Om 2 uur in de nacht luidde de noodklok De zaak-Hasperhoven voor Zutphense Rechtbank €Hefarine„4 Radio gaf Zondag veertien nieuwsuitzendingen Dertig uur tussen beton en water PTT kan op vele plaatsen weer brieven bestellen Adressen om zich voor hulp aan te melden Ooggetuige uit Willemstad: Hulpacties uit zee en lucht WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953, No. 29 PAGINA 4 Grootste smokkelzaak na de oorlog Tegen hem 1 jaar en drie maanden plus f 10.000 boete geëist Tegen veertien andere verdachten lagere straffen geëist De Zutphense rechtbank belian delüe gisteren de vermoedelijk grootste smokkelzaak na de oorlog. Het betrof een voorraad koffie van 32.000 kilo en 250 damesmantels, die uitgevoerd waren en 47.000 shawls die uit Duitsland waren in gevoerd. Toen in Duitsland koffie in be slag weid genomen, afkomstig van de koffiebrander H. uit Hengelo (O-), en diens vertegenwoordiger T., en deze heren van de in beslag neming hoorden, trokken zij bru taal de grens over om poolshoogte te nemen. Zij werden daar gearres teerd en zullen zich voor de recht bank te Munster te verantwoorden hebben. De Duitse douane heeft de Ne- derlanose recherche een tip gege ven. Die ontdekte bij de koffiebran der H in Hengelo (O.) een adrni- nitratief tekort van 32.000 kg koffie. Toen is naar de smokkelaars ge zocht, die gevonden werden in Eibergen, Winterswijk, Enschede en zelfs in Staphorst. Zij allen, vijf tien in totaal, hadden zich voor de Zutphense rechtbank te verant woorden. De hoofdverdachte was Hasper- hoven uit Enschede. Bij hem heeft men in beslag genomen 2 auto's met een waarde van f 15.000. Hij zou de koffie mantels en andere waren on der de motorkap hebben gesmok keld en bovendien, langs verschil lende wegen naar Duitsland deze smokkelarij hebben bedreven. H. ontkende alles. Hij 'goochelde met namen van mensen van wie hij goedeïcn bad gekocht en ook weer verkocht, maar smokkelen was hem vreemd. De eis tegen hem luidde één j aai en drie maanden, gevangenisstraf, pius f 10.000 boete, subs. 6 maan den hechtenis met verbeurdverkla ring van de twee in beslag geno men auto's. Mr De Bruin achtte het ten laste gelegde riet bewezen en vroeg vrij spraak en onmiddellijke in vrijheid stelling. De rechtbank wees dit af. Tegen de andere 14 verdachten werden gevangenisstraffen riërenöe van 10 maanden tot één week geëist. Een hunner, H. P. A. M. L. ie Enschede, hoorde boven dien verbeurdverklaring van zijn auto met een waarde van 3000 gul den tegen zich eisen. Een paar ver dachten zullen geldboeten moeten betalen. Uitspraak over veertien dagen. ADVERTENTIE 4 krachtige middelen tegen griep int labiel Chefarine „4" beval 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werkrng, ook een zwak ke maag niet van streek raakt. Ontploffing op Brits vliegdekschip De Britse marineleiding heeft medegedeeld dat zich Dinsdag in een vliegtuigenloods van het Britse vliegdekschip „Indomitable" een ontploffing heeft voorgedaan. Eén der opvarenden is door het geweld der ontploffing over boord ge: gen, terwijl verscheidene andere werden gewond. De „Indomitable" lag, toen de ontploffing plaatsvond, in een Maltese haven. De Britse admiraliteit deelt mee, dat twee man zijn omgekomen en ongeveer veertig gewond. Eén man wordt vermist. Hij werd overboord geslagen. In een officieel communiqué is te Londen bekend gemaakt, dat het ongeval was veroorzaakt door een ontploffing van benzine nabij een hangar. Noch de hangar, noch vlieg tuigen aan boord van het schip werden beschadigd. Alle abnormaal