SARANTO Groep mensen stond op dijk toen het water wist door te breken Dood van bijna 900 mensen staat nu vast Telex verspreidde eerste bericht Zondagnacht om 4.22 uur Enorme voorraad levensmiddelen op vliegveld Valkenburg Regering vorderde zendtijd van de AVRO DAAR GING DE LIEFDE WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953, No. 29 PAGINA t 200 doden in Stavenisse Vrijwel niemand heeft zich weten te redden Het dorp Stavenisse op het Zeeuwse eiland Tholen neemt niet alleen door de ruim tweehonderd dodendie in deze gemeente van 1700 in woners te betreuren zijn, een bijzonder trieste plaats in op de lijst van steden en dorpen, waar de nationale ramp mensenlevens heeft gekost. Dit op zichzelf reeds ontstellende dodencijfer wordt nog eens zo be klemmendwanneer men weet, dat deze mensen pas Maandagmiddag omstreeks één uur door het water zijn overvallen. Een groep van ongeveer 250 mensen stond op de dijk te kijken naar de ontwikkeling van de watersnood. Tot dan toe had men namelijk in Stavenisse de situatie nog vrij optimistisch kunnen bekijken. Er stroomde nu en dan wat water over de dijkmaar dat was wel vaker gebeurd zonder ern stige gevolgen. Deze keer zou het anders verlopen den zitten of staan onmiddellijk weg Plotseling werd een groot gat in de dijk die pas nog zo sterk leek geslagen; juist daar waar al die mensen stonden te kijken. Bijna niemand heeft zich nog weten te redden. Iedereen werd door het brullende en kolkende water, dat zich door de opening stortte, meege sleurd. Slechts zeer weinigen van deze groep wisten op het laatste ogenblik nog aan de dood te ont komen. Voor het ergste bleven zij ge spaard. Maar veel leed zou toch nog over hen komen. Familieleden wa ren omgekomen en het water het leek eens zo vijandig, omdat het een dag later dan elders de strijd pas had kunnen winnen verwoestte tientallen huizen en werd er de oor zaak van, dat tussen de tweehonderd en driehonderd mensen vermist worden. In Rotterdam Dit vertelde een ambtenaar van de gemeentesecretarie van Stavenis se, die gisteren, met 470 andere vluchtelingen, aan boord van een kustvaarder in Rotterdam is gear riveerd. Slechts de burgemeester en vijftig mannen zijn in het dorp ach tergebleven. Anderen, die niet met de coaster mee konden, waren met vissersboten weggehaald. Zes am bulancewagens stonden in Rotter dam op de kade gereed om die vluchtelingen, die niet meer kon- In Scheveningen schade van twee millioen B. en W. van 's-Gravenhage vra gen de gemeenteraad een crediet beschikbaar te stellen van f 2 mil lioen voor herstel van de schade, ontstaan aan Schevenings boule vard, de havenhoofden, de binnen havens, de werken van het afvoer kanaal naar zee, de afgangen naar het strand en het badstrand bij Kijkduin, tengevolge van de storm. Het crediet is gebaseerd op een zeer globale schatting van de schade te brengen. De anderen gingen per autobus naar de Ahoy-hal. Daar speelden zich hartroerende tonelen af. Opeens een kreet van een vrouw: „Je moeder is erbij". Dit gold een Rotterdamse agent, die meehielp de vluchtelingen te ontschepen en die door velen werd herkend. „Je vader is er ook", vertrouwde een ander hem toe. Maar niet voor iedereen was een dergelijke gelukkige bood schap weggelegd. Onder de toe schouwers, die de droeve stoet aan schouwden, bevonden zich ook die familieleden verwachtten te zien, doch die te horen kregen, dat men van het lot hunner bloedverwanten niets wist. Zo uit het vliegtuig Een Amerikaan, die met 't KLM-vliegtuig uit New York op Schiphol aankwam, over handigde, zo gauw hij uit het toestel gestapt was, aan de eerste de beste KLM-employé die binnen zijn gezichtsveld kwam, een cheque voor een zeer aanzienlijk bedrag, be stemd voor hulp aan de slachtoffers van de ramp. Twee mannen vermist in Tiengemeten Bijna alle bewoners