Reddingwerk op grote schaal aangepakt DERDE NACHT - VOOR VELEN DE LAATSTE Vaartuigenvliegtuigen en auto's snellen te hulp Vergetenen sterven van honger en kou Waardig getuigenis De grendel weg Ook Nederlanders in Indonesië helpen De beg eersten raven West Brabant is dood land Water zakt in Engeland Departementen centraliseren noodhulp Spreeu wenpraa t Noodgebieden herbergden 675.000 mensen HET VRIJE VOLK WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 ■PXe huiveringwekkende ernst van de toestand, waarin het geweld J--'van water en wind een zo groot deel van ons land heeft gestort, beheerste de vergaderingen in de beide Kamers der Staten-Generaal. die gisteren zijn gehouden. Regering en volksvertegenwoordiging en ook de velen, die de publieke tribunes vulden, waren onder de indruk van de betekenis dezer plechtigheid. De regeringsverklaring, in de Tweede Kamer afgelegd door de minister-president dr Drees, in de Eerste Kamer door de vice-president van de ministerraad prof. dr Beel, versterkte de indruk van het ogen blik en gaf in sobere woorden een voorlopig overzicht van de gebeur tenissen en van de maatregelen, die sinds het eerste ogenblik zijn genomen. Volledig kon dit overzicht niet zijn, want nog steeds stromen be richten binnen, nog steeds stijgt het aantal doden, nog steeds zijn er gebieden, die niet bereikt konden worden. En de aangerichte schade Is op geen stukken na te schatten. Iedere uitspraak daaromtrent zou een slag in de lucht zijn, constateerde terecht de Regering, Eerst laten misschien de komende week. zullen aanvullende mededelingen kunnen worden gedaan. Het was ook daarom, dat de Tweede Kamer besloot niet over de verklaring te discussiëren. Men wil de nadere meldingen afwach ten. Tegen dit, in de gegeven omstandigheden, wijze besluit, hebben alleen de communisten zich verzet. De Kamer is aan dit verzet in waardig zwijgen voorbijgegaan en de heer Gortzak heeft het niet gewaagd, de ernst van het ogenblik te verstoren op de wijze, waarop het blad De Waarheid met de ramp, die ons land heeft getroffen, demagogie bedrijft. Als de tijd van discussie daar is, zullen ongetwijfeld alle aspecten van de gebeurtenissen besproken worden. Op dit ogenblik gaat de gemeenschappelijke Inspanning van het gehele volk tot redding en leniging voor. Wat op dit gebied gepresteerd is en nog gepresteerd wordt, is in de regeringsverklaring met eerbied en dankbaarheid ver meld, terwijl over de hulp, door vele landen aangeboden, met grote erkentelijkheid is gesproken. TJet aandeel der Regering in de hulpverlening en de maatregelen l J-door haar genomen, waarvan in de verklaring melding is gemaakt, getuigen van voortvarendheid en zullen de bereidheid van het volk om de hulp aan de getroffenen krachtig voort te zetten, ongetwijfeld stimuleren. De minister-president heeft aan het slot van zijn uiteenzetting herinnerd aan de Meidagen van 1940, toen, evenals nu, een stroom van sombere berichten door de radio tot ons kwam. Toen gold het een strijd tegen mensen, thans een strijd tegen de natuurkrachten. In beide heeft ons volk zijn eenheid beleefd. Van deze eenheid was de korte en sobere plechtigheid in de vergaderingen der Kamers een indrukwekkend getuigenis. De zevende Amerikaanse vloot zal dus wegtrekken uit de straat van Formosa, zodat twee belhamels nu tegenover elkaar komen te staan, zonder door de sterke arm gescheiden te zijn. Deze voorzorg werd genomen door president Truman, enkele dagen nadat de Noord- Koreanen met hun vredelievende tankcolonnes over de 38ste breedte graad waren getrokken. Tot die dag had maarschalk Tsjang Kai Tsjek piraatje