Haagse hulpcolonne kon eindelijk in rampgebied aan de slag Doodvermoeide Stellendammers kwamen in Scheveningen aan Koningin bezocht ploeg in het F eijenoord-stadion fStischel Agenda Helicopters redden vele Oosterlanders van daken Organisatie hulpverlening streeft centralisatie na HEI ENIGE ADRES! „SIMONS" AL 6000 HAGENAARS WILLEN E .Woensdag 4 Februari 1953 PLICHTSVERVULLING SOMS: WACHTEN! (Van een onzer verslaggevers) Bleek van vermoeidheid en met donkere kringen onder de door slaap verkrampte ogen vertrokken vijftig leden van de Haagse Rode Kruis Colonne gisteren tegen het vallen van de avond uit Rotterdam naar het helse gebied van de zondvloed. Misschien hadden ze beter eerst een tukje kunnen doen voor ze in hun zes, zeven auto's naar het Zuiden re den, maar ze waren veel te blij eindelijk, ja, eindelijk ergens écht nodig te zijn. Want meer dan twee dagen hadden ze in de kleedkamers onder het loodkleurige Feijenoord-stadion doorgebracht met nagenoeg niets deren! Evacué's van de Zuid-Hollandse eilanden, die hier zouden worden opgevangen, kwamen er ternauwer nood binnen. Die trokken doorgaans verderop, naar de Ahoy'hallen, en zo raakte onder het tergend verglij den van de uren het besef, dat ook wachten een vorm van plichtver vulling kan zijn, een beetje naar de achtergrond. Met verbeten ge zichten luisterden de Hagenaars Maandag naar de radio. Beden om hulp, met eentonige regelmaat om geroepen, troffen hen als verwijten. Hier blijven is gekkenwerk, werd er gemompeld. Commandant dr J. de Huiter, boom van een kerel met een stem als een luiklok, was begaan met zijn mensen die het werkloos ter- neerzitten meer dan zat waren. Hij sprak ze toe, één keer en nog eens. Dat was in de namiddag. „Er was op dat ogenblik maar een geringe aanleiding nodig om een vervelen de situatie te krijgen," vertelde de dokter ons gisteren, toen zijn hulp colonne op punt van vertrekken stond. „Maar tijdens die tweede speech kwam plotseling een ordon- nance aanrijden met de boodschap dat er auto's met evacué's onderweg waren. Eén, twee wagens reden voor. De derde bleef al langer weg. de vierde ook en nadien is er niets meer gekomen. Hoe dat kan gebeu ren ga je naderhand ook wel een beetje begrijpen, wanneer je hoort dat honderden slachtoffers zich met hand en tand tegen evacuatie ver zetten." Bedrijvigheid Een paar uur lang zijn de kale hokken onder de voetbaltribunes dus toch nog gevuld geweest met het bedrijvig gerucht van de Haagse Rode Kruis-mensen; mannen en vrouwen, die slaperig hadden zitten wachten maar nu opeens klaarwak ker van de ene vluchteling naar de ander gingen. Het apparaat, in zorgelozer tijden door vele oefenin gen geproefd, functionneerde zonder haperen. In de keuken dampten spoedig de pannen, de verpleeg- gi'oep verspreidde zich onder de - zieken en gewonden zwijgend waar praten overbodig was omdat elk woord hier te veel zou zijn. (Advertentie M.) Takelblokken voor Touw en Staaldraad WOENSDAG 4 FEBRUARI Kon. Schouwburg, 8 uur: U spreekt met Uw moordenaar. Kleine Comedie, 8 uur: Toevallige Ontmoeting en Als een PhoenixK. en W.. 8 uur: Resi dentie Orkest. Bioscopen APOLLO, dag. 12. 2.30, 4.45, 7, 9.15: Geheime opdracht. 14 j.; ASTA, dag. 2.30 6.45, 9.15: Zo zijn we niet getrouwd. 18 j".; CAPITOL: dag. 2. 8: Eén nacht, koningin, a.l.; CENTRUM, dag. 1, 3. 5, 7. 9.15: Kim, a.l-.; Wo.: 1, 3. 5: De Vechtjas, a.l.; CITY, dag. 2.15, 7, 915: Vergif, 18 U CORSO. dag. 2.15. 8.15: Geheim van Mayerling, 18 jr.: HOLLYWOOD, dag. 2.30. 7. 9.15: Zorg dat je erbij komt. 14 j.: METRO POOL, dag. 2.15, 8.15: Sterren stralen overal a.l.; MUSICA, dag. 2.15, 8: High Noon. 14 .1.; Wo. 2. 3.30 Lassie, de herdershond, a.l.; ODEON, dag. 2.15, 7, 9.15: De dood van een handelsreiziger, 18 j.; OLYMPIA dag. 2. 8: Always in my heart, a.l.: PASSAGE, dag. 2.30. 6.45. 9.15: Sterren stralen overal, a.l.; PLAZA. dag. 2.15. 7. 9.15: Ge vleugeld gevaar, 18 j.; REMBRANDT dag. 2, 8; Eén nacht koningin, a.l.; REX, dag. vanaf 9.30: De verboden vrucht, 18 j.; ROXY, dag. 2.30, 7. 