van Tienge meten (Zuid-Beijerland) zijn thans geëvacueerd. Twee mannen worden vermist. De materiële schade is zeer aanzienlijk. Van de Slaperdijk, die tussen de polders Eendracht (die vol water staat) en Groot-Zuid- Beijerland ligt, waren door de druk van het water de deuren uit de sluis geslagen. Het is gelukt, het gat te stoppen. Voortreffelijk reddingswerk thans in volle gang Terwijl het aantal slachtoffers van de springvloed van de 1ste Fe bruari voortdurend steeg, is gisteren het reddingswerk in het gehele ge teisterde gebied in volle gang geko men. Een vloot van vaartuigen door kruist de wateren om de geisoleerde bevolkingscentra van het hoogno dige te voorzien en om mensen, wier levens in gevaar zijn, op te nemen. Zo zijn weer vele honderden in vei ligheid gebracht. Vliegtuigen helicoptères vliegen af en aan: Zij werpen voedsel, medicamenten en andere benodigdheden uit en assis teren bij het reddingswerk. Het aantal slachtoffers, waarvan het overlijden zeker is, ligt zeer dicht bfj de 900. Daarna volgde alarmerend nieuws snel achtereen De ramp, welke Nederland en in het bijzonder de overstroomde ge bieden heeft getroffen, vereist een verhoogde krachtsinspanning van overheidsdiensten, rijksinstellingen, hulpverleningsorganisaties. Ook van vele niet officiële instellingen, die elk op hun wijze hun bijdrage le veren tot het totaalbeeld. Het ANP, de dagbladen en de radio bijvoor beeld. Het ANP ontving het eerste alar merende bericht in de vroege mor gen van Zondag 1 Februari kort na vier uur van zijn correspondent in Dordrecht. De noodklok werd daar geluid en sirenes loeiden De verspreiding van een derge lijk bericht brengt grote verant woordelijkheid mede. Daarom werd het niet direct verspreid, doch wer den eerst snel telefonisch twee of drie gesprekken met andere adres sen in Dordrecht en Zwijndrecht gevoerd. Het bericht bleek juist, helaasHet begin van een ramp scheen zich aan te kondigen, zij het naar men aanvankelijk mocht veronderstellen toch slechts van beperkte plaatselijke, hoogstens re gionale omvang. Om 4.22 uur precies werd het be richt over het telexnet naar de dag bladen uitgeseind. Snelle opeenvolging Met grote snelheid volgden de be richten elkaar op: 4.28 uur „Wil lemstad loopt onder water"; 4.46 uur „Noodtoestand in Zwijndrecht"; 5.03 uur „Noodtoestand in Maassluis, Kadzand, Melissant, Kruiningen, Perkpolder, Hansweert, Ierseke, Dordrecht5.44 uur nadere en gedetailleerde berichten over de situatie in Dordercht, Rotterdam, op Texel, 6.11 uur Zuid-Beierland enz. enz. enz Wat aanvankelijk een plaatselijke of gewestelijke ramp leek te zijn, groeide in luttele uren tijd uit tot het beeld van een ramp van niet voorzienen omvangEn tussen de vele werkzaamheden door werd getracht overheidsfunctionarissen te alarmeren, werd assistentie voor de redactionele bezetting en voor de telexkamer van het A.N.P. opgeroe pen, betrokken dagbladredacties, hun posten, werden verslaggevers en fotografen uitgezonden naar di verse windstreken Met moeite en vaak grote opoffe ringen van plaatselijke correspon denten, die in de rampgebieden ge trouw hun taak vervulden velen belden in het water staand in onver lichte vertrekken en zonder contact te kunnen krijgen met plaatselijke instanties groeide de stroom van alarmberichten. Bij de reddingsactie te water wa ren niet minder dan 2000 vaartui gen betrokken. De marine neemt met ver over de honderd eenheden aan de actie deel. Voor Schouwen en Duiveland alleen al lagen gister avond 500 vaartuigen en een jour nalist noemde deze eilanden „het Duinkerken van Nederland". Aan de luchtactie werd deelgeno men door de Nederlandse lucht macht, de marine, de rijkslucht vaartdienst, de KLM en een aantal Amerikaanse en Engelse vliegtui gen. De hulpvaardigheid van Ne derlands geallieerden komt ook op andere