S c houwen-1u i ve la nd veel rampspoediger dan men vreesde Eden bezorgd over Eisenhowers stap EVACUATIE VAN 50.000 MENSEN IS NODIG Burgemeester: alleen hier al bijna 1000 doden Al vier millioen in Rampenfonds ZO KUNT U HELPEN STICHTING ROEPT OP Wie zal helpen Sp oorwegen: fl. 600.000 Plunderaars in verlaten huizen Water zakt in Engeland Vletten redden 266 mensen 10 UITG. N.V. DE ARBEIDERSPERS. DIRECTIE H. v. KUILENBURG en C. v. d. WAERDEN. Het \tiie\ölk DEMOCRATISCH-SOCIALISTISCH DAGBLAD - Woensdag 4 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2364 - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL (Van een onzer verslaggevers) Wij zijn o]) Schouwen-Duiveland geweest. Duizenden mensen bevinden zich daar nog op de daken. Al sinds Zaterdagnacht. Zij wachten op hulp. Zo nu en dan weet iemand zich niet meer te houden van moeheid. Dan sluiten de golven zich weer hoven het o zoveelste slachtoffer. Hoeveel er precies zijn? Niemand weet het. Ons werd Dinsdagmiddag door de burgemeester van Zierikzee meegedeeld, dat liet aantal slachtoffers, alleen al op Schouwen niet ver van de duizend zal afliggen. Een vreselijk aantal, dat bijna niet te geloven is. Maar dat dui delijker wordt als men weet, dat in Kapelle, dicht bij Zierikzee, van de honderd inwoners er ruim 60 worden ver mist. En wat te zeggen van Nieuwerkerk, dat zo zwaar ge troffen is, dat zelfs de Nieuwerkerkers spreken over drie- a vierhonderd doden? ,,Deze ramp is veel erger dan de evacuatie in 1944", zegt de burgemeester van Zierikzee en wij willen het graag geloven Nameloos veel leed is er geleden en wordt nog steeds geleden door de rampzalige vaders, moeders en kinderen die op de daken zitten te wachten totdat de redders komen opdagen. Overal zitten deze mensen: in Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Drei- schor, Oosterland Terwijl prinses Wilhelmina Dinsdagmiddag door Zierikzee reed naast de chauffeur in een bestelwagentje, reden personen auto's zieken en ouden van dagen en de vrachtauto's de gezon den naar de haven. Daar lagen de Rode-Kruisschepen klaar, die deze mensen naar Rotterdam of Bergen op Zoom zouden brengen. Met tientallen bootjes werden de Nieuwerkerkers, die het hebben weten te klaren, naar Zierikzee gebracht, waar zij door het Rode Kruis werden opgevangen. Totaal verkleumd, met alles wat zij bezitten aan hun lichaam. Moeders met baby's in hun arm en huilende kinderen, die de moeheid en de doorge stane ellende op het gezicht staat te lezen. Hoe kan men hulp bieden? Hieronder vermelden wij, welke mogelijkheden er op dit ogenblik zijn. Financiële steun: het Nationaal Rampenfonds, Statenlaan 81, Den Haag, giro-nummer 9575. Materiaal zoals schoppen, zand zakken, buldozers, kranen: Direc toraat van 't Verkeer, Den Haag, tel. 776890. WoonruimteEvacuatiecommis sie Den Haag, tel. 188820. Kleding, levensmiddelen en me dicamenten, Bureau Watersnood Rode Kruis, Princessegracht 31, Den Haag. tel. 184790. Niet gespecialiseerde arbeids krachten (ook melkers): geweste lijke arbeidsbureau's. Vaartuigen aanbieden aan plaat selijke bevrachtingscomraissaris- sen. Auto's aanbieden bij rijksver keersinspectie van het district. Twee personentreinen zijn Maandagavond in botsing gekomen bij het station Heutmgsheim in Noord-Wurtemberg Een zestiental reizigers werd zwaar gewond. Het Nationaal Rampenfonds kan nu reeds over drie millioen beschikken. Dat is vrijwel binnen aan geld, schriftelijke en telefonische toezeggingen. Inmiddels hebben nog de rederijen, die de grote vaart beoefenen, een millioen gulden beschikbaar gesteld, zodat in elk geval op vier millioen gerekend mag worden. Het personeel van de Nederlandse Spoorwegen heeft