Emmen zond reeds 40 ton goederen naar rar Kleine verveners zijn in grole moelijkheden geraakt Brugbouw en wegversiering in Oosierhesse'en iieric.Iii.en uit de Provincie I 3.98 hulp uit Frederiksoord Spontane BEURS- EN MARKTBERICHTEN SCHERPE HOEST BARGER-COMPASCUUM. In de jaarvergadering van de ABTB wer den de aftredende bestuursleden, de heren Feringa en Scholte herkozen. Er was een batig saldo van f99. De heer J. H. Scheepers hield een causerie over „Het landbouwbeleid en de gevolgen daarvan voor de boer en zijn gezin". BUINEN. In café Doedens te Buinen gaf de toneelvereniging „Zonsopgang" haar jaarlijkse uitvoe ring. Opgevoerd werd onder regie van de heer H. ter Borch „De Klok kengieter", toneelspel in drie bedrij ven dhor Antoon Coolen en „Het wa ren'de laatste", klucht in één bedrijf voor Hein van Noelhaven. Tot leider van de gymnastiek vereniging D. en O. werd benoemd de heer H. Buitkamp uit Annen. DIEVER. De Alg. Ned. Landar- beidersbond gaf in café Brinkzicht een uitvoering met medewerking van de arbeiderstoneelvereniging alhier. Het toneelstuk „De pantoffels van zij ne Excellentie" van Hans Nesna, dat onder regie van de heer P. Boelens werd opgevoerd, viel bij het publiek zeer in de smaak. De Chr. Plattelandsvrouwenver eniging vergaderde onder leiding van mevr. BorgerWillemsen. De presi dente van de landelijke bond, mevr. Witterholt, sprak over „Levensver houdingen op het platteland." Hier op volgde een geanimeerde gedach- tenwisseling.. Besloten werd onder de leden een actie te voeren voor hulpverlening aan de vluchtelingen uit het Westen. EEXTERZANDVORTDe ge mengde zangvereniging „Eexter- en Gieterzandvoort" gaf een tweetal uit voeringen in café Kranenburg te De Hilte onder leiding van de heer H. van Dijk. Opgevoerd werd het toneel spel in drie bedrijven „Rauwe Grond" en een éénactertje. Voor beide avon den bestond grote belangstelling. ORANJEAVOND ELIM. Ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Beatrix werd Zaterdag een Oranjeavond gehouden in het gebouw „De Open Deur", ge organiseerd door de Oranjevereni ging alhier. De rectiteervereniging DOK van Dedemsvaart voerde het to neelstuk „De verkochte bruid" op. In de pauze, welke hierna volgde, werd een collecte gehc 'en ten bate van de Stichting „Opbouw Drenthe". HOOGERSMILDE. De afdeling Hoogersmilde van de Chr. B. T. B. hield een feestelijke jaarvergadering, waarbij ook de dames waren uitge nodigd. Na opening door de voorzit ter, de heer F. Meilof, verkreeg de heer Meijer hoofd der Chr. Lagere Landbouwschool te Smilde, 't woord die als onderwerp had gekozen „Het Chr. boerengezin in de branding van deze tijd". Het aftredende bestuurs lid, de heer Johs. Boer te Beilervaart werd herkozen. Verslag van de alge mene vergadering te Assen werd uit gebracht door de heer Schrage. HOOGERSMILDE. De Ned. Herv. Vrouwenvereniging hield haar jaarvergadering onder leiding van mevr. Spaling, voor welke gelegen heid ook de heren waren uitgenodigd. Onder het genot van tractaties wer den de heren op prettige wijze inge licht wat er al zo gedaan werd op de bijeenkomsten. Enige aanwezigen gaven voordrachten ten beste. Na mens de mannen werd een dank woord gesproken door de heer A. Hametema voor de mooie avond. HOOGEVEEN. Onder voorzit terschap van de heer KI. Okken werd in café Jan Ruyne de algemene le denvergadering gehouden van de Bond van Rundveefokkers Hooge- veen en Omstreken. De secretaris, de heer Jac. Mulder van Ten Arlo bracht