Hoe Twente en Oost-Gelderland het rampgebied hel □en Actiecomité's draaien op volle toeren Stroom evacue's geeft triest beeld van ellende Mei VELPON zie je er geen barst van! PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 le blad - pag. S Geld en goederen stromen toe Een enorme bedrijvigheid heerste gisteren de hele dag en avond in de diverse bureaux in Twente en Oost-Gelderland, waar de hulpacties voor de rampgebieden zijn geconcentreerd. Doch niet alleen daar: in het hele uit gestrekte gebied, tot in de kleinste buurtschappen en de meest afgelegen wijken, trokken mannen en vrouwen van huis tot huis om gaven in ontvangst te nemen. Sterker dan ooit voelen we in deze dagen, dat we één grote familie vormen, en dat het leed van enkele leden ons allen diep aangrijpt. Dit toont de beste eigenschappen van ons volk. Ook het medeleven in het buitenland, van Nieuw-Zeeland tot in het uiter ste Noorden van Canada, dat zich eveneens uit in het zenden van geld en goederen, stemt tot grote dankbaarheid. Uit Duitsland zijn eveneens aanbiedingen om te helpen gekomen. Deze zijn veelal van officiële instanties afkomstig. Hoe prettig dit alles stemt, bijzonder treffend is wel de spontane daad van een 55-jarige Duitse moeder, die per fiets van Schuttorf naar de grenspost „De Poppe" kwam een af stand van 25 km om daar aan het Roode Kruis een pakje af te geven. Spontane actie Sympathiek is ook het gebaar van de leerlingen der Chr. Nat. School te Nijverdal, die allemaal hun spaar potjes ondersteboven hebben gekeerd en de inhoud hebben gestort in de grote pot, waarin alle Nijverdallers hun gaven hebben gedeponeerd. De leerlingen van de landbouwhuishoud- school te Nijverdal zijn eveneens aan het werk gegaan. Van een der fabrie ken kreeg men een flinke hoeveelheid textiel, waarvan nu kledingstukken worden vervaardigd. De activiteit in Borne was gisteren ook- uitermate groot. Daar had men de inzamelingen van geld en goede ren, gecombineerd. Hetgeen geen en kel bezwaar opleverde, daar men toch over voldoende hulpkrachten de be schikking- had. Alles ging echter zo snel in zijn werk, en de hoeveelheid goederen die binnenkwam, overtrof dermate de verwachtingen, dat men op een gegeven moment toch in moei lijkheden kwam. Het schaftlokaal van de fa. Spanjaard bleek al spoedig te klein te ztln, zodat een beroep moest worden gedaan op een café houder en later nog op de beheerder van het St. Josephgebouw. 's Avonds vertrokken reeds de eer ste vijf zwaar beladen vrachtauto's naar het Westen. De waarde van de geschonken goederen wördt geschat op f20.000. Aan geld was 's avonds een bedrag van eveneens f20.000 in- gekomen. Door het personeel van de fa. Gelderman te Oldenzaal is f 20.500 overgemaakt. Dit bedrag is door de directie van de fabriek verdubbeld. Ook Enschede paraat Vanuit Enschede vertrokken giste ren 12 vrachtauto's met kleding, dek king en schoeisel naar Rotterdam, Hulst, Breda en Roosendaal. Maan dag waren reeds enkele trucks met dekens en andere goederen op weg naar Breda. Daar kwam men als ge roepen. De zojuist uit de rampgebie den aangekomen évacué's, konden direct met kleren worden geholpen. Tevens kreeg men onderweg van de Hengelose politie 160 pond worst in geladen, een extra verrassing dus Dat de autobestuurders er zich ter dege van bewust zijn dat snel hulp moet worden geboden, blijkt wel uit KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rijssen, H. G. Abma te Rotterdam-Delfshaven. Aangenomen naar Oosterhaule (toez.) II. Nijeboer, vicaris te Holten. Geref. Kerken. Beroepen te Giessen- Rijswijk, Z. C. Versluys, cand. te Gelder- malsum; te Winschoten (2e pred.pl.) M. J. Mulder te Sprang; te Makkum, B. P. Suurmond te Oppenhuizen. Aangenomen naar Wieringerwerf H. van Benthem te Holwerd. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Musselkanaal M. van Dooren, cand. te Kampen. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Am sterdam (N.) A. W. Drechsler, cand. te Amsterdam. de reis van een der bestuurders, die over België naar Hulst reed. Gister avond begon hij zijn lange reis. en vanmorgen om 9 uur was hij weer present. In het dorp Lonneker is de politie gisteren begonnen met het inzamelen van goederen. Vermoedelijk zal een arrestantenwagen nimmer tevoren voor een zo goed doel hebben gediend Dat de hulp-organisatie te Ensche de paraat is blijkt wel hieruit, dat op een telefonische noodkreet uit Rot terdam direct een vrachtauto met de kens kon wegrijden. Hedenmorgen kwamen er dringende oproepingen om goederenzendingen uit Steenbergen, Geertruïdenberg en Breda. Nog geen uur daarna vertrok ken de vrachtauto's met het ge vraagde. De burgemeester van Breda heeft in een telegram zijn dank en waar dering voor deze paraatheid uitge sproken. De geldcollecte te Enschede be looft alle records van vroeger met stukken te slaan. Een overzicht hier over heeft men nog niet, maar de enkele cijfers die reeds bekend zijn. wekken de hoogste verwachtingen. Het fraaie bedrag van f 600 uit een gewone arbeiderswijk, spreekt voor zichzelf. Om nog niet eens te spre ken van het medeleven in een een voudig gezin, waar de collectant f 1500 ontving. Hedenmorgen zijn weer vier vracht auto's met 1000 dekens, ledikanten en beddegoed naar Rotterdam ver trokken. Scholieren stellen zich niet alleen beschikbaar voor het behulpzaam zijn bij het vele werk dat de inzame lingen met zich meebrengen. Zo ziln de leerlingen van de Academie voor Kunst en Industrie bezig in serie zakdoekjes te maken, waarop voor stellingen die betrekking hebben op de watersnood. De opbrengst van de ze zakdoeken zal worden afgedragen aan het Nationale Rampenfonds. Slaat de jeugd de handen ..ineen, de ouden van dagen zijn niet minder- actief^De bewoners van het Tehuis voor Oude Mannen en Vrouwen aan deMolenstraat te Enschede hebben f290 geschonken. De actie van de Verenigde Slagers bracht f 7073,30 op. De personeelsvereniging van Gerh. Jannink en Zn. N.V. droeg f 500 af aan het Nationaal Rampenfonds. In het dorp Lonneker werd giste ren f7500 opgehaald. Een flink be drag, daar de kapitaalkrachtigen, die reeds op andere wijze gul hebben geofferd, hieraan niet hebben bijge dragen. Een postduivenvereniging schonk f 100. Van de zijde van de U.V.V., de or ganisatie welke zich bezig houdt met kuis-aan-huis-collecte voor ds slachtoffers in de noodgebieden. wordt medegedeeld, dat de Ü.V.V. be reid is na afloop van de collecte een kwitantie te verstrekken aan hen. die grote bedragen op de lijst tekenen. Een en ander in verband met het feit dat van regeringswege is bepaald dat geschonken bedragen belasting vrij zijn. Hulpbetoon allenvege De zusters van Onze Lieve Vrouw van Amersfoort te Ootmarsum hebben ook de handen ineengeslagen. Zelf gebreide kleding, ledikanten, matras sen en aardewerk is reeds naar het Westen gezonden. Ook leerlingen van de R.K. naaivakschool in Rossum zijn druk bezig kledingstukken te vervaar digen. In Hengelo is men gisteren eveneens begonnen met het inzamelen van kle ding. dekking en schoeisel. Ongeveer 400 leerlingen van scholen voor mid delbaar en voortgezet onderwijs heb ben hierbij