SlRANTOJjjl Was de baby van adel? Beverwijk voorbestemd het grote centrum te worden Chefarine 4 TREILER UIT IJMUIDEN VERGAAN Even nadenken WAT BIEDT DE RADIO? ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 7 Industriegebied ten Noorden van Noordzeekanaal Thans zyn voor de eerste maal van officiële zijde mededelingen gedaan over het interim-rapport, dat de Werkcom- missie Westen des Lands in opdracht van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting by voorrang heeft uit gebracht omtrent de ontwikkeling van de IJ-mond. De beslissingen in hoofd lijnen acht de regering van de grootste urgentie. De burgemeester, mr H. J-. J. Scholtens, van Beverwijk, heeft gister avond in de gemeenteraad deze officiële mededelingen gedaan. Hij zeide, dat het interim-rapport richtlijnen inhoudt, welke uit hoofde van nationaal belang voor de ontwikkeling van het gebied, gelegen onder de ge meenten Velsen, Beverwijk en Heems kerk, dienen te worden gevolgd. Het geeft aan. hoe de aldaar gerezen vraag stukken in beginsel moeten worden op gelost. Het stemt Beverwijk tot voldoening, dat het rapport in grote lijnen overeen komt met de plannen, welke in opdracht van B. en W. door de heren jhr ir J. de Ranitz en ir L. H. Jacobsen waren uit gewerkt en door het college van Bever wijk te bevoegder plaatse naar voren waren gebracht. Het rapport voorziet bij een maximaal volgroeide toestand ten Noorden Vhn het Noordzeekanaal in een geleidelijk ontstaan van een stedelijk complex van ten slotte wel licht 15.000 inwoners. Beverwijk nu is voorbestemd het grote centrum te worden van het industriegebied ten Noorden van het Noordzeekanaal. Het te Velsen-Noord nog beschik bare terrein, bestemd voor woning bouw, zal weldra daarvoor zijn opge bruikt. Daar zullen dan ongeveer 9000 inwoners wonen. Dan zal de verdere aan was van de benodigde woonwijken zich geheel te Beverwijk afspelen, met de be staande kern als uitgangspunt. Ten einde in het verband van deze nieuwste oriëntering op een verantwoorde wijze verder te werken met plannen op het terrein der stadsuitbreiding hebben B. en W. van Beverwijk aan hun stede- bouwkundige adviseurs opgedragen plan nen uit te werken, welke voorzien in een zich in enige duidelijk te onderken nen etappen voltrekkende ontwikkeling. Deze uitbreiding in phasen is aldus op gezet, dat, mocht de thans voor mogelijk gehouden uitbreiding blijken op den duur niet nodig te zijn, elke phase op zichzelf reeds een goed afgerond en stedebouw kundig geheel zal opleveren. Met dien verstande, dat ven meet af aan niets zal worden gedaan, waardoor ook de vol gende phasen zich niet, of moeilijk meer, zouden kunnen voltrekken. In de eerste phase nu zal de bevoi king van Beverwijk groeien tot rond 53.000 inwoners, hetgeen vergeleken met heden een vermeerdering met 2.1.000 be tekent. Aan het einde van deze phase zal het gebied beoosten en ten Z.W. van de Warande en de Kuikensweg, alsmede bijna het gehele tot de gemeente be horende gebied tussen de Alkmaarseweg en de spoorweg door bebouwing in be slag zyn genomen. Een uitbreiding tot deze omvang ligt niet in een ver ver schiet, maar zal wellicht in de nu komen de zes jaren kunnen zijn bereikt. Alleen het geboorte-overschot ver meerdert de bevolking in deze jaren reeds met omstreeks 3000 inwoners. Wanneer er in de komende jaren ge middeld 900 woningen tot stand komen, zal het aantal zielen omstreeks het einde van 1958 het cijfer 53.000 reeds hebben bereikt. Alles wijst er op, dat reeds op zijn laatst over vier of vijf jaren de eerste stappen dienen te worden gezet ter voorbereiding van de stadsuitbrei dingen, welke als tweede phase der ont wikkeling zijn voorzien. Deze tweede phase zal, wanneer zy geheel wordt verwezenlijkt, een verdere groei van de bevolking met 35.000 inwo- Ontheffing winkelsluiting K. v. K. acht beperking tot bepaald stadsdeel van Haarlem onaanvaardbaar Volgens de concept-verordening op de winkelsluiting te Haarlem tijdens de Flora-tentoonstelling, zouden de win kels, gelegen ln het gebied begrensd door de Leidsevaart, de Kinderhuissin gel. het Bolwerk, het Spaarne en de Zuidgrens der gemeente, alsmede de Spaarnwo'uderstraat en de Amsterdam straat, des avonds geopend mogen zijn, De Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken heeft het college van B. en W. geschreven, dat zij zich met deze concept-verordening niet