SPA HELICOPTERS Hoofdpijn Hartelijke, goedverzorgde ontvangst in de Jaarbeurshallen EE x r Lof voor militaire hulp bij watersnoodramp IN ENGELAND ZAKT HET WATER BRUSSEL Vluchtelingen van eilanden stromen Breda binnen B1 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Geëvacueerden in Utrecht (Van onze correspondent) Utrecht, 4 Februari. J?EL brandden gisteravond de lichten boven de hoofd ingang van het Jaarbeursterrein aan de Croezelaan te UtrechtZij beschenen behalve een in de kou wach tende menigte, ook een enorm spandoek met de woor den: OntvangstcentrumDitmaal was het echter niet de zakenwerelddie hier een welkom werd toegeroepen en de wachtenden waren geen beursbezoekers die zich verdrongen voor de loketten; achter dat felle licht brandde leed van mensen, die hier als geëvacueerden tijdelijk onderdak zouden verkrijgen en gloeide ook de warmte van de barmhartigheid, die hier aan velen zou worden bewezen. Was het ongepast van die honderden Utrechters om bij de ingang van dit evacuatiecentrum post te vatten? Wij geloven van niet. De belangstellenden zwegen en het was of zij in dit zwijgen en wachten wilden tonen, dat zij hartelijk medeleven. Er waren zelfs mensen, die iets hadden meegebracht om dit, zo het mogelijk ware, aan de vluchtelingen ter hand te stellen. Maar een invasie van geëvacueerden vereist een bijzondere organisatie en daarom was het te begrijpen, dat de hekken van het Beursterrein voor allen, die niet direct bij de verzorging van de gasten betrokken waren, hermetisch gesloten bleven. TEGEN tien uur kwamen de eerste autobussen uit Rotterdam en tegen middernacht volgde een tweede transport. Deze geëvacueerden kwamen uit de Hoekse Waard. Goeree en Over- flakkee. Zij vormden de voorhoede van een vluchtelingenleger van meer dan 30.000 mensen. De gehele dag had men op de komst van deze droeve schare ge wacht. Omdat het transport deels per schip, deels per bus moest geschieden, waren de tïjdberekeningen wel eens onjuist en werd aan beide zijden veel geduld ge vergd. In ieder geval had de Jaarbeurs gezorgd voor uitstekend verwarmde hal len. De restauratieruimten op dit Beurs terrein dienden voor de eerste receptie. Dan waren er hallen in gereedheid ge bracht om de geëvacueerden gelegenheid te geven zich te verfrissen en te ver kleden en ten slotte waren enkele hal len gemetamorphoseerd in slaapzalen, helder en ordelijk. Even werd van het organisatorisch talent der bevoegde instanties een bij zondere prestatie vereist, toen in de vooravond een kleine brand in een der hailen werd gesignaleera. Men nam geen risico's en alarmeerde onmiddellijk de brandweer, die met groot materieel uit mikte. Gelukkig betrof het slechts een onbetekenende verfbrand Omstreeks elf uur kwam de eerste groep geëvacueerden wat op verhaal. Het Rode Kruis werd geassisteerd door de TJ.V.V. en evacuatie-deskundigen. Studenten noteerden snel de nodige ge gevens. Het ging alles vlot in zijn werk es met grote toewijding en liefde wer den de door het water opgejaagde land genoten tegemoet getreden. Wij hebben de mensen niet lastig ge vallen met vragen, maar zijn hier en daar even stil naast een oude man of een gezin gaan zitten. Er waren veel kinderen, wier leeftijd varieerde van 7 tot 16 jaar. Driekwart van hen zwaar verkouden, velen huilerig en anderen weer stil. EEN oude man uit Middelharnis begon zelf te spreken: „Ik dank de Heer dat ik hier ben", zei hij, en eigenlijk was het niet duidelijk of hij dat nu tegen ons zei of dat hij zat te bidden. Enige jongeren, ook weliswaar zeer vermoeid, de voeten nog in de waterlaarzen ge stoken, schenen behoefte te hebben even hun hart te luchten. Een paar woorden slechts, maar genoeg om een indruk te krijgen van het leed. Ze hadden uren tot aan de borst in het water