Zierikzee wordt ontruimd Woninginrichting „De Werf' Coöp. „De Toekomst Ov. Phil. Orkest concerteerde te Nij verdal Grote inzameling in Vriezenveen Na ontzettende vriesnacht Plunderaars... Hoe het begon... WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953, No. 29 PAGINA T J ALMELO Offer van hoofdwerkers Eén procent van het maand salaris De hoofden van Dienst va» het Ministerie van Financiën te Almelo hebben een telegram nan de minis ter-president dr W. Drees gezonden, waarin verzocht wordt or een re geling, waarbij alle ambtenaren van Rijk, Provincie en Gemeenten en zo mogelijk alle hoofdwerkers in Ne derland voorlopig 1 procent van hun maandsalaris afstaan aan het Natio nale Rampenfonds. WIERDEN Gastvrijheid voor kinderen Het gemeentebestuur van Wierden heelt aangeboden aan kinderen van Goeree-Uverflakkee gastvrijheid in deze gemeente te verlenen, gedachtig aan de gebeurtenissen op kerstmis 194-1 toen te Wierden een trein met onder meer bewoners van genoemd eiland alhier beschoten werd en velen een vei lig onderkomen hebben gevonden bij ingezetenen dezer gemeente. Nadien is er een hechte band blijven bestaan tus sen genoemd eiland en Wierden, ge tuige het monument, opgericht tegen over het station. Ongetwijfeld zullen diverse ingezetenen bereid zijn één of m@.er kinderen van het eiland, die thans zoveel moeten doormaken en ont beren, een onderkomen en wat dies meer zij te verschaffen. Uit de gehouden collecte op de eerste dagen is reeds gebleken, dat de bevol king dezer gemeente haai taak met betrekking tot de ramp ten volle begre pen heeft. Op de reeds binnengekomen lijsten was een bedrag getekend van mim f 11.000, terwijl bovendien veel kleren en goederen waren toegezegd. Dinsdagavond vertrokken reeds twee volgeladen vrachtauto's met goederen. Wel zeer spontaan werd in deze ge meente, zoals uit bovenstaande regels blijkt, geofferd. Het dorp Enter werd in deze collecte niet betrokken. Het bestuur van het Groene Kruis aldaar is nog druk in de weer. Uitvoeringen voor de watersnoodslachtoffers Naar wij vernemen zal de revue ten bate van het Groene Kruis welke was vastgesteld voor Donderdag 5 Februari a.s. niet doorgaan i.v.m. de rampzalige toestand in de getroffen gebieden. De uitvoering op Zaterdag a.s. gaat ech ter wel door. De kaarten van Donder dag kunnen bewaard blijven omdat vol gende week in ieder geval nog twee avonden worden gegeven. De opbrengst van alle avonden zal niet voor het Groene Kruis zijn maar voor het Natio nale Rampencomité. De landelijke rijver, „de Esruiters' zal op Woensdag 25 Febr. a.s. 'n her haling geven van de opvoering van het toneelstuk „Om de Wilgenhof" met welk stuk men onlangs zoveel succes boekte. Ook hier is de opbrengst geheel bestemd voor de slachtoffers van «de watersnood. RIJSSEN Nieuwe straatnamen In verband met dh bouw van woningen in het Plan Vennekes- gaarden en omgeving Schoolstraat- Oranjestraat moet aan enkele nieu we straten een naam worden ge geven. Aangezien in de omgeving Ven- nekesgaarden zich diverse straten bevinden met een naam ontleend aan het Koninklijk Huis, stellen B. en W. de raad voor, de 2e zijweg links van de Banisweg, komende van de Holterstraatweg en lopende naar de Welleweg (het eerste ge deelte tot dusver Blinde Banisweg genaamd) te noemen: Koninginne weg. (II). De 3e zijweg links van de Banis weg, komende van de Holterstraat weg en lopende naar de Welleweg, te noemen: Willem de Zwijger straat (III). De weg, lopende van de Esstraat naar het Beatrixplein (eerste ge- de.elte van de Blinde Banisweg), te noemen: Blinde Banisweg (I). De weg, lopende vanaf het Bea trixplein naar de „Koninginneweg" te noemen: Beatrixstraat (IA). Aan een viertal