WATER EN ELLENDE, WAAR MEN OOK SCHOUWT DE REGERING EN DE WATERSNOOD HET RIJK ZAL TE HULP KOMEN Wedstrijd in edelmoedigheid Steeds meer buitenlandse hulp voor rampgebied WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953, No. 29 PAGINA I In een speciaal bijeengeroepen zitting legde de minister-presid ent dr Drees, voor de Tweede Kamer een regeringsverklaring sJ. V.Ui.r,:' Staatssecr. MoormanMin. Beyen, MinB«el half zichtbaar), Dr DreefMin, Staf, Min. Algera, Min. de Bruyn Kamervoorzitter dr Kortenhorst en dr Drees spraken 's-Gravenhage, Februari De tribunes van de Tweede Kamer wa ren schier overbezet, toen minister president, dr W. Drees, Dinsdagmid dag in aanwezigheid van vrijwel de voltallige ministerraad het woord kreeg om namens de regering een verklaring af te leggen over de na tionale ramp, die ons land en volk heeft getroffen. Eet begin van zijn verklaring werd evenals het sobere en bewogen woord van de Kamer voorzitter, dr L. G. Kortenhorst, staande door de in grote getale naar Den Haag gekomen Kamerleden aangehoord. In de officiële loges hadden o.m. de directeur van 't Ka binet der Koningin, mevr. mr M. A. Tellegen en mr J. H. R. van Schaik, lid van de Raad van State, plaats ge nomen. De vice-minister-president, prof. dr L. J. M. Beel, verliet na korte tijd de vergadering om In de Eerste Kamer namens de regering een verklaring van gelijke inhoud als die van dr Drees, te gaan afleg gen. Vóór de minister-president had de voorzitter der Tweede Kamer, dr Kortenhorst, een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: „De nationale ramp heeft alle slui merende krachten in ons volk wak ker geschud en wat in de achter ons liggende bange dagen door officiële en niet officiële instanties, door ambtenaren, militairen en particu lieren is gepresteerd, heeft, als zo dikwijls in onze vaderlandse ge schiedenis, het bewijs geleverd, dat rampspoed de machtigste is van alle banden, die over alle politieke en andere scheidslijnen heen ver enigt Hierna sprak ds Drees, die zich aansloot bij de woorden van de voorzitter en een overzicht gaf van de ramp en hulde bracht aan de massale hulpverlening van ons volk. In samenwerking met het natio naal rampenfonds zal worden be gonnen met de verstrekking van nooduitkenngen aan de getroffenen op de voet van de regeling voor oorlogsslachtoffers, waarbij de be trokken gemeentebesturen zal wor den gevraagd zich met de uitvoering te belasten. Vervolgens zal het herstel van de schade de volle aan dacht moeten hebben. De bijzondere kosten, die water schappen en andere lagere publiek rechtelijke lichamen voor het her stel van dijken, waterkeringen, we gen e.d. te dragen zouden krijgen, zuUen ongetwijfeld hun draagkracht te boven gaan. De Staten-Generaal zullen met de regering van oordeel zijn, dat hier het rijk te hulp zal hebben te komen. Voor het herstel van landbouw gronden, boerderijen en bedrijfsin richtingen zullen dezelfde organen werkzaam zijn als in 1945. Voor de privaatrechtelijke scha den zal een regeling zijn te treffen in de geest van de wet op de mate riële oorlogsschaden. Zal dus voor leniging van de di recte nood en voor vergoeding van verloren en andere particuliere be zittingen in de eerste plaats een beroep worden gedaan op de offer zin van het Nederlandse volk in al zijn geledingen, de omvang van de overstromingsramp is zo groot, dat ook aanzienlijke bedragen voor herstel en schadevergoeding voor rekening van de schatkirst zullen komen. Te verwachten is, dat daar voor mede zal kunnen worden ge put uit de tegenwaarderekening, verkregen uit de dollarhulp. Zodra de regering beschikt over vollediger gegevens omtrent de om vang en de gevolgen van de ramp, zal zij de Staten-Generaal nader inlichten, ook wat betreft de te treffen maatregelen. Na het overzicht, dat ik heb ge geven over onze eigen nood, zou ik van deze plaats er aan willen her inneren, dat ook onze buren aan onze Zuidgrens en aan de overzijde van de Noordzee getroffen zijn door hetzelfde geweld der elementen, dat de ramp over Nederland bracht. Het is de regering een behoefte uitdrukking te geven aan haar medeleven met onze Belgische en Britse vrienden. Nadat dr. Drees was uitgespro ken, stelde de regering voor niet over de verklaring van de regering te debatteren. Alleen de commu nisten wensten een debat Het voor stel van dr. Kortenhorst werd met 80—6 stemmen aangenomen. In ver band met de ernstige gebeurtenis sen, die de aandacht en de tijd van tal van ministers en vele Kamer leden vragen, werd besloten deze week niet verder te vergaderen. Met een ontroerende offervaar digheid blijkt men in tal van landen, in Europa zowel als daar buiten, de hulpverlening aan Ne derland te organiseren. Franse en Zwitserse radio-stations hebben acties op touw gezet, die een zeld zaam grote weerklank blijken te vinden bij de bevolking. Op een Nederlandse bank in Parijs bijvoor beeld moest een extra-teleioniste aangesteld worden om aUe ge sprekken met mensen, die geld aan bieden, te kunnen verwerken. Ook in Scandinavië, in Denemar ken (waar men een speciale post zegel gaat uitgeven), in Zweden (waar het Rode Kruis grote 6teun verleent) en in Noorwegen waar men o.a. met de Ned. schaatsenrij ders een