Pers en radio moesten vuur proef afleggen Vloot van 2000 vaartuigen lenigde de ergste nood WATERSCHADE C. CHEVALIER Lawine van rampberichten over stroomde redactiekantoren Koninklijke Marine stuurde 42 oorlogsschepen Carnaval afgelast AMSTERDAMSE HULPACTIE IN VOLLE GANG Militaire hulp uit liet buitenland Belgen hielpen Nederlandse reddingsploegen Levensmiddelen Rampenfonds drie millioen 34304 Prins Bernhard gaat meehelpen Prins Bernhard voorzitter van Nationaal Rampenfonds "WOENSDAG 4 FEBRUARI 195S PAGINA 4 Het eerste alarm kwam om 4.22 uur De ramp, die Nederland op zo'n plotselinge wijze heeft overvallen, eiste en eist nog van vele diensten de hoogste krachtsinspanning. Voor vele Instellingen betekent dit een vuurproef, waarhij mensen en materieel onge kende prestaties moeten leveren. Via de organen van informatie en voor lichting, de persbureaux, de dagbladen, de radio, de regeringsvoorlichtings dienst, via al deze kanalen werd en wordt het publiek in binnen- en huiten- land geïnformeerd, werden instanties ten dele gealarmeerd, werd in de kortst mogelijke tijd het besef gewekt, dat zich over Nederland een drama had voltrokken. Zondagochtend, om acht uur. Maar in- plaats van zoals gebruikelijk, 15 minuten, duurde deze uitzending 23 minuten. Veel langer dan gewoonlijk was ook de nor male uitzending van half tien, ze duurde negen en twintig minuten. Om 11.32 volgde de eerste volledige extra-uitzending. Ze werd over beide zenders gegeven en nam 36 minuten in Noodlotstijding kwam uit Dordrecht Het A.N.P. ontving het eerste alar merende bericht in de vroege morgen van Zondag 1 Februari kort na vier uur van zijn correspondent in Dordrecht. De noodklok werd daar geluid en sirenes loeiden De verspreiding van een dergelijk be licht brengt grote verantwoordelijkheid mede. Daarom werd het niet direct ver spreid. doch werden eerst snel telefo nisch twee of drie gesprekken met an dere adressen in Dordrecht en Zwyn- dreeht gevoerd. Het bericht bleek juist, helaasHet begin van een ramp scheen zich aan te kondigen, zy het Baar men aanvankelijk mocht veronder stellen toch slechts van plaatselijke omvang. Om 4.22 uur precies werd het bericht „op dubbele regel" over het telexnet naar de dagbladen uitgeseind. terwijl tevens via een bijzonder alarmsysteem de redacteuren van de dagbladen uit hun slaap werden gewekt met de mededeling, dat een „alarmbericht" was uitgegeven... Met grote snelheid volgden de berich ten elkaar op: 4.28 uur „Willemstad (N.B.loopt onder water", 4.46 uur „Noodtoestand in Zwijndrecht", 5.03 uur „Noodtoestand in Maassluis. Kad- zand, Melissant. Kruiningen, Perkpolder. Hansweert, Ierseke, DordrechtOm 5.44 uur nadere en gedetailleerde be richten over de situatie in Dordrecht, Rotterdam, op Texel; 6.11 uur Zuid Beierland enz. enz. enz. Omvang niet te overzien Wat aanvankelijk een plaatselijke ramp leek te zijn. groeide in luttele uren tijds uit tot het beeld van 'n catastrophe van niet voorziene omvang.en tussen de vele werkzaamheden door werd ge tracht overheidsfunctionarissen te alar meren. werd assistentie voor de redac tionele bezetting en voor de telexkamer van het A.N.P. opgeroepen, betrokken dagbladredacties, buitenlandse corres pondenten. zetters en drukkers in de courantenbedrijven hun posten, werden talloze verslaggevers en fotografen uit gezonden naar diverse windstreken. Met moeite en vaak grote opofferingen van plaatselijke correspondenten, die in de rampgebieden getrouw hun functie vervulden velen belden in het water staand in onverlichte vertrekken en zon der contact te kunnen krijgen met plaat selijke instanties groeide de stroom van alarmberichten. Radio bleef in de aether En terwijl in de noodgebieden men sen svorstelden om hun leven, vee en gezin trachtten te redden, dijkdoor braak trachtten te voorkomen, autori teiten poogden de eerste maatregelen te organiseren, verspreidde de radio nieuwsdienst van het A.N.P. Zondag morgen om 8.00 uur de eerste berich ten in de aether. Een groot deel van Nederland lag nog in rustige slaap, niet wetend van de ramp, die zich af- soeelde De radio-nieuwsdienst heeft die Zon dag veertien uitzendingen gegeven ten dele van ongewoon lange duur. De uit zendingen begonnen als gewoonlijk oj Ook des nachts bleef de radio in de aether. Bovendien werd een bericht van drie minuten geschreven en uitgesproken ten behoeve van de BBC, als inlas van de Engelse uitzending van nieuwsberichten Berichtenstroom houdt aan Het is bij de berichtenstroom op deze Zondag niet