Krimpen hand aan slaat de de ploeg Toestand op Flakkee overzichtelij ker iets Geldelijke steun aan slachtoffers Luchtbrug werkt steeds beter Hulp stroomt toe van alle kanten Stormpolder deze week weer droog? Watersnood'- bureau dat coördineert Als in St-Elisabethsvloed Twee coasters zijn zoek Regeling al getroffen Post weet er geen weg mee Nieuwe en Oude Tonge het zwaarst geteisterd Evacuatie in volle gang Naar het zegevierend einde! Strijd bij Papendrecht in een nieuwe phase Schaatsen rijders doen het hunne Vluchten uit drie centra ZÓ KUNT U HELPEN HET VRIJE VOLK WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 (Van een speciale verslaggever) IN KRIMPEN AAN DEN IJSSEL slaan ze de hand weer aan de ploeg. Niet dat alle leed nu geleden is verre van dat! maar de Krimpenaren hebben een begin gemaakt met de ordening van de onbeschrijflijke wanorde, die zij na de ramp nacht terugvonden. Geslagen, maar niet gebroken gaan ze weer aan de slag. Ze staan in de voorste gelederen in de strijd tegen het water de strijd om de herovering van het land op het water. RUSTIG KABBELT HET WATER in de Stormpolder, die als een wig tussen Maas en IJssel ligt. Het is er in de nacht van Zaterdag op Zondag in tomeloze vaart binnengedrongen. Onstuitbaar stortte het zich op meer dan 250 huizen, waarvan er vele onder dat gruwelijk geweld bezweken en instortten. Zes mensen vonden in die wind- en waterrazernij de dood. Er is hoopgevend nieuws voor de twaalfhonderd mensen, die dakloos werden: de deskundigen hebben een goede hoop,* dat het lukken zal de Stormpolder nog deze week droog te leggen. Er wordt in ieder geval met man en macht aan gewerkt. Genie troepen hebben de duiker nabij de diepste dijkbreuk laten springen en er zijn andere maatregelen genomen, die het water terug moeten dringen. Niemand weet nog nauwkeurig hoe- veel gaten er in de dijken zyn ge slagen, noch hoe diep en breed die gaten zijn. Ook durft niemand te gissen hoeveel huizen totaal vernietigd zijn. Men vreest, dat het er veel zullen zijn, want in de Stormpol der stonden niet veel sterke hui zen. De mogelijkheid is groot, dat de meeste huizen ondergraven zijn. Dat geldt in ieder geval voor de dijkhuizen. De fundamenten zijn aangetast. Dijkbewoners terug De gemeentelijke overheid heeft bepaald, dat niemand nog mag terug keren, naar zijn woning, ook al komt die vrij uit het water. Maar de dijk bewoners gaan toch terug. En de burgemeester heeft (terecht) niet de moed hen terug te drijven. Daarom zijn er nu alweer veel in hun huis jes, waar het water van de zolder is teruggeweken naar de kelders. Moeder De Pee staat in het kleine tuintje voor haar huis de pannen en potten slikvrij te maken. Ze moet zuinig zijn met water, want dat is o dwaasheid een kostbaar goed in. Krimpen aan den IJssel. Zoet water wordt gedistribueerd met tankwa gens, die het van de schepen halen Iedereen in het dorp sjouwt met em mers en teilen. Iedereen moppert, omdat hij niet genoeg water krijgt Zwoegen en sjouwen Op de hekjes langs de Stormpol- derdijk hangen matten en beddegoed te drogen. Aan een spijker hangt een paraplu. Er staat wat kinderspeel goed op een stoepje. Een herencos- tuum ligt op een heg. Een man en een vrouw dragen een fornuis naar buiten en gieten het leeg. Ze zwoe gen en sjouwen om hun huisje weer op orde te krijgen, tenminste op de eerste verdieping, want beneden in de polder klotst nog het wa ter Voor sommigen is het leed te groot geweest. Een vrouw wast met pijn lijke nauwgezetheid de ramen van de voorkamer en poetst de moddervlek ken van de luiken. Maar achter die voorgevel is slechts een ruïne. Het grootste deel van het achterhuis is van de dijk gegleden en ligt in stuk ken en brokken in de golven. De lam- pekap is in de heg gedreven. Maar de Krimpenaars zijn