HENCELOSO DACE LAD Vloot van vaartuigen doorkruist het geteisterde gebied 1223 Schouwen Duiveland: Het Duinkerken van Nederland Circa 175.000 lia. is overstroomd Yeel zal afhangen van de snelheid waarmee het water terugvloeit Koningin en Prinses Wilhelmina in rampgebieden Reddingsacties vertraagd door te weinig water STRIJDEND M NEDERLAND HET REDDINGSWERK IN VOLLE GANG Terwijl het aantal slachtoffers van de springvloed van de 1ste Februari nog voort durend stijgt, is het reddingswerk in het gehele geteisterde gebied in volle gang gekomen. Een vloot van vaartuigen doorkruist de wateren om de geïsoleerde bevolkingscentra van het hoognodige te voorzien en om mensen, wier levens in gevaar zijn, op te nemen. Zo zijn gisteren vele honderden in veiligheid gebracht. Vliegtuigen en helicopters vliegen af en aan: zij werpen voedsel, medicamenten en andere Treffend is de hulp, die uit binnen- en bui tenland wordt aangeboden aan hulpkrachten, materieel, geld, kleding, dekking, voedsel en geneesmiddelen. De nationale ramp heeft de warmste menselijke gevoelens wakker geroe pen en de spontaniteit van deze uitingen van solidariteit doet in deze dagen van ellende weldadig aan. Hoewel juiste cijfers moeilijk te geven zijn, schatten deskundigen de oppervlakte van het overstroomde gebied in Zuid-Holland, Zee- Weerbericht Weersverwachting van het K.N.M.l. te De Bilt. geldig tot Donderdagavond Enkele buien Veranderlijke bewolking met enkele regen-, hapel- of sneeuwbuien. Matige tot krachtige en in de kustprovincies tijdelijk harde wind, aanvankelijk Noordwestelijk later ruimend naar Noord tot Noord-Oost. Minder kout? 's nachts. Morgen overdag ongevee dezelfde temperatuur als vandaag. Zon op 8.14 onder 17.35 Maan op 0.00 onder 9.48 de Amerikaanse. Engelse en Canadese strijdkrachten in West-Duitsland da verden gisteren over de Nederlandse grens met troeoen. gereedschapoen en voorraden. Belgische genietroepen werken reeds sedert enkele dagen in Zeeuws-Vlaanderen. Franse troepen ziin van Roosendaal en Bergen op Zoom uit aan het werk gegaan. Tal rijke andere landen zenden hulp in de vorm van voorraden of geld. Koningin Juliana en prinses Wil- helmina vertoefden gisteren opnieuw in het getroffen gebied. Een overzicht Aan de hand van de tot dusverre beschikbare berichten kan het vol gende algemene beeld worden gege ven: Op Goeree en Overflakkee was de toestand in het algemeen onoverzich telijk. Het ernstigst schijnt de toe stand in Oude en Nieuwe Tonge te zijn. Dirksland ligt droog. Ooltgens- plaa.t is gedÊ.^lïeUjk gwëvacueer^. voor den Bommel is de toestand gis teravond ernstiger geworden door een dijkdoorbraak. Van Middelharnis en Sommelsdijk zijn 1000 inwoners vrij willig vertrokken. Het overgrote deel der bevolking van Stad aan het Ha ringvliet heeft besloten te blijven. Schouwen en Duiveland: grote red dingsactie gaande om naar schatting 1500 mensen op te halen die nog tus sen Brouwershaven en Burch geïso leerd zijn. Zierikzee is veilig. Bruinis- se en Oosterland kwamen door het was het aantal slachtoffers, van wie met zekerheid kon worden gezegd dat zij zijn omgekomen. benodigdheden uit en assisteren bij het red- land en West-Brabant op ongeveer 175.000 dingswerk. hectare. In Zeeland heeft zeker twee vijfde van de totale bevolking, dat is ten naastebij honderdduizend mensen, ernstig van de overstro ming te lijden. Op de Zuidholland se eilanden en in de Waarden zal dit aantal 125.000 en in het West brabantse gebied ongeveer 60.000 bedragen, zodat het'totale aantal ernstig döor de watersnood ge troffenen ruw geschat op 300.000 kan worden gesteld. De omvang van de schade aan het veebeslag en aan het akker bouwland is nog niet bij benade ring vast te stellen. Duizenden koeien en varkens en tienduizen den kippen hebben, zoals gemeld, de dood gevonden. Toestand op sommige eilanden nog critiek Van het overstroomde gebied is on geveer tweederde weideland en een derde akkerbouwland. Ongeacht de schade aan de opstallen moet er re kening mee worden gehouden, dat grote aantallen tractoren en land- bouwwagens, landbouwmachines en werktuigen verloren zijn. De in de overstroomde gebieden uit gezaaide granen, suikerbieten enz. moeten worden afgeschreven. Veel zal afhangen van de snelheid, waar mede het water zal