lang sommige met twee nieuwslezers Terwijl in de noodgebieden men sen worstelden om hun leven, vee en gezin trachtten te redden, dijk doorbraak trachtten te voorkomen, autoriteiten poogden de eerste maatregelen te organiseren, ver spreidde de radio-nieuwsdienst van het A.N.P. Zondagmorgen om 8.00 uur de eerste berichten in de aether. Een groot deel van Neder land lag nog in rustige slaap, niet wetend van de ramp, die zich af speelde. De radio-nieuwsdienst heeft die Zondag veertien uitzendingen ge geven ten dele van ongewoon lan ge duur. De uitzendingen begonnen ■rits gewoonlijk op Zondagochtend, om acht uur. Maar inplaats van zo- ais gebruikelijk. 15 minuten, duur- ue aeze uitzending 23 minuten. Veel langer dan gewoonlijk was ook de normale uitzending van half tien. z-- auurde 29 minuten. Om 11.32 volgde de eerste volle dige extra-uitzending. Ze werd over beide zenders gegeven en nam 36 minuten in beslag. De uitzendingen van des middags een uur, waarvoor anders vijf mi nuten beschikbaar zijn, liepen tot zes en dertig minuten. Om tien over drie des middags werd een extra nieuwsbulletin van vijf en dertig minuten over beide zenders uitgesproken. Abnormaal lang was ook de uitzending van kwart over zes: veertig minuten. Dit v/as de eerste uitzending op deze dag, die afwisselend door twee nieuwslezers werd gelezen, een systeem dat later op de avond enige keren werd herhaald. Om kwart voor zeven en acht uur des avonds waren de gebruikelijke nieuwsuit zendingen in de lucht, zij het met ongebruikelijke tijdsduur. De uit zending van elf uur duurde weer zeven en dertig minuten. Extra-uitzendingen werden in de loop van de avond nog gegeven om 21.19, om 22.17 om 22.41, om 23.35 en om 23.57. Bovendien werd een bericht van drie minuten geschreven en uitge sproken ten behoeve van de BBC, als 'plas van de Engelse uitzending van nieuwsberichten. Het is bij de berichtenstroom op deze Zondag niei gebleven. De vol gende dagen gaven hetzelfde beeld. Voor 2207 millioen verzeke ringen in 1952 Volges een opgave van het Centr. Bureau voor de Statistiek werd in December voor 'n bedrag van 242.4 millioen gulden verzekerd, waar van 104.1 millioen gulden kapitaal, 120.6 millioen rente- en 17.7 millioen volksverzekering. De totale verzekeringen in 1952 zijn hiermede gestegen tot 2207.3 millioen, waarvan 932.3 millioen ka pitaal-, 1050.9 millioen rente- en 224.1 millioen volksverzekering. In 1951 bedroegen de verzekeringen 2.017.2 millien galden. iitmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiii' Brand in schoenfabriek Door tot nu toe onbekende oor zaak ontstond Dinsdagavond om streeks 23.30 u. brand in de schoen fabriek van de firma Gebroeders Leyten aan de Hoge Ham te Don gen. De brandweer kon door snel en krachtig optreden met veel moei te de belendende gebouwen, waar onder hotel Musis Sacrum", be houden. Van de fabriek bleef wei nig over. De schade wordt geraamd op f 300.000. De fabriek was op beurspolis verzekerd. HtiiiiiiiiiiiiiiiiitmmiiiffMtMiiiiinu' Signaal uit zee Overlevenden van vermis Brits vliegtuig? Een vaartuig van de Amerikaan se kustwacht heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag gemeld dat het ten Oosten van New Foundland in het gebied waar een Brits ver- keresvliegtuig met 39 personen aan boord wordt vermist, een felle om hoog schietende lichtflits heeft waargenomen. Het vaartuig seinde, dat het on middellijk koers zette naar de plaats waar het het schijnsel heeft waargenomen. Kort nadien begon het te sneeu wen en het zicht werd tot 400 me ter beperkt. Een