wijze tot uiting. Gehele auto colonnes van de Amerikaanse, En gelse en Canadese strijdkrachten in West-Duitsland daverden over de Nederlandse grens met troepen, ge reedschappen en voorraden. Het door het Amerikaanse opperbevel toegezegde contingent zou 4000 i 5000 man sterk zyn. Belgische ge nietroepen werken reeds sedert en kele dagen in Zeeuws-Vlaanderen, Franse troepen zijn van Roosendaal en Bergen op Zoom uit aan het werk gegaan. „Welkom" met dakpannen Scheveningers redden 2000 mensen De Scheveningse vissers, die uit gerust met 19 sloepen hulp hebben verleend aan de inwoners van Ab- benbroek, Oudenhoorn en Zuidland, hebben hun taak volbracht. Zij zijn in Scheveningen teruggekeerd en wachten op andere instructies. Zij hebben in de afgelopen da gen naar schatting van de burge meesters ruim 2000 mensen uit het verdronken gebied rondom genoem de gemeenten op het eiland Putten gered. De geredden zijn overge bracht naar Rotterdam. Omstreeks 11 uur Dinsdagavond is de Haasdijk, de slaperdijk van de polder van Abbenbroek ten Noord- Westen van Zuidland, door studen ten en andere vrijwilligers gedicht. Deze afsluiting is zeer belangrijk. Ook is een dijk tussen Zuidland en Abbenbroek gedicht. In het gehele gebied zijn militai ren thans bezig om het nog levende vee op de droge gronden te bren gen. De Scheveningers hebben tijdens hun reddingsacties hier en daar weerstand ondervonden van de be volking in het verdronken gebied. Enkele mensen wensten niet te eva cueren. Op een boerderij, waar de bewoners hun heil op het dak ge zocht hadden, werden de Scheve ningers met dakpannen bekogeld en „begroet" met de uitroep „Hé, komen jullie stelen?" De Scheveningse vissers hebben Twintig doden in Zuidland Meisje (gered) spoelde leeg huis binnen De burgemeester van Zuidland (Oostvoorne) heeft verteld hoe zwaar zijn gemeente is getrof fen. Er zijn hier waarschijnlijk 20 slachtoffers te betreuren. Onder hen is wethouder Wol- ters met zijn vrouw en 6 kin deren. Op wonderbaarlijke wijze is een meisje, tot dit wethouders gezin behorende, door het water 'n reeds ontruimd huis binnen- gespoeld. Het kon later daaruit worden gered. Van het dorp Zuidland staan nog slechts 100 woningen min of meer droog. Het vee is grotendeels ver dronken. Een gedeelte er van kon in het dorp in veiligheid worden gebracht Het is nu afgevoerd. De mensen zijn ook geëvacueerd. Tot nu toe is van de slachtoffers slechts één lijk geborgen, doch vrij wel zeker is, dat de andere 19 per sonen zijn omgekomen. Van Soest uit is een hulpploeg gearriveerd, welke geheel is uitge rust met verlichting enz. Deze heeft herstel van de toevoerweg onmid dellijk ter hand genomen. Kanselboodschap in kerken In overleg met de R.K. kerk, de Geref. kerken in Nederland, de Chr. Geref. kerk, de Remonstrantse broe derschap, de Evangelisch Lutherse kerk, de Oud-Katholieke kerk en de Algemene Doopsgezinde Socië teit heeft de generale synode der Ned. Hervormde kerk aan de ker keraden en gemeenten voor Zon dag 8 Februari een kanselafkondi- ging doen toekomen, waarin zij op roept tot bijzondere verootmoedi ging, tot gebed en tot offer. Deze boodschap luidt: „Zwaar is ons gehele volk getrof fen door de watersnood, die al onze heugenis overtreft Verheugend is de spontane en overvloedige bereid willigheid om te helpen, die aller wegen is betoond. Diepe rouw vervult óns bij de ge welddadige dood van zovelen, met deernis gedenken wij allen, die huis en have verloren hebben en die hun vee in de golven zagen omko men. De omvang van deze nationale ramp is nog ternauwernood te over zien. Laten wij ons verootmoedigen voor de Here, onze God. O land, land, land, hoor des He ren woord. Ook in de weg Uwer gerichten, o God hebben wij U gezocht. Laten wij onze schulden belijden en bidden om genade en vergeving. In onze voorbede