het nooit heb- steeS Steeds en wij moesten naar v.„_ zolder, 'sMiddags stond het water al ben geloofd. op d0 zold„ en mjJn huls s[ond Jacob van Mourik dreef in de schudden. Wat moet ik nu zeggen vreselijke nacht van Zondag op dat er toen in ons is omgegaan? Maandag op een stuk van het van zijn huis gescheurde dak over de Nadat uw verslaggever Zondag via Brussel in Terneuzen was ge komen lukte het hem Maandag middag in Middelburg te zijn. Vandaar uit is hij Dinsdag met een konvooi voedsclschepen uit Veere vertrokken naar Schouwen- Duiveland Hij zag daar een na meloze ellende, maar ook een ver heugende activiteit op hei gebied van de hulpverlening Dit eiland is zo zwaar getroffen dat het in de eerste plaats zaak zou zijn deze hulpverlening zodanig te re gelen, dat alles te overzien is. Honderden mensenlevens hangen van een zeer snelle en op grote schaal verrichte hulpverlening (Van een onzer verslaggevers) Twee van de schepen, waarvan wij gisteren de vermissing meldden, zijn inmiddels terecht gekomen. De „Catharina D u ij' v i s" de IJmui- dense trawler met zestien man aan boord, blijft evenwel zoek Velsens gemeenteraad heeft gisterenavond zijn medeleven uitgesproken met de uiterst beangste familieleden De Groningse coaster „Brev o" meldde zich uit een kleine Zeeuwse haven, waarheen ze de wijk had ge nomen Het, kustvaardertje Ja.' Kreumer is vannacht met twee dagen vertraging in Esbjerg gearri veerd. De radio was uitgevallen. In IJmuiden is voorts een Deense kotter binnengelopen die sinds Za terdag werd vermist: de ..E 149 E v i t. a Aan boord van het scheep je bevonden zich vier bemannings leden Er was van het schip niets dan het casco over mast. vrijwel de ge hele si uurhut. boorden, waren wegge slagen De bemanning is in IJmuiden voorlopig ondergebracht. Honderden vrijwilligers sorteerden de goederen onder leiding van personeel uit confectiebedrijven. Tientallen tonnen aan kleding en schoeisel werden naar Rotterdam, Breda, Bergen op Zoom en alle an dere plaatsen vervoerd, waar evacue's zijn ondergebracht. Ook zijn Dinsdag enkele lichters met kleding regelrecht naar Zeeland gevaren. af eist nen slachtoffer* Man- n kinderen zitten Zaterdagnacht op daken zonder ete.i en drinken en zonder enige warme kleding Elk uur glijden er mensen van de daken het water in en wordt het aan tal slachtoffers groter De toe stand ïs werkelijk onbeschrijfe lijk. Op zeer korte termijn zal de PTT een speeiale watersnood-postzegel uit geven. Het wordt een tier. cents-zege) met tien cent toeslag voor de ge troffen gebieden HpI is noe niet precies bekend wanneer de zegels verschijnen. (Van een onzer verslaggevers! Scheveningse vissers, die met een vijftiental sloepen naar het verdron ken land zijn geweest, hebben bij Ahbenbroek zevenhonderd mensen in veiligheid gebracht. Verder hebben zij bij Hellevoetsluis, Zuidland en Oudenhoorn honderden personen ge red. Vissers van de rederij Frans Vrolijk, die Dinsdagavond in Sche- veningen terugkeerden, zijn vanmid dag met auto's naar Belgic vertrok ken om vandaar weer naar Tholen te gaan. De roeiers vertelden ons, dat zij urenlang woeste golven hebben moe ten trotseren om boerengezinnen van verspreide hoeven te halen. Soms moest vier a vijf uur achtereen wor den geroeid. Hier en daar weigerden boeren van zolders en daken té komen. Een an der schreeuwde: ..Komen Jullie ste len?". Een hulpvaardige roeier kreeg een schilderij naar zijn hoofd. De verknochtheid aan het land en de emoties van de laatste dagen en nachten hadden sommige slacht offers blijkbaar volkomen verward. Een oude vrouw had alleen een kof fertje en een mattenklopper bij zich. Honderden koeien hebben de