"Oorlam Bewogen vergadering op het Binnenhof Verlenging van dividendbeperking aangenomen Hee ft 't Christendom nog een kans? K.V.P.-fractie verdeeld Waardering voor prestaties van Land- en Zeemacht Amsterdam en de Nieuwmarkt SPORTLEUZE FEBRUARI 1953 Congres aan de Mosel - Missie in de bedrijven Dr Kortenhorst: „Redden, ver zorgen en herstellen!" VOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA 9 Na zwaar juridisch debal Goed debuut van nieuwe staatssecretaris '•-GRAVENHAGE, 3 Febr. 1952. IN tegenstelling met de Tweede Kamer is de Eerste Kamer vandaag gewoon be gonnen met de afwerking van haar agenda, nadat voorzitter Jonkman In een korte rede zij» deelneming met het lot van de slachtoffers der nationale ramp had betuigd, welke rede staande werd aangehoord en minister Beel namens de regering dezelfde verklaring over de wa terramp aflegde als de minister-presi dent in de Tweede Kamer had gedaan. Na deze verklaring gaf minister Beef uiting aan de gevoelens van grote dank en bewondering, welke iedereen moeten vervullen, die in de gelegenheid is ge weest in deze dagen de hulpverlening, waar ook ter hand genomen, gade te slaan. Door het geweld der wateren zijn meer dan 800 dochters en zonen van ons volk meegesleurd en hebben hun levens gelaten. Tienduizenden zijn van hun haardsteden verdreven. Mogen zy allen in de uren van de nood de sterke hand Gods hebben ervaren en Zijn genade 7.iin deelachtig geworden. Zegene Hij al len. die nog steeds in nood verkeren en verlene Hij ons gemeenschappelijk pogen Zijn onmisbare steun, aldus minister Beel. Het eerste punt van de agenda waar mee de Kamer hierna aanving, behelsde de voortzetting van het debat rond het wetsontwerp: Verlenging van de Divi dendbeperking. dat vorige week was al- gebroken door de juridische bezwaren die de heer Pollema (C.H.) tegen het ontwerp te berde gebracht had Na een zwaar juridisch debat is net omstreden wetsontwerp tenslotte aange nomen met 31 tegen 15 stemmen. Tegen stemden de V.V.D. en C.K. fractie, een klein deel van de H.v.i .- fractie (de heren Regout, Sassen, Velt- hoven en Mertens) en de A.R. prof. Hei- lema. Hoe langer we er over praten, hoe minder we ervan gaan begrypen. Deze opmerking van de heer Regout. een van de laatste sprekers in dit debat, werd niet geheel ten onrechte gemaakt. Met een zekere juridische wellust wierp de Kamer zich op de ingewikkelde juridi sche puzzle, waarop de heer Pollema mi nister Van de Kieft had getracteerd. Deze liet de verdere verdediging van het wetsontwerp deze middag wyselyk over aan de nieuwe staatssecretaris van Financiën, mr dr van den Berge, die een heldere uiteenzetting gaf van de aan de orde gestelde juridische problematiek en op een goed debuut kan terugzien. Wet nog springlevend De staatssecretaris achtte het in de op geworpen juridische problematiek beslis- Overzicht Eerste Kamer send twee vragen scherp te onderscheiden. In de eerste plaats: Is de wet op de di videndbeperking vervallen op 31 Decem ber 1952 en kan zij dus door dit ontwerp niet meer worden verlengd, zoals de heer Pollema (C.H.) vorige week bad gesteld. En in de tweede plaats: wat is bij aan neming van het ontwerp in kwestie de rechtstoestand van die dividenduitkerin gen over het kalenderjaar 1952, geschied in de periode tussen 1 Januari 1953 en de inwerkingtreding der nieuwe wet. Wat de eerste vraag betreft, kwam dr Van den Berge na een sterk betoog tot de conclusie, dat de betrokken wet nog springlevend is. Hij vestigde de aandacht op het feit, dat deze wet geen bepaling inhoudt, dat zy op een bepaald tijdstip vervalt. De wet bevat slechts een beperking t.a.v. het object ervan, zy heeft n.l. slechts' betrekking op dividenduitkeringen, ge daan over bepaalde boekjaren. Ons belastingrecht is voor een groot deel opgebouwd op de gedachte, dat een wet t.a.v. gebeurtenissen, handelingen of toestanden, die zich in een in de wet be paald tijdsbestek voordoen, blijft gelden voor die gebeurtenissen enz, ook al is de wettelijke periode, waar binnen zij zich hebben voorgedaan, verstreken. Als voorbeelden van belastingwetten, die betrekking hebben op een bepaald naar de tijd beperkt object, noemde spr. de wet van 18 Augustus 1951 (betreffende invoering van extra-winstbelasting) en de wet van 16 Augustus 1951 tot wijziging van de omzetbelasting. Het kan zelfs voorkomen, dat een be lastingwet met betrekking tot bepaalde gebeurtenissen enz. pas tot stand komt, als de termijn, waarbinnen deze zich heb ben voorgedaan, is verstreken. Spr. wees hierbij op de Heffing Ineens. Een belang hebbende heeft toen voor de rechter een beroep gedaan op art. 4 van de wet Alg. Bepalingen, volgens welke de wet slechts over de toekomst