gebleven. Duizenden realiseerden zich, welke ramp zich had voltrokken. Spontaan werd hulp geboden in de meest uiteen lopende vorm. Om bereidverklaringen ter kennis te brengen van instanties uitgaande van de veronderstelling, dat hier en daar in noodgebied nog naar de radio zou kunnen worden geluisterd ook van hen, die daar dringend behoefte konden hebben aan de aangeboden dien sten en goederen, werd in overstelpende mate een beroep gedaan op pers en radio. In een aantal gevallen moest men onge twijfeld tot afwijzing besluiten omdat in williging daarvan de functionnering der eigen apparatuur in gevaar zou hebben gebracht en de capaciteit overtroffen, doch in even zovele gevallen werd, waar mogelijk, bemiddeling verleend. Zondag geen voetbal competitie? Naar wQ vernemen, moet het waar schijnlijk worden geacht, dat de competi tiewedstrijden van de K.N.V.B. voor aan staande Zondag vervallen en dat die dag overal wedstrijden worden georganiseerd ten bate van het Nationale Rampenfonds. De wedstrijd Blauw WitAjax, dievan- daag voor dat doel in Amsterdam zou wor den gespeeld Is reeds verschoven naar Zondag a.s. Zweeds schip spoorloos Het 1331 ton metende Zweedse schip „Aspo" wordt vermist. Sinds Zondagavond is geen teken van leven meer ontvangen en men vreest, dat het is ten onder gi gaan. De „Aspo". die onder bevel stond van kapitein E. Mansson. had Zondagavond in de Britse haven Hartlepool moeten bin nenlopen. Haar radio viel plotseling uit, toen het schip zich op 200 km» van de Deense kust in moeilijkheden bevond. Sindsdien is de „Aspo" spoorloos. Duizenden iverden gered De uitzendingen van des middags een uur. waarvoor anders vijf minuten be schikbaar zijn, liep tot zes en dertig minuten. Om tien over drie des middags werd een extra nieuwsbulletin van vijf en dertig minuten over beide zenders uitgesproken. Abnormaal lang was ook de uitzending van kwart over zes: veer tig minuten. Dit was de eerste uitzending op deze dag, die afwisselend door twee nieuws lezers werd gelezen, een systeem dat later op de avond enige keren werd'herhaald. In vele plaatsen In verband met de tragische gevol gen van de watersnood hebben de carnavalsverenigingen te *s Hertogen bosch, Maastricht, Heerlen, Aarle- Rextel, Weert, Venlo, Roermond, Sittard en Kerkrade besloten dit jaar géén carnaval te vieren. Eerste evacué's in de hoofdstad gearriveerd Omtrent de buitenlandse militaire hulp hebben wij het volgende overzicht. FRANKRIJK: 2 genie bataljons, waar van een uit Frankryk-Mezieres en een uit Duitsland Koblenz beide ter sterkte van ongeveer 500 man. Zij komen per trein via Roosendaal en Venlo en worden naar Bergen op Zoom geleid. Zij zijn uit gerust met o.a. 150 motorboten en met eigen vervoersmiddelen, waarin het per soneel overnacht. Duizend Amerikanen in Middelharnis AMERIKA: verschillende genie-onder- delen. zoals 2 DUKW-compagnieën, 1 kipauto-compagnie, een verbindingsdeta chement en een waterzuiveringsdetache- rient. Deze onderdelen, totaal ongeveer 1000 man. komen per trein via Roermond naar Breda. Zij worden door een eigen verzorgingseenheid onderhouden, terwijl de leiding berust bij een eigen staf bü de centrale staf. Bij Middelharnis zijn deze mannen op schepen gehuisvest. ENGELAND: een onderdeel ter sterkte van 125 man. uitgerust met 18 boten. 12 zoeklichten en trailers, komt uit Duits land naar Utrecht. BELGIë: twee compagnieën van een Belgisch infanterie-bataljon uit Antwer pen zijn reeds op eigen initiatief sedert cie aanvang van de overstroming werk zaam nabij Oostburg in Zeeuwsch-Vlaan- deren. De Franse en Amerikaanse eenheden zullen onder de leiding van de bevel hebber in de 3e militaire afdeling wor den ingezet in Noord-Brabant en Zee land; het Engelse onderdeel onder lei ding van j^e bevelhebber in de le mili taire afdeling in Zuid-Holland- Ten behoeve van de luchtmacht stelde de Engelse vloot 7 hellcoptcr-vliegtuigen ter beschikking. Het Amrikaanse leger In Duitsland 9 helicopters, 7 plper-cubs cn 4 transportvliegtuigen C 119. Ook de Kon- Marine ontving steun van het Britse Rijnleger door de komst van 13 landingsvaartuigen en 3 motorbarkas sen, Engels bemand, alsmede 4 Belgische schepen. Over de Rijn kwamen zij gis teren naar Rotterdam om van daar uit hulp te verlenen. Emigranten helpen Het is mogelijk dat er in Canada een nationaal fonds wordt opgericht om de werkzaamheden van de verspreide or ganisaties te coördineren. Ook de Ne derlandse emigranten in Canada kwamen het moederland te hulp. De Nederland se ambassade riep een