Vrije Volk Encyclopaedic SeSSKH ar "dt XmSwÏÏSÏÏSUid S uï" vM n- SCIIIFPYIIJDINCfV Verlenging dividend beperking in Eerste Kamer aanvaard ,B.B.persfotograafin het land Yoeg 340 Claudia woont buiten Effectenhandel terug naar statuten 1939 Marinehulp uit binnen-en buitenland BijZuidlandnög zes doden HET VRIJE VOLK WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA 7 Al geesteslicht, al wetensmacht zij aan het zwoegend volk gegeven. (Vit de Socialistenmars). BOHR, Niels (1885). Deens Augustus 1572) in Frankrijk ge- streeks 1634 een leerling van natuurkundige <eer> broer vangen, ontvluchtte via Engeland Rembrandt. Sinds ongeveer 1650 van de bekende wiskundige naar Holland. Daar werd hy aan- wijkt hy van diens manier van Harald Bohr, 1887-1951». Hij voerder der Watergeuzen en admi- schilderen af en wordt de schilder T'ónn Ln hoogleraar aan en in raai van Zeeland. van sieriyke, beweeglyke portret- 1920 directeur van het Instituut Hy versloeg de Spanjaarden ten. In zijn bijbelse voorstellingen voor Theoretische Natuurkunde te enige malen in de Zeeuwse wate- is hjj niet altijd gelukkig in de Kopenhagen. Naast Albert Ein- ren en ontzette Leiden in 1574 samenstelling en de behandelde svf1" ïde schepper van de Relati- met platboomde schepen over het personen zijn dikwyis wat uitdruk- viteitstheoriei is hij een van de onder water gezette land. Hy ver- kingloos. Hij maakte regenten- meest vermaarde natuurkundigen dronk by een poging om Zierikzee stukken en portretten, byvoor- van deze tijd. te ontzetten. beeld van Elisabeth Bas (in het Hy kan beschouwd worden als Ryksmuseum, het wordt ook wel het°atoom KJ JlrdÊptTSe" n" SEK&tS "an „Da Gil" BOLERO. 1. Ean sneile Sp..« zicht in het Periodiek Svstpem dpr en hoofdredacteur (1885-1908) en dans in de drie-kwartsmaat. De ElementenHh voerde de eenheid directeur (1896-1916) van het „Al- melodie is meestal ontleend aan van h^tma^etfsch moment in ^meen Handelsblad". In het de volksmuziek. De dans zou om dat ontleSid is aan het leïoni- -Algemeen Handelsblad" schreef streeks 1780 voor het eerst zyn seerd waterstofatoom Hii heS^r hy "gelmatig artikelen onder de uitgevoerd door de Spaanse danser bezig met de kernfysica. Hy wist in 1943. tydens de Duitse bezet ting. uit Denemarken naar de Verenigde Staten te ontsnappen, waar hy een werkzaam aandeel had in de berekeningen, die tot het ontstaan van de atoombom leidden. Hij ontving in 1922 de Nobelprijs. BOïELDIEU. Francois Adrien (1775-1834). Frans (opera-) com ponist. Hij was van 1803 tot 1811 hofdirigent en -componist aan de Franse opera te Sint Petersburg (Rusland». Van 1817-1829 was hy leraar aan het conservatorium te Parijs. Hy werkte vaak samen met andere componisten, o.a. met de Italiaan Luigi Cherubini (1760- 1842) en de Fransman Daniël F. E. Auber (1782-1871). Hy schreef o.a. in 1800 de opera „De kalief van Bagdad" en in 1825 „De witte dame". BOILER (Engels: boil dj. ko- kon), stoomketel voor de bereiding van heet water. llllllllllli:illlllllllllllllllllllllllill!lll!!li:illllll!lllinHl!llllllll!llllllllllll BOLIVAR, Simon (1752-1830), by genaamd El Liberator (Spaar.s: Zerezo. De Frans-Baskische com ponist Maurice Ravel (1875-1937), geboren in het gebied der Pyre neeën, schreef in 1931 een beroemd orkestwerk „Bolero" in de trant van de Spaanse dans. 2. Bolero is ook de naam voor een kort jasje. BOLETUS, geslacht der Basl- diomyceten, paddenstoelen, die hun sporen vormen in r.auwe, meer of minder loodrecht aan de onderkant van de hoed hangende