gespeeld met vliegtuigen en kleine oorlogsschepen aan de Chinese kust. Dat waren lelijke speldeprikken voor Mao Tse-toeng, maar ook voor de handel op Hongkong waren ze niet bevorderlijk. En de Engelsen, die deviezen nodig hadden, poogten met de Chinese Volksrepubliek in vrede te leven. Truman isoleerde dus een wespennest, toen hij een metalen muur plaatste tussen Mao en Tsjang. Hij maakte het de communisten onmogelijk. Formosa aan te vallen. Hij verhinderde de gevluchte maar schalk met zijn half millioen soldaten om te vrijbuiteren aan de Chinese kust. Wel stuurde hij Tsjang wapens en instructeurs om zijn troepenmacht op peil te houden. Maar hij negeerde de maarschalk- zelf, wiens weinig gelukkig bewind mede de oorzaak is geweest van de verrassend snelle overwinning der communisten. Taft en zijn vrienden hebben die politiek van Truman steeds scherp bestreden. Zij vonden in generaal Mac Arthur een bondgenoot. Hij wilde de troepen van Tsjang niet werkeloos laten op Formosa, maar ze aanvallen laten doen op de zuidelijke provincies van China, ter ondersteuning van de troepen nationalistische partisanen, die in deze provincies nog moesten rondzwerven. Truman stiet Mac Arthur in 1951 van zijn troon én Eisenhower heeft toen geen blijk gegeven, het oneens te zijn met die nogal opzienbarende beslissing van de president. Maar Eisenhower heeft in November Jl. de republikeinen een meerderheid bezorgd in beide huizen van het Congres en in beide hebben de aanhangers van Taft de leiding gekregen. De grote man zelf liet zich kiezen in de machtige Senaatscommissie voor de buiten landse zaken. Het resultaat zien we nu duidelijk vóór ons: ondanks de Eisenhower, die achter Trumans politiek stond, ondanks de uiterst- voorzichtige Eisenhower, toen hij van zijn reis naar Korea terug keerde, triomfeert het duo Taft-Mac Athur op een belangrijke punt: de grendel gaat van Formosa. Dat er naar de mening van de andere mogendheden is gevraagd, die troepen in Koreo hebben en die dus ook belang hebben bij localisatie van het conflict in Oost-Azië, is weinig waarschijnlijk. Als Taft het voor het zeggen heeft, zal de politiek van Washington te realistisch zijn om zich met kleinigheden op te houden. Wij willen de gevolgen van deze koerswijziging niet overschatten. De „New York Times" tekent een kaart van China met de spoorweg van Kanton naar Sjanghai en' suggereert, dat Tsjang Kai Tsjek deze belangrijke aanvoerlijn voor het Koreaanse front kan „bedreigen". Dat is de fabel van het melkmeisje, dat zich ongehoorde schatten droomde en uit vreugde daarover haar kan melk liet vallen. Tsjang zelf meent het hele jaar '53 nog te moeten exerceren om iets ordentelijks met zijn troepen te kunnen uithalen. Wel heeft hij alvast schaduwregeringen geïnstalleerd voor drie Chinese provincies, maar ook die melkkannen kunnen breken; waarschijnlijk zit er nog niet eens melk in. Wij geloven dus niet dat Tsjang Kai Tsjek tot meer in staat is dan tot speldeprikken, waarmee hij zicfe tussen eind '49 en zomer '50 heeft beziggehouden. Maar juist daarom mag de vraag rijzen of het wel verstandig is. Oost-Azië nog een nieuwe haard van onrust te bezorgen en het probleem van een wapenstilstand nog ingewikkelder te maken. Tot een beslissing naar het ideaal van Taft en Mac Arthur kan de banneling op Formosa geen betekenende bijdrage leveren. Wel kan hij de situatie in Oost-Azië scherper prikkelen en Zuid-Azië meer kop schuw maken jegens de Amerikaanse politiek. Om niet te spreken van de teleurstelling, die zij in Europa zal teweeg brengen, juist nu Foster Dulles en Stassen de Europese samenwerking zijn