Delflandse duinkust is onherkenbaar veranderd Vrij willigers zwoegen onvermoeid Sobere viering van eerste lustrum Vrouwenbond PvdA Toch evacué s naar Delft gekomen DHC f 1000 Wat doet het weer Brede strook weggeslagen, bunkers op strand gesmakt 'lala Jyeh), door ALD0 FABRIZI VIVERE IN PAGE Een tiental vrouwen ging evacué's verzorgen Diefstal van goederen Concert voor leniging nood Ieder Delfts gezin kleedt een evacué Scheveningers redden twee duizend mensen Eén militair verdronken Wendt U tot de Dieren bescherming Weer gat in dijk bij Rozenburg Arbeidsmarkt Actie voor het Rampencomité HET VRIJE VOLK WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 DE ZEE GROMT NOG NA. Er staat meer branding dan ge woonlijk bij matige noordenwind, maar het strand van De Hoek lijkt al weer heel breed en veilig. Bij de Noorderpier liggen ge weldige massa's schelpen bijeengeveegd. Zilvermeeuwen, storm- meeuwen, bonte en zwarte kraaien zijn er in grote troepen op afgekomen en doen zich te goed. De schelpenvissers scheppen hun karren vol en er lopen ook mannen naar „dozen" te zoeken, een schelpdierensoort, die in trek is als hengelaas. Men zou hier de ramp even kunnen vergeten, als de duin strook niet zo jammerlijk verminkt en onherkenbaar veranderd was. De toch al smalle zeewerende duinen van Delfland zijn op vele plaatsen tot de halve breedte weggeslagen. Het is of de kust kilometers ver zeer zwaar is gebombardeerd, zoveel betonklom- pen en verbrokkelde bakstenen muren liggen aan de steil afge kalfde duinvoet. Huizenhoge bunkers, waarvan vóór de storm alleen een stuk van de voor kant was te zien, zijn uit het duin losgewoeld, ondergraven, op 't strand gezakt of zelfs gekanteld. Met de kleinere versterkingen van baksteen hadden de golven nog gemakkelijker spel. De witte radartoren bij het oude kampeerterrein, die vroeger midden op de duinzoom stond, staat nu op het randje aan de zeekant. De hou ten trap van de toegangsweg hangt scheef tegen een blootgeslagen beton- muur. De toegangsweg van het nieu we kampeerterrein is door een hoge zandmassa geblokkeerd. Met een takelwagen is men bezig betonnen paaltjes uit het zand te trekken. Het zijn de paaltjes van het rasterwerk, waarmee Delfland de strandbezoekers uit zijn duinen hield. De heining is bedolven door het zand van de vernielde duinen. Waar komt al dat stro vandaan? Aangespoeld? Nee, het is een wirwar van helmwortels, over het strand ver spreid toen de duinen uit elkaar sloe gen als onder het geweld van explo derende bommen. Men haalt die rom mel met vrachtauto's weg, het taaie spul kon gebruikt worden bij het zeer voorlopige herstel van de zwaarst ge troffen plekken. Hoe groot de hoeveelheid kleding is, welke door de Deljtse burgerij is bijeengebracht, gaat men zich pas realiseren, als men verneemt, ivat reeds verzonden is. Momenteel zijn reeds ruim elj duizend volledige pak ketten naar noodgebieden verzonden. Een volledig pakket bevat alles om een poedelnaakte getroffene geheel in de kleren te steken; dus onder goed, kousen en schoenen, overhemd, stropdas, colbert en ivinterjas (even tueel jurk en mantel). Alle pakketten kregen een etiket met het opschrift man of vrouw, klein, middel of groot, zodat ook zo veel mogelijk de ivaarborgen gescha pen zijn, dat ieder passende kleren krijgt. Ongeveer 5000 a 6000 van derge lijke pakketten worden nog gereed gemaakt. Ruim duizend