toekomstige ver bindingswegen tussen „Blinde Ba nisweg"/,,Beatrixstraat" en Welle weg stellen B. en W. voor de vol gende namen te geven: Vanaf de Esstraat de le verbin dingsweg te noemen: Graaf Adolf- straat (IV); de 2e verbindingsweg te noemen: Prins Frederik Hen drikstraat (V); de 3e verbindings weg te noemen: Prins Maurits- straat (VI); de 4e verbindingsweg te noemen: Graaf Willem Lode- wijkstraat (VII). De nieuwe verbindingsweg tus sen de Oranjestraat en Schoolstraat te noemen: Graaf Ottoplantsoen. Om een betere eenheid in de naamgeving in de omgeving Plan Vennekesgaarden te verkrijgen, stellen B. en W. voor enkele wij zigingen in bestaande straatnamen aldaar aan te brengen, namelijk om de Marijkestraat en Nassaustraat van naam te verwisselen en wel zodanig, dat voor het gedeelte vah de Marijkestraat vanaf de Venne kesgaarden tot Nassaustraat deze naam blijft bestaan, maar dat het verlengde van deze straat (de te genwoordige Nassaustr.) ook Ma rijkestraat wordt genoemd (waar door dan de Marijkestraat loopt van Vennekesgaarden tot Prins Bern- hardstraat). Vervolgens stellen zij voor het gedeelte van de Marijkestraat, van af de tegenwoordige Nassaustraat tot de te noemen „Koninginneweg", te noemen: Nassaustraat. Ten slotte geven zij in overwe ging om de naam Annabeltstraat te wijzigen in „Prinsenstraat". ÖPPBRENGST REVUE NAAR RAMPENFONDS De personeelsrevue van de firma Ter Horst en Co. die voorlopig nóg 2 a 3 maal per week wordt opge voerd, staat thans geheel in 't teken van de hulpverlening. Besloten is, dal het batig saldo van alle avonden plus één of twee extra uitvoeringen, die op 23 en 24 Februari zullen worden gegeven, teheel aan het rampencomité afge- ragen zal worden. Chr. Buitengewoon Onderwijs Vorig jaar kwam te Rijssen de Stichting voor Chr. buitengewoon onderwijs voor Rijssen en omstre ken tot stand. De taak, die deze stichting zich haeft gesteld, is gele gen in het oprichten en in stand houden van een school voor zwak zinnige kinderen te Rijssen; ook kinderen uit omliggende gemeen ten zullen in de gelegenheid zijn deze school te bezoeken. Ongetwij feld verdienen de initiatiefnemers alle medewerking. Men denkt de school als zodanig in te richten in de pastorie der Ned. Herv. gemeente aan de Wierdense- straat. B. en W. werd door het bestuur van de stichting verzocht, dit ge bouw aan te kopen en het daarna aan de stichting in bruikleen af te staan. De Ned. Herv. gemeente is bereid het pand aan de gemeente te verkopen voor een bedrag van f32.500, met deze restrictie echter, dat de gemeente bereid is aan de Ned. Herv. gemeente een terrein te verkopen, geschikt voor het bou wen van een nieuwe pastorie. Men heeft hierbij gedacht aan het bouwterrein, gelegen aan de Wierdensestraat hoek Korteboslaan, groot 1800 m2. In de hedenavond te houden raadsvergadering komt het voorstel van B. en W. aan de orde om over te gaan tot aankoop van de pasto rie voor de prijs van f 32.500 en tot verkoop van genoemd bouwterrein voor de prijs van f 8.50 per m2. Het CNV en de watersnood De Chr. Bestuurdersbond'organi seerde Maandagavond een propa gandas vond in gebouw Jeruel. De voorzitter van het CNV, de heer Ruppart, die als spreker zou op treden, moest wegens de nationale ramp, verstek laten gaan. Het min der grote bezoek moest in belang rijke mate aan de nationale ramp worden geweten, niettemin is de avond voor de aanwezigen toch geen teleurstelling geworden. De heer Boslap, die de heer Rup- pert verving, begon met een over zichtje geven van de maatregelen, die het CNV zal nemen of reeds genomen heeft om het grote men senleed in de rampzalige gebieden zo vee] mogelijk te verzachten. Het aoparaat van het CNV fonds