weer aan het werk. Ze werken, waar mogelijk, aan hun huizen; of bou wen aan de afgekalfde dijken Ze maken plannen voor de toe komst: „Straks als de polder weer droog isHet noodlot heeft hen hard getroffen, maar ze rich ten zich alweer op. Gereed om de onverhoedse aanval van het water af te weren. De Koolteerfabriek staat nog ge deeltelijk onder water, maar er zyn arbeiders op het bedrüf. „We moeten de zaak weer zo gauw mogeiyk op gang hebben", zeggen ze. „want straks is er volop asfalt nodig voor het her stel van de dijken". Andere arbeiders speuren langs de oevers van de pol der naar de tonnen, die her- en der waarts zyn weggedreven. Kachels van tonnen Op het schiereiland de „Zaag" on der Krimpen aan de Lek zyn de ar beiders ook present. Daar overspoel de de vloed van de Maas de machi nefabriek „Bolnes". De kostbare elec- trische machines stonden dagenlang in het zilte water, maar nu het weg is zyn de mannen gekomen. Met boot jes en op de fiets. Ze werken in de kou, want de ver warming is uit en ze kunnen pas laat beginnen en moeten vroeg ophouden, want er is geen stroom, zoals er ook geen zoetwater is. Toch zyn ze aan het werk. Van grote tonnen hebben ze kachels gemaakt, die ze rood gloeiend stoken. Daar drogen ze de transformatoren en electromotoren by. De onverhoedse aanval van het water is afgeslagen en nu maken de mannen en vrouwen zich op het weer terug te dringen. Even hebben ze het hoofd gebogen on der de mokerslagen van het nood lot, maar reeds rechten ze de rug gen. Ze zijn klaar voor het ge vecht: De eeuwenoude strijd te gen het water. Het hoofdbestuur van het Ne derlandse Rode Kruis heeft een speciaal bureau „Watersnood" in gesteld, dat gevestigd is op de Princessegracht 27 te Den Haag. De leiding van dit bureau be rust bij de heer J. C. Japikse, oud-directeur van het voormalige ccntraal-distrihutiekantoor, die de verschillende activiteiten van het Rode Kruis ten behoeve van de watersnood coördineert. Alle aanvragen voor materiële hulpverlening komen bij dit bu reau binnen en worden ten spoe digste door de verschillende dien sten uitgevoerd. Aanbiedingen voor materiële hulpverlening ko men eveneens bij dit bureau bin nen en worden daar gecoördi neerd. De telefoonnummers zijn 184790. 184791 en 184792. De zendingen kleding en an dere materiële goederen komen in zo groten getale bij de intendance van het Rode Kruis binnen, dat de Houtrusthallen. als opslag plaats in gebruik genomen, niet voldoende ruimte bieden. Nu zijn de koninklijke stallen evenals het circus en een deel van de remise van de H.T.M.. Fruitweg ook be schikbaar gesteld. Van het 297 brt metende ms „Sal- land". eigenaar gebrs. Teekman te Zwolle, is na het vertrek op 29 Jan. uit Par aan de zuidkust van Enge land, met bestemming Stockholm, niets meer vernomen. Aan alle sche pen is verzocht naar de „Salland" uit te kijken. De bevrachters van het 267 brt metende Nederlandse motorkust vaartuig „Jan Kreumer", eigenaar J. Kreumer te Vlaardingen, maken zich over dit schip ongerust. Na het ver trek uit Rotterdam op 30 Januari met bestemming Esbjerg, een reis van normaal twee dagen, heeft men niets meer vernomen. Met het Nationaal Rampenfonds, dat de particuliere finan ciële hulpverlening coördineert en met welk fonds de regering ten nauwste samenwerkt, is overleg gepleegd over het verlenen van noodzakelijke uitkeringen voor levensonderhoud aan slacht offers van de ramp, welke ons land op 1 Februari 1953 heeft getroffen. Als uitvloeisel van dit overleg heeft de minister van Maat schappelijk Werk alle burgemeesters en wethouders gemach tigd evengenoemde slachtoffers, voor zover deze niet of onvoldoende in staat zijn om in hun eigen levensonderhoud te voorzien, voorlopig een uitkering ter voorziening in de kosten van noodzakelijk levensonderhoud toe te kennen, overeenkom stig de regeling hulpverlening oorlogsslachtoffers (19401945). Uit de verschrikkelijke St.