de jaarverslagen uit. 3 leden bedankten, terwijl 4 nieuwe leden toetraden. De jaarrekening sloot met een batig saldo van f 13.Gebleken is, dat door bemiddeling van de bond 94 dieren werden verkocht voor bijna f63000.Als bestuursleden werden gekozen de heren Harm Bakker te Alteveer en E. Bakker Hmzn. te Stuifzand, terwijl de heer J. Mulder werd herkozen. In de controlecom missie werd gekozen de heer J. Blan ken Azn. te Pesse. VIER VERKEERSONGEVALLEN. MEPPEL. Gisteren vonden al hier verschillende verkeersongevallen plaats. Op de Knopperslaan viel, zon der dat een oorzaak is aan te wijzen, een wielrijder van zijn fiets, waarbij hij pijnlijk aan de heup werd ge wond. Het was een zekere G. E. N. uit Groningen, die per auto naar zijn woonplaats werd vervoerd. Nabij Tweeloo reed de heer B. Z. uit Ruinerwold met zijn personen auto vanaf Meppel in de richting Ruinerwold. Bij het passeren van het kruispunt aan de rijksomweg, ont stond een botsing met een andere auto bestuurd door H. H. uit Veenen- daal. Beide auto's werden zwaar be- (Arivertentie) Morgen Ko sendaq bij STE N Restant geheel gemi^d^rde ons en Nylons 1ste keus 51 gauge 0 den. tINGERIEHUlS RAAT 12-14 ASSEN ASSEN EERVOL ONTSLAG VOOR LERAAR B.H.B.S. De heer G. J, Holtkamp, leraar na tuurkunde aan de R.H.B.S. alhier, is met Ingang van 1 Februari eervol on --1— verleend ln verband met een be: ung aan het gymnasium te Zutfen. schadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op het Zuideinde kwam mej. R. T. van Lankhorst, in de gem. Staphorst in botsing met een personenauto, be stuurd door F. W. C. V. uit Hilver sum. Mej. T. bekwam een hoofdwon de en werd per auto naar huis ge bracht. Nabij de Pijlebrug slipte in de bocht aldaar een personenauto. Een portier ging open en de naast de be stuurder zittende heer Heimeijer uit Amsterdam viel uit de auto. Hij kwam met lichte kwetsuren vrij. Vele uitvoeringen zijn deze week te Meppel afgelast. Zo is de uitvoe ring van Arabesque (schouwburg Ogterop) uitgesteld, evenals de uit voering van de gymnastiekvereniging Quick, welke voorlopig van Zaterdag naar Woensdag is verschoven. NIEUW AMSTERDAM. De af deling Nieuw Amsterdam van de N. C.V.B. kwam in vergadering bijeen in zaal Van Huffelen. Ds. Roos uit Sleen sprak over de historie van het ,;Boek der Boeken." „RIETVINK" UIT DE AETHER NIEUW-WEERDINGE.Weder om heeft een clandestiene zender in de gemeente Emm en het loodje moe ten leggen. De politie te Nw.-Weer- dinge betrapte J. B. op heterdaad, toen deze zich in zijn woning met de uitzendingen bezighield. De geheime zender zond uit onder de benaming van „Rietvink". De zender met radio toestel en ingebouwde pick-up wer den in beslag genomen. NOORDSCHESCHUT De heer L. de Goede had de leiding bij de jaar vergadering van de vereniging „Noord en omstreken", die gehouden werd in zaal Havkema alhier. De penningmees ter, de heer J. Harkema. kon een op timistisch geluid laten horen, daar er over 1952 een voordelig saldo was Bij de bestuursverkiezing werden de he ren L. Vaartjes en H. van der Spoel herkozen. Diverse plaatselijke toestan den werden vervolgens belicht o.a. de waterleiding- en electriciteitsvoorzie- ning in de „Kromme Jakken" en de waterafvoer, de vervuiling van enKele wijken. A FSCHETD ZUSTER KLSVERINGA PEIZE. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd gaat zuster Kleveringa 1 Maart a.s. haar dienst verlaten. Meer dan 21 ja ren achtereen is zij als wijkzuster in dienst van Het Groene Kruis alhier werkzaam geweest. Uit dankbaarheid voor het vele. dat zij voor haar pa tiënten heeft gedaan, hebben de in gezetenen van Peize op spontane wij ze uit hun midden een comité ge vormd, dat haar bij haar afscheid een passend huldeblijk zal aanbieden. Dit comité bestaat, onder voorzitterschap van burgemeester Edel. uit de dames mevr. A. NoldePisters, mevr. H. EnsingHogewerf, mevr. J. Bos de Haan en de heren R. Huisman, B. Hagenauw en J. Hagenauw. RUINERWOLD. Gedurende een feestavond van de korfbalvereniging „K.I.O.S," werd door eigen krachten verdienstelijk opgevoerd „Als de klok waarschuwt" van R. en C. H. Feenstra, een mysterieus stuk in 3 bedrijven. AANBESTEDING VERBETERING LEEMDIJK SMILDE. Ten gemeentehuize werd aanbesteed voor rekening van de gemeente Smilde het verbreden en verbeteren van de bestaande aarde- baan en 't aanbrengen van een klin- kerbe'strating op de Leemdijk ter lengte van 1663 meter. Hoogste in schrijver: G. Offringa alhier voor f 44.480.laagste inschrijver H. J. Hendriks te Assen voor f22.228. op één na laagste inschrijver fam. Bonnema, Uithuizermeeden voor f 35.787.—. VALTHERMOND. Benoemd tot hoofd der school met de Bijbel de heer II. Kamstra te Enter (Ov.). WIJSTER De heer G. Meijer, bedrijfsleider van het fruitteeltbedrijf van de V.A.M. te Wijster. slaagde te Groningen voor het diploma van tuin- bouwvakonderwijzer, afdeling fruit teelt. ZUIDWOLDE. In zaal De Vries te Steenbergen werd de algemene jaarvergadering gehouden van de Onderlinge Verzekering van rundvee Uit het jaarverslag van de secr.-pen- ningmeester, de heer H. Benning bleek, dat in het afgelopen boekjaar totaal 46 runderen door het fonds moesten worden overgenomen. Hier voor werd uitbetaald ruim f 8150. De ontvangsten bedroegen f 22.638.40; de totale uitgaven f24.364.59, zodat een nadelig saldo ad f 1726.19 te consta teren viel. Het periodiek aftredende bestuurslid, de heer H. Benning, werd herkozen. Tot schatter werd benoemd de heer H. Steenbergen te Steenbergen, zulks in de plaats van de heer B. van 't Zand, die voor die functie had bedankt. Een reeds eer der aanhangig gemaakt voorstel om nieuw aangekochte runderen voor opneming in het fonds niet te laten keuren, werd nu met meerderheid van sT»*™en verworpen, zodat nieuw op dieren, vooraf wel gekeurd moeteS worden. In zaal Beugë\"ê hie}d de buurt vereniging ..Kerker?&osch'' een feest avond. Na een kort open!'woord van de voorzitter der verenig '5—4^ heer J. Duinkerken, die een groot^** aantal aanwezigen kon verwelkomen, werd met eigen krachten opgevoerd het toneelstuk „Kaf tussen het ko ren", dramatisch spel in vier bedrij ven. ZWARTEMEER. Tot onderwij zeres in de nuttige handwerken aan de o. 1 school I is benoemd mej. F. Groenhof. Uit de gemeente Emmen zijn gis termiddag wederom zes grote vracht auto's met allerlei goederen naar het. geteisterde gebied vertrokken. In totaal heeft de gemeente Em men thans reeds acht vrachtauto's van elk 5 ton met grote hoeveelheden kleding, dekking, schoeisel enz. naar het overstromingsgebied gezonden, zodat de bevolking tot nu toe 40 ton heeft bijgedragen. Er worden nog steeds meer goederen afgegeven in de verzamelingscentra. Gistermiddag zijn in Emmen even eens de eerste goederen uitgereikt aan evacué's uit het overstromings gebied, die in Emmer-Compascuum verblijven. De werknemers van de AKU in Emmen en Emmer-Compascuum, zullen, evenals hun collega's in Arn hem, één dag loon afstaan voor het