Water stroomt van Moerdijk tot aan Bergen op Zoom Hoogste waterstand ooit waargenomen leidde tot ramp Toestand onbeschrijfelijk Plotseling hing een helicoptère voor het raam Regeling nood- uitkering Boten met voedsel naar Zeeland Het gaat om onze zaak Bewogen rede Schenkingen vrij van belasting Jeeps over dijk Roeiboot verschijnt aan de horizon Frankrijk helpt ons spontaan HET VRIJE VOLK WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAÜ1NA 5 Gisteren zijn tachtig vissers boten met voedsel naar Noord- Beveland vertrokken, vijftig naar Zierikzee er drieëntwin tig naar Middelharnis Middel- harnis heeft ook 2500 dekens gekregen en een lading hooi Maandagavond zijn schepen met brood en margarine gezonden n-<ar Ouddorp en Bruinisse. Naar enkele plaatsen zijn boten vertrokken met brood en lege zakken, om aardappe len af te voeren. Door de lucht zijn o.a. 60.000 bro den. 10.000 pakjes margarine. 2000 kilo kaas. 2000 kilo worst. 5000 blikjes melk, 5000 pakjes kindermeel en 2Ó00 blikken met stamppot naar het vlieg veld Valkenburg vervoerd, van waar uit voedseldroppings worden georga niseerd. In Den Haag en Rotterdam zijn grote centrale levensmiddelendepots gevormd, om aan alle aanvragen zon der tijdverlies te kunnen voldoen. Van overal Bij de zeven grote opslagplaatsen van het Rode Kruis in Den Haag reed een ononderbroken stroom van vrachtwagens Dinsdag af en aan. Uit alle delen van het land kwamen zen dingen kleding binnen. Op een gegeven ogenblik arriveer den uit verschillende plaatsen dertig wagens tegelijk. In de Houtrusthallen lagen de kle ren in bergen tot drie meter hoog Honderden vrijwilligers sorteerden de goederen onder leiding van personeel uit confectiebedrijven. Tientallen tonnen aan kleding en schoeisel werden naar Rotterdam, Breda. Bergen op Zoom en alle an dere plaatsen vervoerd, waar evacué's zijn ondergebracht. Ook zijn Dinsdag enkele lichters met kleding regelrecht naar Zeeland gevaren. (Van een onzer verslaggevers) Het is haast onbeschrijfelijk in Noordwest-Brabant. Er zijn misschien eilanden, die nog meer getroffen werden en waar nog meer doden zullen zijn. Maar ook hier is de ramp ontzettend. Dit Noordwe«t-Brahant is in één dag een land geworden van leed en af mattende droefenis. Een streek, waar doden in practische en noodzakelijke zakelijkheid worden vervoerd in bestelwagens en waar over die doden wordt gesproken in nummers. En zo zonderling: ook een streek, waar je zou willen schreeuwen om een kind, dat over de weg zeult met een dier. dat liet heeft erred en over een man. die een oude vrouw zoekt, een moeder, die iedereen vraagt waar haar dochter is: hebt u haar ook gezien? Westelijk Noord-Brabant is een streek geworden, waar modderige wegen door rimpelige watervlakten voeren. Links water en rechts water en water vooruit. Zo veel grauw water, dat na een paar uur je ogen afstompen en je het bijna gaat accepteren: ..normaal" Normaaldie weggezakte huizen, die staketsels van bomen, de torens van verdronken kerken en de opgeblazen cadavers van vee langs de kant: paarden met open bekken en blauwe lippen en grote, glazige ogen. Het lijkt een nachtmerrie. Een nachtmerrie van Bergen op Zoom tot Moerdijk. In dit Westelijk Brabant, worden op het ogenblik troepen loeiende koeien lancrs een weg gedreven waar een andere troep vee uit tegenover gestelde richting komt. Militaire politie leidt ah in oor logstijd het verkeer Kolonnes rijden in één richting kolonnes komen uit de andere richting Het is een streek, waai bootjes met mensen over de vlakte komen, mensen, die gered werden en die dan op het droge stappen met niets anders in de hand dan een oude wollen deken en een tinnen pulletje om bloemetjes in te zetten Auto's met zandzakken kruipen over smalle, nog weinig begaanbare dijken. In de lucht cirkelen vliegtuigen: gewone machines en helicoptères. Van een huis, tweehonderd meter van de weg af, waait een wit, stuk goed, een noodkreet: in dat huis wonen nog mensen, maar et- is geen boot om ze te