Nieuws uit STAD en OMTREK OMTREK Reclame Goudse kleding naar Middelburg „DE DIJK IS DICHT" Gouda brengt f 40 mille op r ALLEN VOOR EEN, EEN VOOR ALLEN! Onderbrenging van geëvacueerden Niet Middelburg maar Rotterdam werd het doel H.A.L.O.P. zit er op Maakt voor Uw zaak Uit onze BODEGRAVEN BOSKOOP BERGAMBACHT OUDEWATER HAASTRECHT WADDINXVEEN WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 NZH PAGINA 2 Eerste evacué's gearriveerd Ofschoon een hierbij geplaatste oproep van (le Burgemeester van Gouda zou doen vermoeden, dat de gulheid van de Gouwenaars veel te wensen overlaat, latere berichten hebben uitgewezen, dat ook onze stad opbrengt wat in haar vermogen ligt. Volgens de telliiig van gisteravond was reeds 23.000.binnengekomen, terwijl men rekent op een totaalopbrengst van van 40 tot 45 duizend gulden, hetgeen zeker een zeer behoorlijk resultaat mag worden genoemd, vooral als'men bedenkt, dat velen ook rechtstreeks naar Den Haag hun gelden hebben overgemaakt. Terwijl de inzameling van dekens en kleding nog in volle gang was, hadden vele handen reeds volop reparatie-werkzaamheden gevonden. In „Ons Genoegenwas het hoofdkwartier ingericht. ER IS WEER WATER! En met de geldinzameling is het nog niet ten einde. Verschillende stadgenoten heb ben laten weten, dat zij wel in staat en bereid waren om grotere bedragen te schenken, doch dat zij dit niet via de col lectebussen hebben willen doen. Het orga niserend comité heeft daarom besloten vandaag een lijstcollecte te houden, waar op door grotere schenkers kan worden in getekend. Dit betekent ongetwijfeld een aanzienlijke versterking van de finan ciële middelen, die uit de Pijpenstad naar het noodfonds zullen vloeien. Een zeer verheugend bericht is voor de Gouwenaars voorts ook het feit, dat er weer water is. Gistermiddag om half vijf druppelden de eerste druppels door de leidingen en zij, die in de directe nabijheid van de watertoren woonden, kregen dan ook reeds om die tijd het zo zeer begeerde vocht in de kranen. In de overige gedeel ten van de stad werd het later en de bo venwoningen, waarvan wij weten mee te praten, hadden omstreeks middernacht de eerste druppels. Want de druk is nog niet zoals die moet zijn. doch de dankbaarheid is reeds groot, dat wij van dit ongemak geheel zijn bevrijd. Het is wel vermeldenswaard, dat 25 mensen twee dagen en nachten onafgebro ken met geleende pompen in de weer zijn geweest om niet minder dan 50.000 M3 water uit de bassins te pompen, deze ver volgens te zuiveren en de verdere maat regelen te nemen, die nodig waren om Gouda weer water te geven. Men was bij de Waterleiding Mij dan ook steeds voor zichtig met het doen van voorspellingen en toen wij Maandag navraag deden, zei men, dat het wel Woensdagmorgen zou worden, al was er goede hoop, dat reeds Dinsdagavond water voorhanden zou zijn. En die goede hoop is waarheid geworden, waarmede tevens het enigste ongemak, dat onze stad Gode zij dank van de wa tersnood heeft gehad, weer verleden tijd is geworden. 35 Vrachtauto's vol Over de kledinginzameling valt op het ogenblik al weer heel wat te vertellen. En niet alleen het feit, dat er zo veel en zo snel is gegeven. Gistermiddag is men nl. begonnen met de afvoer van de ge sorteerde schenkingen naar het centrale depot in Den Haag, een actie, die tot Dinsdagavond laat heeft geduurd, daar niet minder dan 35 vrachtauto's vol de reis naar de Hofstad hebben gemaakt. Een van onze verslaggevers heeft de reis naar Den Haag meegemaakt en uit telefonische me dedelingen vernamen wij gisteravond om streeks 10 uur van hem, dat de zending waarschijnlijk per schip zou worden door gezonden. Tegen middernacht, kregen wij opnieuw een telefonische mededeling, in houdende, dat het schip te lang op zich liet wachten, zodat men wel zou besluiten om een aantal vrachtwagens, eveneens uit. Gouda en omgeving, door te zenden naai de noodgebieden, i.e. naar Middelburg. Het enthousiasme in Den Haag is groot, zo vernamen wij nog, doch de drukte is' overstelpend, men kan het aangevoerde materiaal aan kleding en dekking bijna niet meer overzien. Hoe het met de Goud se kleding verder zal gaan, hopen wij zo spoedig mogelijk te kunnen melden. Voorts hebben gisteren de gehele dag minstens 50 dames uit Gouda in een der aangren zende lokaliteiten van de zaal Kunstmin het reparatiewerk aan de kleding voort gezet. Verschillende dames brachten haar eigen naaimachine mee, zodat het werk op de meest doeltreffende wijze kon wor den verricht. Bovendien bleef er nog steeds kleding, dekking en schoeisel bin nenstromen. Men heeft evenwel besloten