paar han den is daarvoor dag en nacht in de weer geweest. Dat betekent, dat gemiddeld ieder Delfts gezin meer dan een volledig kledingpakket heeft afgestaan om getroffen landgenoten te kleden. Daarbij blijft het lang niet, want er kunnen nog duizenden onvolle dige pakketten worden samengesteld. Wel een bewijs, hoe intens Delft meeleeft met de bewoners van de getroffen gebieden. Iedereen is ook bereid om een handje mee uit te steken, wanneer ergens handen te kort zijn. De Ar beider savondschool. Maandagavond nog maar nauwelijks met de lessen begonnen, kreeg een telefoontje, dat er nog meer mensen nodig waren, om de pakketten in te pakken. On middellijk werden de lessen gestaakt en men trok gezamenlijk naar het gebouw waar krachten nodig waren. Tien vrouwen van de Vrouwen bond van de P.v.d.A„ die de jubi leumbijeenkomsten van de afdeling bijwoonden, verlieten de vergadering om evacué's te helpen verzorgen, toen een desbetreffend telefoontje binnenkwam. Dit zijn twee voorbeelden uit eigen, socialistische kring, maar de bereid heid om te helpen is buiten die kring precies even groot. Alle scheidings lijnen van politiek en godsdienst zijn volkomen weggevallen, waar het geldt, verlichting te brengen in de barre nood. De 2000 a 2500 evacué's zijn giste ren en vannacht nog niet gearri veerd. Van het laatste was men tij dig op de hoogte, omdat Rotterdams burgemeester een desbetreffende boodschap had afgegeven. Zij zullen nu wel vandaag komen, maar hoe laat weet niemand. Intussen kwam dat respijt niet on gelegen. want Delft was slechts inge richt voor 700 a 800 evacué's. Van nacht vertrok een grote vrachtauto met aanhangwagen naar Wezep (Zwolle), om daar 2500 lege strozak ken en 2500 metalen eetborden in te nemen, welke voor de verzorging van zoveel evacué's onontbeerlijk zijn. Natuurlijk is men ook begonnen scholen te ontruimen en wel die aan het Rietveld, het gymnasium (ge deeltelijk) en de Prins Mauritsschool. Er waren zoveel hulpvaardige han den, o.a. van een personeelsgroep van de Kabelfabriek en van Open bare Werken, dat iedere school slechts anderhalf uur vergde, om voor het nieuwe doel, huisvesting van evacué's, gereed te zijn. Op deze wijze heeft men zeventien lokalen ter be schikking gekregen, maarer zijn 106 lokalen nodig, zodat achtereen volgens nog tien scholen zullen wor den ingeruimd. Het onderwijs zal desondanks wor den voortgezet, zij het dan met ge wijzigde schooluren voor sommige groepen. Hoe de definitieve regeling er uit zal zien. is nog niet bekend. Geld stroomt er ook nog steeds binnen. Particulieren, die op collecte dag de busjes „gemist" hadden, kwa men eigener beweging 1700 naar het stadhuis brengen en Delftse in dustrieën brachten nog weer 10.000 op tafel, zodat het totaalbedrag reeds de 68.000 heeft overschreden. De Delftse kappers en drogisten hebben gezamenlijk de handen in eengeslagen om een hoeveelheid toiletartikelen bijeen te brengen. Het afdelingsbestuur van de Ned. Kappersbond bereikte ook het ver zoek van leden dispensatie te be werkstelligen voor de verplichte Dinsdagmiddagsluiting van de kap perszaken om op die middagen alle ontvangsten voor het Rampenfonds te kunnen reserveren. De boot, die 5000 volledige kleding- pakketten van Delft naar Kortgene en Zïerikzee bracht het was de Holland IX had tevens voldoende penicilline aan boord om in alle be hoeften in de getroffen gebieden te