redden Van Bergen op Zoom tot Hal steren staat het water. Het loopt westelijk van de weg Bergen op ZoomSteenbergen. De weg is nog begaanbaar, tot enkele kilometers van Steenbergen. Dan loopt ook daar het water over de dijk. Het stroomt tot Kruisland en Oud- Gastel: een enorme binnenzee. Het loopt naar het Noorden tot Stam persgat en Standdaarbuilen en ver- (Van een onzer verslaggevers! Een helicoptère heeft Leen- dert de Boer gered De boer van Ringdijk 17 in Kcrkwerve op Schouwen. En ook zijn vrouw en dochter en zijn twee zusters. Zij werden uit het dak raam van een huis gehaald vlak voordat dat huis ging in storten. In het jeugdhuis in Wemeldinge, waar zij verbijs terd om de kachel zaten als evacué's, hebben zij mij verteld hoe het ging. Rond dat huis van Le*ndert de Boer steeg Zondagmorgen het water. Hij besloot zijn vee in veiligheid te brengen, ging later met zijn vrouw en dochter weer terug. „Als je Je huis zo droog ziet staan, wil je niet geloven, dat, het zal onderlopen", maar het huis liep onder en Leendert vluchtte met zijn vrouw en dochter naar zijn zusters die in het huis verderop in een hoger gelegen gebied wonen. Daar moesten zij Zondagmiddag naar de zolder vluchten Rondom het huis stond de toen al onmetelijke, een zame watervlakte. Zij hebben samen gebeden, Zij hingen een laken uit het zolderraam en zij wachtten De zusters hadden gezorgd dat op de zolder een spiritus brander was, een emmertje drinkwa ter en een zak aardappelen. Die aardappelen konden worden gekookt op de spiritusbrander Zon dagmiddag zagen zij een vliegtuig, het ging voorbij Er kwam nog een vliegtuig, een klein geel toestelletje, een der zusters vloog naar het raam. Zij schreeuwde: „Hij ziet mij, hij ziet ons". Het huis schudde Zij lacht toen. dat de piloot een teken gaf. Hii gooide ook iets uit het toestel, een soort slaaf Toen vloog ook dit toestel de grauwe dag in en bleven zij weer alleen achter. De nacht kwam Het water bleef stijgen en het huis begon te schud den c -i te scheuren Wie ze hoort ver tellen, deze vijf mensen, kan alleen bi' benadering gissen wat er in hen moet zijn omgegaan. Zij zijn op bed gaan liggen, in het wankele huis. zonder dat zij sliepen. Het werd Maandagmorgen. En in eens. terwijl zij nog op hun bed lagen, hoorden zij iets Ik dacht, dat ik droomde, vertel de De Boer. Vlak voor het raam, even schuin er boven, hing een helicop tère. een touw met een lus bungelde vlak voor het raam. Eerst is een zuster met Neeltje de Boer in het vliegtuig gehesen. Het toestel verdween en met zijn drieën bleven zij achter in het schud dende huis. Ruim een half uur latei- kwam de machine terug De Boer zelf en zijn vrouw zijn toen aan boord gehesen. De tweede zuster bleef achter alleen, en biddend. Zij dacht wel zonder hulp dooi het raam te kunnen klimmen. En weer kwam de machine met zijn twee piloten, mannen met bril len en koptelefoons. d:e niets zeiden en wier namen aan de geredden onbekend zijn gebleven De laatste van deze vijf kwam ook aan booid. maar zij vlogen toen niet direct naar Zierikzee, want. er gens in de woestenij zag een der vliegers iets dat op een vlag leek... Van dak gehaald Zo hebben zij bij toeval ook Kees Boot. een boerenzoon van 26 jaar van het dak van een schuur kunnen halen. Een man die zichzelf al had afgeschreven, omdat hij te uitgeput was om nog te vechten, maar die zijn laatste restje energie bijeen bracht om te zwaaien met een stuk wit goed toen hij de helicoptère zag. Zo werden Maandagmiddag zes mensen gered van het verdronken Schouwen-Duiveland. Zes van de velen. „Ik heli", zegt mevrouw De Boer, „die piloot een hand gegeven." Deze Zeeuwse heeft waatschijnlijk met deze zwijgende handdruk uit drukking gegeven aan wat met geen duizenden woorden gezegd zou kun nen worden. DE OORZAAK VAN 0E RAMP Hel verloop van de storm der langs de hoofdweg naar Zeven bergen tot aan Klundert. Willemstad ligt weer droog, maar is volkomen geïsoleerd. Bij Fijnaart ten zuiden van Willemstad is nog één polder