iojsld Ktran Wö/nj 98 50 SLftGER VOS Engeland verwacht niet veel goeds van Amerikaans besluit Hechtere Atlantische samenwerking gewenst? administratieve krachten enige meisjes WARÏ1EË W Hf 2 n !- M J f ill WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953, No. 29 PAGINA T VAN DE WEEK bieden wij "n bijzonder mals soort varkenslap die U vooral lang, heel zachtjes moet braden. Heerlijk bij rode kool, spruitjes en lof. Procureur lappen tegen de tijd. verlaagde zeer voordel, prijs van Per - CGXlt 250 gram VAN DE WEEK hebben wij hier iets uws, mooi om te zien, zacht en vol van smaak Hamworst voordelig gesneden op de machine per CGZlt 150 gram Prijsschommelingen op de vleesmarkt maken het mogelijk onze TROEF en FAVORIET tijdelijk zo voordelig aan te bieden. Profiteer er daarom direct van TUINSTR. 39 Telefoon 269Z Gevtaagd met spoed ervaren voor wegenbouwwerken in de provincie Overijssel. Sollicitaties met opgave van referenties onder no. 63 aan het bureau i dit blad. Almelo. EDEN OVER FORMOSA Bezorgdheid over politieke gevolgen van deze stap De Britse minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden, heeft in het Lagerhuis verklaard dat de Verenigde Staten Groot-Brittannië tevoren hebben medegedeeld, dat zij voornemens waren de neutrali sering van het eiland Formosa op te heffen. „Wij hebben toen meteen uiting gegeven aan onze bezorgd heid", verklaarde hij. „De Britse regering heeft ook verklaard te vrezen dat deze beslis sing op politiek terrein ongelukkige gevolgen zou hebben, zonder dat deze door militaire voordelen zou den worden goedgemaakt. Dit blijft onze mening", vervolgde de minis ter. Eden voegde hier echter aan toe dat het „belangrijk is deze aange legenheid in haar juiste verhoudin gen te zien". „De neutralisering van Formosa door de Amerikaanse ze vende vloot berustte op een uit sluitend door de Amerikaanse regering genomen besluit, dat viel, vóórdat de Chinese communisten in de Koreaanse oorlog ingrepen". Vragen van oppositie. In antwoord op vragen der socia listische oppositie deelde minister Eden mede, dat de Amerikaanse regering de autoriteiten te Londen 30 Januari op de hoogte stelde van haar voornemen, de neutralisering van Formosa op te heffen. De Britse regering had de volgende dag ge antwoord. De voormalige socialistische mi nister van Buitenlandse Zaken Her- bert Morrison, vroeg premier Chur chill het Huis te willen inlichten over hetgeen door hem, de toenma lige president Truman en de des tijds nog nieuw gekozen Ameri kaanse president, generaal Eisen hower, omtrent Formosa was be sproken. Doch Churchill vertoonde geen aanstalten op te staan en de vraag te beantwoorden. Hierop begonnen socialistische afgevaardigden de premier toe te roepen en Morrison zeide: „Het is toch zeker toegestaan dat wij de minister-president een strikt tot het onderwerp Formosa beperkte vraag stellen over hetgeen hij hierover in de Verenigde Staten heeft be sproken?" Churchill stond op. Onder gejuich der conservatieve afgevaardigden stond Churchill toen óp. Doch hij zeide slechts: „Ik heb niets toe te voegen aan hetgeen ik heb gezegd over myn particuliere en vertrouwelijke gesprekken met verschillende hooggeplaatste Ame rikanen". Auneurin Bevan, leider der lin kervleugel van de socialistische op positie, vroeg toen of, daar de pre mier niets over zijn bezoek aan de V. S. wilde mededelen, zijn reis daarheen als een „staatsbezoek" moest worden beschouwd. „Daar de minister-president deze reis als een particuliere aangelegenheid be schouwt, zou ik gaarne willen we ten of hij op staatskosten werd ge maakt", aldus Bevan, die geen on middellijk antwoord kreeg. Amerikaanse communisten veroordeeld Zeven Amerikaanse communisti sche leiders zijn tot drie jaar ge vangenisstraf en een