buisjes. Deze zijn nameiyk van binnen bekleed met het vrucht vlees of hymenium. In Nederland bekende soorten zyn: de Boletus edulis. het eek hoorntjesbrood, de best eetbare boleet, met een licht tot donker bruine hoed en een beige steel met een witachtig ademet. De Boletus elegans, de gele ringboleet. heldergeel, met over- blyfselen van de ring aan hoed en steel. Zy groeit altyd in de buurt van Coniferae (naaldbomen). De Boletus scaber. de berken- boleet, met bolronde leerachtige bruine hoed; zij komt altijd onder Bevrijder). Zuidamerikaaps de SM1 '5 duidelijk getekend door een netwerk legeraanvoerder en staatsman v~ BOIS DE BOULOGNE, door de Parijzenaars kortweg „Le Bois" legeraanvoerder en staatsman van zwarte lyntjes en stippen. (Het bos» genoemd, is een van Spaans-Baskische afkomst. Hy De Boletus parasiticus, de kost- tlweeu -longen';. <het andtre; was de leider der revolutie (1812- gangerboleet. die haar voedsel grotere bos van Vmcenr.es in het nnQfhonfr«i«M*0M onttrekt aan bovisten (stuifzwam- Zuidoosten) van Parys. de hoofd- ^824)d.e tot de onafhanke.ykheld men) stad van Frankrijk. De opper- (en bevrijding van de Spaanse De Boletus luridus Schaeff. de vlakte bedraagt ruim 8.7 km2. heerschappy) leidden van de heksenboleet. met een geel tot Het bos ligt tussen de voorma- tegenwoordige republieken Vene- oranjerode steel, het gele vlees lige vestingwallen en de Seme- ,g e kleurt door aanraking met de rivier (in het Oosten en Westen zuela, Columbie, Ecuador en ]Ucht blauwgroen en wordt, daar van het bos) en de steden Neuilly Panama (in 1819) en (in 1824 en door vaak verward met de vol- en Boulogne (in het Noorden en 1325) Van Peru en (het naar hem gende soort, maar is toch eetbaar. Zuiden). Parfis ligt er ten oosten „enoemde) Bolivië Qok wprdpn En eindelijk de Boletus sgtanus van en er zyn van daaruit vyf werden Lenz> de satansboleet, die giftig toegangen tot het bos: de hoofd- talryke steden, o.a. in de repu- en zeldzaam is. ingangen zijn bij de Porte Dauphi- blieken Columbië, Ecuador en ne (Avenue Foch) en bij de Porte Venezuela, Bolivar genoemd Maillot (Avenue de la grande h Maillot Armée) Oorspronkelijk is het Bois de Boulogne een deel van de enorme bossen van Rouvray. In de veer- IllllllllUlllllliilllllilillllllllllUlillliflilllllllilllillilll^ BOJAREN, oud-Russische aan- BOLIVIË (sinds 1825) een repu bliek in Zuid-Amerika (genoemd naar Simon Bolivar). De hoofd- „uuiiflj. xii uc vcGi- naar oiinon nouvan. ue nooia- tiende eeuw kwam de naam Bois dle het. Sevolg en <*e stad is de facto (jjatyn feite de Boulogne voor dit gedeelte op. Taad van de vorst vormden. De La Paz (zetel der regering, Tot 1852 (toen kwam het bos aan iSS" ,tsa^rPeter ruim 321.000 inwoners), de jure de stad Parijs) was het een ko- de Grote 1672-1725) deBojaren- (Latyn rechtens) is het Sucre ninklijk jachtterrein en een raad verving door de Senaat. (zetel van de rechteriyke macht kroondomein. Onder (het tweede en de kerkelijke autoriteiten, ruim keizerryk van) keizer Napoleon III BOKKENRIJDERS, roversben- 40.100 inwoners werd er een bospark (naar Engels den, die in de achttiende eeuw Bolivië wordt in het Noorden voorbeeld) van gemaakt. Het bevat Zuid-Limburg cnveilig maakten. en Oosten begrensd door Brazilië, verschillende restaurants en uit- De eerste bende (ongeveer 200 jn het Zuiden door Paraguay en spamiingen, de „gröte vijver" (niet man) trad op van ongeveer 1734 Argentinië en in het Westen door eilandjes), het park „Bagatelle" en tot 1756 en werd begunstigd door chili en Peru. De oppervlakte be de renbanen van Auteüil en agenten van mogendheden, die er draagt'bijna 1.1 millioen km2. met Longchamps. De „Jardin d'Accli- belang bij hadden een opstand nn 1950) ruim 3 millioen inwo- matation" is een grote kinder- tegen het Oostenrykse gezag te ners (waarvan meer dan de helft speeltuin met talrijke attracties verwekken. De tweede bende ope- Indianen). 