PROVINCIAL DRENk ASSER 'ÏURANT Schouwen-Duiveland: Duinkerken vtn Nederland 1SISSP 19 JT .isssr Werkelijke toestand doet iemand schri om hei hart slaan Tragiek van de twee paarden Neer dan vee verdronken 873 slachtoffers' 300.000 mensen ernstig getroffen rond f 3 min. E '&ÈFi r r - Twee nachten op zolder omspoeld door een zee van ellend &Ëi Woensdag 4 Febryari 1953 Uitgaaf en drulc: N.V. De Provinciale Drentsche en Asser Courant, Toren laan 20, Assen. Abonnementsprijs: f 0.44 per week; f 1.90 ter maand, f5.70 per kwartaal. Week- en maandabonnementen wor den met de bezorgers per week/per maand afgerekend. Kwartaalabonne menten zijn bjj vooruitbetaling, Advertentie.- 25 cent per mm. Minimumprijs f 1.50 (tot 15 woorden, elk woord meer f 0.10). Telefoon 3044 (3 lijnen). K 5920 Girono. 71786. Binkier: Nederl. Middenstandsbank Assen. HET MEEST GELEZi DAGBLAD IN - ang Na, 29* Directeur-hoofdige ur: H. Clewits, Assen bilt meldt -nkele opklaringen. verwachting tot Woensdag- r^waar bewolkt met enkele op- ,gen. Aanvankelijk zwakke wind Tiioordelijke richtingen, later krïm- J nd naar Noordwest en tot matig r' benemend. Aanvankelijk plaatselijk f lichte vorst, 'overigens temperaturen even boven het vriespunt. 5 Febr. Zon op 8.14 uur, onder 17.35 uur Maan op mr. oi.de, 9.43 aar (Van onze speciale verslaggever) Schouwen-Duiveland is één watervlakte. Er is eigenlijk niet veel verschil meer tussen het land bimti ae dijken en de zee er buiten. Er zijn nog enkele hooggelegen delen, waar mensen samengepakt zittt, maar voor de rest is het water, water, water Slechts een hulppoging op zeer grote schaal kon hier redding brengen en hiermee is men gisteren inïT vroege ochtend begonnen. Honderden vaartuigen lagen gistermiddag voor de kust van het eiland, w?fr de duinenrij op verschillende plaatsen onderbroken wordt door grote gaten, waar het water kolkod doorstroomt. Schouwen-Duiveland was gisteren het „Duinkerken van Nederland", met dit verschil, St thans de vijand niet de militaire overweldiger was, maar het meedogenloze geweld, dat de natuur hot losgelaten. En wat er beter is, zouden wij, na gisteren, niet durven zeggen. Soms kan een plotseüêje dood een gunst zijn, als men hem plaatst tegen de radeloze angst van hen, die het water hoger en hoer zagen komen en er tenslotte voor moesten buigen. De onzekerheid waarin men dagen heeft verkeerd ten aanzien van het lot van dit eiland, is thans echter verdwenen, en daarvoor in de plaats is gekeerd een realiteit, die velen de schrik om het hart heeft doen slaan. Wat wjj uit eigen ervaring weten, is, dat Serooskerke geheel ontruimd is en dat van het grasveldje voor de dorpskerk, de enige droge plek in het plaatsje, twee paarden ons be droefd hebben nagekeken, toen wjj met deenige tientallen, overgebleven inwo ners van het dorpje omstreeks half één gistermiddag wegvoeren naar de duinen, om de mensen over te zetten op een van de vissersschepen, die daar voor anker lagen. Per vissersboot op redding uit Doch, laten wij het verhaal van de aanvang af vertellen en beginnen om .5 uur gistermorgen in Yerseke, toen wij op het vissersscheepje, waarop zes stormboten waren geladen, in gezel schap van zes Belgische militairen, -.(furgei's de havj'n verlieten, om in de donkere nacht koers te zetten naar het eiland. Na bijna twee uren passeerden wy -Zierikzee, waar nog enkele lichten aan waren en waar het groene licht en ro de licht van de haveuuitgang nog scheen. Een half uur later liep ons scheepje een noodhaventje bij de z.g. 