Haagse radio-amateur REDT tientallen mensenlevens Stevig steunpunt in de hulpverlening Sjors de Bruin zendt en ontvangt „PA nul YG blijft de hele nacht open voor traffic uit de noodgebieden Werving vrijwilligers B.B. begint 31 Maart HOUTRUSTHAL Woensdag 4 Februari 1953 7 (Van een onzer verslaggevers) „Hier PA nul YG, PA nul YG, PA nul YG in Den Haag, open voor traffic uit de noodgebieden, open voor traffic uit de noodgebieden, open voor ra dioverkeer met de noodgebieden „Hallo PA nul YG, PA nul YG, hier radiopost Bergen op Zoom, bericht van de burgemeester van Zierikzee, vraagt direct hulp van helicopters, vraagt direct helicopters, is dat o.k.?" „Hier PA nul YG, PA nul YG, dat is o.k., er wordt aan gewerkt." „Hier vliegbasis Woensdrecht, hier vliegbasis Woensdrecht, voor radio- post Bergen op Zoom, hoorden Uw bericht, helicopters zojuist vertrokken." „Hier Bergen op Zoom voor PA nul YG, helicopters voor Zierikzee vlie gen hier al over, vliegen hier al over" „PA nul YG, PA nul YG, bedankt en sluiten voor Bergen op Zoom, hier PA nul YG, open voor traffic uit de noodgebieden." dan de kamer binnen met een kop warme soep en verdwijnt dan weer, Deze radio-dialoog had u gisteren kunnen horen op de 80-meter band van uw radiotoestel. Op deze golf lengte, het domein van de Neder landse radio-amateurs, worden thans tientallen zendertjes zo intensief mogelijk gebruikt, die alle gericht zijn op één punt. En hier is het, in een hoekje van een huiskamer op de eerste étage van de Haagse Valken- boslaan, waar sinds Zondagmiddag een dodelijk vermoeide Sjors de Bruin tientallen mensenlevens zit te redden. Zijn moeder sluipt nu en Rijswijk hielp Voorne Naast de snelle hulp die de Rijs- wijkse vrijwilligers Zondag en Maan dag op Voorne en Putten boden, kon den er bovendien zowel Maandag als Dinsdag nog 40 vrachtwagens naar het bedreigde gebied worden gediri geerd. Het staat nu, volgens Rijks waterstaat en de burgemeesters van Voorne, wel vast, dat het behoud van Voorne ten Westen van het kanaal in belangrijke mate aan de snelle hulp van Rijswijk te danken is. Indien nodig kunnen er in Rijs wijk haast 2000 evacué's worden on dergebracht bij particulieren. Tot vannacht half een toe bleven de aan biedingen der Rijswijkse burgers bij evacuatiedienst binnenkomen. Thans is de evacuatiedienst geheel gereed om de getroffenen zo gauw deze arriveren, snel te verwerken. Men verwacht dit met de hulp van de plaatselijke afdelingen van Ü.V.V. Rode Kruis, E.H.B.O.. padvinderij enz. te kunnen opvangen. RIJSWIJK GEEFT ƒ2500 AAN RAMPENFONDS De Raad van Rijswijk is in ver band met de noodtoestand in West- en Zuid-Nederland in bui tengewone vergadering bijeen ge weest. De voorzitter deed namens zijn college-genoten het voorstel 2500 uit de gemeentekas beschik baar te stellen ter leniging van de nood in de ondergelopen gebieden, een voorstel, waarmee het hoeft geen betoog de Raad zich gaarne verenigde. VOORBURG Spoedvergadering Raad De gemeenteraad van Voorburg is gisteravond in een spoedvergade ring bijeengekomen in verband met de hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnood. De burgemees ter, dr J. W. Noteboom gaf een kort overzicht van de verschillende acti viteiten, welke reeds van de eerste dag af zijn verricht. Zo zijn op Zondag j.l. auto's van de technische dienst uitgerust en gedirigeerd naar Lopikerwaard en de Krimpen er- waard. Onmiddellijk is begonnen met de voorbereidingen voor de kleding- en geldinzameling, de huis vesting van geëvacueerden, voor welk doel Huize „Midden-burg" in middels reeds is ingericht als ont vangstcentrum. Het voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van een voorlopig crediet ad 10.000.