Hulpverlening boven alle lof verheven Minister Eden bezorgd over besluit van president Eisenhower GOEREE-OVERFLAKKEE EILAND VAN VERSCHRIKKING niet deer S1F IN§TELLER poetst vlugger en beter WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 HENGELOSCH DAGBLAD 2e blad pag. 3 Schaderegeling In samenwerking met het Nationaal Rampenfonds zal worden begonnen met de verstrekking van nooduitke- ringen aan de getroffenen on de voet van de regeling voor oorlogsslacht offers, waarbij de betrokken gemeen tebesturen nog heden zal woïden ge vraagd zich met de uitvoering te be lasten. De bijzondere kosten die water schappen en andere lagere publiek rechtelijke lichamen voor herstel van dijken, waterkringen, wegen e.d., te dragen zouden krijgen, zullen onge twijfeld hun draagkracht te boven Redding op Schouwen- Duiveland Op Schouwen-Duiveland hebben gisteren met een enkele vlet mannen van een bergingsbedrijf uit Rotter dam tijdens daglicht met minder dan 130 mensen die op de daken of zol ders van geisoleerde boerderijen za ten, gered en veilig in Zierikzee aan wal gebracht. Vandaag zijn zij ver der gegaan met dit prachtige red dingswerk. gaan. De Staten-Generaal zullen met de regering van oordeel zijn, dat hier het Rijk te hulp zal hebben te komen. Voor het herstel van landbouwgron den. boerderijen en bedrijfsinrichtin gen zullen dezelfde organen werk zaam zijn als in 1945. Voor de privaatrechtelijke schade zal een regeling zijn te treffen in de geest van de Wet op de Materiële Oorlogsschade. Te verwachten is, dat voor de leni ging van de directe nood en vergoe ding van verloren kleding en andere particuliere bezittingen in de eerste plaats 'n beroep zal worden gedaan oo de offerzin van het Nederlandse volk in al zijn geledingen. De omvang van de overstromingsramp is echter zo groot, dat ook aanzienlijke bedragen voor herstel en schadevergoedingen voor rekening van de schatkist zullen komen. Te verwachten is dat daarvoor mede zal kunnen worden geput uit de tegen waarde rekening, verkregen uit de dollarhulp. Zodra de regering over volledige ge gevens over de gevolgen en de om vang van de ramp beschikt, zal zij de Staten Generaal nader inlichten voor wat betreft de nadere maatregelen. Minister Drees: Duizenden moeten worden geëvacueerd De minister-president dr. W. Drees heeft gistermiddag in een vrijwel vol tallige Tweede Kamer, na voor zover mogelijk een overzicht van de omvang van de ramp gegeven te hebben, een dringend beroep gedaan op allen, die, ondanks de woningnood, in staat zijn slachtoffers op te nemen. Voorts schetste hij de maatregelen, welke tot nog toe genomen werden om öe slachtoffers hulp te verlenen. De wfjze waarop geheel Nederland te hulp is gesneld, aldus dr. Drees, is boven alle lof verheven. Vrijwilligers uit alle kringen hebben zich gemeld. Materiaal wordt allerwegen ter be schikking gesteld, giften in geld en goederen stromen binnen. Uit Suri name en de Antillen zijn berichten bij de regering binnengekomen, waaruit blijkt, dat aldaar hulpacties worden georganiseerd. Uit vele landen zijn aanbiedingen tot financiële en mate riele hulp ontvangen. De regering stelt deze blijken van medeleven op hoge prijs, zij heeft deze voor een be langrijk gedeelte reeds kunnen aan vaarden. Naast de aanbiedingen van landen als Canada. Indonesië. Duits land en vele andere zijn het voorna melijk die van Amerika,, Engeland, Frankrijk en België, welke ten gevolge van de vorm der hulpverlening en ae situatie van het ogenblik in een on middellijke behoefte voorzien. Zo zijn en worden naast Nederland se militairen van Zee-, Land- en Luchtmacht. Amerikaanse, Britse, Franse en Belgische troepen, voorzien van waardevol materieel, zoals vaar