een gedeel te in Gouda achter te houden, omdat het lang niet denkbeeldig is, dat ook onze stad evacué's zal moeten onderbrengen. In de loop van Dinsdag zijn reeds 20 personen in onze stad gearriveerd, hoofdzakelijk familierelaties van stadgenoten, die dan ook vry gemakkelijk konden worden on dergebracht. Uit gesprekken, die wjj met enkele van deze mensen mochten hebben, blykt wel duidelijk, dat de tragiek van deze ramp niet met woorden te beschrij ven is. Naar aanleiding van de mogelijkheid, dat Gouda evacué's zal moeten herbergen deelt het Comité ons mede, dat hel ge lukkig reeds over vele adressen de be schikking heeft. Er blijft echter behoefte aan slaapgelegenheid en hun, die deze ter beschikking kunnen stellen, wordt ver zocht zich in Kunstmin, Boelekade. te melden. Wi^ evenwel geen slagruimte heeft, dochj we!~bedden kan afstaan, ge lieve dit evVneens aan het Comité te be richten. Het Leger des Heïls heeft reeds bericht gestuurd, dat het 40 evacué's zal kunnen onderbrengen. (Advertentie) Ontspanning Inspanning Woensdag 4 Februari: Thalia: ..Slerrendaalders" om 3 uur, „Mandy" (18 jaar) om 8.15 uur. Reünie: Als boven. De Kroon: Jaarvergadering Kynologen- club om 8 uur. Schouwburg: „De Leugenaar" voor leer lingen middelb. scholen om 2 uur; „De Derde Man" voor Goudse Toneelkring om 8 uur. Donderdag 5 Februari Reünie: Als boven. Thalia: ..Do Rat" (18 jaar), om 8 uur. Concordia: „Die Schöpfung" door Arti et Cavitate, om 8 uur. Blauwe Kruis: Bijeenkomst „Onze Vloot", om 8 uur- Donderdag 5 Februari a.s. REÜNIE THEATER, 8 uur SCHOUWBUKC; BIOSCOOP 8.30 uur THAUA THEATER 9 uur speciale voorstelling, geheel ten bate ramp Watersnood, met o.a. de hoofdfilm REPORTAGE VAN DE NATIONALE RAMP Gewone entreeprijzen. Toeg. bov. 14 j. HET MOET STORM LOPEN, WANT ER IS VEEL GELD NODIG De inzameling is gisteren verricht door scholieren uit de 5e klassen van de beide "Hogere Burgerscholen, de 5e en 6e klas van het Gymnasium en de hoogste kiassen der ULO-scholen. 'I Aantal scholieren was ruim voldoende om in de behoefte te kun nen voorzien. Wij vernamen voorts nog, dat de samen werking in Gouda van de meest prettige aard is. Het Comité meent, dat Gouda zeer goed gegeven heeft. Men mag zich niet blindstaren op de enorme bedragen, die uit andere gemeenten zijn binnenge komen, omdat daar veelal een veel hoger gemiddeld inkomen is, door een grotere 'industrie. Het Comité is dus in alle op zichten tevreden. Rode Kruis actief Zoals wij gisteren reeds meldden, be stond de kans, dat de Goudse Rode Kruis Colonne zou moeten uitrukken. Dit is gistermiddag om kwart over drie inder daad geschied. Een deel der colonne is met materiaal naar Rotterdam vertrok ken en vandaar doorgezonden naar het zwaar getroffen Numansdorp. Ongetwij feld zal ónze colonne hier veel goed werk hebben kunnen verrichten. Ook de Goudse bioscopen willen hun deel bijdragen. De directies der 3 theaters hebben dan ook besloten om Donderdag avond een voorstelling te geven van de film „De dijk is dicht"., geheel ten bate van het Nationaal Rampenfonds. De voor stellingen. worden aangevuld door een ac tuele reportage uit de noodgebieden en zij vangen op verschillende tijden in de drie theaters aan. De burgemeester maakt bekend: Tienduizenden landgenoten zijn dakloos geworden, duizenden inwoners van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden zullen elders moeten worden ondergebracht. De bereidheid om geëvacueerden op te ne men is alom groot. Ook in onze gemeente meldden zich reeds velen, die dit wilden doen. Daarvoor is verder gelegenheid bij de Dienst van Sociale Zaken, Turfmarkt 144, telefoon 5041 en bij de afdeling Gouda van het Rode Kruis, p/a Apotheek Paris, Westhaven 14, telefoon 2021. Men bedenke intussen wel, dat men in derdaad de goede gezindheid en de plaats ruimte moet hebben om voor misschien een vrij lange termijn de geëvecueerden goed te herbergen. Een kostenvergoe dingsregeling zal, naar ik voorshands aan neem, getroffen worden. WIE VOLGT? Het personeel van de N. V. Koninklijke Plateelbakkerij „Zuid-Holland" heeft be sloten een bijdrage te leveren ter leniging van de grote nood, die ontstaan is door de fen- Men stelt daarom geheel vrijwillig fen. Men sttelt daarom geheel vrijwillig een dag van het weekloon ter beschikking van het Nationale Rampenfonds. KLAVERJASSEN TEN VAN HET RAMPENFO: Zaterdagavond, 7 Februari, 8 uu het Veemarktrestaurant een groo" naai klaverjas'concours gehouden om het kampioenschap van Gouda, van de opbrengst geheel ten goed aan het Nationaal Rampenfonds, gespeeld worden met vaste -maat, geen