^- voor de verzorging van de evacué's werd z.h.st. aanvaard, terwijl voorts werd besloten een gemeente in het rampgebied te adopteren. Aanvan kelijk lag het in het voornemen de gemeente Stellendam te adopteren, doch gebleken is, dat zulks reeds is geschied door Urk. De nestor van de Raad, de heer Van der S ij d e (VVD) bracht na mens de raad dank aan het college voor de getroffen maatregelen en zegde alle steun toe. Op zijn initia tief werd besloten het presentie geld voor deze vergadering ter be schikking te stellen van het Natio naal Rampenfonds. Beide sprekers werden door de raad en het publiek staande aangehoord. Voorburg aangekomen Tal van Voorburgse adressen staan in geschreven in het register van het ont vangstcentrum voor evacué's „Midden- burg". Uit Rotterdam was gisteren reeds bericht gekomen dat een eerste groep van vijftig evacué's in aantocht was. Deze zijn echter nog niet gearriveerd. Uit Rotterdam is nu echter meegedeeld dat. alsnog evacué's naar Voorburg ge zonden zullen worden. want deze kamer is niet meer van haar alleen. Die kamer is het red dingsbaken van Nederland in nood geworden, en dat dank zij het zend en ontvangsttoestel, dat deze jonge radio-amateur in 1949 bouwde. Hij is een der leden van een groep je Haagse radio-amateurs, die sinds een jaar een soort vrijwillige radio dienst van het Rode Kruis hebben gevormd, als de nood aan de man mocht komen. Die nood kwam aan de man, het ploegje amateurs ver trok ijlings naar Rotterdam, waar het nu goede diensten bewijst, maar De Bruin bleef in zijn kamer, als hoofdpost PA nul YG in het radio netwerk, dat thans tot diep in de meest bedreigde gebieden reikt. Wij hebben gisteren enige uren zwijgend in een hoekje van dit ka mertje gezeten. Naast de zender staat een telefoon: de verbindings schakel van de radio met hoofd kwartieren als Rode Kruis. Provin ciale Griffie, Regeringsvoorlichtings dienst en dus de radionieuwsdienst. De man, die dit werk coördineert is de chef van de bijzondere radio dienst van de PTT. de heer Van Schendel. Onmiddellijk heeft hij met zijn dienst de leiding genomen van het net dat thans radioposten heeft in Alblasserdam. Dordrecht. Rotterdam, Bergen op Zoom, Zierik zee, Middelburg. St. Janssteen, Breda en Raamsdonksveer. Deze posten hebben weer contact met zwakkere zenders, die nog dieper in de nood gebieden opereren. Soms zijn het scheepszenders, aan boord van vissersvaartuigen of zelfs plezierjachten, soms ook kleine ge- improviseerde zendertjes die in auto's zijn gemonteerd om zover mogelijk te kunnen doordringen. Ontroerend zijn die ijle stemmen, die in deze warme kamer doordrin gen midden uit de kou en de el lende, waar ze klinken. Met bewondering spreken zo wel De Bruin als Van Schendel over het werk dat de amateurs en be roepsmensen daar verrichten. Dat doen ze in het bijzonder over de prestaties, die een onbekend man zit te verrichten aan boord van een jacht dat luistert naar de naam „May Be". Zondagmiddag vertrok dit schip uit de haven van Hellevoetsluis en sindsdien duikt het steeds op bij de plaatsen waar de nood het hoogst is. Dan geeft dat ijle zendertje tal loze oproepen door van vertwijfelde burgemeesters, die om redding van mensenlevens of kleding en voedsel vragen. Binnen enkele minuten al klinken deze oproepen door in on ze huiskamers, dank zij het radio net van De Bruin en zijn collega amateurs. Het is jammer, dat hun 80 meterband niet vrij is van on nodige storingen: Plotseling begint een Duitser een keihard gesprek over koetjes en kalfjes met een Noor. Verbeten buigt