Draagt Elkanders Lasten, zal ter besohik- king komen van de nationale inza meling, zo deelde spr. mede. Ten behoeve van geëvacueerden zal het vacantie-oord van het CNV te Put ten beschikbaar komen; evenals 't conferentie-oord van de Chr. be drijfsgroepencentrale te Drieber gen. Voor onvoorziene moeilijkhe den, waarvoor de getroffenen t.z.t. kunnen komen te staan, zullen bij zondere fondsen worden gesticht. Hierna schetste de heer Boslap de historische groei van de vakbe weging. Uitvoerig stond spr. verder stil bij de P.B.O. en schetste de grote zegen, die van deze organisa tie kan uitgaan, voor het slagen waarvan spr. een grote verantwoor delijkheid op de schouders van de arbeiders zag liggen. Na de pauze was men in de gele genheid vragen et stellen. De voor zitter van de Chr. Bestuurdersbond, de heer G. Strijker, die ook een in leidingswoord had gesproken, sprak een dankwoord. De nieuwe naam, waaronder op Woensdag 4 Februari de afdeling woninginrichting van de Coöperatie „De Toekomst" wordt her opend in de geheel gemoderniseerde toonkamer op de le étage van het pand Grotestraat 89. Ter gelegenheid van de heropening houden wij een expositie van een keur van de nieuwste voortbrengselen van enkele vooraanstaande meubelfabrieken. Een pracht-collectie moderne meubelen zoals hier in de omtrek nog nooit te zien was. Verder is er een prachtsortering moderne GORDIJNSTOFFEN („De Ploeg"), VLOERBEDEKKING (linoleum, cocos, wollen tapijten, enz.) en handgeweven TAFELKLEDEN en LOPERS. Wij nodigen iedereen gaarne tot een bezoek uit. Woninginrichting „DE WERF" een begrip poot goede en stijlvolle woninginrichting yj Grotestraat 89 ALMELO Waar bleve^t de leden der n^u: zangverenigingen J iek- Dinsdag heeft het Nijverdalse publiek, zowel groot als klein, ken nis kunnen maken met' het Over ijssels Philharmonisch Orkest, dat onder leiding van haar dirigent. Yvon Baarspul, een tweetal concer ten gaf, daartoe uitgenodigd door een comité, onder voorzitterschap van de burgemeester dezer gemeen te, mr F. R. Crommelin. Middags was het gebouw v. Chr. belangen bijna geheel bezet met leerlingen van de Ulo-scholen, Nijverheidsscholen en de hoogste klassen der lagere scholen, die de beste muziekles kregen, die maar te denken viel. De heer Baarspul gaf eerst een explicatie aangaande de verschil- lendet instrumenten, waaruit het orkest bestaat en liet diverse in strumenten afzonderlijk bespelen en de instrumenten nodig zijn om tot een harmonisch geheel te komen. Vervolgens werd voor de jeugd uitgevoerd de ouverture Hebriden van Mendelssohn, waarnaar de kin deren met aandacht hebben geluis terd. Over het geheel genomen hebben de aanwezige kinderen veel aandacht geschonken aan hetgeen hun deze middag geleerd werd en ze hebben zeker heel wat mee naar huis genomen wat hun in de toe komst ten goede zal komen. Dit prachtige initiatief van het comité om deze muziekles aan de bleven de anderen van Nijverdal en omgeving? Zelfs de leden van de vele Nijverdalse muziek- en zang verenigingen waren, op enkele uit zonderingen na, weggebleven. Nu had men geen gelukkige avond, dat moet inderdaad gezegd worden, want de ramp, welke ons land ge troffen heeft zal er zeker oorzaak van geweest zijn, dat verschillenden thuis zijn gebleven, die anders mis schien waren gekomen. De voorzitter van het comité, burgemeester Crommelin, sprak aan het begin van het concert 'n woord van welkom tot dirigent en leden van het Ov. Philh. Orkest en sprak de verwachting uit, dat deze eerste kennismaking van de Nijverdalse bevolking met het orkest door meer dere gevolgd zal worden en dat het volgend jaar meerderen het con cert bezoeken zullen. Een drietal werken werd uitge voerd. Begonnen