9575 Rampenfonds reeds drie millioen gulden Nog weinig bekend over Goeree-Overflakkee Met stormboten naar eenzame huizen van Schouwen-Duiveland Belgische helicopter-piloot wist van wanten Woensdag 4 Februari 1953 Pagina - I.I I Kf - Nat. Rampenfonds HET REDDEN VAN VEE - Met man en macnt wordt gewerkt aan het redden van het vee in de nood- gebieden. Leden van de Rijkspoli tie uit Hïllegom, die dag en nacht hun beste krachten aan dit werk geven, arriveren met een lading schapen in Papendrecht. De dieren komen uit de ondergelopen polders in de Alblasserwaard. Leger des Heiig actief Het Leger des Heils in Engeland heeft drie mobiele cantines ter be schikking gesteld voor het Neder landse rampgebied. Dertien mobiele cantines van het Leger des Heils in Nederland distribu eren thans koffie en voedsel aan evacué's, militairen en dijkwerkers. betaling! (Van onze Haagse redacteur) Een Hagenaar, die gisteren met een auto van een Haagse firma on last van het Rode Kruis op weg was naar Zuid- Beijerland om daar -dekens, matrassen en meubilair te brengen, deed op ziin tocht een minder prettige ervaring op. Men kwam met de auto bij „het veer van He kelingen naar Nieuw-Beijerland. een .-par ticulier veer, De eigenaar eiste betaling voor het overzetten van de auto, het geen neerkwam op 1' 11,— gulden, inclu sief de begeleider. Direct is bii aankomst hiervan melding gemaakt bii de burge meester van Zuid-Beijerland. De Haagse vrijwilliger was hoogst verontwaardigd over het optreden van de eigenaar van het veer. die slechts wilde overzetten, nadat betaald was. GELD EN GAVEN BLIJVEN TOESTROMEN Aangenomen mag worden dat gis teravond bij het Nationaal Rampen fonds in totaal reeds een bedrag van rond 3 millioen gulden was binnenge komen. In de kantoren van het fonds worden de telegrafische, schriftelijk en telefonisch ontvangen toezeggingen nauwkeurig geadministreerd. Zij be liepen gisteravond omstreeks negen uur f 2.625.290,14. Daarnaast was in contanten, cheques en postwissels een bedrag van f 305.157,14 ontvangen, dat in de eerder bedoelde toezegging niet kon zijn begrepen. Aangezien mag worden aangenomen, dat nog tal van stortingen en over schrijvingen by de banken en de post-, cheque- en girodienst zijn gedaan, waarvan op eerder genoemd tijdstip nog geen afrekening was ontvangen, mag de schatting van ruim f 3.000.000 als niet overdreven worden .be schouwd. Van de vele collectes noemen wij die van de gemeente Utingeradeel in Friesland waar f 37.500 is ingezameld, dat betekent f 7.20 per hoofd van de 5200 inwoners. De stroom geldelijke en stoffelijke gaven blijft onverminderd aanhouden. Het centraal verkoopkantoor voor de kaikzandsteenindustrie heeft de mi nister van Wederopbouw een millioen kalkzandstenen voor het rampgebied ter beschikking gesteld. Van de voorzitter van de Neder landse redersvereniging vernamen wij, dat de rederijen, die de grote vaart be oefenen, gezamenlijk een bedrag van een millioen gulden beschikbaar stellen. Een schip met honderd ton levens middelen, gezonden door de Spareen- trale, is van Rotterdam onderweg naar Goes. Het personeel van de Nederlandse Spoorwegen heeft door opoffering van één dag betaald verlof een bedrag van f 300.000 ter beschikking gesteld voor de slachtoffers van de watersnood. De directie van de N.S. heeft daaraan van de zijde der onderneming eenzelfde bedrag toegevoegd. Voorts hebben het Christelijk Natio naal Vakverbond en de daarbij aange sloten organisaties f 80.000 geschon ken. De „Nederlanden van 1845" heeft honderdduizend gulden geschonken. Kampen geeft vee 120 Kampereilander veehouders en Kamper boeren buiten de stad heb ben gisteravond in een vergadering be sloten ieder één rund af te staan voor een nader aan te wijzen gemeente o"ï streek in het getroffen gebied. Oude- en Nieuwe Tonge het sleclitst er aan toe De toestand op Goeree en Overflak- kee is