woordvoerder van de kust wacht deelde mede dat het bericht omtrent het licht, indien 't wordt uilgelc-gd als een signaal van over levenden van het vermiste vlieg tuig aan het ongelooflijke grenst. Het vliegtuig was op weg van Groot-Britlannië naar Jamaica via het vlieg/eld Gander in Labrador. Het is sedert Maandagochtend ver mist. Plunderaars azen op buit De overstromingen in België In Oostende, de Belgische stad, die het meest van de overstromin gen te lijden heeft gehad, hebber brandweerlieden uit alle delen var België en soldaten gewerkt aan he' leegpompen van sousterrains en he verwijderen van bedorven overblijf selen om het verspreiden van ziek ten tegen te gaan. Grote hoeveelheden bedorven voedsel en kapotte voorwerpen werden op stapels geworpen en met kalk bedekt. Vanwege de aanwezig heid van een groot aantal ratten is men zeer op zijn hoede. De politie hield iedereen behalve de bewoners en personen, die deel namen aan het reddingswerk, bui ten de stad om plunderingen en overlast door een grote toevloed van nieuwsgieringen te voorkomen. In de haven van Oostende wer den de gewone werkzaamheden hervat. De boot van Dover liep nor maal de haven binnen. Een van de wethouders van Oost ende, Wroome, schatte de schade in België op drie milliard Belgische francs. Hij zei, dat men zich geen zorgen voor het komende vacantie- seizoen behoefde te maken. Tegen Juli zou Oostende weer een „parel voor toeristen" zijn. De toestand in Zeeuws- Vlaan deren De toestand in Zeeuwsch Vlaan deren is thans, met uitzondering van enkele streken ten Oosten van de Braakman, weer veel gunstiger. In vele gemeenten staat reeds geen water meer. Men is met man en macht bezig de dijken te dichten. Vandaag begint men met het leeg pompen van enkele polders. Kater redde Engelse verpleegster Een van de betrekkelijk weinig kon hijsen, onder het water, het als- geredde mensen, die in Engeland in de nacht van Zaterdag op Zondag door de opstuwende watermassa's overrompeld zijn, is de 65-jarige verpleegster, zuster Louise Kemp. Haar schrandere, gestreepte kater heeft de eerste phase van haar red ding voor zijn rekening genomen. Het was kwart voor twee des nachts toen de kater, Tiger naamd, zuster Kemp uit haar slaap wekte door onophoudelijk met zijn poten over haar gezicht te strijker- Toen de zuster haar ogen opende en om zich heen keek, zag zij, dat het kolkende water langzaam tot de bedderand steeg. Verschrikt sprong zij op om zich elders in veiligheid te stellen, doch het water steeg zo snel, dat zij genoodzaakt was sa men met Tiger op de kleerkast te klimmen. Ook hier was zij echter niet veilig, zodat zij het andermaal hogerop moest zoeken. Met een kleerhanger stootte zij een gat in het plafond, duwde de kater erdoor en werkte vervolgens zichzelf naar boven. Noodsignaal In de haast had zuster Kemp nog kans gezien over haar nachtjapon een rode deken te slaan. Deze scheurde zy in tweeën en maakte van de ene helft, welke zij vast hechtte aan een oude vishengel, een noodsignaal, in de vorm van een vlag. Met een brok steen sloeg zij vervolgens net zolang tegen hetbe- tondak tot er een gat in zat, waar door de vlag op het dak kon wor den gebracht. Dertig uur bracht zij toen in af wachting door, terwijl het water steeds hoger steeg, de nacht week voor de dag en de dag voor de nacht. Zij zat als een rat in de klem: boven het bijna onverwoestbare dak, waar ze maar geen gat in kon krij gen, zo groot, dat zij er zich door In rampgebied Het mogelijke wordt gedaan om zo snel mogelijk verbindingen te