gestaan en dezelfde kleren, die zjj toen droegen, droegen zij ook nu nog. Een jonge moeder hield een schreiend kind stil, althans dat probeerde zij, maar de vrouw was zelf aan het eind van haar krachten en behulpzame dames namen haar taak over. Dat één van hen de baby een verpakte reep chocolade in de handjes duwde was opvoedkundig wellicht niet juist, het getuigde toch in ieder geval van een ontroerende be zorgdheid. De hulpverleenster wilde iets doen. En de moeder keek half versuft toe. Aan de tafeltjes in de restauratiezaal konden de mensen zich tegoed doen aan soep, koffie en broodjes. De meesten van hen hadden twaalf uur lang niets meer gehad en lieten zich de consumptie goed smaken. Een bejaarde landbouwer, met een markante Zeeuwse kop, moest even glimlachen toen men hem een nieuwe voorraad broodjes offreerde. Hij tastte weer toe. „Ik begin een beetje mens te worden", zei hg. De man kwam uit Bolnes en heeft nu maar één wens: zo gauw als het mogelijk zal zijn terug- naar zijn boerderij en akker. Maar wan neer? Dat weet niemand. De geëvacu eerden hebben wel goede moed, maar zij zyn niet optimistisch ten aanzien van het tijdstip van terugkeer. waren veel autoriteiten bij deze eerste ontvangst. De Commissaris der Koningin, de burgemeester, de directie van de Jaarbeurs, zrj allen toon den belangstelling en medeleven. Er werden natuurlijk geen toespraken ge- BOOTVERBINDING MET ZUID-BEVELAND Met ingang van heden is een bootver binding voor personen- en goederenver voer tot stand gebracht tussen Zuid- Beveland en Bergen op Zoom. Goederen worden te Wemeldinge aan genomen door de gebroeders Florissen en te Bergen op Zoom door de firma Jac. Smout. Voor personenvervoer kan men zich melden bij de gebroeders Flo-1 rissen te Wemeldinge en te Bergen op Zoom aan de haven aldaar. De dienst regeling is als volgt: Donderdag 5 Februari: Bergen op Zoom vertrek 8.00, Wemeldinge aank. 10.00; Wemeldinge vertrek 15.00, Ber gen op Zoom aank. 17.00. Vrijdag 6 Februari: Bergen op Zoom vertrek 9.00, Wemeldinge aank. 11.00; Wemeldinge vertrek lo.OO, Bergen op Zoom aank. 17.00. Zaterdag 7 Februari: Bergen Zoom vertrek 10.00, Wemeldinge aank. 12.00. Zondag 8 Februari: geen verbinding. Maandag 9 Februari: Wemeldinge vertrek 9-00, Bergen op Zoom aank. 11.00; Bergen op Zoom vertrek 14.00, Wemeldinge aank. 16,00. Dinsdag 10 Februari-,-. Wemeldinge vertrek 11.00, Bergen op Zoom aank. 12.00; Bergen op Zoom vertrek 15.00, Wemeldinge aank. 17.00. Woensdag 11 Februari: Wemeldinge vertrek 11.00, Bergen op Zoom aank. 13.00; Bergen op Zoom "vertrek 15.00, Wemeldinge aankomst 17.00. Dr Drees spreekt over de ramp houden. Het leed sprak hier voor zich zelf en het ging er nu eerst om de men sen op verhaal te laten komen. Mensen, die niet-gedesinf ecteerd drinkwater had den genuttigd, werden onmiddellijk onder doktershanden gesteld en kregen een injectie. De Kerk was eveneens vertegenwoordigd; ook deze geestelijke steun deed de mensen zichtbaar goed. Zo consolideerde zich gisteravond en vannacht in Utrecht de hiilp aan ge- evacueerden, een hulp, die in de komen de dagen nog veelvuldiger geboden zal moeten worden. Utrecht is doorgangs centrum. Van hieruit gaan de meesten naar provincieplaatsen, al zal ook een belangrijk contingent in de Domstad blijven, In stad of gewest, de opgejaag- den zullen hier tot rust komen en het zal hun aan niets ontbreken. Minister Algera naar de getroffen gebieden De -minister van Verkeer en Water staat, mr J. Algera, is hedenochtend aan boord van de Jan Blanken, het directie vaartuig van de Rijkswaterstaat, uit Dordrecht naar de getroffen gebieden vertrokken. Minister Algera wordt ver gezeld door de directeur-generaal van Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris, ir A. H. Fabius, hoofdingenieur