Reddingswerk nu in volle gang 7 Nieuws voor Kampen v PROVINCIALE OVERIJSSELSCHE EN ZWOLSCHE COURVNT Dodencijfer loopt naar de 900 Met ruim 2000 vaartuigen en 124 vliegtuigen ENGELAND VREEST HERHALING VAN DE RAMP In Zierikzee schreiden mannen en vrouwen als kinderen Vijfde jaargang, No. 29 Woensdag 4 Februari 1953 (Dit nummer bevat acht pagina's) T ~20T Jf~ Redactie roor RamdenHans Wies*™ U I' n 1.1 J" rtlTMfmrtreils Are* Giro 549375. Bureau i Broederstraat 9 Telefoon *57 waarin opgenomen Het hamper Dagblad Herstel van dijken en huizen zal honderden millioenen kosten Terwijl het aantal slachtoffers van de springvloed van de 1ste Februari voortdurend steeg, is gisteren het reddingswerk in het gehele geteisterde gebied in volle gang gekomen. Een vloot van vaartuigen doorkruist de wate ren om de geïsoleerde bevolkingscentra van het hoognodige te voorzien en om mensen, wier levens in gevaar zijn, op te nemen. Zo zijn gisteren vele honderden in veiligheid gebracht. Vliegtuigen en helicopters vliegen af en aan: zij werpen voedsel, medicamenten en andere benodigdheden uit en assisteren bij het reddingswerk. Omstreeks 9 uur gisteravond moest van 873 slachtoffers met zekerheid worden aangenomen, dat zij het leven in de vloedgolven hadden gelaten. Men vreest dat het uiteindelijke dodencijfer om en bij de 900 zal liggen. Het grote aantal doden dat, naar thans moet worden aangenomen, in Stavenisse op Tholen is gevallen (meer dan 200) deed het cijfer van gisterochtend snel stijgen. Gistermiddag concentreerde zich de angstig-gespannen aandacht op Brui- nisse en Oosterland (Duiveland), die dringende oproepen om onverwijlde hulp voor de in levensgevaar verkerende bevolking uitzonden. Onmiddellijk stegen van het vliegveld Woensdrecht helicopters op. St Philipsland: geheel over stroomd. Militairen zoeken het gehele gebied af naar geïsoleerde bewoners. Velen reeds in veiligheid gebracht. Het lot van ongeveer 400 mensen nog niet bekend. Tholen: de overlevenden van Sta- venisse en St Annaland zijn allen ge red. Het stadje Tholen en Scherpe- nisse hebben niet zwaar geleden. Walcheren: in Vlissingen wordt de toestand beter. Er is nog geen gas en waterleiding, wel electrische licht. Sinds gistermiddag 5 uur onderhouden de spoorwegen weer een uurdienst tussen Vlissingen en Arnemuiden. Middelburg is droog. Noord-Beveland: Zuidelijke helft van het eiland ondergelopen. Zuid-Beveland: behalve in het Oostelijk deel is de toestand zo goed als geconsolideerd. Ierseke is opvang centrum. Zeeuws-Vlaanderen: over het algemeen is men de toestand meester. Voorne en Putten: de toestand is meer stabiel geworden. In enkele polders was gisterochtend zelfs val te bespeuren. West-Brabant: gisterochtend werd een reddingsactie ingezet voor Nieuw-Vossemeer, waar nog 370 van de 1670 inwoners geëvacueerd moesten worden. (Van onze Londense correspondent) Men verkeert langs de Engelse Oost kust in angst voor een herhaling van de ramp, omdat volgende week Vrijdag volgens berekening de springvloed nog meer dan een meter hoger zal zijn, dart" de stand van het zeewater van afgelo pen Zaterdag, toen de catastrophe zich voordeed. Wanneer dan opnieuw een storm zou opsteken, zouden dc gevol gen niet te overzien zijn. VLISSINGEN ONDER WATER. Thans zijn de eerste foto's aange komen van de overstromingen op Walcheren, in het hijzonder uit Vlissingen. De foto laat ons de Kleinemarkt in Vlissingen zien op Zondagochtend. Rechts het bureau en de drukkerij van de Provinciale Zeeuwse Courant, waar aan het technisch apparatuur de papier- voorraad grote schade werd aan- oehrne'-- Afsluiting van zee gaten bepleit De Ned. Ver. voor Landaanwinning heeft een telegram gestuurd aan de president van de Raad van ministers, waarvan een afschrift is gezonden aan het ministerie van Verkeer en Water staat. De inhoud luidt: „De Nederlandse vereniging voor landaanwinning, reke ning houdend met de mogelijkheid, dat de omvang van watersnoodram pen als de huidige aanmerkelijk be perkt kan worden door afsluiting van