-Elisa- bethsvloed van honderden jaren ge leden is één herinnering lang bewaard gebleven: het wiegje met een kind er in, dat kwam aandrijven en door een heen en weer springende poes in evenwicht werd gehouden. Wie denkt daar niet aan, wanneer hij dit ledi- kantje ziet, dat gisteren uit de om geving van Willemstad op Brabants bodem aanspoelde? De hoofden van de bureau's van het betrokken departement in de provin cies zullen desgewenst hierbil van voorlichting dienen. Deze geldelijke hulpverleningsrege- ling ten behoeve van de slachtoffers van de ramp wordt geacht te zijn Ingegaan op 1 Februari jl. Nadere uitvoeringsvoorschriften op de getroffen regeling zullen binnen korte tiid zodra het inzicht in de omvang en in de verschillende aspec ten van de te lenigen nood is verkre gen aan B. en W. worden toege zonden. P.T.T. deelt mede, dat de no=t.ver bindingen met de eilanden 'Beyer- land, Rozenburg, Goeree en Over- flakkee. Schouwen en Duiveland en Noord-Beveland nog geheel verbro ken zyn en dat met de overige ge troffen gebieden het postverkeer aan grote vertraging onderhevig is. Het uiterst mogelijke wordt ge daan de verbroken verbindingen te herstellen, waarby van iedere zich voordoende gelegenheid wordt ge bruik gemaakt. Zo ging de post van Bergen op Zoom met een vissers boot naar Ierseke en vandaar per fiets naar Rruiningen. Post uit Hol land heeft via België over Breskens Walcheren bereikt. (Van onze streekcorrespondent) Dinsdagmorgen 9 uur zijn er door Dakota's, komende van het vliegveld Woensdrecht droppings verricht van rubber boten, rubberlaarzen, brood en andere levensmiddelen en medicamenten voor de bevolking van Flakkee. Vier Engelse helicopters hebben in Sommelsdijk een Rode-Kruis-ploeg en een dokter afgzet. Daarna zijn zij naar Oude Tonge gevlogen waar een zelfde ploeg met medicamenten landde. Tevens zijn een zend- en een ontvangtoestel bij de in nood verkerende bevolking gebracht. Bij de dropping, die Dinsdag aangegeven werden door vuren en later door electrische lampen, gevoed door een aggregaat, zat een het gemeentehuis in Middelharnis vanwaar radiografisch bericht draagbare zend- en ontvanginstallatie, die verbinding maakte met naar Woensdrecht kon worden gegeven. Doordat het droppingsveld vrij groot is, gelegen in de één van de twee nog op Flakkee droog gebleven polders, gelukte een en ander telkens prima. Tevens zijn gistermorgen omstreeks 10 uur in een ondergelopen polder 2 water vliegtuigen geland die boter en vet hebben gelost. Naar wü vernemen telt men in Dirksland 1 slachtoffer (door het donker misleid). Dinsdagavond ge raakte een militaire auto te water. De chauffeur kon gered worden. Er is op Flakkee veel vee verdronken. Men schat het aantal koeien op 3000. Zondagmorgen is een ploeg van 24 mannen uit Nieuwe Tonge naar het gehucht Battenoord, gelegen aan het Krammer, vertrokken met auto's en vrachtauto's om te zien of men iets kon redden van de bewoners van dit gehucht. Tijdens een tocht die onder leiding stond van burgemeester Van Hofwe gen is men door de vloedgolf overval len. Van de 24 mannen hebben slechts 4 er het leven afgebracht, onder wie de burgemeester. Dirksland onbeschadigd Melissant en Dirksland op Flakkee zyn ook weer bereikbaar. Dirksland is trouwens, voor wat het eigenlyke dorp betreft, geheel onbeschadigdg gebleven. Men heeft dat te danken aan het mannelyk deel der bevolking, dat Zondag, aangevuurd door burge meester Van Heyst, de Gelderse dyk heeft weten te behouden. Het zieken huis kan hierdoor zyn belangryke functie blyven voortzetten. Dank zy de eigen electrische uitrusting behield het licht en electriciteit. Van de