door het grote gebrek aan com municatiemiddelen nog zeer onover zichtelijk. De geëvacueerden van Qolt- gensplaat zijn in Dinteloord (N.B.) on dergebracht. De bevolking van Den Bommel eva cueert vermoedelijk naar Rotterdam. Het meest critiek schijnt de situatie in Oude en Nieuwe Tonge te zijn. Daar moeten veel slachtoffers te betreuren zijn en het gerucht gaat, dat ook dc burgemeester van Nieuwe Tonge ver dronken is. Men heeft totnutoe geen enkel contact met andere gemeenten op het eiland kunnen krijgen. In Stad aan 't Haringvliet heeft de bevolking besloten te blijven, met uit zondering van een 150-tal, dat er vrij willig de voorkeur aan gaf te evacu eren. In Middelharnis en Sommelsdijk zijn duizend burgers vrijwillig vertrokken 6000 anderen wachten nog op vervoer. Totnutoe is de evacuatie er geschied per boot naar Hellevoetsluis en van daar per auto naar Rotterdam. Enkele schepen in de Zeeuwse wate ren. hebben via het noodverkeersnet medegedeeld, dat achter Bruinisse (Duiveland) en bij Ooltgensplaat en Oude Tonge (Goeree -en Overflakkee) nog honderden mensen op redding wachten. Alleen lichte roeivletten kun nen deze gebieden bereiken. Men heeft om lichte roeivlet'ten verzocht. Tiengcmeten geëvacueerd. Bijna alle bewoners van Tiengeme- ten zijn thans geëvacueerd. Twee man nen worden vermist, De materiële schade is zeer aanzienlijk. Van de Sla perdijk, die tussen de polders Een dracht (die vol water staat) en Groot Zuid-Beijerland ligt, waren door de druk van het water de deuren uit de sluis geslagen. Het is gelukt het gat te stoppen, waardoor de schade in Groot Zuid-Beijerland niet tegen zal vallen. Hjallis Andersen rijdt voor Rampenfonds Morgen wedstrijden in Oslo. De Nederlandse schaatsenrijders in Noorwegen, die verlangend zijn bij te dragen tot leniging van de nood in de overstroomde gebieden in hun land, zullen morgen te Oslo uitkomen tegen bekende Noorse rijders. Ook Hjallis Andersen zal aan deze wedstrijden medewerken. Hij heeft er in toege stemd uit te komen tegen een van zijn beroemde voorgangers, de veteraan Ivar Ballangrud, die in de jaren 1929 1936 grootste triomfen vierde. De opbrengst zal overhandigd wor den aan het stormfonds van het Noorse Rode Kruis, dat reeds dekens •per vliegtuig naar Nederland heeft gezonden. HET DUINKERKEN VAN NEDERLAND" Particulier veer eiste HET GAT MOET DICHT - Koorts achtig wordt door honderden vrij willigers gewerkt aan het dichten der gaten in de dijken, ontstaan door het woedend geweld van de watermassa's. Foto: een aantal mannen is bezig met het aanbren gen van de zandzakken, bestemd voor het dichtmaken van de bres in de dijk „Het Ga.t" te Papendrecht. een stoere oude Zeeuw, sloeg zelf zijn benen over het kozijn en werd even eens gegrepen. Paarden bleven achter In het dorpje waren middelerwijl n<3g een roeiboot en een motorvlet aan gekomen, die ook reeds enige mensen hadden opgepikt. Het schaarse bedde- goed ging mee in de boten en met de motorvlet voorop begon de tocht. „Moet de hond niet mee?" riep iemand. „Hij hoort nergens bij", zei een ander. „Laat hem maar bij de paarden blij ven, of schiet hem anders dood". De agent had zijn revolver ree,ds getrok ken om het dier een ellendig einde te besparen, toen een man uit een van de boten sprong, door het water waadde, de hond in het nekvel greep en in de boot slingerde. De terugreis ging heel wat vlotter, en in anderhalf uur waren we allemaal op de dijk, waar middelerwijl genie troepen en marinemannen arriveerden om de vluchtelingen over te nemen en op een van de vele schuitjes te zetten, richting Ierseke. „Wij hoorden niets over Schottwen" „Wij hoorden Zondagavond de radio" vertelde ons een inwoner van Serooskerke. „Maar wij hoorden niets over Schouwen en dachten dat men ons vergeten had of dat men het bij ons niet zo erg vond". Gezien onze ervaringen op Schou wen-Duiveland geloven wij te