boete van 6000 dollar elk veroordeeld. Vijf andere leiders zijn veroordeeld tot^ twee jaar en 4000 dollar boete. Eén be schuldigde kreeg een jaar en 2000 dollar boete. De beschuldiging van allen luidde: „Samenzwering ten einde de gewelddadige omverwer ping van de regering der V. S. te propageren". Een conferentie in de Haagse Ridderzaal (Van onze parlementaire redacteur) 's-Gravenhage, 29 Januari „Gege ven de lotsgemeenschap, die de NAVO- landen vormen temidden van de hui dige wereldpolitieke verhoudingen, kan nauwelijks twijfel bestaan aan de wen selijkheid om de militaire samenwer king geleidelijk aan uit te breiden over het politieke, economische en culhi. rele terrein. Een realistische benadering van dit vraagstuk zal voorlopig niet het accent leggen op de politiek-juridische vorm geving van een dergelijke integratie, al of niet in federalistische zin, maar op de versterking van een gemeenschappe lijkheid in het politieke beleid, waarbij de vorm-vraag voorlopig van onderge schikte betekenis is". Een viertal aspecten Aldus luidt een der stellingen, die tijdens de op 6 en 7 Februari a.s. te houden conferentie betreffende de Atlantische Gemeenschap in de Haagse Ridderzaal zal worden besproken. Deze conferentie, die onder leiding van prof. mr. R. Kranenburg staat, wordt georganiseerd door een „Atlan tische Commissie", welke ter bevorde ring van gezamenlijke actie inzake Atlantische aaneensluiting in het leven werd geroepen door het hoofdbestuur der Vereniging voor Internationale Rechtsorde en het uitvoerend comité van de Nederlandse Raad der Europese Beweging. Ook het departement van Buitenlandse Zaken, de Regeringsvoor lichtingsdienst en andere officiële in stanties verlenen hun medewerking. De conferentie zelf draagt geen offi cieel karakter; zij is uitsluitend be doeld om voorlichting te geven en een gedachtenwisseling uit te lokken over de Atlantische samenwerking. Ter conferentie zullen een viertal as pecten van de Atlantische samenwer king aan de orde worden gesteld: het militaire (inleider rice-admiraal b.d. F. J. Kist), het economische (prof. dr. J. Tinbergen), het politieke (de heer G- J. N. M- Ruggers) en het culturele (prof. mr. L. G. A. Schlichting). Stellingen Deze aspecten zullen in vier secties uitvoerig worden behandeld. Ter voor bereiding van de discussies zijn aan de deelnemers stellingen toegezonden, waaraan wij nog het volgende ontlenen Het doel der militaire machtsontwik keling van de Atlantische Unie kan geen andere zijn dan het steunen van de buitenlandse politiek van deze Unie en de militaire samenwerking veron derstelt dus een gemeenschappelijke buitenlandse politiek en zou zonder deze zinledig zijn. De onvermijdelijkheid van een ver gaande militaire integratie der bij de Noord-Atlantische Verdrags-Organisa- tie aangesloten landen brengt mee, dat in toenemende mate beslissingen vallen op internationaal plan, die vroeger op nationaal plan vielen. De vraag of en hoe dergelijke beslissingen blijven vallen onder een democratische controle is 'n wezensvraag voor de democratie, vol gens de preambule een van de doel einden van het verdrag. Dit is een re den temeer, waarom het politieke as pect van de samenwerking der NAVO- ianden alle aandacht verdient. Nederland behoort in het besef, dat een gezamenlijke militaire verdediging tegen een allen dreigend gevaar, die niet wordt gedragen door een gemeen schappelijk besef omtrent de waarde van de te verdedigen geestelijke goede ren, geen innerlijke kracht heeft, krach tig bij te dragen aan de bewustwording positivering van deze geestelijke waar den. De ervaring heeft geleerd, dat de verschillende aspecten van de Atlan tische samenwerking in nauwe relatie tot elkaar staan. In het bijzonder de militaire en economische