verbindt. De Hoge Raad heeft dit beroep echter van de hand ge wezen. De tweede vraag vond spr. slechts van academisch belang. De administratie is n.l. niet van plan de wet toe te passen op dividenduitkeringen, die geschied zijn in de periode tussen 1 Januari 1953 en het inwerkingtreden der nieuwe wet. Niet overtuigd De heer Pollema bleek door dit betoog niet overtuigd en verklaarde deswege met de rest van zijn fractie tegen te zullen stemmen. Ook prof. Molenaar (V.V.D.) bestreed, dat de wet nog springlevend was. Het standpunt van de regering was volgens hem steeds geweest, dat 31 De cember 1952 een fatale termijn was. Hij wees in dit verband op de consi derans, welke spreekt van een verlen ging van de werkingsduur van de wet. De heer Rip (A.R.) viel hem op het stuk van de considerans bij. Deze had moeten spre ken van *n uit breiding van 't aantal boek jaren, waarop de wet be trekking heeft, met één jaar. Wat het eer ste vraagpunt bet-reft, was de heer Rip het echter ge heel eens met de staatssecre taris. Ten aan zien van de tweede vraag meende hij, dat het feit, dat de wet niet wordt toe- MR W. RTP (A.R.) .rechtsongelijkheid. gepast op uitkeringen, gedaan tussen 1 Januari 1953 en het inwerkingtreden van de wet, veel op rechtsongelijkheid lijkt. Gezien de verdeeldheid rond dit ont werp om economische of juridische rede nen achtte hij het beter, dat de minister het hele ontwerp maar introk, om hierna eerst advies bij de.S.E.R. in te winnen. Niet zo relevant De heren Teulings en Regout van de K.V-P., stemden volmondig in met de gedachtengang van dr Van den Berge. Beiden vonden zij deze juridische kwes tie niet zo relevant. Wat de considerans aangaat, was huns inziens de bedoeling van de wetgever volkomen duidelijk. De heer Regout handhaafde echter de be zwaren, die hü vorige weck tegen het ontwerp had geopperd en verklaarde deswege met een deel van zyn fractie te zullen tegenstemmen. De staatssecretaris gaf tenslotte toe, dat de tekst van de considerans ongeluk kig was, doeh was van mening, dat aan deze kwestie niet te grote waarde moest worden toegekend. Alleen de tekst van de wet is bindend, niet de considerans, aldus dr Van den Berge. De term „fatale termijn" door prof- Molenaar als contra-argument aan gevoerd, is het eerst gebruikt door mi nister Lieftinck, die deze term echter bezigde in beleidsverband. Het betrof hier een beleidsopmerking, geen keuze in een juridisch probleem, aldus de staatssecretaris. Avondzitting Eerste Kamer Minister Staf ging overstag bij verlening van faciliteiten aan Humanistisch Thuisfront 's-GRAVENHAGE, 3 Februari Hedenavond heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp Wijziging van de wet op de bedrijfsorganisatie, dat de verlenging van de bestaansduur van een aantal Wolter- somse organisaties behelst, z.h.s. aange nomen. Op een vraag van de heer Rip (A.R.) deelde minister De Bruijn mede. dat op 30 Januari j.l. 654 vak- en ondervakgroe pen waren opgeheven, die spoedig door 84 andere zullen worden gevolgd. De be windsman beloofde spoed te zullen maken met de liquidatie van de nog gehand haafde organisaties, terwijl hij op verzoek van de heer Rip de Kamer een nota toe zegde met mededelingen over de gang van zaken met betrekking tot de gehand haafde organisaties, voorzover het haar bezittingen en begrotingen betreft en het toe te kennen wachtgeld aan personeel dezer organisaties. Wat de overgang van dit personeel naai organen der P.B.O. betreft, zag de minis ter niet in, waarom dit a priori moesl worden uitgesloten. De besturen der nieuw te creeren bedrijfsorganisaties beslissen overigens uiteindelijk over het al of niet overne men van dit personeel. Dankbaarheid van ons volle verdiend. De Kamer heeft hierna een begin ge maakt met de behandeling van de begro ting van Oorlog en van Marine. Namens zijn fractie gaf de heer De Drcu (P.v.d.A.) uiting van zijn bewon dering en waardering voor de snelle en doeltreffende hulp, die de landmacht en de marine aan de getroffen gebieden heb ben verleend- Dit verdient de dankbaarheid van heel ons volk, aldus de woordvoerder der P.v.d.A. De heer Ruijs dc Beerenbrouck (K.V-P.) sloot zich hierbij aan. Het was niet verwonderlijk, dat de K.V.P.-spreker uitvoerig inging op de kwestie van de geestelijke verzorging der militairen i.v.m- de aan het Humanis tisch Thuisfront verleende faciliteiten. Deze zaak zit het katholieke volksdeel hoog. Op krachtige wijze zette de heer Ruijs de Beerenbrouck zijn standpunt te dezer zake uiteen- Godsdienstige en a-religieuze wereld beschouwingen kunnen noch mogen op één lijn gesteld worden, ook niet feitelijk. Hoewel wij in het algemeen groot respect hebben voor persoon en werk van de bewindsman, kunnen wij ons, aldus de K.V.P.