komen prediken. (Van onze correspondent in Djakarta) EEN SCHOK VAN ONTROERING ging door de Nederlandse gemeen schap in Indonesië toen de Nederlandse bladen Maandag in grote koppen het nieuws meldden van de ramp in het verre moederland. Het „Nieuwsblad voor Indonesië" bracht het nieuws met een kop over de gehele breedte en ook de Indonesische bladen ruimden veel plaats op de voorpagina in voor de ramp in Nederland. De gedachten der Nederlanders hier gingen Maandag uit naar familie en vrienden, die thans zulk een moeilijke tijd doormaken en de bezorgdheid rees toen de middagbladen meer bijzonderheden over de ramp gaven. De eigen problemen werden geheel (Van een onzer verslaggevers) Honderd vier en twintig vUegtuigen hebben Dinsdag de gehele dag boven de noodgebieden gevlogen om overal waar dat mogelijk was technische hulp, voe ding, kleding en materieel te verschaffen. Hiervan zijn vijftien hefschroefvUestui- gen: acht Amerikaanse, vier Engelse, twee Belgische en een Nederlandse! De overige zijn voornamelijk tweemotorige Dakota's, tweemotorige Beecbcrafts, eenmotorige Harvards en lichtere toestellen. Met boten tracht men zoveel mogelijk mensen te evacueren van de meest bedreigde gebieden. Een groot aantal motor sloepen is thans aan het zoeken naar ongeveer vijftienhonderd mensen, die ergens in de buurt van de Zierikzeese polders op een overgebleven stuk dijk op hulp zitten te wachten. Niet alleen tracht men zoveel mogelijk mensen te evacueren, doch ook het vee dat nog leeft en zich in gevaar bevindt moet in veiligheid worden gebracht. Vooral op twee gebieden concentreren zich deze acties: op de dijk, die wij zojuist noemden, en op het stadje Brulnisse. Van Dinsdagmiddag vier tot 's avonds acht uur toe heeft de burgemeester van Bruinisse via de radioverbindingen vlieg tuigen gevraagd omdat de toestand in zijn stad bijzonder ern stig genoemd moest worden De stoffelijke overschotten van vier slachtoffers van de waters nood. inwoners van het zo zwaar geteisterde 's-Gravendeel, zijn gisteren om elf uur in ruw hou ten kisten op het kerkhof in Dub beldam voorlopig ter aarde be steld. Het zijn de eersten van de ramp, die West-Nederland trof wier lijken begraven konden wor den. De trieste plechtigheid droeg een zeer sober karakter. De burgemees ter van Dubbeldam, de heer J. P. M. Beelaerts van Emmichoven, sprak bewogen woorden, waarmede hij de gevoelens van de bevolking van het Eiland van Dordrecht tot uitdruk king bracht. vergeten en alle gesprekken gingen over het lot, dat het moederland trof. In vele kringen kwam onmiddellijk de gedachte op om op de een of an dere wijze steun te verlenen. In Soerabaia oDenden twee daar verschijnende Nederlandse dagbladen Maandag al de mogelijkheid bijdra gen te storten voor de rampslacht offers. In Djakarta ging men syste matischer te werk. Personen en in stanties. die hulpacties wilden orga niseren. kwamen overeen deze te coördineren. Na overleg met de Nederlandse Hoge Commissaris is Dinsdag beslo ten een centraal comité te vormen onder algemene leiding van de Hoge Commissaris en onder voorzitterschap van diens plaatsvervanger, baron Van Ittersum. In andere steden zullen plaatsehlke comité's worden opgericht. In grote lijnen zijn de evacuatie plannen thans mm of meer bekend geworden. Het eiland Schouwen Dui- veland moet, wanneer het maar even kan, worden geëvacueerd naar Utrecht, dat plaats heeft voor niet minder dan veertigduizend vluchte lingen. De zieken on gewonden zullen zo veel mogelijk naar Middelburg wor den overgebracht. Er zijn in Goes teleurstellend weinig mensen van Schouwen Duiveland gearriveerd. Enkele