75 procent der ir.wo- en een dierentuintje (kinderboer- reerde van ongeveer 1762 tot 1774 ners zyn analfabeten. Ongeveer dery). en werd onder anderen geleid door 33 procent van de bevolking be de gebroeders Kirchhoff. Velen woont de steden. BOISOT, Louis de (ongeveer werden opgehangen. De Neder- De officiële taal is het Spaans, 1530-1576 Nederlands edelman iandse letterkundige Frederik van de taal van de inheemsen is ech- Hij bracht zijn jeugd door aan het Eeden (1860-1932) schreef in 1917 ter het Quechua en Aymara. hof van Margaretha van Parma een toneelstuk „De Bokkenryders". De staatskerk is de Rooms- te Brussel. Hij werd in 1571 doorKatholieke Kerk. De Indianen de Raad van Beroerten verbannen BOL, Ferdinand (1616-1680). hebben echter hun eigen godsdien en nam in 1572 deel aan Oranjes Nederlands schilder en etser uit sten behouden bevrydingsveldtocht. Hij raakte Dordrecht, werkzaam te Amster- na de Bartholomeusnacht (23-24 dam, Hy was waarschijnlyk om- (Zie verder volgende aflevering) 120 (PcrnluS 2094. „Haha", zei de struisvogel, „daar komt-ie!" En toen kwam het ei! Het was een reus van een ei en het kwam juist op het hoofd van Gregorius terecht, die met een diepe zucht in elkaar zakte. Dat was ook geen wonder, want struisvogeleieren zijn de grootste en zwaarste eieren van de hele wereld. De struisvogel was blij dat ze het kwijt was en Gre gorius was blij dat hij het had. Maar er waren er nog meer die het ei hadden zien leggen. „Hoera!" brulde Hatsjie ben Ali Klop. „dat ga ik roven! Een prachtig geschenk voor Ali Baba!" Hij wilde reeds op zijn buit toestormen. maar Paulus hield hem tegen „Daar komt niets van. Ali!" riep het eerlijke boskaboutertje. „Ik heb zelf gehoord dat de struis- I«iyk a op aas mijl Z r stneapore n Hongkony vogel dit ei aan Gregorius beloofd heeft! Jij blijft er dus met je vin gers van af!" Toen ontdekte Paulus iets heel raars. De struisvogel, die tot dusver nog niet bemerkt had dat er nog meer levende wezens in de buurt waren, was zó geschrokken van Hatsjie's krijgskreet, dat ze uit angst haar kop in het zand 6tak! VAN EN NAAR INDONESIË EBon TANKVAART EMIGRANTENSCHEPEN SLEEPBEDRIJF KUSTVAART (Van onze parlementsredacteur) In tegenstelling tot de Tweede Ka mer heeft de Eerste Kamer gemeend dat zij haar voor deze week aange kondigde beraadslagingen, ondanks de nationale noodtoestand, niet kon uitstellen. Zo heeft de Kamer gis termiddag. na een urenlang debat van juridische aard, het wetsontwerp tot verlenging van de dividendbe perking voor de tijd van een jaar Alsnog aangenomen. Het besluit viel met 31 tegen 15 stemmen. Vóór waren de P.v.d.A.. de meer derheid van de K.V.P., de C.P.N. en de A.R. met een uitzondering. Te gen C.H., V.V.D., vier K.V.P.