Buitenlandse hulp groeit als een sneeuwbal Regeringsmaatregelen voor de getroffenen De wereld helpt Nederland Belastingfaciliteiten voor slacht offers en hun helpers Schipper Fan Es voer naar Scheveningen Onderdak aangeboden voor 5000 kinderen Speciale DEENSE postzegel SCHADE NIET TE OVERZIEN Nooduitkeringen reeds begonnen WOENSDAG 4 FEBRUARI 1933 PAGINA 3 JL dekens en dergelijke reeds afgezonden Geld- en goederenzendingen blijven toenemen De berichten, dat Nederland door een ramp getroffen werd, hebben in het bui tenland een storm van medeleven opge wekt. Overal ter wereld kwam men in actie om hulp te bieden; en men gééft deze hulp, ontroerd, gul, zonder aarze len. Zijne Heiligheid de Paus schonk een bedrag van dertigduizend gulden aan het Nat. Rampenfonds, President Eisen hower stuurde een telegram van innig ste deelneming, de Zweedse Koning, Koningin en Prinses Sibylla gaven 3.500 kronen voor directe hulpverlening, Ko ning Boudewijn betuigde, namens het Belgische Volk, ontroerd zijn medeleven, Kanselier Figl van Oostenrijk riep zijn volk op om het sinds Maandag bestaan de Hulpfonds Nederland met alle mid delen te steunen. En intussen kon de Aartsbisschop van Nice, na een gisteren gehouden vergadering met de burge meesters van Cannes en Nice, Neder land verblijden met het aanbod duizend kinderen uit de getroffen gebieden naar de Rivièra te sturen. Ook zijn twee vertegenwoordigers van de „Secours Catholique" in Nederland gearriveerd met de opdracht aan drie duizend kinderen onderdak bij Franse gezinnen aan te bieden, en uit Italië zijn twee vliegtuigen naar ons land onder weg om de eerste van de ruim duizend kinderen die men in de zeevacantie- kolonie Tirrennia verwacht, direct mee terug te brengen. President Einaudi van Italië stelde zijn privé-vliegtuig be schikbaar. De hulpverlening rolt als een sneeuwbal verder, steeds grootser, steeds intenser, steeds massaler. Mét de minuut nemen de berichten over de genomen initiatie ven toe. In Italië biedt de bond van ex- parachutisten aan op elk willekeurig bedreigd of geïsoleerd punt in Nederland te worden gedropped; in Denemarken hangt men in de bioscopen collecte-bus sen voor Nederlandde autofabriek Willys Overland schenkt H.M. de Konin gin een volledig uitgeruste ambulance wagen, de bemanning van de twee Ame rikaanse torpedobootjagers „Bristol" en „Johnston", die een bezoek brengen aan Amsterdam, houden een collecte en brengen zodoende twaalfhonderd dollar bijeen; de predikant van de kerk St. Mark in „The Bouwerie" in New York overhandigde Prins Bernhard de op brengst van een collecte, 375 dollar; een Amerikaan die gisteren met een K.L.M.- toestel op Schiphol aankwam, stopte de eerste de beste K.L.M.-employé die hij kon aanschieten een cheque met een vorstelijk bedrag in de hand „Voor ge troffen Nederland Dit zijn slechts enkele voorbeelden, doch zjj zijn tekenend. Tekenend voor de ont roerende wijze, waarop men over de gehele wereld te hulp snelt, nu Neder land door de krachten der natuur behoe vend is geworden dekens en dergelijke reeds afgezonden. Hulp op lange termyn is toegezegd. Uit Denemarken zjjn P^r vliegend fort 50 volledig uitgeruste rubberboten met oxygenium op een Nederlands vliegveld aangekomen. De Noorse gezant heeft medegedeeld dat de eerste twee Noorse vliegtuigen met Rode-Kruismateriaal aan boord op het vliegveld Valkenburg worden ver wacht. De zaakgelastigde van Luxemburg heeft zijn regering telegrafisch om toe zending van dekens en matrassen ge vraagd. De Egyptische gezant heeft het Egyp tische Rode Kruis verzocht zich met bet Nederlandse Rode Kruis in verbinding te stellen. De Franse ambassadeur heeft uit privé-middelen duizend gulden beschik baar gesteld als bijdrage in de hulpver lening. Van de legatie van Iran werd driehonderd gulden ontvangen. De Zweedse regering stuurt vandaag 24 rubberboten per militair vliegtuig. De boten zullen ter beschikking van