SPORT EN WEDSTRIJDEN en aanvragen 6 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 De overstroming in Noord-Beve land, in de omgeving van Wissekerke (Luchtfoto A/N.P. DE KERKEN EN DE HULPVERLENING De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk deelt ons het volgende mede: Zij steunt met alle kracht de oproep tot medewerking aan de nationale in zameling voor hulp aan de getroffen gebieden, welke oproep mede in haar naam is gedaan door de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland. Indien in de evacuatiegebieden de geestelijke hulp mocht tekortschieten of dreigen vast te lopen, stelle men zich onver wijld in verbinding met ds M. D. Gijs man, vanwege do Ned. Herv. Kerk lid van de evacuatiecommissie voor kerke lijke aangelegenheden. Ds Gijsman, Ko ninginnegracht 81 te 's-Gravenhage, telefoon 116306, is het centrale punt in dezen; predikanten, die zich voor hulp verlening beschikbaar stellen, gelieven zich tot het aangegeven adres te wenden. De alg. diaconale raad der Ned. Herv. Kerk heeft zich tot de provinciale com missies gewend met het verzoek onver wijld een schrijven te doen uitgaan aan de plaatselijke diaconieën, ten einde er bij deze op aan te dringen om speciaal in Noord-Brabant, Zeeland en Zuid-Hol land de diaconale hulpkrachten, als maatschappelijke werksters, gezinsver zorgsters en de commissies voor maat schappelijk werk in samenwerking met de plaatselijke instanties in te zetten voor directe hulpverlening in de getrof fen gebieden. De alg. diaconale raad verzoekt zo mogelijk gelden beschikbaar te stellen uit de diaconale middelen ter leniging van de nood en deze gelden rechtstreeks te doen toekomen aan het Nationaal Rampenfonds. Er werd telefonisch bericht ontvan gen van Church World Service te New York van de terbeschikkingstelling van 6000 dollar, waarvan 4000 dollar voor eventuele herbouw van kerken en 2000 dollar voor het Nationaal Rampenfonds. Dr Richard McEvoy. predikant van de kerk van St. Mark in The Bouwene (New York) heeft aan prins Bernhard een cheque overhandigd van 3<5 dollar voor de slachtoffers van de overstro mingen. Het geld. zo zeide de predikant, -was de opbrengst van de Zondags collecte. r,. De Doopsgezinde Gemeente en de Ke- monstrants Ger. Gemeente te Amster dam zullen Zondag a.s. m haar kerk diensten een speciale collecte houden ten bate van de slachtoffers van de waters nood, welker opbrengst aan het Natio nale Rampenfonds zal worden afge dragen. Voor de inzameling van goederen on der auspiciën van de Sociale Raaa_ ZP" zowel de Oude Remonstrantse Kerk, Keizersgracht ion. als de nieuwe Rem. Kerk Diepenbrockstraat 46, ingescha keld. 'Men kan daar de te schenken goe deren afgeven. In alle Rooms-Kathojieke kerken zal Zondag een collecte worden gehouden voor de geteisterde gebieden. Na overleg met en met Instemming van het Nationaal Rampenfonds wekt de Permanente Commissie tot de Alge mene Zaken van het Nederl.-Israelie- tisch Kerkgenootschap alle Joden van Nederland óp hun giften te storten op de speciaal daarvoor geopende rekening van het Nederlands-Israelitisch Kerk genootschap, No. 15379. bij de Kas- Associatie N.V. te Amsterdam. (Giro nummers van de Kas-Associatie N.V Postgiro 877, Gemeentegiro AA 5U0. De Permanente Commissie voegt aan deze mededeling toe, dat zij op_ deze speciale rekening een bedrag van 100(1 heeft doen overboeken. Sibelux-actie is België onwaardig In het jongste nummer van De Neder landse Industrie, het orgaan van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers wordt een korte beschouwing gewijd aan de Sibeluxactie in Belgie. welke m de kop boven de beschouwing ..Belgie on waardig" wordt genoemd. Hierin wordt ^Velke fabrikanten achter de Sibelux- actie staan, is ons niet bekend, maar zeker is, dat diegenen een grote schuld op zich laden. Wanneer Sibelux er met dergelijke methodes in zou slagen de vriendschap tussen onze beide volken te vergiftigen reeds worden herhaaldelijk Neder landse auto's in Brussel gemolesteerd dan vraagt men zich bij ons met be- zorgdheid af: heeft het zin, dat onze fabrikanten zich met heren, die derge lijke acties steunen, aan één tafel scha ren om naar een gemeenschappelijke op lossing van de moeilijkheden te streven Sibelux is hard bezig de goede naam van de Belgische zakenwereld in ons land te grabbel te gooien. Nog