-ers en de A.R. prof. Hellema. Tijdens de discussie voerde de nieuwe staats secretaris dr Van den Berge voor het eerst het woord. Voor dit debat begon had minister Beel namens de regering dezelfde verklaring over de nationale ramp voorgelezen, welke dr Drees kort tevoren in de Tweede Kamer had afgelegd. Brhf van Vrfljman De Eerste Kamer hoorde gisteren voorts mr Wendelaar, de voorzitter van de commissie voor de verzoek schriften, een brief voorlezen van oud-rijksbouwmeester Vrijman. De Kamer heeft de vorige week diens verzoek om eerherstel na een nader onderzoek afgewezen op grond van zijn gedragingen tijdens de be zetting. In de bedoelde brief nu heefl le heer Vrijman er zijn spijt- ovei betuigd, dat hij de commissie vod ie verzoekschriften verkeerd heeft ingelicht. Het leed, dat hem in 1923 werd aangedaan, zo schrijft hij, heeft ge leid „tot een reeks fouten, welke niet meer te stuiten was". 340) Ze stapten monter hun ka mers uit. Vertrekken de heren? VToeg de lift jongen en deed de deur open. Toen ze binnen stonden zei dr Waldorp: Naar de daktuin. Jak kes, zei de liftjongen, het regent. Daar houden wij juist van, zei Pen rose. Ze wandelden op het hoge dak van het hotel tussen de fraaie aanleg van planten en boompjes. Er was geen Sterveling en de regen druilde omlaag. Diep beneden zagen ze de verlichte boulevards van de stad. Boven was alles duister. Niets te zien? vroeg Bertus Bink toen ze in een donkere uithoek van het. dak stonden. Ze hadden een kin derlijk plezier. Ze voelden of alle ka bels van hun zweefpak goed vastza ten. Ze draaiden aan de knoppen op hun buikriem en ginnen zitten. Ze voelden een trekkracht in de helm- vormige hoofddeksels en wisten dat de kleine motoren werkten. De ka bels, die aan weerszijden van de hel men in hun Jassen" verdwenen en die verbonden waren aan een stevige zit- riem, gingen strak staan. Hup! nep Bertus Bink en ze schakelden op grotere kracht. Als een vlucht duiven stegen ze van het dak op de zwarte hemel tegemoet. Het was een fris tochtje door de regen lucht. maar het duurde niet lang. Ze daalden tussen de bomen van een park, zetten hun helmen af en wan delden de stad weer in. Blijf hier wachten, zei Steur, dan haal ik de auto. Prettig vervoer zo, mom pelde Klaas Schol, nog beter dan de Rotterdamse tram. door ROSE FRAKKEN David zuchtte. „Zit je nou wéér helemaal vol conversatie?" „Ik geloof van wel", zei Claudia. ..Aardig van Nancy om de kinderen te nemen, niet? Ik hoop dat Matthew niet vergeet dat hij zindelijk is." „Ik ook", zei David. Een ogenblik zweeg hij en toen voegde hij er aan toe. alsof hij allé onaardige dingen die hij ooit van haar had gezegd, terug wilde nemen: „Ze is een goeie ziel." „Iedereen is een goeie ziel", zei Claudia, met een beetje te veel emotie. „Waarom moes ten al die mannen vanavond het risico lopen dat ze levend verhandden, om het huis te redden van iemand die ze nauwelijks ken nen?" „Dat", zei David, ,;is iets wat een vrouw nooit zal begrijpen." Hij boog zich naar haar toe en zoende haar. „Je haar is net een geroosterde kip", zei ze slaperig. Ze sliepen bijna toen Edward en Jane thuis kwamen na de bioscoop. Claudia giechelde toen ze hun geagiteerde voetstappen door de huiskamer hoorde. „Ik moet zeggen dat ik jouw speciale ge voel voor humor bewonder?" zei David zuur „Ik kan het niet helpen, het klinkt net als muizen op het dak maar dan andersom..." ze hield op omdat een schelle gil de lucht scheurde. „Dat is Jane", hikte ze, terwijl het lachen haar luchtpijp dichtkneep, „ze is aan de eet kamer gekomen!" David kreeg het, zij het laat, ook te pak ken. Hij begon te lachen. Ze schudden alle bei van het lachen tegen de tijd dat Jane en Edward de slaapkamer hadden bereikt. Ed ward zette de kamer in een zee van lichtzon der zelfs te kloppen. Jane zag er nog gekker uit dan ze klonk, zoals ze daar in het licht stond te staren. Haar mond hing