koppelgenoot hebben krib loting een maat aangewezen. Alle! jassers worden verzocht hun vollj werking te verlenen. Inschrijving* volgende'adressen: M. Baan, Lemdulsteeg 10; J. Hoogenbruggen, Wijdstraat, café St. Jan; J. A. Stamps, Boelekade 80, en aan de zaal. BAL MASQUé AFGELAST Naar wij vernemen heeft het bestuur der R.K. Leesvereniging, in overleg met de Hoogeerw. Heer Deken en de burge meester, besloten hot bal masqué dat was vastgesteld voor Zondag 15 Februari a.s„ niet te laten doorgaan. De uitvoering „De hele stad is er vol van", op Zondag 8 Februari a.s. gaat wel door doch het bal komt te vervallen. De baten van deze uitvoering zal de R.K. Leesvereniging ter beschikking stellen van het Nationaal Rampenfonds. Wij vernemen zo juist nog, dat ook het bal masqué in Soc. „Ons Genoegen" geen doorgang zal vinden. COMMUNIST VRAAGT RAADSVERGADERING Het gemeenteraadslid van de C.P.N., de heer W. Jamoel, heeft in een schrijven aan de burgemeester verzocht met spoed een vergadering te beleggen voor een be spreking over eventuele verdere steun aan de getroffen gebieden. De heer Jamoel meent nl., dat er nog meer gedaan kan worden dan reeds ge schied is. Gouda kan meer doen! In de nacht van 'Zaterdag op Zon dag heeft het maar een ziertje ge scheeld of het water zou ook over onze stad gekomen zijp. Het is Goddank niet zo ver gekomen. De op Zondag genomen versterkings maatregelen bleken tenslotte niet nodig, althans de dijken en afslui tingen hebben de volgende veel minder hoge vloed goed doorstaan. Daardoor zijn wij de ivatersnood ontgaan. Gouda is geen plaats ge worden, welke in de pers genoemd behoeft te worden. En ook wij den ken niet meer aan onze eigen ang sten en ons eigen voorbije gevaar. Wij zijn alleen m^r een stukje Ne derland, het Nederland, dat een na tionale ramp heeft ondergaan. Maar één ding mag ik over de af gelopen dagen wel zeggen, nl. dat er ontzaglijk veel goed werk door Gouwenaren hier en in de Krimpe- nerwaard is gedaan. Door beroeps- personeel van hoog tot laag en door honderden vrijvxj^ljgers. Er is een bereidheid geweest Om te helpen, welke ontroerend was. Gouda toon de zich op haar best. En nauwelijks kan de schop op zij worden gezet, konden de ploegen inrukken, kon liet Goudse Rode Kruis uit de Krimpenerwaard naar huis komen (een deel der kolonne is thans in Numansdorp), konden de uitgeleende ambtenaren terugkeren, of er sprong een laaiend enthousi asme op om geld en goederen voor de rampgebieden in te zamelen. Zoals Zondag^ er nauwelijks „ge organiseerd" behoefde te worden om mannen, wagens, schoppen en wat al uit te zenden, zo is er nu met nauwelijks een comité en nau welijks enig \^roverleg een inza- melingswerk door honderden, voor al vrouwen en meisjes, aan de gang gezet, dat weer een enorm resultaat oplevert. Er schijnen nog zonderlingen te zijn, welke denken en zeggen „dat zij hieraan niet doen", of dat een kleinigheidje, zo ter waarde van een sigaar of een half ons koekjes, voldoende is om de duizenden te helpen, die hun hele hebben en hou den verloren. Maar het zullen er niet velen zijn en zo mogen wij met de hulp van ieder normaal voe lend mens van U lezers toch verwachten, dat de goederen (reeds werden 25 volle vrachtauto's afge zonden) en het geld (f 15.000— is nog niet veel) van Gouda evenredig zullen zijn aan onze dankbaarheid voor eigen uitkomst. JAMES. GODSDIENST-CURSUS 18- JARIGEN Par. O. L. Vrouw Hemelvaart In verband'met. het novene-lof is de cursus hedenavond voor jongens en meis jes pas na het Lof. Alle jongens en meis jes worden «Jus eerst in de Kerk ver wacht. DONK-HANDBAL De voor Donderdag 5 Februari a.s. vastgestelde contactavond is tot nader order uitgesteld. Vierhonderd kinderen schreeuwen om hulp Na ons laalste telefoontje uit Den Haag, waarin we melding maakten van liet feit dat de Goudse kleding waarschijnlijk met vrachtwagens naar Middelburg zou worden gebracht, hebben de zaken een geheel andere keer genomen. In plaats van de hoofdstad van Zeeland werd ons doel het nabije Botterdam, waar, zoals later bleek, de nood om babykleertjes, beneveus luiers en dekentjes, zeer groot was. Onze colonne-commandant, de lieer C. Hess, heeft toen de verzekering gegeven dat Gouda met de grootste spoed hierin zou trachten te voorzien. Dit zal een grote opgaaf blijken daar niet minder dan 400 baby's onze hulp behoeven. NIEUWE ZUID-HOLLANDER D VOOR GOUDA £N OMSTREKEN 58ste Jaargang No. 36700 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Gouda, Lange Tiendeweg 19, telefoon 3600. Giro-nummer 590947. Abonnementsprijs f 5.60 per kwartaal, f 