verdwijnen, of in het akkerbouwland nog zomergraan of aardappelen zullen kunnen worden verbouwd. Indien 't water lang blijft staan zal de verzilting van vele gron den te ernstig worden om nog dit jaar vrucht voort te kunnen brengen. De grote verliezen aan vee zullen wellicht remmend op de uitvoer van zuivelproducten en vleeswaren kun nen werken. In de middag concentreerde zich gisteren de angstig-gespannen aan dacht op Bruinisse en Oosterland (Duiveland?. die dringende oproepen om onverwijlde hulp voor de in le vensgevaar verkerende bevolking uit zonden. Onmiddellijk stegen van het vliegveld Woensdrecht helicopters op. De Amerikaan Clarence Hunter, hoofd van de M.S.A.-missie, die giste ren een tocht door West-Brabant maakte, zei dat 't herstel van dijken en huizen honderden millioenen gul dens zou vragen. Bij de reddingsactie te water waren gisteravond niet minder dan 2000 vaartuigen betrokken. De Marine neemt met ver over de honderd een heden aan de actie deel. Voor Schou wen en Duiveland alleen al lagen gis teravond 500 vaartuigen en een jour nalist noemde deze eilanden «het Duinkerken van Nederland". Luchtactie Aan de luchtactie wordt deelgeno men door de Nederlandse Lucht macht, de Marine, de Rijksluchtvaart dienst. de KLM en een aantal Amen- taanse en Eneelse vlieatuieen. De hulpvaardigheid van Nederlands ge allieerden komt ook op andere wfize tot uiting. Gehele autocolonnes van bezwijken van een binnendijk in nood te verkeren. Beide plaatsen werden overstroomd. St. Philipsland: geheel overstroomd. Militairen zoeken het gehele gebied af naar geïsoleerde bewoners. Velen reeds in veiligheid gebracht. Het lqt iet Tholende resterende inwoners van Stavenisse en St. Annaland zijn allen gered. Het stadje Tholen en Scherpenisse hebben niet zwaar ge leden. Walcheren: in Vlissingen wordt de toestand beter. Er is nog geen gas en waterleiding, wel electriscb licht. Middelburg is ciroog. Noord-Beveland: Zuidelijke helft van het eiland ondergelopen. Zuid-Beveland: behalve in het Oostelijk deel is de toestand zo goed als geconsolideerd. Zeeuws-Vlaanderen: over het alge meen is men de toestand meester. Voorne en Putten: de toestand is meer stabiel geworden. In enkele pol ders Is zelfs val te bespeuren. West-Brabant: een reddingsactie is ingezet voor Nieuw-Vossemeer, waar nog 370 van de 1670 inwoners geevacueerd moesten worden. De gehele bevolking van öe ge meente Kruinïngen op Zuid cve- lznd evacueert. In lange rij trek ken de voertuigen, waarop de in woners van het stadje met slechts weinig van hun bezittingen hebben plaats genomen, naar veiliger oor den. Een triest beeld van de bittere ellende, die door de mensen in de geteisterde gebied geleden wordt. Militair verdronken, twee vermist Tijdens de hulpverlening aan slacht offers van de watersnood is op 1 Fe bruari de dpi. soldaat E. Kasan van het Regiment Zware luchtdoelartille rie Waalhaven nabij Klundert ten gevolge van verdrinking om het leven gekomen. Hij was afkomstig uit Am sterdam. Bij dit ongeval zijn twee militairen van hetzelfde onderdeel vermist. Het zijn de dpi. soldaten N. F. Berg, uit 's-Gravenhage en A. Zwarts, uit Delft Het Rampenfonds Al ruim drie mibioen Bij het Nationaal Rampenfonds ls in totaal reeds een bedrag van rond f 3.000.000 binnengekomen. In de kantoren van het fonds wor den de telegrafische, schriftelijk en telefonisch ontvangen toezeggingen nauwkeurig gead" ünistreerd. Zij De- UepeS gisteravond omstreeks negfcn uur al f 2.625.290;14. Daarnaast Was in contanten, cheques en postwissels een bedrag van f 305.157,14 ontvangen. Kamper veehouders staan runderen af 120 Kampereilander veehouders en Kamper boeren buiten de stad, heb ben gisteravond in een vergadering besloten ieder één rund af te staan voor een nader aan te wijzen ge meente of streek in het getroffen gebied. Innige deelneming De leden van het Koninklijk Gezin leven intens mee met de nood, die de overstromingen hebben gebracht over honderdduizenden landgenoten. Ko ningin Juliana en Prinses Wilhelmina begaven zich reeds meermalen naar plaatsen ln het bedreigde gebied. De .Koningin-moeder bezocht gisteren Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland en Tholen. Overal waar zij kwam, werd de prinses omringd door ontroerde mensen, die haar