-spreker. niet aan de indruk ont trekken. dat hij, murw gemaakt door de grote aandrang van humanistische zijde, in een onbewust ogenblik hieraan heeft toe gegeven en daarmede enigszins overstag is gegaan. Principiis obsta De kern, waarom hef hier om gaat. is. of ook in feite gelijkstelling tussen de godsdienstige en humanistische verzorging wordt vermeden. In beginsel bevordert de regering door de verleende faciliteiten de humanistische wereldbeschouwing en de onkerkelijkheid. Onlangs heeft het wederopbouwplan Nieuwmarkt in al zijn bijzonderheden ter bezichtiging gelegen in de Zuiderkerk. Tegen de plannen die dit stadsdeel tot een moderne wijk moeten maken, hebben ver schillende oudheidkundige genootschap pen, t.w. het genootschap „Amsteloda- mum", de bond ..Heemschut", de vereni ging ..Hendrick de Keyser" en het ..Ko ninklijk Oudheidkundig Genootschap" in een adres aan de gemeenteraad protest aangetekend. Zij hebben bezwaar tegen de aangekondigde afbraak, die noodzakelijk werd geacht om de grote verkeersweg, welke zou moeten lopen tussen de Lastage- weg en de Jodenbreestraat. Derhalve zal men in een der mooiste stadsdelen moeten breken, waardoor o.a. de Snoekjesgracht moet worden verlegd cn de Koningstraat, de Keizerstraat en de Di.ikstraat geheel moeten worden opge ruimd. Ook is men ertegen, dat de ge meente door deze verbouwingsplannen de vestiging van industrieën in de binnen stad stimuleert. De gemeente heeft voorts ook nog het plan om een rij huizen, ten Zuid-Oosten de Waag af te breken. De adressanten protesteren tegen deze vér gaande afbraak en vragen de raad toch wat meer oog te hebben voor het schoon van de oude binnenstad. In de raadszitting van vandaag wordt over dit wederopbouwplan beslist. Steunt het Nederlandse Rampenfonds. Postgiro 9575 Dr A. Gani: liNDOlNESIë STERK GENOEG VOOR OPZEG- GING UNIE-STATUUT Dr A. Gani, oud-voorzitter van de Indo. nesische delegatie voor besprekingen met Nederland, heeft verklaard, dat de be sprekingen tussen Indonesië en Neder land z.i. niet overhaast dienen plaats te hebben. „Wij dienen eerst de binnen landse aangelegenheden af te wikkelen, in het bijzonder de 17 October-affaire". Voor het opzeggen van het Unie-Statuut noemde hij Indonesië reeds sterk genoeg. Hij wees er op, dat Niemv-Guinea voor de Nederlandse regering veel kosten mee. brengt, terwijl de economische belangen van Nederland niet zozeer in Westelijk Nieuw-Guinea. maar in Indonesië liggen. Daarom, zo voegde dr Gani hieraan toe. zou een blokkade van de economische belangen van Nederland een sterke troef Daartegen richt zich onze weloverwogen critiek. Ook hier geldt, zo merkte de heer Ruijs terecht op: principiis obsta. Hij had er geen bezwaar tegen, dat het humanis tisch thuisfront naast de Kerken werk zaam is voor hen die zich tot de humanis tische levensbeschouwing hebben bekend en dat dit werk wordt gesubsidieerd. De Kerken moeten haar zeer bijzondere positie en de toegang tot de buitenkerke lijke militairen echter principieel behou den. De religieuze verzorging dient hoog verheven te blijven boven de andere. De heer Ruijs hoopte, dat minister Staf bereid zal zijn tot het treffen van defini tieve maatregelen op dit punt, die niet indruisen tegen de christelijke opvattin gen van ons volk. Tevoren had hij de bewindsman de vraag voorgelegd, of de westerse defensie inspanning wel evenredig was aan de dreigende gevaren. Het Britse standpunt, zoals op de laat ste N.A.V.O.-vergadering tot uiting ge bracht, achtte de heer Ruijs zeer gevaar lijk. De heer De Dreu vroeg de minister i.v.m. het tekort aan beroepspersoneel of de mogelijkheden van toelating tot de Mi litaire Academie niet verruimd kunnen worden. Is de eis van diploma H.B.S, of Gymnasium nu beslist noodzakelijk, zo vroeg hij zich af. Ook voor de uitbreiding van het aan tal onder-officieren zal z.i. naar andere wegen gezocht moeten worden. AD. INT. ZEER OUDE GENEVER - ANNO 1690 WAT LEVERT LEVERT IS GOED! Opzetjes bij aanbestedingen Mijdrechtse zaak voor de Hoge Raad De advocaat-generaal bij de Hoge Raad. prof. Langemeijer, nam Dinsdag conclusie in de zaak van de aannemer G. te Mij drecht, die verleden jaar door 't gerechts hof te Amsterdam als enige van een aantal inschrijvers werd veroordeeld wegens het bij aanbesteding van het te huis voor bejaarden „Avondlicht" aldaar toegepaste opzetsystéem. Prof. Langemeijer merkte op, dat hij het oordeel van het hof voor onjuist zou houden indien dit zoals requirant be toogt had uitgemaakt, dat prijsvorming met een „opzet" zonder uitzondering in strijd is met het prijsvormlngsbesluit, ook bij onberispelijk resultaat. Het hof heeft echter beslist, dat de prijs in dit geval een bestanddeel bevatte, dat geheel staat buiten de kosten van het werk. daarin be grepen het aannemersloon. Zijns inziens heeft het hof met het volste recht feiten kunnen vaststellen, waaruit het de con clusie kon trekken van een wijze van prijsvorming, welke uit haar aard een met het algemeen belang strijdig resultaat moest hebben. De advocaat-generaal con cludeerde tot verwerping van het beroep. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 3 Maart. NIET UITGENODIGD VOOR AUTORIT Tnee jaar geëist n egens poging tot doodslag De Procureur-Generaal bij het Amster damse hof, mr Kist. heeft gistermorgen bevestiging gevraagd van een vonnis van de Haarlemse rechtbank twee jaar ge vangenisstraf met aftrek wegens poging tot doodslag tegen de 38-jarige tuinders knecht K. P. uit Haarlemmermeer. In Juni van verleden jaar is de ver dachte op een ochtend met een broodmes in de hand de slaapkamer van zijn be nedenburen binnengelopen en heeft zijn buurvrouw met .een mes gestoken, zo ver klaarde verdachte het vorige jaar voor de Haarlemse rechtbank. Hij vertelde toen ook, dat hij kwaad was geweest, omdat zijn benedenburen hem niet zoals zij hadden beloofd op een autorit hadden meegenomen, maar kennissen hadden ge- inviteerd. Hij had de opzet gehad zijn buurvrouw te doden. Voor het hof zei de tuindersknecht: „Ik wist niet meer wat ik deed en ik heb het niet opzettelijk ge daan". Het hof zal op 17 Februari arrest wijzen. BOERDERIJ WORDT KAPEL In een boerenhoeve te Nieuw-Loosdrecht, welke is aangekocht door het bestuur van de St Clemensparochie te Hilversum, zal een kapel worden ingericht voor zeventig katholieke gezinnen in Loosdrecht. In Maart hoopt men met de verbouwings werkzaamheden te beginnen. Gaan deze voorspoedig, dan kan op de eerste Zondag in Juni voor het eerst na de Reformatie in Loosdrecht weer het H. Misoffer wor den opgedragen. De glazenier Pieter van Velzen zal mee werken aan de inrichting van het interieur van de kapel, die vlak bij een nieuwe woonwijk aan de Nootweg ligt. EMISSIE GRONINGER INDUSTRIEELE CREDIET- BANK De emittenten van de Groninger Indu- strieële Credietbank N.V. delen mede, dat de emissie van nominaal 300.000 gewone aandelen en nominaal 600.000 414 pet obligaties Groninger Industrjeële Crediet bank N.V. een volledig succes heeft op geleverd. Alle houders van claims heb ben van hun voorkeursrecht alsmede van het hun toegekende speciale recht van voorrang by toewijzing van de obliga tie-uitgifte volledig gebruik gemaakt. Bij de overige vrüe inschrijvingen op de obligatielening, welke het bedrag der lening vele malen hebben overtroffen kan derhalve geen toewijzing plaats vin den. Elise Cserfalvi bij het M. S. O. r (Van onze Limburgse redacteurö Ter vrome herdenking van de over leden slachtoffers van de nationale ramp die ons land Zondag heeft getroffen, liet André Rieu Maandagavond op het concert dat in de Staarzaal te Maastricht door het M. S. O. gegeven werd, Beethoven's ouverture „Die Geschöpfe des Prome theus" achterwege en liet daarvoor in de plaats de strijkers de aria uit de Suite in d-dur van J. S. Baoh spelen. Na afloop verhieven alle aanwezigen zich van hun stoelen en verwijlden ge durende twee minuten van doodse stilte bij de honderden die zo'n vreselijke dood hebben gevonden. Soliste was de Hongaarse violiste Elise Cserfalvi, die reeds drie jaar geleden op een milde zomeravond te Maas tricht is opgetreden. Bij die gelegenheid reeds gaf haar vertolking van het Ade laide-concert van Mozart ons de over tuiging van haar grote begaafdheid. Inmiddels is zij nauwelijks 24 jaar oud een Europese beroemdheid ge worden, niet het minst door haar ver rassende prestaties die tijdens het ver leden jaar te Brussel gehouden Koningin- Elisabeth-concours de aandacht trokken. Amper een week geleden heeft Ruc- ciero Ricci op hetzelfde podium het vioolconcert van Beethoven gespeeld. De omstandigheden leidden er toe dat ook Elise Cserfalvi dit meesterwerk voor droeg dat slechts door meesterviolisten op waardige wijze vertolkt kan worden- Tot deze klasse behoren zowel Ricci als Cserfalvi. Beiden droegen het concert voor in een grootse en imponerende styl. De Amerikaan met een strak getrokken lijn en met een rationele inslag: de Hon gaarse met een emotionele ontroering die voller en dieper werd naarmate het con tact tussen soliste en publiek intenser werd. Er viel een harmonische samenwerking te bewonderen met het orkest dat na de pauze werken van Lalo Rimsky Korsa- kov, Moszkovski en Ravel speelde. HONGARIJE WIJST ISRAëLISCHE DIPLOMAAT UIT De Hongaarse ambassade te Parijs heeft bekendgemaakt, dat Hongarije Dinsdag de Israëlische culturele attaché te Boedapest, Walter, heeft