1.90 per maand, f 0.45 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte 1' 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentie») tot 20 worden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. NAAR DEN HAAG Toen wij ons gisteravond in Kunstmin J vervoegden, op zoek naar nieuws over de bestemming der door Gouda bijeenge brachte kleding, bleek dat we in de roos geschoten hadden. Nadat des middags reeds enkele auto's vol naar Den Haag werden verzonden, werd gisteravond een colonne samengesteld die omstreeks half tien niet minder dan 35 vrachtwagens omvatte. Chauffeur Joop de Graaf uit Waddinx- veen had geen enkel bezwaar om ons op deze nachtelijke rit mee te nemen en zo kon het gebeuren dat we in deze 1 tons bestelwagen van de firma Dobbelman een plaatsje hebben gekregen. Op de vlucht heuvel bij de Kleiwegsbrug stonden de burgemeester en talrijke stadgenoten het vertrek gade te slaan. Als ervaren colonne-rijders voerden de chauffeurs de wagens door de donkere nacht en zo ging het in snel tempo naar Den Haag. Met een pakje sigaretten, ge schenk van het Rode Kruis, kon de een tonigheid van de rit worden verdreven. Omstreeks half elf arriveerden we in Den Haag waar velen met verbazing keken naar de 35 auto's die het opschrift droegen „Ramp Watersnood". Anderhalf uur lang moesten we toen in een onafzienbare rij wachten, in welk tijdsverloop de wildste geruchten de ronde deden. Het meest hardnekkige bericht bleek te zijn dat we door zouden rijden naar Middelburg. Het bleven geruchten. En toen kort na middernacht de heer Hess dc mededeling deed „We gaan naar Rot terdam", had ieder daar vrede mee. Het eerste doel in de Maasstad was de Rivièra hal waar de inmiddels hongerig en dorstig geworden leden van de colonne van koffie en brood werden voorzien. Vandaar uit werden we doorgestuurd naar het groothandelsgebouw waar de wagens werden gelost en alles werd opgeslagen. Alles? Neen, niet alles Onmiddellijk wei-den er de babykleding, de dekentjes en de luiers uitgehaald en in een Goudse wagen direct naar de Ahoy hal vervoerd. We slaagden er in ook in deze wagen een plekje te bemachtigen, waardoor we in dc gelegenheid waren met eigen ogen vast le stellen hoe groot de nood hier is. Het bleek zonneklaar dat de grootste nood inderdaad op de babyafdeling wordt geleden. Spoedi ge hulp is hier dubbele hulp voor de 400 kinderen die om dekking en kleding schreeuv/en. De heer Hess heeft vannacht daar dc stellige verzekering gegeven, dat Gouda hier hulp zal bieden. Wjj vertrouwen dan ook dat ook onze lezers zullen doen wat mogelijk is cn zo mogelijk nog voor van avond dc babykleding die zij kunnen mis sen naar de zaal Kunstmin zullen bren gen. 400 Kinderen wachten op de vervul ling van deze belofte. DE STAND OP DE ARBEIDSMARKT Het arbeidsbureau Gouda verstrekt ons per 31 JanjAfc^pojgpnde gegevens: Ingeschrefri' mannelijke werkzoeken den: 1241, waarvan 46 werkenden, 11' DUW arbeiders en 1081 werklozen. Ingeschreven vrouwelijke werkzoeken den: 42, waarvan 16 werkenden, 26 werk lozen. Aanvragen om mannelijk personeel door werkgevers 59. Aanvragen om vrouwelijk personeel door werkgevers 164, BIJ DE UITVOERING VAN JOSEPH HAYDN'S „DIE SCHSPFUNG" door „Arti et Cantate" „Die Schöpfung" en „die Jahreszei- ten" zijn de beide oratoria van Haydn, die meestal in een adem genoemd wor den. Sommigen kennen nog wat piano- werk of symphonieën van deze Oosten rijkse meester. Iedereen kent „Schöp fung" en „Jahrleszeiten"., ,Die Schöpfung" beleefde haar eerste uitvoering te Wenen op 29 April 1798, dus 155 jaar geleden. De tekst is een vrije bewerking van'Milton's „Paradise lost", door Haydn van zijn Engelse reizen meegebracht. 'n Oratorium is zo langzamei-hand een verzamelnaam geworden voor alle grote werken, die voor koor, soli en orkest ge schreven zijn en een enigszins „gewijd" onderwerp behandelen. „Gewyd" moet men wel in zeer ruime betekenis nemen. Er zijn vele oratoria die een bijbels onder werp behandelen, maar ook zijn er genoeg die een mythologische stof hebben of nog anderszins „gewijd" genoemd kunnen worden. „Die Schöpfung" is aan de bijbel ontleend, een der geweldigste onderwerpen, die men zich denken kan, door Haydn ge toonzet. op 'n manier zyn onderwerp waardig: het hoogste wat hij op 't gebied van vocaal-instrumentale muziek tot stand heeft gebracht. De zuiverheid van expressie en de veelzijdigheid van stem ming maken het. werk lot een dankbare taak voor de uitvoerenden, en bovenal tot. een werk dat niet alleen 't aanho ren waard is, maar meer nog dat zich prettig en ongecompliceerd laat