Tegen hoofdverdachte Ha. 15 maanden en 10.000— boete geëist Pleiter: Geen koffieboon gesmokkeld Vrouwen weigerden zonder mannen te evacueren Verlenging dividend-beperking in Eerste Kamer aanvaard HOEST UW KIND? ABDUSIR00P Senaat - onverstoorbaar - blijft rustig aan het werk WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 2e blad - pag. 3 Koffie iverd verkocht aan „Jan van Oldenzaal" Eén jaar en drie maanden gevangenisstraf en een boete van f 10.000 (subs. 6 mnd.), aldus luidde de eis tegen de 50-jarige Enschedeër G. Ha., die gisteren voor de meervoudige economische kamer van de rechtbank te Zutfen terechtstond in verband met zijn aandeel in de grote smok- kelaffaire, waardoor ongeveer 30.000 kg. ongebrande koffie naar Duits land verdween. Verd. Ha. ontkende alles. Op iedere beschuldiging had hij een antwoord. Het is gewoon belachelijk dat ik, aldus ver dachte, onder een motorkap koffie heb gesmokkeld. De substituut of ficier van Justitie, mr N. Messchaert, achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd. Hij bracht hulde aan de ambtenaren van de douane recherchedienst, die hoofdverificateur A. M. ten Hollander en veri ficateur W. J. Tieleman hadden een uitvoerige getuigenverklaring overgelegd een omvangrijke en zeer moeilijke taak kregen toege wezen. De zitting bracht weinig opzienbarends. Over de honderddui zenden D. Marken, die Ha. voor de koffie zou hebben ontvangen, en die hij volgens de Justitie had ingeleverd bij een grenswisselkantoor is in deze zitting niet gesproken. Veel van hetgeen er werd gesproken ging voor de publieke tribune en de pers verloren, omdat de verklaringen van verdachten en getuigen niet altijd waren te volgen. OU. van Justitie: Het meevoeren is reeds strafbaar Er traden in deze zaak tegen Ha. twee min of meer mysterieuze getui gen op, namelijk ..Jan van Oldenzaal" aan wie opgebrande koffiebonen wa ren verkocht en ..Benneker uit Den Haag" die een rol speelde in de affai re met de shawls, welke in een aantal van 46000 uit Duitsland waren ge smokkeld. De shawls zeide Ha. In Ne derland te hebben gekocht van de Agenturen en Commissiehandel Cen trum ts Amsterdam. De president, mr. R. Bischon van iJsselmonde, merkte op dat de Agenturen en Commissie handel Centrum te Amsterdaih niet blijkt te bestaan. Een der facturen, welke bij verd. L. is aangetroffen was van de Duitse firma L., die dezelfde shawls verkocht. „Inderdaad, zei Ha., ik heb wel shawls in Duitsland ge- gekocht en Ha. verkocht ze weer aan een Duitse firma en die heeft ze le gaal in Nederland ingevoerd. Toen heeft Ha. ze weer van de vertegen woordiger van die firma in ons land gekocht en Ha. verkocht ze weer aan verd. L. Vervolgens kwam het thema koffie aan de orde. De president vroeg aan wie Ha. de koffie had verkocht. Aan Jan, zei verd. met luider stem me. Maar waarom had u die koffie dan onder de motorkap verborgen? Omdat ik op grond van de Ham- sterwet geen koffie onder m'n be rusting mag hebben, althans niet in die hoeveelheden: ik heb nooit koffie naar Duitsland vervoerd, luidde het antwoord. Pres. Hoe kan mevrouw L. dan heb ben gezien dat u op twee plaatsen in Duitsland, nl. bij het Bagno te Burg- steinfurt en bij Coesfeld, koffie hebt overgeladen in de auto van V. uit Oeding? Verd.: Dat is onmogelijk. De pres. wees er voorts nog op dat telkens wanneer v. V. uit Oeding aan de telefoon was H. onmiddellijk naar Duitsland reed. Verd. H. zegt dat. nu hij gevangen zit. hij niet kan zeggen waar hij de ongebrande koffie heeft gelaten. Deze koffie heb ik niet gesmokkeld, doch alleen gekoeht voor geldbelegging. Vervolgens legde getuige A. M. den Hollander een omvangrijk dossier