Dit jaar geen carnaval in Brabant en Limburg Twaalfhonderd evacué's gastvrij ontvangen <-oIN VOGELVLUCHT O, Er komt nu lijn in de hulpverlening Ht Medeleven met geëvacueerden Stads- praat Koningin bezoekt 't noodgebied Sanering van binnenstad Heerlen neemt begroting aan Een trieste stoet kwam gisteren Den Bosch in Dorpsstraat in Wagenberg vrij van water Minister Witte naar Mijnstreek Stop even met inzameling van goeder en! Protest VVV afgewezen Vierongelukken op één dag Gunningen van werken grote Vijftig babies HET VRIJE VOLK WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 Ook de carnavalsbals, die verschil lende Bredase verenigingen zouden De hulpverlening ten behoeve van de noodgebieden gaat voort en blijft onze aandacht opeisen. Het leed. dat door tienduizenden landgenoten wordt geleden, is onnoemelijk groot. En het zal voor ons, die niet door deze ramp werden getroffen, een ere- taak zijn bij te springen. Deze ramp vraagt ook van ons een offer. Een offer uit dankbaarheid, dat wij voor al dat leed werden bespaard, maar ook omdat wij ons deel willen leve ren aan het materiële tekort, dat an deren bij het persoonlijke leed ook nog hebben te lijden. Op uitnodiging van de burgemees ter is reeds een comité-vluchtelingen hulp in het leven geroepen, dat de navolgende gedragslijn voor. de on middellijke hulpverlening heeft vastgesteld. 1. De inzameling van gelden en van middelen in natura blijft Uitsluitend toevertrouwd aan de afdeling Eind hoven van het Rode Kruis, giro 351517 van de Rotterdamse Bank te Eindhoven onder vermelding „Wa tersnood". 2. Met het oog op de dagelijks toe nemende behoefte der burgerij aan - - inlichtingen over hulpverlening door houden, zullen geen doorgang vin- personen en instellingen, over de den. Verder zijn alle bijeenkomsten. aanbieding van diensten op allerlei d'e de eerste twee weken in Concor- gebied en over de bereidheid tot het dia zouden worden gehouden, afge- opnemen van slachtoffers uit de last. noodgebieden, is met ingang van Dinsdag een informatiebureau ge-' Pe circusvoorstellingen in garage opend in het St Vincentiusgebouw le Vr.ens. ten bate van het, bouwfonds verdieping) Ten Hagestraat 6, tele- van hefc D:aconessenziekenhuis. zul- foon 5334 I ,en ook geen doorgang vinden. Ook 3. Inlichtingen omtrent het lot van£e vertoningen van de film „Breda- slachtoffers aan hun familieleden zal, Oranjestad zijn afge-ast. voorzover deze inlichtingen beschik- y 1S aan a"e Bredase toneelver baar zijn. worden verstrekt door het en'gingen verzocht na 15 Februari Rode Kruis, Rechtestraat 24, tele- toneelvoorstellingen te houden, om joon 28S2 de baten voor de slachtoffers van de I grote watersnood zo hoog mogelijk Dit zijn de plannen. Het werk gaat op te voeren- onverminderd voort. Met tientallen I karrevrachten vol zijn reeds kleding- Polen aan de slaS stukken ingezameld en bijeenge-1 bracht in de Philips' Industriehal. De Eindhovense burgerij heeft zich op dit punt zeer goed geweerd. Honder den kostuums, jassen, mantels, bed den en dekens zijn reeds ontvangen. Maar het zal nog lang niet genoeg Jf.P? zijn. Ook de financiële acties lopen ÜI, a~n do0r. betuigen. Een geba; En zo móet het de eerste dagen ook blijven. Evacué's heeft. Eindhoven nog niet op grote schaal behoeven te verwerken. De kans bestaat, dat ze binnenkort komen. En ook dan zullen weer offers gevraagd worden. Maar sca°P van s-Hertogenbosch, heeft stadgenoten, bedenkt, dat het nog een bedrag van 10.000 geschonken steeds beter Is te helpen, dan gehol- aan het Nationaal Rampenfonds voor pen te moeten worden. I de slachtoffers van de grote waters- We hebben ons tot nu toe uitste- j nood, De N V. Confectiefabriek Lam- SS?SeWJfrtlkWf Komen op dn punt booy.Kl„„der in Den Bosch heelt ieS extin s kunnen ^ioer^of nog geen 10°°° dlt d°e' bijdragen geleverd hebben, doe het schikbaar gesteld. De ambtenaren dan zo spoedig mogelijk, want snelle van de Raad van Arbeid in Den hulp is dubbele hulp, Bosch besloten drie percent van hun Eindhovenaren toont wat ge waard maandsalaris