aanho ren. Aan de uitvoering, die de R.K. Orato riumvereniging „Arti et Caritate" Don derdag a.s. 5 Februari van dit werk geeft., werken mede als solist de van de radio bekende sopraan-soliste Corry van Beckum, de jonge talentvolle tenor Jan Waayer en tenslotte de van vorige „Arti"-uitvoeringen genoegzaam beken de bas Jan van de Ree. De instrumentale medewerking verlenen leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Ten slotte het koor van Arti, het geheel on der leiding van de dirigent van de uit voerende vereniging Theo Bodenstaff. Door een ongelukkige samenloop van omstandigheden kon het bestuur van Arti voor deze uitvoering niet de be schikking krygen over de zaal van de Nieuwe Schouwburg. „Die Schöpfung" zal nu a.s. Donderdag te beluisteren zijn in de zaal van Concordia aan de West naven. We hopen dat velen van deze ge legenheid gebruik zullen maken en we wensen de uitvoerende vereniging op deze avond alle mogelijke succes toe. NUTSSPAARBANK Gedurende de maand Januari zyn in gelegd in 20.043 posten 792.055,59 Bij geschreven rente 12,47. Tot. 792.068,06 Terugbetaling in 6.589 posten 681.491,13 Meer ingelegd dan terugbet. 110.576,93. Aan het einde der maand December ^va^s^P^ame der inleSgers ingeschreven 9-694.029,92 (incl. bijgeschreven rente 1952), zodat hun tegoed ultimo Januari bedroeg 9.804.606,85. In de loop der maand Jaunari zijn 197 nieuwe boekjes afgegeven, 15 oude boekjes opnieuw in gebruik gesteld en 191 boekjes geheel afbetaald, zodat aan het einde der maand Januari 25.581 boekjes in omloop waren. GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden: Tassen, ceintuurs, schoenen, vulpennnen en vulpotloden, handschoenen, broches, kettingen, oorbel, doublé armban den, mutsen, krulharig hondje. Duitse her der, geld, portemonnaies, sleutels, slee, klokje, 1 nylonkous, 1 kantoorpapierbak, handschoenenklem, passer, step. Ja, ja! En of! Halop zit er er reusachtig op om maar zoveel mogelijk oud papier te verzamelen voor de Bisschop, die in tempo nieuwe kerken moet bouwen. In ons Dekenaat Gouda wordt hard ge werkt door Halop en voor Halop. Onze mannen, Perrijn en Bazen persen en persen maar en van alle kanten, uit stad en dorp, wordt alsmaar oud-papier aangevoerd, hetzij dat we het per vracht auto uit de dorpen halen hetzij dat de Mis dienaars van het St Jozefpaviljoen er op uit trekken en huis aan huls aanbellen. Dat we van onze Misdienaars een jeugd afdeling van Halop gemaakt hebben, is een groot succes gebleken. We zijn de eerste de beste keer al met onze papier aflevering aan de fabriek de vijf ton te boven gegaan. Er werd toen afgeleverd 5288 kilo papier. En de tweede keer: 5357 kilo, niettegenstaande, de griepdagen van Perrijn. die daardoor uitgeschakeld werd. Hebben we nou wat aan die jongens of niet? Hebben ze in het hele Dekenaat geen daverend applaus verdiend? Al de straten ten Noorden van de spoorbaan hadden ze in drie middagen afgewerkt en hele pakken, hele bergen kranten en tijd schriften haalden die vurige mannekes binnen. Ik had niet kunnen denken, dat dit zo'n vaart zou lopen. Aanstonds vroe gen ze, of ze nu ook aan dc andere kant van de spoorbaan mochten gaan inzamelen. Natuurlijk heb ik ja gezegd, ofschoon ik liever de bewoners van die straten eerst de komst van mijn jongens in de krant had aangekondigd. Wilt U allemaal nog eens precies weten, wie die Misdienaars-Halop-mannetjes zijn? Want ze nemen de hele stad en vroeg cf laat komen ze aan uw deur. Het zijn Kees en Antoon Burger uit de Vierde Kade 116; en Wim en André Groenewegen van de Burgvlietkadc 75; en Sjef Imbens van dc Zwarte Weg 28 en Pieter van de Akker, ook van de Zwarte Weg 38. Nog maals: het zijn geen Engelen en ook tot nog toe geen Heiligen, maar wel betrouw bare goeie jongens, die ergens warm voor te maken zijn. Ze krijgen zelf voor hun werlc en moeite niets, helemaal niets. Ze doen alios ter ere Gods, uit liefde tot God, in de vaste hoop, dat ze hun beloning zullen krijgen van O. L. Heer. Daarom zijn ze zo vurig en ijverig! Moge heel het Dekenaat zo vurig en Ijverig worden voor Gods kerkenbouw door het sprekende voorbeeld van „mijn" jongens! Alph. M. NIEKEL, Dekenale Commisssaris van Halop. POLOWEDSTRIJD AFGELAST De wedstrijd, door GZC voor heden avond vastgesteld, gaat in verband met de lage waterdruk niet door. KAASMARKT WOERDEN le Kw. 2.23—2.23, 2e kw. 2.18—2.22, extra kw. tot 2.31. Handel matig. VAN POEDEL EN CARAMBOLE In afd. A wist Belvedere 2 koploper Bel vedere 1 te dwingen met een gelijk spel genoegen te nemen. J. van Vliet won m 20 beurten, moyenne 3.70, maar net