over. Get. W J. Tieleman zeide dat wanneer Ha. de shawls had verkocht op de manier zoals hij beweert, hem dit op minstens een verlies van f 4000 zou zijn komen te staan. j,Benneker Get. L. verklaart vervolgens dat hij en Hasperhoven samen mantels heb ben gekocht. L. kocht shawls van Hasperhoven. Als ze eens zouden vra gen voor wie de koffe zou zijn, dan moest get., zo liet Ha. hem weten, maar zeggen dat zij voor Benneker was. Vervolgens verklaarde Dr. L. G. ge rechtelijk deskundige uit Keulen, dat de oneffenheden in getypte facturen van de Agenturen en Commissiehan del Centrum te Amsterdam dezelfde waren als die welke een typemachine van de Duitse firma L. vertoont. Het is onmogelijk, aldus deze Duitse des kundige dat een tweede machine pre cies dezelfde afwij longen te zien geeft. Get., mevrouw L.-B. verklaart dat zij wel eens met Ha. naar Oldenzaal is geweest. Zij weet niet of er koffie is afgeleverd. Op een vraag van de verd. van Ha.. mr Bruin zegt mevrouw L. dat zij wel wel gecontroleerd als zij met Ha. de Pc president Mr. Bichon van IJsselmondc ondervraagt een der vrouwelijke verdachten. grens over ging. ofschoon niet altijd. Pres.: Hoe vaak werd U gecontro leerd. Meer dan de helft van de keren dat U de grens passeerde? Mevrouw L. beaamt dit en zegt dat Ha. zeer precies was en niet wilde dat er geld werd meegenomen, dat niet was aangegeven. Een keer heeft zij meegemaakt dat de douane onder de motorkap keek. Pres.: Heeft U wel eens van Benne ker gehoord? Ja. zegt get., een keer. De getuigen, hoofdverificateur A. M. den Hollander en W. J. Tielemans, ontkenden dat er pressie op mevrouw L. was geoefend. Zij had Ha. ge vraagd waarom hij zo geheimzinnig De hoofdverdachte deed met de koffie, waarop deze had geantwoord, dat hij geen last wilde hebben met de Hamsterwet. Zij wist niet meer precies hoeveel zakken er bij haar woning hadden gestaan. Het konden er wel 200 zijn geweest. De Officier van Justitie zeide dat de wijze waarop de douanerecherche dienst de verhoren heeft geleid vol komen correct is. De ambtenaren van deze dienst waren niet in staat suggestieve vragen te stellen, want zij wisten aanvankelijk niets. Het spijt mij in zeker opzicht dat ik haar in vrijheid heb gesteld, omdat zij door haar houding op deze zitting geen enkel berouw toont. Zij heeft reeds twee maanden in voorlopige hechtenis doorgebracht. De Officier eiste drie maanden met aftrek. De verdediger, mr.- van Hoorn, zei de dat de koffie inderdaad was opge slagen in het huis van L. Het was haar aanvankelijk volkomen onbe kend dat de koffie zou worden ge smokkeld. Deze vrouw heeft aan zware moeilijkheden bloot gestaan. Het gaat niet aan en het is evenmin elegant haar een verwijt te maken dat de koffie bij haar was opgesla gen. Haar man had een belangen gemeenschap met Ha. Haar man is de baas in huis. Toen ze inzag dat er iets met de koffie aan de hand was heeft ze er bezwaar tegen gemaakt en sedertdien is er nog slechts een maal koffie bij haar opgeslagen. Mevrouw H. Ha.-K. echtgenote van Ha zegt Benneker heel goed te kennen. Hil bracht shawls en deed zaken met haar man. Ook de heer H. H. automobielhandelaar in Losser kent Benneker. Hij had hem eens getroffen bij Ha. thuis. dienst, die ondanks grote tegenwer king deze zaak van het begin af heeft moeten uitpluizen en opbouwen. Spr. uitte woorden van afkeuring jegens enkele kranten, die deze zaak op een volkomen verkeerde manier hebben behandeld door een sensationele be richtgeving te brengen. Met deze kranten hebben wij het contact ver broken. Wat de mantels betreft, verd. geeft toe dat hij ongeveer 250 man tels heeft verkocht aan een onbe kende zakenrelatie. Bti