medewerking verleend. Hoe groot de directe behoefte is aan sommige goederen, bleek Maandag nacht. In de Ahoy-hal te Rotterdam was zojuist een zending goederen uit Hengelo aangekomen, waaronder een wieg. Deze kon direct in gebruik wor den genomen voor een nieuwe we reldburger. Een. die van de schrij nende ellende van de watersnood nog geen weet heeft. Woensdag 11 Februari zal in het stadion ..Veldwijk" een voetbalwed strijd worden gespeeld tussen een elf tal samengesteld uit de drie Hengelo se tweede klassersen de Enschedese Boys. De baten zijn voor leniging van de ramp. De Coöp. Landbouwersvereniging, de Coöp. ..Samenwerking" en „Volks belang". de Coöp. Vereniging Cen trale van Ned. Verbruikscoöperaties afd. Textiel en het personeel dezer coöperaties hebben het Hulpcomité alhier een bedrag van f 7800 ter be schikking gesteld voor de getroffenen in het overstroomde gebied. Een deel van deze schenking geschiedt in na- tura. namelijk in de vorm van tex- tielgoederen op basis van groothan- delsoriizen. In Markeio is ook een flink bedrag bijeengebracht, nl. f 37.695.06. Dit be tekent voor deze gemeente met amper 6000 inwoners een bedrag van ruim f 6 per ingezetene. De opbrengst van de in Diepenheim gehouden collecte is nog niet bekend, maar ook daar heeft men grote ver wachtingen. De burgemeester van het stedeke heeft contact opgenomen met zijn ambtgenoot te Veere op Walche ren. Deze plaats werd destilds door Diepenheim geadopteerd. In Goor is men nog druk bezig goe deren en geld in te zamelen. Ver wacht wordt dat meer dan f 10.000 zal binnenkomen. De directio van de N.V. Eternit heeft 13.000 zakken naar het Westen gestuurd. In Lichtenvoorde is men momenteel druk bezig te collecteren. De ge meenteraad kwam Maandagavond in spoedeisende vergadering bijeen. Be sloten werd f 2000 uit de gemeentekas beschikbar te stellen voor het Natio naal Rampenfonds. Tevens werden de presentiegelden geofferd. Uit Haaksbergen zijn ook reeds de eerste zendingen goederen naar de rampgebieden vertrokken. De collec te heeft reeds f 20.000 opgebracht. Voor de door Almelo geadopteerde gemeente Zierikzee zijn reeds 500 overjassen. 150 costuums, 300 heren- pantalons, 1400 damesmantels, 900 jurken en 500 rokken gesorteerd. Op het eerste sein zullen deze goederen worden verzonden. Uit Indonesië ge- repatrieerden offerden f 76. ...Vanuit W«eyd«w,vertrokken gister avond twéé volgeladen vrachtauto's naar het Westen. Het gemeentebe stuur heeft gastvrijheid aangeboden aan kinderen uit Goeree-Overflakkee. Met dit eiland is Wierden door bij-, zondere banden gebonden. Deze da teren uit de bezettingstijd, toen, het wav op Kerstmis 1944, een trein met vele bewoners uit dit gebied te Wier den werd beschoten. De passagiers werden toen door - de Wierdenaren gastvrij opgenomen en doken daar meteen onder. De lljstcollecte te Vriezenveen heeft f 32.438,08 opgebracht. Een uitstekend resultaat voor een gemeente van 11.000 inwoners. Van de burgemees ter van Vrouwenpolder is telegrafisch bericht binnen gekomen, dat men daar het aanbod van Vriezenveen in dank heeft aanvaard. Wanneer de verbindingen hersteld zijn. zal men de ingezamelde goederen gaarne ont vangen. Momenteel is dit niet moge lijk. ADVERTENTIE Schepen meren in Rotterdam Getroffenen verdoofd door smart Welk een ellendige nasleep de overstromingsramp heeft, is giste ren op aangrijpende wijze geble ken bij de aanlegplaats van de Spidoboten aan de Willemskade te Rotterdam, waar in de loop van de middag en de avond en ook ge durende de nacht meer dan dui zend mannen, vrouwen