Zwitsaletten Dividendstop nog één jaar gehandhaafd Eden protesteert tegen de koers van Eisenhower KLEMTOON OP ATLANTISCHE SAMENWERKING Per post verzonden brief uit Zierikzee bereikte ons De geestelijke verzorging in debat Bij het Handelsblad ontvangen gif ten ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 S Ondanks verbroken communicatie: Afgestempeld: Wemeldinge, Maandag 2 Februari HOE grillig de krachten der vernieling kimnen zijn. blijkt uit het volgende. Wij hebben dagenlang niets anders gehoord dan van geïsoleerde stadjes en dorpen ln Zeeland. Een angstwekkend zwijgen hing om vele door de waters nood getroffen gebieden. Tevergeefs hebben tallozen getracht verbinding met de woonoorden van verwanten en kennissen te krijgen; telefoon noch telegraaf of radio had communicatie in stand kunnen houden. Des te merkwaardiger doet het dus aan dat hedenmorgen op onze redactietafel een brief uit Zierikzee werd bezorgd. Gewoon maar bezorgd, per post. Terwijl blijkens mededeling vttü de posterijen de post voor Tholen en Schouwen-Duiveland te Bergen op Zoom wordt gereed gehouden om te worden overgebracht, is blijkbaar van de andere kant reeds post naar het veilige land doorgedrongen. Het stempel van de brief vermeldt: Wemeldinge (op Zuid-Beveland) 2 Februari. HET is een brief van Oude Haven afsluit tige antieke middel- onze correspondent Toen stroomde het water met geweld de stad ln. Alleen het hoge midden bleef droog. Verschil lende kleine huizen stortten in, terwijl 19 mensen, die door het wa ter werden verrast, zich niet tijdig konden red den en jammerlijk ver dronken. Vele anderen raakten gewond en wer den naar het St. Corne lia Ziekenhuis overge bracht. Een geweldige ravage werd in de straten ver oorzaakt. Allerlei huis raad dreef door de in sneevlietende beken her schapen straten. Vele bewoners werden tijdelijk ondergebracht in het ge bouw van het Leger des Kei.Is en de Christelijk Gereformeerde Kerk. Waterleiding en gastoe- voer werden uitgescha keld. Het oude Vrijpoor- tje stortte in met de daarnaast gelegen prach- TOT zover onze correspondent. De vandaag binnengekomen berichten dulden er op, dat Zierikzee op het ogenblik betrekkelijk veilig is. De stad is van voldoende voorraden voorzien."De medische verzorging is goed. het aantal artsen voldoende. Alen dringt er echter in Zierikzee op aan de evacué's die in de stad komen, naar elders te zenden. Een mijnenveger, die aan boord heeft de door $le Koninklijke Marine met de hulpverlening bij rampen belaste kapitein ter-zee F. W. van Duim met zijn staf, bevindt zich in Zierikzee. De Marine heeft daar ook vier sleepboten en negen motorvletten en het opleidingsschip Abraham van der Hulst. onze correspondent te Zierikzee. Hij schrijft: ..Herhaalde ma len heb ik Zondag ge tracht en ook Maandag, contact te krijgen met wat wij Holland noemen, maar het mocht me jam mer genoeg niet geluk ken. daar alle verbindin gen verbroken zijn. Naar verluidt zou vandaag (dit moet Maandag ge weest zijn) post worden verzonden. Daarom tik ik nu een kort relaas van de ramp die ons eiland en ónze stad trof. Kwart voor drie loeide Zondag nacht de sirene, die de bevolking waarschuwde voor het binnenstromen de zeewater, dat op en kele plaatsen in Zierik zee de vloedplanken doorbrak en de hellende straten afstroomde. Tot overmaat van ramp be zweek aan het Kraan plein de muur. die een deel van de ongedempte eeuwse gevel van een horloger. Met bootjes werden mensen uit hun woningen van de zolders gered. Vele huizen zijn thans onbewoonbaar. Contact met de buiten gemeenten is niet moge lijk. De wildste geruch ten deden eerst de ronde, maar die berichten wa ren niet alle betrouw baar. De burgemeester van Zierikzee heeft de noodtoestand