vertrou wen wij, dat men spoedig het gevaar hiervan zal inzien. „Wij zijn overtuigd, dat die actie door het overgrote deel van de Belgische industriëlen niet wordt ge deeld, en zeker niet door het Verbond van de Belgische Nijverheid. Wij wach ten slechts op de openlijke afkeuring door hen, die breder zien. Want het kan niet zijn. dat Sibelux de zakenmoraal van België en Luxemburg vertegenwoor digt, dat is onze zuiderburen onwaar dig". Sportwedstrijden voor het Rampenfonds Van de voetbalwedstrijd ADO-HBS. hedenavond in het VUC-stadlon in Den Haag, zijn de opbrengsten bestemd voor het Nationaal Rampenfonds. Met dat zelfde doel zullen morgenavond in Kras- napolsky te Amsterdam bokswedstrijden worden gehouden tussen amateurploegen van Amsterdam en Rotterdam. De Ame rikaan Charley Anglee en Harry Bos boksen een derhonstratiepartij. Onder auspiciën van de Ned. Bridge Bond zullen in de maand Februari over al in het land bridge-drives worden ge houden, te organiseren door de districts- besturen, terwijl aan de verenigingen is verzocht zulks ook in clubverband te doen. Ook deze drives worden op touw gezet ten behoeve van het N.R.F. In verband met de nationale ramp heeft het hoofdbestuur van de Konink lijke Nederlandse Korfbal Bond beslo ten alle voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari vastgestelde wedstrijden af te gelasten. Verder heeft ook de Kon. Ned. Hockev Bond alle voor Zaterdag en Zon dag vastgestelde wedstrijden afgelast. Maandagavond a.s. wordt op de HOKIJ te Den Haag ten bate van het Nationaal Rampenfonds de ijshockey- wedstrijd HHIJCIjsvogels gespeeld. Belde ploegen zullen met Canadezen uitkomen. Blauw WitAjax van vanavond naar Zondag De voetbalwedstrijd Blauw Wit Ajax, die hedenavond ten bate van het Nationaal Rampenfonds ln het Olym pisch Stadion te Amsterdam zou wor den gehouden, is verschoven naar Zon dagmiddag a-s., omdat de voetbalcom petitie naar zeer grote waarschijnlijk heid op die dag zal worden afgelast. Landlust bijna basketbal kampioen in tweede klas p (Van onze basketbal medewerker) De strijd in de tweede klasse van d« basketbaleompetïtie is thans in het beslis sende stadium gekomen. De herenp'neg van Lamdkist. welke Maandag zijn elfde zege ten koste van A Z. behaalde, is nog slechts één punt van het kampioenschap verwij derd. Wie de tegenstanders van de oud- eersteklassers in de komende promotie wedstrijden zullen worden is nog niet be kend. in afdeling B gaan Mosquitos en A.W. met evenveel verliespunten aan het hoofd van de ranglijst en een beslissings wedstrijd is n'et denkbeeldie Het dames team van de Zebra's moest Maandagavond niet spelen, daar de wedstrijd tegen Sumed •erd uitgesteld. Toch behaalde deze ploeg „inst daar Landlust van Deneba verloor R O H D A. gaat in afdeling A ongeslagen aan het boofd. maar de dames van D.E.D blijven goed volgen. De beslissing valt hier pas tijdens de wedstrijd tussen beide teams Degradatiecandidaten bij de heren zijn R.O.H.D.A. en H.B.U.. die welhaast me' er te redden zijn. De teams van Z S.V.C. Surned nemen bij de dames de weinig begerenswaardige plaatsen ln. Olympische Spelen 1956 Australië stelt er te weinig belang in In een vraaggesprek heeft Avery Brundage, president van het I.O.C., ver klaard dat hij nog steeds onbevooroor deeld staat tegenover de pogingen van Australië om de Olympische Spelen in 1956 te organiseren. Evenwel waren de Spelen al vier jaar geleden aan Mel bourne toegewezen, en men had de tijd verbeuzeld, zonder dat er iets werd ge daan. Average zeide verder dat hij een zeer groot aantal brieven van Austra liërs had ontvangen, waarin werd ver klaard dat men in Australië de actie, om de Spelen daar te houden, niet daad werkelijk steunde." En als de helft van de bevolking van Australië toont dat ze geen belangstelling voor de Spelen heeft, wat moet ik dan denken van de jongste ontwikkeling, of liever gezegd van het gebrek aan ontwikkeling?", vroeg Brundage. Het besluit, om de Spelen van Carlton te verplaatsen naar het Cricket stadion te Melbourne, was volgens Brundage geen afdoend antwoord op alle vragen. „Als het IOC in April te Mexico City bijeenkomt moet Australië positieve stappen hebben gedaan, en waarborgen kunnen geven. Anders moet een andere stad de Spelen organiseren", verklaarde hij, hieraan toevoegend dat er een lijst van