Reddingwerk op schaal aange rote Hulp stroomt toe van alle kanten Alleen al in Stavenisse nu 108 doden Vaartuigenvliegtuigen en auto's snellen te hulp Vissersschepen167 in getalvaren op Waardig getuigenis De grendel weg Vluchten kon niet meer Departementen centraliseren noodhulp HONDERDEN MILLIOENEN ZIIN NODIG ANTILLEN: al bijna vier ton Millioenen in Rampenfonds 'Watersnood- bureau dat coördineert Enige gemeenten op Tholen voor altijd onbewoonbaar Koningin maakt vliegtocht HET VRIJE VOLK WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 De huiveringwekkende ernst van de toestand, waarin het geweld van water en wind een zo groot deel van ons land heeft gestort, beheerste de vergaderingen in de beide Kamers der Staten-Generaal die gisteren zijn gehouden. Regering en volksvertegenwoordiging en ook de velen, die de publieke tribunes vulden, waren onder de indruk van de betekenis dezer plechtigheid. De regeringsverklaring, in de Tweede Kamer afgelegd door de minister-president dr Drees, in de Eerste Kamer door de vice-president van de ministerraad prof. dr Beel, versterkte de Indruk van het ogen blik en gaf in sobere woorden een voorlopig overzicht van de gebeur tenissen en van de maatregelen, die sinds het eerste ogenblik zijn genomen. Volledig kon dit overzicht niet zijn. want nog steeds stromen be richten binnen, nog steeds stijgt het aantal doden, nog steeds zijn er gebieden, die niet bereikt konden worden. En de aangerichte schade is op geen stukken na te schatten. Iedere uitspraak daaromtrent zou een slag in de lucht zijn, constateerde terecht de Regering. Eerst later, misschien de komende week, zullen aanvullende mededelingen kunnen worden gedaan. Het was ook daarom, dat de Tweede Kamer besloot niet over de verklaring te discussiëren. Men wil de nadere meldingen afwach ten. Tegen dit. in de gegeven omstandigheden, wijze besluit, hebben alleen de communisten zich verzet. De Kamer is aan dit verzet in waardig zwijgen voorbijgegaan en de heer Gortzak heeft het niet gewaagd, de ernst van het ogenblik te verstoren op de wijze, waarop het blad De Waarheid met de ramp, die ons land heeft getroffen, demagogie bedrijft. Als de tijd van discussie daar is, zullen ongetwijfeld alle aspecten van de gebeurtenissen besproken worden. Op dit ogenblik gaat de gemeenschappelijke inspanning van het gehele volk tot redding en leniging voor. Wat op dit gebied gepresteerd is en nog gepresteerd wordt, is in de regeringsverklaring met eerbied en dankbaarheid ver meld, terwijl over de hulp, door vele landen aangeboden, met grote erkentelijkheid is gesproken. Het aandeel der Regering in de hulpverlening en de maatregelen door haar genomen, waarvan in de verklaring melding is gemaakt, getuigen van voortvarendheid en zullen de bereidneid van het volk om de hulp aan de getroffenen krachtig voort te zetten, ongetwijfeld stimuleren. De minister-president heeft aan het slot van zijn uiteenzetting herinnerd aan de Meidagen van 1940, toen. evenals nu. een stroom van sombere berichten door de radio tot ons kwam. Toen gold het een strijd tegen mensen, thans een strijd tegen de natuurkrachten. In beide heeft cns volk zijn eenheid beleefd. Van deze eenheid was de korte en sobere plechtigheid in de vergaderingen der Kamers een indrukwekkend getuigenis. De zevende Amerikaanse vloot zal dus wegtrekken uit de straat van Formosa, zodat twee belhamels nu tegenover elkaar komen te staan, zonder door de sterke arm gescheiden te zMn. Deze voorzorg werd genomen door president Truman, enkele dagen nadat de Noord- Koreanen