Sehouwen-Duiveland veel rampspoediger dan men vreesde Wanneer is de beker van het verdriet vol? Burgemeester: alleen hier al bijna 1000 doden Onverlaten op roof in overstroomd gebied Fietspaden helpen nu het water keren Geen carnaval Chefarine „4" Noordhollandse duinen hebben zwaar geleden Vletten redden 266 mensen Bittere ironie Nameloos leed op Goeree-Overflakkee Nieuwe watermassa 's stromen het land in Prins Bernhard snelde toe Sehouwen-Duiveland: rampeiland Lawine van nieuws Bijna één ton in Schoonhoven Verscheidenen gearresteerd Honderden millioenen zijn nodig St rijen: minstens 28 doden Betaal niet te veel voor aardappelen HET VRIJE VOLK WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 (Van een onzer verslaggevers) Wij zijn op Sehouwen-Duiveland geweest. Duizenden mensen bevinden zich daar nog op de daken. Al sinds Zaterdagnacht. Zij wachten op hulp. Zo nu en dan weet iemand zich niet meer te houden van moeheid. Dan sluiten de golven zich weer boven het zoveelste slachtoffer. Hoeveel er precies zijn? Niemand weet het. Ons werd Dinsdagmiddag door de burgemeester van Zierikzee meegedeeld, dat het aantal slachtoffers, alleen al op Schouwen niet ver van de duizend zal afliggen. Een vreselijk aantal, dat bijna niet te geloven is. Maar dat dui delijker wordt als men weet, dat in Kapelle, dicht bij Zierikzee, van de honderd inwoners er ruim 60 worden ver mist. En wat te zeggen van Nieuwerkerk, dat zo zwaar ge troffen is, dat zelfs de Nieuwerkerkers spreken over drie- a vierhonderd doden? ,,Deze ramp is veel erger dan de evacuatie in 1944", zegt de burgemeester van Zierikzee en wij willen het graag geloven. Nameloos veel leed is er geleden en wordt nog steeds geleden door de rampzalige vaders, moeders en kinderen die op de daken zitten te wachten totdat de redders komen opdagen. Overal zitten deze mensen: in Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Drei- schor, Oosterland Terwijl prinses Wilhelmina Dinsdagmiddag door Zierikzee reed naast de chauffeur in een bestelwagentje, reden personen auto's zieken en ouden van dagen en de vrachtauto's de gezon den naar de haven. Daar lagen de Rode-Kruisschepen klaar, die deze mensen naar Rotterdam of Bergen op Zoom zouden brengen. Met tientallen bootjes werden de Nieuwerkerkers, die het hebben weten te klaren, naar Zierikzee gebracht, waar zij door het Rode Kruis werden opgevangen. Totaal verkleumd, met alles wat zij bezitten aan hun lichaam. Moeders met baby's in hun arm en huilende kinderen, die de moeheid en de doorge stane ellende op het gezicht staat te lezen. In de kerk te Nieuwerkerk hadden ::j de onheümaiht honderden men sen een toevlucht gezocht. Slechts enkele tientallen hebben het leven behouden.. Sommigen zaten zelfs op bet dak terwijl zij van andere daken moeders met kinderen zagen verdwijnen in het water. De moeheid was hun de baas geworden. Wij spraken met een man. die met een van zijn kinderen 36 uur in een telegraafpaal had gehangen toen de redders kwamen opdagen. In Dreischor is de nood zeer hoog. Hulp is onderweg. Maar elk uur. dat het thans nog langer duurt eist steeds weer nieuwe slachtoffers. Dat is een feit dat zeker is. Er wordt hard gewerkt door ieder een. maar er zal nog meer materiaal naar Schouwen moeten worden ver zonden. Een allereerste vereiste is ook, dat die hulp gecoördineerd wordt, zodat er een bepaald systeem in komt. Het ziekenhuis in Noord-Gouwe ligt droog, maar de patiënten zijn allen op zolder ondergebracht, omdat nog steeds de kans bestaat dat de dijk doorbreekt. De Marine heeft er Dins dag geneesmiddelen naar toege bracht. Nu liggen de patiënten op evacuatie te wachten. Bijna het gehele eiland Sehouwen- Duiveland staat onder water, uitge zonderd de duinenkant. Schudde- beurs, Noord-Gouwe en... Zierikzee. Inderdaad, Zierikzee is (weer) droog. Maar meen niet dat er niets is