de Nederlandse regering worden gesteld. De Zweedse regering stuurt ook 25.000 dekens, die per Scandinavië-expres uit Kopenhagen zullen worden verzonden. In het Israëlische parlement is Dinsdag medegedeeld, dat de regering vijf duizend kisten sinaasappelen en de organisatie „Jewish Agency" kleding naar Nederland zullen zenden. De Nederlandse Bond in Duitsland, waarbij 72 Nederlandse verenigingen zijn aangesioten, heeft besloten zijn reeds be gonnen actie te coördineren met die van de ambassade. Van verschillende zijden zijn reeds belangrijke bedragen binnenge komen. De Weense gemeenteraad heeft Dinsdag de bevolking verzocht geld cn kleding af te staan voor Nederland. De gemeente raad stelde reeds 30.000 Schilling (f 5000) beschikbaar. De Nederlandse gezant in Zweden heeft Dinsdagavond een oproep gericht tot alle Nederlandse onderdanen in Zweden en het Zweedse volk om hulp te bieden. Een 6CUJCUC11, vouul groot aantal organisaties in Zweden heeft j neesmiddelen ter waarde van f 25.000 intussen reeds acties georganiseerd. De Centrale Raad van een dezer organisaties schonk 50.000 Kronen voor de aankoop van melkpoeder en babyvoedsel. Vandaag worden vijf ton kleding uit Stockholm en Gothenburg verzonden, terwijl het hoofdkwartier van het Leger des Heils te Stockholm reeds gisteren 25.000 Kronen stuurde. Een organisatie voor hulp aan zuigelingen zond 500 baby-uitzetten naai de Nederlandse legatie. Vandaag wordt deze gift naar Nederland gevlogen. Het Zweedse Rode Kruis zamelde gisteren alleen reeds honderdduizend Kronen in en men verwacht, dat deze som nog aan zienlijk zal stijgen. Antillen willen een millioen bijeenbrengen Verschillende inzamelingen op de Ne derlandse Antillen hebben reeds een be drag van meer dan een half millioen op gebracht. Men verwacht dat door spcld- Met man en macht wordt gewerkt aan het redden van het vee uit de noodgebieden. Leden van de Rijkspolitie te Hillcgom arriveren met een aantal schapen in Papen- drecht. De dieren zijn afkomstig uit de ondergelopen polders van de Alblasserwaard. jesverkoop en collecten dit bedrag tot een millioen zal kunnen worden verhoogd. Beheerders van het overstromingsfonds van Brits Columbia hebben besloten 25.000 te verdelen tussen het Neder landse en Belgische Rode Kruis, terwijl voorts de Zwitserse bondsraad een bedrag van 100.000 Zwitserse kronen zal schenken aan het Zwitserse Rode Kruis ten behoeve van de zwaar getroffen gebieden in Ne derland, België en Engeland. Het WestduitsB vakverbond heeft de Nederlandse vakbeweging een eerste schenking van D.M. 50.000 doen toekomen voor hulp aan de getroffenen in de kust gebieden, terwijl vanuit Frankfort ge- naar Nederland werden gezonden. De Evangelische kerk in het Rijnland heeft voorts een bedrag van D.M. 10.000 beschikbaar gesteld. Het Surinaamse Rode Kruis verscheept thans voor ƒ5000 aan voedingsmiddelen voor het getroffen Nederland. De vereni ging van tandartsen maakte ƒ2000 over, terwijl de militairen hebben besloten een dag soldij voor de slachtoffers af te staan. De Deense posterijen hebben besloten een speciale postzegel uit te geven met toeslag. Een derde van de opbrengst zal naar Nederland gaan. Teneinde een en ander te bespoedigen is besloten een be staande zegel met een portret van de koning van een opdruk te voorzien. Het bekende staatsorkest zal een concert geven ten bate van ons land. Eduard van Beinum zal worden gevraagd dit concert te dirigeren. Duitsland wil centraal hulp- bureau oprichten Een Zwitsers hulpcomité voor Neder land kwam op de originele gedachte een sneeuwbalactie op touw te zetten. In vier uur tijds wist men door deze actie een bedrag van 450.000 franken in te zamelen. In West-Duitsland neemt het aantal bewyzen van medeleven met de waters nood in Nederland toe naarmate het aan tal slachtoffers klimt en de werkelijke omvang duidelijk wordt. Het aantal aan biedingen van Duitse instanties voor hulpverlening