fonds in het leven dat door Nederlanders uit alle delen van hef land wordt gesteund. Drie Neder landse kerken in Edmonton schonken Dinsdag 1.500 dollars. De K.L.M. bood aan de ingezamelde goederen zonder vergoeding naar ons land te vervoeren. De hulpactie loopt in de hoofdstad snel. Het Rode Kruis en de U.V.V. heb ben krachtdadig de leiding in handen ge nomen en regelen de zaak op zulk een wonderbaarlijke wijze dat de aanvanke lijk dreigende chaos de hop is ingedrukt. Een aparte afdeling van het Rode Kruis verzorgt de straateollecte en deze is een volledig succes geworden. Men heeft 8 uur de tijd gehad deze collecte voor te bereiden en liet tekort aan bussen werd door verschillende verenigingen opge vangen. De sociale raad houdt zich reeds bezig met het evacuatievraagstuk. Ieder die zich heeft opgegeven krijgt nog dezelfde dag een ambtenaar aan huis die de zaak regelt. In de centra van goederenopslag wordt aan een stuk doorgewerkt aan de sortering, verpakking en verzending van de binnengekomen goederen. De Oude en Nieuwe Kerk. het Maagdenhuis en vele andere huizen zijn getransformeerd in volledige expeditiekazernes, met een kantoor, waar vandaan alles uit wordt geregeld. In 5 minuten tiids kwamen zich aan de Oude Kerk ongeveer 50 per sonen meiden om aan het werk deel te nemen. Wanneer op een bepaalde plaats helpers kunnen gemist worden zendt men hen naar centra waar men ze heter kan gebruiken. Een bierbrouwerij kwam met een vrachtwagen pakpapier aanry- den bii de Nieuwe Kerk. De hele dag door rijden er vrachtwagens met goede ren naar Den Haag. Rotterdam en ver der naar het Zuiden. Politie bewaakt de ingangen van de opslagplaatsen om te voorkomen dat ongure personen de kans zoutten krijgen naar binnen te gaan. Ieder die kan. luistert op straat naar de microfoons die zijn opgesteld en die be richten en reportages uit de getroffen gebieden uitzenden. Telefoons overbelast Wegens overbelasting van bepaalde nummers zyn de zekeringen in de tele fooncentrale doorgesmolten. Gisteren kon men de zescyferïge nummers te beginnen met twaalf niet meer bereiken. De oor zaak moet hierin gezocht worden, dat verschillende hulpdiensten in de hoofd stad via de radio enkele telefoonnum mers hadden opgegeven waardoor deze nummers dermate overbelast werden dat de zekeringen het begaven. Het betreft hier nummers van mensen die bereid wa ren in de afgelopen nacht de opgehaalde kleding te sorteren. Door middel van tussennummers zal men trachten het euvel te verhelpen. Inmiddels heeft de directeur van de plaatselijke telefoon dienst door de radio bekend laten maken dal men alvorens bepaalde telefoonnum mers voor bovengenoemd doel aan te bieden, zich eerst met hem in verbinding dient te stellen. De eerste evacué's zijn reeds In de hoofdstad aangekomen. Het zijn twee ge zinnen. die bij familieleden hier ter stede onderdak hebben gevonden. Colleges tot nader order afgelast Donderdagavond half acht zullen de schaakmeesters Euwe, Cortlever. Prins, Van Scheltinga e.a. een simultaanwed- stryd spelen tegen de'Amsterdamse scha kers in de effectenbeurs, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt van het Nationaal Rampenfonds. De Iveidse Wolspinnerij, Rokin 118. roept duizend vrijwilligers op voor het breien van kleding voor de getroffenen. Wol wordt op bovenstaand adres gratis ter beschikking gesteld. In het Veiligheidsinstituut zijn naar men ons mededeelt Maandag 75 ton kle ren binnengebracht. In de Oude Kerk zal Zondagmiddag door Jo Vincent. Annie Woud en Piet van Êgmond een concert worden gegeven ten bate van de slachtoffers. Ten einde de studenten in de gelegen heid te stellen mede te helpen voor de getroffenen zy'n alle colleges en practica voorlopig afgelast tot nader order. Communisten strooien roet in het eten De leden van de E.V.C. hebben zich op een allerschandaligste wyze gedra gen by de algemene inzameling voor de ondergelopen gebieden. Zy hebben bij de hotels een geruchtmakend pam flet afgegeven waarin zjj reclame ma ken voor een loonsverhoging voor het hotelpersoneel. Men is onder het hotelpersoneel be zig een deel van het loon af te staan voor de getroffen gebieden en de werk nemers zy'n het er allemaal over eens dat de E.V.C.