af te staan en hr^r>cren zijt! I daardoor gezamenlijk een bedrag van 1000 bijeen. Raadsvergadering d6 Bossche AJC-ers hebben even- Volgende week Maandag gaat de eens hun aandeel geleverd. Zij zijn Eindhovense gemeenteraad zich bera- zo veel mogelijk ingeschakeld bij het den over de gemeentebegroting 1953. evacuatiewerk en hebben hun ge- Om vier uur 's middags wordt met bouw ingericht als evacuatiepost. de behandeling een aanvang ge- In Den Bosch hebben verder nog De in Breda en omst-eken woon achtige Poolse oud-militairen hebben een bataljon gevormd, dat op de meest bedreigde punten zal worden ingezet. Hiermee willen de in Neder land wonende Polen hun aanhanke- tuwe vaderland dat in officiële kringen op hoge prijs is gesteld. Bisschoppelijke gift Mgr W. P. A. M_ Mutsaers, bis- maakt; ze wordt Dinsdag om vier tal van andere perse uur voortgezet en vervolgens, men hoopt, op Woensdag verder af gewerkt. Let toch op! De politie meldt dat er gisteren weer vijf verkeersongevallen hebben plaats gevonden, waarbij gelukkig geen personen werden gewond. In een geval was de oorzaak dat de auto in slechte staat verkeerde. Zowel de stuurinrichting als de remmen wer den ondeugdelijk bevonden, hetgeen een proces-verbaal kostte voor de bestuurder en de eigenaar. In twee andere gevallen reden auto's te dicht achter elkaar, zodat, toen de eerste stopte, de andere auto's niet tijdig meer konden remmen. Het totaal aantal verkeersongeval len van 1 Januari af bedraagt nu reeds 95. Het devies: „Let toch op" blijft van kracht! Varia De wandelsportvereniging „De Zil vermeeuw" bestaat thans 12j jaar. Ter gelegenheid hiervan zal ook een junioren- en adspirantenafdeling wor den gesticht. Donderdagavond om half zeven zal de eerste bijeenkomst het bestuur van de Oeteldonkse Club. van de jongeren worden gehouden op de organiserende vereniging te Den Kruisstraat 150. De vredesbeweging „De derde weg" belegt Donderdag avond om 8 uur in „De Kroon", Boschdijk 36, een bijeenkomst, waar dr De Graaf uit Arnhem zal spreken. De Eindhovense Jazz Club heeft in verband met de ramp, die een groot deel van ons land heeft ge troffen, besloten de jazz-show van aanstaande Donderdag in het Rem brandt Theater met „Big Bill" Broon- zy niet te laten doorgaan. Als 't kindje binnenkomt Voor Toneelcyclus trad Dinsdag avond in gebouw „Katholiek Leven" De Haagse Comedie op met het blij spel van Roger MacDougall: „Als 't kindje binnenkomt". Verleden week gaven we hierover reeds een be schouwing naar aanleiding van een j valsbal. dat aanstaande Zaterdag- uitvoering in Den Bosch Ook m I avond reeds in ,,'t Silveren Seepaerd" et carnavalsfeest, dat steeds met zo'n intens plezier in Bergen op Zoom en Breda wordt gevierd, zal dit jaar niet doorgaan. Dit besluit hebben de plaatselijke carnavalsvereni gingen Dinsdag genomen. Zij menen zeer terecht, dat het geen pas geeft zich aan dolzinnige vreugde te buiten te gaan, terwijl tienduizenden landgenoten verdreven van huis en haard in de allerellendigste toestand verkeren. Het algemeen bestuur van de Bredase carnavalsvereniging heeft besloten dit jaar de subsidies van de gemeente en de bij dragen van de middenstand, die reeds zijn ontvange" in over leg met de betrokkenen, ter beschikking te stellr van het hulpverleningswerk. den kunnen vinden. Ze waren dood moe opnieuw op transport gesteld. Nu naar Tilburg. Direct stonden de doktoren van de G.G D. gereed om deze mensen te keuren, waarna de evacué's werden ondergebracht. In Tilburg is inmiddels onder voor zitterschap van wethouder F. Hoogers een Rampencomité gevormd, zodat reeds Maandagmiddag grote vracht wagens door alle delen van Tilburg reden om kleren en goederen in ont vangst te nemen. Het meele.en van de Tilburgers was zo groot, dat men vrachtauto's tekort kwam Ook op andere plaatsen toonden de Tilburgers, dat zij de helpende hand willen bieden. Op vele plaatsen wordt overgewerkt en de harmonie „Excel sior". die haar 55-jarig bestaan vier de, gelastte de feestelijkhedenaf, doch stelde een flink bedrag ter