van Rijks waterstaat, de heer J. Schilthuis, voor zitter van de permanente commissie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer en mr A. F. Schepel, griffier van de Tweede Kamer. Oproep voor familieleden militairen overzee In verband met de ongerustheid onder de Nederlandse militairen overzee over hun familie in Nederland, wordt aan alle families van deze militairen in de ge troffen gebieden verzocht zo spoedig mogelijk bericht van hun omstandig heden te geven aan de sectie Welzijns zorg ministerie van Oorlog, van Stolk- laan 3, Den Haag, tel. K1700—553356. Deze berichten worden dan telegrafisch aan de commandanten in Korea, Nieuw- Guinea en Suriname doorgegeven ter mededeling aan. de betrokkenen. Inwoners en geëvacueerden uit de ge troffen gebieden, die verwanten, dienend bij de Koninklijke Marine, buiten Neder land, in kennis willen stellen van hun omstandigheden, kunnen zich daarvoor wenden tot het bureau Personeelspubli- citeit van de Koninklijke Marine, Konin ginnegracht 12, Den Haag, telefoon i17001S3155 en 183156. De berichten zullen ten spoedigste zonder kosten worden doorgegeven aan het overzee dienende personeel der: Koninklijke Marine. BREVO IS TERECHT De kapitein van de vermiste Gronin- ;er kustvaarder Brevo heeft zich gister middag gemeld bij de gemeentesecreta rie te Gorkum. Tijdens het noodweer heeft het 380 ton metende schip, dat op weg was van Bazel naar Antwerpen, ligplaats gekozen in Dinteloord. De kapitein meldde dat alles wel was aan boord. Koning Boudewijn te Oostende KONING BOUDEWIJN bracht, evenals de staatshoofden van ons land en Enge land, een bezoek aan de door het water geteisterde gebieden; wij zien de Belgi sche vorst te Oostende. Mr Wendclaar in Eerste Kamer Sedert optreden minister Staf ging toestand krijgsmacht met sprongen omhoog" Vergadering van heden De Eerste Kamer heeft vanochtend de beraadslaging over de begrotingen van de departementen van Oorlog er van Marine voortgezet. De heer Geugjes (c.p.n.) herin nerde aan hetgeen staatssecretaris Kra nenburg in de Tweede Kamer heeft ge zegd over Korea. Hy vroeg het oordeel van de minister hierover en voorts of ,de minister reeds geprotesteerd heeft Reeds succes geboekt met het dichten der dijken DUIZENDEN soldaten en vrijwilligers zijn in Engeland bezig te strijden tegen het langzaam zakkende water in de overstroomde gebieden. Omtrent het. aantal slachtoffers heeft men nog steeds geen zekerheid. Volgens een officiële verklaring zijn de stoffelijke resten van 220 mensen geborgen, doch er wordt aan toegevoegd, dat enkele h^UL^^^-^g^soijen nog worden vermist. De minister van binnenlandse zaken,. Sir David Maxwell Fyfe, kon alleen mededelen dat er 30.000 personen dakloos zijn geworden, van wie er 6000 in vluchtelingenkampen zijn ondergebracht. Er zijn 280 bressen geslagen De autoriteiten hebben bekend ge maakt dat het grootste deel van het eiland Sheppey aan de zuidelijke Theems- oever als definitief verloren moet wor den beschouwd, Op het eiland Canvey, waar het water zakt, zijn maatregelen getroffen om plunderingen tegen te gaan. Uitsluitend personen, die aan het reddingswerk deelnemen, worden toege laten. Er zijn nog altijd enige duizenden bewoners, die weigeren het eiland te verlaten. Zij zitten op de daken of op de zolders van hun huizen zonder drink water, licht en verwarming en met heel weinig voedsel. De reddingsploegen, die met haar bootjes in de buurt van het eiland blijven, hebben te kennen gege ven, dat er geen levensmiddelen naar de achterblijvers zullen worden gebracht. Met een wanhopige koppigheid slaan de eilanders alle smeekbeden en dreige menten van de redders in de wind en blijven zich vastklemmen aan de seha- ele overblijfselen van hun bezittingen. Op het schiereiland Foulness