-ers een zeer misplaatste streek hebben uitgehaald. Inzameling van veevoer Over het gehele land. onder andere in Noord-Holland. worden inzamelingen voorbereid van hooi en andere ruwvoeder ten behoeve van het geëvacueerde vee. Naar 't ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening mededeelt, zullen spoedig regelingen worden getroffen om de over het gehele land voor het ge- evacueerde vee aangeboden hoeveelheden ruwvoeder, hooi, voederbieten enz. op ge organiseerde wijze ter beschikking te stel len van hen die het vee hebben opge nomen. Over enige dagen kunnen aanvra gen om voeder worden gericht tot de bureau van de provinciale voedselcom- missarissen, die belast zijn met de leiding van deze op de evacuatie van vee a sluitende maatregel. MILITAIREN OVERZEE ONGERUST Oproep voor familieleden In verband met de ongerustheid onder de Nederlandse militairen overzee over hun familie in Nederland, wordt aan alle families van deze militairen in de getroffen gebieden verzocht zo spoe dig mogelijk bericht van hun omstan digheden te geven aan de sectie Wel zijnszorg ministerie van Oorlog, Van Stolklaan 3, Den Haag, tel. K 1700 553356. Deze beriohten worden dan telegra fisch aan de commandanten in Korea, Nieuw-Guinea en Suriname doorgege ven ter mededeling aan de betrokke nen. Inwoners en geëvacueerden uit de getroffen gebieden, die verwanten, die nend by de Kon. Marine buiten Ne derland, in kennis willen stellen van hun omstandigheden, kunnen ach daar voor wenden tot het bureau personeels- publiciteit van de Kon. Marine, Konin ginnegracht 12, Den Haag, tel. K 1700 183155 en 183156. De berichten zullen ten spoedigste zonder kosten worden doorgegeven aan het overzee dienende personeel der Kon. Marine. Sinds Zondag zijn er ongeveer 2000 kleine vaartuigen, van mijnenvegers tot sloepen en reddingsvlotten en alles waarmee men zich op liet water kan bewegen, naar het overstroomde gebied gegaan. Naar Zierikzee en Brouwershaven is er een zeer grote concentratie van vaartuigen. Zo ver trokken uit Den Helder vier mijnenvegers. Voorts waren er 8 Y-boten, snelle motorboten van de marine, een ongekend aantal motorsloepen, alsmede aluminium en rubber reddingsvlotten. Onder de andere schepen bevonden zich twee coasters van 200 ton, bet jaclit „Atlanta" van de gcp. kolonel Van Waming met een chirurg aan boord, een vaartuig met 16 doktoren, twee opleidingsschepen, de „Prinses Juliana" cn de „Prins Hendrik" van bet Kon. Onderwijsfonds voor de Scheepvaart cn bet hospitaal-kerkschip „De Hoop". Schade in België op 1 milliard francs geschat (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) In de Kamerzitting van Dinsdagmiddag hebben de voorzitter en daarna de minis ter-president het medeleven van de Bel gische natie betuigd met de slachtoffers de watersnood. Zjj beperkten zich daarbij' niet alleen tot hun eigen landge noten, maar zonden hun sympathiebetui gingen ook naar de nog veel zwaarder ge troffen bevriende landen Nederland en Engeland. De regering besloot een Natio naal Fonds voor hulp bij natuurrampen in het leven te roepen. Geteisterde gemeenten, die zelf onmo gelijk voor het herstel kunnen inspringen ORATIO IMPERATA Z. H. Exc. mgr dr J. H. G. Lemmens, bis schop van Roermond, heeft in verband met de noodtoestand, welke door de wa tersnood in bepaalde gebieden ontstaan is, voorgeschreven, dat in zijn diocees onder de H.H. Missen als oratio imperata tam- quam pro re gravi gebeden zal worden het gebed „Ne despicias omnipotens Deus" dat als no. 13 in het Missaal staat aan gegeven. (Advertentie) Schade van twee mil- lioen in Den Haag De hevige storm heeft ook in deze ge meente op verscheidene plaatsen aanzien lijke schade aangericht. Zo is de Scheve- ningse boulevard ernstig aangetast en hebben de havenhoofden, de binnen havens, enige werken van het Afvoer kanaal naar zee, de afgangen naar het strand en het badstrand bij Kijkduin zwaar geleden. Tal van andere gemeente eigendommen hebben eveneens min of meer ernstige beschadigingen opgelopen. Het is uiteraard niet mogelijk de schade thans reeds in haar volle omvang vast te stellen, noch een enigermate bepaalde raming te geven van de voor het herstel daarvan benodigde gelden. Naar een zeer globale schatting zou het in de gegeven omstandigheden aanbeveling verdienen daarvoor voorshands een bedrag beschik baar te stellen, groot 2.000.000. B. en W. stellen de raad daarom voor om voor het beoogde doel een crediet van 2.000.000,— toe te staan. Zij zeggen de raad daarbij toe binnen twee maanden een overzient van de aangerichte schade te zullen overleggen, benevens een specifi catie der kosten van herstel. De Kon. Marine heeft tot dusverre de assistentie aan de gëtroffen gebieden ge leid via Rotterdam, waarbij veel materi eel van meer Noordelijk gelegen bases be schikbaar werd