zeegaten in het Zuidwesten des lands en door landaanwinning op grote schaal in de Waddenzee en elders in het Noorden des lands, dringt er bij de regering op aan, de besluitvorming hiertoe en de noodzakelijke voorstudie zoveel mogelijk te bespoedigen". Goederen uit verlaten huizen gestolen Twee personen gearresteerd in Abbenbroek. Schade aan landbouw en veeteelt zeer groot Het aantal mensen, dat ernstig door de ramp is getroffen, wordt ruw ge schat op 300.000. Het aantal minder ernstig getroffenen is zeker zo groot. Deskundigen schatten de oppervlakte van het overstroomde gebied in Zee land, Zuid-Holland en West-Brabant op 175.000 hectaren. De schade aan landbouw en veeteelt is uiteraard zeer groot. Men vreest, dat vele duizenden runderen zijn omgekomen. Er worden maatregelen getroffen om te voorkomen, dat de in het water drij vende cadavers ziekten zouden doen uitbreken. De Amerikaan Clarence Hunter, hoofd van de MSA-rmssie in ons land, die een tocht door West-Brsbant maak te, zei, dat het herstel van dijken en huizen honderden millioenen guldens zou vragen. Bij de reddingsactie te water waren gisteravond ruim 2000 vaartuigen be trokken. De marine neemt met ver over de honderd eenheden aan de actie deel. Voor Schouwen en Duiveland alleen al lagen gisteravond 500 vaartui gen en een journalist noemde deze eilanden „het Duinkerken van Neder land". Het aantal luchtmachtvliegtuigen dat aan de reddingspogingen deelneemt bedraagt honderd vier en twintig, be nevens „Meteor"- en „Thunderjet" Vannacht zijn van het emplace ment te Zwolle vier wagons volge laden met klerenschoeisel, ma trassen, kinderwagens, meubelen, kachels e.d. vertrokken met be stemming de Intendance te Den Haag. Vele tientallen vrachtauto's vol met goederen zijn Maandag in de Overijsselse hoofdstad huis aan htiis ingezameld en naar een vijftal opslagplaatsen in de stad gebracht waar nijvere handen van vrijwil ligers dadelijk begonnen met het sorteren. Toen dit gebeurd was is alles vervoerd naar een van de loodsen van Stork, waar gister avond om half negen begonnen werd met het laden in de wagons. Vijf wagons gullen nog geladen worden. De foto toont een over zicht van het „ketlingvervoer" van de loods naar buiten. Nog steeds komen er goederen binnen en het sorteren gaat door. straaljagers voor verkenningsvluchten en toestellen van de Marinelucht- dienst waaronder „Harpoons". 15 hef schroef vliegtuigen Van de 124 toestellen zijn 15 hef- schroefvliegtuigen, nl. acht Ameri kaanse, vier Engelse, twee Belgische en een Nederlands. De overige zijn schroefvliegtuigen, voornamelijk twee- motorige Dakota's, één-motorige Har- vards, twee-motorige „Beechcrafts" en voorts lichtere toestellen. Aan de luchtactie wordt deelgeno men door de" Nederlandse luchtmacht, de Marine, de Rijksluchtvaartdienst, de KLM en een aantal Amerikaanse en Engelse vliegtuigen. De hulpvaardig heid van Nederlands geallieerden komt ook op andere wijze tot uiting. Auto-colonnes van de Amerikaanse, Engelse en Canadese strijdkrachten in West-Duitsland daverden gisteren over de Nederlandse grens met troepen, ge- reedschappc-.en voorraaerv. Het «oor het Amerikaanse opperbevel toege zegde contingent zou 4000 5000 man sterk zijn. Belgische genietroepen wer ken reeds sedert enkele dagen in Zeeuws-Vlaanderen, Franse troepen zijn van Roosendaal en Bergen op Zoom uit aan het werk gegaan. Talrijke andere landen zenden hulp in de vorm van voorraden of geld. Koningin Juliana en prinses Wilhel- mina vertoefden gisteren opnieuw in het getroffen gebiedt Het algemene Aan de hand van de tot dusverre beschikbare berichten kan het volgen de algemene beeld worden gegeven: Goeree en Overflakkee: toestand in het algemeen onoverzich telijk. Het ernstigst schijnt de toestand in Oude -en Nieuwe Tonge te zijn. .Dirksland ligt droog. Ooltgensplaat is gedeeltelijk geëvacueerd. Voor Den Bommel is de toestand gisteravond om half tien ernstiger geworden door een nieuwe dijkdoorbraak. Van Middel- harnis en Sommelsdijk zijn duizend inwoners