geneesheer-directeur, dr Stoel, vernamen wij, dat hy diverse patiënten per schip naar het vaste land heeft laten brengen. Zodoende is het ziekenhuis gereed voor de op name van slachtoffers van de ramp uit Oude en Nieuwe Tonge. Wy kunnen nog de belangryke me dedeling doen, dat het pompstation van het waterleidingsbedryf, alsmede het gehele waterleidinggebied in de Goereese en Ouddorpse duinen voor het zeewater gespaard is gebleven. Rondom de gascentrale „Flakkee" staan pompen opgesteld om de fa briek droog te houden. Tot heden is men er in geslaagd de ovens bran dende te houden. Zodra de toestand van het buizennet het gedoogt, kan er weer gas geleverd worden. De technici van de E.M.G.O. slaagden erin Dinsdagavond de verlichting in het centrum van Middelharnis weer in werking te stellen. Het oude stadje Goedereede is ge spaard gebleven. Het water heeft er korte tijd de straten overspoeld en stroomde ook hier en daar de huizen (Van een onzer verslaggevers) BIJ PAPENDRECHT is in de strijd tegen het water een nieuwe phase aangebroken. Een phase, waarin nog heel veel en zwaar werk geleverd zal moeten worden, maar waarvan men nu reeds met enig optimisme het voor de mens zege vierende einde ziet opdagen. Men dicht het grote gat in de dijk en men hoopt daarmee reeds vóór het einde van deze week zo ver te zijn, dat geen water meer de Alblasserwaard zal binnen stromen. Dinsdag gebeurde dat nog wel. Toen stuwde de vloed 'nog steeds meer water de waard in dan de eb er uit zoog. Daardoor was het dichten van het gat bij Sliedrecht-Giessendam niet voldoende geweest om te voorkomen, dat heel het nieuwe, laag gelegen gedeelte van Sliedrecht onder water liep en dat verderop nog vele vierkante kilometers van de polder blank kwamen te staan. Maar de jagende, kolkende, koken de rivier van een paar dagen geleden was inmiddels een trage stroom ge worden met een door de Noordelyke wind aanmerkelijk lager waterpeil dan men had durven hopen. Een snel onderzoek wees uit, dat achter de zestig meter brede bres een waal van ongeveer tien meter diep was geslagen. Doch Dinsdag was In de bres het gat nergens dieper dan vyf meter onder de kruin van de dijk en bij eb lag de bres slechts enkele decimeters onder de waterspiegel. Zinkstuhhen Waterbouwkundigen van Visser en Smit. Dekker en v. d. Vlies besloten direct aan de Papendrechtse kant van het gat grote zinkstukken te la ten zakken, die met reusachtige mop pen basalt aangezwaaid door een kraan van Thomsens Havenbedryf te Rotterdam op hun plaats wer den gehouden. Op de dijk aan weerskanten van de bres reden colonnes vrachtauto's in onafgebro ken pendeldienst duizenden zand zakken aan. die door ryen van man nen met grimmige volharding aan De Nederlandse schaatsenrij ders in Noorwegen, die verlan gen dzijn bij te dragen tot leniging van de nood in de overstroomde gebieden in hun land, zullen Don derdag 4 Februari te Oslo uitko men tegen bekende Noorse rij ders. Ook Hjallis Andersen zal aan deze wedstrijden medewer ken. Hij heejt er in toegestemd uit te komen tegen een van zijn beroemde voorgangers, de vete raan Ivar Ballangrad, die in de jaren 19291936 grootse triomjen vierde. De opbrengst zal overhandigd worden aan het stormfonds van het Noorse Rode Kruis, dat reeds dekens per vliegtuig naar Neder land heejt gezonden. Vorig jaar gunstig voor EHBO De Ned. Ver. EHBO afdeling Gouda hield haar 39ste jaarvergadering in Gebouw de Reünie aan de Oosthaven. Uit het jaarverslag bleek, dat het le dental weer stygt. De cursusavonden worden beter bezocht. Voor de aftre dende heren H. de Koster en W. A. Askamp kwamen de heren A. Was sing en J. Olde in de paats. De af- derng gaat dit jaar het 8e ustrum vieren. De feestcommissie bestaat uit de dames H. Wessing en M. Hamer- sag, en de heren J. de