HENGELO'S NIEUWS Overweldigende liulp van Hengelo s burgerij KUNST WAARMEE DE MASSA IN CONTACT KOMT Twentenaren staan in Minister terecht wegens koffie-smokkel WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 HENGELOSCB DAGBLAD le blad pag. 2 Bergen goederen werden ingezameld Spontaan, offerbereid, enthousiast 3s er, geholpen. Hengelo's burgerij heeft zich al reeds meer in het ver leden, van haar goede zijde laten zien. Grote hoeveelheden goederen werden gisteren afgestaan voor de getroffenen in het noodgebied. Ongeveer vierhonderd leerlingen van scholen voor middelbaar en voortgezet onderwijs staken de han den uit de mouwen, tientallen oude ren waren in de weer, een hele file van bestel- en vrachtwagens was in actie, deskundigen assisteerden bij 't sorteren 'der goederen, kortom het gonsde van leven en beweging rond de zes centra in de stad, waar de goe deren werden bezorgd en tot diep in de nacht bleef men in de weer om zo snel mogelijk gereed te zijn met de verzending. De grote hoeveelheden, welke werden aangevoerd, waren nauwelijks te bergen, zodat ook het gymnastieklokaal aan de De Wet straat werd ingeschakeld als centra le opslagplaats. Daar waren mannen van de nationale reserve druk in de weer met inpakken en wegstouwen. Het is namelijk zo, dat Den Haag en Rotterdam de stroom van goederen niet meer kunnen verwerken, zodat even gewacht moet worden met het transport. Naar alle waarschijnlijk heid zal nu Utrecht een opslagplaats inrichten. Middelerwijl heeft men ge legenheid de goederen naar maat en soort bijeen te brengen. En er is zoals gezegd heel wat te sorteren. Grote partijen jassen en mantels, broeken en jurken, dassen en duffels, onder- Meding in alle maten, hoeden en pet- tën. baby- en kinderkleren, allerlei huisraad, bedden en matrassen, ledi kanten, stoelen, kinderwagens, wiegen lakens en slopen, handdoeken en theedoeken, ja wat niet al. En vanaf nut. Het hulpcomité richt zich daarom tot hen. die toch naar het Westen rijden, contact te wil len opnemen met de centrale post, om eventueel van dienst te zijn bij het meenemen van klei ne zendingen. De totale waarde der bijeengebrachte goederen alhier wordt geschat op ruim f 125.000,Voor het transport heeft men minstens twintig grote trailers nodig. NOOD AGGREGAAT WERD'GOED BENUT. Zondag, onmiddellijk na het be kend worden van de ramp, werd een noodaggregaat van de Hengelose po litie naar Ouderkerk gebracht. Bij het licht van dit aggregaat, dat in middels reeds in Hengelo terug is, is men er des nachts in geslaagd een gat in een dijk te dichten, waardoor erger werd voorkomen. MAN VIEL VAN VRACHTAUTO Gisteren viel B. B. alhier van een vrachtauto. Zijn verwondingen waren van dien aard, dat hij naar het R.K. Ziekenhuis moest worden overgebracht. INZET Ten overstaan van de notarissen J. H. Verheus te Epe en S. H, Trip alhier wer den gisteravond ten verzoeke van de erven van mevr. H. Koekenberg-Beernink ingezet twee burgerwoonhuizen met tui nen, staande aan de Elsbeekweg 3 en 5, samen groot 3,2 Are. Het pand no. 3 werd ingezet op 4285,—, no. 5 op 4215,—, sa men 8500,—. Smokkelaars aangehouden Ambtenaren van Invoerr, en Accijn zen van de post Kloosterhaar vonden in de nabijheid van de grens bij Bal- derhaar twee zakken met ongeveer 70 pond koffie. Twee mannen, de op Duits gebied wonende Nederlanders D. A. en de te Bruchterveld woonach tige G. J. M., die zich op opvallende wijze in de nabijheid ophielden, wer den op verdenking van poging tot