en kinde ren, met wat schamele bezittingen bij zich, in Rotterdam aan de wal werden gezet. Van de eerste schepen, die meer den, was de Groningse kustvaarder „Crescendo", die ongeveer 450 éva cué's uit Stavenisse, waaronder tien zieken, aan boord had. Naar de kapitein, de heer G. Suurd. Vanuit Borculo is een lading brood naar de geteisterde gebieden gezon den. Tevens stelt men pogingen in het werk 25000 zakken op te sturen. Het waterschap „De Berkel" heeft 10 ar beiders beschikbaar gesteld. Gister avond zijn twee bussen met hulp krachten naar Bergen op Zoom ver trokken. Zij zullen daar een dijk helpen versterken, die op het punt staat door te breken. De personeels vereniging van een fabriek besloot haar feestavond niet te laten door gaan en het daarvoor beschikbare bedrag van f 960 aan de getroffenen In Rijssen is vandaag een begin ge maakt met, de inzameling van goede ren. De collecte heeft gisteren f 22.500 opgebracht. De leerlingen van de Chr. U.L.O. school brachten f 156 bij een. De opbrengsten van de perso- neelsrevue van de fa. Ter Horst ko men geheel ten goede aan het Natio naal Rampenfonds. Hoeveel de collecte te Winterswijk heeft ongebracht, is nog niet bekend. Leerlingen van het Winterswijkse lyceum hebben f 350 geofferd. Win- terswijks Mannenkoor droeg f 50 af. De leerlingen van de Jan Ligthart- school zullen eerstdaags op de Markt beginnen met de verkoop van bekers cacao. De netto-opbrengst komt ten bate van het Rampenfonds. Voor dehulpverlening aart-de slachtoffers is in Holten, een gemeen te van 5200 inwoners, een som opge bracht van f 27.990,-. d.i. f 28,- per gezin. Zo helpt Nederland, zo helpen dus ook de inwoners van Twente en Oost- Gelderland mee aan het lenigen van een onbeschrijfelijke nood, waarvan de omvang thans nog niet is te over zien. De lijst van doden wordt ieder uur langer en met beklemming vraagt men zich af, wanneer deze kan wor de.. afgesloten. Het enige, wat we kunnen doen, is het lenigen van ma teriele en geestelijke noden van over levenden. En dat hier het gehele volk van overtuigd is. dat iedereen voelt dat van hem een offer wordt ge vraagd, dat bewijzen de resultaten van de vele hulpacties. vertelde, was de reis op zichzelf uit stekend verlopen. Het schip was Maandagochtend om half elf uit Rot terdam vertrokken' en 's middags om ongeveer half zes- in Stavenisse aan gekomen. Het hopeloze van de toestand in ziende hét helé dörp staat onder water en vrijwel alle huizen zijn in gestort hebben 450 mensen, zij het node, van him geboortegrond af scheid genomen. Een vrouw, die zich enige uren in een lantaarnpaal had vastgeklemd, moest daaruit met zacht geweld wor den weggehaald. Het verdriet om hun verloren be zittingen of erger nog om hun man of vrouw of andere bloedverwanten, sprak uit de roodbehuilde ogen van de mensen. Er waren jonge vrouwen onder hen, sommige met een baby bij zich. wier echtgenoten waren omgekomen. Stavenisserampzalig In Stavenisse, dat 1700 inwoners telde, zijn naar schatting 200 a 300 slachtoffers te betreuren. Vele hon derden inwoners zijn naar andere plaatsen geëvacueerd. Er waren on- §eveer een vijftig mensen achterge- leven. Velen hunner zitten in afge legen boerderijen, die her schip niet bereikbaar waren. Hier zullen de 20 „ducks", die de marine naar dit ge bied heeft gezonden, redding moeten brengen. Ook heeft men getracht deze ge- isoleerden, die op ongeveer 12 km. vah het dorp wonen, met vlotten te be reiken, doch dat was haast onbegon nen werk. Terwijl de „Crescendo" nog bezig was zijn levende last aan wal