kan verenigen. ?Ij is van mening, dat indien tijdens de Flora ontheffing van de win- kelsluitingsbepalingen wordt verleend, deze ontheffing geldig moet zyn voor de winkelbedrijven en voor de straat handel Ln het gehele j»meentegebied van Haarlem. Beperking van onthef fing tot een bepaald stadsgedeelte of tot bepaalde straten acht de Kamer on aanvaardbaar. Ten aanzien van de verkoopperioden ln de concept-verordening stelt de Ka mér zich op het standpunt, dat zij voor de winkelslultlngsverorilenlng voor Heemstede tijdens de Flora heeft ge adviseerd de openstelling van de win kels toe te staan op werkdagen tot. 23.30 uur en op Zondagen van 12 tot 23.30 uur. Dit advies zou de Kamer gaarne van toepassing willen verklaren op de verordening van Haarlem. Haar advies is mede gebaseerd op de onthef fing op bol'lenizondagen in vorige jaren Flora 1953 en Haarlem Licht stad gaan gewoon door De stichting Haarlems Bloei meldt ons het volgende: daar ons land in de komende maanden alles op alles zal moeten zetten om de catastrophe door de watersnood te boven te komen, Is het van het hoogste belang, dat het vreemdelingenverkeer in volle omvang gepropageerd blijft. Zoals dus de Flora 1953 doorgaat zullen ook voor Haar lem Lichtstad de voorbereidingen wor den voortgezet. Op zakelijke gronden zijn ook B. en W. van mening, dat het in het belang van ons land en van Haarlem is, dat deze manifestatie, bedoeld om vreem delingen te trekken, niet wordt af gelast. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Bevallen: MagillBuys, d., Wash ington; Grevink-Van Nes, z„ Roer mond; Van Sasse van IJsselt-Westra, z., Vught; BlomAten, z., Wai-Man- gura; SluiterNiers, d„ Utrecht; KootBeynes, 2 z., Groesbeek; Struik Muys, d., Steenwijkerwold. Overleden: A. D. LieuwensPab- bruwe, 75 j., 's-Gravenhage; C. Kap- teynBruynen, 59 j., Rotterdam; A. B. Horstink, m., 72 j., Enschede; H. M. HopmanHopman, 62 j., Amsterdam; P. van Tuinen, m., Ede; L, Eisenloeffel— Tilanus, 81 j., Amsterdam; J. Sanderse— Spruit, 71 'j., Middelburg; A. Jansen— Jansen, 63 j., Olst; T. H. G. Thiadens— Bulle, 79 j., Stadskanaal; T. A. ten Ben zei, m., 51 j., Beek bij Didam; A. Lind ner, v., 61 j., Wassenaar. ners meebrengen, dus tot 88.000 gaan, Doch dit stadium zal zich volgens de plannen nagenoeg geheel voltrekken door uitbreiding van de stad Beverwijk op het thans nog onder de gemeente Heemskerk behorende gebied, en wel op dat gedeelte, dat is gelegen tussen de spoorweg in het Z.O. en de Maarten van Heemskerkstraat en de Jan van Cuikweg in het N.O. Een groei derhalve in N.O. richting. Na hetgeen aldus op landelijk niveau is beslist aangaande de ruimtelijke hoofdindeling van de streek, kan de ge meente Beverwijk nu met forse slagen die maatregelen treffen, welke nodig zijn voor een vlot en goed verloop van de ontwikkeling. In zijn rede heeft de bur gemeester dc maatregelen besproken en aangekondigd. Hij noemde onder meer de zeer intensieve werkzaamheid, in de loop van het jaar 1952 aan de dag ge legd door het gemeentelijke grondbedrijf. Het heeft in de loop van het jaar bijna S7 ha grond gekocht, waaronder 51 ha te Wijk aan Zee. Een zeel' brandend vraagstuk zal te Beverwijk worden de kwestie, hoe de tuinbouwbedrijven, welke thans nog in deze gebieden worden uitgeoefend, een goed heenkomen zullen vinden. Dit om vangrijke probleem vervult het gemeen tebestuur van Beverwijk met ernstige zorg. Men wil het echter straks met vol ledige ^in voor de werkelijkheid onder het oog zien. Zij, die door deze structuur verandering worden getroffen, zijn de eersten, die een open oog moeten hebben voor de vraag wat hun te doen staat. Bevordering van het grote industriali satieproces benoorden het Noordzee kanaal en het wegnemen van hinderpalen zijn bij uitstek van nationaal belang, maar ook in grote mate een provinciaal belang. Voor de tuinbouwbedrijven moet worden gewerkt. Het is dan ook bekend, dat op provinciaal niveau de mogelijk heid wordt onderzocht, in het Heems kerkerduin grond als vervangingsgebied voor dit doel geschikt te maken. Het is alleen te betreuren, dat daaromtrent nog geen resultaat is bekend geworden. Zeer belangrijk ten slotte achtte de burgemeester het, dat met spoed wordt gewerkt aan de radicale verruiming en verbetering van het oude stadscentrum van Beverwijk, dat uit economische over wegingen een grote wijziging zal moeten