tuigen. vliegtuigen, helicopters en Eote hoeveelheden kleiner materieel gezet. Niet elk aanbod kon reeds worden aanvaard, aangezien de om standigheden zulks nog niet toelie ten. Mochten deze zich wijzigen, zo zijn maatregelen genomen om alsdan dankbaar van deze aanbiedingen ge bruik te maken. Onmiddellijk na de ramp is een aanvang gemaakt met evacuatie van slachtoffers. Provinciale evacuatie commissarissen hebben alle nodige maatregelen genomen. De evacuatie is nog niet voltooid. Te vrezen valt, dat in totaal ongeveer 50.000 personen moeten worden ondergebracht. Dit cijfer kan echter slechts met het grootste voorbehoud worden gege ven. Goede en vlotte samenwerking tus sen de overheidsdiensten, die bij de hulpverlening en het herstel betrok ken zijn. zal. aldus dr. Drees, worden bevorderd door de instelling van de coördinatie-commissie Watersnood 1953. welke onder leiding van minis ter Beel aan het werk is gegaan. Ter leniging van de directe nood van de slachtoffers van de overstro mingen heeft het Ned. Roode Kruis de inzameling en verstrekking van goederen zoals kleding en dekking op zich genomen. Daarnaast zal zeer veel geld nodig zijn voor de verlening van nooduitkeringen. Het Nationaal Rampenfonds, in welks bestuur vertegenwoordigers van de departementen van Binnenlandse Zaken en Maatschappeliik Werk zijn opgenomen, heeft zich belast met de inzameling van de geldelijke bijdra gen. Z.K.H. prins Eernhard is bereid ge vonden het voorzitterschap van dit fonds op zich te nemen, zulks in ver band met het aftreden als zodanig van jhr. Beelaerts van Blokland. Het Nationaal Rampenfonds wordt hij de uitvoering van zijn taak ge steund door het apparaat van de Na tionale commissie voor de Vluchte lingenhulp. Belasting-faciliteiten Gelet op de zeer bijzondere omstan digheden heeft de regering besloten voor giften ten gunste van het Ram penfonds verschillende belasting fa ciliteiten toe te staan. Met name zullen zowel natuurlijke Êersonen als lichamen voor de in- omstenbelasting, de loonbelasting en de vennootschapsbelasting giften in geld aan het Nationaal Rampen fonds tot elk bedrag, mits schrifte lijk bewezen, van het inkomen of de winst mogen aftrekken. De wettelijke beperking op het ge bied van aftrek van giften zijn hier niet van toepassing. Over bedragen, die tenbehoeve van het Nationaal Rampenfonds van het loon worden afgestaan, waaronder begrepen loon uit overwerk, hoeft geen loonbelasting te worden betaald. Goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van de watersnoodslacht offers aan het Ned Roode Kruis, en eventuele andere daartoe aangewezen instanties worden geschonken, komen tenlaste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbe lasting geheven. Aan fabrikanten en importeurs van tabaksartikelen wordt in dat geval vrijstelling van accijns verleend. Van schenkingen in geld aan het Nationaal Rampenfonds en van goe deren aan het Ned. Roode Kruis, en eventueel andere daartoe aangewezen instanties, zal geen schenkingsrecht worden geheven. Voorts is terstond aan de ontvan gers opgedragen verzoeken om uitstel van belasting van hen, die door de Watersnood zijn getroffen, op ruime schaal in te willigen. Hervorming van Hogerhuis? De Britse regering heeft gisteren medegedeeld dat Churchill de socia listische en liberale oppositieleiders heeft uitgenodigd voor een bespre king over een hervorming van het Britse Hogerhuis. De 860 zetels van het 900 jaar oude Hogerhuis zijn be zet door personen van adellijken bloede, die de zetels krachtens erf recht hebben verkregen. De voor naamste politieke partijen ziln het er over eens dat hervorming nood zakelijk is; er zijn echter verschillen van mening over de te nemen maat regelen. Lord