Verjonging van veestapel Een eeuw geleden werd in ons land de bisschoppelijke hiërarchie hersteld Voordien was Nederland missiegebied Oudste kerkelijke organisatie verdween door de reformatie Ministerie-Thorbecke viel door April-beweging - Komt cr een Bisdom Deventer 2 Zestig jaar „hoofdbestuur der P.T.T. Pim, Pam en Pom in het luchtruim Communisten zoeken contact WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953, No. 29 PAGINA 6 (Van onze Haagse redacteur) Den Haag-, Januari Steeds veelvuldiger hoort en leest men de laatste tijd de uitdrukking „honderd jaar kromstaf". Wat bedoelt men ermee? Wat is er aan de hand? Katholiek Nederland heeft dit jaar een eeuw lang weer eigen bis schoppen. In 1853 werd de bisschoppelijke hiërarchie hersteld en dit feit gaan de Katholieken op een feestelijke wijze herdenken. De bisschoppelijke hiërarchie werd „hersteld". Ja zeker, want veel vroeger hadden in Nederland ook reeds bisschoppen hun scepter ge zwaaid over het hun toevertrouwde geestelijke gebied. Zij verdwenen in de storm van de reformatie, die in de zestiende eeuw over ons land ging en veel traditie in zijn tomeloze vaart meesleurde. De eerste en de laatste Acht eeuwen lang was de bisschop van Utrecht belast geweest met de geestelijke zo— over bijna geheel Ne derland, toen in 1559 het kerkelijk be stuur doeltreffender werd georgani seerd. Utrecht werd aartsbisdom, met Groningen, Leeuwarden, Deventer, Haar lem en Middelburg als onderhorige bis dommen. Doch vóór de reorganisatie geheel was doorgevoerd, viel de ge hele bisschoppelijke indeling aan de reformatie ten offer De eerste aarts bisschop van Utrecht, Schenck Toutenburg, was tevens de laatste en zijn uitvaart en zijn begrafenis op 25 Augustus 1580 in de Dom te Utrecht, waren tevens de laatste Katholieke plechtigheden in dit imposante kerkgt bouw. In de volgende eeuwen was er, mede door het ontstaan van de oud-Katho lieke kerk. nog al wat verwarring op kerkelijk Rooms gebied. In Den Bosch bleef een vicaris en Roermond be stond als geregeld bisdom voort. Voor het overige werd ons land kerkelijk be stuurd door een vice-superior, meestal een Italiaans prelaat, die in Brussel verblijf hield en weinig van Noord- Nederlandse zaken afwist Nederland was eigenlijk een missie gebied. De Hollandse zending was ver deeld in zeven aartspriesterschap|>en, ook al weer weinig contact met el kaar onderhielden. Groeiend verlanger Tegen het midden van de negentien de eeuw groeide bij het Katholieke volksdeel sterk het verlangen naar het herstel der bisschoppelijke hiërarchie. De eerste priester, die de kwestie ter sprake bracht, De Vree, schreef in een manifest: ..De Paus kan in het Turkse Riik bisschoppen aanstellen, in Enge land krijgen de Katholieken bisschop pen. In Nederland pralen vijf duizend Jansenisten (oud-Roomsen) met drie bisschoppen, maar de twaalf honderd duizend Katholieken kriieen er geen. Voor de helft verkeren zij in een staat van missie als de heidenen, voor de andere helft hebben ze vicarissen, om dat het "een bisschoppen mogen zijn". De Grondwetsherziening van 1848 opende de mogelijkheid tot de vesti ging van een eigen kerkelijke indeling. Een der artikelen bepaalde namelijk, dat elk kerkgenootschap vrij was zich naar eigen inzicht te organiseren. Toen de Nederlandse regering en de Paus in 1852 overeenkwamen van de verdere uitvoering van het Concordaat van 1827 waarover in het begin van de regering van Willem II al vruchteloos was on derhandeld, af te zien, is van die vrij heid gebruik gemaakt. Vooral op aandringen van Neder landse Katholieke zijde, die zich de medewerking verzekerde van het hoofd der zending hier te lande, mgr. Bel grado, werd in Rome een geheel nieu we kerkelijke organisatie ontworpen. De Nederlandse voorstanders hiervan ver wachtten van de nieuwe organisatie 'n krachtige steun voor het oplevende Katholicisme. Pauselijke breve Het herstel van de bisschoppelijke hiërarchie een aartsbisdom met vier