met hun vredelievende tankcolonnes over de 38ste breedte graad waren getrokken. Tot die dag had maarschalk Tsjang Kai Tsjek piraatje gespeeld met vliegtuigen en kleine oorlogsschepen aan de Chinese kust. Dat waren lelijke speldeprikken voor Mao Tse-toeng, maar ook voor de handel op Hongkong waren ze niet bevorderlijk. En de Engelsen, die deviezen nodig hadden, poogden met de Chinese Volksrepubliek in vrede te leven. Truman isoleerde dus een wespennest, toen hij een metalen muur plaatste tussen Mao en Tsjang. Hij maakte het de communisten onmogelijk, Formosa aan te vallen. Hij verhinderde de gevluchte maar schalk met zijn half millioen soldaten om te vrijbuiteren aan de Chinese kust. Wel stuurde hij Tsjang wapens en instructeurs om zijn troepenmacht op peil te houden. Maar hij negeerde de maarschalk- zelf, wiens weinig gelukkig bewind mede de oorzaak is geweest van de verrassend snelle overwinning der communisten. Taft en zijn vrienden hebben die politiek van Truman steeds scherp bestreden. Zij vonden in generaal Mac Arthur een bondgenoot. Hij wilde de troepen van Tsjang niet werkeloos laten op Formosa, maar ze aanvallen laten doen op de zuidelijke provincies van China, ter ondersteuning van de troepen nationalistische partisanen, die in deze provincies nog moesten rondzwerven. Truman stiet Mac Arthur in 1951 van zijn troon en Eisenhower heeft toen geen blijk gegeven, het oneens te zijn met die nogal opzienbarende beslissing van de president. Maar Eisenhower heeft in November jl. de republikeinen een meerderheid bezorgd in beide huizen van het Congres en in beide hebben de aanhangers van Taft de leiding gekregen. De grote man zelf liet zich kiezen in de machtige Senaatscommissie voor de buiten landse zaken. Het resultaat zien we nu duidelijk vóór ons: ondanks de Eisenhower, die achter Trumans politiek stond, ondanks de uiterst- voorzichtige Eisenhower, toen hij van zijn reis naar Korea terug keerde, triomfeert het duo Taft-Mac AJhur op een belangrijke punt: de grendel gaat van Formosa. Dat er naar de mening van de andere mogendheden is gevraagd, die troepen in Koreo hebben en die dus ook belang hebben bij localisatie van het conflict in Oost-Azië, is weinig waarschijnlijk. Als Taft het voor het zeggen heeft, zal de politiek van Washington te realistisch zijn om zich met kleinigheden op te houden. Wij willen de gevolgen van deze koerswijziging niet overschatten. De „New York Times" tekent een kaart van China met de spoorweg van Kanton naar Sjanghai en suggereert, dat Tsjang Kai Tsjek deze belangrijke aanvoerlijn voor het Koreaanse front kan „bedreigen". Dat ls de fabel van het melkmeisje, dat zich ongehoorde schatten droomde en uit vreugde daarover haar kan melk liet vallen. Tsjang zelf meent het hele jaar '53 nog te moeten exerceren om iets ordentelijks met zijn troepen te kunnen uithalen. Wel heeft hij alvast schaduwregeringen geïnstalleerd voor drie Chinese provincies, maar ook die melkkannen kunnen breken; waarschijnlijk zit er nog niet eens melk in. Wij geloven dus niet dat Tsjang Kai Tsjek tot meer in staat is dan tot speldeprikken, waarmee hij zich tussen eind '49 en zomer '50 heeft beziggehouden. Maar juist daarom mag de vraag rijzen of het wel verstandig is, Oost-Azië nog een nieuwe haard van onrust te bezorgen en het probleem van een wapenstilstand nog ingewikkelder te maken. Tot een beslissing naar het ideaal van Taft en Mac Arthur kan de banneling op Formosa geen betekenende bijdrage leveren. Wel kan hij de situatie in Oost-Azië scherper prikkelen en Zuid-Azië