de 46000 shawls speelde de Hamsterwet Ha. geen parten. Verd. heeft deze shawls verkocht aan een firma die niet be staat die een Dostrekening heeft, wel ke in werkelijkheid aan een architect toebehoort en een telefoonummer heeft dat weer van een ander is. Ver rassend noemde spr. het optreden van Benneker. In de bescheiden van Ha. is een berekening aangetroffen die aantoont hoeveel hij met de koffie heeft kunnen verdienen. Toen Ha. dit onder de aandacht werd gebracht heeft hij gezegd: nu kan ik er niet meer onder uit. Later echter kwam hij er op terug en zeide dat hil eens bij de koffiebrander He. te Hengelo was geweest en die rekende hem voor hoeveel hij met de koffie kon verdie nen en dat zou Ha. dan hebben opge schreven. Ha. heeft een aantal apert onjuiste verklaringen afgelegd. De Officier achtte het wettig en overtui gend bewijs geleverd dat Ha. de kof fie heeft gesmokkeld. De Officier haalde een verklaring van zekere S. aan die tegen een café houder in Enschede had gezegd dat de grensbomen voor Ha vlot omhoog fingen. waarbij Ha sigaretten en aartjes voor de bioscoop uitdeelde. Tr. de vertegenwoordiger van de koffiebrander He. uit Hengelo bei den zullen vandaag te Münster te recht staan eveneens op vermoeden van koffiesmokkel had het num mer van de wagen van Ha genoteerd toen deze bij de branderij koffie laadde. Het was dezelfde wagen, die zo vaak de grens overgihg. Rekening houdende met de buitengewone om vang van deze handel wilde spr. naast een gevangenisstraf een geld boete eisen. Spr. wilde geen aftrek van de preventieve hechtenis en me moreerde voorts dat Ha geen mede werking heeft verleend bij het ver hoorHij eiste een gevangenis straf van 1 jaar en 3 maanden en een geldboete van f 10.000,subs 6 maanden gevangenisstraf met ver beurd verklaring van de beide auto's van Ha. Niets bewezen" De verdediger mr. Bruin merkte op dat het technisch niet mogelijk is dat de mantels onder de motorkap waren verborgen. Het bewijs dat de mantels zijn gesmokkeld is niet naar voren gebracht. Omtrent de wijze waarop de kledingdoeken (welke bestemd waren voor een winkelier in Stap horst) hier ziln gekomen is niets be kend. De substituut Officier van Justitie Mr. N. Messchaert. Het is zeer wel mogelijk dat een of andere firma die bij een andere par tij heeft ingevoerd. Eveneens bestaat er geen zekerheid t.a.v. het smokke len van shawls. De Duitse firma L. heeft inderdaad shawls aan Ha ge leverd, maar daarmee is nog niet ge zegd dat er is gesmokkeld. De getui genverklaring t.a.v. de schrijfma chine achtte pleiter aanvechtbaar. Hij gelooft dat de getuige-deskundige is misleid. Verder wilde pleiter op merken dat er veel shawls legaal zijn binnengekomen. Er is geen enkel be wijs dat Ha, in de buurt van Ratum koffie heeft gesmokkeld. De bereke ning, welke in 't notitieboekje van Ha is gevonden bewijst niet dat er koffie is gesmokkeld. Men heeft In dit boek je voorts de naam aangetroffen van zekere Böscher en dat zou de bijnaam zijn van verd. Aarnink. Maar. zo zei de pleiter, er stond ook een nummer achter die naam en dat was het tele foonnummer van de inspecteur van politie Böscher uit Ahaus. Hieruit blijkt hoe gevaarlijk het is op inci dentele gegevens af te gaan. Er is in Duitsland geen een koffieboon, waar van bewezen is dat die van Hasper hoven is. Pleiter is van oordeel dat van het ten laste gelegde niets is be wezen en vraagt de rechtbank om Ha. onmiddellijk in vrijheid te stel len. De Officier van Justitie merkt op dat onder uitvoer wordt verstaan het met zich meevoeren in dit geval van koffie terwijl In redelijkheid moet worden aangenomen dat die koffie bestemd was voor uitvoer