beschik king van het Rampenfonds. Suikerzieken Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken afdeling Eindhoven verzoekt zijn leden, die bij een eventuele evacuatie van dia betici uit de noodgebieden, huisves ting kunnen verschaffen, hun adres op te geven aan het secretariaat: Jan Cellierslaan 17. Zo mogelijk met vermelding van aantal, mannen, vrouwen of kinderen. De ontvangen adressen zullen aan de bevoegde evacuatie-instanties wor den doorgegeven. In Maastricht De Maastrichtse slagers hebben met elkaar een bedrag van ƒ3000 bijeengebracht ten behoeve van het Rampenfonds. De opbrengst van de Rode-Kruiscollecte voor dit. doel leverde een bedrag van ƒ15.000 op. Hierbij zijn niet de giften van de instellingen, bedrijven en grote za ken geteld. De burgemeester van Maastricht heeft verder besloten, dat in zijn ge meente de carnavalsfestiviteiten geen doorgang zullen vinden. Er wordt voor dit doel geen enkele vergun ning verleend. De kort-maar-krachtig-actie van de Tempeleers is goed geslaagd. De Tem- peleers hielden een kledinginzame- ling. Het ging zo vlot, dat reeds in de nacht van Maandag op Dinsdag 102.000 kilo kleding, dekking en schoeisel per trein en per Van Gend en Loos kon worden verzonden. De carnavalsvereniging „De Fla- rissen" te Gel een heeft besloten dit jaar de carnavalsoptocht niet te la ten doorgaan. Ook zij zijn een in zamelingsactie begonnen en hebben bovendien uit eigen middelen al een ferm bedrag voor de slachtoffers uit de noodgebieden beschikbaar gesteld. ROZ uit aether De Regionale Omroep Zuid heeft Dinsdagavond medegedeeld, in ver band met de algemene rouw, waarin thans ons land verkeert, de eerste dagen de normale uitzendingen te staken. Alleen voor het geven van berichten zal de "ROZ in de aether komen en wel elke avond om zes uur. In Limburg worden op grote schaal in elke gemeente acties gevoerd voor de noodgebieden, In enkele gemeen ten heeft men zelfs het ophalen van kleding moeten staken, omdat er geen ruimte voor opslag meer is. Over een paar dagen gaat men weer verder als de eerste oogst is afge leverd. De Heerlense carnavalsvereniging de Winkbülle heeft besloten dit jaar van een carnavalsviering af te zien De aangekondigde loterij gaat echter wel door. De hierdoor bijeengebrachte gelden worden afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. Hoe groot het medeleven is met de geëvacueerden bleek ook in Maas tricht, waar de burgemeester een op- instan- ties zich voor dit werk ingezet. Tal van schepen zijn uit de Brabantse hoofdstad naar de geteisterde gebie den gegaan; zakken werden met .duizendtallen beschikbaar gesteld. De Gruyter gaf er alleen reeds 15.000... De bisschop van Breda, mgr Jos. Baeten, heeft een bedrag van ƒ5000 beschikbaar gesteld en verder alle pastoors in zijn parochies verzocht aanstaande Zondag op grote schaal te collecteren voor de slachtoffers van de watersnood. De medewerking van het Bossche publiek in zake de hulp aan geëva cueerden is voorbeeldig. Dinsdagmor gen werd met luidsprekerauto's een oproep op de bevolking gedaan voor het verlenen van inkwartiering. Een uur later stroomden honderden Bos schenaren al naar het stadhuis om de nodige inkwartiering te bieden. Hierdoor was het mogelijk, dat in het doorgangscentrum, in de restau rants van de veemarkthallen, alle slachtoffers van de watersnood direct geholpen konden worden. Geen carnavalsfeest Gezien de omstandigheden heeft Bosch, besloten, het carnavalsfeest dit jaar niet te vieren. De secretaris van de Oeteldonkse Club heeft tn zijn zomerhuisje een gezin van elf personen uit Ooltgensplaat ingekwar tierd. De Oeteldonkse Club heeft be sloten, dit gezin te adopteren. In Tilburg Hoewel eerst verwacht werd, dat in Tilburg geen nieuwe evacué's meer zouden worden aangevoerd, kwamen Dinsdagmorgen weer vijfhonderd slachtoffers van de watersnood naar die stad. Het was een droevige stoet mensen, die in de gemeente Rucphen geen goed onderkomen had- Eindhoven heeft het publiek volop genoten van het uitstekende spel van Paul Steenbergen