meer kop schuw maken jegens de Amerikaanse politiek. Om niet te spreken van de teleurstelling, die zij in Europa zal teweeg brengen, juist nu Foster Dulles en Stassen de Europese samenwerking zijn komen prediken. (Van een onzer verslaggevers) Honderd vier en twintig vliegtuigen hebben Dinsdag de gehele dag boven de noodgebieden gevlogen om overal waar dat mogelijk was technische hulp, voe ding, kleding en materieel te verschaffen. Hiervan zijn vijftien hefschroefvliegtui- gen: acht Amerikaanse, vier Engelse, twee Belgische en een Nederlandse. De overige zijn voornamelijk tweemotorige Dakota's, tweemotorige Beechcrafts, eenmotorige Harvards en lichtere toestellen. Met boten tracht men zoveel mogelijk mensen te evacueren van de meest bedreigde gebieden. Een groot aantal motor sloepen is thans aan het zoeken naar ongeveer vijftienhonderd mensen, die ergens in de buurt van de Zierikzeese polders op een overgebleven stuk dijk op hulp zitten te wachten. Niet alleen tracht men zoveel mogelijk mensen te evacueren, doch ook het vee dat nog leeft en zich in gevaar bevindt moet in veiligheid worden gebracht. Vooral op twee gebieden concentreren zich deze acties; op de dijk, die wij zojuist noemden, en op het stadje Bruinisse. Van Dinsdagmiddag vier tot 's avonds acht uur toe heeft de burgemeester van Bruinisse via de radioverbindingen vlieg tuigen gevraagd omdat de toestand in zijn stad bijzonder ern stig genoemd moest worden. In grote lijnen zijn de evacuatie plannen thans min of meer bekend geworden. Het eiland Schouwen Dui- veland moet. wanneer het maar even kan, worden geëvacueerd naar Utrecht, dat plaats heeft voor niet minder dan veertigduizend vluchte lingen. De zieken en gewonden zullen zo veel mogelijk naar Middelburg wor den overgebracht. Er zijn in Goes teleurstellend weinig mensen van Schouwen Duiveland gearriveerd. Enkele groepen schijnen zich naar Wemeldinge te hebben begeven. Evacué's uit Noord Beveland en BEWONER VERTELT: (Van een speciale verslaggever) Er komen nog steeds onheilspellen de berichten bij ons binnen. Bench- ten, die de voorgaande steeds weer achterhalen en ons voor een nieuw schrikbeeld stellen. Een man uit Stavenisse op Tholen, die Dinsdagmorgen met een roeiboot je in Bergen op Zoom voet aan vaste wal zette, verklaarde dat de toe stand in zijn gemeente meer dan vreselijk is. „We hebben in het geheel geen controle meer, we weten niets van elkaar, we zien alleen maar weg gespoelde huizen en brokstukken van andere gebouwen". Het aantal doden in Stavenisse schatte deze man op enige honderden. Reeds vroeg was Stavenisse door het snelle water overspoeld. In de nacht van Zaterdag op Zondag is het gebeurd. Iedereen lag rustig te slapen toen de klokken begonnen te beieren. Maar toen was het al te laat, zo vertelde de heer Dost. Iedereen trachtte eerst in paniek te vluchten. Toen dat niet meer mo gelijk bleek, zijn we naar de boven verdiepingen verhuisd. Sommige huizen hielden stand, maar het grootste deel spoelde weg. Deze bouwwerken van steen en ce ment waren niet opgewassen tegen de wilde kracht van water en wind. In het stukje Stavenisse tussen de kerk en het stadhuis, waar veertig huizen stonden, zijn er zes en twintig weggespoeld Voedsel is er niet, water, licht en en gas evenmin. De brandstoffen zijn weggespoeld of onder water en onbe reikbaar. Het is alles even triest en naar Tal van gezinnen, die op de boven verdieping beschutting trachtten te vinden, zijn verdwenen. En hoeveel dat er zijn? Ik weet het niet. Het is verschrikkelijk dat zijn er niet