Simon, de vroegere voorzitter van het Hogerhuis, diende een wets ontwerp tot hervorming in dat de in stelling beoogt van een niet-erfelijke adellijke status. Hij verzocht het Hogerhuis om instemming in prin cipe met of behandeling tweede lezing van zijn wetsontwerp, waarbij koningin Elizabeth wordt gemach tigd elk jaar tien van de voor het leven in de adelstand verheven per sonen tot lid van het Hogerhuis te benoemen. Gat in dijk geslagen In de reeds gedichte dijk van de Nieuwe Waterweg bij de Bospolder, te Roosenburg, waarin een gat was ont staan van 60 meter, is heden weder om een gat geslagen van 4 meter. Dit is voornamelijk veroorzaakt door het snelle varen van de zeeschepen op de Nieuwe Waterweg. Er is ook een aanvang gemaakt met het dichten van de gaten in de dijk van de Nieuwe Waterweg bij de „Kroonpolder" op Rozenburg. De gaten hebben een lengte van in to taal 250 meter. Er is gebrek aan spoorrails, draglines en bulldozers. Honderd man genie-troepen bieden de helpende hand. Voorlopig zal de dijk gebracht wor- dan tot een hoogte van 2 m boven NA.P. Een zending van ongeveer 1000 kg in balen verpakte lakens en dekens kwam gisteren per S.A.S. uit Oslo' op Schiphol aan, bestemd voor hulp aan de getroffen gebieden.' Op Schiphol werden deze goederen, die afkomstig zijn van het Noorse Roode Kruis, ln auto's van de Nederlandse afdeling van deze organisatie geladen, die ze transpor teerden naar boten van de Rederij Koppe, die voor het vervoer naar Goes zorgdraagt. Politiek onverstandig thans verklaard dat de regering daar- gerustg PARIJS GERUSTGESTELD? De Britse minister van buitenlandse zaken Eden maakte gisteren in het Lagerhuis bekend dat Engeland bij de Verenigde Staten geprotesteerd heeft tegen het besluit om nationalis tische Chinese troepen toe te staan aanvallen op het Chinese vasteland te doen. De Britse regering willigde het verzoek van het labourlid Herbert Morrison, de vroegere minister van buitenlandse zaken, in om een debat over dit onderwerp te houden; dit debat bogint waarschijnlijk nog deze week. Eden verklaarde dat Engeland vreest dat het door president Eisen hower in het congres bekend ge maakte besluit politiek onverstandig was. Hij zei dat de Britse regering vooraf was ingelicht en dat zij toen onmiddellijk haar bezorgdheid ken baar heeft gemaakt. De Britse rege ring is van oordeel dat het besluit onprettige politieke gevolgen zal heb ben zonder dat dit door militaire voordelen gecompenseerd wordt. Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen zal Dulles, als hij vandaag in Londen komt. pogen de storm tot bedaren te brengen. Dulles zou de Britse regering de verzekering geven dat de Verenigde Staten geen „roeke loze daden" van Formosa zullen dul den. Een dergelijke verzekering heb ben de Fransen gisteren reeds van de Amerikaanse minister gekregen. In betrouwbare Franse kringen wordt KORT NIEUWS Twee personen gearresteerd. De po litie te Abbenbroek heeft gisteren twee personen gearresteerd, die zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal van goede ren uit de verlaten huizen in het ver dronken gebied. De „Piet Hein" naar Rotterdam. Het Koninklijke jacht „Piet Hein" is heden morgen om zeven uur naar Rotterdam vertrokken. Brand in schoenfabriek te Dongen. Door tot nu toe onbekende oorzaak ont stond Dinsdagavond omstreeks 23.30 uur brand in de schoenfabriek van de firma Gebroeders Leyten te Dongen. Van de fa briek werd weinig behouden. De schade wordt geraamd op ƒ300.000. Nederlandse ambassadeur te Bonn. De nieuwe Nederlandse ambassadeur in Bonn, de heer Lamping, zal vandaag zijn geloofsbrieven aanbieden aan de presi dent der Westduitse bondsrepubliek. Belgische Meteors neergestort. Twee meteor-straal