Beij, D. de Koster, C. A. van Rooyen. SEDERT DINSDAGMIDDAG werkt de luchtbrug naar het rampengebied met 124 vliegtuigen van de Luchtmacht. Boven dien zijn verkenningsvliegtuigen van de marine en straaljagers ingezet. Meteors, Thunderjets en Harpoons vliegen over de verdronken gebieden en geven onschatbare hulp aan de reddingsdiensten op de grond. Er zijn 19 hefschroefvlieg- tuigen ingezet. De marine heeft verder twee amphibie-toestellen ter verlichting van de taak der hefschroefvliegtuigen klaar liggen. Prins Bemhard, vanmorgen In ons land uit Amerika teruggekeerd, stelde vier toestellen ter beschikking. De Nationale Luclitvaartschool leverde tien toestellen. binnen, maar vloeide spoedig door de haven naar het Goereese Gat. Men heeft geen enkel slachtoffer te be treuren. Contact De toestand op Goeree en Over- flakkee wordt nu iets overzichte lijker. Vermoedeiyk is dat voor een groot deel te danken aan het rustige weer, waardoor de bevolking hét waagt en wagen kon om contact met elkaar te maken. Dinsdag ontmoetten wij in Mid delharnis inwoners van diverse ge meenten, in hoofdzaak van de weste- lyke dorpen. Hierdoor waren wy in de gelegenheid om de geruchten van Maandag en Dinsdag te controleren. Gelukkig zyn vele daarvan niet in overeenstemming met de waarheid gebleken. De evacuatie van vrouwen en kinderen heeft vooral Dinsdag op volle toeren gedraaid. Dinsdagavond hadden naar schat ting reeds -± 5000 personen het eiland via Middelharnis verlaten. Dit betreft voornamelijk vrouwen en kinderen uit Middelharnis en Sommelsdyk, doch ook zagen wij wel gezichten uit andere dorpen. Vandaag, Woensdag, gaat men proberen de bevolking van Nieuwe Tonge weg te halen. Deze gemeente zal blyken tot de zwaarst getrof fen te behoren. In hoofdzaak is Nieuwe Tonge een dijk-dorp en over een afstand van één kilometer zijn de bewoners in de huizen en huisjes van de Molendijk bijeenge groept. Vanuit Middelharnis was Nieuwe Tonge tot heden nog onbereikbaar. Vandaag gaat men er met vlotten en boten op af. Wy vernamen van een groot .aantal slachtoffers, doch nie mand'kan nagaan, hoe het precies zal zijn. De dyk is by de molen en nog een eind verder naar het dorps centrum doorgebroken, waarbij hui zen zyn ingestort. De buurtschap Battenoord zou volkomen zyn ver dwenen in de vloedgolf. Geen gegevens Ook Oude Tonge was vanuit Mid- dehlarnis nog bereikbaar, doch nauw- kuerige gegevens waren niet te krij gen. Gevreesd wordt, dat het aantal slachtoffers hier heel groot zal zyn. Ook dit dorp hoopt men vandaag, Woensdag, uit zijn isolement te halen. Ook omtrent de buurtschap Acht huizen zyn nog geen nauwkeurige ge gevens te verkrijgen. De polders rond Den Bommel zijn overstroomd. In dit dorp betreurt men een aantal slachtoffers en gisteren. Dinsdag, dreigde er opnieuw een stuk dyk weg te slaan. Veel hulp De toevloed van hulp van mensen en materiaal naar Flakkee is zeer groot. Vooral de eenheden van leger en marine zijn met groot materiaal gekomen. Vlotten, rubberboten, motorvlet- ten en vele legerwagens. 300 mili tairen zyn de reeds aanwezige co lonnes van het Rode Kruis komen versterken en hebben geholpen by de evacuatie en bij het weghalen van de zeer vele gezinnen die in Middelharnis en Sommelsdyk zaten, wat de bevolking met een herin nering aan de oorlog noemt „het natte gebied". Behalve voer- en vaartuigen arriveerde er een schip met drinkwater en een met levens middelen. Behalve de evacuatie van mensen verloopt ook de afvoer van het nog levende vee vlot. Reeds vertrokken een paar grote schepen met koeien en paarden uit de Rykshaven van Middelharnis, waar ondernemende lieden er in zijn geslaagd vanuit Ouddorp naar Middelharnis te ko men. Uit Ouddorp begeven zij zich over het strand naar het Goe- reesche Hoofd. Daar vaart men de