herstellen De gehele PTT-dienst is in de weer om de postale- en telecommu- nicatieverbindingen zo mogelijk te herstellen. Kunnen de bestaande verbindingen niet hersteld worden, dan wordt op grote schaal geïmpro viseerd, waarbij uiteraard de mobi lofoon juist in deze dagen bewijst van welke enorme betekenis hij kan zijn. Waar in telefooninstalla ties de electrische stroom is uitge vallen, brengt in vele gevallen een nood-aggregaat redding. Het prachtige werk, dat de ama teurzenders in deze dagen verrich ten, wordt geleid en gebundeld door de bijzondere radiodienst van PTT, Ook de centrale werkplaats staat onder hoge druk. Daar wordt b.v. met man en macht gewerkt aan het gereedmaken van met de hand be diende telefoonposten en telefoon toestellen, teneinde de gevolgen op te vangen van het gestoord raken van de automatische telefoonver bindingen op talloze plaatsen. Hier volgt een overzicht van de postverbindingen met de geteister de gebieden, voor zover deze op 3 Februari bekend waren: Van Rotterdam uit: De postauto naar Voorne en Put ten zal normaal post afleveren met uitzondering van Oudenhoorn en Zuidland. Een tweede auto gaat naar Hellevoetsluis met post voor Goe- ree: deze auto zal trachten naar dit eiland te komen, dat telefonisch niet bereikbaar is. De postauto naar Beijerland en de Hoeksche Waard is over de Oude Maas heen en circuleert over het eiland. 7owel Dordrecht als de Krimpenerwaard zijn normaal per auto bereikbaar. Van Dordrecht uit: De postdienst naar Sliedrecht, Gorinchem en Leerdam wordt per auto uitgevoerd. De Alblasserwaard wordt tot Alblasserdam per auto bereikt. Vandaar wordt de post per rijwiel verder vervoerd. Van Roosendaal uit: 's Morgens vertrekt een postauto naar Zeeuwsch-Vlaanderen. De post wordt verder met boten Terneuzen- Hoedekenskerke en Breskens-Vlis- singen verzonden naar Walcheren en Zuid-Beveland. Plannen voor tweemaal-daagse verbinding met dit gebied, zijn opgezet. Noord-West Brabant wordt, voor zover dit moge lijk is, per auto bediend. Een boot heeft post naar Rilland gebracht en vandaar gehaald, Van Bergen op Zoom uit: De post voor Tholen en Schou wen en Duiveland wordt gereed ge- hor den om te worden overgebracht. Van 's-Hertogenbosch uit: Getracht is de Langstraat tot Drimmelen te bedienen. Maandag is dit gelukt. Van Gorinchem uit: Oud- en Nieuwendijk zijn nog niet bereikbaar. De overige postkantoren in het Land van Aitena krijgen hun post per rijwiel of boot. De internationale verbindingen via Hoek van Holland zijn weer normaal. Verbindingen met Beigië worden van Amsterdam uit normaal onderhouden via Utrecht, 's-Herto genbosch en Roosendaal. Arrestaties in Peru Uit officiële bron is te Lima ver nomen, dat de Peruaanse politie op verscheidene plaatsen in het land, in het bijzonder te Arequipa, raz zia's heeft uitgevoerd en een aan tal arbeidsleiders heeft gearres teerd. Een officiële woordvoerder deel de mede, dat uit gevonden docu menten is gebleken, dat er een plan voor internationale communis tische actie bestaat om de Peru aanse regering omver te werpen. maar stijgende, dreigende en kol kende water. Van lieverlede deden zich honger, koude en ook dorst gevoelen en buiten in de straat, waar het water tot aan de daken reikte, waren red ders met boten bezig te redden wat er te redden viel, ondanks de woeste golfslag van het aanstormende zee water. Deze kloeke mannen wisten niets van het gevaar, waarin zuster Kemp zich bevond en zuster Kemp was op haar beurt onkundig van de aan wezigheid der redders. Bijltje brengt redding Naarmate