gelast „onmiddellijk" Honga rije te verlaten. De attaché, die door de Hongaarse autoriteiten wordt beschuldigd van spionnage, is Dinsdagavond per vlieg tuig vertrokken. Onze verantwoordelijkheid ziet ook naar de toekomst Natuurlijk denkt men aan de toe komst. Immers, men denkt aan ko mende degradatie of promotie. Men denkt aan het elftal van morgen. Men gaat misschien zelfs op de dorpen kijken of er geen spelers zijn die toch „toevallig" naar de stad willen ver huizen en men zal misschien ook nog denken over de vernieuwing of uit breiding van de sport-accommodatie. De mensen echter menen dan volop genoeg gedaan te hebben voor de toekomst. Wij hebben echter wel de gelijk nog meer te doen voor die zelfde toekomst. Wij hebben ons nu af te vragen of de richting van de sport positief of negatief is. Is zij positief, dan zorgen wij voor de toekomst door straf onze plicht Ie blijven doen. Is de richting negatief, dan zal elke eerlijke verantwoorde lijkheid duidelijke taal moeten spre ken. Immers, als de toekomstige sport aan de grond gaat lopen, dan zijn wij daar nog meer verantwoordelijk voor dan de mensen die de failliete boedel erfden. En ik kan U zeggen, de grote richting van do hedendaagse sport gaat de negatieve kant uit. Hebben wij dat in handen, te voorkomen dat de sport zal stranden? Ja, juist wij! Nooit zijn de tekenen van decaden tie in de sport zo duidelijk geweest als in onze dagen. Nooit is daar tegenover de sociale opgave van de sport zo duidelijk te zien als nu. Nooit heeft men zoals thans begre pen dat de sportwereld ook een we reld voor een echt apostolaat was en tenslotte heeft men nooit zo duidelijk de uitgesproken vraag naar betere sportmensen gehoord dan in onze dagen. Werkelijk, de toekomst heeft recht iets goeds van ons te verwach ten en wij hebben de plicht ernaar te streven om een betere tijd ook op sportgebied door te geven aan hen die ons opvolgen in de eeuwen lange estafette-loop der generaties. Wij weten toch dat de industriali satie en de mechanisatie van het le ven de mens steeds klemmender gaan grijpen in haar klauwen. En wij weten ook dat irv dezelfde verhouding de sport zal groeien, omdat daarin de mens weer de bevrijding vinden kan uit de beklemming van zijn verengde levensomstandigheden. Een grote massa, en juist de jongere generatie van het volk zullen naar de sportvel den stromen. Toch zullen deze men sen dan alleen de bevrijding van de sport gevoelen, zich zelf her vinden en tenslotte weer een beter mens kunnen worden, als die sport te dien tijde gezond zal zijn. Dan pas zal de sport, die een nog veel grotere invloed op de mensen zal krijgen dan nu, een weldaad voor deze generatie kunnen zijn; en dat betekent een niet te vergeten waarde voor de individuele mens, maar ook voor de ganse maatschappij. In deze volle omvang en zwaarte en ernst moeten wij het sportgebeu ren en zijn ontwikkeling durven bezien, want de tijd is al lang achter ons dat de sport alleen maar diende voor een beetje tijdpassering. Men zal zeggen: „Dit is een taak voor de overheid". Inderdaad ziet ook de overheid in dezen haar taak lang niet breed cn diep genoeg en geldt ook deze sporl- leuze voor de overheid en al haar instanties. De sportwereld zelf draagt echter een groot stuk van de schuld dat de overheid haar taak niet vol doende ziet. De overheid heeft immers tot plicht uit te zien naar wié zij luistert en waartoè zij helpt; cn dan is het dikwijls te begrijpen dat de overheid niet weet waarheen zij luisteren moet, wanneer zij tegen strijdige beweringen hoort opklinken; °n u ,is °°k te begrijpen dat een overheid aarzelt met haar hulp, wan neer zij zoveel decadente strevingen wet op het gebied waar zij helpen moet. f„^ekSr'. °"danks dü alles blijft hel overheid moet helpen, dï £»!rCIL.K4eer da" "U- °P °nS rUSt werken n u 0m daart°e mee te een «r^„P,0,0r.hun eensgezindheid in wijzen van de d wali ngen^di^moet ÏESÏS* worden ,n ied™ Durf terug te keren van dwaal wegen. Ik weet, dat kost offers, maar het moet! Gééft Uw leden een leiding zoals de Nederlandse Katholieke Sportbond U dat voorhoudt. Waardéér Uw men sen, niet enkel om hun technische kwaliteiten. Néém de jeugd op en wéés leiders van jonge mensen en niet kwekers van het toekomstig „materiaal voor de hogere elftallen". Besèf toch eindelijk dat Uw moei lijkheden ook de moeilijkheden zijn van andere clubs en dat gij niets zult bereiken als ge alleen maar aan U- zelf denkt, maar wel. als gij één lijn trekt allen tezamen. Dan krijgen wij een sport-maat- schappij waar de positieve lijn weer duidelijk zichtbaar wordt. Dan worden wij sterker door eens gezindheid. Zó beleven wij nog onze verant woordelijkheid voor de toekomst. P. BOYMANS, pr. Nationaal