voor de kust van Essex houden 100 mensen het nog uit. Zij proberen hun vee te redden. „Schiet op, het is hier geen kijkdag", riep een politie-agent tot de chauffeur van een auto, die het overstroomde ge bied wilde binnenrijden. In de auto zaten koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh, die door de agent niet wer den herkend, De koningin gaf de chauf feur onmiddellijk opdracht te draaien en terug te rijden. De agent was met stom- DE MINISTER-PRESIDENT dr W. Drees tijdens het afleggen van de rege ringsverklaring over de nationale ramp. Van links naar rechts: minister prof. dr L. J. M. Beel, dr Drees, minister ir C. Staf, minister mr J. Algera en mi nister A. C. de Bruijn. Achter de rege ringstafel was een grote kaart opge hangen, waarop stond aangegeven waar het water zijn vernielend werk had verricht. DE PIET HEIN OP WEG NAAR HET NOODGEBEED De Hoop in Brouwershaven Het koninklijke jacht Piet Hein is vannacht te omstreeks 1 uur langs de Wilhelminasluizen de Six-haven te Am sterdam binnengekomen. Vandaar ging de reis naar Rotterdam voor het ont vangen van instructies. Aan boord bevinden zich tien per sonen, behalve de kapitein Arie van der Meer en de vaste bemanning ook een marine-arts en enig verplegend per soneel. Voorts voert het jacht genees middelen mede. Het hospitaal-kerkschip De Hoop, dat gistermiddag in Zijpe is aangekomen. is naar de rede van Brouwershaven ge dirigeerd, waar het hedenmorgen werd verwacht. Het schip zal ongeveer dertig patiënten uit het hospitaal te Noord- Gouwe evacueren. (Ingez. med.-advertentiej Een ongeloofelljke rust vindt U in HOTEL ATLANTA, In een uitgelezen en rust gevende omgeving. 1 pers. 190.- Fr., 2 pers. Bó.- Fr., prima ontbijt inbegrepen. (Van onze correspondent) Den Bosch, 4 Febr. LIET stadsbeeld van de Baronie-stad heeft zich enigszins gewijzigd. Kleine groepjes gaan door de stad. Ze dragen bemodderde rubberlaarzen of hoge schoenen en zij hebben doorgaans een bundel kleding of dekens bij zich. Het is deze mensen aan te zien, dat zij ang stige dagen achter de rug hebben en dat zij verlangen naar wat rust. Met slechts enkele woorden vertellen zij van de diepe ellende en de niet te dragen span ning, waaraan zjj blootgesteld zijn ge weest urenlang, een dag en een nacht of langer nog. Bij de burgerij van Breda vinden zij een hartelijk onthaal. Uit alle. streken van het land komen enorme hoeveel heden allerhande goederen. De aanvoer van kleding was gistermiddag zelfs zo, dat men de hoeveelheden niet vlot ge noeg verwerken kon. Het sorteren van kleding vereist veel tijd en werk. Om ongeveer half twee Dinsdagmid dag arriveerde de eerste groep evacué's uit Schouwen en Duiveland. In een half uur tijd had men deze mensen in „Con cordia" een warme maaltijd verstrekt, van kleding, fruit en versnaperingen voorzien, geregistreerd en doorgezonden naar hun evacuatie-adres. De hulpver lening is snel en efficiënt. De vluchtelingen uit Schouwen en Duiveland bezaten slechts de kleding, welke zij droegen. Zij hebben alle3 ver loren hun veestapel is verdronken. Breda en de omliggende gemeenten herbergden deze duizenden evacué's (gisteren reeds meer dan 7000) uit de verschillende noodgebieden. De mede werking va.i alle instanties en van par ticulieren is fantastisch en dank zij deze spontane hulp lenigt de Baronie enorm veel leed. Dat de burgerij uit de omlig- tende gemeenten op grote schaal onder- ak wil verschaffen, maakt het de eva cuatie-dienst mogelyk de slachtoffers zeer snel af te voeren en gereed te staan voor de anderen in de ondoorbroken stroom. Zondagmiddag toen de evacua tie-dienst uiteraard nog moest worden gevormd, werden de slachtoffers in de verschillende Bredase kazernes onder gebracht, vandaar werden zij naar par ticulieren vervoerd. Men