en Myra Ward, die ook hier net als in het burger leven een echtpaar vormden, Een beste avond, die de zorgen van de dag even deed vergeten. Hulpverlening De Eindhovense Rhythmclub geeft vanavond om acht uur in de Poort van Kleef te Eindhoven en Donder dagavond om acht uur in Cosmopo- liet te 's-Hertogenbosch specials jazz-avonden ten bate van het Na tionale Rampenfonds. De voetbalverenigingen Eindhoven en Brabantia spelen op 15 Februari een vriendschappelijke wedstrijd te gen elkaar, eveneens voor dit doel. Geen bal Het bestuur van de V.VV. heeft in verband met de nationale ramp besloten het gecostumeerde caraa-1 georganiseerd zou worden, geen door gang te doen vinden. Ook de carnavalsbals van de On derlinge Meierijse Handelsvereniging en de vereniging „De Limburgers", die op 14 en 15 Februari zouden plaats hebben, zijn om deze reden afgelast. Een voor het Rampenfonds ge houden collecte leverde ƒ477,77 op. Onze adressen Redactie en Administratie: Wll- lemstraat 10, Eindhoven. Telefoon Redactie 2453. Administratie 2083, Na kantoortijd: tel. redactie 4535. Redacteur voor Zuld-Llmburg: J. C. F. Berggren. Sint Maartenspoort 3, Maastricht, telefoon 3195. Administratie Hekel veld 15. Am sterdam, telefoon 38811. Postgiro 21876, Amsterdam. Abonnementsprijs: 44 cent per week, I 5.10 per kwartaal. Losse nummers 13 cent roep deed voor huisvesting ton be hoeve van driehonderd geëvacueer de kinderen. Binnen het half uur was al een voldoend aantal adressen bij een. Nieuwe adressen worden voor dit doel niet meer aangenomen. Vandaag en morgen zullen verder in Maastricht inzamelingen worden gehouden van duurzame levensmid delen. Het centraal adres hiervoor ;s patronaatsgebouw, Mariastraat 13, tel. 4285 en 6288. Heerlen zullen in de stads schouwburg enige evenementen wor den gehouden ten bate van het Ram penfonds. De pianisten J. Dusseldorf en Harrie Biesen geven er een reci tal. Bertus Aafjes houdt een lezing Het blijkt, dat in vers-mllende plaatsen minderjarigen van de ge legenheid misbruik maken door geld op te halen, dat niet op het juiste adres wordt afgedragen en dus ten onrechte wordt opgehaald. De com missaris van politie te Heerlen heeft hiervoor een officiële waarschuwing uitgegeven. Prachtig werk Tweehonderd militairen van de kaderschool uit Weert, hebben prach tig werk geleverd in Kloosterzande (Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen'). Zij maakten een einde aan de kritieke toestand bij de Kampersluis, waar door Walsoorden en Kloosterzande voor inundatie werden behoed en het aantal slachtoffers tot acht beperkt kon worden. Te Roermond. Weert, Sittard. Ven- lo. Maastricht en Kerkrade zijn de carnavalsbijeenkomsten, die deze week zouden plaats hebben voorlopig uitgesteld. Venray heeft besloten, de getroffen gemeente Hontenisse te adopteren. De inzameling van kleding in Roer mond en Weert had een schitterend verloop. De Weertse bevolking bracht twintig vrachtwagens bijeen. De de pots zijn stampvol, maar de aanvoer duurt nog onverminderd voort. Het Landbouwbelang te Weert stelde 3000 zakken ter beschikking van de ge troffen gebieden; de gebroeders Ver heggen uit Wessem zonder een motor- vlet, waarmede in de buurt van Fijnaart reeds meer dan honderd personen in veiligheid gebracht kon den worden. Kerkelijke en huis-aan-huis-collec- ten leverden tot nu toe de volgende bedragen op: Weert 1000 plus 8000 aan levens middelen; Roermond ƒ6000: Swalmen 1232,50; Baexem ƒ1100; Maasniel ƒ2035 en twaalf ton goederen, Wes sem 2236; Vlodrop 1732,90 en twee wagens goederen; Hom ƒ2769.73; Montfort 1300; Thom ƒ2200 plus acht kubieke meter kleding etc.; Maasbracht ƒ5145,55; Buggenum 1529,79; Echt ƒ9000, twee kub. me ter levensmiddelen en 22 kub. meter kleding; Linne ƒ250. Koningin Juliana heeft Dinsdag in gezelschap van een hofdame een be zoek gebracht aan de geteisterde ge bieden in West-Brabant. Overal heeft zij gesproken met de getroffenen. Om vier uur arriveerde koningin Juliana in Fijnaart, waar zij zich door de burgemeester op de hoogte van de toestand