hebben wij al len te gedenken, die door deze rampspoed lichamelijk, materieel of geestelijk in nood verkeren. Laten wij met onze offers de nationale in zameling versterken. Nog zeer veel zal in ae volgende tijd van rege ring en volk, van kerk en gemeen ten, van ieder persoonlijk worden gevraagd om in de nood van men sen en landstreken te voorzien. De Here in de hoogte is geweldi ger dan het bruisen van grote wa teren, dan de geweldige baren der zee. (Psalm 93). Collecte rheumabestrijding uitgesteld De Nederlandse vereniging tot rheumabestrijding had voor 14 Fe bruari aanstaande een collecte voor de rheumatiekbestrijding georgani seerd. Het bestuur heeft besloten de col lecte uit te stellen en verzoekt de dames en heren, die in de comité's voor deze collecte zitting hebben, mede te werken aan de collecte ten behoeve van het Nationale Rampen fonds. zich getroost met de gedachte, dat elders in het verdronken gebied de dankbaarheid zeer groot is geweest. Het water op het eiland Putten is Dinsdag iets gezakt. In verschei dene verlaten boerderijen is het electrische licht plotseling aange floept. Maximumprijs voor aardappelen Blijkens een prijzenverordening van het bedrijfschap voor aardappe len zijn thans maximumprijzen voor aardappelen vastgesteld, die ten doel hebben een ongemotiveerde prijsopdrijving waarvoor naar de mening van deskundigen geen aan leiding bestaat te voorkomen. Met ingang van Woensdag 4 Fe bruari 1953 gelden maximumver koopprijzen voor verkoop door te lers, landhandelaren, grossiers en kleinhandelaren. De maximumprijs bij verkoop aan de consument, waaronder niet alleen gewone ver bruikers, doch ook hotels, restau rants en ziekenhuizen worden ge rekend, bedraagt voor klei-aardap- pelen 18 cent per kg en voorzand- aardappelen 16 cent per kg. Voor thuisbezorgen mag één cent per kg extra worden berekend. De kleinhandel is verplicht de aardappelen te voorzien van een duidelijke aanduiding, betreffende de verkoopprijs en de soort der aardappelen naar de onderscheiding zand- en kleiaardappelen. De mar ge voor de kleinhandel is drie cent, voor grossiers 2,75 cent en voor de landhandel 0.75 cent per kg. In tegenstelling tot anders lui dende berichten deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening mede, dat het export verbod voor aardappelen geldt voor alle aardappelen, ook* voor die waarvoor afleveringscontracten zijn gesloten. Uitgezonderd zijn echter de aardappelen, die blijkens de ver zendingsdocumenten vóór 1 Febru ari 1953 van de eerste laadplaats zijn vertrokken. Commissie „Watersnood" Eenheid in hulpverlening Bij besluit van de ministerraad is ingesteld een coördinatiecommissie „Watersnood 1953" onder voorzitter schap van de minister van Binnen landse Zaken. In deze commissie hebben zitting de secretaris-gene raal van het ministerie van Finan ciën, de secretarissen-generaal van de ministeries van Maatschappelijk Werk en van Algemene Zaken, de directeur-generaal van het verkeer, de Nederlandse territoriale bevel hebber en de plaatsvervangende di recteur-generaal van de voedsel voorziening. De taak van deze commissie is de nodige coördinatie (eenheid) te ver zekeren in de leiding by de bestry- 60.000 broden, 10.000pakjes mar gat ine Door de lucht en met boten wordt rampgebied van het nodige voorzien zeseren in ae xeiamg Dy ae Desiry- j-. Haas ding van de ramp en bij de latere v Zestigduizend broden, 10.000 pak. jes margarine, 2000 kg. kaas, 5000 blikjes melk, 2000 kg worst, 5000 pakjes kindermeel, 2000 blikken stamppot met vlees: Zie hier een greep uit de indrukwekkende lijst van levensmiddelen, die door be middeling van het directoraat voed selvoorziening tot dusverre op het vliegveld Valkenburg (Z.H.) zijn afgeleverd om de eerste nood van de slachtoffers in de geisoleerde ge bieden uit de lucht te