9.15: De stad zonder genade. 14 j.; SEIN POST, dag. 2.15. 8.15: She's working her way through college. 18 .1.: STU DIO, dag. 2. 4, 7, 9.15: Hondje laat je juffrouw uit. 14 j.; THALIA, dag. 2.30, 4.30, 7, 9.15: Export in blond. 18 j.; WESTEIND, dag. 2.15, 8.15: Othello, 18 j.; KRITERION. dag 2.30, 7.15, 9.15: De dood van een handelsreiziger, 18 jr. Waterhoogten 5 Febr.: Hoog water te Scheveningen; le tij 6.43; 2e tij 18.59. En toen stond plotseling koningin Juliana midden in die ellende, waarvoor ter wereld nog geen naam is gevonden. Van bed tot bed ging zij en een echtpaar, dat al zijn vijf kinde ren met levensgevaarlijke long ontsteking naar het ziekenhuis had -zien brengen, schonk zij de DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB enige troost die haar op dit ogenblik overschoot; een hand druk! Bij het krieken van de nieuwe dag zat de colonne echter weeV doelloos op de, hardhouten banken van de kleedkamers. En wachtte! Over de rijksweg, een paar honderd meter verderop, snorden bussen met evacué's voorbij, richting binnen stad. Toen is de commandant met een grimmig gezicht in een auto gestapt en heeft in Rotterdam net zo lang gezocht, tot hij de man vond die hem en zijn mensen van de doem der leegloperij kon verlos sen. Hetgeen prompt geschiedde. En een deel van de colonne kreeg meteen opdracht zich gereed te ma ken voor hulpverlening in het Zuiden. Vijftig Hagenaars werken zich op het ogenblik dan eindelijk het bloed onder de nagels vandaan, er gens in het randgebied van de dood. Een prachtploeg is het met een pri ma getrainde keukenafdeling, een deskundige verpleeggroep en een uitmuntend uitgeruste verbindings staf. We zullen nog wel van ze horen! 2117. De kapitein ver telt Bill, dat zij zich vol gens een gegi_st bestek op ongeveer 250 mijl van de Zuid-Amerikaanse kust bevinden. „Ben jij in staat de kleine sloep te strijken?" vraagt hij Ja, Bill voelt zich nu krachtig genoeg. Wil de kapitein het schip ver laten? Nee, de kapitein schudt het hoofd. Hij voelt zich ziek en vreest dat hij het niet lang meer zal maken. „Ga jij in de sloep," zegt hij te- hot vasteland te bereiken. Het weer is goed. En I bereik je de wal, wil je iinnami i i dan de reders verslag uitbrengen van deze onge- te roeien, maar anderzijds wil hij toch graag dit kapitein, laadt luksreis?" Bill begrijpt wel, dat het niet zo een- dodenschip verlaten. En misschien wordt hij kiest zee. Wat voudig zal zijn om in een kleine sloep 250 mijl onderweg opgepikt. Hij neemt afscheid van de proviand en water in de boot en zal er van hem worden? De eerste evacué's uit de over stroomde gebieden arriveerden gistermiddag in de Haagse Die rentuin. Van daar uit worden zij naar de diverse evacuatie soep lieten smaken. adressen gebracht. Wethouder Van Zwijndrecht (links) en wet houder Van den Oever (rechts) waren aanwezig en zagen toe hoe dakloze kinderen zich de „Alle mensen kunnen uit Stellendam weggehaald worden", zei schipper Pieter van Es, toen hfó gisteravond met zijn botter SI. 16 met 23 evacué's aan boord in Scheveningen aankwam. Al uren lang had men in de haven op de loggers met 1000 evacué's aan boord gewacht, evenals In de Dieren tuin. 's Avonds om kwart over negen pas spoedde zich een eenzaam lichtje in de richting van de haven. Een botter legde in de binnenhaven aan. Een klein groepje verkleumde mensen kwam van boord, doodmoe, met de verschrikkingen van het water diep in het gelaat gegrift. Kleine peuters, met spierwitte slaapgezichtjes werden door de agenten naar klaarstaande auto's gebracht. De schipper met zijn drie kinderen en zijn moeder, drie kinderen van zijn broer, en verdere familie aan boord, was in Stellendam per bootje de huizen langs gegaan om hen op te halen. Hij moest soms gaten in de daken van hun huizen hakken om hen te bereiken. Es „en velen hebben geprobeerd op het hoge gedeelte te komen, maar zijn door het water achter haald." Het