Sportadviseur. INVAL IN SPEELHOL Aan het Wandelpad te Hilversum heeft de recherche een inval gedaan in een speelhol. Men trof acht mannen en een vrouw aan, die bezig waren met het roulettespel. De roulette werd onmiddel lijk in beslag genomen. Twee bankhouders werden gearresteerd. Reeds geruime tijd had de politie een vermoeden, dat in be doeld perceel roulette werd gespeeld. NED. BANK VOOR ZUID-AFRIKA In de vergadering van de raad van commissarissen van de Nederlandsche Bank voor Zuid-Afrika N.V. is besloten, aan aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1951/52 een dividend van 9 pet (onv.) uit te keren. In het Aartsbisdom Keulen komen elk jaar omstreeks Maria Lichtmis de suffra- gane bisdommen o.a. Aken, Munster, Mains, Trier; vertegenwoordigd door een priester en een of twee leken, bijeen, ten einde van gedachten te wisselen over de resultaten van hun missiewerk onder de arbeiders in de industrie en plannen op te stellen voor het komende jaar. Ditmaal had deze z.g. „Lichtmesstagung" een spe ciaal karakter door de aanwezigheid van een grote delegatie uit Amsterdam, uit welke stad pater K. Vosskühler S.J. met zijn assisteht pater J. Jorna S.J., de so ciaal werkster mej. L. Kraayvanger en 5 leden (3 werknemers en 2 werkgevers) van de Raad van Bestuur van de Stich ting „Katholiek Sociaal Centrum Amster dam", de lange reis naar Bullay gemaakt had. Géén hunner bevroedde op dat mo ment, dat de storm, die slechts 20 minu ten duurde, een uitloper zou kunnen zijn Communisten trachtten rel te ontketenen Agenda opgeschort tot volgende week 's-GRAVENHAGE, 3 Februari 1953. IN een korte en van bewogenheid ge laden vergadering hehhen parlement en regering Dinsdagmiddag uiting ge geven aan hun diep gevoel van mede leven met de ontzaglijke ramp, welke ons volk in deze dagen trof. Terwijl een by na voltallige vergade ring zich van haar zetels verhief, sprak de voorzitter, dr Kortenhorst, een woord van medeleven dat de harten trof, vooral toen hij zeide, dat de ramspoed de sterk ste hand is, die de mensen bindt over alle scheidingslijnen heen. Omtrent de toestand van nog talloos vele in uiterste nood verkerende bewoners der geteisterde gebieden verkeren wij in smartelijke onzekerheid en wat de naaste en de verre toekomst nog in haar schoot verborgen houdt, vervult ons met adem benemende bezorgdheid, aldus dr Korten horst. die o.m. woordelijk zei: Het Nederlandse volk. dat de verse herinnering aan de oorlog nog steeds als een beklemmende huivering met zich mee draagt, vraagt zich af, of deze nieuwe gesel, die als een engel der vernieling over ons nauwelijks hersteld land is neer gedaald. het vroeger ondergane leed niet in omvang en ellende overtreft. Drieledig program Ten overstaan van deze zondvloed van collectief ondervonden leed, lijken ge voelens van medegevoel cn medelijden hoe vanzelfsprekend ook aanwezig bleek en bloedeloos. Hier past slechts een diep beleven van het goddelijk gebod: zijn naaste lief te hebben als zichzelf een gebod, dat geen plaats laat voor willen of niet willen, maar dat elkeen de bindende plicht oplegt, ieder op zijn plaats en ieder volgens zijn vermogen een drieledig program te hel pen uitvoeren: redden, verzorgen en her stellen. Dr Kortenhorst besloot als volgt: Ik wil dit korte woord besluiten met de bede tot de almachtige en algoede God Overzicht Tweede Kamer om troost te storten in de harten der beproefden en uitkomst te geven in de ellende en in de nood van de duizenden, die op redding cn bijstand wachten. Een bede ook om menselijke barmhar tigheid. Het eindpunt van de godsdienst en de pure menselijkheid, de ziel der deugden en de korte samenvatting der eeuwige wet, dat is de barmhartigheid- Moge deze geest vaardig blijven over regering, volksvertegenwoordiging en gans ons volk. Regering herdacht de doden De minister-president, dr Drees, gaf daarna met een bewogen stem, waarin men beluisteren kon, dat hy op sommige ogenblikken alleen door wat sneller te spreken zijn ontroering kon meester blij ven, een overzicht van deze ontzettende ramp. De regering herdacht met het hele volk de doden. Van een speciale verslaggever) Het stormde hevig Zaterdagavond in het dal van de Mosel. Rondom de eeuwenoude Mariënburg, gelegen op een 300 meter hoge heuvel bij de plaatsjes Bullay en Alf, in het bisdom Trier, gierde een sneeuwwind en werden de stramme pijnbomen onbarmhartig heen en weer gezwiept. Het uitzicht op de rivier en de winterse wijnbergen werd verduisterd door grauwe nevelstrepen, die in dichte flarden aaneengesloten, aan het oog van een 30-tal congressisten voorbij joegen. van de wrede nood, die over Nederland gestort was op dat zelfde ogenblik, toen wij