voorzien en bovendien twee radio- zendinstallaties van de TJEI., met zes man bedieningspersoneel. Naar de Rivièrahal en het Groot handelsgebouw in Rotterdam gingen 2500 van deze pakketten en 4000 werden naar Heenvliet en Zuidland verzonden. Iedereen, die nog goederen heeft af te geven, inclusief breinaalden en wol voor vrouwelijke evacué's. kan daarmee uitsluitend terecht bij de centrale afgiftepost van het Rode Kruis aan de Koornmarkt (voorma lige synagoge). Kolossale krater Recht tegenover 's-Gravenzande is tussen twee op het strand gesmakte bunkergevaarten een kolossale krater in het duin geslagen. In de storm nacht en ook nog later heeft men deze bres, die tot vrijwel de volle breedte van de duinstrook reikt, met honderden zakken zand althans ge deeltelijk gedicht. Al lijkt de zee nu weer ver weg, het is vreemd te moe ten bedenken, dat er tussen de kracht van de aanrollende brekers en de diepe polder vlak achter het duin alleen nog een opstapeling van zak ken zand is geweest. Angstwekkend steil is de zeereep geworden. Uit de bijna loodrechte zandwal puilen hier en daar bunkers, die nog net genoeg houvast hadden om niet. als de vele andere, uit het duin te vallen. Maar als een kind met een strandschepje onder die uit stekende steenklompen gaat graven, kan er al een instorting ontstaan die de bunker doet kantelen. Kostbare kunstwerken De lange golfbrekers bij deze, ook in vroeger jaren wel eens geteisterde kuststrook, hebben de nieuwe en zeer grote duinafslag niet kunnen verhin deren. Men moet zich afvragen, of niet zeer kostbare kunstwerken nodig zullen zijn de zeewering van Delfland betrouwbaar te maken. Of zou in geval van nood de sla- persdijk van de polder achter de duinen het Westland kunnen be schermen? Op vele plaatsen in het rampgebied zijn ook de slapersdijken gebroken toen de zeewerende dyken het niet meer konden houden. Naar de schatting van enige strandwerkers, die hier en daar op metingen hadden verricht, is de weg geslagen duinstrook enkele kilo meters lang, acht meter hoog en tien tot vijftien meter breed. Ook bij Roekan je De duinkust is, zoals te verwachten was, ook op andere plaatsen ge havend. Uit Rockanje wordt gemeld, dat de duinen achter de Stekelhoek tot een breedte van vijftien meter zijn weggeslagen. Goed voorgaan doet goed volgen Tijdens een recente vergadering kwam het bestuur van de tafeltennis vereniging DHC tot het besluit om een bedrag van 50.- te storten op gironummer 9575 van het Nationale Rampenfonds. Dit in de hoop en de veronder stelling, dat het onderhavige voor beeld door alle Delftse sportvereni gingen nagevolgd zal worden. Het bestuur van district 's-Graven- hage van de NTTB heeft alle voor de periode van 2 tot en met 8 Febr. vastgestelde wedstrijden afgelast in verband met de noodtoestand in de getroffen gebieden. WOENSDAG Bioscopen: City, 2.30, 7 en 9 uur: Don Camillo. Delf ia, 2.30, 7 en 9 uur: Het is middernacht, dr Schweitzer. Roxy, 2.30 7 en 9 uur: De piraten- koningin. Flora, 7 en 9,15 uur: De grot der vogelvrijen. Doelen-Kino, 2.30, 7 en 9 uur. De gevangene van Mandorra. Bijeenkomsten: Stads Doelen, 8 uur: Kunst aan het Volk; Haagse Comedie met ,,'t Is maar betrekkelijk" (collecte waters nood). ADVERTENTIE I.M. ROXY THEATER Donderdag' 5 Februari 2,30, 7 en 9 uur in het bekroonde Italiaanse meesterwerk Een uitzonderlijk goede film! PIJNACKER. Geboren. Marian ne d v J in 't Hout en H A v Woer den, Julianal. 