lenigen. De directeur van het directoraat voedselvoorziening, ir J. A. P. Franke, gebruikt de term „Wild West" als hij spreekt over organisa tie van de hulpactie in de afgelo pen dagen. Van de eerste dag af is echter tevens gewerkt aan de orga nisatie en Dinsdag zijn de voorbe reidingen voltooid. Het directoraat voedselvoorziening behoudt de zorg voor de geisoleerde gebieden en voor die gevallen, waar onmiddel lijke hulp is geboden. Met ministe rie v. Binnenlandse Zaken voorziet in de behoeften van de centra, waar evacué's zijn ondergebracht, zoals in Rotterdam, Breda en Bergen op Zoom. Ook per boot Niet alleen door de lucht wordt voedsel aangevoerd. Maandagavond is een schip naar Bruinisse gevaren met brood en margarine. Er zijn schepen gezonden naar Ouddorp en gisteren werden voorraden ver scheept naar de Zeeuwse eilanden: voornamelijk zakken (o.a. voor het afvoeren van aardappelen) en brood. Naar Middelharnis is hooi gezonden. Middelharnis heeft ook 2500 dekens gekregen door de be middeling van minister Mansholt Minister Donker stelde de dekens afkomstig uit de gevangenis in - beschikbaar. verzorging van de getroffenen. Voor het goed functioneren van „Ter beschikking van R.V.D." Gezamelijk programma van de NCRV en Vara Er is een lelijke wanklank op getreden in de overigens zo voortreffelijke samenwerking tussen de radio-omroepvereni gingen en de regeringsvoorlich tingsdienst, zo bericht Het Pa rool van de zijde van de RVD. Men heeft niets dan lof voor de medewerking die door de VARA, KRO en NCRV wordt geboden bij het omroepen van berichten voor de noodgebieden. De AVRO echter heeft verstek laten gaan. Het blijkt nl., dat de AVRO-voorzitter, de heer De Clercq, zich op het standpunt heeft gesteld, dat alleen hij ver antwoordelijk is voor hetgeen er gedurende de AVRO-zend- tijd via de zender wordt uitge zonden. De regering heeft zich op het standpunt gesteld, dat zulks in deze noodtoestand on mogelijk is en is er thans toe ovei'gegaan, zendtijd voor het geven van berichten van de AVRO te vorderen. Sinds Dinsdagmorgen stelt de AVRO-omroeper de zender telkens „ter beschikking "van de RVD als er meldingen voor de bedreigde ge bieden komen. ADVERTENTIE tZOOP'W/T'Dpy Mening van de heer De Clecq De heer De Clercq, de AVRO- voorzitter, gaf als zijn commentaar hierop, dat hij Zondag persoonlyk de bij de AVRO binnenkomende berichten had gecoördineerd en er daardoor voor had gezorgd dat er geen foutieve en geen dubbele be richten werden omgeroepen. Dat moet Maandag, toen de AVRO niet uitzond, wei gebeurd zijn. „Daar om heb ik mij nu", aldus de heer De Clercq, „op het standpunt ge steld dat als de regering berichten wil uitzenden zij het dan onder eigen verantwoordelijkheid moet doen. Natuurlijk wilde de AVRO uit alle macht meewerken en meehel pen. Wij hebben dit Zondag bewe zen, dunkt mij. Maar ik ben en blijf er tegen het publiek bijvoorbeeld onnodig te verontrusten". Gezamenlijk noodprogramma De NCRV en de VARA hebben, in verband met de noodtoestand be sloten heden (Woensdag) gezamen lijk een noodprogramma uit te zenden. Hierin zal voorrang wor den gegeven aan mededelingen, die de hulpverlening ten goede kun nen komen. Ook zullen berichten worden gelezen uit de rampgebie den. Deze mededelingen zullen over beide zenders Hilversum I en Hil versum II worden uitgezonden. Alle normale programma's komen te vervallen, op een enkele uitzonde- l voor godsdienstige program ma's na. De KRO, NCRV en VARA heb ben hun reportagediensten samen- jevoegd en een werkverdeling tot stand gebracht, die een zo uitge breid mogelijke directe berichten dienst uit de rampgebieden beoogt. Aldus verneemt het ANP. een georganiseerde hulpactie zijn voorraden nodig. Deze voorraden worden en zijn gevormd en thans kan worden geput uit grote hoeveel heden suiker, kaas, margarine