mogen aannemen, dat het aantal slachtoffers nog belangrijk uit zal gaan boven hét thans genoemde officiële cijfer. Ierseke is thans een van de centrale punten voor de hulpverlening in Zee land. Het is vrijwel het enige plaatsje, dat niet heeft geleden, al is vrijwel de gehele {jiosselcultuur ..verloren gegaan, wat op zichzelf al een "schade van hon derdduizenden is. De bewoners van Schouwen worden voor een groot deel thans naar dit plaatsje vervoerd, waar ze opgevangen worden, onderdak krijgen en geregistreerd worden, waar na ze per boot naar Bergen op Zoom gaan. Daar staat de evacuatiedienst klaar om ze over te nemen en ze te distribueren over die gebieden, die daarvoor zijn aangewezen. Vijfhonderd meter in een uur I Een harde wind woei van de land- j zijde. Peddelen was onder deze om-, sjjandigheden zwaar werk. „Tot aan de molens is iedereen van de boerderijen af", zei onze gids, „wat daarachter nog zit, weet ik niet". Daarachter, dat betekende een onaf zienbare watervlakte met tientallen daken, telefoonpalen, die de weg mar keerden en in de verte enkele hoge punten met bomen en een kerktorentje In een uur waren we naar schatting ongeveer 500 meter gevorderd, optor nend tegen de harde wind en tegen de golven, die hij opzweepte. Plotseling een schreeuw over het water. Uit de bovenverdieping van een boerderij gebaarde een jonge boer. „Daar ginds", schreeuwde hij, „daar hangt een witte vlag uit, ga daar eerst maar heen". Na drie kwartier waren we er, om té ontdekken dat het een wit gordijn was, dat woest uit een kapotte ruit fladderde. Van de bewoners geen spoor. Even verder weer een boerderij, gedeeltelijk reeds ingestort. „Niet meer nodig, daar kunnen geen mensen meer aqjn". Dan maar bakboord uit, voorbij In Oude Tonge met grote geestdrift ontvangen Pendeldienst: medicamenten heen, vluchtelingen terug Kapitein Tremerie van de Bel gische luchtvaartmaatschappij Sa bena, die zich na een dringende oproep uit Amsterdam onmiddel lijk met een hefschroefvliegtuig naar het eiland Overflakkee be gaf, heeft te Brussel een relaas van zijn tocht gegeven. Hij was met zijn helicopter neergestreken in Oude Tonge op een stuk nog boven het water uitstekende dijk, die in verbinding stond met een dertig tal geheel door water omringde woningen. Hier hadden 4(10 perso nen een toevlucht op zolders en daken gezocht. De enige dokter was bezig de gewon den te verzorgen. In het drooggebleven gemeentehuis en in een hotel sliepen 's avonds de vluchtelingen op de bil jarten en op de grond. De volgende dag om zes uur vertrok kapitein Tremerie met drie kg post naar Woensdrecht, waar hij werd ontvangen als een bren ger van blijde tijding. Na opnieuw benzine te hebben inge nomen, begon de piloot hierop een pendeldienst tussen Oude Tonge en Woensdrecht. Hij bracht medicamenten kleding en levensmiddelen naar Oude Tonge en keerde met vluchtelingen 'terug, De wanhoop waarin deze dik wijls verkeerden was pijnlijk om aan te zien, zo vertelde hij. Kinderen zochten naar hun verdwenen ouders en ouders zochten naar hun kinderen. Van een gezin met twaalf kinderen werden al leen de vader en een jongen sered. Samen met Nederlands Op zijn tocht naar Overflakkee had de piloot grote moeite zich te oriën teren, omdat vrijwel alles onder hem blank stond. Onderweg zag hij in deze watermassa talrijke mensen op de daken hunner huizen wanhopige tekens naar zijn vliegtuig geven. Het hef- schroeftoestel werd te Oude Tonge met grote geestdrift ontvangen. Bijna al deze lieden hadden Maandagochtend om vier uur plotseling, verrast als zij waren door de springvloed, hun hui zen in de omgeving moeten verlaten. De aanvoer van gas, electriciteit en water werd geheel afgesneden. Kapitein Tremerie gaf zich ech ter pas werkelijk rekenschap van de ernst van de toestand toen hij van de burgemeester vernam, dat naar schatting in deze gemeente alleen