ge beurd. Maandagmiddag zijn in een massa graf de eerste veertien slachtoffers begraven en Dinsdagmiddag waren het er weer tien. Vele straten zijn zo gehavend, dat de opruimingsdiensten er nog niet eens bij hebben kunnen komen. Men neemt aan, dat men hier nog meer slachtoffers zal vinden. Terwijl Zierikzee met zijn eigen misère zit, komen bovendien nog alle andere eilandbewoners naar dit stadje. Men kan zich voorstellen, dat het gemeentebestuur voor onoplos bare problemen staat. Scholen en kerken zijn ingericht voor de vluchtelingen en in de Grote Kerk worden de levensmiddelen opge slagen, die met tientallen boten van heinde en verre worden aangevoerd. Naast de enorme toren staan tal rijke koeien, zo in de open lucht. Men heeft thans besloten alles wat geen melkvee is, af te slachten. In de toren is een installatie aangebracht, waar de geslachte dieren kunnen worden gehangen, zodat het vlees goed blijft. Water, gas en electriciteit is er niet of zeer weinig. Doelmatige hulpver lening zal dan ook zeer nodig zijn opdat geen arbeidskracht verloren gaat en de zaak op de juiste manier wordt aangepakt. Vliegtuigen helpen Talrijke vliegtuigen waren Dinsdag ingezet en op het Havenplein in Zie rikzee werden talloze kisten en vaten levensmiddelen en rubberboten neer gelaten aan parachutes. Nog weten wij niet alles van Sehouwen-Duiveland. Maar er is nie mand. die het precies weet. Zelfs de mensen uit hetzelfde dorp weten niet wie van hen nog in leven zijn en wie het niet. Ja, zelfs uit één familie. Advertentie In verband met de tragische gevol gen van de watersnood hebben de carnavalsverenigingen te 'sHertogen- bosch, Maastricht. Heerlen, Aarle- Rixtel, Weert, Venlo, Roermon, Sit- tard en Kerkrade besloten dit jaar geen carnaval te vieren. 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Chefarine „4" bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwak ke maag niet van streek raakt 'n 4lje doel wonderen! De commissaris der Koningin in le provincie Noord-Holland, dr J, E. jaron De Vos van Steenwijk. heeft vanmorgen in de vergadering van Provinciale Staten onder andere een rapport voorgelezen, dat door de Provinciale Staten was uitgebracht. Het rapport behandelt de toestand van de diiken en waterkeringen m Noord-Holland na de vernietigende storm in de nacht van Zaterdag op J°De Aangerichte schade is aanzien lijk hoewel in geen enkel opzicht te vergelijken bij wat in het zuidwes ten van het land is gebeurd. Ner gens kan van e»n ramp gesproken worden. De duinen langs de kust hebben zwaar geleden. De duinvoct is overal aangetast en gemiddeld zeker twin tig meter teruggeslagen. In IJmuiden en Den Helder stond het water in de bewuste nacht een tot anderhalve meter hoger dan tij dens de springvloed van 1916. Het staat wel vast, dat de provin cie zich belangrijke uitgaven za moeten getroosten voor het herstel van de dijken en de waterkeringen aldus het rapport. De burgemeester van Doesburg deelt ons mede. dat Zondagmorgen m deze gemeente direct contact is opge nomen met de Doesburgse zeilvereni ging, die ogenblikkelijk een paar vlet ten met buitenboodmotoren heeft af gestaan. Deze ziin op een vrachtwa gen geladen en. vergezeld van een bus vol mensen, naar Bergen op Zoom gestuurd, waar het de éérste daad werkelijke hulp was. die daar aan kwam. De jongens hebben tot Maandag avond 266 mensen het leven gered. Dinsdag zijn ze weer ingezet in Steen bergen. ERGENS in het overstromings gebied, hebben i:e een windvaan- tje gezien. Het kwam net boven het water uit. Het cadaver van een koe dreef er vlak bij. Op het vaantje stonden de woorden: Luctor et Emergo (Ik worstel en blijf boven) Het vaantje dat met alle win den meewaait, heeft het hoofd boven water gehouden. Elders hebben we langs een dijk te midden van allerlei aange spoelde spullen het restant van een wandversiering aangetroffen. Het