gesteld. De commandant Maritieme Middelen te Rotterdam, kapt. ter zee O. de Booy, had te Rotterdam de beschikking over de hulpmiddelen van de onderzeedienst en Mr Ms „Karei Door man", met totaal omstreeks 2000 man. De actie werd geconcentreerd op hulpverle ning aan en evacuatie van de Zuid-Hol landse en Zeeuwse eilanden met oorspron kelijke prioriteit van Goeree-Overflakkee, Noordpunt van Zuid-Beveland en Beijer- land, later aangevuld met Schouwen en Duiveland en Tholen. Uiteraard is het werk op de eilanden typisch in de lijn van de Koninklijke Marine. Tot vannacht om twaalf uur werden van de Waalhaven in Rotterdam (de onderzee dienst) af naar deze gebieden gedirigeerd 42 oorlogsschepen waaronder mijnenve gers, motortorpedoboten, landingsvaartui gen, verder alle beschikbare marinesleep boten, enkele marine water- en olietan kers en tenslotte (voor werk op ondiep water) rond 100 marinemotorsloepen en motorvletten. Voor een groot aantal dezer vaartuigen werden uitrustingen en even tueel bemanning aangevuld of geheel ver strekt uit te Rotterdam beschikbaar mate rieel en marine personeel. Ook werden 180 particuliere vaartuigen en vissersschepen in de Waalhaven van uitrusting en eventueel van aanvullende marinebemanning voorzien. Veertien En gelse en zeven Belgische vaartuigen van de „Royal Navy Rhine Squadron" werden van verbindingsofficieren voorzien en ge dirigeerd naar Bruinisse en Zierikzee. Medegegeven werden 12.000 noodrantsoe nen, 3.000 warme maaltijden, 30 doktersuit rustingen en grote hoeveelheden penicil line en andere genees- en ontsmettings middelen. Honderden tonnen brandstofolie en benzine werden verstrekt. Op de be langrijkste punten werden 6 mobiele radio zend- en ontvanginstallaties opgesteld Particuliere vaartuigen die volledig uitge rust waren, dat waren er maar liefst 500 per dag, werden uitsluitend gedirigeerd naar de plaatsen die het meest werden be dreigd, op het tijdstip dat de schepen en scheepjes beschikbaar kwamen. Evacue s komen bij honder den binnen Als gevolg van deze hulpverle ning en gecoördineerde maatrege len stromen thans van de bovenge noemde eilanden de evacué's bij duizenden en van de eerste hulp voorziene gewonden en zieken bij honderden op veilige plaatsen bin nen, gedeeltelijk te Rotterdam. Ook is op vele plaatsen op de eilanden de allerergste nood, wat betreft honger en dorst al thans enigszins verminderd. De Kon. Marine acht het plicht er de aandacht op te vestigen dat een groot deel van deze resultaten onmogelijk zou zijn geweest zonder de overstelpende mede werking van particuliere vaartuigen met hun opvarenden en de beschikbaar gestel de ladingen. Het effect hiervan is ver- veelvuldigd door het coördinerende werk van de Marine. De actie wordt met kracht voortgezet en aangezien de verbindingen veel beter zijn geworden, door een groot aantal oorlogs schepen met radiozenders in de getroffen gebieden en door mobiele zenders, wordt ook de coördinatie-mogelijkheid beter, zo dat verwacht kan worden dat hulpverle ning en evacuatie de eerstvolgende tijd in een snel tempo zullen worden uitgevoerd. Zestigduizend broden. 10.000 pakjes margarine. 2000 kg kaas. 5000 blikjes melk, 2000 kg worst, 5000 pakjes kindermeel, 2000 blikken stamppot met vlees: zie hier een greep uit de indrukwekkende lijst van levens middelen, die door bemiddeling van het directoraat Voedselvoorziening tot dusverre op het vliegveld Val kenburg zijn afgeleverd om de eer ste nood van de slachtoffers in de geïsoleerde gebieden te lenigen. De directeur van het directoraat Voedselvoorziening, ir J. A. P. Franke, gebruikt de term „Wild West" als hij spreekt over organi satie van de hulpactie wat zijn rayon betreft, in de afgelopen dagen. Van de eerste dag af is echter tevens gewerkt aan de organisatie en Dins dag zijn de voorbereidingen vol tooid. Vliegtuigen en schepen zorgen nu voor het vervoer van de levens middelen. Overwerkloon voor Rampenfonds Geen premie sociale verzekeringen Onder verwijzing naar de reeds gisteren in de dagbladen opgenomen publicatie betreffende het verzoek van de Stichting van de Arbeid aan de werknemers om zo spoedig mogelijk ten minste 8 uren over werk tc verrichten en de verdiensten uit dien hoofde af te staan aan het Nationaal Rampenfonds, delen de Federatie van Be drijfsverenigingen, de Rijksverzekerings bank, de Vereeniging van Raden van Ar beid en de Ziekenfondsraad mede zich op het standpunt te stellen, dat over deze verdiensten geen premie ingevolge de so ciale verzekeringswetten is verschuldigd en dat zij ook niet voor de berekening van uitkeringen ingevolge deze wetten in aan merking komen. Nederlandse volk schonk Van alle zijden spontane bijdragen Ten gevolge van het feit. dat op de fnbrieksvloer van onze drukkerij tijdens de overstroming van de Lin ker Maasoever 80 cm. water stond, ls onze drukkerij tijdelijk buiten be drijf gesteld. Wij delen derhalve het volgende 1. Door de directie van N.V. van de Rhee's DrukkcrU zijn ons spon taan 3 machines ter beschikking gesteld, teneinde ons In stnut te stellen spoedeisende orders door ons eigen personeel uit te voeren. 