drooggebleven. Een stuk land waar sedert Zaterdagnacht lentallen mannen zonder rustzonder slaap en zonder voldoende voedsel vechten en vechten, vechten voor het behoud van een dijk Ook dit is misschien maar een detail in het totaal van deze waters nood, nauwelijks belangrijk in het geheel. En toch... H alsteren Wij waren in Halsteren, waar achttien doden vielen. Halsteren-dorp bleef droog Maar een paar honderd meter op de weg die naar Tholen liep, begint het water. Er stonden militairen met de bajonet op het geweer de wacht te houden. Nie mand begreep goed waarom Er voe ren bootjes heen en weer en een bootje bracht twee doden. Zij wer den op een vrachtauto geladen. Mannen van de PIT waren bezig een kabel uit te leggen. Zij probeerden, de kabel over de bomen te leggen en zo een nieuwe verbinding met Tholen te maken. Maar zij kunnen weinig uitrichten: ook zij hadden geen boot. Verder, op de weg naar Steenber gen, stond een troep so'daten mets tc doen. Een jeep kwam aanrijden met totaal zeven zakken zand. Er waren meer dan dertig man om die zeven zakken zand op dc weg te gooien. Men wilde proberen, om van d!e weg Halste-en-Steenhergcn een waterkering te maken. Maar, vertel de de commandant ons. wii kinnen niet voldoende materiaal krijgen. Verder naar het Noorden lag Oudenbosch, centrum der hulpverle ning. een Dlaats vol mensen, met bundelt ies kleren, tassen en node loze st"'-k?n hu'sraad Van moeders en vade-s met kinderen, die zaten op stoepen. Fijnaart En er was Fi.inaart. Dat Fijnaart waar sedert Zondagmorgen alleen nog de weerbare mannen achter bleven, waar 39 burgers verdronken en zes militairen, en waar nu ge vochten wordt voor het behoud van een wi.ik en daarmee voor het be houd van al die nieuwe huizen, die in Fiinaart na de oorlog werden ge bouwd. Over Fiinaart alleen zou een krant vol te schrijven ziin. Laten wij nu alleen iets vertellen over Marinus Schoon, die Zondagmorgen uit Wes- sem kwam in Limburg, want mogelijk symboliseert hi.i met zijn verhaal de toestand bij Fijnaart. Schoon werkte in Limburg op een steenfabriek als bedrijfsleider Toen hij hoorde van de ramp. ging hij met de chauffeur, ziin coPega. een vracht auto en een motorvlet halen Twintig mensen heeft nu Marinus Schoon uit huizen en uit bomen ge haald. En hij zegt: „Als het er maar De nationale ramp heeft alle sluimerende krachten in ons volk wakker geschud. Hier past slechts een diep beleven van het goddelijk gebod: zijn naaste lief te hebben als zich zelf een gebod dat geen plaats laat voor willen of niet willen. Het gaat om onze zaak, de zaak van het ganse Nederlandse volk Moge de geest van barmhartigheid vaardig blijven over regering, volks vertegenwoordiging en geheel ons volk. Zo sprak de voorzitter van de Tweede Kamer, dr L G. Kortea- horst vanmiddag bij de aanvang van de vergadering. „Onze gewone werkzaamheden mo gen geen aanvang nemen", zei hij ver der onder meer. „voordat ik namens u een sober woord gesproken heb over de gruwel der verwoesting, die zich onverhoeds en genadeloos op een groot deel van ons volk heeft gestort en die door gans de natie wordt ondervonden als een onheil dat ons allen in rouw heeft gedompeld om het dierbaarste wat wij bezitten: het leven, het geluk en de veiligheid van onze medeburgers. Elkeen heeft de plicht een drieledig programma te helpen uitvoeren: red den. verzorgen en herstellen. Eerste Kamer Ook in de Eerste Kamer hebben de voorzitter en de regering aandacht besteed aan de ramp. die ons land getroffen heeft Mr Jonkman, de voorzitter van de Kamer zei, dat ons land zwaarder verhezen zijn toegebracht dan ooit tevoren. Ons past deelneming met de slachtoffers en dankbaarheid voor de reeds on dervonden steun uit binnen- en bui tenland. een geweest was. was ik al tevreden geweest." Hij vertelde ook: „Ik heb gehuild hier. maar ik schaam mij er niet voor". Op een plank op zolder Dat was toen hij een vader en een moeder en drie kinderen vond op de zolder en onder de pannen van een oud huis. op een