bisdommen in 's-Hertogenbosch, Breda, Roermond en Haarlem was vervat in de pauselijke breve van 4 Maart 1853. Mgr. Belgrado had vooraf de minis ters van Buitenlandse Zaken en van R.K. Eredienst in algemene termen over de op handen zijnde organisatie ingelicht. Ook minister Thorbecke had hij op 12 Januari 1853 door een ver trouwd persoon op de hoogte gesteld. Overwerk Rampenfonds Geen premies sociale verzekeringen Onder verwijzing naar de reeds in de dagbladen opgenomen publicatie betreffende het verzoek van de Stichting van de Arbeid aan de werknemers om zo spoedig moge lijk overwerk te verrichten en de verdiensten uit dien hoofde af te staan aan het Nationaal Rampen fonds, delen de federatie van Be drijfsverenigingen, de Rijksverzeke ringsbank, de Vereniging van Ra den van Arbeid en de Ziekenfonds raad mede zich op het standpunt te stellen, dat over deze verdiensten geen premie ingevolge de sociale verzekeringswetten is verschuldigd en dat zij ook niet voor de bereke ning van uitkeringen ingevolge deze wetten in aanmerking komen. Koningin in Brabant Gisteren heeft H.M. de Koningin weer gedurende ongeveer twaalf uur in geteisterd gebied doorge bracht. Thans bezoekt zy West- Brabant. Onder meer nam H.M. de situatie op het vliegveld Woens- drecht, in Fynaart en in 't evaeua- tie-centum (de Kon. Mil. Academie) te Breda in ogenschouw. De Ko ningin heeft met tal van slachtof fers zowel als met leden van land en zeemacht gesproken. Groninger kustvaarder terecht De kapitein van de sedert Zater dag vermiste kustvaarder „Brevo" heeft zich gistermiddag gemeld bij de gemeente-secretarie te Gorkum. Tijdens het noodweer heeft het 380 ton metende schip, dat op weg was van Bazel naar Antwerpen, lig plaats gekozen in Dinteloord. De kapitein, C. Breedveld Jr. uit Gro ningen, meldde, dat alles wel was aan boord. T j - v - Bitter was het verwijt van de Prote stantse Nederlanders die door de Katholieke maatregelen verrast waren dat de ministers onvoldoende acht geslagen hadden op de mededelingen van mgr. Belgrado. De agitatie richtte zich vooral tegen minister Thorbecke. Het herstel van de bisschoppelijke hiër archie mocht voor deze agitatie de aan leiding vormen, in wezen kwamen hier in botsing de oude krachten van het Protestantisme en het conservatisme met de nieuwe van het Katholicisme en het liberalisme. In Utrecht begon een adresbeweging in een paar weken had men ruim 200.000 handtekeningen verzameld waarbij de Protstanten zich tot de Koning zouden wenden om intrekking of althans niet-erkenning van de hiërarchie te verzoeken. Bij de aanbie ding van liet adres liet de Koning zich in gans andere bewoordingen uit dan de ministers hem hadden geadviseerd. Dezen konden dit niet met hun ver antwoordelijkheid dekken en zo trad het eerste ministerie-Thorbecke, tenge volge van wat in de geschiedenis be kend gebleven is onder de naam April beweging, ai. de politieke hartstochten zijn sindsdien ten aanzien van de Ka tholieke kerkelijke organisatie geluwd en rnocht men thans overgaan tot de vestiging van een nieuw bisdom Deventer wordt als zodanig genoemd dan zal de regering er niet door wankelen Honderd jaar Kromstai Op grootse wijze zal katholiek Nederland in de komende maan den feest vieren ter gelegenheid van de herdenking van het her stel der bisschoppelijke hiërar chie, precies een eeuw geleden. De voorbereidingen zyn in volle gang. Het is niet onwaarschijnlijk, dat ons land er dan een zesde bisdom bij zal krijgen. Utrecht, Roermond, 's-Hertogenbosch, Breda en Haarlem zijn de be staande bisdommen. De bisschop van Utrecht is tegelijkertijd aartsbisschop van Nederland. Een bisdom Deventer zal naar men ook in Katholieke kringen verwacht hieraan worden toe gevoegd. Het zou de bedoeling zijn dan tevens de grenzen der bisdommen te herzien. De Noor delijke provincies, die nu onder Utrecht behoren, komen bij De venter; Haarlem zal niet meer zo ver naar het Zuiden reiken enz. Reeds worden de namen