23; Catharina d v J A Kleijn en G Mulder, Delftsestraat- weg 64b; Antonius J z v J P Rutten en W Th J v d Stap, Noordweg 20b. Ondertrouwd: A C Immers, 22 j en M W Frensch, 22 j, Pr. Hendrikstr. 5. Overleden: J A de Vreede, 71 j, eehtgen v M J v d Bosch, Delftse- straatweg 46. Verleden jaar hebben enige winke liers in Delft aangifte gedaan van diefstal van goederen. Een van hen miste een electrische trein, een ander een electrische locomotief, een trans formator en ander speelgoed. Voorts werd er aangifte gedaan van diefstal van een pick-up met een aantal pla ten ter waarde van vijfhonderd gul den. Thans verblijft op het politiebureau te Deift de 49-jarige reclametekenaar V. uit Den Haag die werd aangehou den bij een poging van diefstal van enkele boeken, aldus de politie. Bij een onderzoek in zijn woning bleek de man een hele bibliotheek te bezitten, die, naar de politie mee deelde, in ongeveer zes jaar bij elkaar gestolen zou zijn. Ook de artikelen welke alhier waren ontvreeimr, in totaal ter waarde van ongeveer duizend gulden, werden daar gevon den. De man zou hebben bekend in deze zes jaar voor minstens een bedrag van twintig duizend gulden op deze wijze te hebben gestolen, Het grootste deel is echter nog aanwezig. Hij is ingesloten in het Huis van Bewaring. Het eerste lustrum van de Vrouwenbond P.v.d.A. is Dinsdag avond in „Ons Huis" op sobere wijze herdacht. Na een telefo nische oproep van mevr. Van Walsum stelden zich een tiental vrouwen spontaan, ter beschikking voor verzorging van evacué's. Een collecte voor het Nat. Rampenfonds bracht 15.22 op, welk bedrag uit de afdelingskas tot 20.zal worden aangevuld. Aldus toonde deze kleine groep, dat zij een werkzaam aandeel wil nemen in de hulpactie voor de geteisterde gebieden. Bij het begin der bijeenkomst wer den de slachtoffers van de waters nood met een ogenblik stilte herdacht, waarna het lied Aan de strijders" werd gezongen. Het eerste deel van de avond werd vervolgens besteed aan een bespreking der voorstellen, die tijdens de Bondsvergadering op 19 en 20 Februari a.s. in Den Haag aan de orde zullen komen. Verder werden het- scholingswerk en de daaraan verbonden bijeenkom sten in ,,De Born" besproken. T erugblik Na de pauze, die, zoals gebruike lijk, met koffie en dit keer ook met gebak werd veraangenaamd, hield mevr. C. Arends-Vellekoop een korte Overal, waar het water het land heeft overspoeld, of dreigt te over spoelen, worden mensen weggebracht naar elders, waar zij geen gevaar meer lopen. Alleen uit Rilland Bath moeten 2400 bewoners worden geëvacueerd. Dit geschiedt deels met bootjes, die duwend en sjorrend over de ondergelopen wegen worden gesleept, de hele dag door, telkens weer terugkerend om andere achtergeblevenen op te halen. Onvermoeid tonen zich hierbij de honderden vrijwilligers, die vaak de hele dag tot de knieën door het water moeten gaan. Hoewel gisteravond alle berichten tot tien uur luidden dat er geen geëvacueerden meer naar Delft zouden komen, stonden er rond elf uur plotseling drie autobussen voor het evacuatiecentrum De Haven. Kort daarna volgden nog drie personenauto's. In totaal met ongeveer 120 mensen, allen uit Ooltgensplaat, Middelharnis en van Goeree- Overflakkee. Zij waren in de loop van de avond per boot naar Rotter dam gebracht en vandaar naar Delft. Na een vlotte eerste