afgekon digd. Alle weerbare man nen zijn opgeroepen om barricaden op te werpen, teneinde het water, dat nu uit de ingelopen pol ders naar de stad stroomt, buiten de ge meente Zierikzee te hou den. Het gehele eiland staat practisch onder water. Alleen de polder Zonnemalre ligt nog droog. Ook een deel vari Zierikzee en de West rand van Schouwen." Brand in schoenenfabriek te Dongen Door tot nu toe onbekende oorzaak ontstond Dinsdagavond omstreeks 23.30 uur brand in de schoenfabriek van de firma gebroeders Leyten aan de Hoge Ham te Dongen. De brandweer kon door snel. en krachtig optreden met veel moeite de belendende gebouwen, waar onder hotel Musis Sacrum", behouden. Van de fabriek werd weinig behouden. De schade wordt geraamd op ƒ300.000. De fabriek was op beurspolis verzekerd. B. S. A'dam 1000; Firma Moes Caviet 5000; G. G. A. Corvey Papier groothandel 1000; L. B. van Mantgem A'dam 2000; Franken en Itallie In- strumentenhandel A'dam 1000; Ver- weegen Kok A'dam 500; Chemicaliën lm- en Export Mij. A'dam 500; Voor zieningsfonds Afrika Lijn A'dam 500; Dir. van B. en W. Etalagematerialen 500; A. B. S. Huis ter Heide 500; Stijger Baggen en Co. A'dam 315: Pers. Hoedenfabr. Angeligue 250; Handel- (Luchtfoto A. N. P.) In het water twee rechte lijnen, daartussen twee scheepjes: een kanaal ergens doot overstroomd Zeeland Vijftien smokkelaars voor de rechter (Van onze correspondent) Zutphen, 4 Februari Voor de Economische Strafkamer van de Zutphense rechtbank hebben gisteren, in een grote smokkelaffaire, vijftien verdachten terecht gestaan. Enkele an deren zullen in Duitsland worden be recht. In totaal is, voorzover men heeft kunnen achterhalen, door verdachten meer dan dertig duizend kilogram koffie over de grens gebracht, benevens 250 damesmantels. Clandestien werden 47.000 shawls benevens een groot aantal klederdracht-doeken ingevoerd. De Nederlandse staat is door dit alles voor enorme bedragen benadeeld. De zwaarste straf werd deze dag ge- eist tegen een koopman uit Enscncde, die van de in Nederland gearresteerden als de hoofddader wordt beschouwd. Hij ontkende alles. De officier van Justitie, mr Messchaert, achtte het ten laste ge legde echter bewezen en vorderde een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden zonder aftrek van voorarrest, benevens een boete van 10.000 subs, zes maanden hechtenis, en verbeurdver klaring van twee auto's, die het eigen dom zijn van de verdachte en die een waarde van 15.000 vertegenwoordigen. De raadsman van de verdachte,, mr Bruin, achtte het ten laste gelegde niet bewezen en pleitte vrijspraak. Een ver zoek tot invrijheidstelling werd evenwel door de rechtbank afgewezen. Tegen een confectiefabrikant te En schede werd tien maanden met aftrek gevorderd, benevens verbeurdverklaring van een auto ter waarde van 3000. Hij had 250 mantels vervoerd, shawls ver kocht en koffie vervoerd. Tegen zijn vrouw luidde de cis drie maanden met aftrek. Tegen de overige verdachten, die had den geholpen met opslag en vervoer der smokkelgoederen werden nog straffen van acht maanden, acht maanden, zes maanden, enkele lichtere straffen en geldboeten geëist, alsmede verbeurdver klaring van in beslag genomen goederen. (Ingez. med.