DAGBLADVAN HET OOSTEN Zierikzee: Duizenden mensen in paar straten opeengepakt voor Overijssel GEEN VERSCHIL TUSSEN LAND EN WATER Wiegje met baby spoelde aan; kindje leefde nog Nog steeds breken de dijken bij Zuidland Vliegtuigen bleven ongebruikt staan op Brabantse vliegvelden Tienduizenden stuks vee zijn omgekomen Man en paard op de vlucht - :v' 72ste JAARGANG - No. 29 WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Uitgave van HILAftlUS' COURANTEN BEDRIJF n.v. - Almelo Telefoonnummers 3455 en 2018 Girorekening 3333.44 Kantoren te Almelo: FORTSTRAAT 6 en GROTESTRAAT 94 Abonnementsprijs f 6.10 per kwartaal 47 cent per week (Van een eigen verslaggever) ZIERIKZEE, Dinsdagavond. Verschil tussen land en wa ter is er op Schouwen-Duiveïand eigenSijk nauwelijks meer te zien. Het is een troosteloze, verlaten waterwoes tenij, waar hier en daar ruïnes van boerderijen of huizen nog juist boven water uitsteken om er aan te herinneren, dat dit eens een van de mooiste Zeeuwse eilanden is ge weest. De nood is de afgelopen dagen in Schouwen en Duiveland wel bijzonder hoog gestegen. Hoe hoog, dat valt af te lezen van de gezichten van de mensen hier in Zierikzee, dat prachtige oude stadje met zijn vele histo rische gebouwen, waar nu maar heel weinig meer van te herkennen en terug te vinden is. Want ook Zierikzee met ruim 7000 inwoners heeft enorm door de watermassa's te iijden gehad. Slechts een paar straten zijn droog gebleven. De rest van de gehele stad staat onder water en biedt hetzelfde beeld, dat overal in de overstroomde gebieden zich zo beangstigend aan de bezoeker opdringt: Brokken van muren, ingestorte hui zen, vernielde straten, enz. enz. (lip hit In Zierikzee heb ik een kort gesprek gehad. Hij vertelde met grote dank- Er is laat hulp verleend op Schou- baarheid, zoals velen hier in dit wen en Duiveland. Te laat zeggen rampgebied, gehoord te hebben, dat sommigen hier. Want er zijn, vooral Almelo Zierikzee heeft geadopteerd, in Bruinisse en in Oosterland nog Gezien de omstandigheden zal ech- velen, die m de hoogste nood ver keren. Nadat de burgemeesters van deze plaatsen alarm hadden gesla gen, werd echter op grootscheepse wijze hulp verleend. Vliegtuigen, o.m. ook buitenlandse helicoptères, werden ingezet en ook met boten probeerde men zo snel mogelijk de mensen te redden. Zo werd o.m. gezocht naar ongeveer 1500 mensen, die in de buurt van de Flaurerspol- der, ten Noord-Westen van Zierik zee, op hulp wachtten. Meer dan honderd vaartuigen lagen voor de kust om op eerste aanwijzing hulp te verlenen. In Zierikzee zelf is de situatie niet zo kritiek. Maar dat betekent niet, dat er niet zoveel zou zijn ge beurd, dat de mensen ooit zouden kunnen vergeten hun angst, de zorgen en het verdriet om hetgeen verloren is gegaan. De situatie wordt wellicht het beste getekend door het feit, dat in een zeer klein ge deelte van het stadje duizenden en nog eens duizenden mensen opeen gepakt zitten. Hoe? Dat kan men beter niet vragen. Maar het zou nog erger kunnen zijn. Voorlopig is er voedsel en ook kleding voldoende. Maar evacuatie zal niettemin nodig zijn. Ten dele is men daar, op basis van vrijwilligheid, reeds mee begonnen. De komende da gen zal het evenwel op grotere schaal moeten worden aange pakt, omdat al deze mensen hier niet zullen kannen blij ven. Het protestantse ziekenhuis in Noord-Gouwe, zes kilometer van Zierikzee, zal morgen, Woensdag, ontruimd worden. Het hospitaal-kerkschip De Hoop zou Woensdagmorgen ter plaatse aankomen. Soortgelijke plannen bestaan voor het R.K. ziekenhuis in Zierikzee. Ongelooflijk Ik heb uiteraard met tal van mensen hier gesproken. En het is ongelooflijk hoe sommigen