bijzonder veel gaan naar Goes en omgeving Ten slotte trokken 450 mannen en vrou wen van Tholen naar Rotterdam. Brabant zit vol evacué's: voor het grootste gedeelte afkomstig uit West brabant vooral in Breda zijn er zeer veel aangekomen, terwijl Tilburg er niet minder dan 1700 heeft. Den Bosch bergt ongeveer acht honderd mensen, waarschijnlijk voor het grootste gedeelte afkomstig van Goeree Overflakkee. Dreigende positie De kleine rubberboten, die in de Bruinisse, dat gisteren last Wereldoorlog gróte bekendheid heb- van het water heeft gekregen, wordt gekregen, bewijzen nu in Zeeland op dit moment eveneens geeva- uitstekende diensten. Hier varen cueerd door schepen uit Vlaardin- twee redders met een oude man, die gen en Rotterdam. De geredden om zi]n ziekte dringend naar een worden gebracht naar deze plaat- drogere plaats gebracht moest wor- sen- den door de straten van Middelhar- Urker vissers hebben behalve nis. naar Zierikzee zich naar Kortge- begeven. Doel is ook hier de bevolking uit een dreigende positie te verlossen. Over de moeilijkheden, waarmee men in andere plaatsen te kampen heeft bei-eiken Goes. het centrum van de geringe communicatie-mid delen, geen berichten. Men heeft ei geen enkei contact met plaatsen als St Joosland, Zonnemaire, Nieuwer- kerk en Ouwerkerk, ook niet via het net van amateur-zenders en de mobilofoon-installaties. Noord-Beveland zit verlegen om gist. Er worden pogingen in het werk gesteld om grote partijen via Walcheren over te brengen. Prins Bemhard heeft vier vliegtui gen ter beschikking van de redding werkzaamheden gesteld, de Rijks luchtvaartschool gaf er tien. Al dit materiaal wordt nog aangevuld met de hulp die uit het buitenland komt. Amerikanen op weg Zestig amphibic-vaartuigen van het Amerikaanse leger in Duitsland rol den Dinsdag om half een, met een vaart van 50 km per uur, dwars door de stad Eindhoven. Ze zijn op weg naar de noodgebieden. Inmiddels zijn nog 56 van derge lijke vervoermiddelen, geschikt, voor weg en water, de grens gepasseerd, weg en water, de grens gepasseerd en in Eindhoven aangekomen. Een colonne Amerikaanse wagens, voorzien van enorme watertanks, was onderweg. Zij zullen behulpzaam zijn bij de waterdistributie. Vannacht zijn 130 Amerikaanse vrachtauto's, voorzien van alle be nodigde reddingtoestellen, gevolgd, Uiteindelijk zullen in ons land vier duizend a vijfduizend Amerikaanse militairen onder leiding van de Ne derlandse militaire autoriteiten bij de reddingwerkzaamheden behulpzaam zijn, aldus heeft de opperbevelhebber van de Amerikaanse landstrijdkrach ten in Europa, generaal Marton S. Eddy, op een persconferentie in Den Haag meegedeeld. Met vliegtuigen, helicopters, rijden de vaartuigen schepen en communi catiemiddelen zullen de Amerikanen bijstand verlenen. Maandag reeds ar riveerden in Den Bosch 300.000 zak ken en 20.000 schoppen. Technisch personeel arriveerde voor een deel reeds Maandagavond op Valkenburg. De Amerikaanse troepen voorzien zich geheel zelf. Het Nederlandse leger zorgt voor huisvesting in de buurt van Breda. Grote hoeveelheden chemische wa terzuiveringsmiddelen zijn reeds aan gevoerd, ten einde de drinkwatervoor ziening te vergemakkelijken. Medi sche eenheden, volledig uitgerust, worden in Duitsland gereedgehouden. ten einde op het eerste verzoek on middellijk in te springen. Er worden thans op zeer korte ter mijn nog dertien Amerikaanse hef- schroefvliegtuigen en acht Engelse helicoptères verwacht. Van officiële zijde is medegedeeld dat van het vee op Goeree-Over- flakkec waarschijnlijk negentig pro cent is verdronken, dwz ongeveer negenduizend stuks. In Zuid-Holland verdronken naar schatting ongeveer duizend stuks vee, in N W.