-advertentie) BESTRIJD DIE GRIEP! met de snel en feilloos werkende: ...'tl ZWfTSALpreparaat/ De nieuwe Formosa-politick der V.S. Britse pers is gematigd: men wil de alliantie niet schaden (Van onze correspondent) Londen, 4 Februari BISTEREN heeft minister Eden in het Lagerhuis zyn bezorgdheid te '^kennen gegeven over de Amerikaanse politiek inzake Formosa. Hij zeide, dat Engeland op 30 Januari was ingelicht en dat het de dag daarna had geprotesteerd tegen het feit, dat de V.S. aan Tsjiang Kai-sjek wilden toestaan, het Chinese vasteland aan te vallen. Eden vond zulks onverstandig, daar deze taktiek geen militaire voordelen zou opleveren en grote politieke nadelen. De terugslag ervan in Azië zou niet gunstig zijn. zo vreesde Eden, die er overigens op wees, dat het besluit tot .neutralisering" van Formosa door Truman was genomen, toen Peking niet was betrokken bij de gevechten in Korea. Nochtans achtte hij herroeping van die beslissing, ook al was Peking niet meer neutraal in Korea, van geen nut. BEKENTENIS VAN DE HEER VRIJMAN (Van onze parlementaire redacteur) 's-G ravenhage, 4 Februari De voorzitter van de commissie voor de verzoekschriften in de Eerste Kamer, mr Wendelaar (V.V.D.), heeft gister middag in deze kamer voorlezing ge daan van een alsnog van de heer J. A. VV. Vrijman ontvangen brief. Deze erkent daarin de echtheid van de brieven, door hem aan Duitse- en N.S.B.-instanties in de bezettingstijd ge schreven. De heer Vrijman maakt zijn verontschuldiging, dat hij de commissie in dit opzicht onjuist heeft voorgelicht cn bekent met betrekking tot zijn hou ding ln de bezettingstijd schuld. Toen hij op deze weg eenmaal de eer ste stap had gezet, zo schrijft hij, kon hij echter niet meer terug. De kamer heeft deze brief voor kennisgeving aange- De Utrechtse schrijver Jan Engelman heeft gisteren de functie van docent aan de Jan van Eyck-academie te Maas tricht met het uitspreken van een rede over „echt en vals primitivisme" aan vaard. Men let in Londen voorgl op de reac ties van India. Dat Peking de V.S. be schuldigt van het uitbreiden van de Koreaanse strijd en van het steunen van Tsjiang, is geen verrassing. Radio- Peking gebruikte echter een argument, dat voorheen door India is aangevoerd, namelijk dat het ten slotte fataal zal zijn voor de V.S., indien deze ..Aziaten tégen Aziaten willen laten vechten". Be richten uit Nieuw-Delhi getuigen van de vrees in India, dat het nu wel onmogelijk zal zijn, een schikking te treffen met het rode China en dat uitbreiding van de oorlog dreigt. In dat geval bestaat de kans dat India de voorkeur geeft aan isolement. Verontrust is men in Londen ook. doordat in de V.S. steeds meer militairen en Congresleden er op aandringen, Tsjiang Kai-sjek te voarzien van vlieg tuigen, oorlogsschepen en moderne wapens, om hem in staat te stellen, met kans op succes een aanval te doen op het Chinese vasteland. Hij zou dan fei telijk in opdracht der V.S. de burger oorlog hervatten. DE commentaar in de Britse pers op de verklaring van minister Eden is opvallend gematigd, en vooral de Manchester Guardian, waarvan men felle critiek zou verwachten, is verras send kalm. „Laten wij hopen, dat het jmet een sisser af zal lopen", dat is i eigenlijk de strekking van het hoofdar tikel, dat vooral tot die conclusie komt omdat het niet aanneemt, dat de aan vallen door de troepen van Tsjiang Kai- Sjek op het vaste land van China veel om het lijf zullen hebben. De politieke gevolgen van het Amerikaanse besluit worden ernstiger geacht, maar er be staat hier natuurlijk de neiging, de kloof in de Britse en Amerikaanse meningen niet al te openlijk in het daglicht te stellen. Het kan intussen niet gezegd worden, dat de aankomst van de nieuwe Ame rikaanse minister van Buitenlandse laken Foster Dulles hier in Londen van. daag onder gunstige auspiciën ge schiedt, want de Times herinnert er in een hoofdartikel aan, dat Engeland nog een ander buitenlands politiek appeltje te schillen heeft met Amerika, en wél naar aanleiding: van wat president Eisenhower verklaarde over het niet- erkennen van geheime verdragen „waar door volken in slavernij worden ge houden." Dit is een zinspeling op het verdrag van Jalta, waar Churchill een rol bij gespeeld heeft. De Times zegt, dat