haven van Goedereede over om over de dijken naar Stellendam te komen. Van dit dorp af is de weg naar Melissant voor tractoren en grote vrachtauto's berijdbaar. Een ge deelte staat zelfs al geheel droog. Grote schade aan duinen In OUDDORP was er één slacht offer. Hier is de dyk, naby de haven Zondagmorgen doorgebroken, waar by enige huizen werden meege sleurd, echter zonder dat er slacht offers bij zyn gevallen. De omlig gende polders stroomden vol, maar het hooggelegen- dorp met omgeving bleef van water vrij. De duinen aan het Noorderstrand hebben zwaar ge leden. In Stad aan het Haringvliet be treurt men twee slachtoffers, de ge broeders Vrocgindewey van een boerderijtje nabij het dorp. De be woners hebben er ook op de dorps- dijk of op de bovenverdiepingen een toevlucht moeten zoeken. Met de evacuatie wordt begonnen. Het Nationaal Rampenfonds kan reeds over drie millioen beschikken. Inmiddels hebben nog de rederijen, die de grote vaart beoefenen, een millioen gulden beschikbaar gesteld, zodat in elk geval thans reeds op vier millioen kan worden gerekend. Het fonds, dat samenwerkt met de ministeries van Maat schappelijk Werk en Binnenlandse Zaken, houdt zich uit sluitend bezig met de inzameling van gelden. Ook hulp op ander gebied stroomt in steeds sterkere mate van alle kanten toe. Goederen en diensten worden aangeboden uit binnen- en buitenland. Vacantieverblijven worden beschikbaar gesteld voor evacué's, comité's worden uit de grond gestampt, vliegtuigen worden aangeboden voor het vervoer van de kleren, dekens en materialen die overal ter wereld bijeen worden gebracht. elkaar werden doorgegeven tot zyin de bres op him plaats waren gelegd. De politie had op de dyken voor een uitstekende verkeersregeling gezorgd, waarby boven alles voorrang aan de vrachtauto's werd verleend. Het ligt in de bedoeling dag en nacht door te werken. De vrywllli- gers en de door Aviolanda, dat door een brand in een tranformatorhuis niet kan werken, beschikbaar ge stelde mannen lossen elkaar in ploe gen af. Op die manier hoopt men nog voor het einde van de week dit gat dicht te hebben een bericht, dat als een eerste zonnestraal over het Helaas kan men alleen by daglicht trieste beeld van deze verdronken t effectieve hulp bieden omdat in de streek valt. aardedonkere nachten boven het ge- Uit Engeland verwacht men nog dertien hefschroefvliegtuigen en uit Amerika nog eens acht. Deze luchtbrug werkt op hoogste capaciteit. Voeding, kleding, medica menten worden in de afgesloten ge bieden afgeworpen of gebracht. Ra diotoestellen, zandzakken bij tien duizenden, petroleum en benzine voe- Honderden slachtoffers, die nu al dagenlang op zolders en daken van steeds zwakker en gevaarlijker wor dende huizen zitten, worden in vei ligheid gebracht. Helaas kan men lang niet alle kritieke plaatsen be reiken. Vooral Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee zyn de be vlogen doelen. Hefschroefvliegtuigen worden inmiddels voor het zieken- vervoer verbouwd en ingericht. De uitvalspunten voor deze lucht brug zUn Valkenburg, Gifee-Ryen en Woensdrecht. De KLM heeft alle be schikbare materiaal ter beschikking gesteld. Na een dringende oproep uit Bruinisse heeft de KLM een derde Dakota naar Valkenburg gezonden. Alleen bij dag weldigc watergebied geen bepaalde doelen zijn te vinden, tenzy er bij zondere verlichting van vuren, schijn werpers of dergelyke is. Toestellen van de luchtmacht daal den op het strand van Schouwen Duiveland. Zij brachten dekens en keerden met vluchtelingen terug. Vele honderden mensen zyn uit de meest bedreigde posities, die men be reiken kon, weggehaald. Vooral de helecoptères doen daarby goed werk. Vannacht heeft een Oxford ge tracht Ooltgensplaat en Nieuwerkerk te bereiken. Tevergeefs. Het bracht zyn kostbare