naar Duitsland. Pleiter gelooft ook niet dat dat be wezen is. De Officier van Justitie prijst de prettige samenwerking tus sen de NederHmdse en Duitse doua ne-recherche. De rechtbank acht geen termen en dep resident bepaalt de uit spraak op 17 Februari, des morgens om tien uur. Requisitoir De officier van justitie, mr Mes schaert. begon zijn requisitoir met zijn buitengewone bewondering uit te spreken voor de Douane-recherche- Drie broers uit Eibergen hadden deelgenomen aan de smokkelarij. Zij waren nog nooit met de justitie in aanraking geweest. Tegen twee hunner werd een week ge vangenisstraf geëist tegen de derde een geldboete. Overal ellende, naar men ook komt (Van onze eigen verslaggever.) SJALOTTEN, voederbieten en boerenkool waren de bewijzen, dat het water aan weerskanten van de Pelsendijk bij Nieuw-Vossenmeer in Noord-West Brabant een vruchtbare landstreek aan het oog onttrokken had. De Pelsen- dijk is zo maar een voorbeeld in deze omgeving, welke we gisteren bezochten, want we zouden er veel en veel meer kunnen opnoemen. Trieste taf reien Weer hebben zich vreselijke tafrelen afgespeeld. Een boer, die nog terug kwam bij zijn stukgeslagen boerderij, vertelde hoe Zondagavond een auto uit Steenbergen van de dijk geraakt was. De twee inzittenden, die de be doeling hadden de inwoners van Nieuw Vossenmeer te waarschuwen voor uitbreiding van de ramp, kwa men om het leven en liggen waar schijnlijk nog in de verdronken auto. In Steenbergen heerste een opge wonden stemming. Er waren veel helpers op de been. Gewapend met schoppen en houwelen wachtten zij bij het gemeentehuis op het ogenblik, waarop ze naar een plaats zouden gaan, waar hun assistentie noodza kelijk was. Een huilend meisje drong zich door de menigte heen. Een vrouw ontfermde zich over haar en hoorde haar verhaal aan. De vader van het meisje die in Notendaal, een klein plaatsje ten Westen van Steenbergen, was reeds enkele dagen bezig hulp te verlenen bij de reddingswerkzaam heden en het bergen van lijken. Nu had hij bericht gekregen, dat zijn vrouw en zijn broer omgekomen en onder het puin bedolven waren. De arme man was de waanzin nabij, ook al omdat hij niet weg kon van de plaats, waar hij bezig was. Hij had nog slechts één wens: dat de stoffe lijke overschotten van zijn dierbaren geborgen zouden worden. De oproep van de vrouw, die de sporen van over vermoeidheid duidelijk op het gezicht droeg, aan de aanwezige helpers om zijn wens te vervullen, had tot resul taat dat in een oogwenk een aantal mannen naar de onheilsplaats ver trok. Eerst onze mannen halen! Van het schiereiland St. Philipsland was gisteren niets anders te zien dan een weg, welke er in de lengte over heen loopt. De militairen, die naar Schouwen-Duiveland gedirigeerd wa ren, moesten eerst met zakken zand een gat van zeker 50 m. in de weg dichten. Zij werden hierbij geholpen door padvinders en burgers en op hun beurt hielpen zij de beide andere groepen door hen mee te laten rijden naar de veerboot te Anna Jacoba. Op de boot troffen zij de eerste evacué's van het eiland, afkomstig uit Bruinisse. Het waren er nog maar enkelen, want de vrouwen weigerden zonder haar mannen te vertrekken en de mannen konden in het dorp nog niet vernist worden. De enkele vrouwen, die wel op de boot waren, wilden in Anna Jacoba niet van boord. „Eerst terug, om onze mannen te halen...." eisten zij. Dus gingen zij terug naar het eiland. Hier wachtte de militairen een zwaar karwei. Zii hadden platboom de vaartuigen bij zich en moesten deze over een afstand van een paar honderd meter dragen alvorens deze te water konden worden gelaten. De golven hadden evenwel ook hier hun