de uren verstreken steeg de angst en reeds dreigde zus ter Kemp de moed te ontzinken toen zij bij toeval e enbijltje op de vlie ring ontdekte. Dit dode stuk mate riaal werd haar redding. Zij kapte er een gat mee in het dak, stak haar hoofd er door en begon luid keels te schreeuwen, waardoor zij al spoedig cfe aandacht op zich vestig de. In een ommezien was zij toen gered. Tiger bleef evenwel achter. Zuster Kemp was zo geëmotioneerd, dat zij het trouwe dier vergat. In het ziekenhuis was echter het eer ste wat zij zei: „Tiger is er nog niet" Zij had haar verhaal nog niet half verteld toen de drie mannen, die haar gered hadden, reeds weer op weg waren om Tiger van de vlie ring te halen. Het dier kreeg een label om zijn hals, waarop stond: „Zuster Kemps kat". Tweede Kamer vergadert deze week niet meer (Van onze parlementaire redacteur) Teneinde geen beslag te leggen op de zo kostbare tijd van de regering heeft de Tweede Kamer Dinsdag middag besloten deze week niet te vergaderen. Dit zal bovendien de Kamerleden de gelegenheid geven de door de watersnood getroffen ge bieden te bezoeken. De Kamervoorzitter zal de Ka mer de volgende week Dinsdag op nieuw bijeenroepen. Wellicht zul len dan naar aanleiding van een nadere regeringsverklaring de ge nomen en nog te nemen maatrege len ter bestrijding van de nationale ramp en haar gevolgen kunnen worden besproken. Met 80 tegen 6 communistische stemmen besloot de Kamer, dat een onmiddellijke be raadslaging zonder zin zou zijn. „Piet Hein" naar noodgebied Het koninklijke jacht „Piet Hein" is hedenmorgen om zeven uur van Amsterdam naar Rotterdam ver trokken, om vandaar naar het nood gebied te varen. Aan boord bevinden zich tien personen, behalve de kapitein Arie van der Meer en de vaste beman ning ook een marine-arts en enig verplegend personeel. Voorts voert het jacht geneesmiddelen mede. halfom half shag.' 85 ct. Dividend-beperking verlengd (Van onze parlementaire redacteur) Anders dan de Tweede Kamer eeft de Eerste Kamer Dinsdagmid- lag na de regeringsverklaring haar .verkzaamheden volgens agenda voortgezet, Met 31 tegen 15 (VVD, CH, prof. Helleman (A.R.) en en- j kele KVP) nam zij het wetsontwerp tot verlenging' van de dividend-be perking alsmede een tweetal be grotingshoofdstukken aan. In de ivondvergadering hechtte de Ka- ïer voorts nog haar goedkeuring :an enkele wijzigingen van de wet op de bedrijfsorganisatie. De R.V.D. (Regeringsvoorlichtings dienst) verzoekt alle niet gespecia liseerde arbeidskrachten, maar ook melkers, te verwijzen naar-de ge westelijke arbeidsbureaux. Deze geven daar de aantallen beschikbare arbeidskrachten door aan het rijksarbeidsbureau, Den Haag, dat als centraal punt fun geert. Kleren, schoeisel en dekking aan bieden aan het bureau watersnood van het Rode Kruis, Princessegracht 31, Den Haag, telefoon 184790. Marconisten kunnen zich aanmel den bij de bijzondere radiodienst der PTT, de heer Van Schendel, Den Haag, tel. 773030. Artsen kunnen zich aanmelden, Parkweg 12, Den Haag, tel. 554835. (voorlopig zijn er voldoende). Vaartuigen dienen ter beschik king te worden gesteld aan de plaatselijke bevrachtingscommissa rissen. Auto's dienen aangeboden te worden bij de rijksverkeersinspec ties in het district waar men woont. Radiozenders kunnen aangeboden en gevraagd worden bij de bijzon dere radiodienst van de PTT, tel. 773030, Den Haag. Huisvesting, woonruimte, of aan vragen om woonruimte, doorgeven aan ministerie van Binnenlandse Za ken, Binnenhof 4, evaeuatïecom- missie, tel. 183820. Den Haag. Geld