jagers van de Belgische Luchtmacht zijn Maandagmiddag neer gestort, één in de omgeving van Thienen de andere bu Leuven. De twee piloten kwamen om het leven. door in belangrijke mate gerustgesteld is en geen officiële bezwaren meer tegen het besluit van Eisenhower zal aanvoeren. Ook India bezorgd In gezaghebbende Indische kringen is verklaard, dat het besluit om For mosa te deneutraliseren grote vrees heeft geschapen voor uitbreiding van het conflict in het Verre Oosten. Het zou bovendien pogingen, binnen en buiten de Verenigde Naties, om tot een regeling in het Verre Oosten te komen, moeilijker maken. Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft vandaag ver klaard, dat president Eisenhower's mededeling over de oorlog in Korea in zijn „state of the union" toont, dat „hij er op uit is de oorlog tot het ge hele Verre Oosten uit te breiden". In de Chinese hoofdstad zag men in Eisenhower's verklaring een „mon sterachtige schending van de bepa ling van het V.N.-handvest, dat geen V.N.-lid Inbreuk diende te maken op de territoriale integriteit van een ander land", aldus dit persbureau. Nog vecht men er uitgeput en verbeten tegen de ondergang Stellendamse vissers verrichten bovenmenselijke daden (van een onze speciale verslaggevers) Van de zijde van Middelharnls zijn zij aangekomen, een lange stoet évacué's, strompelend over de dras sige dijk naar de haven, waar het be loofde redding brengende schip, de boot Koningsplaat, gisteren tegen vier uur in de middag is binnengelopen. Groepen mannen, vrouwen en kinde ren, soms gebukt onder bundels kle ding, anderen met lege handen, om dat ze niets anders dan het vege lijf konden redden. Zij zijn de loopbrug van het ponton afgelopen naar die witte boot. waar de verwarming extra is opgestookt Jonge moeders met zuigelingen in dekens gewikkeld op de arm, kleine kinderen beladen met een tas of een kussensloop vol kieren. Een kleine jongen draagt als een groot bezit een netje appelen, en tussen hen in droe gen zij brancars met invalide ouden van dagen, ernstige zieken. Een vrouw naast een van de brancards spreekt kalmerende woorden tot iets. dat on der de dekens ligt. Aan boord wordt de deken open geslagen. Een kind van vier jaar, ernstig ziek. Aan het voeteneind een klagend huilend bundeltje.... een baby van enkele weken. Een zee van ellende neemt de Koningsplaat aan boord. Weg uit de ellende Zolang de Koningsplaat nog aan het ponton ligt, wachtend op nog meer évacué's, komen ze niet tot rust. Ze willen weg van het eiland. Ze we ten dat ze naar Rotterdam zullen worden afgevoerd. Maar het kan hen niets schelen. Als ze maar de voor deur van een woning kunnen binnen gaan en een bed zullen vinden, niet die lokalen van de Rijks H.B.S. van Middelharnis, waar zij bijna drie dagen bijeen hebben gezeten, op een eiland temidden van een zee. Drie dagen en twee nachten onderdak, maar met honderden opgepakt in te kleine ruimten, hun woningen heb ben zij verlaten. De school hebben ze aanvaard als een toevlucht, maar nu ze door het ondergelopen Middelhar nis in bootjes naar de dijk zijn ge bracht en lopend over de dijk of varend in het kanaal de haven heb ben bereikt, voelen ze dat het voor lopig eind van de eerste ellende in zicht is. Als de Koningplaat In de duisternis om zes uur de haven uitvaart, is het of alle zorg van hen afvalt. Ze eten en drinken weer. De babies kriigen een fles. want er is melk aan boord. Ze geven toe: Honger hebben ze niet gehad, wel dorst, want er is bijna ner gens mp°r goed drinkwater. Hel in Stellendam Het is bil na onmogelijk weer te ge ven wat zich op Roeree en Overflak- kee in de laatste dagen aan verschrik kingen hebben afgesDeeld en nog af spelen. Verschrikkelijk in