reeds 60 personen om het leven waren gekomen. De pilootdeelde mede, dat hij de volgende ochtend vroeg zou vertrek ken en dan de post van het dorp mee zou nemen. Onmiddellijk zette het ge hele dorp zich koortsachtig aan het schrijven. Intussen had de piloot gelegenheid vliegtuig In Woensdrecht kreeg de Bel gische helicopter versterking van een Nederlands marine-vliegtuig. De hulp van deze beide hefschroef- vliegtuigen was van onschatbare waarde, daar zij tot Maandag 5 uur de énige verbindingsmiddelen met Overflakkee betekenden. Dank zij de hulp, die het Belgische toestel bood. kon in overleg met een Ne derlandse officier, een hulppro gramma worden opgesteld. Nauw keurige gegevens konden ook wor den verstrekt voor de tweemoto- rige bommenwerpers, die des mid dags op de plaatsen, waar de nood het hoogst was, pneumatische vlot ten afwierpen. De piloot vertelde, dat van de lucht uit gezien de aanblik adembeklemmend was. In de delta, die zijn toestel heeft overgevlogen, was nog slechts een honderdste gedeelte der weilanden boven water. Overal dreven de cada vers rond van koeien, schapen en paarden. Na hulp gebracht te hebben aan Oude Tonge vloog de helicopter naar Goes. Fier kon het alleen maar neer strijkt op het parkeerterrein naast het 7 -Thuis, dat door het water werd bedreigd. Rondom dit ziekenhuis heerste een grote bedrijvigheid. De ge hele bevolking was bezig de straten op te breken om hiermee de dijk te versterken. Het doorbreken hiervan zou een ware ramp zijn geweest. Kapi tein Tremerie had veel lof voor de daden van de bestuurder van het Ne derlandse hefschroefvliegtuig, dat door middel van een lier niet minder dan. 35 volwassenen en zeven kinderen van gevaarlijke plekken kon redden-. „Men heeft echter in Nederland niet eerr of. twee, 'dóöh 20 he'fschrqèfvlïejtüfgéii' nodig", zo besloót de flinke Sabena-' piloot zijn verhaal. Groep mensen in kerk van Serooskerke (Van een speciale verslaggever). Schouwen-Duiveland is één watervlakte. Er is eigenlijk niet veel verschil meer tussen het land binnen de dijken en de zee er buiten. Er zijn nog enkele hooggelegen delen, waar mensen samengepakt zitten, maar voor de rest is het water, water, water Slechts een hulppoging op zeer grote schaal kon hier redding brengen en daarmee is men gisteren in de vroege ochtend begonnen. Honderden vaar tuigen lagen gistermiddag voor de kust van het eiland, waar de duinenrij op verschillende plaatsen onderbroken wordt door grote gaten, waar het water kolkend doorstroomt. Schouwen-Duiveland is het „Duinkerken van Nederland" geworden, met dit verschil, dat thans de vijand niet de militaire overweldiger was, maar het meedogenloze geweld, dat de natuur heeft losgelaten. En wat er beter is, zouden wij, na vandaag, niet durven zéggen. Soms kan een plotselinge dood een gunst zijn, als men hem plaatst tegen over de radeloze angst van hen, die het water hoger en hoger zagen komen en er tenslotte voor moesten buigen. De onzekerheid, waarin men dagen heeft verkeerd ten aanzien van het lot van dit eiland, is thans echter verdwenen, en daarvoor in de plaats is gekomen een realiteit, die velen de schrik om het hart heeft dóen slaan. REDDINGSWERK HEEL MOEILIJK Wat wij uit eigen ervaring weten, is, dat Serooskerke geheel ontruimd werd en dat van het grasveldje voor de dorpskerk, de enige droge plek in het plaatsje, twee paarden ons be droefd hebben nagekeken, toen wij met de weinige tientallen overgeble ven inwoners van het dorpje omstreeks half één gistermiddag wegvoeren naar de duinen, om de mensen over te zet ten op één van de vissersschepen, die daar voor anker lagen. Eindeloze watervlakte Doch, laten wij het verhaal van de aanvang af vertellen en beginnen om vijf Uur gisterochtend in Ierseke, toen wij op het vissersscheepje, waarop zes stormboten waren geladen, in gezel schap van zes Belgische militairen, een Nederlandse