storten op Nationaal Ram penfonds, gironummer 9575, Staten- laan 81, Den Haag. Materiaal als schoppen,- bulldo zers, kranen, zandzakken en ander materiaal naar het directoraat-gene raal van het verkeer, Van Hogen- houcklaan 60, Den Haag, telefoon 776890. Berichten van buiten Den Haag doorgeven aan bovengenoemde adressen. Indien telefonisch onbe reikbaar dan berichten doorgeven aan regeringsvoorlichtingsdienst, Wassenaarseweg 40, Den Haag', te lefoon 183830. Arrestatie Joodse leider in Hongarije Radio-Boedapest heeft Dinsdag avond medegedeeld, dat Lajos Stoeckler, een onlangs te Boedapest gearresteerde Joodse leider, 'n voor malige agent van de Gestapo is, die met Kaltenbrunner, de plaatsver vanger van Himmler, heeft samen gewerkt. Volges radio-Boedapest is het Zionisme „een Joodse burgerlijk- nationalistische beweging in dienst van het Amerikaanse imperialisme". „Voor de eerste wereldoorlog heeft het Zionisme zijn steun aan 't Duit se imperialisme gegeven en na de tweede werden de Zionisten Britse agenten," aldus Radio-Boedapest. Ook deelde de radio mede dat Jacobson, het voormalige hoofd van het agentschap van de vereniging „Joint" in Hongarije, die in 1949 uit het land werd gezet, in April 1950 in een toespraak te Toronto heeft toegegeven tijdens zijn ver blijf in Hongarije „in contact ge staan te hebben met imperialistische agenten". Een Limburgerse Jager, K. A. Koekkoek uit Gramsbergen meldt ons uit Willemstad Zaterdagavond was het tij al abnormaal hoog en kon verwacht wor den dat in de volgende nacht ergere dingen zouden gebeuren. Te 2 uur 's nachts begon de noodklok te luiden. Het water stroomde toen reeds met kracht over de kade het stadje in. Een huis op de hoek van de kade was half ingestort terwijl achter de kade een gat van ongeveer vier meter was geslagen. Het water stond overal in de huizen terwijl de men sen naar de zolders waren gevlucht. Het was een verschrikking. Toen echter vanmorgen een dijk was aangebracht aan de landzijde en het water zoveel mogelijk uit de plaats was geloodst, bleek, dat de meeste Straten helemaal wegge spoeld waren. Sinds de aanvang van En om half vier bezweek de dijk Met man en macht werd gewerkt om door middel van een nooddam het steeds toenemende gevaar van algehele overstroming te keren. Echter zonder resultaat. Te half vier bezweken de dijken van de Ruigenhilse Pol op drie plaatsen en de polder stroomde vol. Willemstad, omringd door hoge wallen, had niet direct gevaar te duchten van de landzijde omdat hier maar een toegangsweg is Naarmate het water echter steeg in de polder kwam ook van de land zijde het water de stad binnen en om zes uur in de morgen stond het plaatsje helemaal blank. Op som mige plaatsen zelfs 1.65 meter hoog. Om half zeven verschenen er 8 commandotroopers uit Roosendaal, die ongeveer drie km. door het ijs koude water waren gekomen oir hulp te bieden. Twee waren er achter geble ven, daar zij niet al te poot wa ren, deze jongens hebbens laten zien wat 'een soldaat vermag. Zij waren om half zes uit Roosendaal vertrokken en om 7 uur hier. Met 70 man was de tocht begonnen, 60 waren er afgevallen. Zij zijn omge slagen met hun vrachtwagen en jeep, hebben op een boerderij een touw gecharterd, waarmee zij zich aan elkaar hebben vast gebonden. Allen op zolder Ik ben Zondagnacht twee uur naar bed geweest, waarna het gevaar echter weer begon te dreigen en alle mensen weer nodig waren. Bij het aanbreken van de Zondag was de ravage niet te overzien. De kade was geheel weggeslagen en de Voorstraat was haar plaveisel