door opoffering van een dag betaald verlof een be drag van 300.000 ter beschikking gesteld. De directie van de N.S. heeft daaraan een zelfde bedrag toege voegd. Provinciale Staten van Noord-Hol land hebben vanochtend besloten honderd vijftig duizend gul den te geven aan het Nationaal Ram penfonds. Zou over enkele weken blij ken, dat meer hulp nodig is dan zal dit worden oxerwogen. Ook machtigde hel. college Gedepu teerde Staten ter leniging van de directe nood in Noord-Holland op De Stichting van de Arbeid heeft op alle Nederlandse werkgevers en werknemers een beroep gedaan er aan mede te werken, dat nog deze week één uur loon of salaris wordt ge stort in het Nationale Ram penfonds. De werkgevers zullen een gelijke bijdrage geven. Op korte termijn zullen de werknemers verder acht uur overwerken. Ook deze verdien sten worden, verdubbeld door de werkgevers, aan het Na tionale Rampenfonds afge dragen. korte termijn de maatregelen te tref fen. die nodig zijn. De Kamer van Koophandel in Am sterdam heeft 25.000 gulden aange boden. Onder de bezoekers van de Rot terdamse Beurs, die gisteren al bijna 70 000 bijeenbrachten, is opnieuw gecollecteerd. In totaal is nu ƒ101.840 ingezameld. Arnhemse bedrijven en instellin gen hebben samen met de gift van het gemeentebestuur al meer dan twee ton opgebracht. De Nederlandse zachthoutbond heeft 60.000 uitgetrokken. De ha venarbeiders van IJmmden geven 25 per man. De vishandel en rede rijen hebben ƒ30.000 bijeengebracht, welk bedrag nog kan uitlopen tot ƒ45.000. De gemeente Velsen, die Stellendam heeft geadopteerd, stelt ƒ50.000 voor die plaats ter beschik king, (Zie verder pagina 2) De politie ran Goes heeft Dinsdag morgen een man gearresteerd, ƒ40.000 bij zich had. Geplunderd uit verlaten huizen. Het is verbijsterend maar waar: in bootjes die gebruikt zouden moeten worden om mensen te redden varen plunderaars, door het overstroomde gebied en stelen wat zij stelen kunnen. Naar wij vernemen zijn ook in andere Zeeuwse plaatsen verschil lende arrestaties verricht. In de Hoeksewaard zijn eveneens rovers op pad geweest. De politie heeft orders zeer streng tegen deze onverlaten op te treden. Bij een stoeipartij viel een 14- jang meisje C. M. B. P door een ruit van de Johan de Wittschool het Beethovenplein te Utrecht. Een glasscherf raakte het hart van het kind. Zij overleed bijna onmiddellijk. In de kerk te Nieuwerkerk hadden in de onheilsnacht honderden men sen een toevlucht gezocht. Slechts enkele tientallen hebben het leven behouden... Sommigen zaten zelfs op het dak terwijl zij van andere daken moeders met kinderen zagen verdwijnen in het water. De moeheid was hun de baas geworden. Wij spraken met een man, die met een van zijn kinderen 36 uur in een telegraafpaal had gehangen toen de redders kwamen opdagen. In Dreischor is de nood zeer hoog. Hulp is onderweg. Maar elk uur. dat het thans nog langer duurt eist steeds weer nieuwe slachtoffers. Dat is een feit dat zeker is. Er wordt hard gewerkt door ieder een. maar er zal nog meer materiaal naar Schouwen moeten worden ver zonden Een allereerste vereiste is ook. dat die hulp gecoördineerd wordt, zodat er een bepaald systeem in komt. (Zie verder pag. 4) Aan de Engelse oostkust zakt het water in alle getroffen gebieden, uit gezonderd Lincolnshire. Volgens de laatste berichten bedraagt het aan tal geregistreerde doden tussen de 240 en 250. Er worden echter nog enige honderden mensen vermist. Op vele plaatsen weigerden de mensen uit hun ondergelopen huizen geëvacueerd te worden. De politie moet hen ertoe dwingen. Op het eiland Canvey zijn 3800 mensen op zolders achtergebleven terwijl ande ren zelfs weer naar huis terugkeren hoewel