het niet verstandig kan zijn over eenkomsten aan te tasten, wanneer nie mand aan deze zijde van het IJzeren Gordijn van zins is, de toestand met geweld te veranderen. Morgen zal Morrison namens de op positie een debat openen over de buiten landse politiek. Mevrouw FortanierDe Wit hersteld I\'ieuiv lid Ttveede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) 's-G ravenhage, 4 Februari Mevr. A. Fortanier-De Witt (V.V.D.), die als gevolg van een haar destijds overkomen ongeval vele maanden haar werkzaamheden niet heeft kunnen ver richten. was gistermiddag tijdens het afleggen van de regeringsverklaringen in de Tweede Kamer voor het eerst weer aanwezig. Aan het einde van de korte vergade ring werd nog als nieuw lid van de Tweede Kamer, in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr Terpstra. beëdigd de heer H. van Eijsden (A.R.), te Rotterdam. Bij Kon. Besluit is dr J. Janssen niet- ontvankelijk verklaard in zijn beroep tegen ontslag krachtens het id. id. van 10 October 1945 uit zijn functie van rector van het gemeentelijk gymnasium te Zwolle; dit besluit is niet in overeen stemming met het advies van de Raad van State. Eerste Kamer aanvaardde ontwerp (Van onze parlementaire redacteur) 's -,.G r a v e n h a g e, 4 Februari r\E Eerste Kamer heeft het ontwerp tot verlenging van de wet op de dividendbeperking met één jaar gis termiddag aangenomen met 31 tegen 15 stemmen. Vóór het ontwerp stemden de P.v.d.A., de meerderheid van de K.V.P.-fractie, de A.R. op één lid na en de C.P.N. Tegen stem den de V.V.D.. de C.H., vier leden van de K.V.P.-fractie (de heren Regout, Sassen, Van Veldhoven en Mertens) en prof. Hellema (A.R.). Het debat liep thans niet meer over de materiële Inhoud van het ontwerp, doch uitsluitend over het door mr Pollema (c.h.) opgeworpen juridische dubium, naar aanleiding waarvan de Oor los en marine in de Eerste Kamer (Van onze parlementaire redacteur) 's-Gravenhage, -J Febr. f-\NDANKS de rampspoed, welke grote delen van ons volk en daarmede tevens ons gehele volk heeft getrof~ fengaat het leven in staat en maat schappij toch verder. Het was goed, dat de Tweede Kamer, nu dit mogelijk bleek, besloot haar werkzaamheden pas een week later te beginnen. Het is echter evenzeer te billijken, dat de Eerste Kamer, welke uiteraard in de werkzaam heden achter ligt bij de andere Kamer en alle begrotingen nog moet behande len, geen vrijheid heeft kunnen vinden de besprekingen van de begrotingen van oorlog en marine, waarbij evenzeer le vensbelangen van ons volk betrokken kunnen zijn, nog weer een week uit te stellen. Op dezelfde grond als elders vermeld, zullen w[j ons echter tot een zeer kort verslag moeten beperken. De heer De Dreu (arb.) zowel als de heer Ruys de Beerenbrouck (k.v.p.) brachten hulde en dank aan de mannen van land-, zee- en luchtmacht voor de doeltreffende en opofferingsgezinde wijze, waarop zij bij de hulpverlening in de door de natuurramp getroffen gebie den van ons land optreden. De heer De Dreu achtte het defensie beleid bij het driemanschap achter de regeringstafel (de minister cn zijn beide ■taatssecretarissen) in goede handen. De critiek op de wijziging van het leger- plan achtte deze spreker niet gerecht vaardigd. Hij wees op het belang ook van onze marine en vroeg of het koopvaar- dijpersoneel wel voldoende wordt ge oefend met de wapens, waarmee de schepen zijn uitgerust. Enige bezorgd heid toonde hij echter over dé nog grote munitie-achterstand en het tekort aan beroepspersoneel. Inzake de militaire missie in Indonesië mocht de regering z.i. geen beslissing nemen zonder overleg met de Indone sische regering, maar hier moest onzer zijds toch we] gelden: graag of niet. Wij kunnen de bekwame militaire