kapitein en een paar bur gers de haven verlieten, om in de donkere nacht' koers te zetten naar het eiland. Na bijna twee uren passeerden wij Zierikzee, waar nog enkele lichten aan waren en waar het groene licht en rode licht van de havenuitgang nog schéén. Een half uur later liep ons scheepje een noodhaventje bij de z.g. Flauwers binnen, vlak tegen de dui nen. Daar zat een aantal mensen, dat kans gezien had naar de dijk te komen en daar de nacht zonder licht of warmte in het café had doorgebracht. Snel werden de boten uitgeladen en naar de overkant van de dijk getild. „Vier man in elke boot, ieder met een peddel", luidde het commando. De boten werden twee aan twee aan el kaar vast gemaakt en een boer, die daar plaatselijk bekend was, ging mee als gids. Drie „dubbele" boten kozen elk een andere richting, en in het schemerdonker trokken ze de einde- loze watervlakte tegemoet, waar daken van boerderijen boven het water uit staken. het gat in de richting Serooskerke. Het voorbijkomen van dat 75 meter brede gat heeft meer moeite gekost, dan de hele tocht. 'Maandag was er een vlot doorgesleurd naar zee, waarop zes mensen van een boerderij zich hadden trachten te redden. Twee van hen brachten er het leven af, zoals later bleek. De zuiging was merkbaar tot op 2 km landinwaarts. Wij passeerden het op ongeveer 800 m afstand, doch die 75 meter kostten ons anderhalf uur. Toen was Serooskerke niet zo ver meer. Gered mensenleven Middelerwijl was het in de lucht vol met vliegtuigen geworden. Drie heli copters cirkelden rond, hingen soms een tijd boven een boerderij en in de verte zag men dan een stipje naar boven hijsen, wat weer een gered men senleven betekende. Waarheen eerst? was de vraag. Een helicopter kwam ons te hulp. Nadruk kelijk bleef hij stilstaan naast de toren van Serooskerke, ;waar nog de vlag uithing, die Zaterdag ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Beatrix was gehesen. Tussen kapotte huizen voeren wij, door wat eens de toegangsweg tot het dorpje was geweest. Angstig stil was het overal. Op het dak van een schuur tje blafte een hond ons toe, het enige teken van leven wat wij zagen. Gelei delijk aan werd het water lager en ten slotte schuurde de landingsboot over de keien, en kon men met waterlaarzen aan land gaan, vlak bij het kerkje. MENSELIJK LEED - Door het water uit huis en hof verdreven brengen deze vrovwen uit de Alblasserwaard wat van de geredde wintervoorraad ingemaakte groente naar veiliger oorden. Een agent van politie kwam ons te gemoet: „Hoe is het op Renesse?" vroeg hij bezorgd. „Daar zitten mijn vrouw en kinderen". Wij moesten hem het antwoord schuldig blijven. In de kerk van Serooskerk „Hoeveel mensen zitten nog hier?" vroegen wij. „Ongeveer 20, kom maar mee in de kerk". Daar zaten de twin tig om een grote tafel, voorzien van brood, koek, boter en melk. Een primus zorgde voor warme koffie, en zo gezien konden de mensen het nqg wel even volhouden. Wat ze zelf ook toegaven. „Ga eerst maar mee een paar huizen langs", zei de agent. „Daar zitter er nog een paar". De twee boten werden ontkoppeld en elk ging naar een huis verder 't water in. Een oude man keek uit, het dakven ster en zwaai dn,/„.Wkómen eraan"., fiep de agent. „Ga maar naar de ach terkant". Aan de achterkant stonden de twee oudjes: een man, met grote grijze snor, en zijn zachtje huilende vrouw, die zo als de man zei, niet zo goed meer uit de voeten kon. Een jonge lcerel hees zich met behulp van een touw uit de boot naar boven. „Het touw onder de oksel van je vrouw", zei hij tegen de oude baas. Zielige geluidjes kwamen uit de mond van het oude mensje» toen zij buiten het raam bungelde, waar hoog reikende handen haar grepen en in de boot zetten. Snikkend leunde ze tegen een van de mannen aan, te moe, om enig initiatief te tonen. Haar man,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2