van eventueel toekomstige bisschop pen genoemd. Twee jaar geleden kreeg de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal De Jong, die al geruime tijd om gezondheids redenen teruggetrokken in Amersfoort leeft, mgr Alfrink als eo-adjutor naast zich, echter zonder recht van opvolging. Het eeuwfeest zou de gelegenheid bieden mgr Alfrink tot bisschop van Deventer uit te roepen. Mgr Hansen, de co-adjutor van de hoogbejaarde bisschop van Roermond, mgr Lemmens, zou tot bisschop van Utrecht en te vens tot aartsbisschop benoemd worden. Centrale leiding kreeg in 1893 haar zelfstandigheid Thans een lichaam met 3000 man personeel (Van onze Haagse redacteur). Den Haag, Februari. Het kan niet op bij de Posterijen, Telefonie en Telegrafie. De jubilea volgen elkaar in snel tempo op: na hon derd jaar postzegel, honderd jaar telegrafie en honderd jaar centrale werkplaats bereidt men zich thans voor op de viering van het zestig jarig bestaan van het Hoofdbestuur. Het „hoofdbestuur" is een begrip geworden. Het is de centrale lei ding van de P.T.T., die in Den Haag ondergebracht is in vier reusach tige gebouwen in één complex en verscheidene in de stad verspreide nevengebouwen, waarin in totaal 3000 vrouwelijke en mannelijke ambtenaren werken. Op 29 April 1893 is aan deze cen trale leiding volledige zelfstandig heid verleend. Het 50-jarig jubi leum viel in de oorlog, vandaar dat men er nu enige aandacht aan zal schenken. Los van de departementen. Toen de Koningin-regentes op 29 April 1893 de instelling van een zelfstandig hoofdbestuur van de P. T.T. bekrachtigde, werden daarmede de posterijen losgemaakt van het departementale beheer. Zonder strubbelingen is dat niet gegaan. In en buiten ons parlement is er menig hartig woordje over geval len. Vooral de voormalige assistent ingenieur der Rijkstelegrafie en lid van de Tweede Kamer Van Kerk wijk heeft indertijd sterk gepleit voor de samensmelting van de onder verschillende ministers ressorteren de diensten. Hij verwachtte daar van namelijk de mogelijkheid tot een snellere ontwikkeling van het bedrijf en tevens een zuiniger be heer. Verbetering in de situatie trad in op 1 Januari 1870. Van die datum af vielen de P.T.T.-zaken namelijk uitsluitend onder het departement van Financiën. Alleen bleven de ingenieurs van de Waterstaat nog belast met het toezicht op de tele graaflijnen. Dat laatste bevredigde niet; er werd opnieuw actie ge voerd, totdat dan eindelijk het hoofdbestuur zijn volkomen zelf standigheid verkreeg. Decentralisatie. Na de tweede wereldoorlog is veel decentralisatie en delegatie van bevoegdheden aan de zelfbe- sturende diensten der P.T.T. zo als aan de directeuren der grote postkantoren, de plaatselijke tele foondiensten, de directeuren der telefoondistricten gevolgd. Het hoofdbestuur oefent thans een zui ver besturende functie uit, waarbij het de richtlijnen vaststelt en de controle uitvoert. In 1893 waren bij het „hoofdbe stuur" 104 ambtenaren werkzaam. Zestig jaar later zijn er 3000. Enige aandacht zal aan het jubileum ze ker geschonken worden, waarin men het personeel denkt te betrek ken. In welke omvang er gejubi leerd wordt, staat op het ogenblik echter nog niet geheel vast. Collega's helpen Beschuitfabriek onder water. Een beschuit- en banketfabriek te Barendrecht ligt in het overstro mingsgebied. De fabrieken staan IVz meter onder water. De aanwe zige voorraden afgewerkte produc ten van één week konden worden gered. Van de voorraden bloem, to taal 300 ton, heeft men de helft in veiligheid kunnen brengen. Het bedrijf ligt uiteraard geheel stil, maar de firma heeft van acht collega-fabrieken de toezegging ge kregen, dat zij haar productie vrij wel geheel kunnen overnemen. 