werk grondig gedaan en grote hap pen genomen uit de dijk. Over deze puinhoop moesten zij de boten dra gen. Zij volbrachten hun taak niet slecht. „Op bevel", maar zonder mor ren. In Bergen op Zoom, waar in de late namiddag Prinses Wilhelmina arri veerde in gezelschap van Ir. F. Q. den Hollander en de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. Mr. De Casembroot, kwam 's morgens een Frans bataillon genie troepen aan, dat Koblenz had verla ten öm in Nederland de helpende hand te bieden. Zij waren in volledige gevechtsuitrusting en hadden wa pens en andere hulpmaterialen in overvloed bij zich. Zij zouden over de bedreigde plaatsen als Halsteren, worden verspreid. Verbroken telefoon verbindingen Zoals de stand op heden, 4 Februari, is, is telefoneren met de volgende plaats niet mogelijk: Achthuizen, Alblasserdam, Anna Jacoba Polder, Brouwershaven, Brui nisse, Burgh Haamstede, Colynsplaat. Dreischor, Drogendijk, Duivendijke", Dirksland, Ellemeet, Ellewoutsdijk, 's Gravendeel, Hank, Heiningen (NBr), Herkingen, Hoge Zwaluwe. Kamper land, Kats, Kerkwerve, Kinderdijk, Kortgene, Lage Zwaluwe. Langeweg, Maasdam, Moerdijk, Nieuwerkerk (Zeeland), Nieuwe Tonge, Nieuw Vossemeer. Noordgouwe, Noordwelle, Numansdorp. Nieuw Lekkerland, Nieu wen hoorn, Nieuwendiik, Ooltgens- plaat, Oosterland, Oud-Alblas, Oud- dorn, Oude Tonge, Ouwerkerk, St. Philipsland. Puttershoek. Poortueal, Renesse, Rilland, Scharendijke, Schuddebeurs (Sch. en Dv.), Seroos- kerke (Sch. en Dv.). Sirjansland, Stad ah. Haringvliet Stavenisse. stellen dam. Strijen. Tieneemeten. Waarde. Welberg. Willemstad. Wissekerke, Wolohaarsdijk. Zonnemaire. Met een groot aantal plaatsen, die in deze liist niet voorkomt, kunnen uitsluitend officiële gesprekken ge voerd worden. EEN GESLAAGD DEESHJET (Van onze parlementaire redacteur). Na een debat van ruim twee uren heeft de Eerste Kamer gistermiddag het wetsontwerp tot verlenging van de dividend-beperking aanvaard met 31 tegen 15 stemmen. Aan de stemming voorafgaande heeft de nieuwbenoem de staatssecretaris van financiën, mr Van den Berge in een scherpzin nig juridisch en belastingtechnisch betoog de houdbaarheid van de vorige week door mr Pollema opgeworpen juridische puzzle bestreden. Hoewel de c.h, afgevaardigde door dit betoog niet was overtuigd en ook Erof. Molenaar (v.v.d.) nog juridische ezwaren tegen de verdediging aan voerde bleek de meerderheid van de Kamer bereid de regering te volgen. Het debuut van staatssecretaris Van den Berg was ongetwijfeld zeer ge slaagd. Want, al waande men zich soms meer in de collegezaal van de belastingacadëmie dan in de vergader zaal van de Eerste Kamer daartoe leende zich het ontwerp trouwens de staatssecretaris sprak met een overtuigende kracht, toen hij de vraag de vorige week opgeworpen: Is de wet dividend-beperking door het verstrij ken van de datum 31 December 1952 vervallen? met een beslist „neen" be antwoordde. De wet is niet vervallen, zo zeide de staatssecretaris, zij is springlevend. ADVERTENTIE Als verstandige moeder geeft gij Uw kleine na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking Jeugdige „hoesters" als een schild beschermt: AKKER'S - 's Werelds beste hoestsiroop - Deze wet bepaalt zich tot het object, zonder beperking voor de werkings duur ten aanzien van dat object. Een zodanige belastingwet behoudt haar geldigheid ook al is het tijdvak, waarnaar de bij de wet omschreven, toestanden handelingen en gebeurte nissen gelden, verstreken. De staatssecretaris verduidelijkte zijn mening met tal van voorbeelden uit de praktijk der belastingwetgeving en met arresten van de Hoge Raad. Er zijn verder in Januari geen divi denden