de Bruin het hoofd tot in de ontvanger, en kijkt verlicht op als een andere Duitser het gesprek onderbreekt met een scherpe terecht wijzing: „Bitte Bleibe weg von dieser Welle, Es ist eine Hollandische Not- welle." Zelfs klinkt even later gramo- foonmuziek. Een clandestiene aether- piraat? Dan komt een vriend de kamer binnen, om onze amateur even af te lossen. Hü is sinds vanmorgen nau welyks van zijn stoel geweest en over een kwartier zal hij er wèèr zit ten: „Hier PA nul YG, PA nul YG. blijft de hele nacht open voor traffie uit de noodgebieden Voorstelling ten bate van Rampenfonds Geheel ten bate van het Nationaal Rampenfonds geeft de toneelgroep van het Nederlands Lyceum op Vrij dag 6 Februari in de Kurzaal een voorstelling met het stuk „Kleine kinderen worden groot". Plaatsbewij zen a 3,kunnen van 8.30—17 uur telefonisch worden besproken onder tel. 11.22.79. Toneel voor hulpverlening Het batig saldo van de toneeluit voering van het T.O.V.-toneel te 's-Gravenhage op Zaterdag 7 Februa ri a.s. zal ten goede komen aan de hulpverlening der slachtoffers. Het T.O.V.-toneel brengt ten tonele een mysterie ,Als de klok waarschuwt.. in gebouw „Padro" te Scheveningen. CJMV opgeroepen voor collecte op Donderdag Alle CJMV-ers van 16 jaar en ouder wordt verzocht zich ogen blikkelijk te melden aan de be kende adressen voor de collecte op 5 Februari. Hiernaast wordt deze leden verzocht kleding en dekens in eigen gezin en bij vrienden en familieleden op te halen en te be zorgen aan de C.J.M.V.-geböuwen Keizerstraat 58 en Prinsegracht 4. Op dit ogenblik is een huis aan huis inzameling nog niet gewenst. Indien nodig volgt hier t.z.t. een nadere mededeling. Wielrijdster botst tegen passerende auto Toen de 20-jarige wielrijdster F. F. W. gisteren op de Rijswijkseweg even naar links uitweek werd zij geraakt door een juist passerende vrachtauto. Met vermoedelijk een hersenschudding is zij naar het zie kenhuis aan de Zuidwal gebracht. Van bromfiets gevallen Doordat hij plotseling onwel werd viel de 62-jarige A. de V. gisteren in de Lekstraat van zijn bromfiets. Hij is met 'n hersenschudding opge nomen in het ziekenhuis aan het Westeinde. Wassenaar kreeg al enkele evacué's De school aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat is nog school, maar op een eerste sein van de Prov. Evacuatie-commissaris is 't gebouw in vier uur getransformeerd in een goed geoutilleerd ontvangstcentrum voor vluchtelingen, waar voor laat in de avond komenden zelfs gele genheid tot overnachten aanwezig is. Ook in Wassenaar zijn veel aan biedingen gedaan om onderdak te verlenen. Helaas betreft het voor de grote meerderheid adressen, waar één (of twee) kinderen ofwel een echtpaar onderdak gebracht kunnen worden. Verhoudingsgewijs zijn er in Wassenaar te weinig fa milies. die een gezin met kinderen op kunnen nemen. Bij grote gezin nen kan men grotere kinderen wel elders in de nabijheid van de ouders onder brengen, maar verder wil men alleen in uiterste noodzaak gezin splitsen. In Wassenaar zijn intussen al ..tientallen evacué's. die op eigen gelegenheid in de gemeen te arriveerden, ondergebracht. Ver schillende hunner hebben de eerste nacht in een padvindershuis door gebracht. Jubileumviering burge meester uitgesteld In verband met de nationale ramp, die ons land getroffen heeft, is de viering van het zilveren ambtsjubileum van burgemeester dr S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen, welke viering a.s. Za terdag zou plaats hebben, voorlopig voor onbepaalde tijd uitgesteld. Opzetjes' voor Hoge Raad Advocaat-generaal concludeert tot verwerping beroep DEN HAAG. De