55. Billie en Kareltje vonden het v/el plezierig, dat de geheimzinnige vreemdeling hen zo goedkeurend op de schouders klopte, maar ze had den voor de rest meer dan genoeg van hun karweitje en verlangden allebei naar hun bed. Ze hadden bovendien alle twee een raar gevoel in de buurt van hun maagstreek en de duizeligheid in hun hoofden was ook nog niet verdwenen. „Ik ge loof, dat we het er voor vandaag wel op hebben zitten", zei Billie na-, denken. „Ja, dat ben ik met je eens", gaf meneer X. toe. „We zul len tot morgen moeten wachten. De professor is nu op zijn hoede, jam mer genoeg". Hij stapte naar zijn wagen en Billie en Kareltje volg den hem. Maar er wachtte hen een nieuwe teleurstelling. „Nee, jullie Kunt niet meerijden", zei meneer X terwijl hij achter het stuur plaats nam. „Het is beter, dat wij niet samen gezien worden. Maar jullie vindt het wel, hè? Het is maar een half uurtje lopen. Dat is bovendien toed tegen de hoofdpijn". Meteen startte hij de motor en was verdwe nen. Met een verbeten gezicht staarde Billie de auto na. „Dat is ,ne ook een mooie!", mopperde hi,i tot de verslagen Kareltje. „Wij kunnen wel lopen", zegt meneer. Dat is goed tegen hoofdpijn". Maar Kareltje was te moe om antwoord te geven. Sloffend had hij zich in beweging gezet, want dat was de enige manier om vannacht Dog in zijn bed te komen. In Brielle en omgeving (Van een speciale verslaggever) Men krijgt hier een duidelijk beeld van de energie, waarmede het red dingswerk en de hulpverlening aan de door de watersnood getrofienen wordt aangepakt. De stad is in een soort doorgangscentrum voor vluch telingen en geredden herschapen. In twee grote schoolgebouwen wor den de geëvacueerden uit de over stroomde dorpen en boerderijen tijdelijk ondergebracht. Ze worden daar gevoed en zo nodig van kle ding voorzien. De meesten worden daarna zo snel mogelijk verder ge bracht naar de grote steden, waar voor hen huisvesting voor langere tijd wordt gevonden, of naar fa milieleden in ander plaatsen. Er is een noodhospitaal met 100 bedden ingericht, dat echter hoofdzakelijk voor licht gewonden en niet-ernsti- ge zieken is bestemd. De ernstige patiënten gaan onmiddellijk door naar de ziekenhuizen in de grote steden. Groot is de offervaardigheid en de bereidheid tot hulpverlening van de bevolking. Bergen kleding, schoeisel en voedsel worden inge zameld en men spant zich tot het uiterste in om althans de onmid dellijke nood te lenigen. Er worden te Brielle voorname lijk inwoners van het zo zwaar ge teisterde vissersdorp Stellendam aangevoerd. Met marinevaartuigen worden deze mensen van de zolders van hun woningen gehaald. Opbrengst voor rampenfonds. Boek over watersnood De Vereniging ter Behartiging van de Belangen des Boekhandels zal op korte termijn een uitgave het licht doen zien, gewijd aan de overstro mingsramp, die ons land heeft ge troffen. Dé uitgave zal in foto's een sober relaas geven van de ernstige gevolgen dezer catastrophe. Ge noemde vereniging heeft voor de verzorging en de verspreiding de zer uitgave de b'elangeloze mede werking verkregen zowel van de uitgevers als van de boekhandel in het gehele land. Verwacht wordt dat ook de pa pierhandel en de drukkers belange loos hun diensten aan deze opzet zullen verlenen. Op deze wijze zal het de vereniging mogelijk zijn de gehele opbrengst van de uitgave aan het nationaal rampenfonds ai te dragen. Provincie Utrecht krijgt 40.000 evacuees In Utrecht worden ongeveer 40.000 evacuées verwacht. Utrecht is door gangscentrum voor de provincie, hetgeen betekent dat de vluchte lingen van hieruit doorgaan naar de verschillende plaatsen in de provincie, behoudens ongeveer 3000 van 't totaal, die in de stad Utrecht worden ondergebracht. De vluchtelingen, die in de eerst komende dagen, naar verwachting in groepen zullen aankomen, wor den ontvangen in de veilinghallen. Vandaar gaan ze naar de provincie. De aantallen welke bestemd zijn voor de stad worden het eerst on dergebracht in de Jaarbeurshallen aan de Croeselaan. Na registrering worden zy vandaar uit naar hun evacuatie-adressen in de stad ge bracht. Het oog geacht op de komende gemeenteraadsverkiezingen (Van onze Haagse redacteur). Den Haag, Februari. In