gedeclareerd, die boven het maximum uitgaan. Bovendien heeft de minister reeds toegezegd, dat de wet op deze uitkeringen niet zal wor den toegepast. Maar de Kamer gaf zich na het be toog van de staatssecretaris nog niet zo maar gewonnen. Want de week respijt, die de minister van finan ciën dank zii mr. Rip had gekregen, hadden de Kamerleden zich ook te nutte gemaakt, deze puzzle nu ook eens uit te zoeken. Zo kwam prof. Molenaar met grote folianten-arresten van Hof en Hoge Raad om de staatssecretaris aan te tonen, dat de kwestie helemaal niet zo eenvoudig en zo klaar als een klontje was. Er wordt nu wel gezegd: de wet is springlevend, maar zij is, zo stelde de afgevaardigde van de V.V.D., half dood en voor de andere helft is zij in liquidatie. Maar daar tegenover stelde de staatssecretaris ook zijn argumenten en hij lanceerde hen met een beminnelijke slagvaar digheid. Prof. Molenaar en mr. Rip (A.R.)' hadden de hoop gekoesterd, dat mi nister Van de Kieft de week respijt zou hebben gebruikt om de wet voor intrekking voor te dragen. De A.R.- afgevaardigde betoogde, dat de con siderans wel erg onduidelijk was ge weest. Hij achtte, wat nu gebeurde nogal onelegant: geen mooi staal van wetgeving, waardoor vijf weken rechtsongelijkheid wordt gecreeerd. Het is toch ook niet zo belangrijk, betoogde hij, en nu er zo veel dubia zijn, waarom neemt de minister het ontwerp niet terug. Maar minister Van de Kièft dacht er niet aan. Mr. Pollema was door het betoog van achter de regeringstafel over tuigd: Wij kunnen het Nederlandse volk geen wet op het dak sturen, die in elk geval een moeilijke juridische puzzle inhoudt. Mr. Teulings en mr. Regout van de K.V.P., die over de materiële kant van de zaak tegengestelde opvattin gen huldigden kozen in deze kwestie de zijde van de staatssecretaris. Minister Van de Kieft kon toen met een gerust hart de stemming af wachten. Hoewel het er aanvankelijk naar uit had gezien, dat de Kamer niet dan met moeite de verlenging van de dividend beperking zou aan vaarden, bleek er nu een ruime meer derheid te zijn (31 tegen 15 stem men). Tegen stemden de fracties van de CH.U. en de V.V.D.. de K.V.P.-ers Mertens, Van Velthoven, Sassen en Regout en de AJR. prof. Hellema. Begroting van oorlog Geestelijke verzorging (Van onze parlementaire redacteur.) 7IJFTIEN DUIZEND man Neder- V landse militairen staan aan het front, in de voorste linie om de vijand, die onze eilanden besprong, een halt toe te roepen en hulp en redding te brengen aan tienduizenden landge noten, die in de grootste nood ver keren. Het ligt voor de hand, dat het ge hele officiële apparaat, dat men kent onder de verzamelnaam „Den Haag" voor weinig anders meer tijd heeft. Het is de reden, waarom de werk zaamheden aan de ene zijde van het Binnenhof voor een week zijn opge schort, om de ministers en het ge hele ambtelijke bestel de gelegenheid te geven, zich volledig te concentre ren op wat voor geheel ons volk van het eerste belang is: de hulpverlening in de meest uitgebreide zin. Dit standpunt, door de voorzitter van de Tweede Kamer onder woorden gebracht, is stellig juist. Des te meer viel het op, dat de beraadslagingen in de Eerste Kamer voortgang heb ben gevonden. Deze Kamer heeft zich nl. gistermiddag bezig gehouden met een op zichzelf niet oninteressant, maar in het licht van wat ons allen zo zeer bezig houdt, volslagen nutte loos debat over een juridische puzzle. Om de maat vol te maken, is men gisteravond nog met de behandeling van de begroting van oorlog begon nen. Terwijl de Nederlandse soldaten in de voorste linie staan bij de hulp verlening en van het militaire appa raat, technisch en