werd niet de „He- briden"-ouverture van Mendels sohn, gevolgd door het concert voor viool en orkest in E-klein, opus 64 van dezelfde componist. Solist was Thoma Magyar. Deze beide num mers werden voor de pauze uitge voerd en wat een schoonheid van klanken viel te beluisteren. Het ge- bodene stond op een hoog plan en de liefhebbers genoten met volle teugen. Men bracht na afloop diri- umc oou VIW gent, solist en orkest een ware ova- iëügTtrïaten'Vvën* en^wa't" door 'iG- Na de P?uze werd de prachtige de gemeente gesubsidieerd werd, verdient alle lof. 's Avonds werd een concert ge geven voor de grote en jammer ge noeg viel de publieke belangstel ling eigenlijk iets tegen. Een paar honderd liefhebbers. Maar waar 7e Symphonie van Beethoven, opus 92 uitgevoerd. Ook dit werk boeide door schoonheid van inhiud en uit voering. Het was een prachtige avond. Vermelden we nog. dat aan het begin een minuut stilte in acht werd genomen. Groslijst P.v.d.A. De Partij van de Arbeid, afd. Rijs sen, kwam in café Hegeman in ver gadering bijeen teneinde te komen tot samenstelling van de groslijst voor de a.s. gemeenteraadsverkie zingen. Het resultaat is geworden, dat de volgende lijst werd samen gesteld: 1 J. Pluimers, 2. J. Jansen, 3. H. Kreykes, 4. J. ter Haar, 5. J. Waan- ders, 6. A. van Geenen, 7. J. Pol, S. P. J, Visser, 9. G. H. Hofstede, 10. J. de Lange. De secretaris gaf nog een uitvoe rig verslag van de raadsfractie in de afgelopen jaren. Besloten werd bin nenkort opnieuw te vergaderen. BURGERLUKE STAND Geboren: Berend 2v H Lichten berg en J Nijsink Willem Hendrik zv G Rutterkamp en J Averesch Antonia Hermanna dv W Bentert en M Kenkhuis. Getrouwd: J A Hooymans 27 jr. Ambt Delden en J Meijer 26 jr. Overleden: L Nijland 78 jr wedn. v S Mekenkamp G Langenhof 72 rj echtgen. v E Schotman J Lan- deweerd 80 jr weduwn. v A Stege- man. ENTER Inzameling rampgebieden De klonipenmakerspatroons hebben besloten duizend paar klompen via de officiële instanties naar het rampenge- bied ten zenden. Het bestuur van het Groene Kruis roept de bevolking op kleding en der gelijke af te staan voor de getroffenen Een en ander kan afgegeven worden aan het gemeentelokaal, dat hiervoor alle dagen veopend is van 's morgens 9 tot 's avonds 9 uur. Vandaag wordt er gecollecteerd. OPTIMISTISCH GELUID Maandagavond werd een algemene ledenvergadering gehouden in café M. Lammertink. De bekomst was matig. In zijn openingswoord wees de Secr.- Penningmeester er op, dat het afgelo pen jaar een zeer voordelig jaar was. Er behoefde maar één koe te worden overgenomen en deze bracht nog ruim de verzekeringswaarde op. De kas sloot met een voordelig saldo van ruim f 1100 Het aantal leden bedroeg 61 met 165 stuks vee en een verzekerde waarde van f 52.630. De aftredende leden A. Koenderink en H. Slag werden met al gemene stemmen herkozen. NIJVERDAL Diverse acties De heer D. van Egmond alhier, die in het bezit is van een boot met een buitenboord motor, heeft deze beschikbaar gesteld voor hulp in het rampgebied. Per vrachtauto is de boot naar de plaats van bestemming in Zeeland gebracht. Zo werken velen hier mee om het leed te verzachten. De leerlingen van de landbo.uwhuishoudschool zijn allemaal aan het werk geslagen. Men kreeg een flinke voorraad stof van één der fabrieken alhier, de meisjes zagen dat ze voldoende naai machines machtig werden en nu zyn ze reeds enige dagen druk in da weer met het vervaardigen van kledingstukken enz. Zelfs de hele kleintjes doen hun deel, wat mag blijken uit het vol gende: De^berlingen van de las klasse le^Chr. Nat school de GroteaL-aa^hebben thuis hun spaarpott<|i '^;ledigd 'en het geld meegebracht en dit gevoegd bij het bedrag der