al ziin so berheid is dat eenvoudige verhaal van een reserve-wachtmeester van de Rijkspolitie te Stellendam, die drie dagen niet uit de kleren is geweest, die enkele uren tevoren voor het eerst weer eens droog goed heeft kunnen aantrekken en die met een verbluf fende helderheid zich alle lugubere momenten van de catastroDhe weer voor de geest haalt. Om drie uur in die noodlotsnacht werd Stellendam van twee zijden door het water be sprongen. Eerst van het Zuiden. Met brak. Hij wist uit de bamende kolk te komen, kroop de diik op en zag on danks de duisternis hoe een eieanti- Wachtmeester Breur was bil de waar de sirenes ging men door het dorp. schuwers. Hij hoorde boven het bui deren van de orkaan plotseling een suizend geluid. Op hetzelfde moment werd hij door een vloedgolf opgepakt en tegen een schutting gesmeten. Hii stond op de plek waar de diik door- sche waterstroom van alle kanten het dorp besprong. Binnen twee minuten stond het water een meter hoog en het bleef doorstijgen. Hij zag mensen in nacht kleding, waanzinnig van angst uit hun hulzen komen, het water tege moet lopend en verzwolgen wordend of in de goede richting lopend en tegen de dijk opklauteren. Daar was voorlopig veiligheid. De meesten vluchtten, overrompeld door de vloed die de huizen binnenzwalpte de trap op naar de zolderverdieping. Daar bleven zij bijeenzitten tot ein delijk het daglicht kwam. Toen kwa men de helden van Stellendam ln actie, kerels die niet aan zichzelf dachten, vooral de vissers niet. Er waren geen boten om de men sen naar de diik te brengen, waar ze Vrijz. Pref. Lezingen Cemmissie De lezing van Ds. Smits GAAT HEDENAVOND wegens bijzondere omstandigheden DE NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN KOGELLAGERS vraagt voor de nadraaiafdeling ln haar kogellagerfabriek te Veenendaal een Gegadigden moeten beschikken over een meerjarige en uitgebreide practijk ln het instellen en bedienen van Revolverban- ken en/of Magazijnautomaten. Max. leeftijd 35 jaar. Sollicitaties met volledige inlichtingen betreffende leeftijd, opleiding, practijk enz., uitsluitend schriftelijk aan de afd. Personeelszaken, Groeneveldselaan, Veenendaal. Plaats een Trekker! voorlopig veilig zouden zitten. Ze gingen te water, dikwijls tot hun nek toe en graaiden losgeslagen huis deuren en planken tui elkaar. Ze maakten er wankele vlotjes van die ze. door het water wadend door de straten trokken. Eerst de huizen, die op instorten stonden. Telkens sleep ten zii op zo'n wankel vlotje een mens naar de dijk. Nu nog zijn de Stellendamse vis sers aan het werk. Hun benen zijn gezwollen. Hun goed is nog geen se conde droog geweest. Honderden zagen kans over de dijk naar de ha ven te vluchten en aan boord van de schokkers te komen. Breur ging op zoek naar kennissen, hij kon de woonkamer niet bereiken en zag de acht mensen levenloos in het water drijven. Hii ging maar weg. Als er nog levenden zijn te redden moet men de doden aan ziin lot overlaten. Naar de overkant Zondagmorgen kwamen reeds de eerste Marinnemannen in Stellendam aan. Maar ze konden nog niets doen. Ze hadden geen vletten en sloepen. Die kwamen Maandag in de haven. Scheepjes van allerhande grootte: de afvoer begon. Een drama op zichzelf. Vrouwen en kinderen eerst. Motor boten volgestopt met mensen voeren de haven uit. De boten slingerden en stampten hevig. De mensen werden naar alle doorgestane ellende nog zeeziek ook. En meermalen lieoen de scheepjes op de platen vast, moesten andere boten te hulp komen. Maar men zette door. Stellendam werd ontruimd. Na twee dagen vond men in een boom een vrouw van 62 jaar. Zij zat hoog In de takken en men wist haar in een boot te krijgen. Ze leefde toen nog, maar kon geen