2. Dank z(j enerzUds het snelle op- ruimlngswerk door onze bedrijfs leiding en personeel, anderzijds de doeltreffende medewerking van de N.V. Rotterdamsche Elec- triciteits Mli. v.h. H. Croon Co., die de electromotoren en Instal latie weer bedrijfsklaar maakt, zal de productie Donderdag, 5 Februari a.s., weer hervat kun nen worden. 3. Zolang ons bedrijf telefonisch niet is te bereiken onder no. 17700 zal een telefoonpost worden on derhouden met pendeldienst naar onze drukkerij onder nummer Wij hopen dat onze klanten van deze tijdelijke stagnatie zo min mogelijk ongerief zullen ondervinden. BOEK-, STAAL-, STEEN- EN OFFSETDRUKKERIJ PIERSTRAAT 24 R'DAM-Z. kunnen voor de wederopbouw van staats wege geholpen worden. Door verschillende kamerleden werd op het verlenen van steun aan eventuele slachtoffer van de ramp aangedrongen. Nog steeds komen uit de geteisterde gebieden tragische ver slagen binnen. In het land van Waes is tengevolge van een 250 meter brede in de Scheldedijk geslagen bres tienduizend hec tare polderland onder water gezet. Nage noeg duizend stuks vee kwam daar door het water om. Voor geheel het land wordt de schade geschat op ruim 1 milliard francs. Het aantal doden bedraagt volgens officieuze rapporten 22. Er was gemeld, dat het stadsbestuur van Antwerpen, om de randgemeente Merksem te redden, het aanstormende water langs de dokken had afgevoerd, hiertoe de splin ternieuwe grote petroleuminstallatie langs de Schelde opofferend. Dit wordt thans officieel tegengesproken met de toevoe ging, dat de petroleumhaven in verhou ding slechts geringe schade heeft opge lopen. De schepen die in de Antwerpse haven aankomen kunnen ongehinderd aanleggen, laden en lossen. Op de nationale vlieghaven van Brussel Meisbroek is, ondanks de stormdagen, het verkeer zo goed als volledig normaal geweest. Honderden uit Breda afkomstige Neder landse soldaten werden via Antwerpen met Belgische boten naar geteisterde baar onder de indruk van de gebeurtenis- plaatsen in Zeeland gebracht ora daar bil sen ^Gr ,aatsle dagen, de reddingswerkzaamheden te worden in- I Alvorens hel vliegveld te verlaten be- gezet. Pontons van de Belgische genie Saf de Prins zich naar een gereedstaande werden te hunner beschikking gesteld om w„flrin hH onm» woorden Behalve hulp aan levensmiddelen, kle ding en andere goederen, heeft het Ne derlandse volk zo spontaan geageerd op de oproep om het Nationaal Rampenfonds geldeiyk te steunen, dat een schatting van drie millioen gulden, welk bedrag thans voor de getroffen gebieden zou zijn inge zameld, zeker niet mis is. Z. H. Exc. Mgr Mutsaerts, bisschop van Den Bosch schonk tien mille. In alle katholieke ker ken zal Zondag gecollecteerd worden voor de slachtoffers. Hier volgt uiteraard een lang niet volledige opsomming van de bedragen die van verschillende tijden bij het Ram penfonds zijn binnengekomen. De rede rijen die de grote vaart beoefenen, schon ken een bedrag van een millioen, de Spar- centrale 'n schip met honderd ton levens middelen. Het Christelijk Nationaal Vak- Koningin verwelkomde haar gemaal op Schiphol Z. K. H. Prins Bernard, die zijn Ame rikaanse reis in verband met de ge beurtenissen in het vaderland heeft af gebroken, is vanmorgen om half acht met het KL.M.