smokkelen aangehouden en in arrest gesteld. De koffie werd in beslag ge nomen. Beide verdachten zijn naar het Huis van Bewaring in Almelo overgebracht. COLLECTEN IN DE THEATERS. In de theaters zullen tijdens alle voorstellingen collecten worden ge houden ten bate van het Nationaal Rampencomité. Nieuwe aanwinsten van de Jeugdbibliotheek De jeugdbibliotheek der openbare lees zaal en bibliotheek boekte de volgende aanwinsten: 1012 jaar: G. Betlem, Circus Cas- pari. 1214 jaar: Beuving, Vuur aan bak boord; F. Hagers, Marjolein's gouden hart; v. d. Klei, Mannen van de daad; P. Nierop, Als ratten in de val. - 14—16 jaar: G. Betlem, Over en weer; du Chattel en Zonruiter. Boven Sawah en oerwoud; H. Pennarts, De band der bandelozen. 16—18 jaar: D. Deming, Penny volgt haar roeping; D. Deming, Penny maakt carrière; D. Deming, Penny's verdere avonturen; Groskampten Have, Boes op eigen benen; Lindgren, Kati in Ame rika; I. van Etten Jenny Merkel; Mea- der, De zwarte boekanier; P. O'Malley. Carol krijgt vleugels; P. O'Malley, Ste wardess. Studie: Kingsley, Helden uit het oude Hellas. JAARVERGADERING H.D.V. „ONS GENOEGEN". De hondendresseervereiiiging „Ons Genoegen" hield haar 24ste jaarver ga- dering in het café J. Groothuis. De voor zitter zeide in zijn openingswoord, dat men een jaar van hard en sportief werken achter de rug had. Vooral in het begin van het jaar, toen we af moesten tre den van de B.H.V., aldus spr. We hebben toen spontaan de oude B.S.V.D.N. opge richt. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Konink Sr. meldde, dat veel nieuwe leden en donateurs tot „Ons Ge noegen" waren toegetreden. Het belangrijkste punt was wel, dat dit jaar een propagandacommissie werd opgericht, die het bestuur veel werk uit de handen heeft genomen. Daarnaast stichtte de propagandacommissie een cabaretgroep van 16 leden, die allen liun plaats waard zijn. Het verslag van de penningmeester, de heer J. Spoolder Sr.. sloot met een batig saldo. De heren J. Kónink Sr. en W. Peze- lcamp werden herkozen als bestuursle den. In de kascommissie werden gekozen de heren J. Snippers en J. Konink Jr. De prijzen van de onderlinge wed strijd werden uitgereikt door de voor zitter, de heer J. Kippers. De wisselbe kers werden gewonnen door de heren H. Schreuder, zware klasse en H; Wilde- boes, - lichte -klasse- A.De 'heer' H.- SCo- nink? Jr. won de beker ill dè lichte klasse B. De „Wilma" wisselbeker vor de beste presaties van 1952 werd gewonnen, door de propaganda-commissie. het moment dat de helpers en help sters bij de Wilbertschool, de Waar- beekschool, het K.J.V. huis, de speel tuin „De Nijverheid", het clubhuis 'tLansink, de school aan de Oude Postweg en tegen de avond in Bec- kum en Driene waren uitgerukt, kwam er een eindeloze stroom van goederen binnen. Schoeisel gecontroleerd Het was een goede gedachte ge weest van de schoenmakers om on middellijk bij de ontvangstposten 'n paar deskundigen het schoeisel te la ten controleren. Duizenden, paren schoenen kwamen binnen. De goede paren werden onmiddellijk verpakt, de minder goede werden doorgezonden ter reparatie, welke reparatie door een grote groep schoenmakers op vijf of zes plaatsen in de stad tot laat in de nacht ter hand werd genomen. Overal is prachtig werk veracht. Het werkcomité heeft misschien grote verwachtingen gehad van zijn actie, doch dat er zoveel beschikbaar ge steld zou worden en dikwijls van zo uitstekende kwaliteit, heeft niemand verwacht. Een woord van dank en