medische keu ring en de noodzakelijke registratie zijn deze mensen per luxe auto naar de Mensa aan de Oude Delft ge bracht. Daar stond een warme maal tijd gereed, hetgeen het eerste voed sel was, dat de vluchtelingen die dag nuttigden. De goed verwalmde zaal en het smakelijk bereide maal brachten hen enigszins op streek. Na een rustig half uurtje werden zij vervolgens weer met auto's naar de diverse on derkomens gebrlcht. In de Herten- horst zijn er thans zestig, in het Duyvelsgat evenveel en in de v. d. Woudenstichting, waar twee zalen van de overdekte werkplaats voor hen gereed waren gemaakt, hebben er vijftig een onderkomen gevonden, Vanmorgen bleek, dat allen zeer dankbaar waren voor de goede ont vangst hier ter stede. Het bleek ech ter tevens, dat verschillende personen de grote spanningen van de laatste dagen niet hebben kunnen doorstaan, zodat maatregelen getroffen moesten worden voor de inrichting van een noodziekenhuis. In de school Hiertoe werd reeds in de afgelopen nacht het besluit genomen en ter stond werd de school aan de Heyter- straat gevorderd. Op telefonische aanvragen was een fabriek in Win schoten terstond bereid zestig bed den ter beschikking te stellen, welke in de nacht nog worden gehaald. Het noodziekenhuis stond onder auspi ciën van het Rode Kruis. Er bleek meer nodig, omdat de Delftse zie kenhuizen nog maar de beschikking hadden over enkele lege bedden voor noodgevallen. Het noodziekenhuis is vanmorgen geheel ingericht, zodat de zieken er een plaats hebben kun nen vinden. Via het Rode Kruis kreeg het evacuatiecentrum bovendien de beschikking over vier duizend de kens, zodat met de aanbiedingen die wij reeds vermeldden. Delft elke si tuatie het hoofd l'.an bieden. Van heden af fungeert als opvang centrum voor de geëvacueerden het gebouw. Raamstraat 86, tel. 2864. Clubhuis de Haven is dus als zodanig gesloten. I Op de afdeling Bevolking van de Westvest is men hedenmorgen be gonnen met het verwerken van de verstrekte gegevens van de in Delft aangekomen geëvacueerden, zoda: van heden af inlichtingen te ver krijgen zijn. De manufacturers in Delft hebben het mooie aanbod gedaan om de eer ste in Delft ontvangen geëvacueerden van het nodige nieuwe textiel te voorzien. Een wasserij alhier offreer de gratis voor deze mensen de was te doen. Van alle kanten komen nog aanbiedingen binnen om hulp te gaan bieden, voor het opnemen van eva cué's. voor het verstrekken van voed sel enz. Als de wedstrijd DHCFeijenoord doorgaat zal een collecte voor de slachtoffers van tie watersnood wor den gehouden. Op zichzelf reeds een loffelijk streven, dat echter nog meer in waarde wint, als men weet, dat DHC als eerste gave 1000.- zal bijdragen. DHC-dames. die voor dit bij uitstek zo goede doel willen col lecteren, kunnen zulks schriftelijk opgeven aan de secretaris of Zater dag omstreeks 4 uur mondeling of telefonisch in het clubgebouw. On nodig te zeggen, dat op een groot aantal collectrices wordt gerekend. Ten bate van de slachtoffers van de watersnood concerteren Vrijdag-, avond in het Congregatiegebouw aan de Brab. Turfmarkt de beide mond- accordeonverenigingen Symphonia en Melodia. De Cadini's en de Boledo's verlenen kosteloos medewerking. De géhele opbrengst wordt afge dragen voor het goede doel, Hoe groot de hoeveelheid kleding is, welke de Delftse burgerij bijeen gebracht heeft voor de getroffen ge bieden, blijkt