advocaat- generaal bij de Hoge Raad, prof. Langemeijer, heeft Dinsdag ge concludeerd tot verwerping van het beroep van een aannemer, die door het Gerechtshof te Amster dam was veroordeeld voor het bij aanbesteding van een tehuis voor bejaarden te Mijdrecht toegepaste opzetsysteem. Naar de mening van prof. Langemeijer heeft het Amsterdamse Hof terecht uit de feiten de conclusie getrokken, dat deze wijze van prijsvorming strij dig was met het algemeen belang. Tentoonstelling „De zingende zolder" Tijdens de pauze van 't 6e „negen- stuivers-concert" op Vrijdag 6 Fe bruari a.s. wordt in het kunstcentrum Mallemolen 55/61 een schilderijen tentoonstelling geopend van B. Ph. van Romondt. Deze tentoonstelling zal tot en met 20 Maart geopend blij ven en is behalve op de concer ten Woensdags- en Zaterdagmid dags van 2 tot 5 uur gratis te be zichtigen. OOL/TGENSPLAAT: een vernielde dijk, die toch nog beschutting gaf aan honderd huisjes, waarin twee duizend mensen de veiligheid hadden gezocht, ook al stond het water in de woonkamers en stroomde het vrijelijk door de straat. (Foto Hofland) Dr Ten Kate overleden Na een ernstige ziekte is gisteren 44 jaar oud overleden dr J. ten Kate, chirurg in onze stad. Met dr Ten Kate daait een medicus van internationale vermaardheid, van wie nog veel venvacbt mocht wor den, ten grave, Dr Ten Kate, die op 12 Maart 1908 in Maasland is geboren, heeft in verschillende buitenlandse tijdschrif ten op medisch gebied tal van bij dragen geleverd, juist was hij bezig aan de verzorging van een nieuw handboek voor chirurgie. Dr Ten Kate was een man, die op medisch terrein allerlei initiatieven ont plooid heeft en zich in het bijzon der interesseerde voor chirurgische behandeling van kinderen. In onze stad mocht dr Ten Kate zich in een uitgebreide practijk verheugen en zijn heengaan zal door velen wor den betreurd. Dr Ten Kate is eerst in het gemeente ziekenhuis ver pleegd maar later naar de Ursula- klinieg overgebracht, waar hij een ernstige hersenoperatie moest on dergaan, welke echter geen herstel heeft gebracht. De begrafenis is Vrijdagmorgen om 11 uur op Oud Eik en Duinen. Meisje aangereden tijdens het oversteken Met een hersenschudding is gis termiddag in het ziekenhuis Bro- novo het veertienjarig meisje A. v. O. van de Laakkade opgenomen. Het kind was öp een onvoorzichtige manier de Bezuidenhoutseweg over gestoken en toen aangereden door een personenauto. Een week voor roekeloze autobestuurder Het Haagse Gerechthof beves tigde vanmorgen het vonnis van een week gevangenisstraf en twee jaar ontzetting uit de rijbevoegd heid. dat de Rotterdamse Politie rechter had opgelegd aan de 68- jarige Hagenaar L. H. L. wegens dood door schuld. L. heeft in Augustus van het vorig jaar bij Oudewater met zijn auto een voor hem liggende trai ler zo onvoorzichtig ingehaald, dat hij in botsing kwam met een mo torrijder, die door dit ongeluk overleed. De procureur-generaal had drie weken gevangenisstraf en twee jaar ontzetting geëist. Examens Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagden, voor het doctoraal examen Ned. recht J. H. Koeleman, S. K. Mar tens en mej. A. R. Brouwer, te Den Haag. Voor het vrij doctoraal examen Ned. recht M. v. d. Stoel, Den Haag. Burgemeester Schokking installeert breed samengestelde commissie In de oude raadzaal in het stadhuis aan de Groenmarkt heeft burge meester Schokking gisteravond de plaatselijke commissie Bescherming Bevolking geïnstalleerd. De burgemeester vestigde er de aandacht op, dat in deze t\jd wel is gebleken, dat een dergelijk beschermingsapparaat onont beerlijk is. De plaatselijke