hoopt deze dui zenden alle in de Baronie te kunnen huisvesten, zodat hun de narigheid van „doorsturen" kan worden bespaard. Voorlopig is de opname-capaciteit van de Baronie toereikend. In 's-Hertogenboseh zijn in de loop van de middag en avond ruim 1200 vluchtelingen van Goeree en Overflak- kee aangekomen. Zij werden ontvangen in de ruime hallen van het gemeentelijk veemarktbedrijf. De meeste van deze slachtoffers zjjn afkomstig van Over- flakkee uit de gemeenten Ooltgensplaat, Den Bommel, Oude en Nieuwe Tonge, De geredden uit deze twee laatste plaat sen zeggen, dat er in Oude Tonge en Nieuwe Tonge nog tientallen doden en vermisten zijn. Meer dan honderd vrachtwagens met kleding en dekking zijn in Den Bosch aangekomen. In Brabants hoofdstad werden van middag drie schepen met allerhande goederen geladen en via de Maas naar de noodgebieden gezonden. heid geslagen toen hf vernam wie hij aldus had toegesproken. ONZE Londense correspondent telefo neert, dat na de militairen thans de brandweer met pompen naar het overstroomde gebied is getrokken. Alle brandweerlieden in Engeland hebben zich aangeboden toen gevraagd werd om vrijwilligers. Er zijn 1500 man uitgeko zen, die voorzien zijn met 350 pompen. Deze actie bewijst dat er reeds enig suc ces is behaald door de troepen met het dichten van gaten in de dijken. Naar schatting zyn er 280 bressen in bestaande dijken geslagen, maar er zijn ook gaten geslagen op vele plaatsen, waar het land door natuurlijke zeewerin gen werd beschermd. Prioriteit wordt natuurlijk verleend aan voorlopig herstel van de zeewering, maar een groot scheeps program zal ten uitvoer gelegd moeten worden om de defensie tegen de zee een meer permanent karakter te geven. Dit werk zal zeker een generatie duren en op zijn minst een milliard gul den kosten. Bevolking niet tijdig gewaarschuwd Twee Britse bladen oefenen critiek uit op de wijze, waarop in Engeland is ge waarschuwd voor de overstromingen. De critiek is vooral gericht tegen de B B.C. De Daiily Sketch stelt de Neder landse radio ten voorbeeld. „In Ne derland", aldus het blad, „werd niemand ook maar enigszins in het ongewisse ge laten. Men kan veilig zeggen, dat in Engeland miMioenen niets van de over stromingen afwisten, voordat zij hun Maandagochtendkrant ter hand hadden genomen". De Daily Mirror is van mening, dat B.B.C. haar program had moeten on derbreken om de bevolking te waarschu wen. Het blad eist een onderzoek naar de reden waarom de mensen niet intijds van de gebeurtenissen In kennis werden De Maranatha-conferentle op het buitencentrum der Ned. Baptisten jeugdbeweging „Renderioo" te Epe gaat op 14, 15 en 16 dezer niet door; het centrum is als toevluchtsoord voor evacueerden aangewezen. (Ingez. med.-advertentie) Natuurlijk bronwater In hoge mate spijsveiteiend. Ook voor Uw gezondheid onontbeerlijk Alom verkrijgbaar tegen deze moord met voorbedachten rade". De voorzitter verzocht de heer Geugjes bij herhaling zich bij de begro ting te houden. De heer Geugjes vraagt waar de minister het recht vandaan haalt af delingen van zijn departement met werkzaamheden voor de E.D.G. te belas ten en bij officieren en burgerambtena ren in een circulaire er op aan te drin gen hun medewerking aan de E.D.G. te geven. Dat is z.i. onwettig. De E.D.G. schendt naar zïjri oordeel de grondwet. De heer Geugjes merkte op, dat de minister ontkent, dat propaganda wordt gemaakt tegen de Sowjet-Unie. Deze ontkenning, zo verklaarde spr., is in strijd met de waarheid. Hij is van oordeel, dat een diensttijd van een jaar voldoende is. Het geld dat voor „Oorlog" wordt be steed kan men z. i. beter beschikbaar stellen voor het uitvoeren der adviezen van deskundigen met betrekking tot waterstaatswerken. Om de slachtoffers van de watersnood te helpen