wel uit het feit, dat reeds 11.500 volledige kledingpakket- ten konden worden verzonden naar Kortgene, Zierikzee. Heenvliet, Zuid- land en Rotterdam. Nog 5500 van deze pakketten staan inmiddels weer voor verzending gereed. Een volledig kledingpakket, voor zien van aanduidingen man of vrouw, klein, middel of groot, bevat alles om een getroffene geheel in de kle ren te steken. (Dus ondergoed, kou sen en schoenen, overhemd, das, col bert en winterjas; voor dames jurk en wintermantel). Bovendien kunnen nog vele dui zenden onvolledige pakketten van de resterende kleding worden samenge steld. Aan contanten bracht Delft (14.000 gezinnen.) 68.000 gulden op tatel. HET VRIJE VOLK DELFT Redactie en Administratie: Oude Delft 143 - Tel. 148 De Scheveningse vissers, die, uit gerust met 19 sloepen hulp hebben verleend aan de inwoners van Ab- benbroek, Oudenhoorn en Zuidland, hebben hun taak volbracht. Zij zijn gisteravond laat in Scheveningen teruggekeerd en wachten daar nadere instructies. Zij hebben in de afgelopen dagen naar schatting van de burgemeesters ruim 2000 mensen uit het verdronken gebied rondom genoemde gemeenten op het eiland Putten gered. De geredden zijn overgebracht naar Rotterdam. Nog slechts een klein aantal mensen verblijft in Abben- broek en Zuidland. Omstreeks elf uur Dinsdagavond is de Haasdijk, de Slaperdijk van de polder van Abbenbroek ten noord westen van Zuidland, door studen ten en andere vrijwilligers gedicht. Deze afsluiting is zeer belangrijk. Ook is een dijk tussen Zuidland.en Abbenbroek gedicht, Op en achter eerstgenoemde dijk bevinden zich vele boerderijen, waaruit ruim 10( koeien konden worden gered. D< beesten zijn met schuiten overge bracht naar Abbenbroek. De centra van Zuidland en Abbenbroek zijn watervrij. In het gehele gebied zijn militairen thans bezig om het nog levende vee op de droge gronden te brengen. De reddingsploeg heeft gisteren vier sloepen verloren. Wanneer zij worden gevonden wordt men ver zocht contact op te nemen met de rederij Vrolijk te Scheveningen. tele foon K 1700-552333. Acht Scheve- Overzicht van de weersgesteldheid van hedenmorgen 7 uur: Stations Weerstoest. Wind Luchtdr Temp Min Neersl In mb In gr temp In mit Den Helder zw, bew, matige n.w.n. Eelde zw. bew., heiig matige w.z.w. Ypcnburg half bew. z,w. De Bilt zw. bew, zwakke z.w. Twente zw. bew. matige w.z.w. Vlissingen licht bew. zwakke z.w. Vlgv. Z.-L. geh. bew. 1026 1025 1028 1028 1027 1029 zwakke wm.w. 1029 -2 -0,1 0.0 -0,1 -0,1 -0.1 S3 a Stations Weerstoest, a u z Stockholm sneeuw z. -4 1 Londen zw. bew. windstil 0 0 Brussel geh. bew. n.n.w. -1 0 Parys geh. bew. n. 1 0 Zurich nevel n.n.w. -2 1 Wenen sneeuw n.w. -1 3 Een hogedrukgebied boven Schot land bewoog naar het Zuidwesten. Een hiermee samenhangende rug van hoge druk bewoog zich in de afge lopen nacht over Nederland en om geving. In verband hiermee werden de winden zwak, terwijl opklaringen voorkwamen. Daardoor kon in de vrij koude lucht die onze omgeving heeft overstroomd lichte vorst voorkomen. De laagste minimum-temperatuur werd uit Soesterberg gemeld. Het had daar vier graden gevroren. Een actieve storing trok van het zeegebied tussen Groenland en Noor wegen in z.z,o. richting. Van morgen was deze depressie boven Zuid-Scandinavië aangekomen, daar bij op het noordelijke deel van de Noordzee harde winden veroorza kend. ningse roeiers zijn thans ingescha keld bij het reddingswerk op het eiland Tholen. Het water op het eiland Putten Is gisteren iets gezakt. In verscheidene verlaten boerderijen is het electrische licht gisteravond plotseling aange floept. Twee vermist Tijdens de hulpverlening slachtoffers van de watersnood is op 1 Februari de dpi. soldaat E. Ka- san, legernr. 