van A. van Vliet. VOG won van Donk 2. G. Verburg (V) speelde een prachtige partij. In 15 beur ten, moyenne 7.80, ging zijn tegenstander ten onder. F. Kalmeijer redde de eer voor Donk in 20 beurten, moyenne' .3.80. Sportief—'t Wapen van Gouderak werd een gelijk spel. De beste speler was hier M. Verkaaik. In 20 beurten werd hij win naar. Donk 3 won in een best gespeelde par'.'j van Viersprong. G. de Bruin en H. v. d. Pauw wonnen resp. in 15 en 19 beurten moyenne 5.26 en 5.91. MoordrechtDonk 1 word ook al een gelijk spel. J. v. d. Kroef (D.) had in 17 beurten, moyenne 6.52, geen moeite met zijn tegenstander. In afd. B moest koploper Moordrecht ge noegen nemen met een gelijk spel tegen Donk 1. A. van Muiten (M.) wist zijn partij in 19 beurten te winnen, moyenne 3.05. Donk 3 klopte T Wapen van Gouderak. _.I. Zwarts (D.) gaf zijn tegenstander in 24 beurten geen schijn van kans. Donk 2 behield zijn kans en klopte Spor tief. A. Bakker (D.) won in 23 beurten, moyenne 2.34. Bij Belvedere—DOS moet nog een partij gespeeld worden, zodat de uitslag nog niet vast staat. De uitslagen zijn Afd. A: Belvedere 2Belvedere 1 4—4, Sportief—'t Wapen van Gouderak 4—1, VOGDonk 2 6—2, Moordrecht—Donk 1 44, Donk 3—Viersprong 6—2; Afd. B: 't Wapen van GouderakDonk 3 24, Donk 1Moordrecht 44, Donk 2Spor tief 6—2, Belvedere—DOS v. uitsl. 4—2. NATIONAAL SPAARFONDS De toetreding van nieuwe spaarders overtrof bij de N.V. Nationaal Spaarfonds die van hét vorig jaar. Er werden 15.100 nieuwe spaarinschrijvingen afgesloten (vorig jaar 14.175). De cijfers in 1000 guldens luiden: 1952 1951 Productie 7.614 7.140 Verval: royement en afkoop 900 1.000 Ingeschreven bedrag64.000 60.000 Verstrekte afkoopwaarden 133 162 Verstrekte voorschotten 456 443 Uitgekeerde jagrkas 2.650 2.230 Ontvangen stortingén 3.500 3.122 Ontvangen renten 1-185 1.003 Spaartegoed op 31 Dec31.275 29.845 Steunt het Nederlandse Rampenfonds. Postgiro 9575 In het kader van particuliere hulpverlening is gisteren de 123-tons beurt- vaarder „Koophandel 1" van de N.V. Goederendienst Koophandel, van Rotterdam naar Zierikzee vertrokken, beladen met brood, kaas. kindervocdsel, gasolie en benzine, allemaal goederen, spontaan door verschillende bedrijven bijeengebracht om de nood in Zierikzee te helpen verlichten. 20.000 VOOR "^RAMPENFONDS Het gemeentebestuur van Bodegraven heeft gisterenmorgen vergaderd om de toestand te bespreken eri te zien wat deze gemeente ter" leniging van de nood kan bijdragen. De veevervoerders hebben inmiddels 500 stuks vee geëvacueerd en onderge bracht, terwijl alsnog een beroep gedaan wordt op de veehouders die zich nog niet hebben gemeld dit alsnog bij de plaatse lijke bureauhouder te doen. Zondagavond heeft het Rode Kruis 35 helpers en helpsters naar Rotterdam ge zonden, vanwaar zij werden doorgestuurd naar Ridderkerk. Daar men echter niet voldoende middelen ter plaatse ter be schikking had kon geen hulp worden ge boden. Maandagmiddag is de colonne vertrokken naar Schouwen en Duive- land. De kleding-inzameling heelt een zeer goed resultaat gehad. Drie volle vracht wagens konden naar Den Haag worden gezonden, terwijl vooral veel nieuwe kle ding en dekens was geschonken. De geldinzameling heeft ruim 20.000,op gebracht. KATH. HUWELIJKSBUREAU De moeilijkheden rond een. huwelijk op katholieke grondslagen helpen oplos sen, dat is, aldus resumeei'de rector Ves- ter uit Leiden, het doel van de katholieke huwelijksbureaux. De lezing over dit on derwerp, in. het parochiehuis gehouden op uitnodiging van de RK- Debating club, trok matige belangstelling, hetgeen zeer jammer was om dit belangrijke on derwerp. Na openihg door de heer J. Piket cn het met algemene stemmen aanvaarde voorstel om 25 uit de ver enigingskas over te maken op het Natio naal Rampenfonds, was het woord aan rector Vester. Spreker greep terug naar de tijd, waarin de behoefte gevoeld werd om te komen tot oprichting van deze bu reaux. In 1935 had een Néo-Malthiydaans voorlichtingsbureau 6700 bezoekers, waarvan er 1500 katholiek waren, Hier van stonden er 1400 als degelijk practi- zcrende katholieken bekend- Hierbij kwam nog de verkeerde voorlichting door radio, boeken en tijdschriften. Dit alles was oorzaak, dat door geestelijk heid, psychologen en artsen de dringende behoefte gevoeld werd te komen tot op richting van huwelijksbureaux gegrond vest op katholieke beginselen- In de drie jaren dat rector Vester aan dit bureau in Leiden is werkzaam geweest, heeft hij reeds 1600 gevallen te behandelen gekre gen. Uiteraard waren dit de moeilijkste gevallen en desondanks zijn et' vele