plank, die over een paar balken was gelegd. Die plank lag onder het dak en was de enige plek. die nog droog was. En de kinderen waren verstijfd, hadden geen eten gehad en hadden niet eens kousen aan Acht en veertig uur heeft deze Schoon uit Limburg niet geslapen Desondanks is hij gisteravond met zijn vlet en zijn vrachtauto verder getrokken om weer te helpen En daar was dat stuk dijk bij Klundert, de enige bescherming van het deel van Fijnaart, dat nog ge spaard bleef, mannen met ingevallen gezichten en zware baarden smeten daar zandzakken tegen de dijkwand Zakken die telkens opnieuw in zware vrachtauto's werden aangevoerd Hier een prachtig staaltje van orga nisatie Er was een ambtenaar van de se cretarie van Fijnaart, die van Zater dagnacht twaalf uur af in de weer is. Er was een meisje, dat niets heeft ge daan dan koffie maken twee dagen lang, zonder te slapen. Dit is ongeveer het beeld van Noordwest-Brabant Het is haast on voorstelbaar Dit is een streek, die in deze uren vol is van ellende en wan hoop en chaos, maar ook van zeld zame moed. van uithoudingsvermo gen, van volharding en van prachtige organisatie. Staande voor een kaart van de i afgelegd over de noodtoestand, waar- ovsrstroomde eilanden heeft minister- in het Nederlandse volk. zo kort na president dr Drees gistermiddag in de oorlog, opnieuw is geraakt, de Kamer een regeringsverklaring 1 REGERINGSVERKLARING IN DE KAMER Minister-president Drees heeft vanmiddag: omstreeks een uur een regeringsverklaring afgelegd in de Tweede Kamer. Dr Drees zei dat over de omvang van de ramp nog steeds geen volledig overzicht is te verkrijgen. Een van de zwaarst getroffen gebieden is de provincie Zeeland, doch ook de Zuidhollandse eilanden en West-Brabant hebben het zeer zwaar te verant woorden. Verontrustend is boven alles het grote aantal slachtoffers. Reeds is met zekerheid vast te stellen dat 627 doden te betreuren zijn, doch nog steeds komen nieuwe meldingen binnen, zodat gevreesd moet worden, dat dit aantal met enige honderden zal stijgen. Getracht wordt een overzicht te krijgen van de namen, opdat de familieleden kunnen worden ingelicht. De zeestanden die tot de ramp hebben geleid, waren belangrijk hoger dan ooit is waargenomen gedurende de periode dat geregeld waterstands- waarnemingen zijn verricht. Overeenkomstig het wezen van onze waterstaatsorganisatie zijn Zon dag direct de eerste maarregelen ge troffen door de waterschapsbesturen, daarbij geassisteerd door personeel van de provinciale walerstaalsdicn- sten, dat voor zover nodig leiding en voorlichting gaf. Ook van de zijde van de Rijkswaterstaat werd hulp verleend. De wijze waarop Nederland is te hulp gesneld is boven alle lof ver heven. Vrijwilligers uit alle kringen hebben zich gemeld. Giften in geld en goederen stromen binnen. Uit Su riname en de Antillen komen be richten binnen waaruit blijkt dat aj- daar hulpacties worden georgani seerd. Uit vele landen zijn aanbie dingen tot financiële en materiële hulp ontvangen. De regering stelt deze blijken van medeleven op hoge prijs. Ze heeft deze voor een belangrijk gedeelte reeds kunnen aanvaarden. Naast aanbiedingen uit landen als Canada. Indonesië. Duitsland en vele andere zijn het voornamelijk die van Amerika. Engeland. Frankrijk en België, welke ten gevolge van de vorm der hulpverlening en de situa tie van het ogenblik in een onmid dellijke behoefte voorzien. Evacuatie Onmiddellijk na de ramp is be gonnen met de evacuatie van slacht offers. Provinciale evacuatie-instan ties hebben alle mogelijke maatrege len genomen. De evacuatie is nog verre van voltooid: te wezen valt, dat in totaal zeker 50.000 personen elders moeten worden ondergebracht. Ook kan het cijfer nog slechts met voorbehoud worden gegeven De rege ring doet een dringend beroep op allen, die ondanks de woningnood nog in staat zijn slachtoffers op tp nemen, zich daartoe beschikbaar te stellen. hulpverlening en herstel betrokken zijn. zal worden bevorderd door de instelling van een