Rampenfonds. Bij het Arbeidsbureau te Emmen hebben zich tot nu toe 225 personen aangemeld, o.w. een groot aantal grondwerkers, chauffeurs, bouwvak arbeiders, 25 melkers, verpleegsters en een gedeelte van het personeel van de Enkalonfabriek te Emmen, dat. door de directie voor de hulpver lening is beschikbaar gesteld. Ook in de omliggende gemeenten is men met de inzameling van goe deren gereedgekomen en zullen geld inzamelingen volgen. Uit de gemeente ODOORN hebben zich gistermiddag bij Meppel 3 vrachtauto's, waarvan twee met aan hangwagens aangesloten bij de noordelijke colonne, die zich opnieuw naar het geteisterde gebied zou be geven. Ook de inzameling van gelden loopt uitstekend. Alleen in 2e EXLOER- MOND heeft de bevolking f 15.000 bijeengebracht, hetgeen een schitte rend resultaat is. De collecte in de gemeente ZWEE- LOO heeft in totaal f 10.122.50 opge bracht. Zweeloo telt 2500 inwoners. Verder zijn in deze gemeente 2 vrachtauto's vol goederen door de bewoners afgestaan. In de gemeente SLEEN zijn giste ren 25 personenauto's en vrachtauto's in actie geweest om goederen bijeen te zamelen. In Schoonoord en Sleen hebben verschillende dames zich met de sortering belast. Verwacht wordt, dat vier grote vrachtauto's met goe deren vandaag naar het geteisterde gebied zullen vertrekken. Thans worden voorbereidingen ge troffen voor een grote geldinzameling Emmer-Compascuum, Zuidbarge, Nw.-Weerdinge, Oranjedorp, Roswin kel en Barger-Oosterveld brachten samen f 23.000 bijeen. In PEIZE werd voor het Nationaal Rampenfonds reeds meer dan f 8000 ingezameld. In NIEUW AMSTERDAM werden allerlei goederen samengebracht. Ze werden door vele behulpzame han den gesorteerd, ingepakt of gebun deld en in twee vrachtauto's geladen, die zich Dinsdagmorgen voegden bij de colonne, die vanuit Emmen naar Den Haag ging. Het bestuur van het dameskoor „Margriet" besloot de op Vrijdag a.s. vastgestelde uitvoering niet te laten doorgaan. Deze heruitvoering zal op nader te bepalen datum worden ge houden, terwijl de opbrengst dan DWINGELOO Geboren: Klaas zv J. Peeks en G. Klaassen; Johannes zv J. van Gijssel en J. Steenbergen. Verder geen aangiften. In een dezer dagen gehouden ver gadering werd de zorgelijke toestand in het veenbedrijf besproken, vooral wat het middenrayon betreft. I- verband hiermede hebben wij te bevoegder plaatse inlichtingen inge wonnen, waaruit bleek, dat zich over het algemeen nog meer dan de helft van de productie turfcampagne 1952 in de verschillende veenderijen bevindt met inbegrip van de Overijselse venen. De turfproductie was in 1952 aan merkelijk hoger dan de vraag. De afname van huisbrandturf ln het noordelijk rayon is gunstiger ge weest dan in de andere rayons, n.l. 63 a. 64 Er staan momenteel ruim 300 mil- lioen turven in de venen. De Purit-Mij. te Klazienaveen heeft van deze boe veelheid nog een gedeelte bij particu liere verveners gecontracteerd voor haar bedrijf. De turfproductie is nog nimmer zo hoog geweest als het vorig jaar, doch het is ook nog nooit gebeurd, dat er in de maanden Januari-Februari zo. veel brandstof op het veld stond, Het is een normaal verschijnsel vanneer zich omstreeks deze tijd nog circa 25% van de jaarproductie in het veen bevindt, maar thans is het per centage wel abnormaal hoog en on gunstig in tegenstelling met het vorig jaar, toen de verveners bijna niet aan de grote vraag konden voldoen en er in Januari bijna geen turf meer was te krijgen. Door de zachte winter van