luisterden naar een buitengewoon boeiend exposé van dr F. Würmeling, bondsraadafgevaardigde van de C.D.U. te Bonn en bestuurslid van die partij, die een overzicht gaf van wat in de Bonds republiek tot stand is gebracht en hoe de Christen-democraten denken te handelen in de nabije toekomst. Op het congres, dat Vrijdagavond 30 Januari geopend werd, hadden Zaterdag ochtend pater Vosskühler en mej. Kraay vanger een korte inleiding gehouden over de aard van hun werk onder de Amster damse arbeiders in de grote, hoofdste delijke bedrijven. Het bleek dat de Duitse priesters met hun lekenheipers grote be wondering koesterden voor de zo typisch- christelijke wijze van mi'ssionnering in Amsterdam. Dit kwam tot uitdrukking tijdens de discussies, toen pater H. Oster- mann S.J. uit Keulen voorstelde de Am sterdamse methode in haar geheel over te nemen in de Keulse diocesen. „De bedrij ven zijn brandpunten van meningbotsin gen geworden. Voor niet-christelijke ar beiders zelfs het énige punt, waar com munisme en socialisme, die hun volgelin gen wél fascineren maar innerlijk daad werkelijk niet bevredigen, alleen het ma terialisme kweken en stutten. Het Kath. Sociaal Centrum Amsterdam, waarin het accent ligt op het aankweken van kame raadschap en het beoefenen van de chris telijke naastenliefde met èn onder de ar beiders, dient ons tot voorbeeld te strek ken, zonder dat wij ons en dit zei pater Ostermann met enige zelfspot laten verleiden tot het oprichten van een nieu we organisatie". In Duitsland liggen de verhoudingen uiteraard anders dan in Amsterdam, waai de bedrijven betrekkelijk centraal liggen en te overzien zijn. Ook de arbeidersge zinnen zijn directer te bereiken dan in Duitsland, waar de werknemers soms af standen van 60 a 80 kilometer moeten af leggen om vanuit hun dorpen naar de enorme industriecentra te komen. De plattelandsparochies beseffen het arbei dersprobleem voor een groot deel nog in het geheel niet en zo verliezen zij het contact met deze parochianen, die dan nog alleen maar door de katholieke ar beiderskernen in de fabrieken opgevan gen kunnen worden. In het Aartsbisdom Keulen vormen ongeveer 221 van deze actieve kernen de rechterhand van de missionarissen, die speciaal voor dit moei lijke werk zijn ingezet. Het moet weer zó worden, dat het gebed van de man. dat bestaat uit zijn trouwhartigheid en het werk dat hij verricht, de verchristelijking van het gehele maatschappelijk leven helpt bevorderen. Het hart moet gaan spreken, en in Duitsland waar men zich bevindt in een overlntellectualisering van de mens, zoals de grijze 74-jarige Joseph Joos constateerde, dienen wij het egoisme van de huidige eenling te overwinnen. „Dit is onze harde actuele taak", aldus de 74-jarige oud-Centrum afgevaardigde uit de Weimar republiek. Uit het geheel der besprekingen, die voor een deel de intieme Duitse verhou dingen raakten, is gebleken dat wij in Holland het socialisme nóg meer dienen te bestrijden, waarbij een helder sociaal program van positieve aard een noodza kelijk vereiste is. Het Rooms katholicisme, vooral in zijn missionneringsarbeid in de „nieuwe" parochies de groot-indus trieën is in Duitsland strijdvaardiger aan het worden terwijl de jonge arbeider de aloude klassenstrijdidee heeft verla ten, beseffende dat hij niet meer behoort tot de arme klasse van vroeger. Men was eenstemmig van mening, dat de sociale De rede van dr Drees publiceerden wij reeds in een deel van onze oplaag van gisteren. Op voorstel van de voorzitter zag de Kamer ervan af over de verklaring van de minister-president van gedachten te wisselen, zoals men aanvankelijk van plan was geweest. Dit hield in een vol komen vertrouwen in de maatregelen, die reeds waren genomen en die de re gering nog nemen zou. De voorzitter meende, dat men hierover beter de vol gende week zou kunnen spreken als er aanvullende mededelingen over de ramp door de regering waren gedaan en men een beter overzicht zou hebben over alle gevolgen van deze nationale ramp. Communisten: tegen Een onsmakelijke rel trachtten de com munisten te ontketenen met het verzoek van de heer Gortzak om vragen te mogen stellen over het redden van mensen in de getroffen gebieden, alsof er niet door ons volk en de regering alles wordt gedaan wat in het vermogen ligt. Het was van de voorzitter juist gezien om deze poging onmiddellijk de kop in te drukken en het lijden van de vele slachtoffers niet tot on derwerp te maken van een aanval op de regering. Hij stond dienaangaande dan ook maar discussie toe over zijn voorstel om op deze regeringsverklaring nu niet in debat te treden. De communisten ver zetten zich daarbij tegen een stemming hij zitten en opstaan, zodat er hoofdelijk