ondergaan, vooral omdat men het zakenleven te Beverwijk gezond wil houden. Samenwerking, medewerking van de gehele bevolking van Beverwijk, de mid denstand daarby ingesloten, is nood zakelijk om de grote dingen tot stand te brengen, die in de komende jaren te Beverwijk te wachten staan. NA TWIST OVERLEDEN Gistermiddag kregen twee arbeiders, werkzaam in de worstmakerij van Zen- dijks Exportslachterijen en Fabrieken te Olst bij Deventer, twist. Een van hen gaf zijn tegenstander, de 34-jarlge Pasterkamp, een klap met een vuist. Belden grepen elkaar vechtend vast en zijn op de grond gevallen. Paster kamp is toen naar zijn huls, dicht bij de fa briek gelegen, gegaan, doch werd daar onpasselijk. Een geneesheer liet hem naar het St. Josephzlekenhuis ver voeren, waar de man gisteravond is overleden. De Rode-Kruiscolonne van de af deling IJmulden-Yelsen ls vannacht eveneens voor het reddlngwerk Ingezet. Aan boord van de Katwijk 22 en de Katwijk 63 scheepte de colonne zich in, voorzien van materieel en medica menten, ten einde hulp te gaan ver lenen bij de evacuatie te Zlerlkzee. De gemeenteraad van Beverwijk heeft hoofdingenieur L. Stoellnga, hoofd van de afdeling voor droge water bouwkunde by de Provinciale Water staat van Drenthe te Assen, benoemd tot directeur van Openbare Werken te Beverwijk. - De uitvoering van de Roverssym- phonie en het daarop volgende bal, wel ke aanvankelijk ten bate van de H.O.V. en daarna ten bate van het Nationale Rampenfonds Zaterdag a.s, ln het irlemse concertgebouw zouden wor den gegeven, zijn uitgesteld tot half Mei. (Ingez. med.-advertentie) 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Chefarine „4" bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. 'n 4lj edoet wonderenf CLARA HASKIL SPEELT SCHUMANN MET H.O.V. Voor de aanvang van het Dinsdag avondconcert werd het publiek medege deeld, dat de uitvoering van de Rover- symphonie Zaterdag 7 Februari geen doorgang zal vinden. Dit in ver band met de ramp die ons land getroffen heeft, waarbij het karakter van een der gelijk werk uiteraard zou detoneren. Verhey herdacht de slachtoffers van de overstroomde gebieden met een uit- voering van de bekende aria in E gr. t. van Bach, waarna enkele ogenblikken stilte in acht werden genomen. Het programma begon met een veder lichte verklanking van de Symphonie Nr. 27 van Mozart. In dit sierlijke speel stuk met het zingende Allegro toonde de meester de zonnige kant van zijn muzikantenaard. Verhey heeft met suc ces gewerkt op een transparante weer gave van deze vreugdevolle klanken. In haar vertolking van Schumanns Piano concert bereikte Clara Haskil grote hoogten in momenten van pure ontroe ring. Ook waren er inzinkingen, waarbij haar spel iets gejaagds en onrustigs had, doch dit durven wy nauwelyks te signa leren uit verwondering en ontzag voor de muzikale potenties die in dit uiter mate fragiele lichaam worden verwerke lijkt. Onzes inziens komt deze musicienne eerst dan ten volle tot haar recht in de sfeer van de kamermuziek, die strookt met haar introverte muzikale instelling. Als imposant sluitstuk hoorden wij de Symphonie van Cesar Franck. In deze realisatie belichtte Verhey zowel het monumentale als de fijne geledingen van de symphonische structuur. De be wogenheid bleef beheerst en duidelijk van zeggingskracht. Ons respect voor de prestaties van dirigent en medewer kers. F. H. BUSSUM HELPT Nadat tevoren reeds zes auto's naar Brlelle waren geweest voor het over brengen van levensmiddelen, startten gisteravond niet minder dan 22 auto's uit Bussum naar Middelburg voor het transporteren van grote hoeveelheden artikelen voor de geteisterde gebieden. Een zeer aanzienlijke hoeveelheid kle ding, dekens en beddegoed kon worden beschikbaar gesteld; voorts een tank met 4000 liter melk. 28 dozen baby pakketten, tal van zaklantaarns met bijbehorende batterijen en allerlei le vensmiddelen. Ten einde het transport vlot te doen verlopen verzocht de burgemeester via de radio aan alle hiervoor in aanmer king komende Instanties medewerking te verlenen; ln het bijzonder werd een beroep gedaan op de Nederlandse en Belgische grensposten nu de colonne zowel op de heen-als de terugreis twee maal de grens moest passeren. Van de allerwegen bestaande bereidheid mede te werken ontving de burgemeester een treffend staaltje. Van de douanepost Golrle kwam telefonisch het bericht door, dat zij de voltallige colonne des nachts om kwart over één met grote spoed had doorgelaten. Voor die mede werking en de attentie om van het pas seren van de grens kennis te geven heeft de burgemeester dé grenspost on middellijk telefonisch dank laten bren gen. Vanmorgen is een auto met 1050 broden naar Rotterdam vertrokken met bestemming het Rode Kruis (Ingez. med.