-Brabant 5000 stuks, terwijl men aanneemt dat al het vee van Schouwen Dui veland is omgekomen. Van de veestapel op Tholen weet men nog in het geheel niets. Men neemt aan, dat de verliezen hier uitermate ernstig zijn, Ondertussen blijven de aanbie- dinge. i om onmiddellijk hulp te verlenen van vele zijden toestro men. De Noorse luchtmacht stelde twee dakota's ter beschikking. Engeland is van plan volledig te voldoen aan het Nederlandse ver zoek om twintig helicoptères, ter wijl de Britse ambassade in Duits land dertien landingsvaartuigen gaf. Middelharnis vroeg tegen Dins dagavond een aantal schepen om duizend Amerikanen te herbergen, die hier nulp verlenen. De schepen moesten nog dezelfde avond in het stadje aankomen. Voor de Noord westpunt van Schouwen Duiveland werd voedsel en kleding gevraagd voor ongeveer tienduizend personen en wel uiterlijk Woensdag in de vroege ochtend. Uit Kopenhagen Uit Kopenhagen vertrok Dinsdag middag een vliegtuig met vijftig rubberboten aan boord naar ons land. Uit Noordrijn Westfalen kwa men tien motorboten, de hulp van menselijke krachten blijft steeds toe stromen. Het blijkt thans voor zover men het kan overzien dat er in de meeste gebieden nog veel te wei nig hulp aanwezig is De hulp die er is wordt langzamerhand in ge ordende banen geleid. Bij besluit van de ministerraad Is een interdepartementale coördinatie commissie „Watersnood 1953" inge steld. onder voorzitterschap van de minister van Binnenlandse Zaken. Besloten is, dat de leiding bij de onmiddellijke bestrijding van de ramp berust bij de commissaris van de provincie, of als hij door ge brek aan verbindingen geen over zicht van de topstand heeft bij de minister van Binnenlandse Zaken. Zij benalen wat er gedaan moet worden en in welke volgorde. Hoe en in welke omvang bepaal de hulp dient te worden verleend, wordt overgelaten aan de daartoe aangewezen instanties. Dit geldt voor militaire bijstand, vervoer, evacuatie, kleding- en voedselvoorziening, enz. De Rijkswaterstaat neemt de maatregelen ten aanzien van de wa terkering met medewerking van de territoriale bevelhebber. De vluchtelingenzorg wordt gere geld door de provinciale evacuatie commissarissen en de centrale eva cuatie-commissie. De centrale inza meling van goederen berust bij het Rode Kruis, van gelden bij het Na tionaal Rampenfonds. Clarence Hunter, hoofd van de MSA-missie (Bureau voor Wederzijd se Veiligheid) in ons land. zei Dins dag, dat herstel van de dijken en de vernielde huizen in het over stroomde gebied honderden millioe- nen guldens zal vragen. Het herstel van de productiviteit van o"- land zal bovendien nog mil- iloenen guldens vergen. Naar schat ting zijn 175.000 ha vruchtbaar land bij de ramp betrokken. Uit alle hoeken der aarde stromen gelden, levensmidde len, kleren, beddegoed, medi camenten binnen. Talloos zijn de aanbiedingen om hulp te verlenen en van vele kanten biedt men onderdak aan voor kinderen. De Antillen hebben al bijna vier ton bijeen gebracht. De inzamelingen duren voort. De Zwitserse Bondsraad heelt 100.000 franc beschikbaar ge steld en het Zwitserse Comité Hulp Aan Europa vijf duizend. Het West- duitse vakverbond heeft aan de Ne derlandse vakbeweging een schen king van 50.000 mark gedaan ten behoeve van de slachtoffers. Bij de Nederlandse consulaten in Frankrijk worden vele pakketten met kleren en geld afgegeven. De Rode-Kruisorganisaties in elf landen werken