'Flauwers binnen, vlak tegen de dui nen. Daar zat een aantal mensen, dat kans gezien had naar de dijk te ko men en daar de nacht zonder licht of warmte in het café had doorgebracht. Snel werden de boten uitgeladen en naar de overkant van de dijk getild. „Vier man in elke boot, elk met een peddel!", luidde het commando. De bo ten werden 2 aan 2 aan elkaar vast gemaakt en een boer, die daar plaat selijk bekend was ging mee als gids. Drie „dubbele" boten kozen elk een andere richting, en in het schemer donker trokken ze de eindeloze water vlakte tegemoet, waar daken van boerderijen boven het water uitsta ken. Onafzienbare wafer"lakte Een harde wind woei van de land zijde. Peddelen was onder deze o standigheden zwaar werk. „Tot aan de molens is iedereen van de boerde rijen af", zei onze gids. ..Wat daar achter nog zit weet ik niet". Daarachter, dat betekende een on afzienbare watervlakte met tientallen daken, telefoonpalen, die de weg mar keerden en in de verte enkele hoge punten met bomen, en een kerktoren tje. In een uur waren we naar schat ting ongeveer 500 meter gevorderd, optornend tegen de harde wind en te gen de golven, die hij opzweepte. De journalist in mg had de repor tage reeds lang vergeten. Hier- golden belangen, die verre uitgingen boven die der berichtgeving, jWe. casseerden het zéek'en opSgoed geluk in elk huis, dat er nog maar enigszins bewoonbaar uitzag. Plotseling een schreeuw boven het water. Uit de bovenverdieping van eén boerderij gebaarde een jonge boer. „Daar ginds", schreeuwde hij „daar hangt een witte vlag uit, ga daar eerst maar heen".. Na drie kwartier waren we er, Th te ontdekken dat het een wit gor(,iji was, dat woest uit een kapotte u t fladderde. Van de bewoners gen spoor. Even verder weer een boerddju gedeeltelijk reeds ingestort. „Nitf meer nodig, daar kunnen geen 'mét^ sen meer zijn". Dan maar bakboo?* uit, voorbij het gat in de richting Sfj roosKerke. Het voorbijkomen van da 75 brede gat heeft meer moeite ge' kost, dan de hele tocht. Maandag wsj er een vlot doorgesleurd naar zee waarop zes mensen van een boerderj zich hadden trachten te redden. Twcé er van brachten er het leven af, zoat later bleek. De zuiging was merkbaip tot op 2 km land inwaarts. Wij pa:- seerden het op ongeveer 800 m afstanj doch die 75 meter kostten ons ander half uur. Toen was Serooskerke met zo ver meer. Lucht was vol vliegtuigen Middelerwijl was het in de lucht vol met vliegtuigen geworden. Drie heli- I copters cirkelden rond, hingen soms een tgd boven een boerderij en, 1 Vfirte- r.ae-.mAiuria n-oan P1 i.1 'senlevén betekende. l' „Meteors" joegen voorbij, „Austers" een Grummon amphibievliegtuig, „Harvards" en een „Flying Boxcar" van de Amerikaanse luchtmacht. Waarheen eerst? was de vraag. Een helicopter kwam ons te hulp. Nadruk kelijk bleef hij stilstaan naast de to ren van Serooskerke, waar nog de Vlag uithing, die Zaterdag ter gelegen heid' van de verjaardag, van prinses Beatrix was gehesen. Toen wij vlakbg waren, zwaaide de helicopter af, op zoek naar andere slachtoffers. Tussen kapotte huizen voeren wij, door wat s^p.ns de toegangsweg tot het dorpje was geweest. Angstig stil was het overal. Op het dak van een schuurtje blafte een hond ons toe, het enige te ken van leven wat wij zagen. Gelei delijk aan werd het water lager en ten slotte schuurde de landingsboot over de keien, en kon men met waterlaar zen aan land gaan, vlak bij het kerkje. Een agent van politie kwam ons te gemoet: „Hoe is het op Renesse?" vroeg hij bezorgd. „Daar zitten mijn vrouw en kinderen". Wij moesten hem het antwoord schuldig blijven. Twintig mensen in de kerk van Serooskerke „Hoeveel mensen zitten nog hier?" vroegen wij.»,.Ongeveer 20, kom maar mee in de kerk". Daar zaten de twin tig om een grote tafel, voorzien van brood, koek, boter en melk. Een pri mus zorgde voor warme koffie, en zo gezien konden de mensen het nog wel even volhouden, wat ze zelf ook toegaven. „Ga eerst maar mee een paar huizen langs" zei de agent, „daar zitten er nog een paar". De twee boten werde ontkoppeld en elk ging naar een huis verder het wa ter in. Èen oude man keek uit het dak venster en zwaaide. „We komen er aan", riep de agent. „Ga maar naar de achterkant naar het raam". Aan de achterkant stonden de twee oudjes: ieen man, met grote grijze snor, en zijn oude, zachtjes huilende vrouw, die zoals de man zei, niet zo goed meer uit de voeten kon. Een jonge kerel hees zich met behulp van een touw uit de boot naar boven. „Het touw onder de oksel van je vrouw", zei hij tegen de oude baas. Zielige geluidjes kwa men uit de mond van het oude mens je, toen zij buiten het raam bungelde, waar hoog reikende handen haar gre pen en in de boot zetten. Snikkend