snikkend de hand drukten. Koningin Juliana heeft gisteren een rondvlucht boven de geteis terde gebieden gemaakt en evacuatiecentra bezocht. Prins Bernhard, die ijlings uit Amerika is teruggekeerd, zal zich vandaag met een Dakota ter beschikking stellen van de commandant van de transportvliegtuigen-afde ling van de luchtmacht. Aan boord van een Marechaussee vaartuig ging prinses Wilhelmina gis teren van Kortgene op Noord-Beve land naar Zierikzee en vandaar naar Tholen. Ooggetuigen vertelden, dat wat de prinses deed. groots was. Met een bestelwagen reed zij Zierikzee binnen, vergezeld door de Commissa ris van de Koningin jhr mr De Ca- sembroot. Op het havenplein van Zierikzee drong de bevolking rondom de wagen en mannen en vrouwen schreiden als kinderen en drukten woordeloos de handen van de prinses. Zacht zei H.K.H.: „Ik kan niet anders zeggen dan; miin inmgë deelneming". Ontroerend waren ook de korte mo menten. zoals vlak voor Stavenisse. waar een Amsterdamse rondvaartboot passeerde met tientallen vluchtelin gen. Onmiddellijk verscheen de prin ses aan het dek wind en regen trot serend. De vluchtelingen zagen haar: mannen rukten de hoofddeksels af en een vrouw riep: „Prinses dank!" Meer kon ze niet zeggen, maar ieder voelde dat deze woorden welspreken der waren dan menige redevoering. In Stavenisse ging de prinses na een kort bezoek aan boord van een ander vaartuig, dat haar naar Bergen op Zoom bracht. Van Rilland Bath via Krabbendijke De doorstane angst en ontberingen van doorwaakte dagen en nachten zijn voorbij. Zij hebben hun diepe sporen gegrift in het gelaat van deze oude vrouw, die gered werd van Schouwen- Duiveland (Eigen foto). DRIE DAGEN IN EEN BOOM (Van onze verslaggever.) WERKELIJK, men moet ze gezien hebben, die onmetelijke watervlakten, om een begrip te hebben van het lot dat Zeeland, Noord-West Brabant en een gedeelte van Zuid-Holland heeft getroffen. En men moet de mannen hebben gezien, die op het dak van een door de watersnood geïsoleerde boerderij, of boven in een eenzame boom zitten om te weten wat de landgenoten daar hebben doorgemaakt. Toen we gisteren met de eerste boot, die Schouwen Duiveland één wa tervlakte sinds Zaterdag bereikte op dit eiland aankwamen, zijn we ge tuige geweest van dergelijke vreselijke situaties. Maar we hadden het liever niet gezien. Want dit was zo aangrijpend, dat het welhaast niet te ver werken is. Vechten zonder succes De eerste dagen na de orkaan en het springtij kon men omtrent de toestand op Schouwen Duiveland niets gewaar worden. Er was daar geen telefoonverbinding meer in tact doordat de electriciteit was uitgeval len. Ook de dorpen onderling hadden geen contact met elkaar zodat elke gemeenschaD volkomen op zichzelf was aangewezen. Bovendien was er geen drinkwater en natuurlijk ook geen licht. Vlak bij Sir Jansland had de dijk het Zondagmorgen om vier uur begeven. De klokken hadden wel de hele tijd geluid, maar velen hadden er geen erg in. dat de toestand zo ernstig was als later zou blijken. Voor een groot aantal bewoners van de polder s dat biina fataal geworden. Want ■oen het water de dijk doorbroken had. stroomde het met een enorme, "nelheid over het land." vertelde ons ^en oude inwoner van Sir Jansland. binnen een half uur was er niets neer te redden. Velen ziin naar Brui nisse "e^aan. want dit lag toen nog betrekkelijk veilig achter een bin- lendük." „Hoe veilig" de situatie daar was, hoorden we van de burgemeester van dit dorp, de heer H. K. Michaelius, die ondanks ziin talloze beslomme ringen even tiid vond om ons te woord te staan. „We hebben met man en macht ge werkt om de binnendijk te behouden. Urenlang hebben we moeten vechten, maar zonder succes." Een inwoner verdronk. Hü was met een jeep bü de werkzaamheden aan de binnen dijk, toen hij door een hoge golf van de diik werd geduwd. Het was ont zettend. temeer omdat we niets kon den ondernemen om hem te redden: het was onbegonnen werk." De doorbraak van de dijk heeft be halve dit tragisch ongeval ook nog de dood van honderden koeien en andere dieren tengevolge gehad. Op verscheidene plaatsen getuigden ca davers van de waarheid van deze woorden. Toen we gisteren in Brui nisse waren, zagen we de boeren bezig het overgebleven vee bijeen te drijven. „Die dieren hebben