het vo rige jaar bleek de turfbehoefte van vele particulieren thans niet zo groot te zijn; daar deze nog in het bezit wa ren van brandstof. Velen hebben zich omgeschakeld op steenkool of gas, die de grote concurrenten zijn van de huisbrandturf. In tegenstelilng met het vorig jaar heeft West-Duitsland thans weinig turf afgenomen. Toen werd ca 70 millioen stuks naar dit land geëxpor teerd, Verschillende kleine verveners zijn i moeilijkheden geraakt, omdat er grote kapitalen in de turf zijn geïn vesteerd en de afzetmogelijkheden van deze brandstof weinig rooskleurig is. Ook zijn er verveners. die een be hoorlijke schadepost hebben geleden, doordat er wegens de natte herfst veel turf niet vóór de winter droog is ge worden en door de vorst is bevroren. De gevolgen -uilen waarschijnlijk bij de volgende campagne niet uitble ven. zodat er op gerekend moet wor den. dat vele arbeiders dit jaar geen emplooi kunnen vinden in het veenbe. drijf. aan het Nationaal Rampenfonds zal worden afgedragen. Zondagmiddag tegen 2 uur ging 'vanuit FREDERIKSOORD een hulp groep met een autobus naar de ge troffen gebieden. De heer L. van Dijk te Boschoord had het denkbeeld ge opperd met de overige bewoners van Hoeve Boschoord bij de watersnood behulpzaam te zijn. Dit denkbeeld vond bij de hoofddirecteur der Maat schappij van Weldadigheid onmiddel lijk instemming. Na ingewonnen be richt van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland bleek, dat hulp te Ouderkerk aan de IJsel dringend no dig was. Bij de 19 personen van Hoe ve Boschoord sloten zich 10 bewo ners van Frederiksoord en Wilhelmi- naoord aan. Vóór dat de plaats van hulpverlening bereikt kon worden, deelde de burgemeester van Gouda, die het gezelschap koffie en brood aanbood, mede, dat gevaar in die om geving geweken was. Op verzoek van de provinciale waterstaat van Zuid-Holland werden diensten aan geboden aan de burgemeester van Spijkenisse, die het gezelschap diri geerde naar Hekelingen, waar in de nanacht zandzakken werden gevuld en geladen voor het dichten van de dijk aan de Oude Maas bij Siemons- haven. Toen tegen 6 uur in de mor gen voldoende andere hulp aanwezig bleek, werd in overleg met de autori teiten te Hekelingen de terugreis aanvaard. In GIETER- EN BONNERVEEN is f4742.50 gecollecteerd ten bate van het Nationaal Rampenfonds. In ROLDE met zijn 4000 inwoners was de opbrengst van de gisteren ge houden collecte f20.004.60. VEEMARKT GRONINGEN GRONINGEN, 3 Febr. Kalf- en melkkoeien f10501125; f925—1UUO f 725—850; Kalf vaarzen f 875—950; Zomerkalvende koeien f 850—915;f 725800; vare koeien f750850; f &50700;; Stieren f2.44 2.48; f2.15.2.25; Kalveren en pin ken f 1.505.50^ Slachtvee f2.56— 2.62; f 2.252.45,f 1.80—1.95; nuch tere kalveren f 25-^37; we'deschapen f90115; vette lamnTèrén f7590: vette schapen f 100130; loopvarkens f5080; biggen f4044; f2736; vette varkens fl.681.70; fl.45 1.60; zouters f 1.753.78 Aanvoer: 124 runderen; 719 kal veren; 241 schapen; 391 varkens; 288 biggen; 22 paarden 17 tw-kken en gei ten; Totaal 1802 stuks Overzicht: Door het vervoersver- bod voor niet tegen mond- en klauw zeer ingeënt rundvee had de aanvoer van het gebruiksvee en slachtvee zo goed als niets te betekenen, waardoor enkele slachtdieren boven de note ring werden verhandeld. De nuchtere kalveren noteerden lager. De handel in wolvee had in alle soorten door de geringe aanvoer een ruim prijshou dend verloop. Voor de vette varkens en zouters waren de