leunde ze tegen eén van de mannen aan, te moe, om eigen initiatief te to nen, Haar man, 'n stoere oude Zeeuw, sloeg zelf zijn benen over het kozijn en werd eveneens gegrepen. De man boven gooide snel wa beddegoed na en toen ging de tocht verder. Ze waren gered na 2 nachten op zolder gezeten te hebben. Nederlands vissersvloot thans geheel in Zeeland Na dit karwei na behoren verricht te hebben voeren we verder in de rich ting van Zierikzee waar we vijf en zeventig schepen telden: kustvaartul- gen, marineschepen, tankschepen, par ticuliere jachten en vissersschepen. Slechts hij verdient de vrijheid die dagelijks moet veroveren De hele vissersvloot van Nederland zit nu practisch in Zeeland, spontaan te hulp gesneld op de dringende nood- kreet. Sommigen met de vis nog aan boord, de gehele vangst verspelend om hulp te kunnen bieden. Rond Haamstede, Bruimsse, de Flauwers, Dreischor en andere plaat sen was het hetzelfde beeld. Honder den schepen voor de kust om de dui zenden op te nemen, die het eiland moesten verlaten. Een groot bezwaar bij de reddingspogingen is echter het in onvoldoende mate aanwezig zgn van roeiboten met buitenboordmotor en platboomde vaartuigen, die de ga ten door kunnen of over de dijken ge dragen kunnen worden. Zodoende staat het aantal grotere schepen in geen verhouding tot de primair nog meer noodzakelijke kleine schuitjes om mensen uit huizen te halen en naar de dijken te brengen. De evacuatie van hét uit de getrof fen gebieden in Zuid-Holland is zo goed als voltooid. Volgens voorlopige ramingen is van het vee op Goeree- Overflakkee 90% verdronken. Dit be tekent dat op dit eiland ongeveer 9000 stuks vee verloren zijn gegaan. In het overige gedeelte van Zuid-Hol land zijn naar schatting 1000 dieren verdronken. In de Alblasserwaard moesten door verdere stijging van het water, de gebieden, waaruit vee wordt afgevoerd, worden uitgebreid. De verliezen van de veestapel in N.W. Brabant worden geraamd op Het aantal slachtoffers van de overstromingsramp ten aanzien van wie zekerheid bestaat dat zij zijn omgekomen, is op het ogenblik gestegen tot 873. (n aansluiting op onze specificatie van gisteren geven wij thans de aantallen slachtoffers en de plaatsen, die daarna bij ons zijn binnengekomen: Stellendam 27 (vermoedelijk); Bruinisse 1; Steenbergen 13; Ossenisse 1; Zuidland 20; Brouwershaven 3; Capelle 3; Stavenisse 200 (minstens). 175 000 ha land overstroomd Hoewel exacte cgfers moeilyk te geven zgn, schatten deskundigen de oppervlak- te van het overstroomde gebied in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant op ongeveer 175.000 hectare. In Zeeland heeft zeker tweevijfde van de totale bevol king, dat is ten naaste by honderdduizend mensen, ernstig van de overstroming te lgden. Op de Zuidhollandse eilanden en in de waarden zal dit aantal 125.000 en in het Westbrabantse gebied ongeveer 60.000 bedragen, zodat het totale aan tal ernstig door de watersnood getroffenen ruw geschat op 300.000 kan worden gesteld. Het aantal minder ernstig getroffenen is minstens zo groot. Verzilting dreigt Van het overstroomde gebied is on geveer tweederde weideland en één derde akkerbouwland. Ongeacht de schade aan de opstallen moet er reke ning mee worden gehouden, dat gro te aantallen tractoren en landbouw- wagens, landbouwmachines en werk tuigen verloren zijn. De in de overstroomde gebieden uitgezaaide granen, suikerbieten en zovoorts moeten worden afgeschre ven. Veel zal afhangen van de snel heid, waarmede het water zal ver dwijnen, of in het akkerbouwland nog zomergraan of aardappelen zul len kunnen worden verbouwd. In dien het water lang. blijft staan zal de verzilting van vele gronden te ernstig worden om nog dit jaar vrucht te kunnen voortbrengen. De grote verliezen aan vee zullen wellicht remmend op de uitvoer van zuivelproducten en vleeswaren kun nen werken. De binnenlandse voor ziening van deze producten wordt door deskundigen, voorshands niet in enig gevaar geacht. - -V Aangenomen mag worden, dat gis teravond bij het Nationaal Rampen fonds in totaal reeds een bedrag van rond f3.000.000.