twee dagen bijna helemaal in 't water ge staan". merkte de heer Michaelius op. De burgemeester was als alle andere inwoners in ruige werkkleding De burgemeester heeft het druk. Terwijl wij bii hem stonden, schoot is thans een voetgangersverbinding tot stand gekomen via een weg. die eigenlijk uitsluitend door militairen gebruikt mag worden. De inwoners van Rilland Bath worden thans naar Ossendrecht en Bergen op Zoom ge ëvacueerd. Hier ziin 12 slachtoffers geborgen, waaronder vijf uit éen ge zin. Bii Krabbendijke ziin 200 militai ren uit Maastricht aan de nooddiik bezie. Tocht van de Koningin Om negen uur gistermorgen verliet _IM. Koningin Juliana Soestdijk om zich opnieuw naar de geteisterde ge bieden te begeven. In Soesterberg nam zij in een militair vliegtuig Dlaats voor een vlucht boven de ge heisterde- gebieden van Zuid-Holland Zeeland en Noord-Brabant. Daarna landde het toestel op Gilze-Rijen, waar de Koningin zich door verschil lende autoriteiten, onder wie luite nant-generaal vlieger Aler over de hulpverlening liet voorlichten. Zij verklaarde bijzonder getroffen te zijn door het perfecte „teamwork" van alle instanties. Vergezeld van de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. De Quay begaf H.M. zich per auto naar Breda voor een bezoek aan het ont vangstcentrum voor evacué's in het gebouw van de K.M.A. Het dorpje Fijnaart, dat nu droog is. maar nog midden in het water ligt en slechts één toegangsweg heeft, was het volgende doel. Hier heeft H.M. de Koningin zich met velen on derhouden en met bewondering ga degeslagen hoe door gezamenlijke krachtsinspanning van militairen en burgers het dreigende gevaar, dat de aangrenzende polder onder zou lo pen, gekeerd werd. Verder ging de tocht naar Halsteren, waar de Ko ningin met vele evaeue's en met le den van Land- en Zeemacht gesprek ken voerde en ook daar was zij ge troffen door 't uitstekende werk van militairen en burgers. Na een kort bezoek aan het stadhuis van Bergen op Zoom en het stadhuis van Roosen daal bezocht de Koningin de ont vangstcentra voor de evaeue's. Lang sprak zij daar met de slachtoffers, waaronder zich vele Zeeuwen bevin den. Op weg naar Den Bosch haalde de Koningin de auto van de Franse ambassadeur in. Zij liet haar wagen stoppen en onderhield zich enige tijd met de heer Garnier, van de gelegen heid gebruik makend, de ambassa deur haar warme dank te betuigen voor de hulü van de Franse genie. De terugweg werd weer met het militai re vliegtuig gemaakt, dat om half ne gen gisteravond op Soesterberg aan kwam. Grotere goud en dollarrcserves in Engeland. Het Engelse ministerie van financiën heeft gisteren bekendgemaakt, dat in Januari de goud- en dollarreser ves van Engeland en het overige Ster- linggebied met 132 millioen dollars zijn toegenomen. eerst een gemeentenaar hem aan. om dat hij hulp wilde hebben bii het las sen van wagens: prompt daarna was er weer een ander die vroeg waar goederen en voedsel moesten worden opgeslagen. De maatregelen van de burgemeester waren rigoureus: „Daar moet een kamer gevorderd worden. In die étalage kunnen broden worden opgestapeld". En zo wist hij voor alle problemen, welke hem werden voor gelegd. een oplossing. Eén keer zagen we hem lachen. Dat was toen een koerier bii hem kwam met het bericht dat er nog duizend broden onderweg waren. ..Laten ze maar ophouden met het sturen van levensmiddelen. We hebben nou meer dan we in weken op kunnen". Vol lof over hulpverlening Vol lof was de heer Michaelius over de hulpverlening uit het gehele land. Maar hij wil niet meer ontvangen dan hii voor ziin dorp nodig heeft, omdat hij weet dat in andere nlaatsen da nood hoger is dan in ziin gemeente. (Zie vervolg 2e blad pag. 1) ADVERTENTIETARIEF: Bij vooruit betaling: Per mm. 14 ct. (min. 20 mm.) Ingez. Med. 3 x adv. prijs. „Brie ven onder no." of „Adres Bureau" 20 ct. extra. Kantooruren: 812.30 en 2—6 uur. Zaterdags van 812.30 uur. WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 ABONNEMENTSPRIJS: Bij vooruit betaling: Per week 47 ct. Per kwartaal /6.K). Losse nummers 13 ct. Bureau: Nieuwstraat 36. Hengelo (O.). Telefoon Directie en Redactie 2303. Telefoon Administratie 2304 Postgiro 481431. 12e JAARGANG No. 29-8 PAG.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1