-advertentie) Zestien man om het leven gekomen (Van onze correspondent) IJmuiden, 3 Februari, IJmui'den heeft de hoop op de terug keer van de motortreller Cath. Duyvis IJm. 60 practisch geheel opgegeven. Gis termiddag heeft de rederij de familie leden van de opvarenden er van in ken nis gesteld, dat zy zich op het erfcste moeten voorbereiden. Men neemt aan, dat het schip in de golven is verdwenen. Hieronder volgen de namen van de bemanning, die op 21 Januari van En geland uit met het schip ter visserij is uitgevaren: schipper Arie Glas, IJmui den, gehuwd, geboren 12-2-1903; stuur man W. Hoek, IJmuiden, gehuwd, geb. 18-9-1900; eerste machinist J. J. P. Tack, IJmuiden, gehuwd, geb. 6-5-1888; tweede machinist J. Vrolijk, IJmuiden, gehuwd, geb. 15-7-1912; stoker H, O. Bakker, IJmuiden, gehuwd, géb. 15-7-1916; sto ker C. Prins, IJm., geh., geb. 12-5-1910; tremmer C. de Kok, Den Haag. gehuwd, geb. 29.6.1898: kok W. den Heyer, IJ muiden, gehuwd, geb. 22.12.1891; ma troos G. Visser, IJmuiden, gehuwd, geb. 28.5.1925; matroos C. Dekker, IJmuiden, gehuwd, geb. 6.12.1902; matroos L. Paap IJmuiden, gehuwd, geb. 18.8.1894; ma troos P. J. Vink, Noordwijk-Binnen, ge huwd, geb. 3.2.1922; matroos C. Blok, IJmuiden, ongehuwd, geb. 13.10.1925; matroos A. Pronk, Den Haag, gebuwd, geb. 13.7.1893; matroos J. van der Holst Noordwyk-Binnen, gehuwd, geb. 5.10- 1921; matroos T. Zwart, Bloemendaal, gehuwd, geb. 7.6.1918. gedeelte van onze Negen trailers met goed gisteren uit Haarlem vertrokken De Maandag hit Haarlem vertrokken colonne van 150 man heeft eerst te Spij- kemsse en daarna te Hellevoetsluis ge werkt. De nacht van Maandag op Dins dag werd doorgewerkt. Een groot ge deelte van de colonne is gisteren te Haarlem teruggekeerd. De organisatie van de hulpverlening strult namelyk, naar wij vernemen, door gebrek aan verbindingen op grote moeilijkheden. Wanneer opnieuw vrywilligers nodig zijn, beschikt Haarlem echter nog over vele candidaten. Behalve de Grote Kerk en de Vlees hal ls thans ook de Vishal voor de kleding- en dekkinginzameling en het sorteren daarvan in gebruik genomen. In de kerk zijn de gesorteerde goederen opgeslagen. Gisteren zijn weer negen volgeladen trailers uit Haarlem vertrokken: vier naar het Rode Kruis in Den Haag en vijf rechtstreeks naar Bergenop Zoom. Het Rode Kruis in Den Haag had na melijk de sorteersters te Haarlem een compliment gemaakt over haar werk, dat zó kundag was verricht, dat het niet nodig was de vijf wagens voor Bergen op Zoom eerst nog ln Den Haag te inspecteren. Bloeemndaal draagt ook zyn steentje bij. Zeventig vrijwilligers zijn naar de noódgehieden vertrokken, van wie der tig vrijwilligers van het C.I.O.S., die te 'Heen vliet zijn ingezet. De Inzameling van kleding en dekking ls zeer goed geslaagd. Het totale gewicht van de in gezamelde goederen bedraagt te Bloe mendaal 25 ton. Men kan zijn gaven aan kleding en dekking inleveren op het gemeentehuls, in het jeugdhuis en in Huize Vogelenzang. OLLE KAPOEN EN HET HART VAN GOUD j~\E volgende morgen was Uil doodmoe van al het naden- ken dat hij had gedaan en waarmee hij niets was opge schoten. Hij besloot naar het paleis te vliegen om te zien hoe Olie het maakte. Hij vloog over het bos en daarna over het dorp. Daar zag hij ineens beneden zich op het marktplein een grote drukte van mensen. Eerst dacht hij, dat het een marktdag was, maar toen hij wat daalde en scherper keek, zag hij dat hij zich vergiste. Er was iets anders aan de gang. Hy besloot dit te onderzoeken. Terwijl kunnen veranderen hij neerdaalde, zag hij tot zijn grote schrik Olie, die aan een paal was vastgebonden. Naast Olie stond een tafel, met er achter een rechter en de eerste minister. Op de tafel lag het hart. Uil zag meteen, dat het werkelyk niet meer van goud was, maar van rose marsepein. Er om heen stond een grote groep mensen te luisteren naar hetgeen de eerste minister te zeggen had. .Ziedaar, geachte menigte, de verrader, die zich met gevaarlijke toverkunsten bezig houdt. Hoe zou