-vliegtuig „Olivier van Noort" op Schiphol aangekomen. De Prins werd verwelkomd door H. M. de Ko ningin en minister dr Beel. Het vliegveld lag nog ietwat verla ten in de schemering, toen minister Beel- en de staats-secretaris van Algemene Zaken, mr C. Fock, naar de aankomsthal werden geleid. Enige minuten voordat het lyntoestel, waarin de Prins en zijn particuliere secretaris, dr F. de Graaff, zich bevonden, zou arriveren, stopte de koninklijke auto aan de rand van het vliegveld. De Koningin begaf ach, zon der gevolg, met de minister en mr Fock naar een ontvangkamer. Prins Bernhard was kennelijk verrast toen hij by zy'n aankomst door de Ko ningin werd begroet. Beiden waren zicht. hun werk zo efficiënt mogelijk te maken Ook Belgische militaire eenheden wer den naar Zeeland gezonden om er bij de reddingswerkzaamheden behulpzaam te zijn. Uit de Scheldestad is Dinsdag in op dracht van het provinciale bestuur van Antwerpen een boot met sosp en brood naar Bruinisse gezonden, waar voedsel tekort heerste. Hr Ms ambassadeur baron Van Harinx- ma thoe Sloten heeft aan de Belgische regering in opdracht van de Nederlandse uitdrukking van medeleven van het Ne derlandse volk met het geteisterde Bel gische broedervolk overgebracht. microfoon, waarin h(j enige woorden sprak, eerst voor de Nederlandse en de wereldomroep, vervolgens voor de B.B.C. Van 't ogenblik af. zo zeide hij, waarop de slag, die Nederland heeft getroffen, in Amerika bekend was geworden, was hem een overvloed van medeleven be tuigd. „Mijn telefoon heeft niet stilge staan en ik geloof dat er oP grote schaal geholpen zal worden". Voor de B.B.C. sprak de Prins zijn diepgevoelde dank uit voor de blijken van medeleven met een ramp, die ook Engeland zo zwaar heeft getroffen. Al die tijd stond H. M. de Koningin beheerst maar zwijgend en in gedachten verdiept temidden van de groep perso nen. die bij deze korte, plechtige ver welkoming aanwezig waren. Te omstreeks acht uur vertrok de Ko ninklijke Familie naar Soestdjjk, van waar de Prins enige uren later in een Dakota met majoor Gerben Sonderman als piloot een vlucht over de getroffen gebieden zou gaan maken. Later zou Prins Bernhard wellicht, zo deelde de heer Sonderman mede, in een kleiner toestel opnieuw van Soestdijk vertrek ken om zijn medewerking te verlenen bij de hulpacties. MGR F. HENDRIKX NAAR WESTBRABANT De vicaris-generaal van het bisdom 's-Hertogenboseh, mgr F. Hendrikx ls gisteren in opdracht van mgr W. Mut saerts, naar de getroffen gebieden van Westbrabant vertrokken. De bisschop zelf ls ziek en is daardoor niet in staat zelf te gaan. De voorzit ter en secretaris van het Katholiek Huisvestingscomité zijn eveneens naar de getroffen gebieden vertrokken GRATIS VERVOERSRUIM TE VAN DE K. L. M. De K.L.M. heeft op alle internationale lijnen van haar verkeersnet voor zover mogelijk, gratis ruimte beschikbaar ge steld voor dringend vervoer van goederen uit het buitenland naar ons land. Zo bracht het K.L.M.-lijntoestel uit Zwitser land gisteravond 1000 kg. dekens en lin nengoed van Bazel naar Amsterdam mee. Voor vandaag stond nog een 1000 kg. goederen voor vervoer per K.L.M. gereed. verbond en aangesloten vakorganisaties tachtig mille, de bezoekers van de Rot terdamse beurs ruim een ton. De Neder landse Zachthoutbond zestig mille. Arn hemse bedrijven met een gift van de ge meente meer dan twee ton. Personeel van de Nederlandse Spoorwegen offerde een dag betaald verlof en wist zo een bedrag van drie ton bij elkaar te krijgen, dat door de directie van de N.S. verdubbeld werd. De Kalkzandindustrie een millioen kalk zandstenen. Sneek bracht vijftig mille bij een. Putten ruim twee gulden per inwo ner, Rijswijk twee en een half mille, ter wijl het gemeentepersoneel gedurende enige maanden, een gedeelte van het loon zal afstaan. De Provinciale Staten van Zuid-Holland schonken anderhalve ton uit de provinciale kas, terwijl de „Nederlan den van 1845" met een inzameling onder het personeel tienduizend gulden bijeen bracht. Aan het Rampenfonds maakte de- verzekeringsmaatschappij in totaal 110.000 over. De Kamper veehouders staan ieder één rund af Nijmegen verza melde in twee dagen tijd 27.000. De ge meenteraad besloot gisteravond het pre sentiegeld van die dag beschikbaar te stellen. De gemeente Utingeradeel liet zich wel van haar beste zijde zien. toen na de in zameling bleek, dat per inwoner ruim ze ven gulden was ingezameld. Het personeel van de Rijksgebouwendienst stond drie procent van het loon af. Gevangenen doen mee Een wel heel byzonder bljjk van mede leven kwam van de Bijzondere Strafge vangenis uit Leeuwarden. Daar hebben gevangenen en politieke delinquenten spontaan een deel van hun karig loon aan het Nationale Rampenfonds overgemaakt. Eenzelfde blijk van medeleven kwam van de gevangenen in het Huis van Bewaring te Maastricht. Een ongehuwde 22-jarige ondergrondse mijnwerker van de Staatsmijn „Emma" stuurde van zijn spaarcenten 300. Sneek zamelde vijftig mille in. Coördinatie van hulp aan getroffen gebieden By besluit van de Ministerraad is in gesteld een coördinatiecommissie „Wa tersnood 1953" onder voorzitterschap van de minister van Binnenlandse Zaken. In