overheid is machteloos een dergelijke taak goed. te volvoeren als zij niet de steun en medewerking heeft van de burgerij. Hoe moeilijk het werk van de commissie ook zijn zal, de burgemeester vertrouwt dat de ca. 15000 vrijwilligers, die Den Haag moet leveren, er zullen komen. Op 31 Maart zal met de werving worden begonnen. De voorzitter van de commissie, de heer N. B. M. Vierhout, voorzitter van het hoofdbestuur van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming haalde de woorden van veldmaarschalk; Montgomery aan, dat de dien'st welke de gewone burger doet even belangrijk is als die van de mili tair. Als het thuisfront niet hecht is en moreel goed. dan vechten de militairen voor een verloren zaak. Nadat de leden met elkaar kennis hadden gemaakt, werden drie sub commissies gevormd: n.l. wijk- en blokbescherming, organisatie, en propaganda: daar neven is een da gelijks bestuur ingesteld. De commissie bestaat uit de volgende personen: N. B. M. Vierhout, voorzitter, mevr. E. v. d. Bosch—de Jong. presiden te afd. Den Haag federatie V.V.H.. vice- voorzitster; leden: dr. H. ten Bokkel Huinink, namens interkerkelijk overleg, mevr. mr. E. van BestBoekelman en mevr. B. RasHeeroma federatie V.V.H. W. Boer, Haagse sportorganisatie, J. M. Deierkauf en D v. d. Weide, georgani seerd jeugdwerk. Jac Dubbeldam. Haag se Ghr. Besturenbond. A. P. J. Duynstee, P. J. A. Mesker vierde gouden jubileum De heer P. J. A. Mesker, direc teur van magazijn Nederland, js door het personeel gehuldigd ter ge legenheid van zijn gouden bedrijfs- jubileum. Het oudste personeelslid, de heer D. Voogd uit Haarlem over handigde hem namens allen een ge schenk bestaande uit glas en kristal. Later op de dag recipieerde de heer Mesker in Seinpost te midden van een zee van bloemen en een groot aantal vrienden, relaties en vertegen woordigers van verwante bedrijven. Tijdens een diner, waaraan de direc tie, de commissarissen en de chefs met hun dames aanzaten, bood mr D. v. d. Oever namens directie en commissarissen aan Afgaans kleed aan de jubilaris aan. Big Bill Broonzy komt bij Haagse Jazzclub Op Vrijdag 6 Februari zal de ne ger-zanger-gitarist Big Bill Broonzy optreden op een speciale clubavond van de Haagse Jazz club in „Die Haghe". Verder speelt op deze bij eenkomst de Down Town Jazzband van Roefie Hueting. De „Crescendo" bracht ook een aantal zieken en gewonden, die lange tijd in Stavenisse hadden gelegen, naar Rotterdam. Ambu lances zorgden voor verder transport Kruispunt Joz. Israelslaan- Boorlaan De A.N.W.B. heeft de gemeente Den Haag voorgesetld de Jozef Is- raelslaan bij de Boorlaan als voor rangskruispunt aan te wijzen, daar de Jozef Israelslaan op dit punt door de weggebruikers veel belangrijker wordt beschouwd dan de Boorlaan. (Van een onzer verslaggevers) IN de tweede Hout- rusthal wordt 's nachts het licht niet fedoofd en nog nooit eeft er zo'n bedrij vigheid geheerst in de ze hal waar anders tentoonstellingen wor den gehouden en wordt getennist. Daar liggen thans onafzienbare sta pels goederen op ta fels en zo maar op de grond. En schier ein deloos houdt de stroom van goederen aan. Duizenden en dui zenden Hagenaars ko- ,men naar Houtrust om kleding, schoeisel, pot ten en pannen, matras sen en dekens af te leveren voor die tal loze mensen die van alles zijn beroofd. Maar ook de hulp van mensen die zich hier willen inzetten om al die bergen goederen te sorteren en te ver zenden is enorm, aldus deelde ons iemand van het Rode Kruis mede. Hoewel er zeer veel handen kunnen wor den gebruikt omdat de verzending dag en nacht voortgaat heeft men lang niet alle aan biedingen