officieel bekende getal van slachtoffers in Stellendam is 60, maar wordt door de evacué's wel op 100 geschat. De mensen hangen dood in de bomen, waar ze door de storm tegen aan gedreven zijn en met het zakken van het water zijn achtergebleven. „Alle mensen kunnen, móeten ook uit Stellendam weggehaald worden," verzekerde de schipper Advertentie l.M.) In slaap verrast en verdronken Een droef verhaal bracht schip per Van Es mee. Zondagnacht wa ren de dijken doorgebroken en drong de vernielende watermassa het dorp met zijn 2000 inwoners binnen. Om tien over half drie j ging de sirene, die door verschei- j dene mensen die sliepen niet ge hoord is. I „Velen zijn in- hun bed verrast ons dringend, „want dijken zijn er en verdronken", zegt schipper Van 1 niet meer. Als het water opkomt (Van een onzer redacteuren) Vrachtauto's met werkkrachten trekken regelmatig naar de getroffen gebieden, schepen met kleding en voedsel varen erheen, vliegtuigen bren-' gen het meest ontbeerde materieel aan. Op tientallen plaatsen tegelijker tijd is hulp nodig en die hulp moet zo efficient mogelijk geboden worden. Daartoe is de provinciale griffie van Zuid-Holland tot centrum gemaakt van de organisatie der hulpverlening. Een grote staf vangt er regelmatig de verzoeken om hulp op, kent de behoeften en de mogelijkheden en zorgt dat de aanvragen voor hulpverlening terechtkomen bij de meest aange wezen instanties. De telefoon is er overbelast: over leg over werkkrachten, medische hulp, materieelvoorziening. ravitail lering, evacuatie van bevolking, bestuurlijke problemen is de hele dag gaande. Wensen komen binnen en aanbiedingen, die alle zo snel mogelijk doorgegeven moeten wor den. Niets mag verwaarloosd wor den. niets dubbel gedaan. Daarom is zo veel mogelijk centralisatie nage streefd en een scheiding gemaakt van bezigheden voor de hulpverle ning. Voor de behandeling van gif ten is er de rampen-organisatie, voor het transport door de lucht zorgen de militaire autoriteiten, legerafdelingen helpen ook bij de evacuaties, het Rode Kruis behar tigt de inzameling en het transport van goederen voor de getroffen ge- (Advertentie 1. M.) bieden, de verzorging van en in het rampengebied geïsoleerde mensen en van de evacuerenden, wier huis vesting en verdere verzorging de taak is van de besturen der ge meenten die hun asyl hebben gebo den. Al die organisaties staan voortdu rend ook onderling in contact. Het Rode Kruis heeft een speciaal wa- tersnoodbuneau gevestigd aan de Princessegracht 27 in Den Haag. Voor de deur rijden voortdurend lange colonne zwaar beladen vracht auto's aan. van de Staatsmijnen in Limburg, zo goed als uit Gronin gen. Door- de enorme toevoer van goederen, heeft de hulpverlening gisteren een tijdlang zelfs in de knoop gezeten. Men heeft nu de aanvoer van goederen uit Den Haag en onmiddellijke omgeving een tijd lang stopgezet om eerst de aanvoer uit de provincies naar zijn bestem ming te kunnen loodsen. Gratis lessen voor geëvacueerde jeugd Zes ochtenden per week kunnen geëvacueerde leerlingen van gym nasia. HBS- en MULO-scholen gra tis onderwijs krijgen in de school „Ad Metam" aan de Van Aerssen- straat 13, tel. 55.33.53. Aanmelden bij de directeur. Recital voor Rampenfonds De Bruto-opbrengst van het recital van de Argentijnse pianiste M. H. Pallemaerts, te geven Donderdag 5 Februari a.s. in Diligentia zal ge heel ten goede komen aan het Na tionaal Rampenfonds. De ambtenaren van het ministe rie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening hebben een hulpactie op touw gezet onder het personeel. Zij hebben besloten een gedeelte van I hun salaris af te staan voor de ge troffenen. Residentie-orkest geeft concert voor Rampenfonds Het Residentie Orkest zal Zon dagmiddag om 2.30 uur in K. en W. een concert geven ten bate van de slachtoffers van de waters nood. De directie van K. en W. verleent haar medewerking hier aan, zodat de hele opbrengst ten goede kan komen van het Ram penfonds. Willem van Otterloo leidt dit concert, waarvan de toe gangsprijzen f5,tot f 2,50 be dragen. Theo Olof treedt als so list op in het vioolconcert van Mendelssohn en Herman Krebbers in dat van Tsjaïkowsky. Beide eer ste concertmeesters zullen verder Bach's Dubbelconcert spelen. In Scheveningen is gisteravond een schokker uit Stellendam met évacué's aangekomen. De évacué's werden te Den Haag onderge bracht. Een der évacué's wordt van boord geleid; zij loopt nog juist zoals zij van huiselijke haard, moest vluchten op haar pantof fels. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ loopt het weer onder. Er zouden nog 35 schepen In Stellendam lig gen". Wanneer de 25 schepen komen, die daar gisteren zouden binnen varen. was nog niet bekend, mis schien vandaag. De 23 doodvermoeide Stellen dammers werden snel per auto naar de Dierentuin vervoerd, waar hulpcorpsen, ambtenaren en vele automobilisten, die al de gehele dag wachtten op de 1000 evacué's, aanwezig waren om hun hulp aan te bieden. Na de inschrijving door ambte naren van de bevolking en So ciale Belangen, en een warme kop erwtensoep, werden de pas aan- gekomenen per auto naar de voor hen bestemde adressen gebracht, waar zij eindelijk, zeker niet on bezorgd maar toch gered en vei lig konden gaan slapen. Oosterlanders 18 uur onderweg Driehonderd evacué's arriveerden vanochtend om negen uur na een zeer vermoeiende reis van 18 uren in de Dierentuin. Sommigen hunner zijn door Engelse helicopters met ka bels van daken gehaald, waar zij soms langer dan 24 uur doorgebracht hadden. Anderen zijn door jollen of met door vliegtuigen afgeworpen rubberboten uit hun zolders bevrijd en de vluchtelingen zijn later over genomen door grotere vaartuigen, die hen naar Rotterdam brachten, waar zij na een nachtelijke tocht doodop aankwamen om vervolgens met bus sen naar Den Haag vervoerd te wor den. Allen zijn vol lof over de militai ren, die soms tot hun nek in het snelstromende water gingen om men sen zwemmend te redden. Later sleepten dezelfde redders de jollen weer over dijken, die de doortocht versperden. Van vele gezinnen is of de man of de rest van de familie hier gearriveerd in de hoop, dat men spoedig elkaar terug zal vinden. Een Oosterlander zag rondom zijn eigen gebouwde pas voltooide houten woning in de Zondagochtendvroegte de omliggende huizen door het water aanvreten en instorten. Een moeder met twee kinderen dreef langs op een losgerukt dak. dat strandde op een dijk in de nabijheid. De buur man kon echter op hun aanhoudend hulpgeroep niet naderbij komen. La ter slaagde hij er in, hen in veilig heid te brengen met een vlot, ge maakt van ronddrijvend hout. Toen deze mensen, zijn eigen vrouw en kind met een helicopter af gevoerd waren kreeg hij een rubber boot te pakken, waarmee hij zich zelf in veiligheid kon brengen. In andere gevallen moest het af halen van de mannen gisteravond tot de ochtend uitgesteld worden, zodat die met een andere reisgelegenheid misschien weer elders terecht ko men. De ongerustheid in dergelijke gesplitste gezinnen is natuurlijk groot. De hoop is gevestigd op het centraal bevolkingsregister, via het welk men elkaar over enkele dagen behouden hoopt terug te vinden. Tot de evacué's behoorde ook een 73-jarige koewachter, Jacob de Rad der, die zijn 75-jarige vrouw zelfs in de Dierentuin haast niet even alleen durfde laten. Zij is oud en moeilijk ter been en vreest steeds weer van haar man gescheiden te zullen wor den. De G.G.D. heeft een zaal van het Dierentuin-restaurant ingericht als onderzoekkamer, waar alle evacué's na het inschrijven terecht komen. Hulpbehoevende oude mensen dieet-patiënten worden hier doorge zonden naar verzorgingshuizen e.d. Er zijn tot nu toe weinig zieken on der de evacué's aangetroffen. De zie ken worden natuurlijk naar de zie kenhuizen overgebracht. Met man en macht is er in de haven van Scheveningen gewerkt, om de ingezamelde goederen in de schepen te laden. Onmiddel lijk daarna is op volle