samenwerking zijn in belangrijke mate onschendbaar. Vandaar, dat het aanbeveling verdient de economische samenwerking in NAVO-verband zo veel mogelijk te versterken. Voor Atlantische samen werking zijn twee der belangrijkste hedendaagse economische programma punten in het bijzonder geschikt: het vraagstuk van de werkgelegenheidspo- litiek en dat van de handelsbelemme ringen. NEDERLANDS VOLKSTONEEL B. en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad een voorstel doen toekomen om, onder nader vast te stellen voorwaarden een subsidie te verlenen van.ten hoog ste f 15.000.aan de stichting „Het Nederlands Volkstoneel". BORNE enige vrouwelijke voor haar Reclameafdeling, Loonafdeling en Archief. Opleiding diploma Mulo, H.B.S. 5 jr. of daarmede gelijkstaand. Zij, die op de reclameafdeling wensen te worden geplaatst, moeten in staat zijn geheel zelfstandig de administratie van deze afdeling te voeren en over veel initiatief beschikken. Diploma Steno. Ne derlands en moderne talen en bekendheid met het reclame, en advertentievak strekt tot aanbeveling. LE«ERKLE»OCi. Wij kochten van een van de beste Dump-importeurs in ons land een pracht partij goed. Re-renbroeken, groen-zwartvanaf 5.90 Korte Regenjasjes, groen en zwart9.50 Complete Regenpakken, groen en zwart 15.40 Regenjassen, groen en zwart ƒ18.75 Blauwe wollen Mil. Broeken 8.90 Katoenen Werkbroeken, blauw en groen 5.90 Kamgaren Herenpantalons Marva-broeken 13.50 Lederen Vesten, bruin, m. en z. mouwen 11.75 Militaire Overjassenƒ15.-— Wollen Windjacks, kleine en goede middelmaten 4.90 Lederen Jassenƒ45. Militaire Pnllovers 3.90 Prima Overalls, groen en blauw9.75 Militaire Sokken, zwart en grijs1.85 Overhemden 4.90 Rubber Dames- en Kinderlaarzen, gev. 2.75 Werfstraat 18, Almelo, b/d Markt, Tel. 4778 GEVRAAGD (18-19 jaar) ter opleiding als naal- denrichtsters, voor op te richten fabriek in Almelo. BRIEVEN AAN POSTBUS 59 - ALMELO Wagenberg weer droog De burgemeester van Terheyden bij Breda heeft bekend gemaakt, dat alle woningen langs de dorps straat te Wagenberg vrij van water zijn. Geëvacueerde bewoners wordt aangeraden spoedig terug te keren. Wagenberg is te bereiken via Made, Stuyvesant-Helkamp. DE GEARRESTEERDE INDONE SIËRS De raadsman van de op 24 No vember jl. gearresteerde Indone siërs, de heren Go Gien Tjwan en Sunito, heeft bij de rechtbank te Amsterdam een verzoek ingediend om hun invrijheidstelling te gelas ten.' In dit verzoek wordt een be roep gedaan op een formele grond, dat de vastzetting onrechtmatig is en dat hun vastzetting niet op grond van landsbelang dringend geboden is. De raadsman deelde mede, dat op het request van zijn cliënten aan de minister van Justitie om hen in af wachting van een defintleve uit wijzing vrij te laten, geen antwoord is ontvangen. OECUMENISCHE JEUGDRAAD De landelijke conferentie van de oecumenische jeugdraad zal worden gehouden op 7 en 8 Februari a.s. in het Hervormd Lyceum te Amster dam. KERKELIJK NIEUWS Ned. Hen', kerk Beroepen te Rijssen: H. G. Abma te Rotterdam-Delfshaven. Aangenomen naar Oosterhaule (toezegging): H. Nijeboer, tdcaris te Holten. BeroepbaarstëUing: de heer G. Cazemier, theologisch candidaat, Burgemeester Knappertlaan 140, Schiedam, stelt zich beroepbaar. Geref. kerken Beroepen te Giessen-Rijswijk: Z. C. Versluys, candidaat te Geider- malsen te Winschoten (2e pre- dikamsplaats)M. J. Mulder te Sprang te Makkum: B. P. Suur- mond te Oppenhuizen. Aangenomen naar Wieringerwerf: H. van Benthem te Holwerd. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Musselkanaal: M. van Dooren, candidaat te Kam pen. Chr. Geref. kerken Beroepen te Amsterdam-Noord: A. W. Drechseler, candidaat te Am sterdam. Keetje en Kaatje In het dorpje Zevenhuis staan zeven boerderijen, üm het dorpje liggen de lande rijen en op de landerijen werken iedere dag de boe ren. Daarom zjjn overdag alleen de boerinnen maar in het dorp en over één van deze boerinnen gaat dit ver haal. Ze noemden haar Vrouw Keetje en ze was goed, eigenlijk véél te goed. Vooral voor kinderen had ze een zwak en de kinderen wisten dat maar al te goed. Als ze niets meer wisten te doen dan gingen ze naar Vrouw Keetje. Als ze zin hadden in een snoepje dan gingen ze naar Vrouw Kee tje. Als het regende gingen ze naar Vrouw Keetje, kort om ze gingen altijd naar Vrouw Keetje. Een van deze kinderen heette Kaatje en het was een rakkertje en een bijde handje als geen ander. Op zekere morgen stormde ze de boerderij van Vrouw Keetje binnen en vond de boerin in de mooie kamer achter een breiwerkje, „Dag Kaatje!", zei Keetje. Maar Kaatje antwoordde alleen maar: „Ik lust best een snoepje!", en om haar woor den kracht bij te zetten liep ze meteen maar naar de kast, haalde het bekende trommeltje van het beken de plaatsje en zétte het voor Keetje neer. „Jij duveltje!", zei de vrouw. Ze deed het trom meltje open en duwde een kleverig zuurtje in Kaatje haar handen. Maar Kaatje stopte het snoepje direct m haar mond en rende, zonder wat te zeggen, weer naar bulten. Zo was het al een paar keer gegaan en Vrouw Keetje schudde droevig haar hoofd. „Kaatje Is niets leuk!", zei ze. „Kaatje komt hier alleen maar om snoep jes te halen!" 's Avonds ver telde ze het aan haar man en deze 9prak: „Jij moet die kinderen niet verwennen. Jy bent véél te goedje zult zien vandaag of morgen ne men ze je nog eens bij je neus!" En dat gebeurde ook. Kaatje, het bijdehandje nflm Keetje by de neus... en hoe! Maar voor het stoute meisje liep het slecht af... luister maar, Het gebeurde een week later op een regenachtige dag. Vrouw Keetje dribbel de in haar boerderijtje rond, toen Kaatje kwam binnen stormen. „Mag ik een zuur tje!" riep ze, terwijl ze de voordeur achter zich liet open staan. Vrouw Keetje vond dat ze nu maar eens flink moest zijn. „Nee Ka tje!", sprak ze daarom. „Vandaag krijg je géén snoepjeje komt hier al leen maar om zuurtjes te halen en voor de rest ben je niets aardig!" „Ik ben wél aardig!", riep het meisje heftig. „Ik kryg altijd een snoepje en daarom wil ik nu óók een snoepje!" Vrouw Keetje wist niet meer wat ze moest zeggen en daarom liep ze het erf maar op naar da kippenschuur en liet Kaatje alleen achter. Over het halve deurtje volgde het meisje de vrouw totdat ze In het schuurtje verdween maar Ineens begonnen haar ogen te schitteren. Vli»g rende ze óók naar het schuurtje toe, deed de deur "dicht en draaide de sleutel om. Toen snelde ze weer de boerderij in, opende de kast, pakte het snoeptrom- meltje en stak haar hand er in. Maar... wat was dat,..? Plotseling werd de hele deuropening gevuld door de brede gestalte van de boer. Hy was onverwachts thuis gekomen omdat het té hard regende. „Wat voer jy daar uit!", bromde hy kwaad. „Waar is vrouw Keetje?" Het meisje wist geen ant woord te geven en kreeg alleen maar «en fikse huil bui. Maar de boer pakte het trommeltje uit haar handen en riep: „Zeg opwaar Is Vrouw Keetje?" Ineens hoorde de boer echter het luide bonzen op de schuur deur. Hy rende het erf op en vond zijn vrouw, opgeslo ten by de kippen. Wat hy kwaad was! Vrouw Keetje had dikke tranen in haar ogen en haar handen trilden, zó zenuwachtig was ze. Kaatje was al lang ver dwenenze was in geen velden of wegen meer te zien„Een ondankbaar kind!", zuchtte vrouw Keetje terwijl ze het snoeptrom- meltje weer in de kast zette. Miesje las een keertje In de kinderkrant van deze da Riep: „Wat een leuke eierwarmers!", Toen ze de patroontjes tap. „Nee inaar zeg, die ga ik mafcenI" Pakte potloodschaar en mes. Even zien, wat zijn de maten? Breedte