aan ons land is thans zo groot geworden, dat men in Bonn over weegt een centrale instantie in het leven te roepen om de hulp te coördineren. Ook in Frankrijk is de hulpverlening aan Nederland op het ogenblik in volle gang. Zo is een merkwaardig uitgebreide beweging van solidariteit in het leven geroepen. Uit alle delen van Frankrijk stromen gaven binnen- Op de Jordaan Bank te Parijs is een speciale telefoniste aangesteld om alle vragen omtrent hulp verlening en aanbiedingen te beantwoor den. In een etmaal tijd is op deze bank voor een millioen francs aan gaven ont vangen van particuliere Franse en Neder landse zijde. Een Nederlander in Italië, de heer Slingerlandt uit Milaan, zo deelt het ministerie van Buitenlandse Zaken ons mede, zou een bedrag hebben geschon ken van tien millioen Lire- Dit is 62.000 Nederlandse guldens. Goede gaven in natura De materiële hulp uit alle delen van de wereld is overweldigend. Uit alle windstreken stromen nog steeds aanbie dingen van hulp binnen. Het William The Silent-comité in de Verenigde Sta ten heeft aangeboden een steunactie te organiseren. De Britse ambassade heeft omvangrijke materiële hulp aangeboden, waaronder 50.000 zandzakken, die inmid dels zijn gearriveerd. De Royal Air Force heeft vliegtuigen voor fotografische op name van de getroffen gebieden beschik baar gesteld en van de Rijn-flotilles werden kleine vaartuigen naar Neder land gedirigeerd. De directeur van de Franse spoorwe gen heeft aan de Nederlandse Spoorwe gen materieel aangeboden. Uit Italië komen aanbiedingen van levensmiddelen, medicamenten, bedde- goed, vaartuigen, terwijl men ook ruimte beschikbaar maakt voor geëvacueerde kinderen. Uit Duitsland zjjn tien motorboten van de rivierdienst en een begeleidend vaar tuig met een volledige bemanning in Nederland aangekomen. Voorts zijn motorpompen, medicamen ten en dekens aangeboden en van Duitse particuliere zijde een groot aantal rub berboten. Uit Zweden zijn wagons met kleren, In Parys worden kledingstukken ingezameld voor de Nederlandse rampgebieden. De ontvangeti goederen ivorden voor verzending gereed gemaakt. In de vergadering der Tweede Kamer zijn gisteren gevoelvolle woorden gewijd aan de ramp, die over ons land is gekomen. De tribunes waren dicht bezet. Zeventien leden van het kabinet waren aanwezig. Zodra de voorzitter de vergadering had geopend rezen allen van hun zetel. Nadat de voorzitter, dr L. G. Kortenhorst een rede had uitgesproken, sprak de minis ter-president. Over de omvang van de ramp, zo zeide Z. Exc., is nog steeds geen volledig overzicht te verkrijgen. Maar in het algemeen kan worden gezegd, dat een van de zwaarst getroffen gebieden opnieuw de provincie Zeeland is, het gebied, dat ook in de oorlogsjaren een hoge tol moest betalen. Doch ook de Zuidhollandse eilanden en West-Brabant hebben het zeer zwaar te verantwoorden. Verontrustend is boven alles het groot aantal slachtoffers. Reeds is met zekerheid vastgesteld, dat 627 doden te betreuren zijn, doch nog steeds komen nieuwe mtffcingen binnen, zodat gevreesd moet worden, dat dit aantal nog met enige honderden zal stijgen. Getracht wordt een overzicht van de namen te verkrijgen, opdat familieleden kunnen worden ingelicht. Niet slechts zij, die rechtstreeks werden getroffen, zijn het slachtoffer van deze ramp geworden, doch ook een aantal van hen, die te hulp snelden, zijn bij de vervulling van deze plicht van naastenliefde omgekomen. De regering gedenkt met het gehele volk hen, die het leven lieten en getuigt van haar deelneming met de in rouw gedompelde betrekkingen van de slachtoffers. gedeelte reeds kunnen aanvaarden. Naast de aanbiedingen van landen als Canada, Indonesië, Duitsland en vele andere zijn het voornamelijk die van Amerika, Engeland, Frankrijk en België, welke ten gevolge van de vorm der hulp verlening en de situatie van het ogenblik in een onmiddellijke behoefte voorzien. Zo zijn