coördinatiecom missie Watersnood 1953, welke onder leiding van minister Beel aan het werk is gegaan. Ter leniging van de nood der slachtoffers van de over stroming heeft het Nederlandse Rode Kruis de inzameling en verstrekking van goederen zoals kleding en dek- k'.ng op zich genomen Daarnaast zal zeer veel geld nodig zijn voor ver lening van nooduitkeringen aan hen die alles hebben moeten achterlaten Het Nationaal Rampenfonds, in welks bestuur vertegenwoordigers van de departementen van Binnenlandse Zaken en van Maatschappelijk Werk zijn opgenomen, heeft zich belast met de inzameling van geldelijke bij dragen. Dr Drees vervolgde: Na het over zicht dat ik heb gegeven over onze eigen nood. mijnheer de voorzitter, zou ik van deze plaats er aan willen herinneren, dat ook onze buren aan onze Zuidgrens en aan de overzijde van de Noordzee getroffen zijn door hetzelfde geweld der elementen, dat de ramp over Nederland bracht. Het is de regering een behoefte uiting te geven aan haar medeleven met onze Belgische en Britse vrienden. Worsteling Mijnheer de voorzitter, aan het slot van mijn uiteenzetting nog een kort woord over de worsteling waar in wij staan Een worsteling met het water en met grote menselijke nood Ik weet niet of het anderen bij het luisteren naar de radio gegaan is zoals mij. Bij mij kwam de herinne ring op aan de radioberichten die binnenstroomden op de 10de Mei 1940. het ene nog onheilspellender dan het andere. In de laatste dagen Is het weer een beeld van harde strijd, waarin wij op punt na punt werden teruggedrongen. Maar er is gelukkig een diepgaand onderscheid Het is thans geen strijd tussen mensen. Er is bij de afweer van krachtige natuurkrachten en bij de pogingen hulp te verlenen aan hen. die van alles beroofd werden, slechts sprake .van menselijke soli dariteit, in eigen land en daarbuiten. Minister Drees heeft de volgende belastingmaatregelen aangekon digd: 1. Schenkingen aan het Nationaal Rampenfonds zijn .vrijgesteld van inkomsten-, vennootschaps- en loonbelasting tot elk bedrag. De normaal geldende beperkin gen zijn voor dit geval dus op geheven. Wel moet er een schriftelijk bewijs zijn. 2. Over bedragen, verdiend met overwerk en afgestaan aan het Rampenfonds, wordt geen loon belasting geheven. 3. Bedrijfsvoorraden, geschonken aan Rode Kruis of ndere nader aan te wijzen instcll n- gen, komen ten laste van de fiscale winst. Er wordt ook geen omzetbelasting van gehe ven. Voor tabak geldt In deze gevallen vrijstelling van ac cijns. 4. Verzoeken om uitstel van be lasting. afkomstig van door watersnood getroffenen, zullen zo ruim mogelijk worden inge willigd. Voor het ogenblik vallen alle on derscheid en tegenstellingen weg en is er enkel de vurige wens eendrach tig alle krachten in te spannen tot afweer van de nood en voor de hulp verlening tot wederopbouw. Acht bewoners van het eiland St. philipsland zijn in het water het le\cn gekomen. Deze trieste medpieling ons in een kort te'r "migesorek dat onze redactie om half een kon voeren. De mededelingen van deze zijde over het naburige Schouwen Duive- land waren zeer somber De bewoners zijn gevlucht in bomen en kerken. Zij zitten zonder eten U:t- West-Brabant trachten auto's volgeladen met. boten, tevergeefs St Philipsland te bereiken en vandaar naar Schouwen Duiveland over te steken De wegen kunnen hier uit sluitend worden gebruikt door lichte Jeeps, die thans in vrij groot aantal over de weg van Steenbergen St Jacoba in aantocht zijn. Hoe zij over de Zijpe moeten ko men is nog een groot vraagteken. (Van een onzer verslaggevers) Cornells Hillebrand uit Dui- vendijke op Schouwen was Zondagnacht met zijn vrouw en drie kinderen (6. 