groepen schijnen zich naar Wemeldinge te hebben begeven. Evacué's uit Noord Beveland en Nier eerst dit of dit proberen, mur direct het beproefde mid del. dus Aspirin, gebruiken. La er echter op. dit alleen Aspirin is voorzien vin de oranje bind en vin ha Biyertruis. ha sym bool vin vertrouwen- West-Brabant is een dood land. Op onze kruistocht door de ver dronken steden in West-Brabant kregen we overal dezelfde indruk: verlaten steden, streng bewaakt door marechaussee, die overal naar passepartouts vroeg, om plunderaars en piraten te weren. Nu het water begint te zakken, krijgt men 'n overzicht van de ramp. Op de meeste plaatsen is het nu mo gelijk met kleine punters de verlaten boerderijen binnen te dringen, waarbij men ongelukkigerwijs behalve dood vee ook nog stoffelijke overschotten van mensen vindt, die reeds als ver mist opgegeven waren. Het algemeen vermoeden is. dat ongeveer negentig procent van het aantal vermiste personen op deze wijze aangetroffen zal worden. Zo heeft men. onder de gemeente Heiningen, reeds vijf en twintig doden geborgen, personen, die vermist werden. Nog 36 anderen worden vermist. In Nieuw-Vosmeer ziin van de veer tig oorspronkelijk vermisten reeds 25 lijken geborgen. Koningin kwam De Koningin heeft alle getroffen steden in West-Brabant met een kort bezoek vereerd. Uit Fijnaart, waar ze de thee gebruikte, is ze per schip naar Willemstad vertrokken. Te voren had zij zich m een vlieg tuig over de toestand van het onder gelopen land van West-Bracunt ge oriënteerd. Op het ogenblik maakt Noord-Brabant zich gereed om de stoot van vijftien duizend evacué's. komen de van. de Zeeuwse eilanden, ou te vangen. Aan de Engelse Oostkust zakt het water in alle getroffen gebieden, uit gezonderd Lincolnshire. Volgens de laatste berichten bedraagt het aan tal geregistreerde doden tussen de 240 en 250. Er worden echter nog enige honderden mensen vermist. Op vele plaatsen weigerden de mensen uit hun ondergelopen huizen geëvacueerd te worden. De politie moet hen er toe dwingen. Op het eiland Canvey zijn 3800 mensen op zolders achtergebleven, terwijl ande ren zelfs weer naar huis terugkeren hoewel het water soms nog 2'A m hoog staat. dat zijn er niet bijzonder veel gaan naar Goes en omgeving. Ten slotte trokken 450 mannen en vrou wen van Tholen naar Rotterdam. Brabant zit vol evacué's: voor het grootste gedeelte afkomstig uit West brabant; vooral in Breda zijn er zeer veel aangekomen, terwijl Tilburg er niet minder dan 1700 heeft. Den Bosch bergt ongeveer acht honderd mensen, waarschijnlijk voor het grootste gedeelte afkomstig van Goeree Overflakkee. Dreigende positie Bruinisse. dat gisteren last van het water heeft gekregen, wordt op dit moment eveneens geeva- cueerd door schepen uit Vlaardin- gen en Rotterdam. De geredden worden gebracht naar deze plaat sen. Urker vissers hebben behalve naar Zlerikzee zich naar Kort ge ne begeven. Doel is ook hier de bevolking uit een dreigende positie te verlossen. Over de moeilijkheden, waarmee men in andere plaatsen te kampen heeft'bereiken Goes, het centrum van de geringe communicatie-mid delen, geen berichten. Men heeft er geen enkel conlgtó. met plaatsen als St Joosland, ZflBfiemafre, Nleuwer- kerk en Ouwerkerk. ook niet via het net van amateur-zenders en de mobilofoon-installaties. Noord-Beveland zit verlegen om gist. Er worden pogingen in het werk gesteld om grote partijen via Walcheren over te brengen. Prins Bemhard heeft vier vliegtui gen ter beschikking van de redding werkzaamheden gesteld, de Rijks luchtvaartschool gaf er tien. Al dit materiaal wordt nog aangevuld met de hulp die uit