aan sluiting op een bericht, dat de com munistische partij in Vlisslngen contact zoekt met de Party van de Arbeid en de Middenstand om bij de komende gemeenteraadsverkie zingen met een gezamenlijke lijst te komen, vernemen wij, dat de C. P. N. in andere gemeenten met gelijksoortige plannen is gekomen. In Amsterdam heeft zij contact ge zocht met de P.v.d.A. en de V.V.D. Van het hoofdbestuur der C.P.N. is naar de afdelingen in alle delen van het land de instructie uitge gaan om krachtige propaganda te voeren voor de gemeenteraadsver kiezingen, waarbij vooral op twee punten de nadruk wordt gelegd: samenwerking met de P. v. d. A. en het N. V. V. en met andere orga nisaties, en agitatie onder werk lozen. De invloed van die laatste op dracht heeft men reeds ondervon den bij de relletjes in Oost-Gronin- gen. - Februari zal nu weer een demonstratie van werklozen in Den Haag worden gehouden, waarvoor zeer veel propaganda onder de ar beiders wordt gemaakt. Men wil met een groot aantal bussen uit verschillende plaatsen naar Den Haag rijden. Van communistische zijde voert men deze actie, omdat er vrees in C.P.N.-kringen bestaat, dat de par tij bij de komende gemeenteraads verkiezingen weer een veer zal moeten laten. De anti-semitische processen in Praag, de zuiveringen Rusland en Oost-Duitsland en de achteruitgang der communistische partij in het buitenland en hier te lande zijn namelijk van invloed op de houding der arbeiders tegenover de C.P.N. Ook by onze Zuiderburen hebben de communisten by de gemeente raadsverkiezingen in 1952 ernstige verliezen geleden; zij verloren ca. 110.000 stemmen en 124 zetels; zelfs in industriële centra met een grote arbeidersbevolking gingen zij sterk achteruit: in Brabant vielen de communisten terug van 33 op 5 ze tels, in Henegouwen van 88 op 27, in Luik van 43 op 16. In ons land? In tal van vergaderingen en con ferenties wordt uiting gegeven aan een grote ontevredenheid Bij de communistische vakbeweging, de E.V.C, komen bedankjes binnen, omdat velen het helemaal niet eens zijn met het wegwerken van Be rend Blokzijl als voorzitter en de benoeming van Frits Reuter, die weinig contact heeft met de arbei dersmassa. Ondanks de pogingen Dulles in Londen John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, is op zijn reis door West- Europa te Londen aangekomen. Dulles, die vergezeld is door Stas- sen, zeide, dat hij persoonlijk con tact wilde instellen met Churchill, Eden en andere leden van de Britse regering. Wintertellinp 1952 Uitbreiding van de varkensfokkerij Kippenfokkers haalden achterstand met reuzenschreden in om een krachtige propaganda-actie in verschillende provincies te ont ketenen, teneinde de financiële po sitie, die zeer slecht is, te verbete ren en het aantal leden uit te brei den, schijnen de resultaten niet te beantwoorden aan de gestelde ver wachtingen. De tactiek om samenwerking tc zoeken met andere partijen is op twee doelstellingen gebaseerd: a. infiltratie in andere groepen en trachten daarin een sleutelposi tie te bezetten; b. ondermijning van de sterkere organisaties door inter ne critiek op de bestuurders. Bradley over Formosa Generaal Omar Bradley, de voor zitter van de Amerikaanse com missie van stafchefs, heeft ver klaard, dat hij er aan twijfelt, dat de Chinese nationalisten thans een aanval op het vasteland kunnen uit voeren .„Mogelijk zullen zij echter la'. kunnen aanvallen als wij onze hulp vergroten", zo voegde hij er aan toe. Een deneutralisering hield volgens hem niet het gevaar in, dat het conflict in het Verre Oosten zich zou uitbreiden. Deventer adopteert Willemstad Het gemeentebestuur van Deven ter heeft besloten om met goedkeu ring van het provinciaal bestuur van Noord-Brabant, de stad Willemstad te adopteren. De burgemeester van Deventer, mr H. W. Bloemers, zal met twee vertegenwoordigers van de afdeling Deventer van het Rode Kruis Donderdag trachten daartoe Willemstad te bereiken. Veemarkt Groningen