4. en an derhalf jaar) naar de zolder verhuisd Zijn zwager in het huisie ernaast ook Zij sloegen de tussenwand er uit, zodat ze ten minste samen waren. Toen het licht werd zagen zij uit het dakraampje niets dan water. De nacht werd meer wakend dan slapend doorgebracht Zij merkten dat schepen op zee met schijnwerpers in de weer waren. De Maandag verliep zonder dat er redding kwam opdagen, wel werd een rubberboot uit een vliegtuig uitgeworpen, maar deze dreef te ver af. Toen het water even zakte, mat Cornells Hillebrand met een stok de diepte van het water en zich zelf. Hij stapte er in om zo mogelijk de dijk te bereiken, maar het ging niet. Sinds dien heeft hij slechts een hemd aan gehad. Maandagnacht werd de toe stand steeds erger. De koude was wreselijk. Huis stort in Om acht uur gelukkig was het net een beetje licht begon het huis in te storten. Zij werkten zich met z'n allen op het stuk dak dat over bleef. Dit was ongeveer twee meter breed. De kleine Cornells (zes jaarl geraakte echter klem tussen twee balken. Eerst konden ze hem niet vinden, maar 't kereltje riep „Pappa, pappa". Toen trokken de mannen aan hem, zo hard ze konden. De vader over woog zelfs nog zo mogelijk het vast geraakte been van de jongen af te breken. Eindelijk was het ventje, dat begon mee te werken, toch los. Toen wij hem Dinsdagmorgen za gen (enkele uren later dus» had hij slechts een wond aan het Imo'd Maar hij keek bij het verhaal van zijn vader met grote angstogen toe, alsof hij alles nog eens beleefde. Als in een boot "Ondertussen had men de hoop op redding opgegeven. „Wij dachten dat we gingen sterven", vertelde de vader. „Twee nachten en een dag was er geen hulp komen opdagen en nu zou het laatste stuk van het huis weldra instorten. Wij zwaaiden heen en weer alsof we in een boot zaten." Maar zie, even later verschenen roeiboten aan de horizon. De hele familie schreeuwde. De boot kwam naar hen toe. Zij scheepten zich in en werden naar Kerkwerve gebracht. Daar gingen zij over op een grotere boot en die bracht hen naar Zierik zee. Aan boord kregen zij te eten en kleren. Zo kwamen zij in Bergen op Zoom aan. (Van onze correspondent te Parijs, L. J Kleijn) Zelden heeft de bevolking van Frankrijk zo intens meegeleefd met Nederland als tijdens deze overstro mingsramp. De voornaamste bladen hebben hun eigen verslaggevers naar de overstroomde gebieden gezonden, die het Franse publiek dagelijks op de hoogte houden. De hulpactie is volkomen spontaan uit de grond geschoten Het Rode Kruis heeft onmiddellijk een groot aantal dekens ter beschikking ge steld. die deels nog in de nacht van Dinsdag op Woensdag zijn verzon den Ook het Leger des Heils is een hulpactie begonnen. De bank Jordan heeft zich beschikbaar gesteld om giften in ontvangst te nemen en *n de loop van Dinsdag kwam het geld bij tienduizenden francs tegelijk bin nen. Het gezantschap in Parijs wordt door honderden Fransen opgebeld, die goederen willen afstaan of kin deren willen opnemen Het ministerie van Verkeer heeft locomotieven aangeboden De Nederlandse verenigingen heb ben aan hun leden vooral textiel- goederen gevraagd. De consulaten en het gezantschap komen handen ie kort om de goederen te verwerken. Per KLM en vrachtauto gaan hon derden tonnen naur Nederland. (Van onze parlementsredactie) Minister-president Drees heeft in zijn rede in de Kamer een aantal maatregelen aangekondigd, die de regering zal nemen ter leniging van de directe nood. Deze maatregelen komen hierop neer: er zal in sa menwerking met het Nationale Rampenfonds worden begonnen met het geven van nooduitkeringen aan de getroffenen Üaarmep zal de re- gcl'ng roor oorlogsslachtoffers wor den gevolgd De gemeentebesturen is gevraagd zich met de uitvoe ring te belasten. Voor schade aan woningen en andere eigendommen in de privaatrechtelijke sfeer zal een regeling worden getroffen in de geest van de wet op de materiële oorlogsschade. —Voor hrr«tel van landbouwgron den boerderijen en bedrijfsinrich tingen zullen dezelfde organen werkzaam zijn als in 1945, Voor de leniging van de directe nood en vooi de vergoeding van verloren k'eding en andere particu liere bezittingen zal in de eerste plaats een beroep worden gedaan op de offerzin van het Nederlandse volk in al zijn geledingen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3