hulde is stellig op zijn plaats. Ondertussen doen zich gevallen voor, dat er dringend behoefte is aan bijzondere zaken. Zo werd met de meeste klem gevraagd om buitenboordmotoren. De verzen ding van deze „speclalité's" levert soms moeilijkheden op. omdat niet Voor iedere kleine zending een vrachtwagen kan worden be- BURGERLIJKE STAND HENGELO. Geboren: Antony Maria zv J H A A Nijhuis en M A Bos; Wouter Berend zv B G van der Wal en J Borst. Overleden: B J Peters 52 j vr v M G ten Voorde. Waar gaan we heen? Woensdag 4 Februari. HENGELO Concertgebouw, 8 uur: Starlift. Cinema Palace: 3, 6.45 en 9 uur: Opmars der vrouwen. Telgen: Tentoonstelling Bescherming Be volking. Kunstzaal: 2.30—5 en van 7—9 uur Exp. van affiches. ENSCHEDE. Schouwburg Bioscoop: geen voorstellin- gen. Bioscoop Irene: 3, 6.45 en 9 uur: The crimson Pirate. Alhambra: 3, 6,45 en 9.15 uur: The grea test show on earth. Cinema Palace: 3, 6.45 en 9 uur: Mein Herz darfst du nicht fragen* Het Witte Huis: 8 uur: Muziek van Cor Tosseram. Bad Boekelo: Muziek. Rijksmuseum Twente: Tentoonstelling „Bont en blauw". Hotel Modem: Dansen. Grote Schouwburg: 8 uur: Voorstellingen van „La compagnie des 4". Bovenstaande foto's brengen de drukte in beeld bij het sorteren van de grote hoe veelheid goederen in de Wilbertschool. Het wiitersnoodcomité deelt ince COLLECTE - De nood stijgt nog ieder uur. Steunt daarom met milde hand de lijstcollecte, welke Donderdagavond 7 uur begint en eventueel wordt voortgezet op Vrijdag en Zaterdag. Brengt een offer! Voor deze collecte hebben zich spontaan voldoende collectanten opgegeven, zodat het comité velen heeft moeten teleurstellen. Geeft alleen op collectelij sten, welke door de overheid (gemeente bestuur en politie) van een stempel zijn voorzien. In verband met de door de regering toegestane belastingfacili teiten, in het bijzonder wat de aftrek voor giften betreft, kan men aan de collectanten opgeven, dat men gaarne een kwitantie wil hebben. De inzameling van kleding en dekking is een zeer groot succes geworden. Het werkcomité dankt de burgerij voor haar meer dan grootse medewerking. Talrijke dames zijn bezjg het ingezamelde te sorteren, waarna alles een bestemming zal krijgen. Helaas werden door een misverstand op een plaats pakketten in de open lucht opgeslagen. Inmiddels is alles onder dak gebracht. Bovendien zijn niet aan alle huizen de klaargelegde goederen afgehaald. Zij. bij wie dit het geval is, worden vriendelijk verzocht deze goederen voor a.s. Zaterdagmiddag 12 uur te willen bezorgen in het gym nastieklokaal aan de De Wetstraat. Talrijke ingezetenen hebben hun diensten aangeboden. Het comité wacht op nadere gegevens van de centrale instanties aan welke diensten behoefte bestaat. Verdere aanmeldingen hebben mo menteel geen zin. Zo nodig volgt hiervoor een nadere oproep! Vele ingezetenen hebben zich beschikbaar gesteld voor opneming van slachtoffers uit het rampgebied. Volgens de regeringsvoor lichtingsdienst komt Overijssel voorlopig niet in aanmerking voor opneming van evacué's. Het werkcomité verzoekt vriendelijk zich niet verder op te geven. Zo nodig volgt ook hiervoor een aparte oproep. Reeds in Hengelo bij familie ondergebrachte evacué's worden ver zocht als dit nog niet gebeurd is, zich te willen melden bij de afd. bevolking ter gemeente-secretarie en de dienst voor Sociale Zaken, C. T. Storkstraat 42. Het werkcomité heeft het gemeentebestuur het voorstel gedaan een gemeente uit het rampgebied te willen