inzameling. Ook de Nijverdalse voetballers zijn van plan een steentje bij te dra gen. Het plan is n.L geopperd een voetbalwedstrijd te spelen tussen een vertegenwoordigend elftal der Zaterdag- en Zondagclubs alhier. Dit kan een mooi bedrag opleve ren. Alle vier voetbalclubs ver klaarden zich met het plan accoord en ook de onderafdeling Twente van de KNVB heeft toestemming ge geven, terwijl nu nog bericht wordt afgewacht van de KNVB. Indien mogelijk zal de wedstrijd Zaterdag a.s. of Zaterdag over een week wor den gespeeld. De competitiewedstry- den der vier clubs zullen in dit ver band moeten worden uitgesteld. HELLENDOORN De C.B.P.B. vergaderde. De afdeling Hellendoorn-Nijverdal van de C.B.P.B. kwam in leden vergadering bijeen in één der loka len van de Coöp. Boerenleenbank. Deze verga "nring stond onder lei ding van de presidente, mevrouw Schuringt. De heer Z. Groothuis- mink, hoofd der lagere Chr. Land bouwschool te Nijverdal, sprak over „Saksische volkskunde". Op interessante en onderhoudende wijze heeft de heer Groothuismink zijn onderwerp behandeld en vele dingen verteld, die minder bekend waren. Hij behandelde de vele oude gebruiken van het platteland, waar van er nog sommige in ere worden gehouden. De noaberplichten, die spr. behandelde, worden nog wel veel nagekomen, andere ge bruiken zijn in onbruik geraakt. De wereldreis van Jimmy Brown 78. Vlak achter de vier Blérber Bavianen verscheen een vreemde gedaante in de poortopening. Het was een reusachtige Bierbier Ba viaan, die zich nog al ongewoon had toegetakeld. Hij droeg een mantel van luipaardvel en om zijn vier leaematen had hij kralenkettingen gewonden. Op zijn hoofd droeg hij een soort kroon uit de staartveren van een struisvogel vervaardigd. Jimmy begreep natuurlijk onmid dellijk, dat dit niemand anders dan Grauw Grauw in hoogst eigen per soon kon zyn. Hij schreed vol waar digheid tussen de dicht opeen ge pakte Roekiraki's naar het middel punt van het plein. Achter hem volgden nog eens vier Bierbier Ba vianen. Twee hunner betrokken in de poortopening de wacht, blijk baar om te voorkopien dat een der Roekiraki's ontijdig de benen zou nemenMidden op 't plein aan gekomen, bleef Grauw Grauw staan. Hij keek om zich heen en Jimmy zag, dat vele Roekiraki's ineen krompen van vrees. Toen sloeg Grauw Grauw zich zelf met zijn tot vuisten gebalde handen op de borst en begon met een schorre en toch schelle stem te praten. „Grrrrbroe- wawawa, tsjebawa tsjebawa wrroe- boewoe". En zo ging hij een hele tijd door. Het klonk vreesaanjagend en dat was het ook. Jimmy kon hem woordelijk verstaan. Grauw Grauw vertelde, dat hy niet tevreden was over de prestaties der Roekiraki's. „Er zijn er onder jullie", gromde hij, „die nog altijd niet doordrongen schijnen te zijn van de nieuwe tijd die is aangebroken. Wéér zijn er 'n paar onder jullie, die ik als verra ders van hun eigen volk zal moeten brandmerken!" Toen Grauw Grauw dit had gezegd scheen het of som mige Roekiraki's de vlucht wilden nemen. Gespannen keek Jimmy Brown toe. VRIEZENVEEN Inzameling voor de dieren Hedenmorgen bereikte 'n schrij ven de burgemeester van Vriezen- veen en het bestuur van de Coöp. Stoomzuivelfabriek in verband met een verzoek een actie te organise ren voor het verstrekken van voed sel voor de dieren uit de noodge- bieden. Onmiddellijk is men omtrent deze zaak in bespreking geweest en werd het volgende comité in leven geroepen: Burgemeester H. W. K. Ridder Huyssen van Kattendijke, J Dek ker, voorzitter OLM, J. Pot, secre taris OLM, R. Dekker, voorzitter CBTB, .J. W. Dekker, voorzitter Coöp. Stoomzuivelfabriek „Ons Be lang", J. Webbink, plaatsvervangend bureauhouder, J. Berkhof, directeur