wedstrijd voor steunverle ning organiseert) is men buitenge woon actief. Uit tal van landen ook komen aanbiedingen om kinderen uit het Nederlandse rampgebied op te nemen. Duitsland blijft hierbij niet ach ter. De regering in Bonn bijv. heeft schepen en hulpploegen gezonden; een fabriek stelde medicamenten beschikbaar en tal van particulie re instanties werken aan 'n hulp fonds dat een indrukwekkend eind bedrag zal aangeven. De Paus heeft 30.000 gulden be schikbaar gesteld en een actie in Zwitserland heeft binnen enkele uren ruim 400.000 gulden opge bracht, terwijl het einde van de activiteit nog niet in zicht is. Medeleven Hei lijkt er op of mensen in bijna de gehele wereld met elkaar een grote wedstrijd in edelmoedigheid en daadwerkelijk medeleven heb ben aangegaan. Een in Italië wo nende Nederlander schonk bijvoor beeld 10 millioen lire (62.000 gul den); Israël zal zuidvruchten zen den en heeft kleding aangeboden. Prins Bernhard kreeg, kort voor zijn vertrek uit New York, een chèque in handen gedrukt door een predikant. Deze steun bedroeg 375 dollar. In Zweden zijn intussen 500 baby-uitzetten verzonden, terwijl vrachtauto's met dekens e.d. naar ons land onderweg zijn. Aan geld zal zeer waarschijnlijk ongeveer 300.000 gulden beschikbaar komen, dat door 't Zweedse Rode Kruis be heerd wordt. Het West-Duitse vak verbond heeft een eerste schenking gedaan van 50.000 mark. De Nederlanders in 't buitenland blijven vanzelfsprekend bij deze ontroerende bewijzen van medele ven niet achter. In de Ned. Antil len is al bijna een half millioen bijeen. In Indonesië wordt ook druk gewerkt, zo goed als in Suri- tiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiininiifvriitrmitTB Geen belasting Bijzondere tegemoet komingen voor schenkingen watersnood (Van onze parlementaire redacteur) 's-Gravenhage, 3 Februari Geen belastingen zullen worden geheven van de schenkingen, hoe groot of hoe klein ook, aan het Nationaal Rampen Fonds. Mits de schenker een kwitantie of ander schriftelijk bewijs kan overleggen, mogen zijn giften van zijn inkomen of winst worden afgetrokken; ook zal in dit geval geen schenkingsrecht wor de geheven. Zij, die een groot gedeelte van hun loon, hetzij uit gewone arbeid, hetzij uit overwerk, aan het Natio naal Rampen Fonds afstaan, be hoeven over deze bedragen geen loonbelasting te betalen. Van aan het Ned. Rode Kruis ter beschikking gestelde goederen zal geen omzetbelasting, op tabaksarti kelen bovendien geen accijns ver schuldigd zijn. De uit bedrijfsvoor raad geschonken goederen kunnen voorts ten laste van de fiscale winst worden gebracht. Emigranten vergaten het vaderland niet Nationaal hu'pfonds in Canada Het is mogelijk dat er in Canada een nationaal fonds wordt opge richt om de werkzaamheden van de verspreide organisaties te coördine ren. Ook de Nederlandse emigranten in Canada kwamen het moederland te hulp. De Nederlandse ambassade riep een fonds in het leven dat door Nederlanders uit alle delen van het land wordt gesteund. Drie Neder- 'andse kerken in Edmonton schon ken Dinsdag 1500 dollars. De KLM bood aan de ingezamel de goederen zonder vergoeding naar Nederland te vervoeren. Nederlandse immigranten in Nw- Zeeland hebben, onder leiding van de Nederlandse gezant, een comité gevormd voor het stichten van een hulpfonds. name, in de Nederlandse kolonie in Brussel en in tal van andere steden in de wereld. En deze. opsomming is dan nog slechts een kleine bloem lezing. Povendien is de hulpverle ning door het buitenland eigenlijk nog in een beginstadium. Want steeds opnieuw komen er berichten binnen, dat hier of daar een actie wordt georganiseerd. De komende dagen zullen nog steeds nieuwe hulp opleveren. GOEREE-OVERFLAKKEE: Eindeloze watervlakten en een dijk waar gaten in geslagen zijn. Voor velen is het te laat. Maar voor tien duizenden landgenoten kan nog iets ge daan worden. Het is niet veel misschien, het is een druppel op 'n gloeiende plaat. Zo komt hij zo sist hij weg. Maar de hulp, die ge NU geeft, draagt het kenmerk der bewogenheid. Laat onze landgenoten in 't Zuidwesten merken, dat het Oosten een hart heeft! 's-GRAVENDEEL: Zo mogelijk, doet men zijn uiterste best om ook het bedreigde vee van de verdrin kingsdood te redden. Foto: Enkele kalveren worden met een platte boot in veiligheid gebracht Een schrijnend beeld van hetgeen de bewoners uit het geteisterde gebied meemaken. Slechts twee kruiwagens waren voldoende om het enig overgebleven huisraad van deze mensen in veiligheid te brengen a-GRAVENDEEhNa veel moeite is men er in geslaagd geïsoleerde inwoners van 's-Gravendeel uit kan benarde positie te bevrijden. Foto: Enkele evacuees stappen uit de gemotoriseerde roeiboot aan wal ROTTERDAM: In de Ahoy-hal van Rotterdam vinden vele vluchtelingen een voorlopig onderkomen. De evacuees zijn hier in veiligheid doch realiseren zich eerst nu goed wat men aan have en goed heeft verloren Op vele plaatsen in het verdronken land staan koeien samengedrongen op de enige droge plek welke ze hebben kunnen vinden. In vele gevallen staat het vee zelfs gedeeltelijk in het water op de hoogste plek temidden van de onoverzienbare watervlakten fx

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3