Aanvoer: 129 runderen, 722 kal veren, 235 schapen, 442 varkens, 288 biggen, 25 paarden, 17 bokken en geiten. Totaal 1858. Kalf- en melkkoeien f 1050-f 1125, f925—f 1000, f725—f850, kalfvaar- zen f-875—f950, f700—f800, vare koeien f 750—f 850, f 550—f 700, voorj. kalvende koeien f850f975, f 725—f 800, stieren f 2.49—f 2.48 kg slg, f 2.15f 2.25 sl., kalveren en pinken f 150f 550, slachtvee f 2.56 —f2.62 kg sl., f2.25—f2.45 kg sl., f 1.80-f 1.95 kg sl., nuchtere kalve ren f 25f 37, weideschapen f 90 f 115, vette lammeren f 75f 90, vette schapen f 100f 130, loopvar kens f 50f 80, biggen f 40f 44, f 27f 36, vette varkens f 1.68 f 1.70 kg lev. gew., f 1.45f 1.60 kg lev. gew., zouters 1.75-f 1.78 kg levend gewicht Overzicht: Door het vervoersver- bod voor niet tegen mond- en klauwzeer ingeënt rundvee, had de aanvoer van het gebruiksvee en slachtvee zo goed als niets te be tekenen, waardoor enkele slacht dieren boven de notering werden verhandeld. De nuchtere kalveren noteerden lager. De handel in wol vee had in alle soorten door de ge ringe aanvoer een ruim prijshou dend verloop. Voor de vette var kens en zouters waren de prijzen ruim zo hoog. De biggen waren bij kleine aanvoer iets beter te plaat- Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft de uitkomsten hekend gemaakt van de wintertellingen 1952. Hoewel de Mei-tellingen be langrijker zijn voor beschouwingen, het toch wel de moeite waard ook deze tussentijdse telling eens wat nader te bekijken. Zo vertellen deze cijfers, dat onze rundveestapel, die totaal 2.734.467 stuks omvat, sinds de overeenkom stige telling van 1951 weer is toe genomen met 40.000 stuks. Deze toename blijkt een verdere verjon ging van de veestapel te hebben opgeleverd, want de melk- en kalf - koeien (1.481.443 stuks) verminder den met ongeveer 5000 stuks, ter wijl het jongvee met 36.000 stuks vooruitging en terecht kwam op 1.186.015 stuks. Ook in de sector mestvee werden in vergelijking met December 1951 hogere cijfers geno teerd: in 1951 ruim 38.000 stuks, in 1952 ruim 49.000 stuks. De boer verdacht van de vleesmarkt dit jaar wel wat, willen we voorzichtig hieruit concluderen, zo goed als we aan het totaal beeld van onze rundveestapel zonder reserve de conclusie willen koppelen, dat er 'n verdere consolidatie heeft plaats gevonden van de situatie, die in 1949 zijn hoogtepunt vond in het feit, dat het vooioorlogse peil weer bereikt was. Met deze consolidatie mogen we tevreden zijn. In de eer ste plaats, omdat deze veestapel kwalitatief beter geworden is. We liggen ver op voor bij de tegen dit moment geschatte „uitstoot" op grond van het vijfjarige TBC-be- strijdingsplan. De cijfers van deze eliminatie zijn niet afzonderlijk op genomen. Relatief is de vooruit gang van de veestapel dus groter dan de cijfers zelf aangeven. In de tweede plaats is er reden voor te vredenheid, omdat ook in de ons omringende landen de situatie in middels geconsolideerd is en Neder land blijkbaar zijn positie op de buitenlandse markten heeft kunnen handhaven. Varkens Wat betreft onze varkenstapel leren de cijfers, dat er enige terug gang is in de sector der zware krul staarten en een flinke uitbreiding onder het jonge grut. Het is de weerslag van het grotere bacon-con- tract, dat we hebben kunnen af sluiten en van het feit, dat de afzet van mestvarkens naar. Duitsland is ingekrompen. Op 1 December werd een vrijwel gelijk aantal biggen geteld als by de Mei-telling (pl.m. 648.000) en een aanzienlijk groter aantal, dan in December 1951 of December 1950. Het totale beeld van de varkens- markt is dermate gunstig, dat de fokkerij zich op enige uitbreiding heeft gericht. Pluimvee Vooral van de pluimveestapel was na de bevrijding maar een heel kleine kern over. Met reuzenschre den hebben de kippenfokkers de achtei'stand weten in te halen, on danks de binding van voor kort aan een bepaald maximum aantal kui kens. Deze binning is losgelaten, omdat de voederpositie iets gunsti ger was