en gecondenseerde melk, in Den Haag en Rotterdam. Voor het vervoer hiervan zijn vele vissersvaartuigen gecharterd- Ze zijn ter beschikking gesteld van de rijkswaterstaat. Naar Middel harnis zijn er reeds 23 vertrokken, 50 naar Zierikzee en 80 naar Noord- Beveland. Amerikaans oordeel: Herstel kost honderden millioenen Mi- Clarence Hunter, hoofd van de MSA-missie (bureau wederzijdse veiligheid) in ons land, heeft ge zegd, dat herstel van de dijken en de vernielde huizen in het over stroomde gebied honderden millioe nen guldens zal vragen. Het herstel van de productiviteit van ons land zal bovendien nog millioenen gul dens vergen. De heer Hunter maakte gisteren een tocht door het getroffen gebied in West Brabant. Hij bracht zijn diep medeleven tot uitdrukking met de bevolking in de provincies Zeeland, Noord-Bra bant en Zuid-Holland. Ook in België veel schade Scheldetunnel weer geopend. De toestand in de overstroomde gebieden in België is merkbaar ver beterd. De materiële schade is groot en wordt geschat op meer dan 2 milliard Belgische francs. De jong ste schatting van het aantal doden is II. Het Belgische kabinet heeft in 'n spoedzitting besloten alle maatre gelen te nemen.om de aangerichte schade zo spoedig mogelijk te her stellen. In de buurt van de polders ten Noorden van Antwerpen blijft de situatie critiek. Te Lilio zijn 1000 personen nog steeds door het water van de Schelde van de buitenwe reld afgesloten. Ondanks de aanzienlijke schade in Oostende, denkt men dat de stra ten der stad binnen een maand vol doende hersteld zullen zijn en dat de kelders in een week zullen zijn leeggepompt en ontsmet. De K.N.A.C. deelt mede, dat de tunnel bij Antwerpen, de zoge naamde autotunnel, na 24 uur ge sloten te zijn geweest, weer voor het verkeer is opengesteld. Ministerraad van NAVO eind April bijeen De permanente raad van de NAVO heeft bekend gemaakt, dat de volgende ministeriële bijeen komst van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie op 23 April te Parijs zal beginnen. Volgens de bekendmaking zal de conferentie waarschijnlijk niet lan ger dan drie dagen duren. Straffe maatregelen Staking in Sowjet-zóne kop ingedrukt In een officieel bericht van de S.E.D. (Oost-Duitse eenheids partij) is bekendgemaakt, dat in de afgelopen weken in ver scheidene genationaliseerde be drijven te Maagdenburg arbei ders hebben gestaakt, waardoor de productie in dit gebied aan zienlijk is verstoord. De door „provocateurs" aan gestichte stakingen, aldus de bekendmaking, konden slechts door straffe dwangmaatregelen tegen de stakers en door arres tatie van een aantal stakings leiders worden gebroken. In 't bijzonder was gestaakt in de fabrieken „Karl Liebknecht" „Ernst Thaelmann" en „Georgi Dimitroff". Volgens D.P.A. (het West- Duitse persbureau) waren de acties der arbeiders gericht te gen „oneerlijke betaling, onge rechtvaardigde premieverdeling onder functionarissen van de S.E.D. en slechte sociale en hy giënische voorzieningen in de fabrieken". FEUILLETON f „Verduiveld, het was mijn bedoeling niet van de aanvang af zo met u te bekvechten," sprak hij half-verdrietig, half-ongeduldig, en Hope dacht hoe onredelijk het van hem was iets anders te verwachten, wanneer hij dergelijke dingen over haar vrienden zei. Het was zoveel gemakkelijker hier niet zo te- fen hem op te zien als op het Lab. Hier, in dit ekoorlijke, elegante huis was hij eenvoudig de zoon van haar gastvrouw. Op het Lab was hij Eractisch de baas. En zonder zich te bedenken ad ze hem precies gezegd hoe ze erover dacht. „Het is geen kwestie van bekvechten. U en ik «uilen nooit goed samen overweg kunnen." Tot haar verwondering keek hij plotseling op en sprak op scherpe toon: „Zo zou ik het bepaald niet willen stellen.'' Het was Hope die ditmaal haar schouders op haalde en dat gebaar