en een her haling van de ramp te voorkomen eist de heer Geugjes verlaging der oorlogs uitgaven. De heer Wen delaar (v.v.d.) con stateerde, dat bij de watersnoodramp de militairen zo spoedig als mogelijk 1 ter plaatse waren, daarover spreekt hij zijn vreugde uit. Woorden van deernis uit hij met het oog op het feit, dat onder de militairen enige slachtoffers zijn ge vallen. Voor het beleid van de minister ver klaarde spr. lof te hebben; sedert het optreden van deze bewindsman is de toe. stand van de krijgsmacht met sprongen omhoog gegaan. Tegenover de critiek wélke over de oefening ,,Hold Fast" is vernomen stelt spr. rapporten van geal lieerde officieren, die veel lof voor dt Nederlandse militairen hadden. De krijgsmacht moet alle onnodige uitgaven vermijden. Spr. drong aan op een ruimere munitie voorraad en ver sterking van de luchtafweer. De territo riale troepen komen z.i. te veel achter aan; dat lijkt hem het zwakke punt in de rorganisatie. Iet ae luchtmacht is men er naar zjjn oordeel nog niet; aanbouw van moderne jagers lykt hem gewenst. De regering moet z.i. niet te lang blijven overwegen ten aanzien van de officierssalarissen; de middengroepen zijn al te lang achtergebleven. De heer Wendelaar merkte op, dat de reden van de beroering met betrekking tot het Humanistisch Verbond hem niet duidelijk is geworden; hij is er niet mee bekend, dat aan het Humanistisch Thuisfront privileges zijn gegeven. Er moet een misverstand zijn. Als er privileges z(jn verleend het geen hy zich niet kan voorstellen dan is dat onjuist, meende de heer Wende- laar. De artillerie-inrichtingen behoren staatsbedi-yf te worden, zei hij. De heer Al gr a (a.r.) verklaarde er jeen bezwaar tegen te hebben, dat ei nog geen staatssecretaris voor de lucht macht is. Hij vroeg of de gehele voor bereiding, waarmede we thans te ma ken hebben, wel voldoende gedragen wordt door het besef, dat in de eerste plaats rekening moet worden gehouden met de dodelijke gevolgen van een stra tegische overvalling. Voor vitale objec ten moet .er een scherpe bewaking zijn. In het vastbijten op bepaalde linies ziet spr. een gevaar. heer Algra het verontrustend achten, dat de aanmelding voor de opleiding tot beroepsofficier beslist on voldoende is. Voor een grondige wijzi ging van het officierenkorps zal reke. ming moeten worden gehouden met een wijziging der opleiding, een radicale wijziging in de promotie en het schep pen van ie mogelijkheid uit te wijken naar een anoere bestemming in het be drijfsleven. Bij de lof, aan de militairen gebracht voor hun optreden bij de watersnood, sluit, hij zich aan. Het merendeel der militairen heeft zich Zondagochtend aanstonds naar hun kazemementen en kampen begeven. Er zijn echter groep jes geweest, die dat niet deden en die '3 monds door de politie aan hun plicht moesten worden herinnerd. Dat vindt hij een schandaal en hij vraagt of de minister maatregelen tegen dezulken zal nenim, Verhoging der subsidies aan de mili taire tehuizen is noodzakelijk te achten, betoogde spreker. De heer Algera vroeg zich af hoe de minister er toe kan medewerken, dat het Humanistisch Thuisfront gelegen heid krijgt het eigen of althans een deel principieel te funderen op ongeloof. Deze zaak is geen kwestie voor de minister alleen, maar een voor het kabinet. De heer In 'tVeld (arb.) de kwes tie der geestelijke verzorging bespre kend zelde onaangenaam getroffen te zijn door de uitlating van de heer Ruys de Beerenbrouck, die het moderne Hu- Minister Beel Bereidheid tot helpen is nog nooit so spontaan geweest In de gistermiddag gehouden vergade ring van de Eerste Kamer heeft minister Beel woorden gewijd aan de ramp, die ons land heeft getroffen. Hij zëide, dat het hem een behoefte was uiting te geven aan de gevoelens van grote