was een bordje, voor boven de schoorsteenmantel; u weet wel. Daarop stond: Oost West, thuis best. Het was in een plaats, waar ten minste 55 mensen zijn ver dronken: 's-Gravendeel. Bij een stoeipartij viel een 14-jang meisje C. M. B. P. door een ruit van de Johan de Wittschool aan het Beet- hovenplein te Utrecht. Een glasschei f raakte het hart van het kind. Zij overleed bijna onmiddellijk. (Van onze speciale verslaggever op Overflakkee) Op Goeree en Overflakkee is nameloos leed geleden. In de tragische uren van Zondagnacht sloegen de tomeloze golven van Haringvliet, Grevelingen, Krammer en Volkerak het weer loze land binnen, scheurden binnendijken aan flarden, ver moordden in korte uren tijds duizenden koeien, duizenden schapen e:, ^rden het kille graf voor een nog niet bekend aantal mensen op dit eiland, die veelal de dood vonden bij een vertwijfelde poging hun gezinnen te redden, hun vee te redden. Of die toch nog verrast werden door de snelle vloedgolven. Om halfacht vanmorgen is prins Bernard met de „Olivier vac Noort" uit New York op Schiphol teruggekeerd. De Prins werd dooi koningin Juliana en minister Beel verwelkomd. Hij stelde zich onmiddellijk voor het hulpwerk beschikbaar. In nauwelijks te verwerken hoeveelheden blij ft het nieuws uit en over de geteisterde ge bieden binnenstromen. Dat het onmogelijk in alle edities de ruimte kan vinden die het toekomt, zal langza merhand iedere lezer duide lijk zijn. Evenzeer, dat o.a. als gevolg van de verschijning van extra-edities, nu en dan dubbele plaatsing van berich ten en verslagen onvermijde lijk is. Zolang de huidige noodtoe stand duurt, rekenen wij der halve, ook zonder dat dit da gelijks vermeld wordt, op enig begrip voor de soms on oplosbare technische puzzles waarvoor de krant in deze dagen staat. DE REDACTIE. Sehouwen-Duiveland staat, het uiterste westen na. geheel onder water. Slechts van twee plaatsen. Burgh en Zierilczee, is het voorlopige aantal slachtoffers bekend. Over de rest van het eiland verkeert men nog in onzekerheid, hoewel ook hier zeker vele levens te betreuren zullen zijn. Op de dijken ten zuiden van Ouaesluis branden vuren, die red ders de weg naar de bedreigde plaatsen moeten aangeven. Van de haven van Middelhar- nis loopt een smalle, geslibde uijk twee kilometer het land in naar het stadje. Aan weerszijden water, zover het oog reikt. Zonder de ellende elders te vergeten kunnen wij zeg gen. dat het binnenkomen in het Plakkeese land benauwend is. De veerboot van Hellevoetsluls. ..De Stad Zierikzee-' braakt keer op keer tal loze militau'en en vrachtauto's op het eiland uit. De zware legerauto's vliegen grommend over de weke dijk. De soldatenlopen in lange rijen achter elkaar, de spaden op de rug. kennelijk diep onder de indruk van het trieste land om hen heen. In het stadje Middelharnis geit gen omwoelde straten van de tijde lijke heerschappij van het water da van de noordzij tot aan de uiterste rand van de dijk kwam. Zandbarri- caden liggen nog op de hoeken vai, de straten, sommige ramen zijn ge barricadeerd. De huizen vóór die dijk spoelden binnen een seconde vol Velen redden zich ternauwernood. Velen kwamen om: vier mensen dre ven op een woonwagen kilometers weg. Twee van hen bezweken voor ei hulp kwam opdagen. Korte verademing Bij het grauwe morgenlicht her ademde Middelharnis. Maar van de zuidzijde van het eiland door de vele doorbraken bij Herkingen sloop het water naderbij: het water staat nu een halve tot één meter hoog in de huizen in Middelharnis. Vee loeit in de Voorstraat, bij het raadhuis, dat zelf ook alleen per rubberboot of met heel hoee laarzen te bereiken is. In het nwftij gelegen Sommels- d ij k is de situatie precies eender. Dirksland is door een wonder ge spaard gebleven en tot Melissant is de dijk begaanbaar. Maar verschrikkelijk heeft hef water huisgehouden zuidelijk