260724240, van het regi ment zware luchtdoelartillerie Waal haven, nabij Klundert ten gevolge van verdrinking om het leven ge komen. Hij was afkomstig uit Am sterdam. Bij dit ongeval zijn twee militairen van hetzelfde onderdeel vermist. Het zijn do dpi. soldaat N. F. Berg. legernr 310401011, afkomstig uit 's-Graven- hage en dpi soldaat A. Zwarts, le gernr 310501440, afkomstig uit Delft. toespraak over de betekenis van dit eerste lustrum. Naast de gouden ju bilea van de culturele verenigingen van vorig jaar, lijken deze vijf jaren gering in betekenis, aldus spr„ maar de vrouwen van de P. v. d. A. besef fen wel, dat hun bond in die luttele jaren zeer veel voor haar is gaan betekenen. Bij de oprichting heeft men juist gezien, dat de vrouwen zich in eigen kring willen bezinnen op hun idealen om op die wijze een waardevolle bijdrage tot het werk der P. v. d. A. te kunnen leveren. In Delft is er in de afgelopen jaren veel werk verzet; het aantal bijeenkom sten neemt steeds toe, er wordt en thousiast gecollecteerd, er zijn lees- clubs en er wordt meegewerkt aan verkiezingsacties. Aan allen, die in de loop der tijden hun krachten aan de afdeling hebben gegeven, bracht spr. dank. Een bijzonder woord van dank gold mevr. Stap, die als enige sinds de oprichting tot nu toe zitting in het bestuur heelt gehad. Huiselijke beslommeringen maken het verloop in de bestuursfuncties van vrouwen verenigingen altijd groot, zodat dit lustrum van mevr. Stap wel enige aandacht verdiende. Het plantje, dat- zij aangeboden kreeg, had zij onbe wust zelf helpen kiezen, zodat zij wel even verrast was. Tot slot declameer de mevr. L. Hunnego een tweetal fragmenten uit dichtwerken van C. S Adama van Scheltema en Albert Verwejj, las mevr. Veldkamp enkele schetsen van S. Carmiggelt voor' en werden er nog enkele liederen ge zongen. Indien u bij eventuele evacuatie moeilijkheden ondervindt met uw hond, kat of ander klein huisdier, dat u niet bij u kunt houden, wendt u dan tot de Dierenbescherming in de plaats waar u zich bevindt. Wij be schikken tevens over particuliere adressen waar wü uw dieren kunnen onderbrengen, tot u er weer zelf voor kunt zorgen. Voor Rotterdam en omstreken is dit adres mevr. Spaan. Pynacker- plein 4. Tel. 49559. Tot vijf uur aan het kantoor van de Dierenbescher ming. Voorhaven 125. Tel. 32446. In de reeds gedichte dijk van de Nieuwe Waterweg by de Bospolder te Rozenburg, waarin een gat was geslagen van 60 meter, is heden we derom een gat geslagen van 4 meter. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door het snelle varen van de zee schepen op de Nieuwe Waterweg. Er is ook een aanvang gemaakt met het dichten van de gaten in de dyk van de Nieuwe Waterweg bij de „Kroonpolder" op Rozenburg. De gaten hebben een lengte van in totaal 250 meter. Er is gebrek aan spoorrails, draglines en bulldozers. Honderd man genietroepen bieden de helpende hand. Voorlopig zal de dijk gebracht •orden tot een hoogte van 2 m bo ven N.AP. Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 3 Febr. 1953. Aanvoer in totaal 1371 dieren, waar van vette koeien en ossen (naar schatting) 450, gebruiksvee (w.o. 49 tbc-vrij) 136, graskalveren (w.o. 15 tbc-vrij) 35, nuchtere kalveren 532, varkens 111, schapen of lammeren 36, bokken of geiten 7. Prijzen: vette koeien le kw. 2.80— 2.90, 2e kw 2.60—2,75. 3e kw. 2.00— 2.30; graskalveren 380, 330, 250; nuch tere kalveren 48, 44, 40: slachtpaar- den 1.90, 1.75, 1.65; Schapen 120, 100, 80; Lammeren 95, 85. 70; kalf koeien 1200, 1000, 860; melkkoeien 1200, Aan het Gewestelijk Arbeidsbureau -Gravenhage, bijkantoor Delft, worden gevraagd Mannen: machlnezetter. spoeljongen, leerl kleermaker, smid-plaatwerker, smid vuurwerker, metnaldrnaler, metaalfralser. gereedschapslijper, Instrumentmaker vol slagen en leerl., plaatwerker-lasser, leerl.- iteur, koperslagers, diesel-monteur, matrljzenmaker. metaalschaver, leerl. winkelbediende, leerl. kok, Jongste be diende. fabrieksarbeiders max. 20 Jaar, flinke Jonge mannen voor ondergrondse arbeiders ln de Staatsmijnen ln Limburg. Vrouwen: verkoopsters voor levensmid delen. foto- en damesconfectle leeftijd 20 Jaar, typistes en steno-typistes Nederlands en moderne talen, kantoor bedienden van 16 tot 20 Jaar, kantoor bediende met HBS en boekhouddlploma, meisjes voor de boekhoudmachine, be schaafde hulpen ln de hulshouding in- —1 extern en geheel zelfstandige, vrou- en en meisjes voor pak- en spuitwerk andere werkzaamheden. Er bieden zich aan: Mannen: grondwerkers, metselaars, timmerlieden, cementwerker, behanger, sloper, mandenmaker, kistenmaker, meu belmaker, kuiper. meubelstoffeerder, kleermaker, kledlngperser, matrassen maker, marklezenmuker, schoenherstel ler, constructie-bankwerker, autog. las- seribrander, verwarmingsmonteur, me taalschaver, sigarenmakers, broodbakker, slager, poelier, likeurstoker, tuinders- knecht, chauffeurs, kellner, buffetchef, kok, vertegenwoordiger, broodbezorger, koetsier, schipper, kantoorbed., musicus, Journalist. Vrouwen: hulsnaaister, verkoopster en leerl. verkoopsters, kantoorbediende met Mulo-dlplom'a en kantoorervaring, tele foniste met ervaring, hulshoudsters in tern, werksters, klndervorzorgsters ln- cn extern, thuiswerksters voor diverse werkzaamheden. Inlichtingen Arbeidsbureau, Oude Delft 89 te Delft, dagelijks van 9 tot 12 uur voor werknemers en van 9 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur voor werkgevers. Gemeente Dinsdag van Raadhuis. Het was voor allen die Maandag avond in de raadszaal te Pijnacker de inlevering der collectelUsten mede- maakten een grote verrassing toen de ene lijst na de andere met ongekende bedragen binnenkwam. De ver schillende buurtschappen schenen een onderlinge wedstrijd te hebben aangegaan, terwijl de kom evenmin achterbleef. Mevrouw Duiker, de echtgenote van de burgemeester en zr Van Esch de leidster-docente, bezorgden Maandag ochtend de van de in December ge houden bazar onverkocht gebleven baby-kleertjes bij de vluchtelingen in de Ahoy'-hal te Rotterdam. Diep on der de indruk van het leed dat zij daar zagen, keerden zij in Pijnacker terug. Een tweetal la aamverzorgsters van het Kraamcentrum Delfland vertrokken reeds naar de noodgebie den: op verzoek van het hoofdbesuur der Z.H.V. Het Groene Kruis hebben de assistentenleidster en enige kraam verzorgsters zioh in geval van nood voor hulp beschikbaar gesteld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4