anders mijn prachtige, kostbare erfstuk, mijn gouden hart, in marsepein jo volgens mij verdient hij levenslange gevangenschap OVERZICHT VAN 0E WATERSNOOD IN ENGELAND. NEDERLAND EN BELGlC Herstel stormschade te Scheveningen B. en W. vragen crediet van 2 millioen (Van een onzer verslaggevers) Hoewel het nog niet mogelijk is, de schade, die de hevige storm ln de nacht van Zaterdag op Zondag dn Den Haag heeft aangericht, ook maar bij benade ring vast te stellen, zijn B. en W. van 's-Gravenhage van mening, dat het na een zeer globale schatting aanbeveling zou verdienen voor het herstel van de schade voorshands een crediet van 2.000,000 beschikbaar te stellen op de kapitaaldienst der (begroting over 1953. Over dit orediet zou hedenmiddag ln een buitengewone vergadering van de gemeenteraad worden beslist. B. en W. zeggen de raad toe binnen twee maan den een overzicht te zullen overleggen van de aangerichte schade, benevens een specificatie der hersteikosten. De kerkeraad der Evang, Luth. Gemeente Na-ardenBussum heeft be sloten. de oorspronkelijk o-p 10, 11 en 12 Februari te houden bazaar voor on bepaalde tijd uit te stellen. Alle kleding en schoeisel ls ter beschikking gesteld voor de getroffen gebieden. (Ingez. med.-advertentie) Van „luchtjes" gesprokenBaby wedijvert met Moeder's keukengeuren en de onaf scheidelijke pijp van Opa. Al die geurtjes Verdwijnen radicaal door Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl. MENSENtA£1EE'JP'^f NEUS Dagelijks feuilleton door HERBERT ADAMS IN de achterkamer trof Roger ver volgens Hedley Cradon, die op duidelijke wijze zijn verlegenheid demonstreerde. „O, goeden avond, ma joor. Ik hoop niet, dat ik u erg onge legen kom, maar ik heb uw vriendelijke raad dringend nodig." „Gaat u zitten", nodigde Roger koel tjes met een handgebaar. „Heel graag. Ik weet, dat ik het recht op uw gastvrijheid verspeeld heb. Ik heb u volkomen ongepast behandeld, ,r mijn excuses aangeboden, zodat ik hoop, dat u het my niet meer kwa lijk neemt." Roger zei niets. „De zaak is... men probeert chantage op mij te plegen!" „Waarom gaat ge dan niet naar de politie?" „Dat zou ellendig zijn voor m'n oude heer. Dat wou ik voorkomen. En ik kèn er trouwens niet mee naar de politie gaan." Roger stak een pijp op, maar. presen teerde zijn ongenode gast niets. „Ik begrijp niet, waarom ge dacht, dat ik u zou willen of kunnen helpen. Ik heb het erg druk op 't ogenblik. Wan neer ge mij dus iets vertellen wilt, kom er dan een beetje snel mee voor de dag." „Ze willen chantage op mij plegen!' „Dat zei u al. Wie zijn die „ze1'?" „Wilt u alles strikt vertrouwelijk be schouwen, wat ik u vertellen ga?" „Daar denk ik niet over. Mocht het Iets zijn wat de justitie behoort te weten, clan behoud ik de vrijheid Haar bevind van zaken te handelen." Hedley weifelde nu, maair kwam klaarblijkelijk tot de slotsom, dat hij de feiten niet mocht verzwijgen, ,Het is Evadne Peers." ,De vrouw, waarmede u een verhou ding hebt?" „Ja. Ik weet, dat u het daarom onge wenst vindt, dat ik Valerie Legh het hof maak. Ik ben bereid haar niet meer te bezoeken, wanneer u mfl helpen wilt." ,Een dergelijke voorwaarde aanvaard ik niet WH dienen miss Legh geheel buiten beschouwing te laten." „Ik wil niet anders dan correct zijn", verzekerde Hedley. „Dat bedenkt ge wel een beetje laat. Maar wat wilde u my vertellen?" „Het betreft de kleine Cradon. Ik had gedacht, dat de baby, die in Poole ge vonden is, de zaak tot oplo9sing zou heb ben gebracht, maar niemand weet nu waar de kleine Lionel gebleven is." Wat zou Hedley raar opkijken, dacht Roger, als hy hoorde, dat het kind op dat moment veilig en wel hier in huis was. Hij vroeg: „Waar denkt u, dat hij gebleven Is?" „Ik heb niet het flauwste idee. Ilc heb het trouwens nooit geweten." „Wat heeft dit geval dan met die chantage te maken?" Hedley koos thans zorgvuldig zyn woorden. „Mocht mijn neefje iets over komen, dan zou, na het overlijden van mijn vader, de titel op my overgaan evenals het vermogen. Dat Is algemeen bekend." „Dat spreekt!" „Nu beweert Vadny een brief van mij te hebben, waarin staat, dat het mij heel wat waard zou zyn, wanneer dat neefje zou verdwijnen." „Is dat de waarheid?" „Dat wéét ik niet. Ik heb er haar wel over geschreven, maar ik kan my wer kelijk niet meer herinneren in welke be woordingen. Dat wil ze mij ook niet laten lezen. Ik heb natuurlijk nooit