vrijwillig vertrokken. Het overgrote deel der bevolking aan het Haringvliet heeft besloten te blijven. Schouwen en Duivela nd: grote reddingsactie gaande om naar schatting 1500 mensen op te halen die nog tussen Brouwershaven en Burch geïsoleerd zijn. Zierikzee is veilig, het is van voorraden voorzien. Bruinisse en Oosterland kwamen door het be zwijken van een binnendijk in nood te verkeren. Beide plaatsen werden over stroomd. m De politie te Abbenbroek heeft,gis teren twee personen gearresteerd, die zich schuldig hebben gemaakt van diefstal van goederen uit de verlaten huizen in het verdronken Koningin en haar móeder in rampgebied Prins Bernhard stelt 4 vlieg tuigen ter beschikking De koningin heeft gisteren een vlieg tocht boven het noodgebied gemaakt. Daarna reed zij van het vliegveld Gilze-Rijen uit per auto naar Breda voor een bezoek aan het ontvangstcen trum voor evacué's in het gebouw van de KMA. Het dorpje Fijnaart, dat nu droog is, maar nog midden in het water ligt en slechts één toegangsweg heeft, was het volgende doel. Hier heeft de koningin zich met velen onderhouden en met bewondering gadegeslagen hoe door gezamenlijke krachtsinspanning van militairen en burgers het dreigende gevaar, dat de aangrenzende polder onder zou lopen, gekeerd werd. Verdel ging de tocht naar Halsteren, waar de koningin met vele evacué's en met leden van land- en zeemacht gesprek ken voerde. In Roosendaal betrad de koningin de ontvangstcentra voor de evacué's. Lang sprak zij daar niet de slachtoffers, on der wie zich vele Zeeuwen bevinden. Van gisterochtend af bracht prinses Wilhelmina een bezoek aan Noord- Beveland, Schouwen-Duiveland en Tholen. Aan boord van een marechaus see-vaartuig ging zij van Kortgene naar Zierikzee en vandaar naar Tho len. Ooggetuigen vertelden, dat wat de prinses deed, groots was. Met een bestelwagen reed zij Zierikzee binnen. Op het haven plein van Zierikzee drong de be volking rondom de wagen en man nen en vrouwen schreiden als kin deren en drukten woordeloos de handen van de prinses. Zacht zei prinses Wilhelmina: Ik kan niet anders zeggen dan: mijn innige deelneming. - Vlak voor Stavenisse, waar een Am sterdamse rondvaartboot passeerde met tientallen vluchtelingen, verscheen de prinses onmiddellijk aan het dek, wind en regen trotserend. De vluchtelingen zagen haar: mannen rukten de hoofd deksels af en een vrouw riep: „Prinses dank!" Meer kon ze niet zeggen. Maar ieder voelde zo vertelde men ons dat deze woorden welsprekender wa ren dan menige redevoering. Hetlen-, Woensdagochtend is prins Bernhard in ons land teruggekeerd. De prins heeft vier vliegtuigen ter be schikking gesteld. Hij zal zich met een „Dakota" naar Valkenburg begeven en zich ter beschikking stellen van de commandant van de transportvliegtui genafdeling van de luchtmacht. Het koninklijke jacht „Piet Hein" is hedenochtend naar Rotterdam ver trokken. Aan boord bevinden zich tien personen, behalve de kapitein en de vaste bemanning ook een marine-arts en enig verplegend personeel. Deventer adopteert Willemstad Het gemeentebestuur van Deventer heeft besloten om met goedkeuring van het provinciaal bestuur van Noord- Brabant, de stad Willemstad te adop teren. De burgemeester van Deventer, mr II. W Bloemers, zal met twee ver tegenwoordigers van de afdeling De venter van het Rode Kruis Donderdag trachten Willemstad te- bereiken. Overwerk voor rampgebied Geen premies sociale verzekeringen Onder verwijzing naar de reeds in de dagbladen opgenomen publicatie betreffende het verzoek van de Stich ting van de Arbeid aan de werk nemers om zo spoedig mogelijk ten minste acht uren overwerk te verrich ten en de extra verdiensten af te staan aan het Nationaal Rampenfonds, delen de Federatie van Bedrijfsverenigingen, de Rijksverzekeringsbank, de Vereni ging van Raden van Arbeid en de Zie kenfondsraad mede zich op het stand punt te stellen, dat over deze verdien sten geen premie ingevolge de sociale verzekeringswetten is verschuldigd en dat zij ook niet voor de berekening