Coöp. Landbouw- en Handelsver eniging „Vriezenveen". Dit comité voor de voedselvoorziening voor dieren doet de volgende oproep aan alle landbouwers in Vriezenveen: In verband met de nationale ramp, welke het Westen en Zuid-Westen van ons land heeft getroffen, heb ben de besturen der landbouworga nisaties in Vriezenveen, op advies van de Provinciale Landbouworga nisaties, besloten tot het gezamen lijk organiseren van hulp aan de noodgebieden. Dit kan geschieden door het in- ADVERTENTIE GYMNASTIEKVERENIGING KEV, Vriezenveen. In verband met de nationale ramp is onze UITVOERING UITGESTELD tot 11 en 12 Febr. a.s. Generale repetitie Dinsdag 10 Febr. Alleen voor leden. Voor nadere bijzonderheden zie raambiljetten. zamelen van hooi en ander ruw- voeder, voorzover daaraan behoefte blijkt te zijn. De voorlopige berichten wijzen er reeds op. dat er voor het vee vooral een groot gebrek aan hooi zal zijn en daar naast waarschijn lijk ook behoefte aan ander ruw- voeder en aan stro. Daarom willen wij gaarne op korte termijn van alle landbouwers in de gemeente een opgave hebben van de hoeveelheid (in kg) hooi of ander ruwvoeder, welke men ten behoeve van de noodgebieden zou willen schenken. Bedoeld wordt dus voorlopig slechts een opgave van het kwantum. Of en wanneer daad werkelijk van het kwantum gebruik gemaakt zal worden, zal nader wor den bericht. Zij, die onmogelijk voeder kun nen afstaan, doch hun bedrijfsge- noten in de overstroomde gebieden toch, zij het op andere wijze, de zo vereiste hulp willen bieden, kun nen dit ook doen door het beschik baar stellen van een bedrag in geld. Dit bedrag zal dan worden aange wend voor transport naar 't nood- gebied en eventueel voor de aan koop van nieuw vee, respectievelijk andere bedrijfsbenodigdheden. De opgave van de mogelijkheid van giften moet voor 5 Februari inge vuld zijn en zal huis aan huis wor den afgehaald. VROOMSHOOP BEROEP AANGENOMEN Ds Roest van Beuningen (Betuwe) heeft het beroep naar de Ned. Herv. kerk te Vroomshoop aangenomen. Bedrijven helpen De directie der N.V. Eternit heeft 13.000 zakken beschikbaar gesteld, welke in de nacht van Zondag op Maandag door miliaitre auto's naar het geteisterde gebied zijn ver voerd. Het personeel van de fabriek te Goor heeft uit een onderling steunfonds een bedrag van f 500 uitgetrokken voor het Nationaal Rampenfonds. De directie zal hier aan eenzelfde bedrag toevoegen. Verder beramen directie en perso neel zich over het door middel va*i overwerk verkrijgen van een ver dere bijdrage voor dit doel. Het personeel heeft voorts het voorne men om bij de uitkering van het restant Kersttoelage daaruit een vrijwillige bijdrage beschikbaar te stellen. De N.V. Katoenfabrieken v.h. Arntzenius Jannink en Co heeft 2000 lakens beschikbaar gesteld. KORFBAL Geen Zaterdagmiddag- korfbal De Chr- Korfbalbond, heeft alle wedstrijden voor Zaterdag 7 Febru ari a.s. afgelast. De bond acht het spelen van wedstrijden onder de huidige omstandigheden onjuist, waarbij nog komt dat door niet te spelen meer jonge mensen zich be schikbaar kunnen stellen voor nood zakelijk werk. Opbrengst der collecten in totaal j 32 438,08 SCHOENMAKERS DE GEHELE DAG IN TOUW Reeds vroeg in de Dinsdagmorgen waren velen in Vriezenveen bij het gemeentehuis present, om mede werking te verlenen bij de twee collecte's, die in één dag moesten worden gehouden, nJ. een iystcol- lecte en een collecte in natura. Autobezitters kwamen aanrijden met hun wagens, jonge boeren re den met wagens af en aan om goe deren in natura op te halen in de verschillende gedeelten van ons dorp. Ook in de buurtschappen ver toonde zich hetzelfde beeld. In de voormalige middenschool en de landbouwhuishoudschool