open, met lippen als grote bibberende lappen, waar ze absoluut geen controle meer over had. Ze pro beerde iets over de kindem te vragen, maar de woorden kwamen uit haar mond zonder vorm of zin. Claudia kreeg medelijden met haar. „Met de kinderen is alles in orde", zei ze. Edward strok zijn zakdoek en bette zijn bleke gezicht. „Hoe is het gebeurd?" vroeg hij moeilijk. David wou beginnen iets uit te leggen c-ver de defecte kabel, maar Claudia porde hem tol zwijgen. „Hoe gebeurde wat?" vroeg ze scherp. „We hebben geslapen. We wisten niet dat er iets aan de hand was!" Edward het zijn ademsappel tweemaal op en neer bewegen, maar Jarie. die haar eigen tragische gedachten gevolgd had, begon te snikken van opluchting. „Ze konden wel allemaal levend verbrand zijn", huilde ze. „En wij er niet om ze te helpen!" Claudia zuchtte. „Jane heeft weer gedron ken", mompelde ze droevig. HOOFDSTUK ZES Een gebluste brand had niets opwindends of uitdagends meer. Er bleef slechts een enor me rommel achter, hele bergen as. die in een kruiwagen weggereden moesten worden en af en toe het gemis van iets. dat was verbrand. Zelfs het joviale gevoel dat Claudia tegen over de loodgieten, de timmerman en de elec- tricien had gehad, maakte plaats voor een meer normaal gevoel van ergernis, omdat ze niet in staat was ze te strokken voor net bou wen van een nieuwe vleugel aan het huis. Practisch bezien, zo dacht ze, was liet on wijs om wat verloren was gegaan te vervan gen. Het was volmaakt onzeker wanneer David zou worden opgeroepen en zij zelf en de kin deren konden het best roeien zonder een aparte eetkamer en een extra slaapkamer. Maar David dacht er anders over. H;j zei: „Kijk eens, we vechten voor een bepaalde manier van leven" en ze begreep waf hij be doelde. hij had gelijk. Huizen weraen gebom bardeerd, de mensen leden angst en pijn, maar na verloop van tijd vonden ze de moed en de wil om te herbouwen wat werd ver woest. „We zullen eer nieuwe vleugel beu- wen". zei David, „die de oude in de schaduw stelt Doorgaans tonden ze het 'eu.< plannen te maken. 7.''As voor een schuurtje of een kip penhok. Mbai nu kwelde haar .i'.leen maar de gedachte, dat hij waarschijnlijk al vertrokken /eu zijn. voordat de vleugel Klaar kwam. En zo was het met alles. Het was moeilijk Je te verheugen op de komst van een baby. die hij niet zou zien» Het was moeilijk om de tere glorie van de lente te aanschouwen, wetende dat hij niet meer bij haar zou zijn als de herfst kwam. Af en toe ben ik in staat tot edele gevoe lens. dacht ze. maar ik schijn ze niet lang te kunnen koesteren. In haar meer optimistische buien echter, deed ze alsof ze opgewonden was over de glazen wand, die David voor de kinderkamer ontwierp. En ook over al de ingewikkelde elec- trische toestellen, waarvan hij de keuken voorzag, al zonken haar hart en dat van Jane hen in de schoenen... „Het is de enig Juiste manier van werken" legde hij hun uit „Het zal jullie tijd en werk besparen." Ze gaven toe dat het zo was. maar achter zijn rug wasten ze de borden zoals ze altijd hadden gedaan en het ging fijn. Het was een nieuwe ervaring voor haar. naar de man die ze liefhad te kijken, alsof het voor het laatst was dat ze hem ooit zou zien. David deed iets dergelijks. Niet dat hij het zou toegeven, maar ze merkte het aan dem&nier waarop hij haar kuste en waarop hij met de honden speelde en sprak tegen Bobby en Matthew. Niet zacht of teder maar met een bewustheid die ieder ogenblik een zo grote rijkdom verleende, dat ze soms het