woord meer spreken. Stephanopoelos in Belgrado De Griekse minister van buiten landse zaken. Stephanopoelos, is gis teravond in Belgrado aangekomen voor defensie-besprekingen met Zuidslavische leiders. onder wie maarschalk Tito. Het proces-Oradour Apart requisitoir tegen Duitsers en Fransen Bij het voortgezette proces-Oradour heeft het militaire tribunaal van Bordeaux gisteren besloten met in gang van heden de berechting van de aangeklaagde Duitsers en Fransen te splitsen. Voorts besloot het tribunaal, dat het horen der getuigen was beëindigt dat de Geneefse krijgsgevangencon ventie van November 1949 niet van toepassing zou zijn op de aangeklaag de Duitsers, aangezien de conventie voor de toekomst en niet voor de af gelopen tweede wereldoorlog was be doeld. Bil de verdere behandeling van het proces zullen eerst voor de Duitsers het requisitoir en de pleidooien wor den gehouden en daarna voor de Franse beklaagden. Ook de uitspraak zal voor de Fransen en Duitsers af zonderlijk geschieden. Voor het stadhuis van Limoges, waar een katafalk ter nagedachtenis van de slachtoffers van Oradour stond opgesteld, hebben gisteravond duizenden personen geprotesteerd tegen de herziening van de wet van September 1948. waardoor de berech ting van Duitse en Franse beklaagden is gescheiden. PUBLICATIE Ter algemene kennis wordt gebracht, dat de burgemeester, Mr. R. J. J. Lam- booy, op Donderdag 5 Februari 1953 ver hinderd zal zijn om spreekuur te houden, Hengelo (O.), 3 Februari 1953. Ter algemene kennis wordt gebracht, dat de Wethouder van Openbare Wer ken en Bedrijven, de heer G. H. Bulters, Donderdag 5 Februari verhinderd zal zijn om spreekuur te houden. Hengelo (O.), 3 Februari 1953. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Hen gelo (O.) vestigen de aandacht op de publicatie, welke is aangeplakt aan het gemeentehuis, inzake een verzoek van de Shell Nederland N.V., te 's-Gravenhage, om vergunning ingevolge de Hinderwet tot het oprichten van een electrisch ge dreven benzinepomp ter vervanging van de bestaande benzinehandpomp op het perceel gelegen aan de Industpestraat, alhier, en kadastraal bekend m sectie D. No. 12574. Hengelo (O.), 29 Januari 1953. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, R. Kamman. De Burgemeester,, R. J. J. Lambóoy. .KETELBINKIE VERTELT UIT ZIJN JEUGD' door Wim Meuldijk 1640. Dat, waar we eigenlijk allemaal al zo lang op gewacht hebben gebeurde eindelijk: Bolle Boos. de kolossale houthakker uit de Noord-Ameri kaanse bossen werd kwaad. En niet zo'n beetje, nee. hij brieste en brulde en zag vuurrood en dat riles omdat Knars per ongeluk zijn poes met een steentje geraakt had. Wat de klappen van Bennie Knok niet hadden kunnen bewerkstelligen ge beurde nu en de lange Knars, die zoveel geld had willen ver.lienen met de kracht van Bolle Boos kreeg er nu zelf de meeste last van! Bolle Boos lichtte hem op als een ragebol, mikte even en slingerde de lange boef toen met enorme kracht omhoog Als een proiectiel suisde de on gelukkige omhoog en het ergste zou natuurlijk grond zou vallen. Maar zover kwam het niet: pas komen als hij weer vallen ging en op de Knars had veel meer geluk dan hij verdiende. Hij belandde met een plof en met maagpijn op het bovenste randje van een fabrieksschoorsteen Hii bleef daar een tijdje hangen tot Knots brul de. dat het beneden gezelliger was en of hij soms op die pijp bleef wonen. Toen klom Knars naar beneden en er lag een peinzende gloed in zijn ogen toen hij weer bij zijn vriend kwam. „Het was geen gezellige luchtreis", zei hij: „Zelfs niet voor zo'n held als ik. Maar nu weten we meteen hoe we die Bolle kwaad moeten maken. Knots!"

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4