en oos telijk van Middelharnis. In de geïsoleerde plaatsen Nieuwe Tonge en Oude Tonge heerst de wanhoop. Wat er precies gebeurd is, kan nog De opbrengst van de collecte ti.v. het Nationaal Rampenfonds is in Schoonhoven gestegen tot bijna ƒ100.000. Voorts heeft men nog een wagen vol kleding en huisraad in de zilverstad voor de noodlijdende ge bieden klaar staan. Ten behoeve van het verkeer van Gorkum naar het Westen, dat geheel op de dijk langs de Merwede is aan gewezen, zal de grote Veerdienst X tussen Dordrecht en Papendrecht, de hele nacht doorvaren. Deze pont is geschikt voor alle verkeer. (Van onze redactie te Dordrecht) ONVERLATEN hebben het ergste gedaan wat zij konden doen: Zij zijn in de door de watersnood geteisterde gebieden op roof uit geweest. De burgemeester van 's-Gravendeel heeft met een bittere trek om de mond verteld, dat er in zijn gemeente diefstallen zijn gepleegd, vooral bij nacht en ontij. De Rijkspolitie, die in 's-Gravendeel met 25 man dienst doet. heeft strenge orders gekregen. Verdachte lieden worden zo nodig, wanneer zij de Hoeksche Waard met de pont naar Wieldrecht willen verlaten, gefouil leerd. Geen mens. die niet om zeer dringende reden in de Hoeksche Waard moet zijn. wordt er toegelaten. Géén bezoekers, die iets van familie leden te weten willen komen. Géén verslaggevers, tenzij deze hemel en aarde bewegen of langs slinkse wegen proberen naar het rampgebied te komen. De politie patrouilleert zeer druk in het overstromingsgebied. Zij houdt alle boten in de gaten. Maaiv dag zijn verscheidene onverlaten, die zich op uiterst laffe wijze aan ander mans goed hadden vergrepen, gear resteerd. zo vertelde ons de districts commandant der Rijkspolitie, majoor A. J. van Thiel uit Dordrecht. De rovers wachten fikse straffen. niemand te weten komen. De hoe veelheden slachtoffers schijnen ont stellend hoog te zijn. Over Stellen dam gaan de wildste geruchten. Maar niemand weet lets over de plaats verderop. En niemand weet iets over de toestand elders in Neder land. Electriciteit was onmiddellijk uitgevallen, dus alle communicatie door middel van de radio ontbrak. Gistermorgen (Dinsdagmorgen) ar riveerde Het Vrije Volk met kranten voor abonné's op het eiland. Maar omdat de bezorgers nergens waren te vinden, zijn de kranten uitgedeeld, die door de bewoners uit de handen van de verspreiders zijn gerukt: de eerste berichten over gebeurtenissen ouiten het eiland. De marine trekt met talioze boten en bootjes de polders in om de honderden en honderden op de boerderijen te bevrijden. Overal hangen witte lakens uit de ramen van de hofsteden. Een helicopter evacueert ernstige zieken en zet die neer op een droge plek van de dijk. Bommenwerpers droppen levensmiddelen en rubberboten. Uittocht Overflakkee evacueert. Gisteren rijn duizenden vrouwen en kinderen gepakt en gezakt naar de Kade bij hotel Meijer getrokken om naar Rot terdam vervoerd te worden. Gelaten wachtten de honderden in de sner pende kou bij het water: met brancards worden de zieken op de schepen gebracht. Wie die mensen gezien heeft en de tonelen die zich bij het evacueren afspelen die voelt iets van de grote wanhoop en het intense verdriet, waarvoor geen woorden zijn. Man nen huilen bij het evacueren: een vecht er om van de boten weg te komen, omdat hij zijn gehele geziD verloor. In de ruimen van de schepen varen ze gelaten als een kudde dieren de vier koude, donkere uren naar Rot terdam. Zij kunnen niet aan dek en Ontstellend is de ramp, die Zierikzee heeft getroffen. Maar nog veel erger is het lot van het eens zo welvarende eiland Schouwen Duivel and. waar zelfs nu nog honderden mensen op de daken van huizen zitten. De eerste foto uit Zierikzee: een straat, waar het water de bestrating en hét daaronder lig gende zand volkomen wegspoelde en de huizen deed instorten. willen het niet, omdat, overal