gevoel had alsof ze het grote geheim van het leven hadden ontdekt, Iedere morgen, welke ze David vaarwel kus te en iedere avond waarop ze hem aan het station afhaalde, was als een speciaal ge schenk van de hemel. Maar nu kon hij dan toch elk ogenblik thuiskomen om haar te vertellen, dat hij zijn rang en plaats van be stemming wist! Ze bad iedere nacht: „Lieve God, laat hem niet naar Afrika of Egypte of China sturen" Natuurlijk zou ze ook Alaska of Australië of Ierland kunnen noemen, maar God begreep best wat ze bedoelde met haar smeekbade. Intussen werkte David als een bezetene om de boerderij op dreef te krijgen. Julia en Hartley vonden hem niet wijs. Julia praatte er met Claudia onder vier ogen over. „Waarom laat je hem die boerderij niet op geven?" vroeg ze. „Edward kan wel een been breken en wat moet Jij dan? De koeien mel ken? Opletten dat de leidingen niet bevrie zen?" ..Jane en ik zijn niet achterlijk: in geval van nood kunnen we het werk overnemen" antwoordde Claudia. Maar diep in haar iiart gaf ze Julia gelijk de verantwoordelijkheid zou veel kleiner zijn en het zou veel minder kosten, als ze een étage huurden. Toch wilde ze het niet voorstellen, want David had de vreemde overtuiging, dat als hij haar de boerderij achterliet, ze in veilige handen was. Bovendien, zo had hij gezegd, zal de oor log niet eeuwig duren en als de mensen de fundamentele dingen van hun leven gaan op geven, wat is er dan om naar terug te keren' „Tenzij jij het liever zou willen", had hii haar onderzoekend gevraagd. „Zeg eens eer lijk. Zou je gelukkiger zijn als we de boer derij verkochten? Dat kunnen we. weet je Kleine, productieve boerderijen zijn op het ogenblik heel gezocht." (Wordt vervolgd Radioprogramma DONDERDAG 5 FEBRUARI. Hil versum I (402 m). AVRO: 7.00 Nws. 7 10 Gr. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 800 Nieuws. 8.15 Gr. 9:00 Mor genwijding. 9.15 Slonsllederen. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gr. 10.35 Ik weet. Ik weet. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgel. 11.30 Pianotrio. 12.00 Zang en plano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb - meded. 12,33 Hammondorgel. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gr. 14.00 P3al Vlaanderen. 14 40 Sopraan en piano. 15 00 Voor de zie ken. 16.00 Gr. 16.15 Van Peplta's en Mantilla's. 16.30 Gr. 16 45 Voor de jeugd. 17.30 Gr 17.45 Regeringsultz. 18 00 Nieuws. 18 15 Sport. 18 25 Re portage. 18.30 Lichte muz. 19.00 Ge sproken brief uit Londen. 19 05 Disco- gram. 19.40 Rondetafelparlement 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest. 21.15 Hoorspel 22.30 Gr. 22.50 Caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30 Gr. Hilversum II (298 m). KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gr. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gr. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gr. 9.00 Voor de hulsvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gr. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gr. 1150 Causerie. 12 00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30 1233 Land- en tuinb meded.) 12 55 100 Jaar kromstaf. 13.00 Nieuws. 13.20 Gr. 13.35 Sopraan en plano NCRV. 14.00 Promenade-orkest 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gr. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Biibellezing. 16 30 Cello en plano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gr 17.40 Causerie. 18.00 Strijkkwartet. 18.35 Op de stelling. 