geworden. Kippen en var kens zijn de twee grootste verslin- ders uit onze veestapel van import- voer. De „ongebondenheid" is van te korte duur om in de December- cijfers al tot uitdrukking te komen. Die December-cijfers wijzen op een zekere stabilisatie: 15.816.000 stuks werden December 1951 geteld, 15.709.000 December 1952. Er is ken nelijk een constante factor op de binnenlandse markt, terwijl de bui tenlandse markt zich op z'n hoogste niveau bevindt. Het maant tot enige voorzichtigheid, temeer waar het leeuwendeel van de buitenlandse afzet gericht is op slechts één land, namelijk Duitsland. Nog een aantekening valt er te maken bij deze tellingcijfers. Onze kippenstapel is aan verjonging toe. Het is een bekend feit. Opvallend is intussen, dat de telling een ach teruitgang te zien geeft in de sector der hennen, geboren in het jaar der telling (in 1951 ruim tien mil- lioen; in 1952 9.861.000) en een lichte vooruitgang in die der oudere hennen (in 1951 5,788.000 en in 1952 5.848.000). Bij de Mei telling waren er 11.943.885 kutyens en 11.857.870 oudere hoenders. Een totaal dus van 23.801.755. Ruim acht millioen stuks zijn dus aan de grote slacht ten offer gevallen. Wintergewassen De traditie van de laatste jaren der vei'mindering van de ingezaaide oppervlakte granen en koolzaad, heeft zich blijkens de telling van December 1952 voortgezet. Een to tale oppervlakte van 227.164 ha werd ingezaaid voor de oogst 1953. Dat is 45.555 ha minder dan het voorgaande jaar. Anders gezegd 15 pet. Nog steeds kan de grond blijk baar met andere gewassen renda beler gemaakt worden. Graanbeurs Groningen Rode tarwe 22.25 tot 26.50, witte tarwe 22.25 tot 26.50, inlandse rogge 23.25 tot 24.75, wintergerst 26.25 tot 28.85, inl. 21.25 tot 22.25, zomergerst 30.25 tot 32.25, witte ha ver 21.25 tot 23.75, groene erwten 45.40 tot 50.00, paardebonen 32.30 tot 39.30, karwijzaad 45.00 tot 52.50, gele mosterdzaad 45.50 tot 60.50, kanariezaad 26.00 tot 31.00, blauwe maanzaad 100.60 tot 108.60, lijnzaad witbloei en lijnzaad blauwbloei: slag 45.00 tot 52.00. Het aanbod was iets kleiner. Over het geheel was de stemming on regelmatig. De kooplust gering. De beste tarwe waaraan het aanbod uit 1200 ton bestond, werd betaald met 26.50, tweede soort van 24.50 tot 25.50. Rogge kon in de goede soor ten 24.75 opbrengen. Afwijkende partijen genoten weinig attentie. Een groot gedeelte van de aange boden wintergerst werd verkocht voor 28.75, bij uitzondering iets ho ger. Zomergerst kon van 31.50 tot ADVERTENTIE DONDEDAG 5 FEBRUARI Hilversum I 402 meter AVRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gra- mofoon VPRO: 7.50 Dagopening AVROO: 800 Nieuws 8.15 Gra- mofoon 9.00 Morgenwijding 9!lS Sionsliederen 9.25 Voor de vrouw 9.35 Gramofoon 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet 10.50 Voor de kleuters 11.00 Orgelconcert 11.30 Pianotrio 12.00 Zang en piano 12.25 In 't spionnetje 12.30 Land- en tuin bouw 12.33 Hammondorgel 12.50 Uit het bedrijfsleven 13.00 Nieuws 13.15 Mededelingen of gramofoon 13.20 Lichte muziek 13.50 Gramofoon 14.00 Paul Vlaanderen en het Jonathan mys terie, hoorspel 14.40 Sopraan en piano 15.00 Voor de zieken 16.00 Gramofoon 16.15 Van Pe- pita's en Mantilla's 16.30 Gramo foon 16.45 Voor de jeugd 17.30 Gramofoon 17.45 Regeringsuitz.: Wat levert het Surinaamse bos? 18.00 Nieuws 18.15 Sportproble- men 18.25 Reportage of gramo foon 18.30 Lichte muziek 19.00 Gesproken brief uit Londen 19.05 Discogram 19.40 Rondetafelparle- ment 20.00 Nieuws 20.05 Om roeporkest en solist 21.15 Om een bagatel, hoorspel 22.30 Gra mofoon 22.50 De vrouw in gezin, maatschappij en staat, causerie 23.00 Nieuws 23.15 Sportactuali- teiten 23.30 Gramofoon. Hilversum II 298 meter KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gramo foon 7.15 Gymnastiek 7.30 Gramofoon 7.45 Morgengebed 7.45 Morgengebed 8.00 Nieuws 32.25 bedingen. Witte haver flauw, waarvan een gedeelte onverkocht bleef, werd middenbeurs verkocht voor 23.75. Later was deze pryg niet meer te bedingen. Groene erwten gingen iets hoger. De beste monsters bedongen 49.50 tot 50.00. Tweede soort naar hoeda nigheid van 43 tot 46. Enkele par tijen paardenbonen gingen tot 49.40, soms nog iets hoger. Karwijzaad was pl.m. 50 cent duurder. Goed zaad kon 52.50 op brengen. Voor slaglijnzaad bestond iets meer interesse. Mooi blauw- maanzaad werd met 108.60 betaald. Al deze prijzen gelden voor boeren partijen, franco Groningen, inclu sief provisie. Effectenbeurs Amsterdam Officiële noteringen 2/2 3/2 Nederland 1951 3*/« 99'/g Nederl. 