gered zijn. Een landbouwer vertelde, dat hij vanuit zijn boerderij had gezien, hoe zijn buurman urenlang met één hand aan de dakgoot geklemd en in de andere een drie- of vierjarig dochtertje vasthoudend op redding had gewacht. Waarschijnlijk is het slechts aan het feit, dat zijn kleren ergens waren vastgehaakt, te dan ken, dat deze vader mei; zijn kind er het leven hebben afgebracht. Een volkomen door de koude ver stijfd meisje deed mij een verhaal, dat helaas anders is geëindigd. Ergens bij een huis in het verdron- kenland kwam een bootje af op de soms nauwelijks zichtbare witte vlaggen, die zijn uitgestoken om aan te geven, dat er mensenlevens gered moeten worden. Enkelen kon den aan boord stappen. Twee ande ren, die op de trap stonden, die plotseling wegzakte, vielen in het water en verdronken. Kindje in de wieg Het hoofd van de politie in Zie rikzee, die erbij tegenwoordig was, toen deze verhalen mij werden ver teld, wees in de richting van de haven. Kijk, zei hij, daar staat een wiegje. Het is korte tijd geleden aangespoeld. Er lag een kindje in en toen wij gingen kijken, bleek het is eigenlijk nauwelijks te ge loven dat het kleintje nog in leven was. Een werkelijk wonder baarlijke redding.... Men had het wiegje ontdekt kort nadat prinses YVilhelmina, na haar bezoek, het eiland weer had verlaten. Ook met de burgemeester van Doesburgse activiteit beloond De burgemeester van Does burg deelt mede. dat Zondag morgen in deze gemeente di rect contact is opgenomen met de Doesburgse zeilver eniging, die ogenblikkelijk een paar vletten met buiten boordmotoren heeft afge-0 staan. Deze zijn onmiddellijk op een vrachtwagen geladen en, vergezeld van een bus vol mensen, naar Bergen op Zoom gestuurd, waar het de eerste daadwerkelijke hulp was, die daar aankwam. De jongens hebben tot Maandagavond het genoegen mogen smaken 266 mensen, 't leven te redden. Gisteren zijn ze weer ingezet in Steenber gen. ter nog niet direct hulp kunnen worden geboden. Pas nadat alle mensen, die nu reeds zijn of nog worden geëvacueerd, naar hun woonplaats zijn teruggekeerd, zal bepaald kunnen worden, in welke vorm Almelo het beste kan helpen. Dit zijn de indrukken van de eer ste dag op dit „verloren eiland". In ons blad van Donderdag zullen wij uitvoeriger vertellen van het red dingswerk en over een vlucht per hefschroefvliegtuig boven dit ramp zalige land en water. In Engeland worstelt men ook tegen de dijkdoorbraken tengevolge van de overstromingen. Het dodenaantal is ook hier nog steeds steigend. Op deze foto: Het door water omgeven kerkje te Foulness. Het plaatsje zelf is volgens de laatste berichten nu geheel geëvacueerd Huisvesting daklozen Niet in Overijssel en Drenthe Het ministerie van Binnenlandse Zaken vestigt er de aandacht op, dat alle bereidverklaringen tot het verlenen van huisvesting in wonin gen aan daklozen uit de noodgebie- den gericht moeten worden tot het gemeentebestuur ter plaatse. Opga ven in de provincies Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel, Gel derland en Limburg zijn vooralsnog niet nodig. Soekarno bewogen door ramp in Nederland President Sukarno heeft Dinsdag in Makassar zijn leedwezen met de ramp in Nederland uitgesproken. De president, die op het ogenblik een reis maakt door Celebes en Bor neo, vernam het nieuws over de ramp eerst in Makassar en ver klaarde: „De ramp in West-Europa heeft mij zeer getroffen. Ik gevoel de ellende van de getroffenen zeer goed en betuig mijn deelneming in hun leed. Ilc hoop, dat met vereende krachten hun ellende kan worden verzacht. Bij de gevoelens van leed en smart kent het Indonesische volk geen politieke geschillen. Wij zijn allen