prijzen ruim zo BESTRIJD DIE GRIEP! met de snel en feilloos werkende: maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. Help Uw geprikkelde en ontstoken luchtpijpen en zuiver Uw adem halingsorganen met de geneeskrachtige, slijm- oplossende AKKER'S Advertentie) Er was een groot aantal ingekomen stukken, waaronder tal van goedkeu ringen van Ged. Staten op eerder ge nomen raadsbesluiten, w.o. de begro tingen voor het jaar 1953. Een 28-tal stukken werd voor kennisgeving aangenomen. Ingewilligd werd het verzoek van de Provinciale Psychia trische Voor- en Nazorgdienst in Drenthe te Assen om verhoging van de subsidie van 6 tot 9 cent per in woner. De z.g. „Lantschapsweg" te Gsesbrug, waarvan het eerste gedeel te eigendom is van de Marke van Gees en consorten en het resterende gedeelte in eigendom toebehoort aan de Staat der Nederlanden, werd door de gemeente overgenomen. Eveneens werden het beheer en het onderhoud overgenomen resp. van het water schap „De Koksgrup" en van de Staat der Nederlanden. Tot gemeenteop zichter in vaste dienst werd benoemd de heer M. Oostra te Oosterhesselen, thans als zodanig werkzaam op ar- beiscontract, terwijl werden benoemd tot gemeentewegwerkers in vaste dienst de heren G. F. Rnuppe en H. L'- luider, die thans beiden in losse d :t als zodanig werkzaam zijn. In hun voordracht deelden B. en W. me de, dat de toiletten en privaten van de openbare scholen te Gees en Zwin deren in zeer slechte staat verkeren. Een afdoende verbetering kan slechts worden verkregen door het maken van een watervoorziening. Omdat bij de bouw van de nieuwe openbare lagere scholen te Oosterhes selen en Geesbrug een dergelijke voorziening direct wordt aangebracht behoeft thans slechts rekening te worden gehouden met de zoëven ge noemde scholen. Voorgesteld wordt voor deze voorzieningen een crediet toe te staan van f 15.000.waartoe werd besloten. Het is gebleken, dat het aantal bestaande brandputten te Gees en Oosterhesselen niet toerei kend is voor een goede bluswater voorziening in die dorpen. Per brand put dient worden gerekend op een bedrag van plm. f 7500.—, zodat de totale kosten f 15.000.zullen be dragen Het nodige crediet werd door de raad toegestaan. Het indertijd door de raad toegestane crediet voor woningverbetering en -splitsing tot een bedrag van f 5750.werd reeds verbruikt. Reeds thans is bekend, dat een 15-tal nieuwe gegadigden gaarne voor een premie voor woningverbe tering in aanmerking wenst te ko men. Voorlopig wordt gerekend op 2u verbeteringsgevallen, waarvoor een crediet nodig is van f 9333.40. Beslo ten werd het gevraagde crediet toe te staan. Blijkens de toelichting zullen de volgende wegen in de diverse uit breidingsplannen worden verhard en van een beplanting worden voorzien. Oosterhesselen: Beatrixlaan en Irene laan. Gees: Schoolstraat en gedeelte Zeeweg. Geesbrug: vanaf de Gees brug tot de begraafplaats. Nieuwlan- de: Boerdijk, Wilhelminalaan. Bern hardlaan en Julianalaan. Blijkens globale begroting zullen de kosten hiervan bedragen rond f 98.000.De raad verleende een crediet tot het hiervoor genoemde bedrag, terwijl verder door de voorzitter werd toege zegd zo spoedig mogelijk riolerings plannen te zullen doen opmaken. Door de Gewestelijke Woningstich ting „Drenthe", die thans in liquida tie is, zijn in deze gemeente de vol gende woningen gebouwd: 2 woning wetwoningen resp. 1 te Oosterhesse len en 1 te Geesbrug, 2 financierings woningen te Oosterhesselen en 