te zet ten. arriveerden er aan de Willems kade nog twee motorschepen, de „Coad" uit Rotterdam en de „Nieu we Zorg" uit Den Bommel. Beide schepen hadden ongeveer tweehon derd évacué's uit Den Bommel aan boord. Ook hier weer hetzelfde trieste beeld van mannen, vrouwen en kin deren in doffe berusting. Na de „Crescendo" meerde het mo torschip „Chiliin". Het schip had 250 évacué's uit Middelharnis aan boord Direct nadat dit schip was gelost, arriveerde de „Regentesseplaat" van de havendienst Spido aan het pon ton, met 180 vluchtelingen uit Zijpe „Kom terug. „Kom direct terug", had men in Zijne .tegen. de kapitein van de „Re gentesseplaat" gezegd „Die verwarm de schepen van jullie zijn ideaal voor het vervoeren van évacué's." „Wat mii betreft, gaan we direct te rug". zeide de andere kapitein, Vos. die evenals zijn collega, de kapitein Wagemaker, sinds Maandagochtend niet uit de kleren is geweest. „Zij re kenen op ons". Er zullen ongetwijfeld nog vele schepen met évacué's te Rotterdam aankomen, want er moeten zeker nog 30.000 mensen van de overstroomde eilanden worden gehaald. Hockey en korfbal afgelast De Kon. Ned. Korfbalbond en de Kon. Ned. Hockevbond hebben beslo ten alle wedstrijden voor Zaterdag en Zondag, in verband met de droe vige omstandigheden, waarin duizen den landgenoten verkeren, af te ge lasten. ADVERTENTIE ZO GOED LUMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT Feuilleton FLAMINGO-EILAND Vertaald uit het Engels door DOROTHÏ QUENTIN 58) Hij vond haar zo. in deze avondkleren, véél aantrekkelijker dan wanneer ze in shorts tennis speelde of paard reed. Hij vergaf haar het lange wachten waarschijnlijk had ze zoveel tijd voor de spiegel doorgebracht om zichzelf extra- mooi voor hèm te maken, dacht hij met enige genoegdoening. Zonder op zijn hulp te wachten, instal leerde ze zich in zijn wagen en langzaam reden ze langs de baai van Miranda. Ze moest weer aan Mark denken en hun rit in het oude wankele rijtuigjeZe merkte, dat ze eigenlijk aldoor aan Mark zat te denken en aan alles, wat zij samen gedaan hadden, in plaats van haar on derhoud met Carlos voor te bereiden. De auto reed vrij snel en halverwege op de terugweg naar Floriana begon het te re genen. Het geluid van de regen op de palmbomen en het dale van de auto maakte een geconcentreerd vertrouwelijk gesprek onmogelijk. Zo nu en dan keek Carlos opzij naar Toni's aromerig-pein- zende gezichtje. Ze zat doodstil en hij vond haar op een Madonna gelijken. Ze verpersoonlijkte voor hem het eeuwig- vrouwelijke en hij kon in haar de jonge moeder zienHeel diep in zijn hart voelde Carlos iets van spijt over de ver loren idealen uit zijn jeugd toen hij nog onbedorven was geweest en niet een knappe, wereldse jonge man, die door de vrouwen aanbeden werd Toni was echter helemaal geen ma donna, hield hij zich voor. Ze was een nuchtere, jonge verpleegster, die het leven in al zijn facetten kende. Ze was met veel mannen in aanraking geweest en haar onschuldige uiterlijk behoorde tot haar vrouwelijke wapenen. Evengoed als haar manier om hem te ontlopen, sinds het moment dat hij haar zijn liefde had bekend Ze was een onafhankelijk, opstandig meisje, dat niet, gemakkelijk te hanteren zou zijn. Maar hij zou haar leren! Carlos begon zachtjes een bekend danswijsje te zingen. Hij was heel zeker van zichzelf en Toni in deze dromerige, uitermate vrouwelijke stemming paste uitstekend oij zijn plannen. Ze liet hèm de leiding en geleek niets meer op de Toni. met wie hij de avond begonnen was en die met hem had willen praten In haar hart