samen om de dak- (Van een onzer verslaggevers) Een groots en ontroerend schouwspel heeft gisteravond en vannacht Amsterdam te zien gekregen. Honderd zeven en zestig schepen van Urkers, Waddenzee- en IJselmeervis- sers zijn in de uren tussen ne gen in de avond en de vroege morgen door de grote weste lijke vaarweg van de stad ge trokken: op weg naar de nood- gehieden om te helpen. Een uit offervaardigheid en solida riteit voortgekomen kruistocht te water, die onbelemmerd heeft kun- (Vervolg van pag. 1) Het personeel van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam zal gedurende tien weken een uur loon afstaan. Een zeer groot aantal arbeiders voor wie 22 en een half uur loon als tantième is gereserveerd, zal dit bedrag even eens afstaan. Waarschijnlijk zullen de werkne mers van de NDSM in het geheel niet minder dan honderd duizend uurlonen schenken aan het Rampen fonds. De gemeente Rijswijk (Z.H.) geeft ƒ2500 De raadsleden stonden hun presentiegeld af en het gemeente- personeel zal enige maanden een deel van zijn salaris ter beschikking stel len. De „Nederlanden van 1845" heeft een ton geschonken en een collecte onder het personeel zal waarschijn lijk nog tien mille opbrengen. De bloembollenbedrijven te Sassenheïm brachten ƒ58.000 bijeen. Een collecte in Sneek bracht on geveer ƒ50.000 op. Putten, het Gel derse plaatsje dat in de oorlog zo zwaar werd getroffen, bracht ƒ21.250 bijeen; dat is twee gulden per in woner. De inzameling voor de rheumatiek- bestrijding, die op 14 Februari ge houden zou worden, is uitgesteld. Voor overwerkgelden die worden afgestaan, zijn geen sociale verzeke ringspremies verschuldigd. Het hoofdbestuur van het Ne derlandse Rode Kruis heeft een speciaal bureau „Watersnood" in gesteld, dat gevestigd is op de Princessegracht 27 te Den Haag. De leiding van dit bureau be rust bij de heer J. C. Japikse, oud-directeur van het voormalige centraal-distributiekantoor, die de verschillende activiteiten van het Rode Kruis ten behoeve van de watersnood coördineert. Alle aanvragen voor materiële hulpverlening komen bij dit bu reau binnen en worden ten spoe digste door de verschillende dien sten uitgevoerd. Aanbiedingen voor materiële hulpverlening ko men eveneens bij dit bureau bin nen en worden daar gecoördi neerd. De telefoonnummers zijn 184790, 184791 en 184792. De zendingen kleding en an dere materiële goederen komen in zo groten getale bij de intendance van het Rode Kruis binnen, dat de Houtrusthallen, als opslag plaats in gebruik genomen, niet voldoende ruimte bieden Nu zijn de koninklijke stallen evenals het circus en een deel van de remise van de H.T.M., Fruitweg ook be schikbaar gesteld. (Van een speciale verslaggever) HET AANTAL SLACHTOFFERS TE THOLEN. dat de laatste 24 uur is geborgen, bedraagt 120. Aangenomen wordt, dat dit getal tot ver boven de tweehonderd zal stijgen. Stavenisse. een dorp in de westpunt van het eiland, dat vrijwel vol ledig is verwoest, heeft nu reeds 108 doden te betreuren. De burgemeester van Stavenisse, die tijdens de ramp niet in zijn dorp aanwezig was. is uil de stad Tholen met schepen onderweg om hulp te bieden. Een groot aantal inwoners is reeds geëvacueerd naar Yerseke, Rotterdam en Dordrecht Ook St Annaland heeft onnoemelijk geleden. Er zijn honderden kada vers aangespoeld. Hier zijn vier lijken geborgen. Sint Maartensdijk ls alleen de kom van het dorp droog gebleven. Er wordt nog hard gewerkt om de sla perdijk, die de kom beschermt tegen de druk van het water, te verstevigen Hier zijn vier slachtoffers aange spoeld, die