kwijt. ^HULPACTIES Dramatisch relaas van een redder de verschrikking hebben wij ons reeds een maal of zeven moeten verklecen, om de reden dat we kopje onder waren gegaan. Ik heb me aangesloten bij de commandotroopers. Onze werkzaam heden hebben de laatste drie etma len hoofdzakelijk bestaan uit het redden van mensen en vee uit de polder. Gelukkig vallen in de stad zelf nog geen slachtoffers te be treuren. Eén inwoner heeft zijn been gebroken. In de polder is het erger gesteld. Hier staat gemiddeld (althans nu) 2 tot 2% meter water. Zondagmid dag om 2 uur zijn we met twee man met een vlet uitgevaren naar de plaats waar de twee commandotroo pers waren achtergebleven. Alles was daar in orde, maar de mensen zaten zonder licht, een lot overigens dat het gehele stadje ten deel viel. Naar de nieuwsberichten kan al leen geluisterd worden door middel van de luxe-wagens, die radio aan boord hebben. Dan echter staan er zoveel mensen omheen, dat mén er bijna niets van kan horen. Tot nog toe is er weinig gebrek aan levensmiddelen. Wanneer dat eventueel zou gebeuren, wordt er voor dropping van het noodzakelij ke gezorgd. Geen dekens en brandstof! In de boerderij waar genoemde 2 jongens verbleven waren ook geen dekens, om van brandstof maar niet te praten. In de stal stonden 29 koeien en 6 paarden tot de nek in het water. We zouden weer terug om dekens te halen, maar we konden, nadat we het stadje hadden bereikt niet meer terug, omdat de storm weer was opgestoken. De golven stonden knap hoog en het zou onverant woordelijk zijn geweest deze tocht nog te wagen, te meer daar wij lo pend en zwemmend, ondertussen de boot trekkend, waren teruggeko men. Intussen was er een boot met 5 man vertrokken ook met een vlet, om 'n oude man en vrouw te redden, die vlak achter de dijk woonden waar een gat van ongeveer 50 meter was gesla gen. 's Avonds om half zeven Voor rampenfonds: Rond drie millioen Aangenomen mag worden dat Dinsdagavond bij het Nationaal Rampenfonds in totaal reeds een bedrag van rond f 3.000.000 wan binnengekomen. Prinses Wilhelmina in Zeeland Van gistermorgen af bracht Prinse* Wilhelmina een bezoek aan Noord- Beveland, Schouwen, Duiveland en Tholen. Aan boord van een marechaus see-vaartuig ging H.K.H. van Kortge- ne op Noord-Beveland naar Zierikzea en vandaar naar Tholen. Met een be stelwagen reed zij Zierikzee binnen, vergezeld door de commissaris van da koningin jhr. mr De Casembroot. Op het havenplein van Zierikzee drong de bevolking rondom de wagen en man nen en vróuwen schreiden als kinderen en drukten .woordeloos de handen van de prinses. Zacht zei. H.K.H.ik kan niet anders zeggen dan: mijn innig© deelneming. Treffend waren ook de korte mo menten, zoals vlak voor Stavenisse, waar een Amsterdamse rondvaartboot passeerde met tientallen vluchtelingen. On m ddellijk verscheen de Prinses aan het dek, wind en regen trotserend. Da vluchtelingen zagen haar: mannen ruk ten de hoofddeksels af en een vrouw riep: Prinses dank". In Stavenisse ging de Prinses na een kort bezoek aan boord van een ander vaartuig, dat haar naar Bergen op Zoom bracht. Burgemeester van Rilland- Bath omgekomen Het is thans zeker, dat de burge meester van Rilland Bath is omgeko men. Hij zou meegereden zijn met een der bussen, waarmede hulp zou worden gehaald. Toen dit voertuig voor het water moest keren, stapt© de burgemeester uit om bij te lich ten. Er kwam toen eensklaps 'n vloed golf, waardoor hij de bus niet meer kon bereiken en in het water ver dween. De chauffeur had het geluk op het dak van de bns te