het water soms nog 2J m hoog staat De burgemeester van Doesburg deelt ons mede. dat Zondagmorgen in deze gemeente direct contact is opgenomen met de Doesburgse zeil vereniging, die ogenblikkelijk een paar vletten met buitenboordmoto ren heeft afgestaan. Deze zijn op een vrachtwagen geladen en. verge zeld van een bus vol mensen, naar Bergen op Zoom gestuurd, waar het de éérste daadwerkelijke hulp was, die daar aankwam De jongens hebben tot Maandag avond 2 6 6 mensen het leven gered. Dinsdag zijn ze weer ingezet in Steenbergen. Ontstellend is de ramp, die Zierikzee heeft getroffen. Maar nog veel erger is het lot van het eens zo welvarende eiland Schouwen Duiveland, waar zelfs nu nog honderden mensen op de daken van huizen zitten. De eerste foto uit Zierikzee: een straat, waar het water de bestrating en het daaronder lig gende zand volkomen wegspoelde en de huizen deed instorten. (Van onze Londense correspondent, Richard Jokel) De Britse regering heeft te Wash ington uiting gegeven aan haar diepe bezorgdheid toen zij hoorde, dat de Verenigdfi Staten de Chinese nationalistische strijdkrachten niet meer zouden beletten aanvallen op het vasteland van China te ondernemen. Dit is Dinsdagmiddag door minister Eden aan het Lagerhuis medege deeld. In zijn met grote spanning verwachte rede zei de Britse minister van Buitenlandse Zaken voorts: ..De regering betwijfelt of de ongunstige politieke gevolgen van het Ameri kaanse besluit door militaire voor delen gecompenseerd zullen worden In antwoord op vragen van Arbei dersafgevaardigden antwoordde de minister, dat het Amerikaanse be sluit Engeland op 30 Januari werd medegedeeld. De volgende dag maak te de Britse regering haar mening te Washington kenbaar. Uit de bereidheid van de regering in te gaan op de wens van de op positie reeds Donderdag een volledig debat over de situatie in het Verre Oosten te houden, blijkt duidelijk, dat zij een sterke en eensgezinde meningsuiting van het parlement nuttig acht, waarschijnlijk om ster ker te staan in komende Brits-Ame rikaanse besprekingen. Eden ontvangt vandaag zijn Ame rikaanse collega Foster Dulles. Men verwacht, dat Dulles er op zal aandringen, dat Engeland zich sluit bij de Europese Defensiegemeen schap, de EDG. In het Lagerhuis drongen Morri son en Bevan er op aan, dat Churchill mededelingen zou doen over zijn contact met Eisenhower te New York. Churchill weigerde ech ter omdat de besprekingen van par ticuliere en vertrouwelijke aard wa ren geweest. „Is het een staatsbezoek geweest?" vroeg Bevan. „Nu de minister-presi dent zijn reis naar Amerika als een particuliere aangelegenheid be schouwt. zou ik gaarne willen weten of de reis door de staat is betaald. De vraag werd niet beantwoord. Egyptisch parlement wordt Staatsraad De eerstvolgende drie jaar zal een ..Hoge Staatsraad" de functies van het parlement in Egypte overnemen, verneemt Reuter uit betrouwbare bron. De regering zal verantwoordelijk zijn aan dit orgaan van de wetge vende macht. Vijftig duizend mensen uit de getroffen gebieden zullen el ders onderdak moeten vinden. Aldus heeft de minister-president dr W. Drees vanmiddag in de Tweede Kamer verklaard. De evacuatie van mensen uit de geteisterde gebieden is in middels aan de gang. De berichten, die er over binnenkomen, geven nog geen helder beeld. Van Voorne en Putten zijn tot nu toe tien duizend mensen geëvacueerd. Uit Nieuw-Vossemeer in de Westhoek van Brabant zijn alle inwoners ge ëvacueerd. Er zouden daar vijftig doden te betreuren zijn. Uit Stave- nisse op Tholen zijn 450 mensen weg gehaald: volgens geruchten zouden daar meer dan driehonderd doden te betreuren zijn. Zekerheid hieromtrent is echter niet te