organisatorisch het uiterste wordt gevergd, worden, de minister en twee staatssecretaris sen, in de Eerste Kamer twee dagen vastgehouden voor een, op zichzelf belangrijk debat over de begroting, een debat, dat op een rustiger ogen blik ongetwijfeld beter tot zijn recht zou zijn gekomen. Want de gedach ten, ook van de senatoren, zijn meer Scheepvaartberichtcn 4 Februari Alcyone Calcutta-R'dam 3-2 v Vizaga- patam-Colombo. Arendskerk Japan-R'dam 5 vm Hongkong verw. BUjdendQk New York-R'dam 4 vm Antwerpen verw. Brit- sum New Orleans-R'dam p 3 Wight. Ce lebes Indonesië-New York 4 v Cochin te Calicut. Friesland SSM 3 v Aarhus nr de Tyne. Groote Beer R'dam-New York 3 v Halifax. Haarlem 3 v Cristobal-A'dam via Antwerpen. Kieldrecht R'dam-Japan 3 v Singapore-Hongkong. Lckkerkerk R'dam-Calcutta 3 v Colombo-Madras. Loenerkerk Calcutto-R'dam 3 v Calicut- Bombay. Maasland A'dam-B.Aires p 3 Finisterre-Las Palmas. Meliskerk Japan- R'dam 4 Aden verw. Nieuw Amsterdam 3 v Cristobal-Havanna. Overijssel R'dam —Indonesië p 3 Ouessant-Cura?ao. Rem- pang Indonesië-A'dam p 3 Kp St. Vin cent. Sibajak R'dam-Wellington 3 te Pa peete. Straat Banka 5 vm v Melbourne te Adelaide verw. Temate R'dam-Indonesië 3 v Zeebrugge-Bone. Zijpenberg 3 v Bo na—Nederland. bij de rampgebieden, dan bij de NATO en wat dies meer zij. De eerste kamer heeft, terecht, hulde gebracht aan de Nederlandse soldaat, die thans voortreffelijk werk doet. De hulp kwam snel en zij was doeltreffend. Vandaag zal over de zuiver militaire aangelegenheden nog wel het nodige worden gezegd. Wij kunnen volstaan met de vermelding, dat aan de nieu we organisatie van het leger vertrou wen wordt geschonken. Zoals te verwachten viel heeft men van de zijde van de K.V.P. de kwestie van de geestelijke verzorging in het leger ter sprake gebracht. De heer Ruys de Beerenbrouck was van oor deel, dat de minister in deze aange legenheid zou hebben gecapituleerd onder druk van humanistische zijde. Deze spreker staat op het standpunt, dat de kerken het monopolie hebben ter zake van de geestelijke verzor ging en hij verwijt minister Staf. dat deze dit beginsel niet of niet meer zou aanvaarden. De K.V.P. kan in stemmen met een gelijkstelling van de thuisfronten, maar op het terrein van de geestelijke verzorging moeten naar het oordeel van sprekers fractie de kerken haar plaats onverkort be houden. De heer Ruys de Beeren brouck achtte de door de minister ge dane toezeggingen niet voldoende. Zweeds schip met 22 opvarenden vergaan Het 1331 ton metende Zweedse schip Aspo wordt sinds Zondag ver mist. Het schip, dat 22 opvarenden aan boord had, had Hartpool aan de Britse Westkust tot bestemming. Vol- fens agenten van de rederij heeft de spo wel noodseinen uitgezonden, maar daarna is niets meer van het schip vernomen. Het wordt als ver loren beschouwd sinds men wrakstuk ken, een reddingboei en een reddings boot met de naam Aspo erop heeft gevonden. Men vreest dat nog een ander Zweeds schip, de 2000 ton metende Rane, is vergaan. Het is Vrijdag j.l. Kiel gepasseerd op weg naar Antwer- Een waar het gisteren had moeten innenkomen. Nederlands kustvaartuig tereclit Het Nederlandse kustvaartuig „Jan Kreumer" waarover ongerustheid be stond. omdat men er sinds Vrijdag jl. niets meer van had gehoord, is van nacht met 2 dagen vertraging in Esbjerg aangekomen. Militairen gedegradeerd wegens plichtsverzaking Op Walcheren hebben een beroeps sergeant-majoor en twee beroeps sergeanten zich met grove veronacht zaming van hun plicht onttrokken aan de hulpverleningswerkzaamheden, waarvoor zij waren ingezet. Zij zijn onmiddellijk gedegradeerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4