verdronken zijn in de om liggende polders. De schade op de rest van het eiland is ondanks alles nog meegeval len. De stad Tholen heeft geen noemenswaardige schade geleden. De bewoners van deze plaats hebben dag en nacht gevochten tegen het water van de Eendracht, maar zij hebben de strijd gewonnen. Oud-Vossemeer is gespaard gebleven, evenals Scherpenisse. Poortvliet staat gedeeltelijk on der water en is geïsoleerd. Van Voor zover nu valt na te gaan, heeft de ramp, die Tholen trof. zich in zijn ergste consequenties bepaald tót Stavenisse en Sint Annaland. waar de nood zo groot is, dat mag worden aangenomen, dat deze plaat sen wellicht voor altijd onbewoon baar zijn geworden. In Stavenigse verblijven van de 1800 inwoners nu nog tachtig mensen, sa mengedrongen. in het gemeentehuls. Afgezien van de slachtoffers zijn ver der alle inwoners geëvacueerd. Hulp is nu onderweg van Tholen uit. Nagegaan zal moeten worden hoe veel mensen er in Stavenisse moeten achterblijven om het noodzakelijke herstel van de dijk voorlopig te be ginnen. De brug over de Eendracht, de eni ge verbinding die het eiland met het vaste land heeft, is gespaard geble ven. Al staan de pijlers in het water van de ondergelopen polders. De drinkwatervoorziening wordt nijpend. Er worden pogingen gedaan de verbinding met het pompstation te herstellen. Met angstige spanning wordt gewacht op het ogenblik dat de wegen tussen de dorpen en de wegen, die de polders ingaan, droog zullen vallen. Eerst dan zal men kunnen nagaan, hoeveel doden nog in de ruïnes van verwoeste boerderijen te bergen zijn. Sint Maartensdijk heeft grote behoef te aan hulpkrachten om de strijd te gen het water, die tot nu toe succes had, te kunnen volhouden, Er moet ook politie komen om controle te hou den op de persoonlijke bezittingen. die zijn achtergelaten en voor tden- I SS mët trate'eliepën" m tlficeren van de geborgen lijken. der materieel. nen passeren, dank zij de opoffe ringsgezindheid van de Amsterdamse brug- en sluiswachters. Want toen deze stoet van platboomde schepen zich aankondigde, heeft de ganse mid- dagploeg, die te negen uur naar huis had zullen gaan. zich gemeld voor een ganse nachtdienst en daarmee de uiteraard geringe nachtploeg zo ver sterkt, dat geen oponthoud behoefde te worden gevreesd. De gemeente Amsterdam heeft van de schepen geen bruggeld geheven Het trein-, zowel als het stadsverkeer ls tijdens de doorvaart geruime tijd gestremd geweest. Binnendoor' Uit Workum en uit Makkum, uit Staveren Enkhuizen Spakenburg en Bunschoten en al de vissersplaatsen aan de Wadden- en de oude Zuider zee, waren zij gekomen De honderd zeven en zestig zijn „binnendoor" ge gaan. Dat wil dus zeggen van het IJ naar de Ringvaart Haarlemmermeer en over Braasemer Oude Rijn. Gouwe, Hollandse IJsel en Noord naar Dordt en verder. Zij voe- Kruistocht der offervaardigheid llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ren met staande mast en moesten dus een route kiezen zonder vaste brug gen. De beweegbare bruggen gingen voor hen omhoog. Dat zijn te Am sterdam dus alle bruggen van de Kostverlorenvaart. maar ook die in de spoorbaan aan het Haarlem merplein, een brug, die anders zel den open gaat. Marine vaart Ook de Oranjesluizen heb ben het druk gehad, maar daar kon men het met de gewone nachtploeg af. Door de Zeeburger sluis zijn geen vissers gtgaan. De brug over het Merwedekanaal in de Muider- straatweg is niet hoog genoeg om schepen met staande mast door te laten Wel zijn hier gisteravond en van morgen vier landingsvaartuigen van de Marine door gekomen en vier tor lozen in Nederland en Engeland te helpen. Tot dusver zijn goederen ter waarde van 250 000 dollar bijeenge bracht. De elf landen zijn: Austra lië, Canada, Denemarken, Italië. Ierland. Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Zwitserland Zuid-Alrika, Verenigde Staten en West-Duitsland. Het Zweedse Koningshuis stuurt 3500 kronen De Zweedse radio is met een inzameling begonnen (Voor de slachtoffers van de Po-overstro- ming bracht zij verleden jaar een millioen bij elkaar) In Denemarken organiseren de kranten hulpacties en er hangen collectebussen in de bioscopen. Ei komen flinke bedragen binnen. In de Australische staat Vic toria is men bezig fondsen bijeen te brengen. De in Nederland wonende Belgen hebben een „Belgisch fonds voor Ne derlandse geteisterden". Zij kunnen storten op giro 175070 van de Bel gische Ambassade in Den Haag. De Amerikaanse vertegenwoordi ger voor Europa in de NAVO-raad, William H Draper, heeft bekend ge maakt, dar de Verenigde Staten op alle mogelijke manieren hulp zullen verlenen. Dr Richard McEvoy, predikant van de kerk van St Mark in „The Bo- wey" (New York) heeft aan prins Bemhard een chèque overhandigd van 375 dollar voor de slachtoffers van de overstroming. Het geld, zo zeicie de predikant, was de opbrengst van de Zondagcollecte. Een pauselijk hulpcomité mobili seert zijn internationale organisatie voor hulpverlening. In Djakarta worden de hulpacties gecoördineerd. De Italiaanse regering heeft met een groot bedrag ingeschreven op een geldinzameling in Rome Het Noorse rampenfonds, heeft 10.000 kronen gegeven en een Noorse krant heeft al 5000 kronen ingezameld. Voorts komen er van alle kanten goederen binnen. Levensmiddelen, medicamenten, beddegoed uit Italië. Dekens van de Evangelische kerken uit Rijnland; de regering te Bonn organiseert een hulpactie en wil on dermeer schepen, pompen, medica menten en gereedschap zenden. Tien schepen zijn al onderweg. Engeland, zelf zo ernstig getroffen, organiseert ook een hulpactie en heeft al helicoptères en andere vlieg tuigen, zandzakken en dergelijke ge stuurd. Uit Zweden zijn dekens en kleren aangeboden. Uit Noorwegen zijn kin derschoenen .onderweg en twee vlieg tuigen met. Rode-Kruismatenaal. Er komen nog duizend rubberboten, grote aantallen dekens en lakens, uitrustingen voor ziekenhuisbedden Het Surinaamse Rode Kruis heeft voor vijf duizend gulden aan goede ren verscheept. De KLM stelt gratis ruimte be schikbaar voor het vervoer van aller lei goederen uit het buitenland Een toestel uit Bazel heeft reeds duizend kilo aan dekens en Linnengoed mee gebracht. Ook komen er aanbiedingen binnen om kinderen te herbergen. „Stuur honderd kinderen", seinde burgemeestei Ferrari van Mi laan Oostenrijk met de herinne ring aan de hulp, die Nederland zijn kinderen gaf na twee wereld oorlogen heelt een Help-Holland- Fonds opgericht Kardinaal Feltin van Parijs Diedt onderdak aan drieduizend Neder landse kinderen die in katholieke i as tellingen terecht kunnen. De Scandinavische landen sturen goe deren Frankrijk wil spoorwegmate- rieel zenden Het Canadese parlement heeft een resolutie aangenomen om hulp te verlenen aan de getroffen landen in Europa en uit ontelbare landen en steden komen betuigingen van sympathie binnen. Koningin Juliana is vanmorgen om half tien per vliegtuig vertrok ken om de noodgebieden in ogen schouw te nemen. Daarna za' de Koningin op een vliegveld in Bra bant landen en vandaar uit de ge troffen gebieder, bezoeken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2