adopteren. Het werkcomité verzoekt hen, die na het bovenstaande nog in lichtingen wensen, een van dè volgende telefoonnummers te bellen: Wethouder F. J. Robers, tel. 3541, toestel 40 of thuis 2574. Kantoor Gemeente-ontvanger tel. 3541 toestel 58 Roode Kruispost, tel. 2687. Coöp. Landbouwersvereniging, tel. 2390 (voor landbou wers). Kantoor Sociale Zaken. tel. 2845. KUNST Hengelose Kunslzaal exposeert affiches De heer W. H. Benier te Arnhem heeft een hobby, welke in het verlengde van zijn beroep ligt. Hij is namelijk chef van de afdeling propaganda der A.K.U. en het ligt voor de hand, dat hij belangstel ling heeft voor affiches. Minder vanzelf sprekend is het, dat hij affiches verza melt en over een collectie, van niet min der van vier duizend beschikt. Uit dit omvangrijk bezit heeft hij een kleine collectie afgestaan aan de Hengelose Kunstzaal, welke deze affiches, waaron der prachtige en bijzonder waardevolle exemplaren, gedurende de komende we ken exposeert. Gisteravond werd de ex positie door de voorzitter der kunstzaal, Mr. D. A. J. Zaal, geopend. Het was prettig, dat de heer Benier aan deze ope ning een lezing had willen verbinden, waardoor uit de kringen der jonge kun stenaars flinke belangstelling bestond. Om de kunstwaarde van affiches enigs zins - te kunnen benaderen ging de heer Benier even in op de diverse technieken, welke worden benut om affiches te ver- veelvuldigen. Aanvankelijk heeft men al leen diepdruk gebruikt, etsen met name. Nadien kwam men tot boekdruk, gevolgd door steendruk. Dooi' deze laatste tech niek bereikte de affiche een glorieuse ontwikkeling, later nog versneld door de in Amerika in 1904 uitgevonden offset druk. De steendruk beleefde vooral in Frankrijk een hoogtepunt, waar de affi chekunst door Cassandre en Collin op nieuwe wegen werd geleid, welke 'beant woordden aan hoge artistieke eisen. Aan de hand van goede lichtbeelden be sprak de heer Benier daarna een reeks van affiches, waarbij bleek, dat de waar de van een affiche door verschillende factoren wordt bepaald. Vooral met de lettering sprong men vroeger vreemd om, In de moderne tijd streeft men naar een zo kort mogelijke tekst, welke in het bij voorkeur bijzonder pakkende beeld dient te worden opgelost, Een dergelijke opgave is niet eenvoudig. Interessant waren de voorbeelden van affiches, welke in Ame rika en Engeland tijdens de tweede we- reldoordlog werden benut. Naast zeer goede toonde spr. ook affiches, welker kunstwaarde gering was en welker werk zaamheid niet hoog aangeslagen kon wor den. Door deze contrasten kreeg men oog voor de wervende kracht en de grote schoonheid van de voortreffelijke pla ten. In de collectie waren zowel oudere als moderne affiches opgenomen van bui tenlandse en binnenlandse ontwerpers. Naast de bijzonder knappe Zwitserse ne men de Engelse ontwerpers momenteel 'n belangrijke plaats in. Ze weten met zeer eenvoudige voorstellingen en gmakkelijk (Van onze speciale verslaggever.) Voor de grote strafkamer van het Landsgericht te Münster werd vanmorgen een begin gemaakt met de behandeling van de zaak tegen de groothandelaar in koffie,en' thee, J. A. Hè. te Hengelo, diens ver tegenwoordiger Th. Tr. uit Enschede Sn een vijttal verdachten uit Het Duitse grensgebied onder wie een Nederlander. He. en Tr. werden er van beschuldigd in de maanden Juni en Juli van het vorige jaar- te eigen voordele 2500 kilogram koffie te hebben gesmokkeld. Bovendien hebben zij 14,500 D. Mark uitgevoerd. De overige verdachten