wilde ze natuurlijk hele maal niet praten. Ze wilde alleen dat zijn hartstocht alle twijfel over haar gevoe lens te niet zou doen. Hij wilde, dat hij hun relatie niet geheim had behoeven te houden; dan zouden ze nu openlijk voor de hele wereld verloofd geweest zijn. Toni zou een belofte, als ze die eenmaal gedaan had, stellig heel ernstig nemen. Maar er was tussen hen nog geen dergelijke belofte.... Hij verwenste even zijn afhankelijkheid van Floriana, van zijn positie daar. Hij kon de oude vrouw niet tegenwerken, als deze haar zinnen gezet had op een huwelijk tussen Toni en die dwaas van een Nigel. Carlos wist niets van Nigel's huwelijks aanzoek en Toni's afwijzing. Zijn enige verlangen ging op dit moment uit naar dit meisje, dat hij in zijn armen wilde nemen en door zijn hartstochtelijke liefde overweldigenLater zouden ze dan altijd wel merken of deze liefde van dien aard was. dat zs het een leven lang in een huwelijk naast elkaar zouden uithou den. Hij wist. dat Toni trots was. en ze zou 't derhalve niet graag laten merken als ze zich in hem had vergist Toen ze het eind van de weg langs 't moeras naderden, liet hij de auto stil houden en zette de motor af. Hij keerde zich naar haar toe, sloeg een arm om haar schouders en trachtte haar naar zich toe te trekken. „Nu kunnen we praten, lieveling. Maar kom dichter bij me zitten ...Ik zit hier heel goed," zei Toni en hield zich zover mogelijk van hem ver wijderd. De regen kletterde nog steeds op het dak van de auto. ..Ook goed!" zei hij ontstemd. „Wat is het belangrijke onderwerp, waarover je me absoluut moest spreken?" „Ik wil je zeggen. Carlos, dat er tus sen ons niets zijn kan." begon ze aarze lend, voor zich uit starend naar de regen- druopels on de voorruit. „Je hebt me ge zegd, dat ik vrij was, als ik dat wilde. Ik ben tot de overtuiging gekomen, dat het tussen ons niets kan worden. Carlos Tk moet die bewuste avond niet. helemaal bij zinnen geweest zijn. Ik vind .ie ontzet tend aardig, maar het is geen liefde...." Een ijskoude douche had geen erger effect op Carlos kunnen hebben. Zijn stem klonk boos. toen hij antwoordde: „Maar ik heb toch m'n woord gehouden, ik heb niet verliefd tegen je gedaan en je niet lastig gevallen,..." „Dat is inderdaad waar, Cai-los, en het spijt me. maar mijn gevoelens kan ik nu eenmaal niet dwingen. Ik had helemaal geen afspraken over een proefperiode met je moeten maken. Ik weet nu, dat wat er tussen ons is. niets met echte liefde te maken heeft. Althans niet met de liefde, die nodig is voor een hu welijk „Wat weet jij van liefdeEr klonk minachting in zijn stem en woede. Lieve Fisk, kom gauw! smeekte Toni diep in haar hart. In het vage licht van het dashboard kon ze Carlos' boze ge zicht zien en er kwam iets van angst over haar. Ze wist, dat hij driftig was, maar de demonische woede, die thans op zijn knappe gezicht te lezen stond, joeg haar vrees aan. Wat moest ze met Carlos beginnen op deze eenzame land weg. als hij werkelijk vervelend zou worden? Ze keek naar het klokje op het dashboard. Het was kwart voor elf. Ze hoopte, dat Fisk een beetje tijdig van Flo riana weg zou rijden „Ik zal je eens laten zien. wat ik liefde noem", zei Carlos met hese stem, ter wijl hij haar met een ruw gebaar naar zich toetrok. Even later voelde ze zijn mond op de hare. Er was geen tederheid of warmte in deze omhelzing. Hij was als een woedend dierZe voelde zijn armen als stalen banden om zich heen en wist, dat het geen zin had tegen te stribbelen. Ze lag als een levenloze pop in zijn armen en klemde haar