krachten, die daar gestationneerd zijn, zelf uitste kend gebruiken. Mr Ruys de Beerebrouck (k.v.p.) waarschuwde tegen te groot optimisme omtrent koerswijzigingen of dergelijke bjj de Sowjet en besprak in dit verband de verschillende opvattingen in het bui tenland met betrekking tot de N.A.V.O. Heeft, zo vroeg hij. generaal Ridgwav inderdaad verklaard, dat de eisen ten aanzien van de Atlantische verdediging zo laag mogelijk zijn gesteld, maar dat daar nog steeds niet geheel aan is vol daan Kan, zo vroeg deze speker ook, Neder land met het twee jaar geleden vastge stelde defensieplafond de verplichtingen, welke het op zich heeft genomen, na komen Zoals te venvachten was wijdde deze R.K.-woordvoerder veel aandacht aan het gerezen twistpunt van de geestelijke verzorging der buitenkerkelijken. Aan de „ethische welzijnszorg", van het Huma nistische Verbond en zjjn nevenorganen uitgaande, mag naar zijn mening geen feitelijke gelijkstelling worden gegeven met het kerkelijk werk. Zijn indruk was, dat de minister, aan wiens persoonlijke instelling hij niet twijfelt, zich toch tot zekere hoogte had laten overhalen tot te grote tegemoetkomendheid. In begin sel. zo zei hij, is het toch een feit ge worden, dat de overheid, door bijzondere verloven e.d. te verlenen voor vormings bijeenkomsten van het Humanistische Thuisfront „de onkerkelijkheid bevor dert". De kerk zal haar zeer bijzondere positie moeten behouden. Mr Vixseboxe (c.h.), die gisteravond de laatste spreker was, wijdde zijn hoofdaandacht aan de N.A.V.O, Onze militairen zijn als het ware de voortrek kers van dé Atlantische gedachte. De N.A.V.O, dient een supra-nationale koe pelorganisatie te worden, met een eigen volksvertegenwoordiging en een eigen justitie. Vrede, veiligheid en welvaart "voor de volken zal alleen te vinden zijn door steeds grotere supra-nationale or ganisaties. De vier maal 1500 millioen gulden voor de defensie noemde deze spreker de „molestpremie", welke wij hebben te betalen, maar groter nog is het offer van onze jongelingschap, welke een twee-jarige diensttijd heeft te brengen. De subsidies voor de geestelijke ver zorging doe de kerkélijke organen achtte mr Vixseboxe onvoldoende. Wei op de Woltersomse organisaties verlengd GISTEREN ln de vooravond heeft de Eerste Kamer nog een kort debat gevoerd over het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de bedrijfs organisatie. De wijziging strekt tot ver lenging van overgangsbepalingen ten aanzien van de Woltersomse organisa ties met het oog op het feit. dat de P.B.O. nog niet allerwege zo ver is ge vorderd als aanvankelijk werd voorzien. De heer Rip (a.r.) drukt zijn spijt erover uit, dat dit wetsontwerp moet worden behandeld. Het verwondert hem, dat het al tien jaar moet duren, alvo rens we van die bezettingsorganisaties af kunnen komen. Handhaving van de vakgroepen belemmert de ontwikkeling der P.B.O. Hij vraagt hoe de minister staat tegenover allerlei klachten, die openlijk zijn uitgesproken. Ten slotte vraagt hü of de minister bereid is als nog na de behandeling van dit ontwerp een nota ln te dienen met gegevens, die voor de beoordeling van de gang van zaken na 15 Februari van belang kunnen zijn. Hij wil een overzicht der bezittingen en begrotingen 1953 van vakgroepen, die men na die datum wil handhaven en een overzicht van de wachtgeldregelin gen, enz., die, door de organisatie commissie uit de S.E.R. zijn goedge keurd. Voorts wenst hij op 1 Juli eer. opgaaf, welke vakgroepen op die datum nog zijn gehandhaafd. Minister De B r u ij n deelt mede, da- op 30 Januari 654 vakgroepen en onder- vakgroepen zijn opgeheven; 84 beschik kingen liggen klaar voor de opheffing van andere. Met spoed wordt getracht aan het bestaan van vakgroepen