van uitkeringen ingevolge deze wetten in aanmerking komen. Radio-Peking beschul digt Eisenhower Radio-Peking heeft hedenoch tend in een commentaar op de boodschap van Eisenhower, de Amerikaanse president er van be schuldigd het conflict in het Verre Oosten te willen uitbreiden. Met behulp van de strijdkrach ten van de Chinese nationalisten zal het plan van Washington tof uitbreiding van de oorlog en tot verdere vergroting van het gevaar voor de vrede in het Verre Oos ten en in de wereld worden uit gevoerd, aldus de communistische radio. Ook beschuldigt Radio-Peking de Verenigde Staten van hulpverlening aan de nationalistische Chinezen bij hun storingsaanvallen op de kust van het Chinese vasteland. De politiek van de Amerikanen om Aziaten tegen Aziaten te laten strij den zal de nationalistische Chinezen nog grotere nederlagen brengen dan zij tot dusver geleden hebben, aldus Radio-Peking. De Britten waren tevoren ingelicht. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft Dinsdag in het Lagerhuis verklaard, dat de Verenigde Staten Groot-Brittannië te voren hadden medegedeeld, dat zij voornemens waren de neutralisering van het eiland Formosa op te heffen. „Wij hebben toen meteen uiting ge geven aan onze bezorgdheid", ver klaarde hij. „De Britse regering heeft ook verklaard te vrezen, dat deze be slissing op politiek terrein ongeluk kige gevolgen zou hebben, zonder dat deze door militaire voordelen zouden worden goedgemaakt. Dit blijft onze mening", vervolgde hij. Huisvesting daklozen Nog geen opgaven nodig uil Noord-Nederland Het ministerie van Binnenlandse Za ken vestigt er de aandacht op, dat alle bereidverklaringen tot het verlenen, van huisvesting in woningen aan dak lozen uit de noodgebieden gericht moe ten worden tot het gemeentebestuur ter plaatse. Opgaven in de provincies Groningen, Friesland, Drente, Over ijssel, Gelderland en Limburg zijn vooralsnog niet nodig. Hele vissersvloot zit in Zeeland Sommigen met de vis nog aan boord De hele vissersvloot van Nederland zit nu vrijwel in Zeeland, spontaan te hulp gesneld op de dringende nood kreet. Sommige met de vis nog aan boord, de gehele vangst verspelend om hulp te kunnen bieden. Een groot bezwaar bij de reddings pogingen is het in onvoldoende mate aanwezig zijn van roeiboten met bui tenboordmotor en platboomde vaar tuigen, die de gaten door kunnen of over de dijken gedragen kunnen wor den. Zodoende staat het aantal grotere schepen in geen verhouding tot de nog meer noodzakelijke kleine schuitjes om mensen uit huizen te halen en naar de dijken te brengen. Zweeds schip vermist met 22 opvarenden Het 1331 ton metende Zweedse schip „Aspo" wordt sinds Zondag vermist. Het schip had Hartpool (Britse Oost kust) tot bestemming. De 22 opvarenden van de „Aspo" zijn hoogstwaarschijnlijk om het leven ge komen. Men heeft wrakstukken, een reddingsboei en een reddingsboot met de naam van het schip er op waarge nomen. Men vreest dat ook een ander Zweeds schip, de „Rane" (2000 ton), dat Vrij dag Kiel passeerde op weg naar Ant werpen, vergaan is. Het zou in de loop van Dinsdag in Antwerpen binnen lopen. Weer treinverkeer tussen Vlissinsen en Arnemuiden Sedert vijf uur gistermiddag wordt tussen Vlissingen en Arnemuiden op Walcheren een uurdienst met treinen gereden. Tussen Roosendaal en Zeven bergen wordt een pendeldienst met treinen gereden. De Bilt venvacht: Woensdagavond tot Donderdag avond ''opgemaakt te 10 uur). ENKELE BUIEN. Veranderlijke bewolking met enkele regen-, hagel- of sneeuw buien. Matige tot krachtige en in de kustprovincies tiidelijk harde wind, aanvankelijk Noord westelijk, later ruimend naar Noord tot Noord-Oost. Minder koud 's nachts. Morgen overdag ongeveer dezelfde temper «uren als vandaag. Zon op 8.12, onder 17.29: maan op 23.56, onder 9.44. Tussen gisterochtend er heden ochtend 8 uur viel in Zwolle 0 mm neerslag. Tot-'' rslag in Januari 14.1 mm (Jan. '52: 54.5 mm). Temneratuur heden ochtend 8 u. 2 gr. Wind Z.W. 4

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1