en worden naast Nederlandse militairen van zee-, land en luchtmacht. Amerikaanse, Britse, Franse en Belgische troepen, voorzien van waardevol materi eel, zoals vaartuigen, vliegtuigen, helicop ters en grote hoeveelheden kleiner ma terieel, ingezet. Niet elk aanbod kon reeds worden aanvaard, aangezien de omstan digheden zulks nog niet toelieten. Mochten deze zich wijzigen, zo zijn maatregelen genomen om alsdan dank baar van deze aanbiedingen gebruik te maken. Spr. gaf een summier overzicht van de ramp en vervolgde dan: De enorme omvang en de bijzondere aard van de waterstaatswerken, waar voor wij thans zijn geplaatst, eisen een technisch apparaat, dat slechts door sa menbundeling van alle op dit gebied voorhanden krachten zal kunnen wor den verkregen. Zeer nauwe samenwer king van waterschappen, provinciale waterstaatsdiensten en de rijkswater staat is geboden. Nader overleg hier over wordt gepleegd, doch in feite wordt reeds geheel overeenkomstig deze ge dachte met vrucht gewerkt. Waar en zodra dit mogelijk is zijn de herstel- werken reeds in uitvoering genomen door diegenen, die hiertoe het meest in de gelegenheid waren. Naast waterstaatkundige werken zijn tienduizenden hectaren van onze vrucht baarste grond door het water geteisterd. Vooral op die plaatsen, waar zout water binnendrong, kan, indien het niet zou ge lukken het zeewater spoedig te lozen, de schade zeer aanzienlijk zijn. Duizenden stuks vee zijn verloren gegaan. Het zal nog geruime tijd duren, alvorens een duidelijk beeld is gevormd omtrent de omvang waarin de veestapel heeft geleden. Tallo ze boerderijen staan geheel of gedeeltelijk onder water, doch ook ten aanzien hiervan zou een uitspraak omtrent de daardoor ontstane schade een slag in de lucht zijn. Verontrustend is, dat door het met elk ge tij opstuwende water het gebied, door de overstroming geteisterd, zich nog steeds uitbreidt. Ook alweer is het onmogelijk een beeld te geven van de schade aan wo ningen, gebouwen, fabrieken, installaties enz. Dat deze schade zeer aanzienlijk is, staat vast. Eveneens staat vast, dat hier door aan het na de oorlog in zo belangrij ke mate bereikte herstel een ernstige slag is toegebracht. Geldt dit voor ons natio- naai herstel in het algemeen, het geldt het sterkst voor hen, die in het bijzonder als rechtstreeks slachtoffer van deze ramp j zijn te beschouwen. Hoevelen van hen hun j woningen met alle have en goed hebben I moeten achterlaten om elders onderkomen j te vinden, valt nog niet bij benadering te j zeggen. Alles wat mogelijk is wordt ge daan om hun lot te verzachten. Hulpverlening Dit brengt mij op het punt van de hulpverlening. Zoals in tijden van nood reeds eerder is gebleken, is het Neder landse volk in al zijn geledingen bereid de handen in een te slaan en de getroffen landgenoten krachtdadig bij te staan. De wijze, waarop geheel Nederland te hulp is gesneld, is boven alle lof ver- heven. Vrijwilligers uit alle kringen hebben zich gemeld. Materiaal wordt j allerwegen ter beschikking gesteld, giften in geld en goederen stromen bin nen. Uit Suriname en de Antillen zijn berichten bij de regering binnengekomen, waaruit blijkt, dat aldaar hulpacties worden georganiseerd. Uit vele landen zijn aanbiedingen tot financiële en materiële hulp ontvangen. De regering stelt deze blijken van medeleven op hoge prijs. Zij heeft deze voor een belangrijk i Voor 50.000 onderdak mensen Onmiddellijk na de ramp is een aan vang gemaakt met evacuatie van slacht offers. Provinciale evacuatiecommissaris sen hebben alle nodige maatregelen ge nomen. De evacuatie is nog niet voltooid. Te vrezen valt, dat in totaal ongeveer 50.000 personen van elders moesten wor den ondergebracht. Dit cijfer kan echter slechts met het grootste voorbehoud wor den gegeven. De regering doet een dringend beroep op allen, die ondanks de woningnood nog in staat zijn slachtoffers op te nemen, zich daartoe beschikbaar