kunnen ac cepteren. Grote instel lingen. zoals Vroom en Dreesmann, de KLM, de Bijenkorf, en tal rijke verenigingen heb ben personeël en leden ter beschikking steld. Gisteren zijn veertig grote vracht wagens vertrokken in allerlei richtingen. De bestemming bepaalt de intendance van het Rode Kruis. Er wordt hier in ploegen ge werkt, maar er zijn mensen die 's ochtends om 5 uur naar huis gaan en om 8 uur al weer present zijn. Het Rode Kruis kan nauwelijks zijn waar dering en dank onder woorden brengen voor al hetgene wat in Houtrust wordt ver richt. „Het is overweldi gend", aldus onze zegs man. Daarom zei ik van harte: „O ja, ratten of eekhoorns. Die kunnen een afgrijselijk lawaai maken en het klinkt altijd luider als het stil is in huis." Ik besloot Dons, de keukenmeid, d.t beneden sliep, over te halen, morgenochtend vóór alles met mij mee te gaan naar de zolder voor een onderzoek. Mevrouw Ballinger was aan het voeteneind van het bed gaan zit ten, ze klemde haar vingers om de stijl. Er viel een pijnlijke stilte en toen zei ik flink: „Nu welterusten me vrouw Ballinger. ik hoop dat u goed zult slapen." Zij scheen me niet te horen en ik ging naar de deur Toen ik 'e druk greep.ging ze rechtop zitten en riep scherp: „Wacht even, kom terug." Ik keerde mét tegenzin om en bonden?" vroeg ze langzaam. Ik zei van niet en verzuimde er bij te voegen, dat ik het niet wil de horen. Ze pakte de mahoniehouten bed- destijl nog steviger vast. „Het gebeurde precies honderd jaar geleden. Edward Ballinger hij was over de negentig woonde hier alleen met enige be dienden. Op een dag ging hij niemand weet waarom naar de zolder en toen hij daar boven was viel hij van een stoel en brak zijn been. Waarschijnlijk heeft hij wel om hulp geroepen, maar hij kon niet zo luid schreeuwen, dat men hem hoorde. Hü heeft er enige uren ge legen voor ze hem vonden. Een dienstmeisje hoorde hem toevallig, toen hij probeerde zich over de vloer naar de trap te slepen. Zij riep de andere bedienden, zij droegen hem naar beneden en leg- stond een paar meter van haar den. hem in bed Maar toen de dok- vandaan, in een houding van res- ter kwam zei deze, dat hij al dool pectvol ongeduld. Zij keek recht was. Ik weet niet in welke kamer omhoog. „He* waren geen ratten hij is gestorven, ik wilde, dat ik en dat weet jij evengoed als ik. het wist. Het zou zelfs in deze ka- Het was de oude man." mer geweest kunnen zijn." Ik voelde mijn haar recht over- Zij loerde angstig om zich heen eind gaan staan en ik moest twee en ik zei vlug: „Och kom, dat doet keer slikken voor ik hol vroeg: er echt niet veel toe. Waarschijn „Welke oude man' Zij keerde haar gezicht naar me toe en keek me een ogenblik vreemd aan. Ik vermande mij en dacht er aan, dat zij altijd naar goedkope waarzegsters ging en ho- lijk heeft U van Uw leven al ir heel wat kamers geslapen, waar iemand in is gestorven." „Ja maar een normale dood. Dat is anders. „De bediender dekten hem toe roscopen liet trekken. Zij was zeer met een laken en lieten hem lig- bijgelovig. gen maar toen ze de begrafenis- „Heb je nooit de geschiedenis ondernemer de volgende morgen gehoord, die aan dit huis is ver- vroeg binnenlieten, ontdekten zü tot hun afgrijzen, dat de oude man op de grond lag aan de andere kant van de kamer. Zij lieten de dokter komen, maar die zei weer, dat hij dood was en bezwoer dat hij de eerste keer ook al overleden was." Ze zweeg en ik schoof ongemak kelijk heen en weer. „Die dokter wilde waarschijnlijk zijn figuur redden", zei ik vlak. Ze haalde haar schouders op. „In ieder geval zegt het verhaal dat er een Ballinger een dodelijk on geluk