de bedoeling gehad ook maar iemand nadeel te berokkenen. Ik heb nooit iets ernstigs bedoeld! Wèl misschien gezegd, dat 't me een fortuintje waard was ge weest, als dat kind nooit geboren was. Of iets van die strekking." „Hoe kwam u erbij haar zoiets te schrijven „Ik was op reis voor de Vredes beweging. Toen heeft ze my een kran tenknipsel toegezonden, waarin stond welk vermogen de kleine Lionel ten deel was gevallen. Zy vroeg, of ik niet zyn naaste erfgenaam was. Dat heb ik toen bevestigd en er gekscherend aan toe gevoegd, dat ik het zonde en jammer vond, dat de erfenis mijn neus voorbij ging." „Heeft zij dat in êrnst opgevat?" „Daar geloof Ikniets van.... alleen naderhand." „Heeft ze u niet gezegd, dat zij die wenk van u ter harte had genomen en nu die ontvoering had bewerkstelligd?" ,;0, nee, volstrekt niet. Zij bezweert me ook, dat ze daar niets van wist. Maar ze denkt, dat ik dat wèl weet. Als ze mijn brief aan de politie laat zien of aan de redactie van de „Cornet", zou ieder een tot de conclusie kunnen komen, dat ik voor het geval verantwoordelijk ben. Dat zou ik niet overleven!" „Vraagt zy geld voor die brief?" „Dat niet... Zij verlangt, dat ik met haar trouw!" Dat wag werkelyk een ongewone ver rassing. Een huwelijk door middel van chantage! Welk een veelbelovend begin. Toch stond er veel op het spel. Wan neer namelijk de kleine Lionel werkelyk verdween, zou Vadny, wanneer haar opzet slaagde, te eniger tijd Lady Cra don worden. Dat dacht ze ten minste. Was zijn verhaal juist? Was Hedley werkelijk het onschuldige slachtoffer of alleen maar bang, dat hy aan de kaak zou worden gesteld? Dat hij verschrik kelijk in de rats zat, leed geen twijfel. „Hoe hebt ge die vrouw leren kennen? Weet ge iets van haar familie?", wilde Roger horen. „Och, ik heb haar op de gebruikelijke manier ontmoet, in een dancing. Zy was aotrice, zonder emplooi. Ze trok mij aan. Ik heb toen die flat voor haar ge huurd, Verbazend stom van me. Ik wol ook indruk op haar maken met. mijn bewering, dat ik heel ry'k zou zijn als dat neefje doodging." „U weet diüs hoegenaamd niets af van haar familie?" „Geen klap. Daar vraag je in zo'n geval niet naar." Zou het wenkelyk waar zyn, dat Hedley onbekend was met het feit, dat haar vader en moeder, de Strawns, werkzaam waren in het flatgebouw, waar zijn tante en zyn neefje woonden „Hebt ge wel eens gehoord van een zekere Jim Gilbert?" „Nooit Wie is dat?" „Veel weet ik niet van hem. Heeft Vadny die eis van haar ingesteld ter stond nadat de baby was ontvoerd?' „Neen. Pas twee dagen geleden." „Hoe kwam zij daartoe?" „Wy hadden gekibbeld. Ik wilde haar eerlijk gezegd wel kwijt. Zij is hoe langer hoe veeleisender gewórden. Ik wilde onze verhouding verbreken en haar vijfhonderd Pond meegeven. Ze had al behoonlyk veel van me gekregen. Toen stoof ze op en eiste, dat Ui met haar zou trouwen. Anders zou ze mijn brieven naar de politie brengen!" „Dus meer dan één?" „Ze wilde altijd, dat ik haar schreef als ik op reis was." Hedley was opgestaan van zyn stoel en ijsbeerde nu door het vertrek. Hy was angst en geagiteerd. Roger sloeg hem enige tijd gade. Had hij de waar heid gesproken? Of slechts een gedeelte van de waarheid? „Naar wat ge my verteld hebt", her nam Roger, „kan ik tot vier mogelijk heden concluderen wat die ontvoering betreft. Gij zijt de schuldige of hebt al thans het plan doen uitvoeren, zonder dat Vadny dat wist. Of wel, Vadny heeft het gedaan, zonder dat gij het wist. Ge hebt het samen gedaan en zy ziet zich haar aandeel in de buit ont glippen. Of wel, derden zyn er voor aansprakelijk. Voorzover thans valt na te gaan, hebben die derden nog geen poging gedaan de beloning in handen te lirygen. Ziet u nog een vijfde moge lijkheid?" „Ik heb en volstrekt niets mede te maken gehad. Dat bezweer ik u." „Dan blijft Vadny over." „Zij was niet in Londen, toen het ge beurde! Net zo min als ik." „Hoe weet ge dat?" „Zy zat in Liverpool. Ze is er met mij heengegaan en daar gebleven, 'toen ik naar Belfast ben overgestoken. Ze heeft me van daar geschreven." „Zij was dus niet de jongedame, die ge, volgens de mededelingen van dat Ierse blad, zo gastvrij in Belfast hebt onthaald?" „Neen, dat was zij niet!", gaf Hedley langzaam doch weinig op zijn gemak ten antwoord. „Jammer. Dat zou voor u beiden een uitstellend alibi hebben opgeleverd. Of schoon, er zijn heel wat mensen bij deze