kracht koers gezet naar de getroffen gebieden. voor de verkoop van Uw goud, zilver, platina, dia mant, brillant en oude SIERADEN tegen HOOGSTE DAGKOERS Juweliersbcdrljf PLEIN 9 DEN HAAG Tel. 11.41.44 Herstel boulevard aan de gang Enkele ploegen van gemeentewer ken zijn begonnen met. het herstel van de Scheveningse boulevard, welke naar schatting, een schaate van 1 millioen gulden heeft opge lopen. Wat er precies aan gebeuren moet staat nog steeds niet vast. Hierover zou vanmiddag worden beraadslaagd. Men verwacht dat de boulevard in elk geval voor het nieuwe seizoen weer voor gebruik gereed zal zijn. Hulpverlening Rode Kruis De directie van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruia heeft ter coördinatie van de werk zaamheden welke liggen op het ge bied van de watersnoodramp, te ha- rer assistentie tijdelijk een aparte afdeling op het hoofdbestuur in Den Haag ingericht, tot welke men zich in eerste instantie betreffende vra gen om hulpverlening dient te wen den. Telefoonnummers 184790, 184791 en 184792. Buitenlandse studenten in collecte van Donderdag De vijf en twintig studenten van het Internationaal Academische In stituut in het paleis Noordeinde heb ben zich op eigen initiatief aangebo den om mee te werken aan de collec te voor het Nationaal Rampenfonds. Kleine Comedie werkt voor Rampenfonds De directies van de Kleine Come die en van de toneelgroep Comoedia hebben besloten de hele recette van de voorstelling, die Woensdagavond gegeven zal worden van „Als een phoenix en „Toevallige ontmoe ting" af te staan ten bate van het Rampenfonds. Poppenspel voor Rode Kruis Zaterdag- en Zondagavond geeft de poppenspeler Guido van Deth in zijn theater aan de Nassau Dillen burgstraat de eerste openbare voor stellingen van een stuk. dat hij enige maanden geleden op uitnodiging van het Rode Kruis schreef: „Die ene vlag". Aan deze avonden werken verder mee de voordrachtskunstena res Maud Cossaar, die een fragment uit „Wier" van Jan Campert ten ge hore zal brengen, alsmede Ineka Vonders, piano, en Jan van den Berg, viool, met sonates van Mozart en Bloch, en tenslotte Frank Kooman, die pianocomposities van Bach, Schumann, Chopin en Debussy zal spelen. De volledige opbrengst van deze avonden is bestemd voor het Nederlandsche Roode Kruis ten bata van het werk in de getroffen gebie den. Personeel Van Gend en Loos geeft 1000 Door het onderling fonds van het personeel van Van Gend en Loos Den Haag werd een bedrag van duizend gulden geschonken aan het Nationaal Rampenfonds. Op het kantoor van het Nationaal Rampen fonds te Den Haag komt een stroom van girostortingen binnen ter leniging van de nood van de slacht offers in de getroffen 'c bieden. De voortdurend in cle er zijnde vrijwillige staf heeft handen vol werk om de binnenge komen bedragen te ver werken. De leiding van het bureau, de heren P. Alons, It.-gen. b.d. K.N. I.L. en Drs. C. A. A. van Luttervelt laten zich door de heren N. G. J. Huygen en J. C. Isselman op de hoogte stellen van de vooruit gang der administratie. Op de tafel ligt voor een bedrag van 2 mil lioen gulden aan giro stortingen. Foto v.l.n.r. de heren Huygen, Isselman, Lut tervelt en Alons. ^Van onze redacteuren) Reeds zesduizend Hagenaars hebben opgegeven dat zij eva cué's in hun huis willen ontvangen. Dat betekent dat er onge veer 10.000 bedden voor deze van huis en haard verdreven land genoten beschikbaar zijn. Over de in onze stad ondergebrachte evacué's zijn van morgen af inlichtingen te verkrijgen aan het bevolkingsregister, Goudenregenstraat 36, loket „inlichtingen". Het centrale contactpunt voor alle bemoeiingen van de ge meente met watersnood en evacuatiekwesties is gevestigd bij de afdeling Sociale Zaken, Kerkplein 3, telefoon 11.59.53 dag en nacht bereikbaar. De top wordt gevormd door burgemeester Schokking, wethouder Van den Oever en het hoofd van de plaatselijke evacuatiedienst dr ir F. Bakker Schut.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1