deed duidelijk uitkomen, dat de zaken nu eenmaal zo lagen, of hij het nu zo wilde stellen of niet. Hij deed een stap naar haar toe en ze zag dat hij van plan was koppig te gaan argumenteren, maar tot haar opluchting kwam juist op dat ogen blik mevrouw Tamberley de trap af en sprak met haar heldere mooie stem, die soms zeer bevelend kon klinken: Wil jij ook even naar boven komen om je kamer te zien, Hope? De kinderen schijnen zeer ingenomen met de hunne." Zich verontschuldigend dat ze haar gastvrouw had laten wachten, pakte Hope haar hoed en handschoenen van de tafel waarop ze ze had neergelegd en liep snel de trap op naar mevrouw Tamberley toe Ze was blij aan een verdere discussie te kunnen ontsnappen en haar glimlach en manier van doen waren verzoenend toen ze zei: „Vergeeft u me mijn onbeleefdheid. Ik dacht nergens anders aan dan om meneer Tamberley over de, over de voogdij en zo te vragen. Er was een heleboel te bespreken." „Ja, dat geloof ik wel." Mevrouw Tamberley maakte de indruk slechts weinig, hoewel zeer be leefde belangstelling hiervoor te hebben, en niet voor de eerste keer had Hope de indruk dat ze zich alleen maai- interesseerde voor wat haar zelf aanging. Zelfs het feit, dat haar zoon plotseling voogd over twee kinderen was geworden, interes seerde haar slechts matig, en Hope was ervan overtuigd, dat dat kwam doordat ze zeker wist dat ze in staat zou zijn alles zo te regelen, dat het geen verandering in haar eigen leefwijze zou te weeg brengen behalve wat ze zelf genadiglijk toestond. De kamer waarin ze Hope binnenvoerde, deed eveneens de hall beneden meer aan een fraai to neel denken dan aan een bewoonde kamer, maar Hope was toch zeer bekoord door de zacht-blauw met crème chintz, het blanke notenhouten meubi lair en de beeldige geborduurde sprei op het bed. „Ik weet wel dat jij hier niet echt zult wonen, zoals de kinderen in de vacanties, maar elke keer dat je hier komt kun je dit als je kamer beschou wen," legde mevrouw Tamberley uit. Hope dankte haar en vroeg zich verwonderd af, hoe mevrouw Tamberley er door haar ietwat spij tige toon in was geslaagd haar te laten merken dat ze er op rekende dat Hope zich niet te dik wijls aan hen zou opdringen. Ze dacht dat er om standigheden buiten de controle van mevrouw Tamberley zouden zijn, die Hope meestentijds zouden weerhouden te komen maar weerhou den zouden ze haar, dat stond vast. Terwijl ze haastig een kam door haai haren haalde en haar neus poeierde, vroeg Hope met oprechte nieuwsgierigheid aan mevrouw Tamber ley: „Bent u niet geschrokken van het feit, dat u ik bedoel dat meneer Tamberley de voogdij over twee kinderen op zich heeft genomen? Ik vind dat u de situatie prachtig opneemt." „Errol gaat altijd zijn eigen gang, zonder zich van mij of iemand anders iets aan te trekken," sprak mevrouw Tamberley. „Natuurlijk houd ik veel van hem," voegde ze er op een onverschillige toon aan toe, „maar ik probeer nooit hem te be- invloeden. Dat is volkomen nutteloos. Zijn vader was precies zo," voegde ze er als een nakomende gedachte aan toe en Hope kreeg het gevoel, dat Errols vader iemand was geweest, die mevrouw Tamberley jaren geleden oppervlakkig had ge kend, maar nu bijkans was vergeten. „Wat wijsgerig van u," zei Hope en glimlachte haar in de spiegel toe. „Maar het is zo veel verstandiger, wist je dat niet?" Mevrouw Tamberley glimlachte plichtma tig terug. „Je trekt altijd aan het kortste eindje wanneer je kwesties maakt, terwijl je bijna alles gedaan kunt krijgen als je maar rustig je eigen gang gaat." „Ze is niet dikwijls zo eerlijk, wed ik," dacht Hope geamuseerd en onder de indruk. „Het is een onomwonden bekentenis van haar recept om te slagen in het leven. En ik denk, dat het bij haar vruchten heeft afgeworpen. Net zoals sommige honden, die je rustig van de canapé