ontvoering betrokken, zodat degenen, die het plan in elkaar hebben gezet, heel best, op het moment zelf, buitenslands konden vertoeven. Hebt ge mij niets meer te zéggen?" „Neen, niets meer." „Toch nog één ding", besloot Roger. „Ge hebt me nog niet verteld om welke reden gij juist bij mij gekomen zijit!" (Wordt vervolgd GEMEENTERAAD VAN HILVERSUM Symbolische daadpresentie gelden voor rampenfonds De gemeenteraad van Hilversum be sloot gisteren het totaal-bedrag van de presentiegelden van deze avond als een symbolische bijdrage te schenken aan het Nationaal Rampenfonds. Burgemeester Boot deelde mede, dat grote voorraden huisraad, kleding en schoeisel reeds hun weg naar de ge troffen gebieden vonden. De lijsten- colleote, die Dinsdag werd gehouden, zal naar het voorlopig resultaat te oor delen, 40 a 50.000 gulden opleveren. Verschillende grote bedrijven organi seerden eigen collecten. Het personeel van de N.S.F. zal bij voorbeeld voor lopig gedurende een week een uur per dag overwerken. Op deze wijze kan straks een bedrag van 30 a 40.000 gul den in het Rampenfonds worden ge stort. Vandaag vindt de .grote straatcollecte plaats met het Leger des Heilsgebourw als centrum. Ook deelde de burgemeester mede. dat reeds verschillende! evacué's btj Hilversumse familieleden zijn aange komen. Officieel zal de provincie Noord-Holland echter voorlopig geen evacué's opnemen. De raad aanvaardde vervolgens een rijksbijdrage van 1796 per jaar, in gaande op 1 Januari 1952, ten be hoeve van de instandhouding van het gemeentelijk deel van „Boekesteyn". Het voorstel inzake de uitvoering van het 3e gedeelte van het 25e gemeente lijke woningbouwplan ontmoette weinig bezwaren. Het maxtmum-crediet, dat krachtens de reliening-courant-overeenkomst met de Bank voor Nederlandse Gemeenten aan Hilversum kan worden verleend, werd voor 1953 bepaald op 2 millioen. Teneinde, zodra de gelegenheid zich voordoet te kunnen overgaan tot het treffen van voorzieningen, waardoor de oplossing van bepaalde verkeersmoei lijkheden (kan worden bespoedigd, ver leende de raad een crediet van 25.000. De jaarstukken van zwembad Crailo (tekort 1951: 16.327 tegen een ra ming van 6620) en van het gemeen telijk sportpark (totaal tekort 1951 en 1950: 84.219 tegen een raming van 65.000) werden goedgekeurd. B. en W. overwegen een tariefsverhoging voor de tennisbanen in het komende seizoen. Voorts besloot de raad; tot afgifte van de verklaring, dat in Hilversum be hoefte bestaat aan het doen geven van algemeen vormend onderricht en theo retisch vakonderwijs ten behoeve van leerlingen in het slagersvak. Deze leer lingen zijn thans merendeels aange wezen op de slagersvakschool te Utrecht. Tenslotte besloot de raad de wo ningen aan de Honingstraat 2-c, 4, 6 8, 10, 12 en 14 onbewoonbaar te ver klaren. Ponton zonk in Deventer Veerdienst tijdelijk gestaakt In de stormnacht van Zaterdag zonk te Deventer het ponton aan de stads- zijde ln de IJssel, vanwaar de passa giers voor de motorveerpont aan boord gaan van de veerbootjes. Vandaag trachtte men, met behulp van een hijs- bok het ponton te lichten. Dat is mis lukt. Men zal Woensdag trachten, met behulp van een bok met grotere capa citeit het ponton uit het water te ha len. De dienst met deze veerboot ligt daardoor tijdelijk stil. Grafische bedrijven steunen ook Het Centraal bureau voor de Grafi sche Bedtryven heeft zich beraden, over de vraag, wat in het grafische bedrijf kan gedaan worden tot leniging van de nood. veroorzaakt door de ramp, welke ons land heeft getroffen. Het Centraal Bureau voor de Gra fische Bedrijven heeft besloten, werk-, gevers en werknemers met de meeste nadruk te adviseren, gehoor te geven aan de oproep van £e Stichting van de Arbeid. Werkgevers en werknemers wor den dus opgewekt om één uur loon en ten minste acht uur overwerk, vermeer derd met een gelijke bijdrage van de werkgever, ter beschikking te stellen aan het Nationale Rampenfonds. Tevens besloot het Centraal Bureau, dat uit het Algemeen Sociaal Fonds voor de Grafische Bedrijven een zeer be langrijk bedrag zal worden besteed voor hulp aan grafische werkgevers en werknemers in de getroffen gebieden. Andersen schaatst voor de ramp in Nederland Ook Ballangrud en Nederlandse rijders in liefdadigheidsrace De enige twee schaatsenrijders, die ooit drie gouden Olympische medailles hebben veroverd, benevens een groot aantal