die niet meer nodig zijn, een eind te maken. Daardoor ontstaat wel een vacuum, maar de minister vertrouwt, dat dit zal worden opgevuld, doordat er schappen komen ingevolge de bepalingen van de wet op de P.B.O. De klachten, waarop de heer Rlp doelde, verontrusten de minister niet; z.l. ebben de vrije organisaties niet i afkeer van de Woltersomse orga nisaties. De minister verklaart geen bezwaar te hebben tegen inwilliging van de wen sen van de heer Rlp. Bij het overnemen van personeel spreken de vrije orgam- laties het eerste woord. Het wetsontwerp wordt z.h.s. goed gekeurd. verdere behandeling de vorige week werd geschorst. Aan dit dubium en de verschillende facetten van de vraag of en ln hoeverre de oude wet nog rechtskracht had. heb ben wij toen ruime aandacht gewijd. In verband met het vele nieuws uit de noodgebleden zullen wij aan het debat van gisteren, dat weder over dezelfde vraag liep, thans moeten voorbijgaan. Wij vermelden slechts, dat de nieuwe staatssecretaris van Financiën dr Van den Berge, die zich als directeur-gene- raai voor fiscale zaken ln algemene dienst reeds zozeer met deze kwestie heeft bezig gehouden, het juridische standpunt van de regering in deze met overtuiging en bekwaamheid heeft ver dedigd. ■Dit standpunt is, dat er geen twijfel aan bestaat, dat de wet op de dividend- beperkinj nog is een geldige, in wer king z\jnde wet, welke in de oude vorm betrekking aad op de boekjaren tot en met 1951/52 en thans door de ver lenging ook van kracht wordt voor de boekjaren 1952 en 1952/53. Dr Van Berge gaf alleen toe< dat de considerans van de verlengingswet juister geformu leerd had kunnen zijn, maar doorslag gevend is dit niet. De vraag van de rechtstoestand der in Januari of begin Februari 1953 ge declareerde dividenduitkeringen over 1952 noemde de staatssecretaris slechts van academische waarde, daar voor zo ver hem bekend een dusdanig geval zich niet had voorgedaan en de minis ter nog ten overvloede had toegezegd, dat, indie;, een dergelijk geval zich toch nog zou voordoen, de wet daarop niet zou worden toegepast. Mr Pollema (c.h.), die nog steun kreeg van prof. Molenaar (v.v.d.), toonde zich echter niet geheel overtuigd en huldigde nu met al zijn fractiege noten het standpunt: in dublis abstines. De C.H.-fractle, welke anders in meer- f-- 1 mij. A. J. de Vries en Zonen A'dam E)erde verantwoording f 20O; Brazilea NA-. A dam 200; firma Mevjes en Höweler A'dam 280; N. P. E. Jr. A'dam 250; W. R. A'dam ƒ250; firma Star Zn. Den Haag 250; dir. en pers. Oliem. Imp. en Exp. Mij A'dam 200; pers. HandeUnij A. I. de Vries en Zonen Amsterdam 126,88; bewoners Pasteurstraat Am sterdam 174; culturele commissie Por- tug. Isr. gem. te A'dam 100; W. v. D. A'dam 100; jhr mr P. E. Nijmegen 100; P. M. Deventer 100; A. C. M. Deventer 100; Ma:son Bendig A'dam 100; H. W. K. Naarden 100: dir. pers. confectiefabr. H. Wijnberge A dam 150; A. Z. Zandvoort 100; C. K. Haarlem 100; A. A. P. Baarn 100; A. H. EL A'dam 100; mevr. E. H. B.v. E. Hui zen 100; mevr. H. J. S-—S. Zutphen 100; H. D. A'dam 100; >L M. H. K. A'dam 100; J. G. G. A'dam 100; mevr. C. A. B. B.P. A'dam 100; mevr. C. v. H.v. O. Amersfoort 100; H. P. J. Sch. A'dam 100; Zwemveiv Lux et Libertas f 50; pers. Alg. Handelsblad 66.76; fam. R. en G. A'dam 50; mevr. C. L. W. d. B.--v. d. M. A'dam 50»; Tiggers Scheepv.hand. A'dam 56; Bridgeclub „Alle Acht" A'dam 48; mevr. P. L.W. Hilversum 50; C. L. Hilversum 50; G. J. H. A'dam 50; J. H. K.—W. Den Haag 50; W. J. S. Deventer 50; H. G. W. Bussum 50; prof. dr H. B. A'dam 50; instrument- service Imp. A'dam 75; J. V. A'dam 50; A. C. LI.