krijgen. De evacuatie van Bruinisse is be gonnen. Waarschijnlijk zullen 2300 mensen deze plaats moeten verlaten. Ook de evacuatie van het smalle deel van Zuid-Beveland. die gisteren reeds was begonnen, wordt voortgezet. De Scheveningse vissers hebben tot nu toe ongeveer duizend mensen wegge haald van het eiland Putten in de omgeving van Zuidland en Ouden broek. In allerlei steden van ons land be ginnen de evacue's binnen te stromen. Het aantal slachtoffers op Schou- wen-Duiveland en Tholen is nog niet te schatten. Het totaal-aantal doden beliep gistermiddag officieel 903. Uit Zeeland worden volgens voor lopige berichten zeven a acht duizend mensen geevacueerd. In Goes en om geving zijn er reeds drie duizend aan- HET W ATER KWAM. Zo snel. dat de mensen zich nog slechts op het dak van hun boerderij ergens in de overstroomde Nieuwlandse polder op Walche ren hebben weten te redden. Om de aandacht op zich te vestigen hebben ze het rood-wit- en-blauw van de Nederlandse driekleur aan een geïmproviseer de mast gehesen. En dan zitten zij nu, doorweekt, verkleumd, hongerig, dorstig en volkomen uitgeput. Wie zal hen redden 7 gekomen en voorlopig ondergebracht. De bewoners van Schouwen-Duiveland en Tholen worden naar de omgeving van Dordrecht en Rotterdam ge bracht. De geëvacueerden. die op Walcheren aankomen, gaan verder naar westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. omdat. Walcheren hen wegens het dreigende watergebrek niet kan houden. Twee honderd doden liggen in een loods in Oude Tonge. op Goeree-Over- flakkee. Dit is verklaard door Mari- nus van Rees. aardappelhandelaar uit Dordrecht, die toevallig in Oude Tonge logeerde. Van Rees arriveerde Maandagavond om vijf uur op het militaire vliegveld Woensdrecht bij Bergen op Zoom per helicoptère. Hij was gestuurd door de burgemeester van Oude Tonge met een boodschap voor de regering en de Koningin. Nieuwe dijkdoorbraken zijn gemeld bij Den Bommel op Overflakkee en bij Stavenisse op Tholen. Dinsdag zijn op Woensdrecht twee Engelse helicoptères aangeko men. die ingeschakeld zullen worden bij het reddingwerk. Drie Ameri kaanse helicoptères zijn Dinsdag aangekomen. Inmiddels is op Woens drecht de zonderlinge order ontvan gen, elke informatie aan journalisten te weigeren. De eersten begraven De stoffelijke overschotten van vier slachtoffers van de watersnood, inwoners van het zo zwaar geteister de 's-Gravendeel. zijn gisteren om elf uur in ruw houten kisten op het kerkhof in Dubbeldam voorlopig ter aarde besteld. Het zijn de eersten van de ramp, die West-Nederland trof> wier lijken begraven konden worden. De trieste plechtigheid droeg een zeer sober karakter. De burgemees ter van Dubbeldam, de heer J. P. M. Beelaerts van Emmichoven, sprak bewogen woorden, waarmede hij de gevoelens van de bevolking van het eiland van Dordt tot uitdrukking bracht. Rubber boot lek, zes doden Bij Zuidland hebben vannacht zes mensen het leven verloren, toen een rubberboot in het prikkeldraad ge raakte. Nabij Klundert sloeg een sloep met vier militairen om. toen zij een in nood verkerend paard trachtten bij het bit te nemen en het dier met zijn voorpoten tegen de sloep sloeg, waardoor de boot kantelde. De militairen verdronken jammer lijk. Enkele opklaringen De weersverwachting ran het KNMI te De Bilt, geldig tot Woens dagavond, luidt: Zwaar bewolkt met enkele opkla ringen. Aanvankelijk zwakke wind uit noordelijke richtingen, later krim pend naar noordwest en tot matig toenemend. Aanvankelijk plaatselijk lichte vorst, overigens temperaturen even boven het vriespunt. Donderdag: Zon op 8.14, onder 17.35; maan op onder 9.48.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1