elf steden was, die haar candidatuur voor 1956 hadden gesteld. UIT ALLE SPORTHOEKEN Op de HOKIJ te Den Haag werd een ijshoc key weds! rijd gespeeld tussen een Nederlandse bondsploeg en het Duitse kampioensteam Preussen RrefelcL De Duit- wonnen met 72 (1—0, 3T, 3—1). Voor de eerste klasse B van de schaakcompetótie wend te Rotterdam de schaakwedstrijd gespeeld tussen het Cen trum (R'damj en de Haagse Christelijke schaakvereniging. De uitslag werd 6J—35 de Haagse club. De standen Heren A: Heren B: 20 Landlust 11 22 Mosquitos 11 Agon 10 14 A.W. 10 18 A.Z. 10 12 DZB. 9 12 A N D.B. 11 12 D.V.D. 11 10 C.S.H. 11 11 PW. 11 Shell 11 S A.H.C. 10 De Bary 11 6 Niienrode 7 4 Rohda 11 1 H.B.U. 11 Dames A: Dames B: 20 Rohda 10 20 Zebra's '10 D.E.D. 10 18 Landlust 11 16 10 9 Deneba 11 11 A.N.D.B. 11 9 J.M.C. 10 10 D.A.Z. 9 8 U.S. 10 8 K.B.V. 10 8 Shell 10 4 W.M.S. 10 6 De Bary 10 4 z.s.v.c. 10 2 Surned 10 2 De uitslagen H2a. AZLandlusl nr 19 OA Uarl, 22—39 H2b. DVD—PW 23—29. H3b. Herl. -KNSM 472'i D2b. LandlustDeneba 15 -21. D3b. Mosquitos—Gold Star 2318. Weer diefstal tijdens het basketbal in Apollohal (Van onze basketbalmedewerker) Na. de wedstrijd van het Nederlandse Militaire team tegen de ploeg van de Ame -i kaan se destroyer Bristol speelde Maan dagavond het Amsterdamse team tegen d» torpedojager Johnston. De Amster dammers, die niet over hun militairen konden beschikken, speelden een aantrek kelijke wedstrijd en zegevierden met 53—32. Sco'reverloop22, 144 1411. 2020, 26—20 rust, 28—20. 39—28. 53—32. Topscore Ouderland 26, Essex 10. Fournier 9 en Van der Broek 9 punten. Andermaal zijn helaas buitenlandse gasten in de Apollohail het slachtoffer ge worden van ongure en weinig sportieve ele menten. Werd tijdens de Kerstdagen var spelers van het Gentse Hellas geld gesto- len. Maandag moesten enige leden van d< bemanning van de Bristol het ontgelden. Twee matrozen moesten de diefstal van ruim 43 dollars en 10 gulden accepteren. SPELEN 1956 OP CRICKET GROUND TE MELBOURNE De cricket ground te Melbourne is ge kozen als centraal stadion voor de in 1956 le houden Olympische Spelen. Dit besluit is genomen in een bijzondere bijeenkomst van afgevaardigden van de federale - gering. Na afloop deelde de premier Victoria. John Cain die de vergadering had geleid mede. dat om. was besloten Avery Brundage. president van het I.O.C. telegrafisch uit te nodigen naar Melbour ne te komen om het cricket stadion te bezichtigen. Extra concert voor het Rampenfonds in Concertgebouw Op 11 Februari a.s. Voor het extra concert van het Con certgebouworkest ten bate van de slachtoffers van de watersnood, hebben alle daarvoor benodigde instanties spon taan hun medewerking toegezegd. De dirigent Rafael Kubelik was bereid de leiding op zich te nemen. De N.V. Het Concertgebouw stelde de zaal ter be schikking, terwijl het personeel zich aanmeldde om die avond dienst te doen. Ook de Vereniging tot bevordering van de Muzikale Ontwikkeling van de schooljeugd was bereid een offer te brengen en de administratie op zich te nemen voor een noodzakelijke verplaat sing van een oorspronkelijk reeds ge projecteerd jeugdconcert van Woensdag naar Vrijdag. Het Toonkunstkoor afd. Amsterdam van de Mij tot bevordering der Toonkunst bood eveneens zijn mede- Woensdag 11 Februari in het Concert gebouw wordt gegeven te beginnen met het Kyrie uit de onlangs uitgevoer de Mis in As van Frans Schubert. De solisten Erna Spooremberg, Annie Her mes. Wiehe Drayer en Léon Combé wer den bereid gevonden daarin de solisti sche partijen op zich te nemen, terwijl de pianist Willem Andriessen zijn mede werking aan het concert heeft toege zegd met de vertolking van Beethovens Derde Pianoconcert. Ten slotte zal wor den uitgevoerd Dvoraks vijfde Sympho nic. ..Uit de Nieuwe Wereld". De kaartverkoop voor dit concert is reeds opengesteld. De gehele opbrengst (kaartverkoop en alle inkomsten van het gebouw) komt ten 'bate van het Na tionaal Rampenfonds. Van alle zijden heeft men medewerking aan het slagen van dit concert verieend. De gemeente zal reclamevlakte gratis ter beschikking stellen, de drukkerij verzorgt affiches en programma's gratis. In de pauze van het concert van 11 Februari zullen ver scheidene solisten aan speciaal inge richte koffietafels koffie verkopen. Tot 15 Maart zal na de pauze van de concer ten worden