tot een gelukkige oplossing gebracht. Aan het huwelijksbureau zijn behalve een priester en arts nog een hele staf van medewerkers verbonden als psychiater, psycholoog, gynaecoloog en een advo caat. Gedacht wordt, binnen afzienbare tijd. een psychiatrisch geschoold maat schappelijk werkster aan te stellen. Het doel van de huwelijksbureaux is o.a. de moeilijkheden -reeds vóór het. huwelijk te verbeteren- Was dit in vele gevallen ge beurd, veel leed en ellende zouden voor- om te komen tot een geestelijk en licha melijk onderzoek vóór het huwelijk. Aan deskundige voorlichting is, zoals talloze malen blijkt mede door de veranderde tijdsomstandigheden, grote behoefte. Be halve het oplossen van moeilijkheden voor en in het huwelijk hebben de hu welijksbureaux ook de taak door des kundige voorlichting de huwenden of gerhuwden een positieve levenshouding bij te brengen. Als verplichte debaters traden op de heer A. R. van der Heijden en mej- J. van Niekerk. Hierbij kwamen nog enkele zeer interessante kwesties naar voren, o-in. de financiële grondslagen van deze bureaux. Over deze laatste kwestie doel de rector Vester mee, dat, aangezien alle adviezen gratis gegeven worden en de katholieke bureaux in tegenstelling met andere geen rijkssubsidie krijgen de katholieke emancipatie is nog niet zo ver elke parochie per parochiaan en per jaar een halve cent bedraagt. aan de woningen toegebracht, een reden om te zeggen dat het boomkwekers-cen- trum er naar omstandigheden goed is af gekomen. SCHEEPVAART In de nacht van Maandag op Dinsdag j.l. zijn v.a. 2-6 uur niet minder dan 120 klei nere motorvaartuigen de hefbrug gepas- seei'd. Voor deze vaartuigen moest de brug voortdui'end omhoog worden gebracht, de vaartuigen, bestemd voor hulpverlening, voeren alle met staande mast. G.D.S.-NIEUVVS. De gymnastiekwedstrijden van de R. K. Sportvereniging G.D.S., welke gehouden zouden worden op Vrijdag 6 en Zaterdag 7 Februari a.s.. gaan in verband met de grote ramp, welke ons vaderland heeft getroffen, niet dooi'. De lessen gaan nu door op Vrijdag en Zaterdag op de gewone uren. Het ligt in de bedoeling de uitvoe ring nu te houden als zomer-uitvoering' in de maand Juni a.s. VOOR DE SLACHTOFFERS De eerste geldinzameling ten bate van de slachtoffers van de watersnood heeft in Boskoop opgebracht de som van 26.000. Dit is bijna 3.— per inwoner en ruim f 10.per gezin. Aangezien nog meerdere giften worden verwacht rekent men er op dat het bedrag van 30.000 zal worden bereikt. Bovendien zullen enkele bedrij ven, wanneer de levering van electriciteit weer normaal kan geschieden, enkele avonden overwerk verrichten en de op brengst daarvan eveneens aan het Nat. Rampenfonds afdragen. LEDENVERGADERING „ORANJE VERENIGING BOSKOOP" UITGESTELD De Oranjever. „Boskoop" kwam in le denvergadering bijeen. Alvorens de voor zitter, de heer P. J. Kooy, het openings woord wilde spreken, vroeg hij de mening der vergadering, of deze met het oog op de droeve gebeurtenissen in Nederland, al of niet moest doorgaan. Aangezien het me-, rendeel der aanwezigen het tijdstip niet geschikt achtten om over gehouden, en eventuele komende feestelijkheden te spre ken, werd de vergadering tot een nader te bepalen datum uitgesteld. Hierna stel de het bestuur voor om namens de Oran jever. Boskoop een bedrag van 100.— over te maken aan het Nat. Rampenfonds. Dit voorstel werd met algemené stemmen aangenomen. BOSKOOP NA DE STORM De stormschade in de Boskoopse kwe kerijen is bij nader inzicht groter dan oorspronkelijk was gedacht. Verschillende kassen en bakken hebben het moeten ont gelden, terwijl een aantal horren en ander latwerk werd vernield. De op het veld staande gewassen hebben ogenschijnlijk weinig geleden, hoewel eerst later defini tief kan worden vastgesteld wat de ge volgen van de storm zijn. Dit betreft in de eerste plaats de coniferen, eerst na ge ruime tijd zal kunnen worden vastgesteld welke invloed het door de Westenwind BERGAMBACHT BRACHT MEER DAN 6PER INWONER OP Do berichten over de gulheid waarmee de Nederlandse bevolking ook financieel tracht de nood der slachtoffers te leni gen blijven aanhouden. Zo ontvingen wy de melding dat in Bergambacht in de ge troffen Krimpenerwaard, door de 3900 inwoners ruim 25.000,byeen is ge bracht. Dit is dus meer dan 6,per inwoner. aangevoerde „zout" op de coniferen heeft komen zijn. Het is daarom, dat van ka- gehad. Behoudens enkele uitzonderingen tholieke zijde propaganda gevoerd wordt is er in Boskoop geen belangrijke schade HULPACTIE AAN DE GETEISTERDE GEBIEDEN. Ook hier viert de hulpvaardigheid e