de gaten in de dijken en de eindeloze waterplassen daarachter hen her inneren aan de vreselijke uren,- die achter hen liggen. Overflakkee heeft gecapituleerd. Onvoorwaardelijk. Maar reeds zijn er de stromen van hulp op de smalle dijk, de genie, de pontonniers, de in tendance, de marechaussee, de man nen van de marine en die honderden naamlozen, die in bittere kou en vocht verbeten werken aan het keren van het gevaar. Gisteravond nog trof een nieuwe grote ramp het eiland: een verzwakte dijk bij Den Bommel begaf het en nieuwe massa's water stromen hel land binnen. Wanneeé. zo vraagt men zich af op Overflakkee. wanneer is de beker van het verdriet vol? Clarance Hunter: Clarence Hunter, hoofd van de MS A-missie (Bureau voor Weder zijdse Veiligheid) in ons land, zei Dinsdag, dat herstel van de dijken en de vernielde huizen in het over stroomde gebied honderden millioenen guldens zal vragen. Het herstel van de productiviteit van ons iand zal bovendien nog mil lioenen guldens vergen. Naar schat ting zijn 175.000 ha vruchtbaar land bij de ramp betrokken. (Van een onzer verslaggevers) DE BURGEMEESTER VAN OUD-BEIJERLAND liet gistermiddag 300 man met spoed naar Maasdam vertrekken om daar de dijk, welke ernstig werd bedreigd, te versterken. Langs de gehele weg tussen Oud-Beijerland en Maasdam had men te voren de fietspaden opge broken. Auto's deponeerden hier zakken, welke werden gevuld met het zand onder de fietspad-tegels. Men meende in Maasdam het gevaar nu wel onder de knie te hebben, daar het water gezakt was sinds bij Puttershoek een afvloeigat werd gemaakt in de buitendijk. Strijen is nog steeds niet buiten gevaar. Men heeft hier Zondag reeds 400 mensen geëvacueerd, doch nu huizen nog 4000 inwoners op een stukje dijk van nauwelijks één kilo meter. Aanvankelijk heeft men de toe stand van dit dorp niet zo ernstig ingezien. Thans blijkt echter, dat er minstens 28 doden zijn. De burge meester vreest, dat dit getal nog sterk zal stijgen. Het dorpje werd Zondag vroeg door het water overvallen en vele van de verderaf gelegen boerderijen konden niet meer worden bereikt. Een oude man van 70 jaar werd gered in het 5 km verder gelegen Strijen-Sas. Hij had zich vastgeklampt aan een stuk hout Aan alles gebrek De hurgemeester van Strijen heeft een voedseldistributie ingesteld. Er is geen water, gas. electriciteit. Gister middag zyn marechaussee-eenheden ter assistentie aangekomen. De ver bindingen worden in de Hoeksche Waard onderhouden door de auto radiodienst van de Amsterdamse poli tie, die nu posten heeft in Strijen, Klaaswaal en Oud-Beijerland. De dijk. die Strijen verbindt met 's-Gravendeel. heeft nu nog twee gaten. Het grootste gat bij 's-Graven deel is gedicht en te voet kan men vandaar uit Strijen bereiken. Twee kleinere gaten hoopt men zeer spoe dig dicht te hebben, zodat autover keer weer mogelijk wordt. Blijkens een prijzenverordening van het Bedrijfschap voor aardappelen zijn thans maximumprijzen voor aardappelen vastgesteld, die ten doel hebben een ongemotiveerde prijsop drijving waarvoor naar de mening van deskundigen geen aanleiding be staat te voorkomen. Met ingang van vandaag gelden maximum-verkoopprijzen voor ver koop door telers, landhandelaren, grossiers en klemhandelaren. De maximum-prijs bij verkoop aan de consument, waaronder niet alleen gewone verbruikers, doch ook hotels, restaurants en ziekenhuizen worden gerekend, bedraagt voor klei-aard- appelen 18 cent per kg en voor zand- aardappelen 16 cent per kg. Voor thuisbezorgen mag één cent per kg extra worden berekend. De kleinhandel is verplicht de aardappelen te voorzien van een dui delijke aanduiding betreffende de verkoop en soort (zand en klei). De marge voor de kleinhandel is drie cent. voor grossiers 2.75 cent en voor de landhandel 0.75 cent per kg.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2