gecollecteerd ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Het extra concert en deze collecten hebben de goedkeuring van het Ned. Roode Kruis. Als eerste bijdrage aan het Nationaal Rampenfonds hébben de Vereniging Het Concertgebouworkest en de dirigent Ed. van Beinum 1500 bijeengebracht. Even tuele stortingen voor het extra-concert (toegangsprijs ƒ3.25, alles inbegrepen) en voor verdere bijdragen voor het Ram penfonds kunnen geschieden op postgiro 68625, Het Concertgebouw. Amerikaanse dividenden en bedrijfsresultaten Pacific Lighting: raming winst 1952 S13 217.172 (9.527.000) of 5 4.97 (3.55) per aandeel. Union Pacific Rr.: winst 1952 5 69.665.483 (68.872.246) of 514.17 114.59) per aandeel. Atlantic Refining: wins*. 1952 5 40.24.7.000 (45.067.000) of 5 4.37 (4.88) per aandeel. Southern Pacific: winst. 1952 5 63.440.000 (49.945.000) of $7.09 (5.81) per aandeel. Chicago North Western Ry: raming winst 1952 5 2.839.143 2.035.315). Lone Star Cement: winst 1952 5 S.879.614 (8.932.007) of 5 3.12 (3.14) per aandeel. American Steel Foundries: S0.75 (onv.) kwarL-div. Standard Oil of California: $0.75 (onv.) kwarL-div. Ned. Herr.Kerk. Bedankt. Voor Kam pen. H. Slolk te Scheveningen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen. Te Wezepe, P. M. vain Waamdie te Kulnre Bedankt. Voor Kampen, H. Stolk te Sche veniimgen, Geref. Kerken. Beroepen. Te Mur- merwoude. W. van der Zwaan. camd. te Middelburg. Te Ens (N.O. Polder), H. T. van Bochove te Een. Aangenomen. Naai" Middel har nis. G. C. Muntingh te Bergentheim. Christ Geref. Kerken. Beroepen Te Wildervank, A. W. Drechsler, cand. te Amsterdam. Te Ouderkerk a. d. Amstel, K G. van Smeden te Utrecht Zeeuwsche Confectiefabrieken werken normaal De ateliers van de Zeeuwsche Confectie fabrieken, zowel te Middelburg als te Aarden burg, zijn gespaard gebleven. De productie heeft normaal voortgang, alleen de afleve ring is tijdelijk gestagneerd. Contact van Dulles met Nato en O.E.E.S. Gisteren zijn de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Dulles en de. directeur voor de wederzijdse hulp verlening Stassen te Londen aangeko men, nadat zij in Parijs hadden gespro ken met Franse ministers, met ver tegenwoordigers van de Nato en die van de Organisatie voor Europese Sa menwerking. Dulles gaf de verzekering, dat de V.S. het economische welzijn en de defensie van West-Europa beschou wen als van vitaal belang voor zichzelf, en al hun verplichtingen zullen na komen. Hij drong echter aan op rati ficatie van het EDG-verdrag. omdat deelneming van West-Duitsland aan de defensie alleen langs <We weg mogelijk was. Bij vertraging van de integratie bestond het gevaar dat het Amerikaan se Congres de toewijzingen voor hulp zou verminderen, zo zeide hij. De ver tegenwoordigers van de Nato-landen drukten hun sympathie uit met N e- derland, dat zo zwaar is getroffen. On 23 April zal de raad van de Nato bijeenkomen. Dulles had een onderhoud met gene raal Rldgway. die zijn ongerustheid te kennen gaf óver de vertraging in de be. wapening en in de opbouw van de „In- fra-structuur": de verbindingen, aanleg van vliegvelden enz. Dulles ontmoette ook généraal Juin. die de Franse be zwaren tegen het huidige EDG-ontwerp zou hebben toegelicht. PROCES-ORADOUR TOCH GESPLITST Het Militaire Tribunaal te Bordeaux, dat het proces-Oradour behandelt, heeft als consequentie van de door de Na tionale Vergadering goedgekeurde wij ziging van de wet van 1948 op de be rechting van oorlogsmisdadigers, be sloten van heden af de berechting van de Duitsers en de Elzassers te splitsen. Bij de verdere behandeling van het proces zullen eerst voor de Duitsers het requisitoir en de pleidooien worder. ge houden en daarna voor de Elzassers. Ook de uitspraak zal voor de Duitsers en de Elzassers afzonderlek geschieden. Twee duizend vluchtelingen in ééfi dag naar West-Berlijn Tweeduizend Oost-Duitsers zijn Maan dag naar West-Berlijn uitgeweken, het hoogste aantal dat ooit op een dag werd geregistreerd. Men meent, dat deze toe. vloed Is veroorzaakt door de landbouw tentoonstelling in West-Berlijn, die Maandag door 23.000 personen uit Oost. Berljjn en Oost-Duitsland werd bezocht Dinsdag weken 1600 Oost-Duitsers raar West-Berlijn uit. Vele boeren bevonden zich Dinsdag onder de vluchtelingen. Ook weeik een commandant van de Oostberlijnse