Noorse en Nederlandse schaatskampioenen, zullen Donderdag uitkomen in weldadig- heidswedstryden, welke ten bate van de Nederlandse getroffenen in het Bislett- stadion te Oslo zuilen worden gehouden. De Noren Ballangrud en Hjalmar Andersen, die respectievelijk in 1936 en ln 1952 met drie gouden medailles van de Olympische Spplen terugkeerden, zullen op" de vijfhonderd meter tegen elkaar uit- ICees Broekman, Wlm van der Voort, en Anton Huiskes zullen eveneens aan de wedstrijden deelnemen. De organisatoren van de wedstrijden rekenen op een op brengst van minstens 50.000 kronen (onge veer 25.000 giullde<n). Gisteren iis uit Oslo por vliegtuig een ton goederen, voorname lijk dekens, medicamenten en rubber laarzen, naar Nederland verzonden. TWEE EX-MACHINISTEN" VEROORDEELD De Utrechtse rechtbank heeft giste ren twee Utrechtse ex-machinisten van Nederlandse Spoorwegen, die -be schuldigd waren van diefstal en. heling het Utrechtse stationsemplacement, veroordeeld tot respectievelijk acht maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk en vier maanden, waarvan twee maan den voorwaardelijk. De gemeenteraad van Rijswijk (Z.H.) heeft besloten uit de gemeentekas 2500 ter beschikking te stellen voor het Nationaal Rampenfonds. De raads leden stonden daaraan hun presentie gelden af. Het gemeentepersoneel zal gedurende enige maanden een gedeelte van loon of salaris aan hetzelfde fonds schenken. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken is Dinsdag te Belgrado aange komen voor defensie-overleg met pre sident Tito. Ditmaal weer een pentogoonpuzzle. Hier zijn de omschrijvingen: 1—4 ge bakje; 15 uitgeslapen; 23 bijeen behorende massa; 25 opslagplaats; 34 kauwmiddel. OPLOSSING MORGEN. De oplossing van de puzzle van giste ren luidt: Horizontaal: 1. Medem- blik; 10. overal, öre; 11. zeug, aarde; 12. angorakat; 13. renet, rede: 14. teil, alp, e.k.; 15. snee, deels; 16. aster, neet; 17. genre, ten, Ee; 18. era, asen, dr. (Wijzigingen voorbehouden) Donderdag 5 Februari Hilversum I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVB,O. 7.00 Nieuws. 7.10 Gr. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gr, 9.00 Morgenwijding, 9.15 Sionsiiedieren. 9 25 Voor de vrouw. 9.30 Waterst. 9.35 Gr. 10,35 „Ik' weet, ik weet wat U niet weet". 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgelconcert. 11.30 Pianotrio. 12.00 Zang en piano. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Hammondorgelispel. 12,50 „Uit het be drijfsleven". 13.00 Nieuws. 1'3.15 Meded. of gr. 13.20 Liohite muziek. 13.50 Gr. 1-1.00 „Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie", hoorspel. 14.40 Sopraan en plano. 16.00 Voor de zieken. 16.00 Gr. 16.15 „Van Pepitu's en Mantilla's". 16.30 Gr. 1C.45 Voor de Jeugd. 17.30 Gr. 17.45 Regeringsuitz.„Wat levert liet Surinaamse bos?" 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.25 Reportage of gr. IS. 30 Lichte muziek. 10.00 Gesproken brief uit Londen. 19,05 Discogram. 19,40 Rondetaf elparl20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest en sol. 21.15 „Om een Bagatel", hoorspel. 22.30 Gr. 22.60 „De wouw in gezin, maatschappij en staat", oaus, 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 G-r. Hilversum II, 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 1.1.00 KRO. 14,00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gr. 7.15 Gymn. 7.30 Gr. 7.45 Gebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en we#r- ber. S.15 Gr. 9.00 Voor de hulsvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gr. 10.30 Morgendienst, 111.00 Voor de zieleen. 11.45 Gr. lil.50 „Als de ziele luistert", caus. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert (12.30—12,33 Land- en tuin bouw. 12.55 „100 Jaar Kromstaf". 13.00 Nieuws 13.20 Gr. 13.35 Sopraan en piano. 14.00 Promonade orkest en sol. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gr. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Collo en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gr, 17.10 „De Zeeuwse Humor", caus. 18,00 Strijkkwartet. 1S.35 „Op de stelling". 18.45 Gr. 19.00 Nieuws en weer- ber. 19,10 „Levensvragen van allerlei aard". 19.30 Gr. 20.00 Radlokrant. 20.20 Gev. progir. 21,45 „Vragen aan voorbijgangers". 22.15 Gr. 22.45 Overdenking, 23.00 Nieuws en S.O.S.ber. 23.1524.00 Clavecimbelrec.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4