4 can cans te Geesbrug. Van de laatste 4 woningen zijn er 3 stuks door de te genwoordige bewoners overgenomen, terwijl omtrent de overname van de vierde woning nog onderhandelingen gaande zijn. Het bestuur van ge noemde stichting heeft het gemeente bestuur verzocht de andere hiervoor genoemde woningen per 1 Januari 1953 in eigendom over te nemen, waartoe werd besloten. Aan de brug wachter voor de bediening van de vonder over de Hoogeveensche Vaart te Langerak, de heer J. J. Jansen, werd op zijn verzoek ontslag ver leend, terwijl als zodanig werd be noemd de heer H. Schoenmaker te Geesbrug. Van de voetbalvereniging „V.C.G." te Geesbrug was een adres ontvangen, waarin werd verzocht haar een subsidie te willen verlenen van f 250.Gezien de grote moei lijkheden, waarvoor de vereniging zich thans ziet geplaatst alsmede in het belang van de sportbeoefening werd voorgesteld in dit geval een subsidie te verlenen f200.—, waartoe werd besloten. Het is gebleken, dat een nieuwe Oosterhesselevbrug kan worden gebouwd als P.C.W.-werk. Blijkens ontvangen mededeling zul len de kosten hiervan een bedrag be lopen van rond f 200.000.—. Het aan deel van de provincie in deze kosten bedraagt 85 of f 170.000.—, zodat resteert een bedrag van f30.000. Bij ds opzet is er van uitgegaan, dat de gemeente Dalen en Oosterhesselen ieder de helft van deze resterende kosten op f 15.000.- op zich nemen. In verband met deze aangelegenheid werd nog medegedeeld, dat op de toe gezegde bijdrage slechts kan worden gerekend, wanneer de vernieuwing van de Oosterhesseler- en Joh. Post- brug in combinatie wordt uitgevoerd. De kosten voor deze laatste brug worden volgens nadere mededelingen begroot op f 65.000.—. Hierin kan een bijdrage worden verwacht van de provincie van 85 en 7 f/ó van het rijk, zodat het aandeel voor deze gemeente dan f 4875.— is. Verder is het gelukt de verbetering van de straatweg over Nieuwlande als P.C. W.-werk te doen uitvoeren. Het ligt in de bedoeling hiervan thans een as- ohaltbetonweg te maken met een verhavdingsbreedte van 5 meter. Bij machinale uitvoering worden de kos ten geraamd op f 375.000.—. Het rijk verleent hierin een bijdrage van 80 of f 300.000 - terwijl het overbhj vende bedrag zal moeten worden op- gebrachi door de onderhoudsplichti gen van deze weg. De nodige bedra gen werden door de raad gevoteerd. hoog. De biggen waren bij kleme aanvoer iets beter te plaatsen. GRAANBEURS GRONINGEN GRONINGEN, 3 Feb. Rode tar we 22,25—26,50; witte tarwe 22,25 26,51; rogge 23,25—24,75; wintergerst vrij 26.25—28,85; zomergerst vrij 30,2532,25; witte haver 21,25—23,75 groene erwten 45,3050,paardebo- nen 32,30—39,30; karwijzaad 45,50 52.50; geel mosterdzaad 45,4060.40; kanariezaad 2631; lijnzaad vlaszaad 4552; blauw maanzaad 100,60 108.60; wintergerst tnl. 21,2522,25. Overzicht: het aanbod was Iets kleiner. Over het geheel was de stem ming onregelmatig. De kooplust ge ring. De beste tarwe waarvan het aanbod uit 1200 ton bestond werd be taald met f 26.50, tweede soort van 24,50 tot 25.50. Rogge kon in de goe de soorten 24 75 opbrengen. Afwijken de partijen genoten weinig attentie. Een groot gedeelte van de aangeboden wintergerst werd verkocht voor 28.75, bij uitzondering iets hoger. Zomer gerst kon var 31,50 tot 32,25 bedin gen. Witte haver flauw, waarvan een gedeelte onverkocht bleef, werd mid- denbeurs verkocht voor 23,75. later was deze prijs niet meer te bedingen. Groene erwten gingen iets hoger. De beste