werden de goederen ontvangen. Hier waren een groot aantal da mes, onder leiding van het bestuur van het Rode Kruis, bijeen, om de goederen te sorteren. Was dit ge schied, dan werden de pakken, kis ten en zakken naar een der zalen van het verenigingsgebouw ge bracht, waar de heer H. Fokke de inzameling bijeenbracht voor een laatste sortering. Bij informatie bleek, dat de kwa liteit over het algemeen bijzonder goed was te noemen, terwijl ook de hoeveelheid stuks bijzonder groot was. Zo waren hieronder een groot aantal nieuwe costumes en nieuwe japonnen, jassen en mantels, kou sen, voor een groot deel afgestaan door de zakenlieden in de gemeen te. Doch ook de goederen, die door de burgerij werden geschonken, verkeerden op een klein gedeelte na in zeer goede conditie. Men deelde ons mede, dat de schoenma kers de gehele dag druk bezig wa ren voor een goed deel gratis om schoenen te repareren, terwijl de manufacturieren druk waren met 't leveren van knopen etc. Uit dit al les sprak een zeer druk medeleven van de burgerij. In de raadzaal zat een comité, dat zich belastte met de inzameling van de gelden. Om 4 uur in de namid dag kon reeds een bedrag van f 14.000 op de telmachine berekend worden, terwijl men mededeelde, dat nu ongeveer de helft der lijsten binnenkwam. Om 8 uur waren zo ?oed als alle liisten binnen, alleen Vriezenveenschewij kWesterhaa r ontbrak nog. Toen was het totaal bedrag opgeklommen tot f29348.95. Nog steeds echter kwamen enkele bedragen na, terwijl de voorzitter en de penningmeester van het Rode Kruis de opbrengst van Westerhaar gingen halen. Men deelde ons hier nog mede, dat het natuurlijk kan voorkomen, dat enkele ingezetenen zijn verge ten, of dat deze niet thuis waren. Deze kunnen alsnog hun gelden af dragen by de penningmeester, de heer G. de Vos, of zij kunnen hun giften nog overschrijven op de giro rekening van het Rode Kruis, afd. Vriezenveen no 592153. De hoogste van alle lijsten, die allen 15 huisnummers bevattten telde een bedrag van f 912'50, de laagste van ongeveer f 40. Natuurlijk kan men hier geen conclusie uit trekken, omdat op allerlei manieren kan worden ge geven. Enkele bedragen waren van f 500, f 250 en f ÏUO. De voorzitter van het Rode Kruis de burgemeester, deelde ons nog mede, dat hij en de secretaresse he den naar den Haag gaan om op het kantoor van het Rode Kruis de op brengst bekend te maken en te in formeren, wanneer de góederen het best kunnen worden ontvangen. De burgemeester voelt er veel voor een plaats te adopteren. Bij het zo even genoemde bedrag was nog niet inbegrepen een be drag van f2200 in geld van Jansen en Tilanus NV, wel echter de op brengst van de collecte van de bid stonde ad f789. Om ruim 8 uur was de laatste lijst van collecte binnen. Na telling bleek het totale bedrag te zijn de mooie som van f 32.438,08 met inbegrip van de collecte van de bidstonde. Niet is hierbij inbegrepen de f7200 van Jansen en Tilanus NV. Vriezenveen heeft zich bij deze col lecte inderdaad van de goede zijde laten zien. Het bestuur van het Rode Kruis was dan ook uitermate tevreden met de buitengewone opbrengst. De giften van Jansen en Tilanus Omtrent ds mooie geste van de directie van de NV Jansen en Tila nus en de werknemers, ongeveer 1000 in getal, wordt ons nog mede gedeeld, dat de werknemers 4 uur arbeidsloon zullen afstöan voor het Rampenfonds. Het bedrag dat hierdoor wordt bijeengebracht, bedraagt in totaal f 7200. Hiervan zal f 5000 worden geschonken in da vorm van Jansen en Tilanusgoederen, terwijl f2200 in contanten zal worden gegeven aan het plaatselijk Rode Kruis. Onze speciale verslaggever tele foneerde vanmorgen uit Zierikzee: De vriesnacht van Dinsdag op Woensdag heeft de ramp zalige gevolgen van de wa» tersnood van Schouwen en Duiveland nog ernstiger ge maakt. Vanmorgen kwam het ene droeve bericht na het andere binnen te Zierikzee, waar tientallen vliegtuigen en honderden boten reddend werk verrichten. Rode Kruismannen, ja. allen, die helpen kunnen, strijden op leven en dood om het be houd van de zwaar getrof fenen. Het is een ontzettende aanblik en zo diep tragisch, dat men het niet kan bevat ten. 