18.45 Gr. 19.00 Nieuws 19.10 Levensvragen 19.30 Gr. 20 00 Radiokrant. 20.20 Gevar progr. 21 45 Vragen aan voorbijgangers 22.15 Gr 22.45 Avondoverdenking 23 00 Nieuws 23.15 Clavecimbelrecltal BBC in het Nederlands 22.0022.30 (op 224 en 48,54 m): Nieuws: Com mentaar; Engelse literatuurgeschie denis. De Vereeniging voor de Effecten handel is met ingang van 31 Januari niet langer een publiekrechtelijke be drijfsgroep. De erkenning als zodanig is vervallen en de samengevoegde afdeling van de Raad voor het Rechtsherstel heeft bij een beschik king de vereniging volledig rechts herstel gegeven, waardoor de oude statuten van 1939 weer van kracht worden. De voorzitter van de Vereniging heeft gisteren na afloop van de beurs de beursbezoekers toegespro ken. In zijn rede heeft hij toege licht, waarom de bedrijfsgroep Effec tenhandel nog korte tijd blijft be staan. Het voornaamste motief is daarvoor dat de bedrijfsgroep in vele na-oorlogse besluiten en beschikkin gen met name wordt genoemd en dat deze dus alle gewijzigd zouden moeten worden. Bovendien bestaat er geen landelijk orgaan wat voor de bedrijfsgroep in de plaats gesteld kan worden. Van deze omstandigheid is gebruik gemaakt om enkele rege lingen voorlopig nog in de bedrijfs groep te laten voortbestaan. Met- name zijn dit een landelijke provi siereglement en het reglement voor de effectenhandeL De thans ontstane overgangssituatie is enigszins ingewikkeld. Een aantal beslissin gen en regelingen zijn daarom nodig geble ken om de normale gang van zaken te kunnen voortzetten. Ei is echter geen enkele principiële be slissing genomen EBU-O VERSCHOT: De Neder- landsche Bank deelt mede, dat vol gens voorlopige gegevens Nederland gedurende de maand Januari een over schot van 27 millioen heeft ge boekt bij de Europese Betalingsunie. BESTUURS-SAMENSTELLING Het bestuur van de Vereniging is thans als volgt samengesteld: voor zitter W. Schrlkker, leden L. Proos Hoogendijk en J. C. van Marken, secretaris mr J. G. N. de Hoop Schef- fer en adjunct-secretarissen zijn de meesters in de rechten G. S. le Poole, A. J. Kronenberg en H. N. A Verhey. Tot plaatsvervangende leden wer den benoemd: C. J. Baron Schim- menpenninck van de Oye, C. Man- dersloot en A. L. de Vlaming. De Koninklijke Marine heeft thans 122 motorvaartuigen, 10 sloepen en een groot aantal rub berboten ingeschakeld bij het red dingswerk. Hierbij zijn 7 mijnen vegers, die hedennacht om 24 uur uit Den Helder over zee zijn ver trokken. Van Duitsland uit zijn naar ons land onderweg 13 landingsvaartuigen en 3 motorbarkassen van het Britse Rijnflottielje. Hierby hebben zich 4 motorvaartuigen van de Belgische narine aangesloten. De marineluchtvaartdienst is tot middei nacht doorgegaan met het af werpen van rubberboten en voedsel, o.a. by Zierikzee en Mlddelharnis. De helicopter van de marineluchtvaart dienst heeft tot nu toe 45 mensen uit benarde posities gered. De Sea-Otters brachten geïsoleerde gewonden naar Valkenburg. Het reddingswerk met vliegtuigen wordt ook heden op volle kracht voortgezet. De toestand op Voome en Putten schynt enigszins stabiel te zijn ge worden. Het water stygt practisch niet meer en in enige polders is zelfs val te bespeuren. Bij Zuidland verloren hedennacht zes mensen het leven, toen een rub berboot in het prikkeldraad ge raakte. De Volkshogeschool Olaertsduyn te Rockanje is ingericht als noodhos pitaal voor de evacué's. Op dit mo ment zyn ongeveer 10.000 personen van Voorne en Putten geëvacueerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4