landen op elkaar. Ze haatte hem „Roep nu eens om hulp, of stap uit. en ga in de regen naar huis wandelen." hoorde ze Carlos spottend zeggen, :oen zijn lippen haar mond even loslieren. „Arme kleine dwaas!" voegde hij er met een lachje aan toe. Zo rustig mogelijk zei ze langzaam: „lk heb je van het eerste ogenblik af gezegd dat ik niet zeker van mezelf was. Dat kwam. omdat ik niet werkelijk van je hield, en ik had dat -dadelijk moeten weten, er was alleen een wonderlijke aantrekkingskracht, die van je uitging. Het spijt me." (Wordt vervolgd.) 27. „Daar heb je het nu", zei Panda verwijtend, „door je verhalen over spionnen en je overdreven wantrouwen tegen -.edereen, gelooft niemand ons meer nu we werkelijk door spionnen worden bedreigd!" „Overdreven wantrouwen?!'' herhaalde Pat O'Nozel verontwaardigd, „mijn wantrouwen tegen de bemanning is volkomen gerechtvaardigd! De ka pitein is tegen ons dusmoet ook hij een spion zijn!" .Onzin!" zei Panda, die vond, dat dit nu toch wel al te ver ging. „We zullen het onderzoeken", besliste Pat, terwijl hij vastberaden de trap naar de brug heidom. „We gaan in zijn hut kijken!" „Ik ben bang. dat we hierdoor weer nieuwe moeilijkheden zullen krijgen", zei Panda, terwijl hij aarze lend volgde. „Het is hier trouwens verboden voor passa giers." „Stil", bromde Pat, „je onderbreekt mijn gedachtens!'' Onverschrokken gooide hij de deur van de kapiteinshut open en stapte naar binnen. „Als de kapitein dit merktbegon Panda nog eens. maar Pat legde hem met een gebaar het zwijgen op. Vorsend staarde hij naar een kistje, waaruit een geheimzinnig getik klonk. „Bekorrah", mompelde hij, „een tijdbom!!" SCHAATSENRIJDEN. Nederlandse ploeg rijdt voor Rampenfonds OOK ANDERSEN DOET MEE. De Nederlandse schaatsenrijders in Noorwegen, die verlangend zijn bij te dragen tot leniging van de nood in de overstroomde gebieden in hun land. zullen Donderdag 5 Februari te Oslo uitkomen tegen bekende Noorse rijders. Ook Hjallis Andersen zal aan deze wedstrijden medewerken. Hij heeft er in toegestemd uit te komen tegen één van zijn beroemde voor- eangers. de veteraan Ivar Ballangrad die in de jaren 1929—1936 grootse triomfen vierde. De opbrengst zal overhandigd wor den aan het stormfonds van het Noorse Roode Kruis, dat reeds dekens oer vliegtuig naar Nederland heeft gezonden. HOOFDKOF.KSF.N Slot Opening Slot vorige, heden, heden. 3—3%% Ned. '47 95yL 95^ 95% 3% Invest Cert 95fj 95% 95% Ned. '47 Dollarlen. 94% 94% Aand. A'damse Bank 169 170 Shell Union 69% 69% Ned. H. Mij. eva 156% 157% AKU 164% 164% 168 v. Gelder gw. a 153% 155 Hoogovens cvoa 158% 159% Unilever cvga 183% 184% 186% Philips gw.a.GB 160% 163% 16214 Kon. Olie 314% 315% 317% Amsterd. Rubber 86 86 86% Ned. Scheepv. Unie 129 129 130% H.V.A. 96% 95% 97% Deli Mij. eva 81 81% 81% Aand. Dikkers Co. 163% Gew. aand. Heemaf 172 173% Kon. Ned. Zoutind. 269 270 Nw. aand. Spanjaard 102% 103 Gew. aand. Gebr. Stork Co. N.V. 135% 335% Anaconda Copper 43% 44 General Motors 68% 68f| Un. States Steel 42% 42 BEVRSOVERZICHT WEINIG PUBLIEKE BELANGSTELLING. STEMMING VERBETERD. AMSTERDAM. 