te stellen. Goede en vlotte samenwerking tussen de overheidsdiensten, die bij de hulpver lening en het herstel betrokken zijn, zal worden bevorderd door de instelling van de coördinatiecommissie watersnood 1953, welke onder leiding van minister Beel aan het werk is gegaan. Ter leniging van de directe nood der slachtoffers van de over stromingen heeft het Nederlandse Rode Kruis de inzameling en verstrekking van goederen, zoals kleding en dekking, op zich genomen. Daarnaast zal zeer veel geld nodig zijn voor de verlening van nood- uitkeringen aan hen, die alles hebben moeten achterlaten en voor tegemoetko ming in de schade aan woningen en huis raad. Het Nationaal Rampenfonds, in welks bestuur vertegenwoordigers van de Departementen van Binnenlandse Zaken en van maatschappelijk werk zijn opge nomen, heeft zich belast met de inzame ling van de geldelijke bijdragen. Z.K.H. Prins Bernhard. die Woensdag weer in ons land terug hoopt te zijn, is bereid gevonden het voorzitterschap van dit fonds op zich te nemen, zulks in ver band met het aftreden als zodanig van Jhr Beelaerts van Blokland. Het Natio naal Rampenfonds'wordt, bij de uitvoering van zijn taak, gesteund door het apparaat van de Nationale Commissie voor Vluch telingenhulp. Belasting faciliteiten Gelet op de zeer bijzondere omstandig heden heeft de regering besloten voor giften ten gunste van het Rampenfonds verschillende belastingfaciliteiten toe staan. Met name zullen zowel natuurlijke personen als lichamen voor de inkomsten belasting, de loonbelasting en de vennoot schapsbelasting giften in geld aan het Na tionaal Rampenfonds tot elk bedrag, mits schriftelijk bewezen, van het inkomen of de winst mogen aftrekken. De wettelijke beperkingen op het gebied van aftrek van giften zijn hier niet van toepassing. Over bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds van het loon wor den afgestaan (waaronder begrepen loon uit overwerk) behoeft geen loonbelasting te worden betaald. Goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van de watersnoodaffaire aan het Nederlandse Rode Kruis en eventuele an dere daartoe aangewezen instanties wor den geschonken, komen ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbelasting geheven. Aan fabri kanten en importeurs van tabaksartikelen wordt in dat geval vrijstelling van accijns verleend. Van schenkingen in geld aan het Natio naal Rampenfonds en van goederen aan het Nederlandse Rode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen instanties zal geen schenkingsrecht worden geheven. Voort is terstond aan de ontvangers op gedragen, verzoeken om uitstel van belas ting van hen, die door watersnood zijn getroffen, op ruime schaal in te willigen. Nooduitkeringen In samenwerking met het Nationaal Rampencomité zal worden begonnen met de verstrekking van nooduitkeringen aan de getroffenen op de voet van de regeling voor oorlogsslachtoffers, waarbij de be trokken gemeentebesturen nog heden zal worden gevraagd zich met de uitvoering te belasten. Vervolgens zal het herstel van de schade de volle aandacht moeten heb ben. De bijzondere kosten, die waterschappen en andere lagere publiekrechtelijke licha men voor het herstel van dijken, waterke ringen? wegen e.d. te dragen zouden krij gen, zullen ongetwijfeld hun draagkracht te boven gaan. De Staten-Generaal zullen met de regering van oordeel zijn, dat hier het rijk te hulp zal hebben te komen. Voor het herstel van landbouw gronden, boerderijen en bedrijfsinrich tingen zullen dezelfde organen werk zaam zijn als in 1945. Voor de privaatrechtelijke schaden zal een regeling zijn te treffen in de geest van de wet op de materiële oor logsschaden. Ook particuliere hulp nodig Zal dus voor leniging van de directe nood en voor vergoeding van verloren kleding en andere particuliere bezittin gen in de eerste plaats een beroep wor den gedaan op de offerzin van het Ne derlandse volk in al zijn