naastenliefde hoogtij. Nadat reeds Zondag j.l. door burgemeester Arke bij bekken slag aan de bevolking kenbaar was ge maakt, dat in Ouderkerk hulpverlening nodig was en zij, die geschikt hiervoor waren, zich konden aanmelden, was reeds le drie uur in de namiddag een kleine honderd man gereed met schoppen enz. om de helpende hand te bieden. Door voor dit doel afgestane bussen en auto's werd de tocht aanvaard en de mensen hebben in Ouderkerk gewerkt om het gevaar wel licht ook voor de omgeving van Oudewa ter te keren en met succes. De aclie werd des Maandags reeds uitgebreid en onder auspiciën van burgemeester Arke en de gemeente-secretaris den Boer werden be reidvaardige mensen gevonden, die bij de mensen huis aan huis alle mogelijke goe deren gingen ophalen. Menig, keer moest de hen volgende bestelauto geledigd wor den in het patronaat of het vroegere ma gazijn de Zon in de Leeuweringerstraat, alvorens men verder kon gaan met de op haling der goederen. Zeer veel, n.l. voor een waarde van circa 30.000. is door deze mensen, die onder toezicht van de gezamenlijke middenstand de goederen ophaalden. bljeen gebracht. Maandagavond gaf de firma G. Knotters, radiohandel, in „Oudewater Vooruit", voor -allen die er belang in stelden, een televisie-uitzending. Ruim tweehonderd belangstellenden vul den de zaal. Burgemeester Arke sprak naar aanleiding van de ramp die ons land heeft getroffen, een inleidend woord en wekte allen op, datgene le doen waartoe men in staat was en zodoende deze grote nood te lenigen. Op deze avond werd nog ruim f 60.— bijeengebracht voor de ge teisterde gebieden. SCHAAKNIEUWS. Het eerste tiental van de schaakclub „Kijk Uit" alhier, speelde in Zeist tegen Zeist II. Deze wedstrijd werd door „Kijk Uit" met niet minder dan 8—2 gewonnen. De persoonlijke uitslagen zijn als volgt E. Otte—D. Hagoort 0—1, E. v. d. Ende— J. J. Deurwaarder ióVa, C. van Ingcn Ph. Vermeulen yA— Va. G. v. d. Haar—Dr J. J. Hoving 'A—Vs, H. Raat—J. Hagoort 0—1, J. Toebis—D. Drost 0—1, Ds C. Kra mer—A. Heij V6—Va. H. R. Mieedema—Dr v. d. Burger 0—1, W. Buitelaan—H. Hogendoorn 0—1, P. de Groot—D. Bleijen- berg 01. IEDERE AVOND ROZENKRANS BIJ „MARIA VAN HAASTRECHT" Iedere avond om 7 uur zal in de pa rochiekerk te Haastrecht de rozenkrans worden gebeden voor de bedreigden door de watersnood. Aanbeveling overbodig. ,,'T IS EEN SCHANDAAL GENERAAL!" De R.K. Middenstandsvereniging afd. Haastrecht organiseerde in het R.K. Ver enigingsgebouw een ontspanningsavond voor haar leden en hun dames, huisgeno ten en introducé's. Wegens ziekte van en kele spelers van de R.K. Dilettantenclub verleende de R.K. Toneelvereniging „Ta- venu", eveneens uit Gouda haar medewer king met de opvoering van de klucht ,,'t Is een schandaal, generaal", een klucht van de hand van Maarten van Vugt. De avond werd geopend door de voor zitter van de R.K. Middenstandsvereni ging, de heer L. Nimpen, die de huidige sociale toestand van de middenstander be sprak. De middenstander is. aldus spr., op het ogenblik de man, die de klappen krijgt, die zich m.a.w. tussen de hamer en hel aambeeld bevindt. Er moet alles in het werk gesteld worden om hierin ver andering te brengen. Het zou ver schrikkelijk zijn, zei spreker, als een middenstander, die met de meeste .ijver voor zijn zaak heeft gestre den, nu na b.v. 20 jaar, deze wegens finan ciële noden ziet worden afgebroken. Spr. wilde niet pessimistisch worden en gaf vervolgens „Tavenu" de gelegenheid haar kunnen te tonen. De vertolking was keurig verzorgd, even als het speeltempo. Tijdens de pauze werd nog een speldjes- collecte gehouden ten bate van „Santos", welke 38,79 opbracht. AANBESTEDING Dinsdagmorgen vond ten gemeentehuize de aanbesteding plaats van de aanleg van straten met rioleringen en bijkomende werken voor de bomvrijpmaklng van ter reinen nabij de Sniepweg. Er waren-14 inschrijvers. De laagste waren de fa. H. Rienstra uit Rotterdam voor 115.700 en de fa. Koster en de Rooij voor 115.750. Hoogste inschrijvers waren S. Tromp uit Alphen a'd Rijn voor 131.000 en P. v. d. Dool uit Ammerstol voor 165.000. VOOR DE NOODGEBIEDEN ƒ23 MILLE De voorlopige opbrengst van de huis- aan-huis inzameling voor de geteisterde gebieden bracht in deze gemeente op 11.469,15. Door enkele fabrieken werd een bedrag van 11.700,— beschikbaar ge steld, zdat de totale voorlopige opbrengst 23.169,15 bedraagt. De actie duurt nog voort. Giften kunnen afgegeven worden bij notaris van der Most of overgeschreven worden op de postrekening nr. 109770 t.n.v. de. notaris.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1