zal overkomen, telkens als er een slepend geluid op de zolder vloer is. En als er niet tot aan de begrafenis bij het lijk wordt ge waakt, zal het lopen." „Lopen?" „Lopen", herhaalde ze flink. „Waar?" vroeg ik en voelde me dwaas. Ze werd weer wat normaler. „Hoe kan ik dat weten?" antwoord de ze korzelig. „Het loopt, dat is alles. Je kunt nu beter naar bed gaan. Ik sluit mün deur af en ik zou jou aanra den hetzelfde te doen. Welterus ten." Ik ging weg en vroeg me wazig af, wat een gesloten deur kan uit richten tegen een spook van hon derd jaar oud. De absurditeit ervan knapte mp een beetje op. Ik stond in de hall en keek even onzeker in de duisternis om mij heen. Ik wilde snel mijn kamer binnenslippen en de deur sluiten, maar ik was gewend, iedere avond al? mevrouw Ballinger naar bed was. nog wat eten voor mezelf in de keuken klaar te maken. En ik vond het pure kinderachtigheid loe te geven. Ik rechtte mijn schouders en ging naar de keuken. Ik draaide alle lichten aan. maakte zoveel mo gelijk lawaai en trachtte er niet aan te denken, hoe griezelig het zou ziin. als er een oude man zou ko men binnenschuiven door de deur van de bijkeuken. Ik at mijn souper snel en maakte mezelf wijs dat het van de honger was. Toen ik de paar schalen om- waste. bleef ik stokstijf staan, want ik hoorde onmiskenbaar lawaai aan de voorkant van het huis. Ik hoorde zeer beslist, voorzichti ge voetstappen de trap afdalen, de hal oversteken en toen werd de deur geopend en weer gesloten met een flauwe klik. HOOFDSTUK 2 De moed zonk me in mijn schoe nen. Ik liet de vaat de vaat, holde naar boven en sloot me op in mijn kamer. Ik zat op mijn bed en stelde mij een oude, oude man voor met een gebroken been, die de trap af wandelde en de voordeur uitging. Het was zo zot, dat ik er om moest lachen, maar ik vond mijn eigen gelach niet al te hartelijk, waar voor ik mezelf een flink standje gaf en in bed kroop. De zon, die de volgende morgen door mijn raam naar binnen scheen, overtuigde me er half van, dat ik me dat rustige verlaten van het huis slechts had verbeeld. Ik ver telde het mevrouw Ballinger. maar die zei alleen: „Onzin. Je was ze nuwachtig door die geluiden op zol der." Zolang de zon bleef schijnen geloofde ik haar. maar bij het val len van de avond voelde ik me weer onbehaaglijk. Die week was er een hoop werk te doen. Het huis moest een beetje worden schoongemaakt. Ik maakte me niet druk om achter de oude piano of in andere donkere hoeken te komen, maar Doris en ik pro beerden de zichtbare delen wat op te poetsen. Doris werd uitgestuurd om een dennetje om te hakken en mij werd opgedragen, wat goed kope cadeautjes te kopen, die ik met zorg probeerde te kiezen, ten einde ze er wat duurdpr uit te la ten zien. Mevrouw Ballinger wilde als versiering voor de boom alleen wat slingers rijgen van gepofte mais, maar ik zei haar. dat juist nu de gepofte mais erg duur was en men veel goedkoper uitkwam door versiering in een bazar te kopen. (Wordt vervolgd.) Alg. Kath Werkgeversver.. N. Fros, Ver. van Industriëlen en Handelanren „De Laakhaven". J. A. Geleynse. Ohr. Werk geversclub jhr. mr. G. Th. Gevers Dey- noot. Sociale Raad D. D. de Gunst en Jos Giezeman. Kath. Nat. Bond E.H.B.O. resp afd. Den Haag en Loosduinen, J. H, A. K. Gualtherie van Weezel. hoofd commissaris van politic. L. A. Hartman. Stichting Sociale Wijkcentra, dr. Ed. Hoelen, Kon. Ned. Mij. Bevordering Ge neeskunst, R. A. J. baron van Ittersum. en A. C Toet. Nat. Inst. Steun Wettig Gezag, D. J. de Jonge en J. L. de Ru, Federatie Haagse Journalisten. F. Lem, Kath. Middenstands Vereniging. W. A. Metman, Kamer van Koophandel