het buitenland komt. Amerikanen op weg Zestig amphibie-vaartuigen van het Amerikaanse leger in Duitsland rol den Dinsdag om half een. met een vaart van 50 km per uur, dwars door de stad Eindhoven. Ze zijn op weg naar de noodgebieden. Inmiddels zijn nog 56 van derge lijke vervoermiddelen, geschikt voor weg en water, de grens gepasseerd, weg en water, de gi-ens gepasseerd en in Eindhoven aangekomen. Een colonne Amerikaanse wagens. De kleine rubberboten, die in de Wereldoorlog grote bekendheid heb ben gekregen, bewijzen nu in Zeeland uitstekende diensten. Hier varen twee redders met een oude man, die om zijn ziekte dringend naar een drogere plaats gebracht moest wor den door de straten van Middelhar- voorzïen van enorme watertanks, was onderweg. Zij zullen behulpzaam zijn bij de waterdistributie. Vannacht zijn 130 Amerikaanse vrachtauto's, voorzien van alle be nodigde reddingtoestellen, gevolgd. Uiteindelijk zullen in ons land vier duizend a vijfduizend Amerikaanse militairen onder leiding van de Ne derlandse militaire autoriteiten bij de reddingwerkzaamheden behulpzaam zijn, aldus heeft de opperbevelhebber van de Amerikaanse landstrijdkrach ten in Europa, generaal Marton S. Eddy, op een persconferentie in Den Haag meegedeeld. Met vliegtuigen, helicopters, rijden de vaartuigen, schepen en communi catiemiddelen zullen de Amerikanen bijstand verlenen. Maandag reeds ar riveerden in Den Bosch 300.000 zak ken en 20.000 schoppen. Technisch personeel arriveerde voor een deel reeds Maandagavond op Valkenburg. De Amerikaanse troepen voorzien zich geheel zelf. Het Nederlandse leger zorgt voor huisvesting in de buurt van Breda. Grote hoeveelheden chemische wa terzuiveringsmiddelen zijn reeds aan gevoerd, ten einde de drinkwatervoor ziening te vergemakkelijken. Medi sche eenheden, volledig uitgerust, worden in Duitsland gereedgehouden, ten einde op het eerste verzoek on middellijk in te springen. Er worden thans op zeer korte ter mijn nog dertien Amerikaanse hef- schroefvliegtuigen en acht Engelse helicoptères verwacht. Van officiële zijde is medegedeeld dat van het vee op Goeree-Over- flakkee waarschijnlijk negentig pro cent is verdronken, dwz. ongeveer negenduizend stuks. In Zuid-Holland verdronken naar schatting ongeveer duizend stuks vee. in N.W.-Brabant 5000 stuks, terwijl men aanneemt dat al het vee van Schouwen Dui veland is omgekomen. Van de veestapel op Tholen weet men nog in het geheel niets. Men neemt aan, dat de verliezen hier uitermate ernstig zijn. Ondertussen blijven de aanbie dingen om onmiddellijk hulp te verlenen van vele zijden toestro men. De Noorse luchtmacht stelde twee dakota's ter beschikking. Engeland is van plan volledig te voldoen aan het Nederlandse ver zoek om twintig helicoptères, ter wijl de Britse ambassade in Duits land dertien landingsvaartuigen gaf. Middelharnis vroeg tegen Dins dagavond een aantal schepen om duizend Amerikanen te herbergen, die hier hulp verlenen. De schepen moesten nog dezelfde avond in het stadje aankomen. Voor de Noord westpunt van Schouwen Duiveland werd voedsel en kleding gevraagd voor ongeveer tienduizend personen en wel uiterlijk Woensdag in de vroege ochtend. Uit Kopenhagen Uit Kopenhagen vertrok Dinsdag middag een vliegtuig met vijftig rubberboten aan boord naar ons land. Uit Noordrijn Westfalen kwa men tien motorboten, de hulp van menselijke krachten blijft steeds toe stromen. Het blijkt thans voor zover men het kan overzien dat er in de meeste gebieden nog veel te wei nig hulp aanwezig is. De hulp die er is wordt langzamerhand in ge ordende banen geleid. Bjj besluit van de ministerraad ls