dank en bewondering, welke iedereen moeten vervuilen; dié in de ge legenheid is geweest in deze dagen de hulpverlening, waar ook ter hand geno men, gade te slaan. Van alle kanten kwam hulp opdagen. Iedereen deed wat de hand te doen vond en zo is gered wat gered kon worden en leed verzacht waar het maar mogelijk was. Ons land is eerder door grote waters noden getroffen. Maar ik geloof niet, dat ooit bereidheid om te helpen zo spontaan en zo algemeen is geweest, aldus prof. Beel. De minister besloot: „Moge ons volk, God indachtig, onder het bezielend voor beeld van onze geëerbiedigde vorstinne en van de leden van ons vorstenhuis de volle inzet van zijn beste krachten in grootste offervaardigheid blijven geven opdat Nederland spoedig weer herrijze." manisme een dodelijk gevaar noemde. Hij meende, dat voor de grondslagen der westerse beschaving een gevaar ligt in de onkerkelijkheid, Er is een grote groep buitenkerkelijken, die niet aan hun lot overgelaten mogen worden. Van bevoorrechting van het Huma nistisch thuisfront is naar sprekers oor deel geen sprake. Naar zijn mening is er gelegenheid tot een bevredigende modus vivendi te komen. De heer Brandenburg (c.p.n.) zei van oordeel te zijn, dat de EDG wel ter sprake kon komen by deze begro ting, al maakte de voorzitter daar deze ochtend bezwaar tegen. Hij gaf te ken nen het Humanistisch Verbond te be schouwen als een nieuwe kerk van de Partij van de Arbeid. Voorts betoogde hij, dat vpQv wie niet gelovig zijn in het leger dezelfde rechten moeten gelden als voor gelovigen. Hierna wordt gepauzeerd. HELPENDE HANDEN BIJ LENIGING VAN NOOD In het kader van de provinciale hulp actie in Noord-Brabant heeft het Bra bants Orkest spontaan een buitenge woon concert aangeboden, dat Donder dagavond 5 dezer 's avonds acht uur, onder leiding van Hein Jordans, zal worden gegeven in de Grote Kerk van Breda. Van Vrijdag 6 t/m Dinsdag 10 dezer worden 's avonds acht uur (Zondag 's middags half drie) in het Kon. Insti tuut voor de Tropen te Amsterdam film voorstellingen gegeven. Vertoond wof'- clen de filmjournaals over de ramp, documentaires over het leven in de tropen en van verschillende Nederlandse bedrijven. Zondag gaat een matinée m.m.v. het gamelangezelschap Ba-bar Lajar. de Indiase danseres Mohini Devi en het orkest met dansers van On3 Suriname, die Oosterse en Caraïbische dans en muziek ten beste geven. De opbrengst komt ten bate van het Natio naal Rampenfonds. Ten bate van de slachtoffers der stormramp zal de Italiaanse voor drachtskunstenaar prins Roland Bran- caccio Zondagavond 8 dezer in de Kleine Zaal van het Concertgebouw in Amster dam optreden ten bate van het Natio naal Rampenfonds. Solisten van het Ballet-Recital o.l.v. Sonja Gaskel, ver lenen medewerking. De Ned. Fed. van Beroepsver. van Kunstenaars doet een beroep op aange sloten leden om een dag salaris of werkstukken af te staan ten bate van het Nationaal Rampenfonds. De groep Beeldende Kunsten der Alg. Kath. Kunstenaars-Organisatie heeft zich bij deze actie aangesloten. In Amsterdam kan t/m. Vrijdag werk worden inge leverd bij het Stedelijk Museum. Het Amsterdamse Kunstenaarscen trum organiseert ten bate van het Na tionaal Rampenfonds de volgende serie kunstavonden: Vrijdag 13 Februari in de Bachzaal Nap de Klijn en Allee Heksch, Maandag 16 Februari in het Minervapaviljoen voordrachtavond A. Roland Holst; Maandag 23 Februari, Bachzaal. liederenavond Rika Waas- Reen met Boukje Land; Donderdag 26 Februari, Bachzaal, Schubert-avond door Marjo Tal, piano, Dinsdag 3 Maart, Minervapaviljoen, Nyhoff-herdenking door prof. dr N. A. Donkersloot met voordracht van Claudine Witsen Elias. De Jan Kreumer behouden Het Nederlandse kustvaartuig Jan Kreumer, rederij Kreumer, Vlaardingen, op weg van Rotterdam naar Esbjerg, waarover zoals wy gisteren meldden, on gerustheid bestond, omdat men er sinds Vrijdag 30 Januari niets meer van had géhoord, is rhet twee dagen vertraging in Esbjerg aangekomen, (Ingez. med.