1948 (3«/«) - 93'»/* Nederl. 1947 (3'/») 3 947. 95«/8 Nederland 1937 3 94>»/16 95'/,» Dollarlening 1947 3 94'/4 94'/4 Invest, vert3 95Vi 953/js Nederl.'62-64 z. bel. 95"/16 95'»/,» Nederl. idem m. bel. 95'»/» 9515/.» Nederl. N.W.S. 2«/i 78»/,6 78»/g Indië 1937 A 394H 94'/4 Grootboek 1946 3 95 95'/* Cult. H. en Ind.Bank 52H 53 Nat. Handelsbank. 107 106 Ned. Handelmij. 156V4 1563/4 \lg. Kunstz. Unie 1655/s '64H V. d. Bergh-Jurgens 271'/4 272 Calvé-Delft119 120 Fokker 107H 108 Gelder Zonen 153*/» I53t* Kon N. Hoogovens 157 158V$ Ned. Ford 189 186 Ph. Gloeil. gem. bez. 161 ,/g I60'/« Lever Br. en Unil. 183 183V£ Wilton-Feyenoord 1663/» 166 Hazemeyer 179 N. Gist- en Spir. fa. Stork Co1363/4 I35V» Dordtse Petr Mij 294J4 2943/4 Kon. Petr. Mij 3147/? 314'/» Amsterdam Rubber 87^ 86 Serb. Sum Rubber 42 41 Holl.- Amerika- lijn 138 138'/2 K. N Stoomb. Mij. I38»/4 138 Kon. Paketvaart 120'/4 119^ Rotterdamse Lloyd. 1263/g 126 Ned. Scheepv. Unie 129'/g 129 Stv Mij. Nederl. 147 147'/» Handelsv A-dara 96'/4 96'/4 Javase Cult. My. 44 431/? N.-Ind. Suikerunie 8272 833/4 Deli-Batavia-My 112 IIIV2 Deli-My8l'/g 81 Senembah Mij. 73J* 745/g Woningb.len. 4Vi% 1043/S Idem 0/5/10% M 114 Overzicht Het zakenleven op de effecten beurs ontkomt niet aan 'n zekere terugslag on :r de psychologische invloed van de ramp, die ook gis teren het onderwerp van gesprek vormde. De radioberichten werden in de sociëteit van de beurszaal ver spreid en de b-°angstelling scheen groter voor het nieuws uit het over stromingsgebied dan voor de koers- lysten. De markt was apatisch. Hoeken vormden zich vrywel niet en de nog binnengekomen orders waren moeilyk uit te voeren. Het viel erg mee, dat zich onder deze omstandigheden geen koers verliezen van betekenis voordeden. De internationale fondsen lagen al gemeen iets zwakker, uitgezonderd Unilever. Indonesische aandelen bleven goed op prijs. Scheepvaart iets aangeboden. Staatsfondsen vast. De ondertoon van de markt bleef vrij gunstig. ée PioA-eti ye&ftt 8.15 Gramofoon 9.00 Voor de huisvrouw 9 40 Schoolradio NCRV: 10.00 Gramofoon 10.30 Morgendienst KRO: 11.00 Voor de zieken 11.45 Gramofoon 11.50 Als de ziele luistert, causerie 12.03 Lunchconcert - 12.30 Land en tuinbouw 12.55 100 jaar krom staf 13.00 Nieuws 13.20 Gra mofoon 13.35 Sopraan en piano NCRV: 14.C0 Promenade orkest en solist 14.45 Voor de vrouw 15.15 Gramofoon 15.30 Kamer muziek 16.00 Bijbellezing 16.30 Cello en piano 17.00 Voor de jeugd 17.30 Gramofoon 17.40 De Zeeuwse Humor, causerie 18.00 Strijkkwartet 18.35 Op de stelling 18.45 Gramofoon 10.00 Nieiiws 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal ant woord 19.30 Gramofoon 20.00 Radiokrant 20 20 Gevarieerd pro gramma 21.45 Vragen aan voor bijgangers 22.15 Gramofoon 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws 23.15 ClavecimbelrecitaL Brussel 324 meter (Vlaams) 11.45, 12.33, 12.55 Gramofoon 13.00 Nieuws 13.15 Gramofoon 14.00 Engelse les 14.15 Gramo foon 14.30 Franse les 14.45 Gramofoon 15.00 Orkestconcert 16.00 en 16.55 Gramofoon 17.00 Nieuws 17.10 Gramofoon 17.15 Voor de kinderen 18.15 Gramo foon 18.30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws 19.40 Causerie 19.50 Gramofoon 20.00 Klank beeld 20.20 Verzoekprogramma 21.00 Voor de vrouw 21.45 Gramofoon 22.00 Nieuws 22.15 Pianorecital 22.55 Nieuws.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4