Sche- veningers weten te redden door de dieren achter de sloepen te binden en zo naar de wal te brengen. Twee Scheveningse loggers en der tien botters zijn uitgevaren om kleding dekens, medicamenten voed sel, drinkwater, roeiboten en ver plegers naar het ondergelopen land te brengen. Allereerst werd koers ge zet naar Bruinisse. Van de Laakhaven uit zijn platte vrachtboten met kleren naar Zee land afgevaren. og weinig namen larhtoi'fers Namen van slachtoffers staan nog vrij vel niet ter beschikking. De eerste mededelingen hieromtrent heb ben wij ontvangen uit Wolphaerts dijk. De negen mensen, die daai zijn omgekomen, zijn G Heijnsdijk en echtgenote, de weduwen Hoek-van Dijke Verschure en Van Damme. dc laatste samen met haar dochter Maria, de 6 maan den oude baby van F Giezen en twee bejaarde mannen D. Schipper en G. Tramper. (Van onze Londense correspondent, R. Jokël) De situatie in Groot-Brittanniè is in de laatste 24 uur veel beter ge worden. Het water staat lager, be halve in Lincolnshire. Het aantal doden bedraagt 377. Bovendien kwa men 169 mensen bij scheepsrampen om het leven. Dakloos zijn naar schatting 30.000 personen. Alles wordt gedaan om de herstel werkzaamheden voor 12 Februari klaar te hebben, de dag waarop in Groot-Brittannië een nieuwe spring vloed verwacht kan worden. Terwijl dit werk nog in volle gang is, worden in Groot-Brittan- më reeds plannen gemaakt om een herhaling van zulk een nationale ramp onmogelijk te maken. De Arbeidersoppositie eiste Dins dag het intrekken van een circu laire van het Ministerie van Hui zenbouw van Juni 1952, waarin de gemeente- en provinciale autori teiten de uiterste zuinigheid bij de bouw van kunstbeschermingswer- ken weid aangeraden, in verband met het tekort aan staai en het ge brek aan geld. De minister van Bin nenlandse Zaken. Sir David Max well Fyfe, betreurde in het licht van deze grote ramp gezien dat deze circulaire ooit was uitgegaan. Hij wees er echter op. dal in Juni het vorige Jaar inderdaad een nijpend tekort aai: staal bestond. Drijvende wieg Op het door de stormramp zwaar getroffen eiland Canvey. in de mon ding van de Theems, hebben leden van een reddingploeg een drijvende wieg gevonden met een slapende baby van acht weken De wieg was blijven hangen aan een huis, dat nog slechts gedeeltelijk boven water uitstak. Te Whitestable, een op de zuider oever van de Theems ondergelopen plaats, hebben reddingploegen een op drift geraakte plank ontdekt, waar vijftien poesen op hadden plaatsge nomen. De beestjes klemden zich met de nagels aan de plank vast, en hun haren stonden rechtop. Achthuizen, Alblasserdam, Anna Jacoba Polder, Brouwershaven Tui- nisse, Burgh Haamstede. C ijns- plaats, Dreïschor, Drogendijk. Dul- vendijke, Dirksland. Ellemeet. Ellc- woutsdijk, 's-Gravendeel, Hank, Hei ningen (N.-Br.), Herkingen, Hoee Zwaluwe. Kamperland, Kats, Kerk werve, Kinderdijk, Kortgene. Lage Zwaluwe. Langeweg, Maasdam, Moerdijk, Nieuwerkerk (Zeeland). Nieuwe Tonge, Nieuw Vossemeer, Noordgouwe, Noordwetle. Numans- dorp. Nieuw Lekkerland. Nieuwen- hoorn, Nieuwendijk. Ooltgensolaat, Oostsrland. Oud-Alblas, Ouddorp, Oude Tonge, Ouwerkerk, St Philips land. Puttershoek Poort.ueaal. Remi se, Rilland, Scharendïjke Schudde- beurs (Sch. en Dv.). Serooskerke (Sch. en Dv i. Sirjansland. Stad a h Haringvliet, Stavenisse. Stellendam, Strijen. Tiengemetcn Waarde Wel berg, Willemstad. W'ssekerke. Wol- phaet-fsdi.ik. Zonnemairè Dit heeft de PTT. meegedeeld: zo ligt. de situatie althans vandaag. In Kruiningen z'jn a'leen de bur- remeester en het postkantoor be- eikbaar; in Middelharnis alleen de burgemeester.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2