liet stellen. Zij be gaf zich daarna naar de school, waar geëvacueerden zijn ondergebracht. Het eerste gesprek voerde de Ko ningin met de heer en mevrouw De Weerd uit Oude-Tonge. Mer ontstel tenis hoorde zij de mededeling, dat in dit plaatsje 60 mensen de dood hebben gevonden. De vorstin kwam zeer onder de Indruk van een gesprek met het 12- jarige meisje Laane uit Halsteren. Het kind was de enige overgeblevene uit een gezin van zeven personen. Haar ouders en twee zusjes en broertjes zijn verdronken. In de cantine. waar eveneens men sen uit Tonge aanwezig waren, had de Koningin voor velen een bemoe digend woord. Zij begaf zich vervolgens naar Tholen, waar zij dé commandant van de Franse hulptroepen haar erken telijkheid betuigde. Via Bergen on Zoom vertrok de Koningin naar Soestdijk. Prinses Wilhelmina. die een bezoek had gebracht aan Zierikzee en Sla- venisse, kwam om zes uur te Bergen op Zoom aan, waar zij met de ge- evecueerden sorak. Zij vertrok later mr' de koninklijke trein. Met de sanering der binnenstad van 's-Hertogenbosch, speciaal in het Tolbrugkwartier (een wijk met veel krotten), zal zo hebben B. en W. meegedeeld in 1953 een fors begin worden gemaakt. Vlak bij dit kwartier gaapt sedert October 1944 een lege plek, midden in de stad. Het ligt in de bedoeling dit ter rein te bestemmen voor de bouw van een nieuw postkantoor, omdat het bestaande te klein is en geen uit breidingsmogelijkheden biedt. Het college van B. en W. neemt als maatstaf, dat binnen vijf jaar het hele Tolbrugkwartier nagenoeg moet zijn gesaneerd. Ook zal in dit kwartier een nieuw politiebureau worden gebouwd, waarvoor de eer ste voorbereidingen reeds getroffen zijn. Hans Dekkers heeft geen hartkwaal (Eigen nieuwsdienst) Hans Dek kers heeft de berichten, dat hij ver loren zou zijn voor de wielersport, omdat zijn huisarts een hartkwaal zou hebben vastgesteld, tegengespro ken. Hans Dekkers deelde ons mee hef nieuws uit de krant te hebben ver nomen. Na ruim vijf uur vergaderen nam de raad van de gemeente Heerlen Dinsdagavond zonder hoofdelijke stemming de begroting over 1953 aan. Jn tegenstelling met enkele leden uit de raad was wethouder Schutgens van mening, dat de sportraad wel de gelijk veel goed werk heeft gedaan. In elk geval zal men er in de naaste toekomst meer van horen. Hij deelde mee, dat de tarieven van het Sport- fondsenbad zullen worden herzien e^ enals de vermakelijkheidsbelas ting. Wethouder Beenen (k.v.p.) had een minder goede dag Hij kan maar geen gelijk krijgen bij de raad. De raad was tegen de instelling van een schooitandartseninstituut. omdat dit een bedrag van 40,000 gulden per jaar gaan kosten. Wethouder Beenen deelde mee, dat her recht van voorkeur niet alleen geldt voor particuliere woningbezit ters, maar ook wel degelijk voor de bouwverenigingen. Iets, dat door ver schillende leden nogal in twijfel werd getrokken. Het college meende afwijzend te moeten beslissen over een subsidie aanvrage van de Hervormde commis sie voor gezinszorg en Humanitas. Ondanks herhaalde verzoeken van mevrouw Pauien-Gerrits (arb.) en drs Kraaiieveld (c.h.u.l. Wethouder Jongen, de woning bouw besprekende, vond, dat Heerlen toch niet zo slecht gebouwd had, als de raad het wel deed voorkomen. Heerlen heeft meer behoefte aan de houw van middenstandswoningen dan aan arbeiderswoningen. Schier onoverkomelijke moeilijkheden biedt de onteigening van bouwgronden. De autobusdienst naar Meezen- broek zal binnenkort komen. De ver keerschaos op het Stationsplein zal spoedig tot het verleden behoren. 