een interdepartementale coördinatie commissie „Watersnood 1953" inge steld, onder voorzitterschap van de minister van Binnenlandse Zaken. Besloten is. dat de leiding bij de onmiddellijke bestrijding van de ramp berust bij de commissaris van de provincie, of als hij door ge brek aan verbindingen geen over zicht van de toestand heeft bij de minister van Binnenlandse Zaken. Zij bepalen wat er gedaan moet worden en in welke volgorde. H o e en in welke omvang bepaalde hulp dient te worden verleend, wordt overgelaten aan de daartoe aan gewezen instanties. Dit geldt voor militaire bijstand, vervoer, evacuatie, kleding- en voedselvoorziening enz, De Rijkswaterstaat neemt de maat regelen ten aanzien van de water kering met medewerking-van de ter ritoriale bevelhebber. De vluchtelingenzorg wordt gere geld door de provinciale evacuatie commissarissen en de centrale eva cuatie-commissie. De centrale inza meling van goederen berust bij het Rode Kruis, van gelden bU het Na tionaal Rampenfonds. R. v. A.-personeel bij bedrijfsverenigingen De honderden ambtenaren van de Raden van Arbeid, voor wie als ge volg van de inkrimping van het werk van de Raden op 1 Januari ander werk moest worden gevonden, zijn vrijwel allen geplaatst bü de bedrijfs verenigingen. De Raden van Arbeid zijn niet lan ger betrokken bij de uitvoering van de Ziektewet en de Kinderbijslagwet. Deze sociale voorzieningen zijn on dergebracht bij de vakbedrijfsvereni gingen, die ook de Werkloosheidswet uitvoeren. (Van een onzer verslaggevers) DE DERDE NACHT GAAT IN. De kritieke nacht. De nacht, die voor een ongeteld aantal landgenoten, voor wie de hulp te Iaat kwam, het einde zal betekenen. Wij schrijven Dinsdagavond. Het is op het eind van deze derde dag wellicht niet te vroeg om te trachten de ernst van de toestand geheel onder ogen te zien. Wij weten thans, dat het de grootte van de ramp zélf is, die ons Zondag het aantal doden nog bij tientallen deed tellen. Hebben wij nu overzicht genoeg om te weten waar het op staat? Helaas, wij vrezen van neen. Zoals aanvankelijk gehele eilanden aan onze verbijsterde aandacht ontsnapten, en pas later het lot van afzonderlijke, onbekende dorpen deze aandacht vroeg, zo zal ons bewustzijn nog moeten opengaan voor het feit. dat in deze derde nacht vele ver spreide alleengelatenen op het platte land zullen sterven. Want waar het water geen snelle dood bracht in het begin, zullen thans koude, honger eu dorst de laatste krachten slopen en deze na tuurramp zijn tweede nog afgrij selijker gezicht geven. Wij hebben mensen gesproken, wier huis reeds begon in te storten, maar die nog juist werden gered, Het staat wel vast. dat niet alleen voor vele lichamen en geesten het uur van opgeven is aangebroken, maar dat ook steeds meer metselwerk, dat nog levens droeg, ten onder gaat. Wij hebben gereden op de weg van Bergen op Zoom naar Tilburg en op 3e wegen die daarachter liggen. Wat rich daarover op deze Dinsdagavond voortspoedde in de richting van het getroffen gebied om hulp te bieden, was zo indrukwekkend, dat men ei een brok van in de keel kreeg Auto's met militairen, auto's met Rode- Kruisgoederen. auto's die geredden gingen halen en. het beste van al, auto's geladen met boten. Pas de derde dag Maar ook hebben wij het erbarme lijke haventje van Bergen op Zoom tiezien, vanwaar pas deze derde dag le eerste bootjes zijn vertrokken naar Schouwen-Duiveland en dat het grootste deel van de dag droog ligt 'odat schippers en familieleden zich Handenwringend liepen te verbijten. De Fransen zijn Bergen op Zoom binnengetrokken, bezield van de prachtige wil om te helpen, en hun ;erste bataljon is naar Halsteren vertrokken, waar zij huisraad zijn gaan halen uit de naburige onderge lopen polders. Waarom geen mensen uit net gebied van Stavenisse op Tholen? Vliegtuigen en helicopters zijn niet van de luent. Er zijn Engelse en Amerikaanse bij. Maar de vliegtuigen kunnen geen mensen redden en de helicopters moeten na drie uur men sen te hebben opgenomen en weer neergezet (niet od het vasteland. maar op plaatsen, 'die voorlopig vel: liger zijn) alweer terugkeren naar hun bases. Wedloop verloren Voor Zierikzee ligt thans een vloot. Maar Zierikzee is een stad met een klank, een grote plaats, waarop men (terecht) de meeste krachten heeft samengetrokken. Waar de bewoning meer verspreid is of dorpen en ge huchten door een samenspel yan toevallige factoren het langst aan de aandacht zijn ontsnapt, daar wordt de wedloop met de tijd, naar het ons toeschijnt, verloren En ongetwijfeld geldt dit het meest voor Schouwen-Duiveland, Goeree- Overflakkee en Tholen, die in het getroffen gebied een centrale positie innemen. Daardoor immers werd in de eerste, thans beslissend gebleken uren, de hulp voor hen weggezogen en versperd door de omringende, eveneens overstroomde gebieden. De tijd dat wij aan de materiële schade denken en de gevolgen daar van ondervinden, komt nog. Verloren vee, verloren gewas, verloren wonin gen, verloren huisraad en kleding, een door het zout onvruchtbaar ge worden bodem en waarschijnlijk ge bieden, die voorgoed van de land kaart van Nederland zullen verdwij nen want hoe zal men ooit al de doorzeefde dijken kunnen dichten, voordat de stroom de resten weg spoelt. De dood oogsi Voorlopig gaat de strijd nog om mensenlevens. Wie helpen kan, die helpe. Maar met de dodencijfers, die van dag tot dag met steeds grotere sprongen omhoog zijn gegaan, moe ten wij voorbereid zijn op een nog verpletterender eindvonnis. Nu de huizen bezwijken en de uitputting ook de sterken breekt, gaat, waa: thans nog niet geholpen is, de dood oogsten. Het leed, dat over zo'n groot deel van ons volk is geko men, kan niemand beschrijven. Het menselijk voorstel lingsvermogen schiet tè kort om er ook maar een deel van te besef fen. Wie de ver woestingen heeft gezien, staat alleen maar verbijsterd. Bevatten noeveel rampspoed dit betekent kan hij niet. De doden kunnen wij nog niet tellen. Hen kan onze hulp niet meer bereiken en daarin moeten wij berusten. Duizenden echter heb ben in een onbeschrijfelijke strijd hun leven gered. Maar niet méér dan dat. In een gruwelijk etmaal verloren zij alles wat hun bestaan en geluk uitmaakte. Er is slechts één plicht: het leed verzachten zoveel wij kun nen. De socialistische beweging heeft die plicht begrepen. Twee ton werd spontaan gegeven aan het Rampenfonds. Vele anderen hebben hun plicht begrepen en wat zij deden moeten wij allen doen: Helpen, helpen en nog eens helpen U, die met het gewoontegebaar van elke dag uw deur ontsluit met uw eigen sleutel. U, die plaats neemt aan uw vertrouwde tafel, waar vanzelfsprekend voedsel op staat. U, die slaapt in een warm bed in de veilige beschutting van uw eigen woning. Duizenden land genoten kennen dit gewone men sengeluk niet meer. Beseft dit en geeft wat u missen kunt! Zo kunt u deze door het noodlot geslagen mensen iets van dit gewone geluk teruggeven. Stort uw bijdrage op postgiro 9575, Nationaal Rampen fonds, Den Haag, Statenlaan 81 of zendt uw bijdrage naar dit adres. De hulpvaardigheid, die aller wegen wordt betoond brengt in de grote rouw van deze dagen licht. Helpt allen mee om dit sprankje licht nog groter te ma ken. En moge dit spreeuwenpraat je degenen, die