monsters bedongen 49,50 en 50. Tweede soort naar hoedanigheid van 43 toM6; enkele partrjen paardeoo- nen gingen tot 49,40. soms nog iets hoger. Karwijzaad was plm. 50 cent duurder. Goed zaad kon 52.50 opbren gen. Voor slaglijnzaad bestond iets meer interesse. Mooi blauwm-aanzaad werd met 108,60 betaald. Al deze par tijen gelden voor boerenpartijen, fran co Groningen, ïncl. provisie. VEILING HOOGEZAND-SAPPEMEER Kroten A 9.00—14.00, B 500—8.00; prei A 24.00—28 00 B 13.00—20.00; Sav. kool, groen 10,6011.40; was- peen A 16.0023.00, B 10.00: witlof A 51.00—54.00. B 42.00: witte kool 6.00 6.30. Alles per 100 kg. Rabarber 20.0023.00 per 100 bos. PLUIMVEE M A RKT HOOGEVEEN Aanvoer: 24 oude hanen 2.153.50; 575 oude kippen 2,254,15; 198 konij nen 1,258. Beur sover zicht Apathisch door de watersnood Het zakenleven op de effectenbeurs ontkomt niet aan een zekere terug slag onder de psychologische invloed van de ramp, die ook vandaag het onderwerp van gesprek vormde. De radioberichten werden in de socië teit van de beurszaal verspreid en de belangstelling scheen groter voor het nieuws uit het overstromingsgebied dan voor de :oerslijsten. Na de rede van de voorzitter van gistermiddag weten de beursbezoekers dat de handel nu weer geschiedt onder auspiciën van een volkomen zelfstan dige Vereniging voor de Effecten handel. De markt was echter apatisch. Hoe ken vormden zich vrijwel niet en de nog binnengekomen orders waren moeilijk uit te voeren. Het viel erg mee. dat zich onder deze omstandigheden geen koersver liezen van betekenis voordeden. De in. ternationale fondsen lagen algemeen iets zwakker, uitgezonderd Unilever. Indonesische aandelen bleven goed op prijs. Scheepvaart iets aangeboden. Staatsfondsen vast. De totale aande- lenomzet van gisteren bleef bijna 2 millioen gulden bedragen. De onder toon van de markt bleef vrij gunstig. Prolongatie 3 procent. Amsterdamse Effectenbeurs Notering van 2 Febr 3 Febr. Actieve obligaties Nederland 1951 3»/, 99\f Nederland 1948 3»;. 93»„ Nederland '47 (3\, °/0)2 94".. 95' Nederland 1937 3 94 u'l6 95>/, Dito N.W.b Cert.21/,0/, 78» 78»;. indïë 1937 A3 943,, 94».. Grootboek 1946 95 95\„ Actieve aand. bank- en credietinstellingen Lult.Hand -en ind.Bank 52»/, 53 Nat Hand Bank 107 118 Ned Handei Mij 1561 1568/, Alg Kunstzijde Unie 1655/, 164»/, van Berkels Patent. 101 100 Calve Uelh 119 120 Philips Gloeilampen 1611 160»y4 Unnevei 183 183»,, Wilton Feijenoord. 166* 166 Billiton tweede rubriek 173 173 üordtsche Peuoi. Mij 294V 2948/. Kon Petroleum Mij. 314', 314»/, Amsierdam Kubber 87' 86 Deli Bat Kubbei Mij 98'. 988/, jerbadiadi bum Kubbei 42 41 t-lol- Amerika i tjn 138 138»/, lava- china-lapanlijn. 121 121 Kon. ved itoomb Mij 138' 138 Kotteidamsche Lioyd I26: 126 Ned. ocheepvaan Unit I295 129 iioomvaai Mij Neu 147 147»/, 961 Handeisvei A'dam 96' lavasche Luiluui Mij 44 43', Neu .nel buikei Unit 82»,, 83',. Ueli Batavia Mij.. 112 II1/, r<l»,t 81 >enembah Mij 73»,, 74»„ <ue> dcuevt nandeien oank v iNea, uem 4'/. 104»/, oank v Nea. uem Ü/5/U- 114 AHisieidainsLrn Dam- 168' io9 .oiteidainscht nank I59J 160 i wenischt bam 166 - 166 in jew ueton 124 124 •ea Gisi- en opn.lab. 199 .ton tJrooguok-Mij 309 309 >cno ient narü.meeiia 137 133 uokvit itandei-Mij 124: i25 jioi h en Lu 136' 135»/, Jverz uat Mij o7> 1',, nternauo 143 143»/, -nde l'eves 142 142 ed Mi- Wa'visvaarl. 75 '.eeh Kn -en- ahant - •ed nd Spoonveg.. 9»/, 9»,',

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2