'Benoemingen bi j de Staatsmijnen Ir J. W. Fennell, thans bedrijfsin- gennieur ondergronds van staatsmijn Maurits, is met ingang van 1 April benoemd tot bedrijfsingenieur van staatsmijn Wilhelmina. Verder zijn bij de staatsmijnen be- noemd: Chef van het ondergrondse bedrijf van staatsmijn Emma (ingaande 9 Februari) de heer P. Fokkens, thans chef van het ondergrondse be drijf van staatsmijn Wilhelmina; Lot bedrijfsingenieur van staatsmijn Maurits ir J. Bloemendal, thans be drijfsingenieur ondergronds van staatsmijn Hendrik; tot chef van het ondergrondse bedrijf van staatsmijn Wilhelmina de heer F. Kneip, thans chef van het ondergronds bedrijf van staatsmijn Emma; en tot chef van de mijnbouwkundige staf van staats mijn Hendrik ir J. K. H. Jordaans, thans chef van de mijnbouwkundige staf van staatsmijn Wilhelmina. Concert Brabants Orkest. In het kader van de provinciale hulpactie ten behoeve van de slachtoffers in de getroffen gebieden hebben de leden van Het Brabants Orkest spontaan een bijzonder concert aan geboden. dat onder leiding van Hein Jordans op Donderdag 5 Februari om a,cht uur zal worden gegeven in de Grote Kerk te Breda In Wagenberg in Noord-Brabant is een kind van twee jaar omgekomen. De burgemeester van Terheijden, in welke gemeente Wagenberg ligt, deelt ons mee. dat alle woningen in de Dorpsstraat In Wagenberg vrij van water zijn en dat terugkeer van de geëvacueerde bewoners vandaag wen selijk is en geen moeilijkheden ondervindt. Wagenberg is te berei ken via de weg Made-Stuivezand-Hel- kant. (Van onze pariementsredactio) Het ligt in het voornemen van Minister Witte om eind volgende week een bezoek van twee dagen aan Maastricht en de Mijnstreek te brengen. Voorlopig is het bezoek vastgesteld op Donderdag en Vrijdag 12 en 13 Februari. Het programma is nog niet vastgesteld. De minister zal vergezeld zijn van de Directeur-Generaal voor de we deropbouw en Volkshuisvesting dr ir Z. IJ. v. d. Meer. In een lange stroom kwamen Dinsdagmiddag in Den Bosch de eerste evacué's uit Goeree en Overflakkee aan. Een trieste stoet van ongeveer twaalf hon derd personen, berooid van have en goed, liep van de Die- ze-haven naar de restaurants van de Veemarkthallen, die als ontvangstcentrum zijn inge richt. Dinsdagmorgen om zes uur waren deze personen op de boot gegaan, het onbekende tegemoet Zorgen, ellende en verdriet kan men van de gezichten van deze mensen, die apiper een bundeltje van hun belangrijkste spullen kon den meenemen, aflezen. Kinderen van twee, drie jaar sjokten aan moeders hand mee. Waarheen? Zij wisten het niet. De Bosschenaren, die het werk reeds hadden voorbe reid wel. Ongeveer een uur nadat de eerste vluchtelingen het restaurant waren binnengetreden, waren ze ge registreerd en met een auto op weg Het St Elisabethziekenhuis te T i 1- burg zal worden uitgebreid met een nieuwe vleugel. De aanbesteding heeft reeds plaats gehad en het werk is gegund aan de laagste inschrijver, de firma Heerkens van Bavel, voor de som van 425.225. De 32-jarige R o e r m o n d s e ar beider L. D. is door de politierechter veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf. D. had 57 gestolen uit de jaszakken van zijn patroon. De directeur van de Melkinrichting „St Antonius" te Venlo-Blerick, de 57-ja,rige C. J. van L., is door de Roermondse economische politierech ter beboet met 100, te vervangen door een maand hechtenis. De melk inrichting had op 3 October 1952 melk van een te laag vetgehalte ver kocht en afgeleverd aan een tweetal Venlose slijters. Te Neerkant (L.) heeft een koe van de landbouwer P. Jacobs het leven geschonken aan twee stierkal veren en een maaltje. Moeder en kalverdrieling maken het goed. In Heerlen wordt binnenkort wellicht een stadsbusdienst naar de wijk Meezenbroek in de dienstrege ling opgenomen. De directie van de LTM juicht het streven van de Mee- zenbroekers toe. docli het initiatief voor de nieuwe lijn dient uit te gaan van de gemeenteraad alvorens het gewenste resultaat bereikt kan wor den. De Roermondse politierechter heeft twee roekeloze autobestuurders veroordeeld tot een geldboete van 100 of 25 dagen hechtenis elk. Het waren de 24-jarige chauffeur J. N. uit Ophoven (België) en de 25-jarige Eindhovense vertegenwoordiger J. M. Roermond heeft in verband met de industrialisatie voor de eerstko mende tien jaren behoefte aan twin tig hectaren bouwterrein. Mede met het oog op de in het vooruitzicht ge stelde eploitatie van de Beatrixmijn te Vlodrop wordt verwacht, dat het Jaarlijkse vestigingsoverschot circa 300 