—W. Bussum 50; C. E. E. A'dam 50; mr J. v. G. Bentveld 50; E. v. D. A'dam 50; J. O. A'dam 50; N. S. K. A'dam 40; G. C. S. A'dam 35; mevr. wed. E. A. K.v. G. Den Haag 52.50; mevr. J. J.S. A'dam 50; C. O. H. Bloemendaal 50; F. K. Driebergen 25; NI. D. Amsterdam 20; H. L. A'dam 20; v. Lookeren A'dam 20; A. B. A'dam 25; dames v. d. V. A'dam 25; H. R. A'dam 20; M. v. d. W. Arnhem 25; A. S. Haarlem 25; F. E. R. Hilversum 25; J. S. Groningen 35; fa. A. Dral Baarn 30; mrs. J. G. W. Mich. U.S.A. 25; mevr. A. V. D. Rijswijk (Z.H.) 25; H. S. A'dam 25; J. de H. Haarlem 25; ir L. Assen 25: mevr, J. P. v. M.C. A'dam 25; A. M. H. D. A'darn 25; E. F. M. B. te O. 25; C. IT. J. V. Almelo 25; mevr. H. C. A. E.—d. IC. A'dam 25; mevr. A. A. H. Heemstede 25; P. U. H. Den Haag 25; J. O. Haarlem 25; mevr. J. H. A'dam 25; abonné A'dam 25; J. C. d. J. A'dam 20; wed. des B. Am stelveen 20; B. A'dam 20; mevr. B. v. D. Doom 25; J. A. B. Doorn 25; J. J. M. N. A'dam 25; A. C. B. A'dam 25; Amstels Werkman A'dam 25; B. en L. J. A'dam 22.50; G. C. K. Heemstede 25; H. R. A'dam 25; mevr. W.K. A'dam 30; E. Sch. A'dam 35; een kaartpot A'dam 25; mile. Zw. Genève 30; A. J. L. A'dam 10; F. A. d. J. A'dam 10; H. A. IC. Bussum 10; H. A. C. A'dam 10; mej. C. S. A'dam 10; A. A. D. Utrecht 10; C. K. A'dam 10; M. C. J. S. A'dam 10; J. D. A'dam 10; mevr. H. K.W. A'dam 10; J. L. te D. 10; M. B. A'dam 10; J. J. d. K. A'dam 10; M. A. B. Haarlem 10; H. A. K. A'dam 10; P. R. A'dam 10; te W. A'dam 10; P. A. v. R. A'dam 10; J. R. H. Utrecht 10; J. H. T. D. Haarlem 10; J. P. de G. Haarlem 10; mevr. S. Haarlem 10; C. R. Hilversum 10; N. B. Hilversum 10; A. P. Hil versum 10; mevr. G. R. R. Hilversum 10; H. d. J. A'dam 15; J. M. A'dam 7.50; N. W. W. Jr Heemstede 10; E. J. B. Bussum 10; W. A. v. d. L. Driebergen 10; E. H. A'dam 10; J. B. B. v. S. A'dam 10; P. P. A'dam 10; D. M. Haarlem 10; E. C. Aalst (N.B.) 10; mej. H. B. Groningen 10; F. K. Ingen 10; jhr F. A. A'dam 10; H. W. IC. A'dam 10; G. G. Santpoort 10; wed. G. M. v. B.—H. A'dam 10; J. de C. A'dam 10; L. P. M. O. Haarlem 10; J. W. A'dam 10; W. J. R. Utrecht 10: G. J. v. d. V. Egmond aan Zee 10; dr F. v. W. Arnhem 10; wed. gebr. A.—G. Naarden 10; dr W. C. P. Bus sum 10; M. B. A'dam 10: R. H. J. Th. de G. A'dam 10; mevr. A. A. R.L. Doorn 10; C. H. H. Bussum 10; H. J. S. A'dam 10; S. d. IC. A'dam 5; J. v. d. G. K. Laren ƒ5; W. S. A'dam 1; N.N. Den Haag 5; De Turfjes Heem stede 5; mevr. E. Z. J. V. Heemstede 2,50; mevr. D. Hilversum 5; J. K. A'dam 5; W. B.A. G. Bussum 5; A. H. A'dam 5; W. F. E. d. IC. A'dam 5: mevr. A. M. W. A'dam 5; D. E. B. Haarlem ƒ5; G. L. A'dam 5; A. T. Baarn 1; J. J. G. A'dam 2.50; J. J. H. B. A'dam 5. SUBSIDIE VOOR HET VOLKS-TONEEL Nederlands Volks Toneel een sul van 50.000 wil verlenen, mits ook Am sterdam bedraagt, stellen B. en W. van Amsterdam voor van gemeentewege de Stichting een subsidie van 15.000 toe te kennen. In hun toelichting zeggen zij o.a. dat hun is gebleken dat het gezel schap ln dit seizoen een zekere uitbrei ding en versterking heeft ondergaan, o.a. doordat het zich van de medewer- king van Albert van Dalsum als gast. regisseur heeft verzekerd en enige jónge toneelspeelsters aan het tableau de U troupe zijn toegevoegd. B. en W. zijr van oordeel, dat het gezelschap onder de nieuwe leiding cn ln de nieuwe samen stelling volwaardige kunst zal waarbor- Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau A. H. de Boer, predi kant der Nederlandse Hei-vormde kerk te Hellingwolde en ds J. Louw, predi kant van de Baptisten gemeente te 's-Gravenhage. derheid had voorgestemd, stemde nu dus tegen. Daarentegen hebben mr Rlp (a.r.) "en bijna al zijn fractiegenoten hun steun ten slotte toch niet aan een verlenging met één jaar willen ont houden. Zo werd het wetsontwerp, van welks materiële noodzaak wij beslist niet overtuigd zijn. dus toch nog met