volkspolltle uit. DE hulpverlening aan de getroffen gebieden ls op het ogenblik als volgt ge organiseerd: Alle niet-gespecla. lis eerde arbeidskrachten (maar ook melkers) dienen zich op te geven bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux. Deze geven dan de aantallen beschikbare arbeidskrachten door aan het Rijks arbeidsbureau in Den Haag. dat als centraal punt fungeert. Kleding, schoeisel en dekking, door plaatselijke organisaties op gehaald (dus niet particulier zenden!) moet worden gestuurd naar het Bureau Watersnood van het Roode Kruis, Princessegracht 31, Den Haag, telefoon 184790. Marconisten kunnen zich aanbieden bij de Bijzondere Radiodienst der P.T.T., de heer Van Schendel. Den Haag, telefoon 773030. Artsen melden zich Parkweg 12. Den Haag, telefoon 554835 (Voorlopig zijn er aanbiedingen genoeg). Va. a r t u i g e n dienen ter beschikking te worden gesteld van de plaatselijke bevrachtingscommissarlssen. Men informere bij het Gemeentebestuur van de plaats van inwoning waar deze instantie Ls gevestigd. Wanneer aanvragen om vaartuigen binnenkomen, wordt een beroep gedaan op de gemeentelijke „pools". Auto's dienen te worden aangeboden bij de Rijksverkeersinspecties ln het district waar men woont. Radiozender^ kan men aanvragen en aanbieden bij de Bijzondere Radio dienst van de P.T.T.. telefoon 773030, Den Haag. Mobilofoons met centrale zenders van de politie kunnen worden aangevraagd bij de Politieverbindingsdienst, Maliebaan 8. Utrecht, tele foon 16575 Medicamenten en levensmiddelen naar Bureau Watersnood van het Roode Kruis, Princessegracht 31, Den Haag. telefoon 184790. Generatoren, aggregaten en elec.tr o-t echnische mate- alen bij prof. van Staveren, IC e m a, Arnhem, telefoon K 830021441. Materiaal: schoppen, bulldozers, kranen, zandzakken doorgeven aan het Ministerie van Binnenlandse Zaken, Binnenhof 4, Evacuatie- commissie. telefoon 183820. Den Haag. Geld storten op Nationaal Rampenfonds, gironummer 9575. Statenlaan 81, Huisvesting, woonruimte of aanvragen om woonruimte enz. naar het Directoraat-Generaal van het Verkeer, Van Hogenhoucklaan 60, Den Haag. telefoon 776890. Indien deze adressen telefonisch onbereikbaar zijn, dan berichten van aanbieding of aanvrage doorgeven aan Regeringsvoorlichtingsdienst, Wassenaarseweg J/0, Den Haag. telefoon 188830. REBECCA GESPEELD VOOR HET RAMPENFONDS Dinsdag 17 Februari geeft de vereni ging Justus van Maurik Jr., Toneel- en Reciteerclub, in Bellevue een toneelvoor stelling ten bate van de slachtoffers van de watersnood. Opgevoerd zal worden Rebecca, toneel spel in zeven taferelen naar het boek van Daphne du Maurier. Dank zri medewer king van zaalhouder, auteursbureau enz. zal de volle 100 van de opbrengst gestort kunnen worden ln Het Nationaal Rampenfonds. Kaarten verkrijgbaar bij de Nieuwe Muziekhandel, Beidsestraat 50. FRANSE MILITAIREN kwanten met stormboten naar Halsterenvanwaar zij de bevolkmg van Tholen trachtten te redden. ACADEMISCHE EXAMENS Amsterdam. Cand. rechten de heer J. J. Bommer Leiden. Doet. rechten- de heren M A. M Kortenbóut v. d Sluijs. J. H. Koeleman. S. K. Martens en mej. A R Brouwer. Id. (vrije studier.): de heer M. v. d. Stad. 111 ZATERDAG kwam tie ministerraad in Tsjechoslowakije bijeen en hij besloot tot een wijziging van het regerings-apparaat, waardoor de con trole van een kleine groep en de cen tralisatie der dictatoriale macht nog doeltreffender kan worden. In de Sowjet-Unie, en naar haar voorbeeld in Polen, Hongarije en Roemenië staat de premier aan het hoofd van een kern kabinet, waarvan de leden meerdere departementen controleren. De hoofden van deze ministeries, groot in aantal, zijn politiek'betrouwbare maar minder invloedrijke figuren, die nimmer in staat zouden zijn een eigen lijn te volgen. In de Sowjet-Unie zijn de minis ters van het kern-kabinet tevens vrijwel allen leden van het hoogste college der partij, het vroegere Politieke Bureau. Zo heeft men ook in Praag een regeringspresidium" gevormd, waarin de partijleiders zetelen, die zijn toege- (^Dagelijks commentaar wijd aan president Gottwald en premier Zapotocky. Diens medeleden in het presidium zijn allen vice-premiers, van wie er slechts twee hun eigen minis teries behouden. Deze zijn dan ook zeer belangrijk voor de dictatuur: binnen landse veiligheid (Bacilek) en defensie (Cepicka). De ministers Kopecky, Nejedly. Siroky en Fierlïnger zijn ont heven van de leiding van een departe ment. De drie andere vice-presidenten zijn mannen van de partij-organisatie: Novotny. Uher en Dolanskv. Nadat de kliek van Slanskv is geliquideerd, om dat de Gottwald-groep zondenbokken nodig had voor de jammerlijke econo mische toestanden, hebben Gottwald, Cepicka en Bacilek (de Tsjechische Beria) het heft flink in handen. DE nieuwe indeling en de bezetting van de gewone ministeries is van weinig meer dan technische beteke nis. Het presidium wordt bijgestaan door drie commissies voor kunst, film, culturele betrekkingen, uitgeverij enz., waardoor de propaganda rechtstreeks onder zijn leiding blijft. Vandaar dat het departement van „voorlichting" als zo danig kon worden oogeheven. De Franse Monde wiïst er op. dat Gottwald. hoewel de feitelijke regeringsleider. president is van de reoubliek. In de overige Sowjet- staten is de president der republiek niet meer dan een decoratieve figuur. In zoverre heeft Tsjechoslowakije zich nog niet geheel aan de Sovjetsystemen aan gepast. Wat het volk betreft: dit kan zich uiterst moeilijk voegen naar het Oosteuropese levens- en cultuurpeil. waartoe de koloniserende Sowjet-Unie het land heeft neergehaald. Steeds ge oriënteerd op het Westen, vooral wat beschaving, industrie en handel betreft, zijn de Tsjechen gewend geweest aan een welvaart en vrijheid, waarvan zjj het gemis smartelijk voelen. De Slowa- ken stonden dichter bij Oost-Europa, maar in hun agrarische gebied was de voedseltoestand steeds voortreffelijk. Overmatige en slecht betaalde rekwisi ties. vervolgineeh en desorganiserende economische experimenten hebben de levensmiddelenpositie uiterst precair ge maakt. De industrie moet zich oriënte ren op het Sowjetblok. Graan en grond stoffen uit de Sowjet-Unie zijn veel duurder dan die uit het Westen. Geen wonder, dat het morrende volk onder strenger terreur moet worden geplaatst, en dat de herinnering aan de tijden van Masaryk en Benesj moet worden uitge wist. HULPVERLENING Coördinatie van aanbiedingen Stakingen te Maagdenburg In een officieel bericht van de S.D.D. (Oostduitse Socialistische Eenheidspar tij) is bekendgemaakt, dat in de afge lopen weken in verscheidene genationa liseerde bedrijven te Maagdenburg ar beiders hebben gestaakt, waardoor de productie in dit gebied aanzienlijk is beperkt. De door „provocateurs" aange stichte stakingen, aldus de publicatie, konden slechts door straffe dwangmaat. regelen tegen de stakers en door arres tatie van een aantal stakingsleiders worden gebroken. In het bijzonder was gestaakt ln de fabrieken „Karl Lieb- knecht", „Ernst Thaelmann" en „Georgi Dimitroff". Herstel aan Belgische kust vordert snel De herstelwerkzaamheden te Oost ende geschieden in snel tempo. In de haven is de gewone activiteit reeds her vat; de mailboot naar Dover liep giste ren normaal binnen. Er zijn 3700 mili tairen aan het werk bij de kust en de Scheldedijken- Verwacht wordt dat de kelders der huizen binnen een week zul len zijn leeggepompt en ontsmet en dat de straten der stad over een maand zul len zijn hersteld. Minister-president Van Houtte heeft verklaard dat alle mogelijke voorrang zal worden verleend aan het kustgebied om dit in staat te stellen zich voor te bereiden op het toeristenseizoen, waar van ln de zomer het bestaan van meer dan een millioen Belgen afhankelijk is. NATIONAAL SPAARFONDS TE 'S-GRAVENHACEN De N.V. Nationaal Spaarfonds te 's-Gravenhage geeft enige voorlopige cijfers over 1952, volgens welke de pro ductie in 1952 bedroeg 7.6 millioen tegen 7.1 millioen in 1951, ingeschreven bedrag 64 60) millioen, uitgekeerde jaarlcas 2.6 (2.2) foill'ioen, ontvangen stortingen 3.6 (3.1) millioen, id, rente f 1.18 (1.0) milUoen. spaartegoed uit. 1952 31.27 (29R4) millioen. Handelsovereenkomst met Ierland verlengd Het Ierse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat de han delsovereenkomst tussen Nederland en Ierland voor 12 maanden is verlengd door uitwisseling van nota's tussen de Ierse minister van Buitenlandse Zaken en de Nederlandse gezant, te Dublin. Er is geen wijziging gebracht in de be palingen van de overeenkomst. Parlement verlaagt de Indonesische vennootschapsbelasting Het amendement op het voorstel voor de vennootschapsbelasting voor het