deze commissie hebben zitting de secre taris-generaal van het ministerie van Financiën, de secretarissen-generaal van de ministeries van Maatschappelijk Werk en van Algemene Zaken, de directeur- generaal van het Verkeer, de Neder landse territoriale bevelhebber en de plaatsvervangende directeur-generaal van de Voedselvoorziening. De taak van deze commissie is de no dige coördinatie te verzekeren in de leiding by de bestrijding van de ramp en by de latere verzorging van de ge troffenen. Besloten is: 1) Bij de onmiddellijke bestriding van de ramp heeft in de provincie de commissaris der Koningin de opperste leiding. In gevallen, waarin meer pro vincies betrokken zijn, of de commissaris der Koningin door gebrek aan verbindin gen geen overzicht heeft, berust bedoel de leiding bij de minister van Binnen landse Zaken. Dit betreft uitsluitend de vaststelling van wat gedaan moet wor den en in welke volgorde. Hoe dit ge daan moet worden, ware over te laten aan instanties, die daarvoor in de eerste plaats zijn aangewezen. Hierbij zij opge merkt, dat het in dezen uitsluitend gaat om de onmiddellijke hulpverlening, en dat buiten beschouwing blijven alle maatregelen die genomen moeten wor den ten aanzien van de waterkering, welke zaak zijn van de Rijkswaterstaat. Vluchtelingenzorg 2) Evacuaties, waartoe besloten wordt door de commissaris der Koningin c.q. de minister van Binnenlandse Zaken, worden geregeld door de provinciale evacuatiecommissarissen en de centrale evacuatiecommissie. Zijn de geëvacueer den eenmaal ondergebracht in de defini tieve vluchtoorden, dan is de verdere verzorging zaak van het ministerie van Maatschappelijk Werk, met inschakeling van de provinciale opbouworganen. Twee subcommissies zijn gevormd: a) onder leiding van de minister van Maat schappelijk Werk. b) onder leiding van de minister van financiën, om de gelde lijke uitkering aan de betrokkenen en de financiering van de geleden schade '-e regelen. 3) Het bijeenbrengen der bijeengeza- melde goederen berust bij het Rode Kruis, de centrale inzameling van gelden bij het Nationaal Rampenfonds. Van be doeld fonds zal de prins der Nederlanden het voorzitterschap op zich nemen. Als gedelegeerden van de regering hebben in het bestuur zitting: de secretarissen- generaal van de ministeries van Maat schappelijk Werk, en van Binnenlandse Zaken. De besteding van de goederen en de gelden zal in overeenstemming met de regering worden vastgesteld. De minister van Binnenlandse Zaken heeft verzocht te bevorderen, dat steeds in overeenstemming met het boven staande wordt gehandeld en dat ook de aantrekking van hulpkrachten van el ders op vooromschreven wyze wordt ge regeld. ONTROERENDE HULPVAARDIGHEID Het was in deze sombere rouwdagen een verkwikking gade te slaan, hoe even plotseling ais het geweld der elementen een springvloed van barm hartigheid niet alleen ons land over spoelde, maar ook in de verste delen onzer zo moeilijk tot eendracht te be wegen wereld een gelukkige deining wist te wekken. De Ziel „van na ture christelijk" geheten is onder het gebeuk van de orkaan en het bruisen der golven als met één druk op de knop vaardig geworden tot edelmoedig hulp betoon om de stoffelijke ellende van de medemens waar mogelijk te lenigen. Een groots schouwspel, aan welks mo gelijkheid in een goeddeels vermateria- liseerde samenleving allicht velen zul len hebben gewanhoopt. En een verblij dend teken, nu wy vooral de jongere generatie, over welke vaak beklag was. hier zien voorgaan in offervaardigheid! Het spontane gebaar, waarmee tien duizenden jonge vrouwen en mannen letterlijk en figuurlijk de spade hebben geschouderd om de dyk te dichten, moet de ouderen onder ons weldadig hebben aangedaan. En ongetwijfeld zul len de laatsten niet achter blijven, Gods zegen af te smeken over deze voorbeeldige inspanning van jonge kracht ten bate van de evenmens in nood: en hunnerzijds het verhoopte re sultaat bevorderen door zo veel in hun vermogen is de hulpvaardigheid waar toe zy in staat zijn te beoefenen en dus van alle kant de actie der jeugdige pioniers te steunen. Hoe ontzettend de ramp Is die onze bevolking heeft getroffen, Gods voor zienigheid moge haar ten goede leiden tot verlevendiging en bredere uitgroei van de solidariteit en het samenhorig- heidsbesef onder ons volk Daarop zal indien de onheilspel lende voortekenen niet bedriegen meer dan ooit in de naaste en verwij derde toekomst een beroep moeten worden gedaan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1