vrij grote meerderheid aanvaard en hebben wij onze waarschuwing van de vorige week aan eventuele belanghebbenden om uit de schorsing van het debat geen optimistische verwachtingen te putten omtrent de kansen ener mogelijke ver werping, n(ft ten onrechte gegeven. KATHLEEN FERRIER IN COVENT GARDEN (Van onze correspondent) Londen, 4 Februari. VOOR het eerst is Kathleen Ferrier gisteravond in de grote opera Covent Garden opgetreden, waar zij met overweldigend succes Orfeus van Gluck heeft gezongen. Sir John Barbirolli diri geerde de volledige opera (in nieuwe Engelse tekst gezongen), welke ettelijke balletten telt die nog wel eens worden weggelaten, en de choreograaf Frederic Ashton had daardoor een zeer belang rijke taak gekregen. Over het algemeen bleef Ashton goed in stijl bij de voorge schreven formele en meest plechtige muziek, maar de Dans der Furiën had niet voldoende contrast in felheid. De beroemde dans met fluitsolo in de Elysese velden vatte hij op als een be- ginnend-ontwakende lente en daardoor maakten de bewegingen der danseressen een indruk van te grote snelheid en be wegelijkheid. Uitstekende, eenvoudige décors van de juist enige dagen geleden overleden Sofie Fedorowitch gaven het enorme toneel van Covent Garden het juiste aanzien van vage oneindigheid: het grote koor zong, dank zij Barbirolli's duidelijke liefde voor elke noot en schakering van de muziek, voortreffe lijk. Minder geslaagd waren de stemmen van Veronica Dune als Euridyce en Adele Leigh als Amor. Grote Zaal Ida Handel speelt voor de Kunstkring WIE zich over het eigenlijke niveau van Ida Handel wil oriënteren, dient haar te beluisteren in com posities met weinig diepgang. Goede genrestukken als Póème van Chausson. La Fontaine d'Arethuse van Szyma- nowsky of een misbaksel als Banjo and the Fiddle (William Kroll) liggen haar het best. opmerkelijk ingetogen vertolkt zij deze werken en de fluwelig zachte, zinnestrelende viooltoon spreekt hier van hart tot hart. Ook Paganini's vier en twintigste Solo-etude ln een viool* plano arrangement klonk nobel ran voordracht. Deze eigenschappen wtjzen op een rasechte kamermuziekstijl en toch werd het ooncert juist op dit punt een teleurstelling: in Béethovens laatste Vioolsonate liet de soliste de essentie buiten beschouwing. Ida Handel wist bij de sublieme cantilene's niets beters te doen, dan met veel glissandi het senti ment te suggereren, tei-wijl de levendige dynamiek genivelleerd werd op onarti stieke wijze. De betoverende klank van haar Instrument bleef echter ook hier zingen en heeft veel goed weten te maken. De reproductie van Bachs Cha conne uit de tweede Partita voor viool solo werd onder dezelfde gezichtshoek belicht. Theo van der Pas gaf in zijn bescheiden gespeelde begeleidingen blijk van grote gevoeligheid en een meester lijke beheersing van het instrument. J. R. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau M. de Wolff, te 's-Gra venhage, chef van de afdeling Beroeps keuzevoorlichting van het Rijksarbeids bureau van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Nameloos leed trof tienduizenden van ons volk in de zwaarste en droevigste vorm. Zwijgend willen wij in diep medegevoel naast de getroffenen gaan staan. Ons blijft slechts over, dat wij onze poging tot hulp tot uiting willen brengen in een geldelijk offer tot de grens van ons kunnen. Elke dag zullen de ingekomen gelden in ons blad worden verantwoord, «ij het Handelsblad kan worden gestort voor het Nationaal Rampenfonds: Postgiro 35858. Gem. Giro Amsterdam H. 1900 Bankrekeningen: Nederlandsobe Handel-Hij, Kas-Associatie, Rotterdam- ache Bank, Amsterdam. Stortingen aim ook mogelijk bij onze bijkantoren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3