kunnen klimmen, vanwaar -hij later gered werd. De dijkgraaf van de Frederikpolder heeft een bijzonder woord van hulde gebracht aan de commandotroepen uit Roosendaal. Deze hebben met taaie verbetenheid de dijk verdedigd. Zij bleven 'tand houden toen anderen wegtrokken. De kom van Baarland op Zuid-Be veland is thans droog. Hier staan 30 stuks vee bijeen. Zij zullen per vlot weggevoerd moeten worden. Ellewoutsdijk is omgeven door bin nenzeeën. De marine zal de bewoners evacueren naar Heinkenszand. De dijk bij Kattendijke, die bij het begin van de vloed zoveel gevaar op leverde, is nu volstrekt en nagenoeg geheel veilig. In totaal zijn bij deze dijk 13 stoffelijke resten aangespoeld, meest van Nieuwerkerk en Ouwerkerk. iiiiiuif in mui ui li liiiiiiiiiiuiiti ui inn waren zij terug. Zij konden de plaats niet bereiken wegens de zware vloed en de storm die er stond. Zij hadden het huis tot ongeveer tweehonderd meter kunnen bereiken en hadden ge zien, dat het huis weggeslagen was. De schuur stond nog over eind. Aangenomen moet echter worden, dat de twee oudjes in de golven omgekomen zijn. Intussen waren we weer met 2 vletten uitgevaren om de zestien personen te redden, die op een zol der van een boerderij zaten. Toen was het ongeveer half acht. Van morgen acht uur waren we terug met de mensen. Goddank. Wat is dat een tocht geweest midden door de nacht! Ik v/èet woorden om dit te beschrijven. We hadden nog verschillende boer derijen aangedaan om mensen te halen maar allen waren weg of verdronken Dieren zwommen rond Vanmorgen, een uur nadat we terug waren van onze nachtelijke tocht, voeren we weer uit, nu naar een stal vee, waar ongeveer 10 paarden en een veertigtal koeien zouden zijn. Toen we er aankwa men zwommen er vele dieren rond om de boerderij en er waren er ook al heel wat verdronken. Twee paar den hebben we kunnen redden, ter wijl een derde voor onze ogen en onder onze handen weg verdronk. Het was cru, maar we konden daar niet bij stil blijven staan want on ze hulp was weer nodig als we te rug waren. Al het vee dat in de pol der was moet als verloren worden beschouwd. De schade is nog niet te overzien. Hoe lang zal het duren voordat de grond weer bebouwd zal worden en de dijken gedicht zullen zijn? Willemstad is helemaal geïso leerd. De omgeving is geëvacueerd. 12 slachtoffers In de loop van de dag kwamen er berichten binnen van verdron ken en vermiste personen. Zeker kan worden aangenomen dat 12 mensen het leven hebben verloren. In het stadje zelf zijn nog geen lij ken geborgen. Nadat we terugkwamen van on ze laatste „paardentocht" werden we ingeschakeld bij de strandvon derij. Van alles konden we daar vin den, van kadavers tot kinderspeel goed, van halve schuren tot boe renkarren en ga zo maar door. Momenteel is het negen uur. Ik zit op de secretarie bij een kaarsje deze brief te tikken. Wilt U me de eventuele tikfouten en stijlfouten vergeven. Ook de nachtrust heeft de laatste tijd maar van horen zeg gen We zitten nu in afwachting om ingezet te worden bij de reddings acties in Zeeland. Morgen gaan we er heen, de plaats weten we nog niet. Het kan Goeree, Schouwen, Noord- of Zuid Beveland worden en misschien nog verder. Nu ga ik ""Mer eerst raar bed. Ik hoop, dat U me dit niet kwalijk wilt nemen. Het gevaar is momenteel niet acuut. Als we weer hoogwater krij gen vannacht is de ramp niet te overzien, want de nog in tact geble ven qiiken zijn allen ernstig uitge vreten. De toestand in'deze streken is on houdbaar.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3