lading weer terug. Vliegende wagons Sedert gisteren zyn voorts twee Amerikaanse zgn. „vliegende spoor wagons" ingezet. Zij nemen grote hoeveelheden tegelyk mee. De „Sea- Otters", amphibie-vliegtuigen, die men op Volkenburg „oude bokken" noemt, zyn voor deze vliegtochten het meest geschikt, Eén dezer toe stellen ging verloren, toen het in een Zeeuwse polder op een onder water gelegen zwembad neerstreek. Men verwacht nog een Noorse „Ca- talania"-vliegboot met dekens gela den, alsmede een Deens „vliegend fort" met rubberboten. Er is een voortreffeiyke samenwer- De manier en de mate waarin gegeven wordt, zijn boven alle lof verheven. Zes jongetjes van rond de vijf jaar kwamen bij het Fonds aan de Statenlaan met hun spaarpot aandragen, onder bezoe kers van de Rotterdamse beurs werd gisteren meer dan een ton ingezameld. Van klein tot groot, ieder doet wat hij kan. In vrijwel alle plaatsen in de niet Rotterdamse klank bij installatie van mr A. W. Joolen Wethouder H. E. van den Brielle uit Rotterdam heeft Dinsdagmiddag mr A. W. Joolen met zyn benoeming en de gemeente Dordrecht met de goede keus gelukgewenst. Hij rele veerde de staat van dienst van de nieuw benoemde Dordtse gemeente secretaris en stelde diens goede eigenschappen in het licht. Daar Dordt en Rotterdam voor veel zelfde vraagstukken staan zal de weten schap daarvan de heer Joolen goede diensten bewyzen. Burgemeester Van der Dussen in casseerde de welgemeende woorden met dank en hoopte daarby, dat Rot terdam in andere opzichten van zyn vriendschap getuigenis zou afleggen. Behalve mevr. Joolen en de kin deren, waren de heer J. Meertens. wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting te Rotterdam en mej. H. J. D. Revers, adjunct-direc trice van de Vereniging van Neder landse Gemeenten en enige hoofd ambtenaren uit de Maasstad aanwe zig. king tussen de luchtbrugdiensten. De Inspanningen, die de bemanningen van deze luchtvloot zich getroosten, zyn zonder weerga. Elke kans grijpen zij om de reddende hand aan de slachtoffers te bieden. Hoe meer de ty'd verstrykt. hoe noodzakelyker die hulp wordt. De uitputting en daar mee de gevaren nemen voor deze mensen met het uur toe. Zo juist heeft de KLM een vierde Dakota naar Valkenburg gezonden. getroffen gebieden zyn collectes aan de gang. Het is uiteraard onmogeiyk, van al die plaatsen opbrengstcyfers te noemen, maar om een indruk te geven, geven we hier een paar die de laatste tyd by ons zijn binnengeko men. In Olst kwam 31.320 by een, dat is 4.40 per hoofd of 20 per gezin, in Pynacker kwam 20.000 byeen, dat is 2.50 per hoofd of 11 per gezin. In Ede was gisteravond de f 100.000 overschreden. Het personeel van de Nederlandse Spoorwegen heeft door opoffering van een dag betaald verlof een be drag van 300.000 ter beschikking gesteld. De directie van de N.S. heeft daaraan een zelfde bedrag toege voegd. Een overstelpende hoeveelheid be richten van gaven uit binnen- en buitenland heelt ons bereikt. Gebrek aan plaatsruimte noodzaakt ons met deze greep uit de lijst te volstaan. Hoe kan men hulp bieden? Hieronder vermelden wij, welke mogelijkheden er op dit ogenblik zijn. Financiële steun: het Nationaal Rampenfonds, Statenlaan 81, Den Haag, giro-nummer 9575. Materiaal zoals schoppen, zand zakken, buldozers, kranen: Direc toraat van 't Verkeer. Den Haag, teL 776890. Woonruimte: Evacuatiecommis sie Den Haag, tel. 183820. Kleding, levensmiddelen en me dicamenten, Bureau Watersnood Rode Kruis, Princessegracht 31, Den Haag, tel. 184790. Niet gespecialiseerde arbeids krachten (ook melkers): geweste lijke arbeidsbureau's. Vaartu i gen aanbieden aan plaat selijke bevrachtingscommissaris sen. Auto's aanbieden bij rijksver keersinspectie van het district.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3