jaar 1953, dat door de minister van Finan ciën werd afgewezen is door het parle ment met 59 stemmen voor en 41 stem men tegen aangenomen. Na de stem ming verzocht de minister de verdere behandeling van het wetsontwerp door het parlement te staken, daar hij zich met de overige leden van het kabinet wilde beraden. Hij was niet in staat aan de pers mededeling te doen of de aan vaarding van het amendement al dan niet aanleiding zou zijn om zijn porte feuille ter beschikking te stellen. De enige mededeling die hij aan de pers deed was, dat door de aanvaarding van het amendement de inkomsten met 200.000.000 rupiahs zouden worden ver minderd. Het amendement verzet zich tegen het voorstel van de minister om een heffing van 40 procent in te stellen op winsten minder dan 500.000 rupiahs, gemaakt door vennootschappen. Het amendement is er op gericht, de heffing te verminderen tot 25 procent voor winsten, welke minder dan rp. 100.000 bed ra een. 30 procent voor winsten tus sen rp. 100.000 en ru 250.000 en 35 procent voor winsten tussen rp. 250.000 en rp. 500.000. Raad voor de Scheepvaart ORION TEGEN HOOFD VELSERBRUG (Van een onzer verslaggevers) In de avond van 29 November van het vorige jaar liep het uitgaande stoomschip Orion van de K.N.S.M. tegen het noordelijke bruggenhoofd van da spoorbrug te Velsen. Het schip liep aai» de boeg enige schade op. De Raad voo# de scheepvaart stelde gisteren een onderzoek in naar dit ongeluk. De scheepvaart-regelaar, die op de brug dienst deed, verklaarde, dat het licht nog op rood stond toen het schip door de brug voer. Volgens de kapitein en de loods stond het signaal op groen. Wel was men het er over eens. dat het sein tot opvaren was gegeven door ..flapperlichten". waardoor de loods de overtuiging zou kunnen hebben gekre gen. dat onmiddellijk „groen" zou volgen. De inspecteur voor de Scheepvaart achtte de kapitein van de Orion, die als betrokkene door de Raad werd gehoord', niet schuldig aan het gebeurde: te goe der trouw heeft hij de aanwijzingen van de loods gevolgd. De Raad zal later uitspraak doen. ADVERTENTIËN N.V. Kemo Corsetfabriek Amsterdam Gewone Jaarlijkse Algemene Vergadering van Aandeelhou ders op Donderdag 19 Febru ari 195.3, 's middags 4.30 uur in gebouw „Industria", Vij gendam. Amsterdam. Het Jaarverslag, de Balans, Winst- en Verliesrekening en de Agenda liggen voor Aan deelhouders ter inzage ten kantore der vennootschap. N.Z. Voorburgwal 116,118, Amsterdam. Aandeelhouders, die aan de stemmingen wens on deei te nemen, worden uitgenodigd hunne aandelen uiterlijk li Februari a.s. te deponeren bij de Nederlandsche Crediet- bank, Keizersgracht 507/511 te Amsterdam DE DIRECTIE Amsterdam, 4 Februari 1953. Ondergetekende maakt bekend dat heden te haren kantore de aanbiedingen voor de verkoop van pandbrieven van de Ne derlandsche Bankinstelling zijn geopend in tegenwoordig heid van genoemde Vennoot schap. Daarbij Is gebleken, dat door anderen dan het Nederlandsche Beheersinsti tuut werd ingeschreven voor een bedrag van nominaal t 2.226.600.aan pandbrieven. Aangezien het Nederlandsche Beheersinstituut ais zijn to- taalbezit heeft opgegeven een bedrag van 10.440.500.— no minaal aan pandbrieven, wordt van dit Instituut een bedrag van f 3.524.400.— aan vaard. Derhalve worden in gekocht in totaal 5.751.000. nominaal tegen een koers van 75%. Inschrijvers zullen afzonder lijk bericht ontvangen van de Nederlandsche Bankinstelling, waarbij vermeld zal worden waar en wanneer de stukken kunnen worden geleverd. Rotterdam. 3 Februari 1953. N.V. Algemeen Administratie- en Trustkantoor te Rotterdam. Adro. 4% oblig. Stad Gent 1930 Betaalbaar bij Kas-Associatie N.V. te Amsterdam coupon per 1 Februari 1953 van de certificaten ad B.frs. 10.000. met 14.50. N.V. Administratiekantoor van het Amsterdamsch Trustee's Kantoor. ver HERSTELLINGEN' nieuwingen aan uw gasfornuizen enz. worden door ons vakkundig en snel ver richt. Vraagt prijsopg. Gebr Blok, A'dam. Tel. 99649-9S301. N.V. Petroleum Maatschappij Moeara Enim" Certificaten van 1/10 oprichtersaandeel. Ondergetekende bericht dat van 10 Februari 1953 af een interim dividend over het boekjaar 1953 op de door haar uitgegeven certificaten van 1/10 Oprichtersaandeel „Moeara Enim'' betaalbaar is bij de Amsterdamsche Bank N.V. te Amsterdam op divi dendbewijs Nr. 2 met 5.58, zijnde