vijf en hoogte zul" Nu, het wilde prachtig vlotten. Ze naaide alles aan elkaar En een klein kwartiertje later, Was de eierwarmer klaar. „Gauw eens eventjes proberen!" Riep het kleine muisje blij. Maar....het ding was véél te grpot zeg, Voor xo'n heel klein muizen-eiI „Wat een pech!", treurde klein Miesje, Maar plots kreeg ze een idee. Zette de marmer op haar bolletje.... Toen was Miesje tóch tevreet IETS VOOR DE MEISJES We gaan een paar leuke eierwarmers maken endaar- voor heb je wat stukjes vilt nodig. Je kunt ze in alle kleuren kopen. Zoek maar eens naar een mooie gele kleur voor het kuikentje, rood voor het snaveltje en groen en zwart voor het ne gertje. Je tekent eerst op je papier ruitjes van 1 bij 1 cm. en je neemt daarop de figu ren A t.m. G. over. Vervol gens knin je al deze model len uit. Vouw nu de vilt-lap- jes allemaal dubbel (behal ve de zwarte) en leg het deeltje A op het gele vilt. C, E en G op het rode en D op het zwarte. Spel nu de patroontjes op de stof en knip ze dubbel uit. Doe dit vooral nauwkeurig. Je krtlgt de modellen dus alle maal twee keer behalve de zwarte. HET KUIKENTJE Leg de twee gele stukjes precies on elkaar en boor de rondjes met gele zllde "m zoals fig. H laat zien. De onderkant laat je natuurlijk open want daar moet het ei in. Je speldt nu de dubbel geknipte snavel aan de vóór- en achterzijde op de juiste plaats en je boort deze eveneens om (met rode zijde natuurlijk)Een klein zwart kraaltje wordt nu het oog enhet kuikentje is klaar. HET NEGERTJE Je legt een van de groene deeltjes recht voor je. Plaats nu het hoofd (D) er boven, zodat de nek iets op het groen valt en daar overheen het tweede groene deel. Steek nu alles met een spelt bij elkaar en boor daarna met groene ziide het jasje om. Het kopje hecht je even stevig tussen het jasje vast. Aan de voor- en achterzyde van het kooje plaats je nu de rode strik en je naait die eveneens om. Dan de strik aan het hoofd vasthechten Nu nog de rode mond er op bevestigen, twee witte stuk jes napier (Ft voor de ogen en da ar on twen kleine brui ne kraaltjes voor punillen. Tenslotte naai je nog een rrnar knoopjes op het jasje. Hiervoor gebruik je ook kraaltjes. Bekende stad Beantwoord de volgende vragen en zet de antwoor den op de regel met het zelfde nummer, Zijn alle antwoorden goed dan ver schijnt er van boven naar beneden een plaatsnaam. 1. Wat moet er door het oog van een naald? 2. Wat zit er om een kus sen? 3. Welk dier eet vis? 4. Wat is de zuster van mDn oom? 5. Waar wordt water tn ge kookt? 6. Wellse soort schoen komt tot aan mijn knie? 7. Welke vloeistof ruikt erg lekker? 8. Wie is een goede Neder landse doelverdediger? 9. Hoe noem je iemand die bijen teelt? Elf Ir iiij 1 ECHT GEBEURD In het huis met de acht verdiepingen rinkelden plots op alle étages de electrischa bellen. De bewoners staken hun hoofden over de balus trade. om te zien, wie er be neden aan de deur was. Ze riepen: „Wie is daar?" Een piepstemmetje antwoordde; Ikke Het was een jongetje van twee turven hoog, dat per ongeluk op alle belknoppen tegelijk had gedrukt... Dit verhaaltje Is echt gebeurd. Ue&t u itti w-tyqeyd Op zolder? Dan blijft het er misschien wel jaren. U kont het beter direct verkopen. Een SUCCESJE sal U zeker doen slagen! Slechts 1.50 voor 60 lettertekens. Alleen bij vooruitbetaling. Hoeveel merken cigaretfen zijn er? Waarschijnlijk weet nie mand het juiste aantal Maar veel kunt U er zo opnoemen. Waarom? Omdat er regelmatig voor wordt geadver teerd. Hebt U daar wel eens over nagedacht? Doe dat eens. Het zal U overtuigen, dat met dag bladadvertenties uitste kende resultaten worden bereikt Bedenk, wat dag bladreclame vermag! Dagblad van het Oosten brengt er de naam in

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4