personen zal bedragen. Het gewestelijk arbeidsbureau te Maastricht zal met ingang van 1 Maart districtsarbeidsbureau ge noemd worden. De zeven gewestelijke arbeidsbureau's in Limburg zullen gevestigd worden te Weert, Roer mond, Sittard, Heerlen, Venlo. Kerk rade en Maastricht. De Maastrichtse rechter veroor deelde J. F. G., los-arbeider te Susteren Dinsdagmorgen wegens het stelen van een rijwiel tot vijf maanden gevangenisstraf, met af trek. Twee Maastrichtse jonge lieden. de 18-jarige opkoper J. R. en de 20-jarige koopman W. C. S., wer den wegens diefstallen van oud ijzer respectievelijk veroordeeld tot een maand voorwaardelijk met een proef tijd van twee jBar en vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk, eveneens met een proeftijd van twee jaar A, v. L. en F, S. uit Maastricht die in December hadden ingebroken bij Vroom en Dreesmann, hoorden anderhalf jaar tegen zich eisen. J. V„ die op wacht had gestaan, kreeg een straf van tien maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Te Weert zal de draaibrug, in verband met de electriflcatie van Maandag 23 Februari tot en met Zaterdag 28 Februari voor alle weg verkeer gesloten zijn. Het verkeer zal dan over de Biesterbrug geleid worden. Voetgangers en wielrijders zullen per veerboot worden overge zet. Advies in. Limburg: naar hun tijdelijke verblijfplaats in de Brabantse hoofdstad. Het zijn uitsluitend personen uit Ooltgensplaat, De Bommel. Oude- tonge en Nieuwetonge, waarna de twee laatste plaatsjes ernstig zijn getroffen. Onbeschrijfelijk. In het ontvangstcentrum spraken we met de landarbeider A. Borger- man uit Oudetonge, die ons vertelde hoe hij met vrouw en drie kinderen de dood recht in de ogen heeft ge zien. De Schoolstraat, waarin hij woonde, is weggeslagen en hij heeft verschilk--.de buren zien verdrinken. Het was onbeschrijfelijk. Ellende, niets dan elleende zweefde hun in het hoofd Het was voor het gezin Borgerman de tweede keer. dat het moest eva cueren. Eerst in 1944, toen de Duit sers hun dorp onder water zetten. Anderhalf jaar heeft het gezin toen in Groningen gezeten. Toen het te rugkwam. was alles weg. „Na acht jaar hard werken, zijn we er weer bovenop gekomen", zei de heer Bor german. „en nu is het weer mis. Op nieuw zijn we alles kwijt," Veel hoop over het lot van hun ouders, bejaar de mensen uit Nieuwetonge, hadden zc niet. Huis gevorderd Dat men in Den Bosch snel weet en kan handelen, bleek duidelijk. B. en W. van Den Bosch, die in het ontvangstcentrum aanwezig waren, besloten een huis in Orthen, dat reeds acht maanden leeg stond, te vorderen voor een gezin uit Oude tonge van dertien personen. Dinsdagavond was het huis ook in gericht, De pastoor van Orthen had in een korte hulpactie er voorgezo.gu dat kachel en huisraad aanwezig waren. De protest-commissie van de KNVB behandelde Zaterdag verschillende protesten. In de eerste plaats dat van VVV betreffende de uitwedstrijd tegen MVV op 21 December. Het pro test werd niet ontvankelijk verklaard. De uitslag van deze wedstrijd blijft derhalve 2—2. VVV 2 had meer succes, Het pro test betreffende de wedstrijd tegen Bleyerheide 2 werd toegewezen en de uitslag veranderd van 1—2 in 1—1. Het protest van Hoensbroek tegen VVH'16 is afgewezen. De uitslag blijft 2—1 voor VVH'16. Te Maastricht is onder leiding van de commissaris van de Koningin een coördinatie-commissie werkzaam. Hierin is het bisdom Roermond ver tegenwoordigd in de persoon van mgr Jenneskens te Meerssen. terwijl verder zijn opgenomen, behalve de kringcommissaris van het Neder landse Rode Kruis in Limburg en de voorzitter van de afdeling Lim burg van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, de hoofden van diensten en instanties, die bij de hulpverlening ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood be trokken zijln. De taak van deze commissie is de verschillende problemen, die in Lim burg rijzen bij de inzameling, de opslag en de bestemming der goede ren voor de getroffenen, te bespre ken en tot een oplossing t.e brengen, om daardoor die