bruto 6.70 onder af trek van 15% dividendbelas ting ad 1.005, provisie en kosten. Administratiekantoor der Amsterdamsche Bank N.V. Amsterdam, 4 Februari 1953. Herengracht 603. Northwestern and Pacific Hypotheekbank N.V. De Tweede Northwestern and Pacific Hypotheek bank N.V. Jaarlijkse Algemene Verga deringen van aandeelhouders in de Northwestern and Pacific Hypotheekbank N.V. De Tweede Northwestern and Pacific Hypotheekbank N.V. op 20 Februari 1953, respec tievelijk te XI uur en te 11.30 uur ten kantore der vennoot schappen, Herengracht 571 te Amsterdam. Punten van behandeling met jaarverslagen en balansen voor beide vergaderingen lig gen ter inzage en zijn ver krijgbaar ten kantore der vennootschappen of bij de Heren Hope Co. te Amster dam en de Heren Kraemer van der Kooy Co. te Rot terdam en Den Haag, alwaar ooit houders van aandelen aan toonder, die de vergaderingen wensen bij te wonen, verplicht zijn hun aandelen uiterlijk op 13 Februari 1953 vóór 12 uur te deponeren De Directie: W. J. Guepln J. C. Schuller tot Peursuin Amsterdam, 4 Februari 1953. Gerubriceerde aankondigingen Auto-flnanclerlng, vlotte af wikkeling! J. Uyilngs, Nes 100. A'dam, tel. 33440, na6u. 21238 Loodgieter Stroker, tel. 38274 Ve raorgt al uw loodg. we rit. Dagnaoht. W. Lonvbardsteeg 5 SPORTMASSAGE - PED. Gedipl. masseur en assistenten. Weteringschans 143. tel. 3303Ï verkoop van betera automobielen. Gebrs Brouwer 261. Telefoon 86234 S. 1»E I.EEI' W koopt alle soorten meubelen, leantoormeub., naaimachines, kleding, enz. Waterlooplein 2, telefoon 4226740973. t ons u vrijblijvend voor lichten bij aanschaf van gas haard. gasradiator, geyser of sanitair. Gebr. Blok. Ruysdael- 17, A'dam. tel. 99849-98301, e stiel-telmachines 225.-. Vraag dem, Walters. Prinsen gracht 340. A'dam. Tel. 38514. Elke stofzuiger repareren wij vlug. en billijk. Vraagt prijs opgave. Trlx Stofzuigerbedrijf Vijzelstraat 7—11. telef. 31761. Dak herstellen, BLOK gauw- bellen. Wjj verzorgen al uw loodgieters» erk. Gebr. Blok. Ruysdaels trast 17. A'dam. Telefoon 99649—98301. Massage, Maquillage. Pedi cure. algehele lichaamsver zorging, door ervaren, gedipl masseuse, Oosterpark 35 hs. Amsterdam DUPLICATOR (automatisch werkende) als nieuw 75.—. PI. Parklaan 1. Telef. 50234. L'w loodgieter voor gas- en waterleidingen. Gebr. BLOK, erkende gas- en waterfltters, A'dam. Bel op 99849—03301. Prijsopgave vrijblijvend. le HYPOTHEKEN Makelaar W. FRIS, Leidse- graefht 60. Telef. 35086 —38364 Oosthoek encyclopaodio, dr., 12 din. 40.Br. ond. no. 4370, Adm. Handelsblad. Te koop: fabrieksnïeuwe on bereden AUSTIN A 40 Somer set. Sterk gereduceerde prijs. Telefoon K 6700—4472. Damesconfeetiefabriek ter overname, aangeboden we gens ziekte. Overname aan wezige goederen niet ver plicht. Br. 4376, Adm. H.blad. Te koop 1000 dozjjn prima grote baddoeken, j 16 per do zijn. Telefoon 24718. Te koop: mooi groot heren huis, ontruimd. Adres B. Reen- ders, Warffum (Gron.). Te koop aangeb. te Zutphen Riant bovenhuis met bedrijfs ruimte, ong. 192 m2, geschikt v. grosalerdérlj, zeer gunstig gelegen bij expeditiekantoor, 14.500.—. Komt half Febr. vrij v. huur. Br. 4431, H.blad. Te huur gevr.1 gr. en l kl. (gest.) kamer, mede gebr. bad en keuken of voll. pension bij lief gezin met 1 of 2 kind. door dame, b.b.h.h., met 6-j. kind. Br. no. 4412, Adm. Hlbld. Woning ruil in, van en naar A'dam. Rokin 24. Telef. 43392. A. de R/uyterw. 128, tel. 122798. Te huur door omstandighed. klein gemoub. herenhuis te A'dam. 6-7 kamers, oliestook- inr. Prijs 300.— p. m.. te aanvaarden 1.3/"53 Br onder no. 4439, Adm. Handelsblad. Consulaire ambtenaar zoekt gein. woning, 45 kamers, in Amsterdam. Offertes aan British Consulate General, Herengracht 460, Amsterdam. Dame vraagt gestoff. of ged. gein. kamer met gebruik keu ken. Mod. comf. Br. 4377. Hbl. Gezocht voor direct in gezin zonder kinderen, in badplaats te Zuid Holland, een prima dienstb jp-, uitstekend kun nende koken. Eventueel komt een echtpaar, man kunnende dienen, chaufferen, tuinieren, ook in aanmerking. Zonder prima getuigschriften onno dig te solliciteren. Brieven onder no. 4457, Adm. H.blad. Besch. meisje gevrHiigd als tandarts-assistente, opl, als zodanig niet gewenst, niet ouder dan IS jaar. Br. onder no. 4418. Adm. Handelsblad.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4