geledingen, de omvang van de overstromingsramp is zo groot, dat ook aanzienlijke bedra gen voor herstel en schadevergoeding voor rekening van de schatkist zullen komen. Te verwachten is, dat daarvoor mede zal kunnen worden geput uit de tegenwaarderekening, verkregen uit de dollarhulp. Zodra de regering beschikt over volle diger gegevens omtrent de omvang en de gevolgen van de ramp, zal zij Staten- Generaal nader inlichten, ook wat be treft de te treffen maatregelen. Na het overzicht, dat ik heb gegeven over onze eigen nood. zou ik van deze plaats er aan willen herinneren, dat ook onze buren aan onze Zuidgrens en aan de overzijde van de Noordzee getroffen zijn door hetzelfde geweld der elementen, dat de ramp over Nederland bracht. Het is de regering een behoefte uitdrukking te geven aan haar medeleven met onze Belgische en Britse vrienden. Dr Drees herinnerde tenslotte aan de Meidagen van 1940. Het is weer een harde strijd. Maar er is gelukkig een diepgaand onderscheid: het is geen strijd onder men sen, maar een strijd tegen de natuur elementen. De eendrachtige wil tot afweer, hulp en opbouw moge vruchtbaar werken, aldus besloot dr Drees. Achter de regeringstafel was een kaart opgesteld, waarop de noodgebieden in het Zuid-Westen des lands waren aangegeven. Het was een droeve last, waarmee de „Stellendam 16" gisteravond de haven Scheveningen binnenvoer. Twee en twintig personen, onder wie zes kinde ren, had schipper Pieter van Es uit Stel lendam in de piek van zijn schip, een ongewone lading voor een 30 tons botter uit het vriendelijke 2000 inwoners tel lende plaatsje op de dam tussen Goeree en Overflakkee. Met de angst nog in de ogen, met slechts een in de haast ge grepen jas aan. op klompen en pantof fels. kropen de mensen uit het luikje van het vooronder, waarna gastvrije han den zich direct over hen ontfermden. Met gecharterde particuliere personen auto's zijn de getroffenen naar de Die rentuin gebracht, vanwaar ze snel naar woningen van Hagenaars zijn vervoerd. „Een goede honderd mensen uit Stel lendam zijn nog zoek", zo vertelde de schipper ons, „van wie er zeker zestig dood zijn. We zijn volkomen door het water overvallen, want aan de mogelijk heid van een dijkdoorbraak had geen van ons gedacht. Met mijn hele familie, mijn 65-jarige ouders en mijn drie kinde ren incluis, zijn we in mijn boatje ge vlucht, waar wc tot vanmiddag in heb ben gezeten. Maar gelukkig zakt het wa ter weer, zodat wc konden zien, dat de dijk geheel was weggeslagen". „Hier zijn 22 vluch telingen uit Stellen dam. Er zijn er nog honderd zoek Het huis van schipper Van Es is een van de ongeveer 150 huizen in het vis sersplaatsje, die grondig door het water zijn vernield. Alle 35 bootjes van de Stellendamse vissersvloot zaten tjokvol met mensen, die uit doodsangst een goed heenkomen hadden gezocht voor het snel stijgende water. Sedert Maaijdag zijn vele mensen overgenomen door roeiboten van de Marine, die hen in veiligheid brachten. Zodoende konden de lichte vissersbootjes worden ingeschakeld voor vervoer van voedsel en kleding. Eerst gistermiddag kreeg schipper Van Es, naar hij vertelde, permissie van de Marine om de haven te verlaten. Na vijf uur varen kwam hij in Scheveningen aan. waar de gehele kade van de binnen haven was afgezet en verscheidene leden van het Rode Kruis stonden te wachten op het via de radio aangekondigde con- vooi visserschepen met evacué's uit Stellendam en Middelharnis. Een ieder was paraat om alle mensen gastvrij te ontvangen. In plaats van dit convooi kwam slechts schipper Van Es met zijn 22 passagiers. Hij en zijn mensen waren evenwel niet minder welkom, want ook zij hebben de zorg van hun niet getrof fen landgenoten hard nodig- Teleurgesteld gingen de talrijke opge komen Hagenaars huns weegs. Velen had den tevergeefs staan wadhfen op een levensteken van familieleden....

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1