'Heel anders is de toestand in Oosterland, Bruinisse, St. Jansland en Ouwerkerk, waar het dodental minstens een paar honderd bedraagt. In een nachtelijke vergadering te Zierikzee is besloten tot alge hele evacuatie. Zierikzee was overstroomd met slachtoffers uit de polder. Soldaten zullen Zierikzee bewaken na de totale evacuatie. Almelo kan dus momenteel daadwerkelijke hulp verlenen. Plunderaars helaas, ook die zijn er worden zwaar gestraft Gis teravond kwam er een bericht bij de politie door, dat uit een boerde rij, die gedeeltelyk onder water stond, het geldkistje was gestolen. Naderhand werd bekend gemaakt, dat de politie tegen de plunderaars met vuurwapenen zal optreden. Zojuist vernemen we nog, dat er naar schatting van bemannin gen van vliegtuigen op Schou- wen-Duiveland nog 100 mensen in nood verkeren. De helicop ters en watervliegtuigen ver richten wonderen. Hoe het in Zierikzee begon kan men zich wellicht enigszins voor stellen na lezing van het volgende relaas. Om kwart voor drie loeide Zon dagnacht de sirene, die de bevol king waarschuwde voor het binnen stromende zeewater, dat op enkele plaatsen in Zierikzee de vloedplan ken doorbrak en de hellende stra ten afstroomde. Tot overmaat van ramp bezweek aan het Kraanplein de muur, die een deel van de onge dempte oude haven afsloot. Toen stroomde het water met geweld de stad in. Alleen het hoge midden bleef droog. Verschillende kleine huizeh stortten in, terwijl 19 mensen, door het water verrast, zich niet tijdig konden redden en jammerlijk- ver dronken. Vele anderen raakten ge wond en werden naar het St Cor- nelia-ziekenhuis overgebracht. Een geweldige ravage werd in de straten veroorzaakt. Allerlei huis raad dreef door de in snel vlietende beken herschapen straten. Vele be woners werden tydelijk onderge bracht in het gebouw van het Leger des Heils en de Chr. Ger. Kerk. Waterleiding en gastoevoer werden uitgeschakeld. Het oude Vrijpoortje stortte in met de daarnaast gelegen prachtige antieke middeleeuwse ge vel van een horloger. Met bootjes werden mensen uit hun woningen van de zolders gered. Vele huizen zijn thans onbewoon baar. Amerikanen komen met 4000 man Vier tot vijfduizend man zullen deelnemen aan de Amerikaanse hulpverlening aan de Nederlandse rampgebieden. Vannacht zijn 300.000 zandzakken en 20.000 schoppen in Den Bosch afgeleverd. Grote hoeveelheden drinkwaterzuiveringstabletten en -poeders zijn per vliegtuig aangeko men. Troepen van de Amerikaanse ge nie en vervoersafdelingen zyn met grote snelheid onderweg. Zij zijn met vrachtauto's, amphibie-voertui- gen en vliegtuigen uitgerust. Vijf Amerikaanse amphibievlieg- tuigen, zeven helicopters, twaalf tot vijftien lichte verkenningsvliegtui gen en een „vliegende spoorweg wagon" zijn onderweg of opereren al onder Nederlands commando. leen export van aardappelen Ten einde de voorziening van het Nederlandse volk met aardappelen zogoed mogelijk te verzekeren, zijn, in afwachting van een nader over zicht van de aardappelpositie, alle uitvoermachtigingen voor aardap pelen ingetrokken. Het ministerie 'van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zal vandaag maximumprijzen afkondi gen voor aardappelen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2