4 Febr. De ware animo ter beurze ontbreekt nog steeds en ook vandaag was de be langstelling van het publiek gering. De activiteit bleef dan ook beperkt, doch de stemming was verbeterd en aan de vaste kant. Geen enkele ru briek bleef achter. Na onveranderde openingskoersen ging het in opwaart se richting, mede door aankopen voor buitenlandse rekening. Het bericht van het wetsontwerp inzake de dividendbeperking had geen enkele invloed. Na aanneming in de Tweede Kamer had men hier al rekening mede gehouden. Twee textielbedrijven hebben het dividend over het verstreken boek jaar bekend gemaakt. Wyers betaalt 9 procent over 1951-1952 uit de divi dendreserve (de vooruitzichten wor den gunstig geacht) en Kemo Corset, een nieuweling op de beurs, stelt 9.4 pet. voor over 1952. Beide dividenden hebben een bevredigende indruk ge maakt. vooral dat der laatstgenoem de. die drie punten hoger was op 128. De internationale soorten trokken vanmiddag 2 tot 4 puntenaan, Scheepvaartwaarden eveneens beter. Cultures toonden een vaste onder grond met hogere prijzen. In Staats fondsen ging uiterst weinig om. op vrijwel onveranderde koersen. Prolongatie 3 pet. ADVERTENTIE Ooit last van Ztiurbranden 1 Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Rennies laten smelten op de tong. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't is wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 5 FEBRUARI. Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muz. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO; 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muz. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Sionsliederen. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Grsm.muz. 10.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Orgelconcert. 11.30 Piano, trio. 12.00 Zang en piano. 12.25 „Tn 't spionnetje". 12.30 Land- en tuln- bouwmedeöelingen. 12.33 Hammond orgelspel. 12.50 „Uit het bedrijfsle ven". 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen of gramofoonmuziek. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gram.muz. 14.00 „Paul Vlaanderen en het Jonathans Mysterie', hoorspel. 14.40 Sopraan en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gram.muz. 16.15 „Van Pepita's en Mantilla's". 16.30 Gram.muz. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Gram.muz. 17 45 Regeringsuitzending: Prof. Ir. J F. Kools: „Wat levert het Surinaamse bos?" 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproole- men. 18.25 Reportage of gramofoon muziek. 18.30 Lichte muziek. 19 00 Gesproken brief uit Londen. 19 05 Discogram. 19.40 Ronaetafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest en solist. 21.15 „Om een Bagatel", hoorspel. 22.30 Gram.muz. 22.50 .De vrouw in gezin, maatschappij en Staat", causerie. 23.00*Nieuws. 23.15 Sport- actualiteiten. 23 30 Gram.muz. Hilversum H. 298 m. KRO- 700 Nieuws. 7.10 Gram.muz. 7.15 Och tendgymnastiek. 7.30 Gram.muz 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muz. 9 00 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram.muz. 10.30 Morgendienst. KRO- 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muz. 11.50 „Als de ziele luis tert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 .100 Jaar Kromstaf". 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram.muz. 13.35 Sopraan en piano. NCRV: 14.00 Promenade orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muz. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Cello en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram.muz. 17.40 „De Zeeuwse Humor", causerie. 18.00 Strijkkwartet. 18.35 „Op de stelling" 18.45 Gram.muz. 19 00 Nieuws en weerberichten. 19.10 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal ant woord. 19.30 Gram.muz. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Gevarieerd program- 21.45 „Vragen aan voorbijgan gers". - 22.15 Gram.muz. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.15 ClavecimbelrecitaL

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2