dr. G. Neefjes dekenaat Den Haag, K. J. Nieu- kerke. Middenstandsvereniglng, J. P. J. Olivier, E.H.B.O., J. W. Oltmans. Alg. Middenstandsver., H. J. Oosterhuis, Oranje Kruis. E. A. Pieters. Haagse Kring van Werkgevers, H. Pietersen. E.H.B.O. afd. Loosduinen, mej. S. C. Plantenga en W. P. van Veen. Rode Kruis. J. Rensen hoofdbureau voorlich ting gemeente. H. Richie, commissie overleg wijkverenigingen. mr. H. van Riel, Ned. Ver. Luchtbescherming, J. C. Siemerink, N.V.V., C. Schungel, commis sie Loosduinen, P. A. Schwippert, briga de redding van drenkelingen. B. Tanja, Ver. Chr. Handeldrijvende in Industriële Middenstand, rr.r. L. Tielenius Kruyt- hoff. Stichting B.B.B., J. Vooys. stich ting Scheveningen, N. F. A. Vughts. Kath. Arbeidersbeweging: Secretaris ia de heer J. B. G. M. van Pelt, referenda ris bij de gemeente, adviseur is de heer C. Th. de Booy, hoofd Besoherming Be volking in de a-kring Den Haag. Verpozingsconcert Residentie Orkest Het vierde verpozingsconcert van het Residentie-Orkest, gisteren in K. en W. bracht de eerste uitvoering van het tweede hoornconcèrt van Richard Strauss, een werk uit zün laatste levensjaren. R. Strauss is nu eenmaal niet. een componist die zijn hoogste troeven uitspeelt in het solo concert. De bewondering en waar dering van zijn kunnen richt zich voor het grootste deel op zün geniale creaties op het gebied van de pro grammamuziek, waarin de sympho- nische gedichten een belangrijke plaats innemen. Het hoornconcert heeft ons dan ook niet die bevredi ging geschonken als zün sympho- nische gedichten. Het eerste deel is heel lyrisch, heeft soms een verras send schone melodiek, maar mist volgens ons de vonk van inspiratie die de luisteraar meesleept in zijn gloed. Het tweede deel is charmant en kittig maar heeft verder geen. diepgaande aspiraties. Piet Schüf en het Residentie -Orkest o.l.v. Willem, van Otterloo hebben op waardige wüze gepleit voor dit werk, alhoewel kleine vlekjes in de begeleiding be wezen, dat het concert nog in de grondverf zit. Piet Schüf heeft met een zuivere toonvorming, een grote muzikaliteit en een gedegen techniek dit werk ge speeld. De twee andere stukken van het programma ouverture tot de ope ra „de verkochte bruid" van Smeta- na en de fantasie op. 103 van Schu bert, georkestreerd door Willem van Otterloo. werden met veel precisie en muzikaal élan ten gehore gebracht. A. W. LIGTVOET. Jean-Pierre Marty Over de avond die wy gisteren in Diligentia moesten doorbrengen kunnen we kort zün. Jean-Pierre Marty mag zicji nog wel eens goed bedenken, voor hij nogmaals op treedtde volle zaal (die na tuurlek was gekomen omdat het een „nog jeugdig pianist" gold) heeft goed kunnen merken waar toe dergelijke jeugdigheid leiden kan: zelden woonden we zo'n de monstratie van onverschilligheid by. die geen onderscheid maakte tussen Mozart, Brahms, Beethoven of Ravel. De enige die misschien niet onverschillig gespeeld werd (we zeggen: misschien) was Cop land, maar zijn Sonate (1940) is een akelig-hard samenraapsel van intervalspelletjes, nauwelyks meer. Akelig-hard: zo was ook bijna al tijd Marty's spel,, ondanks het feit dat hij eeuwig de zachte pedaal in gedrukt hield. De rechter pedaal gebruikt hij ook als kleppereffect, maar we zullen maar niet door gaan met alle onvolkomenheden op te sommen. Technisch heeft deze jongeling nog zeer veel te le ren. Muzikaal nog meer. Hopelijk leert hij allereerst dat men t.o.v. de muziek tenminste zoveel eer bied dient te hebben dat men haar uit liefde brengt. Anders kan hij het beter laten. G. J. TH. LOHMANN.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1