werd gestemd. Het voorstel van de voor zitter werd aangenomen met 80 tegen de zes stemmen van de communisten. Voorts stelde de voorzitter voor de agenda van deze vergadering op 'e schorten tot de volgende week, daar de regering zich zou moeten kunnen blijven wijden aan de voorzieningen, welke de/.e ramp noodzakelijk maakt. Leden, die zich van de ramp persoonlijk op de hoogte zouden willen stellen, zou den dat alleen in kleine groepjes kunnen doen in overleg met de griffie teneinde de hulpwerkzaamheden niet te belem meren. Aan het slot van de vergadering werden alleen de afdelingen getrokken en werd als nieuw lid als opvolger van de heer Terpstra geïnstalleerd de heer Van Eysden uit Rotterdam, die in handen van de voorzitter de vereiste eden aflegde. F. S. vraag van heden geen arbeidersvraag meer is, maar de gehele samenleving in diepste wezen raakt. Het aartsbisdom Keulen komt tot ver dere uitbreiding van de z.g. „sociale kweekscholen" in alle centrale plaatsen. Hier kunnen arbeiders cursussen van 2 tot 8 weken volgen en worden hun dui delijk de christelijke grondbegrippen over economie, sociale leer o.a. aan de hand van de pauselijke encyclieken en de toe spraken vnl. van de huidige Paus Pius XII gedoceerd. Een sociale katechismus is in voorbereiding en zal in grote oplaag verspreid worden. De „Lichtmess-tagung", die zich in de persoonlijke belangstelling mocht verheu gen van de Bisschop van Trier, Z. Exc. mgr dr Matias Wehr, heeft mede door de aanwezigheid van de Amsterdamse dele gatie, een gunstig perspectief geopend met betrekking tot de oplossing van de ernstige problemen, waar het christen dom in West-Europa mee te kampen heeft, problemen die de West-Duitsers als deel van een verscheurd volk, directer voelen dan de overige volkeren, die zich gezet hebben aan de een-making. van West- Europa. Een één-making waaraan de christelijke beginselen (katholiek in de ware, oorspronkelijke betekenis van het woord) ten grondslag dienen te liggen. Achterstallig pref. dividend Oost-Borneo Beslissing over regeling uitgesteld In de te Amsterdam gehouden verga dering van preferente aandeelhouders der Oost-Borneo Mij kwam het met gedeelte lijke inachtneming van de in de vergade ring van September 1950 tot uiting ge brachte bezwaren gewijzigde bestuurs voorstel tot regeling van het achterstallige dividend op de preferente aandelen ter tafel. Dit kwam neer op het afstand doen van hoogstens de dividenden over de oor logsjaren 1942 t/m 1945, overeenkomend met 32 pet van het uitstaande bedrag aan pref. aandelen en vervolgens tot het af stand doen van de voorrang van pref. aandeelhouders op het achterstallige divi dend over de jaren 1941, 1946 en 1947. Op deze wijze zou de mogelijkheid worden geopend om na het boekjaar 1947 over enig boekjaar nadat het primaire dividend van 8 pet op de pref. aandelen is voldaan, op de gewone aandelen 4 pet dividend uit te keren, voordat het over de jaren, lig gende voor 1948, achterstallig dividend op de pref. aandelen geheel zal zijn inge haald. Ter vergadering werd nu na een mon delinge toelichting door liet bestuur nog medegedeeld, dat men nog afrekening van een oorlogsschadeclaim verwacht, welke nog door de Staten-Generaal moet wor den goedgekeurd, uit welke opbrengst het achterstallig dividend over de jaren 1941, 1946 en 1947 zou kunnen worden betaald. Na de mondelinge toelichting ontspon zich een vrij uitvoerige gedaehtenwisse- ling. waarvan de kern ongetwijfeld werd gevormd door het vrij algemeen gedeelde bezwaar, dat de preferente aandeelhou ders met het afstand doen van de divi dendrechten over 1941 t.m. 1945 in het ge heel niet worden schadeloos gesteld. Van daar dat de mogelijkheid wordt geopperd om hun hiervoor preferentie te verschaf fen in het geval van liquidatie. De voorzitter knoopte hieraan de op merking vast. dat zulks nog nader zou kunnen worden overwogen, als hiermede ook gepaard zou gaan een verlaging van het pref. div. van 8 pet tot 6 pet. Ten slotte werd door het bestuur de suggestie van preferente aandeelhouders om voorshands nog niet tot stemming over te gaan, maar de vergadering op te schorten, teneinde de uitvoering van het amendement te overwegen, geaccepteerd. In de daarop gevolgde bijeenkomst van gewone aandeelhouders werd het voor stel van de voorzitter om deze vergade ring te verdagen, unaniem aanvaard. AMER. BEDRIJFSRESUL- TATEN Philips Petroleum: netto winst 1953 75.3 (73-7) millioen of per aandeel 5.17 (5.11). Pennsylvania Railroad: netto winst 1952 36.9 (266) millioen: net:o winst December 8.2 (10.7) millioen. Southern Comp.: netto winst 1952 20 2 (16.9) millioen of per aandeel 1.18 (1-03)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1