— was binnengeko» men. In de kantoren van het fonds wor- den de telegrafische, schriftelijke en telefonisch ontvangen toezeggingen nauwkeurig geadministreerd. Zij be liepen hedenavond omstreeks negen uur f 2.625.290.14. Daarnaast was in contanten, cheques en postwissels een bedrag van f 305.157.14 ontvangen, dat in de eerder bedoelde toezeggingen niet kon zijn begrepen. Aangezien mag worden aangeno men, dat nog tal van stortingen overschrijvingen bij de banken en de postcheque- en girodienst zijn ge daan, waarvan op eerder genoemd tijdstip nog geen afrekening was ont vangen, mag de schatting van ruim f 3.000.000 als niet overdreven worden beschouwd. Twee paarden, ergens op een weg te midden van de vloed, verlaten en waarschijnlijk verloren. Deze opname werd uit de lucht ge maakt door een Engelse fotograaf, (lie met een vliegtuig uit Londen voor een vlucht over Walcheren was opgeste gen. ■Mm j 5000 stuks. De evacuatie van de vee stapel in dit gebied is nog aan de gang. In Drimmelen hebben honderden, koeien en paarden de overstromingen overleefd. Zij zijn echter onbereikbaar en konden tot nu toe niet in veiligheid worden gebracht. Aangenomen moet worden dat al het vee op Schouwen en Duiveland is omgèkomen. Er zijn nog geen berich ten over de veestapel op Tholen, maar ook hier worden grote verliezen ge vreesd. Uit Zeeland is geen vee ge ëvacueerd. Hoewel op vele plaatsen veevoeder is gebruikt om te trachten gaten in dijken te dichten, zijn er over het al gemeen nog voldoende voorraden be schikbaar. Uit alle delen van het land worden voorraden veevoeder aangebo- den. HERSTEL ZAL HONDERDEN MILLIOENEN KOSTEN Aldus Clarence Hunter Clarence Hunter, hoofd van da M.S.A.-"nissie (bureau voor wederzijd. dat herstel van 'de dijken en de ver nielde huizen in het overstroomde ge bied honderden millioenen guldens zal vragen. Het herstel van de producti viteit van ons land zal bovendien nog millioenen guldens vergen. Naar schat ting zijn 175.000 ha vruchtbaar land bij de ramp betrokken. De heer Clarence Hunter maakte Dinsdag een tocht door het getroffen gebied in West-Brabant. Hij bracht diep medeleven tot uit drukking met de bevolking in de pro vincies Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland. CORPS DIPLOMATIQUE MAAKT RONDVLUCHT Op uitnodiging van het departement van Buitenlandse Zaken zal vandaag het corps diplomatique met een vlieg tuig van de KLM een rondvlucht ma ken over het overstroomde gebied. Het vliegtuig is om 10 uur van Schiphol vertrokken. CHEF STAF BEZOEKT DE TROEPEN De. chef van de generale staf luite nant-generaal B. R. P. F. Hasselman,- heeft Maandag een bezoek gebracht aan militaire onderdelen, die bij de hulpverlening in de door de waters nood geteisterde gebieden zijn inge schakeld. VLISSINGEN V/EER DROOG In Vüssingen wordt de toestand iets gunstiger. Men is hard aan het werk in de stad om herstellingen te verrich ten. Men beschikt echter niet over gas en water, tankauto's rijden in de stad, die nu droog is, rond. Electrisch licht is er wel. De verwoesting aan de Boulevard de Ruyter is erger dan in de oorlog. Na de ramp ontstond een gat van b'Ü nieter. De breedte was op het overige gedeelte slechts anderhalve meter breed. Aan de herstelling van de bou levard zjjn o.a. 25 metselaars bezig. DOESBUEGSE JONGENS REDDEN 266 MENSEN Zondagmorgen zijn op het eerste alarm door de Doesburgse Zeilvereni ging een paar vletten met buitenboord motoren afgestaan voor de redding. Deze zgn onmiddellijk op een vracht wagen geladen en, vergezeld van een bus vol mensen, naar Bergen op Zoom gestuurd, waar het de eerste daadwer kelijke hulp v as, die daar aankwam. De jongens hebben tot gisteravond het genoegen mogen smaken 266 mensen het leven te redden. Thans zgn ze ac tief in de buurt van Steenbergen. PATIËNTEN UIT ZIERIKZEE IN VEILIGHEID. Tegen half zes gistermiddag zgn te Bergen op Zoom 120 patënten aange komen, afkomstig uit bet ziekenhuis van Noord-Gouvve in de omgeving van Zierikzee. De zieken hadden de laat ste dagen doorgebracht in de boven verdieping en op de zolder van het ziekenhuis.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1