afdringen zonder herrie te maken." Tegen de tijd dat zij en mevrouw Tamberley weer naar beneden gingen zaten de tweelingen op het kleedje voor de haard en bombardeerden dr Tamberey met vragen en wederom werd Hope getroffen door het feit, dat hij blijkbaar hun ver trouwen had en zi.j op hem gesteld waren. „En komen we dan elke vacantie hier, net alsof we thuis zyn?" informeerde Bridget, „Dat denk ik wel. Behalve als jullie een uitno diging hebt om ergens anders heen te gaan en ik dat goed vind." „O, ja. Dus als u het niet goed vindt, mogen we niet gaan?" Dat was Tony, die volledige klaarheid in de situatie wenste. „Als ik 't niet goed vond, zouden jullie niet mo gen gaan," beaamde dr Tamberley, maar hij glim lachte. „En wat zou er gebeuren als u nu eens ging trouwen?" wilde Bridget weten om op alle even tualiteiten voorbereid te zyn. „Ja, die mogelijkheid heb ik nog niet ernstig onder de ogen gezien," gaf dr Tamberley ernstig toe. „Ik denk, dat we dan, zoals dat heet, „de za ken nog eens in ogenschouw zouden moeten ne men." En hij stond van zijn stoel op daar Hope en zijn moeder naar het vuur toe kwamen. De kinderen krabbelden ook overeind en Brid get zei: „We hebben zulke enige kamers. Hope." „En meneer Tamberley zegt dat er een rivier tje is aan het eind van de tuin met vis er in," vul de Tony aan. „Geloven jullie niet, dat het gezelliger is om oom Errol te zeggen dan meneer Tamberley," stel de mevrouw Tamberley voor. Waarop Hope hem even ondeugend toegrinnikte en hij tot haar ver bazing weer bloosde. Daarna dronken ze thee en mevrouw Tamber ley leidde zeer handig het gespre1- langs gezellige, luchtige banen, zodat niemand de kans kreeg ook maar iets te zeggen over de geweldige verande ringen die er hadden plaats gegrepen. „Niet, dat ik daar in tegenwoordigheid van da kinderen over zou praten, natuurlijk," dacht Ho pe. „Maar het is merkwaardig, zoals zy belang rijke dingen als details en details als belangrijke dingen kan voorstellen. Als ze iets niet prettig vindt, doet ze gewoon net of het niet bestaat. Het zal me benieuwen of ze van ons hetzelfde ver wacht." Een paar maal vroeg Hope zich af terwijl de gesprekken luchtig om haar heen dwarrelden of ze enig idee had van de onthulling van het ge brek aan geld. Niemand scheen zenuwachtig of opgewonden of bezorgd te zijn. De kinderen die onbewust werden beïnvloed door de rustige zake lijke sfeer die mevrouw Tamberley om zich heen verspreidde gedroegen zich alsof ze werkelijk in hun eigen huis waren. Ze hadden de verandering geaccepteerd en waren, althans voor het ogenblik volkomen tevreden met de getroffen maatrege len. Mevrouw Tamberley maakte niet alleen de indruk ver boven elke crisis verheven te zijn, maar gaf je bovendien het gevoel dat zo iets als een crisis eenvoudig niet bestond buiten je eigen koortsige verbeelding. Slechts wanneer ze Errol Tamberley aankeek, herinnerde ze zich ieder woord van hun gesprek zo duidelijk, dat ze wist dat verbeelding daar niets mee van doen had. Daar zat hij, zonder veel deel te nemen aan de conversatie, als de verper soonlijking van „feiten" tegenover „verbeelding" en grimmige feiten bovendien Het speet haar nu, dat ze Richard's naam te genover hem had genoemd. Niet dat ze zich ook maar de geringste zorgen maakte over zijn on kiese en smakeloze critiek. Maar ze wilde wel dat ze hem de kans niet had geboden die critiek te uiten. Na de thee gingen ze de tuin en het terrein be kijken, waarover de kinderen verrukt waren. Nog steeds ontbrak de gelegenheid voor wat Hope „een echt gesprek" noemde en terwijl haar ge dachten vol waren van akelige twyfel en zorg voor de toekomst, merkte ze. dat ze vriendelijk met mevrouw Tamberley babbelde over het aan leggen van een kruidentuintje. (Wordt vervolgd).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2