hebben in deze smokkel-affaire hulp verleend door de koffie óp te slaan. Zekere B. uit Vreden en mevrouw-T. uit Borghorst ontvingen 1500 en 1200 Mark voor hun aandeel in de smokkelaffaire. Tr. stelde zich in verbinding met de 50-jarige M. W., een Nederlandse smid uit Brandleeht, waarbij ook ze kere Ten D. aanwezig was. Verder werden er contacten opgenomen in Dortmund en Coesfeld. Tr. zeide dat er voordien reeds 'zaken waren ge daan. He. was daarbij niet betrokken Hij vermoedde dat Ha. dat heeft ge daan. De eerste zending er waren in totaal twee partijen Duitsland ge bracht werd in twee transporten vervoerd. ..Ik heb alles zelf gedaan", aldus Tr. „De eerste maal ging He. in een personenauto mee. Verder werd contact opgenomen met Hu., een landbouwer, die eveneens in Hupsel woonde. Deze nam het illegale transport over de grens op zich. Hu. zou de partij naar de caféhou der B. in Vreden brengen,, die zij kenden van een onderhoud, dat Tr. en He. in de buurtschap Gaxel had den over 't vervoer van koffie naar.... „Schoppingen, geloof ik," zei Tr. „Ahlen," zei B. Na het verhoor van Tr. stelde de president aan He. de vraag: „Is u opdrachtgever." „Mijnerzijds is geen opdracht ge geven." antwoordde He. Vervolgens las de president een passage voor uit een brief, die Tr. uit de cel aan ziin vrouw had geschre ven, Dit schrijven was bij de 'contro le op de post onderschept, omdat één zin van belang werd geacht voor de justitie. Tr. had n.l. geschreven: „Willem de Zwijger moet betalen en Evert was er bij." Tr. bevestigde dit desge vraagd, maar He. zei, dat hij de naam Willem de Zwijger voor 't eerst in de ze zitting hoorde. Het ochtendverhoor nam ruim vier uur in beslag. De zitting duurt voort. .Willem de Zwijgermoet betalen Na voorlezing van de tenlasteleg ging stelde de president van de grote strafkamer. Landsgerichtdirektor Dr. Pardon aan verdachte H. de vraag of hij met de 50-jarige Enschedeërs G. Ha., tegen wie gisteren voor de recht bank te Zutfen 15 maand gevange nisstraf en 10.000 gulden boete was geëist, handel had gedreven. Verd. antwoordde bevestigend en erkende eveneens dat Ha. koffie van He. had gekocht. Het verhoor van verdachte He. nam geruime tijd in beslag, waar bij de beklaagde dikwijls moeilijk was te verstaan. He. verklaarde dat hij het vermoeden had dat Ha. de koffie naar Duitsland uitvoerde. Er werd niets met de vertegen woordiger Tr. besproken. Bij het ver hoor legden Tr. en He. tegenstrijdige verklaringen af. Er kwam echter vast te staan, dat de koffie naar Hupsel bij Eibergen werd vervoerd, waar de smokkelwaar werd opgeslagen. Tr. verklaarde dat He. hem opdracht had gegeven een verbindingslijn te zoeken voor de uitvoer van koffie. aansprekende teksten precies in de roos te schieten. Ook ons land telt enige te kenaars, die uitstekend werk leveren. Spr. toonde platen van Dobbenburg en Doeve, terwijl voor ontwerpen waren tentoonge steld van Jan Lutz, Jan Sluyters, Deense, Franse, Engelse, Duitse en Amerikaanse artisten. Niet alleen de knappe vondsten trok ken de aandacht, de soms zuiver uitgeba lanceerde compositie en pittige tekening, doch ook de kleurwerking, welke evenals op een schilderij van groot belang ls. Het merkwaardige of misschien ook weer niet dat de ontwerper van affiches toch telkens weer iets van zichzelf geeft in zijn werk. Men herkent in de affiche de rustige serieuze werker, de za kelijke tekenaar en schilder, de geestige componist, de knappe vakman die zijn métier volkomen