activiteiten in goede banen te leiden. De spontane en enthousiaste mede werking van de bevolking, waarvan met dankbaarheid wordt melding ge maakt, heeft geleid tot een dermate grote toevloed van allerhande goe deren, dat in verband met het nij pend tekort aan opslagruimte, drin gend wordt aangeraden tol nader order de inzameling van goederen op te schorten. Gisteren zijn te Maastricht vier ongelukken gebeurd. Om vier uur 's middags had op de noordelijke rij baan van de Stationsstraat een aan rijding plaats tussen een personen auto. bestuurd door II. en een wicl- rijdster De Gr. De vrouw werd vrij ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis St Annadal vervoerd worden. Op de St-Servatiusbrug kwam de heer D. bij het oversteken van de rijweg te vallen en brak zijn linker onderbeen. Op de Wi'lhelmdnabrug, bij de Markt, reed de motorrijder Fr. een voetganger aan. Deze voetganger werd een eind de weg opgeslingerd. Het slachtoffer is in uiterst zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis gebracht. Op het kruispunt van de Maas trichtse Brugstraat en de Kleme Straat reden een autobus en de wiel rijder C. L. op elkaar in. Gelukkig liep hier alles nog goed af. In het zuiden zijn de laatste weken de volgende grote werken gegund: Zevenbergen het bouwen van een Hervormd Rusthuis voor ouden van dagen aan de gebr. Gelijns, Zeven bergen voor ƒ387.778. Horst het bouwen van een land en tuinbouwschool aan gebr. Hoebers te Horst voor- 130.393, Maastricht hefc bouwen van een wijkhuis aan de dr Schaepnïanstraat aan de 'fa A. Teunissen te Valken burg 85.000. Udeh het bouwen van 26 duplex- svonïngen gegund aan J. Bosch te Breda voor ƒ283.500. Heeze een zusterklooster met tehuis voor bejaarden aan H. Huybrechts te Heeze voor ƒ319.100. Maasbracht tien duplex-woningen gezund aan Ch. Corstjens te Torn voor 126.703,50. Oirschot het bouwen van 13 arbei derswoningen en het slopen van 6 oude woningen gegund aan F. Adriaans te Oirschot voor 109.600, Oss het bouwen van tien duplex- woningen aan de Lijsterlaan aan W. v. d. Pas te Oss voor 108.200; 16 eengezinswoningen aan de Kroon- straat is gegund aan de Aannemings combinatie te Oss voor 127.954. Teteringen het bouwen van twaalf woningen en bergplaatsen gegund aan P, H. Janssens te Breda voor 112.000. Breda het baggeren van een ge deelte van de Mark is gegund aan G. Dikkenboom Sybrandie te Oude Harske voor ƒ225.400. Personeel Raden van Arbeid geplaatst bij bedrijfsverenigingen (Eigen«nieuwsdienst) De honder den ambtenaren van de Raden van Arbeid, voor wie als gevolg van de inkrimping van het werk van de Ra den op 1 Januari, ander werk moest worden gevonden, zijn vrijwel allen geplaatst bij de bedrijfsverenigingen. De Raden van Arbeid zijn niet langer betrokken bij de uitvoering van de Ziektewet en de Kinderbij slagwet. Deze sociale voorzieningen zijn ondergebracht bij de vakbedrijfs verenigingen, die ook de Werkloos heidswet uitvoeren De vakbedrijfsverenigingen hebben vele deskundige ambtenaren van de Raden van Arbeid overgenomen. De reorganisatie van de sociale verzeke ring heeft dus voor het personeel geen ongunstige gevolgen gehad. De Raden van Arbeid kunnen thans van het personeel, dat nog bij hen in dienst is. nagenoeg niemand meer missen. Slenaken heeft te weinig raadsleden O Na de ontslagneming van twee wet houders en een raadslid van de ge meente Slenaken (L. zij wilden niet samenwerken met de herbenoem de burgemeester bestond de raad van deze gemeente slechts uit vier leden. Twee nieuwe candidaten werden benoemd verklaard. Een hunner heeft de benoeming inmiddels aan genomen, de tweede heeft nog tijd bot 5 Februari om zijn geloofsbrieven over te leggen. Aangezien twee andere candidaten in het buitenland vertoeven zijn de lijsten uitgeput en zal de gemeente raad van Slenaken tot de nieuwe verkiezingen slechts uit zes leden bestaan. (Eigen nieuws') ;-nst) In de K.M.A. te Breda, waar duizend evacué's zijn ondergebracht, zijn vijftig babies ge boren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4