nog niet in hun portemonnaie gekeken hebben, daartoe inspireren. Ook het gironummer van Het Vrije Volk in Rotterdam kunt u voor uw giften gebruiken: 28333. Daarbij moet u vermelden dat het ten bate van het Rampenfonds is. Ook de dieren De dieren hebben het moeilijk in deze tijd. Gelukkig zijn er vele men sen, die ook aan hen denken. Mevr. Smit-Gravestein uit IJsselmonde vertelde mij daarvan een treffend staaltje. Fietsend over de Ringdijk te Slik kerveer langs een watervlakte waar boven uit tientallen daken van hui zen staken, ontdekte zij in een boom een witte poes. Het dier had daar zijn toevlucht gezocht. Mevr. Smit maakte een man. die in een roeiboot langs de huizen voer, op het dier op merkzaam. De roeiboot koerste vlug naar de boom en- een jongen klom tot boven in de nogal dunne takken om de poes te redden. Op de schou der van deze jongen is het beest toen naar de veilige wal gebracht. Poes, die uitgehongerd en moe was, verblijft thans ten huize van mevr. Smit, waar reeds een hond en drie katten wonenzij zou derhalve graag zien, dat de eigenaar zich meld de. Poes is wit met zwarte vlekken en hoort waarschijnlijk thuis in de „dertien huizen" te Slikkerveer. Het adres van mevr. Smit is: Beneden Rijweg 103, IJsselmonde. Nieuwe adressen Wist u overigens, dat evacué's die hun dieren niet naar hun tijdelijk verblijf kunnen meenemen, zich kun nen wenden tot mevr. Spaan, Pijn- ackerplein 4. Rotterdam (de gehele dag) of tot het kantoor van de Die renbescherming, Voorhaven 125 tot vijf uur 's middags). Meh beschikt aan deze adressen over namen van mensen, die tijdelijk een huisdier plaats willen verlenen. Nieuwe adres sen zijn welkom. Aanbod Vandaag noteerden we het volgende grote aanbod: een wieg van Van V. uit de C. Bennekeralaan, een kachel van IJ. uit de Van Speykstraat een kinderwagen van K. uit de DahUastraat. kleding en schoeisel van V. uit de Buttervlletstraat en van O. uit de Haspelsstraat, zilver papier en postzegels van D. uit de Bra bantsestraat, een cactuskastje van Van M, van de Kat. Lagedljk, een rietmat van N. N.. een lnvalldestoel van V. uit de Insullndestraat, een koptelefoon van H., een lokaaltafel van N. N. uit Asperen, een grote wastafel van S. van de Linker Rottekade. Hartelijk dank. vrienden. In deze moeilijke omstandigheden kunnen we veel, zeer veel gebruiken. Gevonden M. Heykoop, BorgesluBstraat 4. vond 31 Januari op de Bergweg een bruine dameshoed. BIJ de fam. Wtgmore, Bur gemeester Roosstrnat 40b, berust een op 28 Januari gevonden dameswant. BIJ de fam. Meulendljks, Van Houtenstraat 21b, wacht een op 24 Januari gevonden paar wollen kinderhandschoentjes (Nolens- straat) op de eigenaar. Verloren De heer De Heer, Korte Hlllestraat 11c, ls erg gedupeerd omdat hij 31 Januari In de omgeving HUlelaan-Bloemfontein- straat een portemonnaie met negen gul den en een gasmuntje verloor. Deze alleenstaande bejaarde man hoopt dat de eerlijke vinder komt opdagen. PIETER SPREEUW. Hoeveel Inwoners tellen normaal de in Zuid-Holland Zeeland en West- Brabant geteisterde gebieden? Dit zijn de globale cijfers: West-Brabant 91.000 Alblasserwaard 85.000 Eiland van Dordrecht 78.000 (waarvan alleen in de stad Dordrecht 73.000) Walcheren 70.000 (waarvan in Middelburg 20.000) Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen IJsselmonde voor zover niet behorend tot Rotterdam Zuid-Beveland Hoekschewaard Goeree-Overflakkee Voome-Putten West-Zeeuwsch-Vlaanderen Schouwen-Duiveland Tholen Noord-Beveland Rozenburg 59.000 57.000 50.000 45.000 34.000 28.000 27.000 23.000 17.000 7.300 3.100

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2