beheerst en speelt met kleuren, lijnen en vormen, de levenslusti ge bohémien ook, die in zijn werk laat zien, dat alleen hij bepaalt hoe het moet en hoe het zal. In de ontwikkeling van de affiche kan men de wenteling van de tijd ontwaren. Dertig, twintig jaar geleden maakten we) heel andere affiches dan nu, omdat de mensen toen anders waren, rustiger, min der gejaagd, meer geïnteresseerd voor de tails. Men maakte prachtige vlakvullingen en biljetten vol tierlantijnen. Thans gaat het om de idee, de blikvanger vol symbo liek, om de slogan, de slagzin. In de goede moderne affiches onderkent men de wor steling met de vondst, het zwoegen om slechts dat vast te leggen, dat waarde heeft en op kan vallen. Hët moet gezegd worden, de affiche heeft een sterk re clame-technische kant, doch aan de an dere kant kan niemand ontkennen, dat ze een brok kunst bevat, meer dan menig een denkt en om die scheppingen is de expositie een bezoek waard. En is de kunst van de affiche niet de enige kunst, waarmee de massa In contact komt? Lingens brandweer stelt zich ter beschikking In het Duitse Emsstadje Lingen is via een plaatselijk blad een oproep aan de bevolking gericht om hulp te bieden aan de door watersnood ge troffen gebieden in Nederland. Stadt- direktor Mainka stuurde gisteren telegrafisch bericht aan de radio- omroep te Hilversum, dat een brand weerwagen met tien manschappen gereed staat om naar het rampgebied te vertrekken. Wedstrijden afd. Twente afgelast Alle wedstrijden van de afdeling Twente van de K.N.V.B. (voormalige T.V.B.). die voor a.s. Zondag waren vastgesteld, ziin afgelast in verband met de door de watersnood ontstane toestand. Er zullen enige vriend schappelijke wedstrijden worden ge- soeeld. waarvan de opbrengst zal worden afgedragen aan het Natio naal Rampenfonds. VAN ACHTER DE PAAE Autosmokkelaars staan terecht Het Landsgericht te Münster heeft gisteren te Bocholt vijf Duitsers ver oordeeld tot gevangenisstraffen en boeten wegens het smokkelen van in W.-Duitsland gestolen auto's naar Nederland. Deze auto's werden in 1950 in Amsterdam en Rotterdam verkocht en grotendeels met koffie betaald. Dit is het tweede auto- smokkelproces in Münster. De Neder landse helers zijn reeds in Nederland veroordeeld. ALMELO Verkeersomlegging bij Almelo In verband met de bestratings werkzaamheden bij de Haven N.Z. is de Weverstraat afgesloten. Het ver keer dat van Aadorp en Vriezenveen in de richting Almelo gaat, zal tij delijk gebruik moeten maken van de spoorwegovergang on het Eüand en zal dan via de Parallelweg om moeten, rijden. Ook het busverkeer van en naar Vriezenveen volgt een andere route. DELDEN STIJGEND SPAARTEGOED In Januari, de maand der uitverkopen, is het spaartegoed bü de postspaarbank alhier belangrijk gestegen. Er wérd inge legd f24.225,14 en terugbetaald f 10.242,15 Prins Bernhard vloog over geteisterd gebied 's-GRAVENHAGE. 4 Febr. Prins Bernhard is hedenmorgen te 10.45 uur van hët vliegveld Soesterberg op gestegen voor het maken van een orientatievlucht over de getroffen gebieden. Gevlogen werd over de Al- blasserwaard, de Moerdijk, het eiland: Goeree en Overflakkee, Schouwen en Duivéland, Tholen, Zuid-Beveland, Zeeuwsch-Vlaanderen en daarna te rug over Walcheren, Noord-Beveland Schouwen en Duivéland en Goeree en Overflakkee. De Dakota, die de prins zelf bestuurde, vloog op een hoogte van ongeveer 600 meter, zodat hij een goed overzicht verkreeg. De prins was zeer onder de indruk van het beeld, dat