-advertentie) [Plotseling opkomende of langaan-l houdende hoofdpijnen zijn een ware I kwelling. Bestrijdt ze onmiddellijk metj Nuttig gebruik van IJ de felheid, 'waar mede orkaan en stormvloed onze lage landen hebben geteis terd. hebben wij troost gevonden in de spontane uiting van de gevoelens van saamhorigheid, niet alleen van onze landge noten. maar ook van tallozen buiten onze grenzen. Een der bewijzen van dit laatste is het zenden van technische hulp. Naast vele andere direct nodige hulpmiddelen werden ons uit enige lan den hefvliegtuigen toege zonden. die buitenge wone diensten bewijzen, omdat ze plaatsen kun nen bereiken, die voor voer-, vaar- en vliegtui gen onbereikbaar zijn. De waag werd geuit, waarom men in Neder land zelf niet voldoende helieoptères (of helicop ters) heeft, terwijl an dere landen die wel heb ben. Misschien is het nuttig een antwoord hierop te geven. Er zijn vooral in Ame rika by het leger, maar ook in België, Engeland en Frankrijk reeds gedu rende een aantal jaren hefschroefvliegtuigen in gebruik, maar feite lijk nog steeds bij wijze van experiment. Het zal nog wel een vrij groot aantal jaren duren, aleer men typen ervan heeft ontwikkeld, die voldoen de mechanische be trouwbaarheid verkregen Technische snufjes hebben, om ze als be drijf szeker en econo misch verdedigbaar) te gebruiken. Men gebruikt ze voor al voor postvervoer. Hier werd steeds geld op ver loren, maar b.v. in En geland werd het verlies vergoed door de ministe ries voor de posterijen en voor de aanvoer van benodigdheden. Men ziet in. dat men geld moet over hebben voor proef nemingen. wil men een mechanisch betrouwbaar en economisch renderend vliegtuig van dien aard kunnen construeren. IN vele gevallen bezit ten hefvliegtuigen nog slechts een enkele zware machine voor de schroef, die het toestel zal omhoog heffen en houden en het vervol gens zal voortstuwen. Door de enkele schroef zouden de toestellen zelf gaan meedraaien, zodat ze ook een speciale staartschroef bezitten, die dat draaien om een verticale as weer volle dig tegengaat. Vooral in Amerika en Engeland is men druk bezig hefvliegtuigen te construeren met twee of meer machines en schroeven. Dit is niet zozeer nodig omdat er groot gevaar zou be staan voor het. neerval len van een machine met een motor. Zelfs bij een ongeval zal de schroef wel in staat zijn te on zacht neerkomen te ver helpen. Men dient ech ter te bedenken, dat voor vredesdoeleinden deze machines vooral in dicht bevolkte centra moeten dienst doen. Een gefor ceerd dalen zou dan een ramp kunnen betekenen voor mensen en gebou wen. De meest gebruikte typen kunnen ten hoog ste drie personen ver voeren en dit kan nooit renderen. Er zijn nu grotere in aanbouw, die b.v. tien tot twaalf per sonen mee kunnen ne men. De autoriteiten in En geland publiceerden een rapport met de mening, dat een helicoptère alleen dan zal kunnen rende ren, als het per myl six pence per passagier kost. In ons geld is dat zowat 17 et per kilo meter. Dat komt dus b.v. neer op ongeveer ƒ8.50 om van Schiphol naar Den Haag te komen. De resultaten op Ko rea voor opnemen van gewonden. observaties uit de lucht en ook expe rimenten voor het landen op het dek van schepen, hebben gemaakt, dat de constructeurs van hef vliegtuigen sneller voor uit zullen komen, dan men eerst dacht. VOORBEELD VAN OPERATIE-MOGELIJKHEDEN van een hef schroef- vliegtuig. Wij zien hier een Bristol Sycamore-helicopter tijdens een demonstratie enige maanden geleden boven het vliegveld Ypenburg,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3