hij aanschouwde. Tijdens de vliegtocht zag men bii Vreeswijk de „Piet Hein", die als hospitaalschip op weg is naar de geteisterde gebieden. Gezin met zeven kinderen omgekomen KLUNDERT, 4 Febr. In Klim- dert zijn zeker 13 doden te betreuren. Een woning aan de buitendijk werd na de doorbraak geheel weggesleurd, waarbij de heer Leen van Wensen met zijn echtgenote, mevrouw van Wensen—Tolenaars en zeven kinde ren in de watermassa omkwamen. De inwoners van Klundert zijn voor driekwart geëvacueerd. Rond de ge meente ligt een vlakte van 7 ha on der water. Zeer veel boerderijen staan tot het dak onder water. In het ho ger gelegen gedeelte van het stadje ziin de mensen, voorzover niet ge- evacueerd, naar de zolders gevlucht. Inzameling kledjngstukken ën gebruikt meubilair 's GRAVENI-IAGE, 4 Febr. Met grote ontroering heeft het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis de massale stroom van goederen die het Neder landse volk bijeen heeft willen bren gen ten behoeve van de slachtoffers van de watersnoodramp, in ontvangst genomen. In verband echter met het feit. dat op het ogenblik het aantal ontvangen kledingstukken en gebruiksmeubilair een dergelijke omvang- heeft aange nomen, dat in de eerste behoefte ruim schoots kan worden voorzien, wordt met klem verzocht de inzameling van deze goederen in het gehele land tot nader order thans stop te zetten, op dat ook een eerste overzicht kan wor den verkregen van datgene wat ont vangen is. Wat reeds tot nu toe inge zameld is. zal uiteraard nog gaarne door de intendance van het N.R.K. in ontvangst worden genomen. Wel is er grotë behoefte aan dekens, overig beddegoed en matrassen, die alle gestuurd kunnen worden naar de intendance van het hoofdbestuur van het N.R.K., Fluwelen Burgwal 19, Den Haag. Inmiddels vernemen we dat de Luxemburgse regering aan het Neder landse volk 2500 dekens heeft aange boden en dat Zweden vanmorgen 25000 dekens per trein naar Neder land heeft gezonden. Wijziging Wet Bedrijfs organisatie passeerde Eerste Kamer (Van onze parlementaire redacteur). Minister de Bruyn heeft in de Eer ste Kamer niet veel bezwaren ont moet tegen het wetsontwerp tot wij ziging van de wet op de bedrijfsorga nisatie. De Kamer aanvaardde het ontwerp en zo is de moeilijkheid, welke analoog aan de wet op.de divi dendbeperking had kunnen rijzen, zo het besluit om de bestaansduur van de Woltersomse organisaties met nog een jaar te verlengen, niet voor 15 Februari de sanctie van de senaat had kunnen verwerven. Van een debat is eigenlijk geen sprake geweest en alleen mr. Rip, deskundige bij uitstek op het terrein der publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie, heeft de gedachtenwisseling met de bewindsman gevoerd. Minis ter de Bruyn, die ook getuigde: hoe eerder, hoe beter, moest er aan de andere kant op wijzen, dat de oprich ting van de „schappen" nu pas op gang komt en dat het niet juist zou zijn, als er een vacuum zou ontstaan. Het is bepaald niet juist, dat het voortbestaan van de Woltersomse or ganisaties belemmerd werkt voor de oprichting van „schappen".. Er wordt naar gestreefd met spoed een eind aan derzelver bestaan te maken en de minister kan mededelen, dat er op 30 Januari 654 organisaties (vakgroe pen en ondervakgroepen) waren op geheven en dat er nog 84 beschikkin gen ter bekrachtiging gereed liggen. De minister heeft tenslotte toegezegd met de opheffing de nodige haast te zullen betrachten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2