kinderen Gods". Militaire bureaucratie Luchtmachtofficieren, bang voor verantwoordelijkheid, durfden geen bevel tot opstijgen te geven Op het vliegveld Woensdrecht stond om half vier een officier van de luchtstrijdkrachten te telefoneren. Hij was daar uren mee bezig; telkens als hij de telefoon even neerlegde, vroeg hij onmiddellijk weer een nieuw nummer in het Westen van ons land aan. Hij sprak nu langzaam en zeer nadrukkelijk, ik kon woord voor woord verstaan wat hij zei: „Stunrt u onmiddellijk op dit ogenblik die vier Engelse heli coptères die u nu heeft. Nee, niet morgen. Nü! Wat? Nee, maar dan redt u waarschijnlijk weer enige honderden mensen, die anders vast en zeker verdrinken. Nee, verdik overdrijf niet!" Een officier heeft een verslag- zelfde antwoord: „Dit verhaal is he- Op Flakkee Nieuwe dijkdoorbraak Via Scheveningen radio is medé- gedeeld, dat midden in het dorp Den Bommel (aan de Noordkust van het eiland Flakkee) in het ver lengde van de haven de dijk is door gebroken. In de dijk is een gat ontstaan ter breedte Van 35 meter bij een diepte van ongeveer 5 meter. Het water sLroomt met grote kracht door het gat. Een groot aantal huizen in de omgeving is reeds gedeeltelijk inge stort, terwijl een groot aantal an dere door het schurende water eveneens dreigt ih te storten. De burgemeester van Den Bom mel heeft verzocht om toezending van ongeveer vijftig man genietroe pen, voorzien van al het mogelijke materieel geschikt om het gat te dichten. Voor het dichten zijn waar schijnlijk zinkstukken nodig. De te zenden militairen dienen zelf voor hun legering te zorgen. De provinciale griffie van Zuid- Holland heeft de burgemeester van Den Bommel per radio meegedeeld, dat het groot materiaal, waarom verzocht is, niet kan worden ver zonden. Nader onderzoek ter plaatse volgt spoedig. gever van Het Parool verteld: Op een ander vliegveld ia".West-Bra bant hebben Dinsdag, ""it'tig kleine lestoestellen werkt 1 ify j i de han gars gestaan. De instructeurs, die deze toestellen voortreffelijk kun nen besturen, hebben de dag ge dood met kaarten en het gooien van kleine pijltjes in de muur van de officiersmess. Die mensen willen maar al te graag, maar het bevel om op te stij gen ontbreekt. Op datzelfde vlieg veld liggen honderden z.g. mobili- satierantsoenen, pakketten met voedsel, waar men op niet meer dan honderd kilometer afstand op Schouwen Duiveland, Goeree Over- flakkèe, Tholen en West-Brabant om schreeuwt. De commandant van de vlieg basis heeft eenvoudig gesmeekt om toestemming met die twin tig toestellen op te stijgen en de pakketten uit te werpen. Hij kreeg de toestemming niet. Waarom niet? Iemand die in militaire rang boven deze com mandant staat, durft het .niet aan de verantwoording te ne men de toestemming te verle nen, omdat iemand die weer boven hem staat, dat ook niet durft. En deze mensen begrijpen niet, dat hun angst voor ver antwoordelijkheid de oorzaak is van een ontstellend onbegrip voor de situatie in het randge bied. Zij begrijpen niet, dat hun aarzelen de dood van hon derden ten gevolge kan hebben, ja erger, zeer waarschijnlijk heeft gehad. Ik heb, aldus de Parool-verslag gever, deze feiten van vier zijden gehoord. Ik hoorde het uit de mon den van hogere vliegerofficieren, ik heb dit verhaal links en rechts nagevraagd en ik kreeg overal het- lsas waar, maar publiceert u het niet". Ik heb dit ook gevraagd aan de commandant van die vliegbasis in Brabejit en hij he aft mij geen antwoord op mijn vraag gegeven. Hij vroeg uitsluitend: „Publiceert u dit niet, wij krijgen er last mee". Ik negeer dit verzoek. Omdat het noodzakelijk is, dat er aan alle onbegrip onmiddellijk een einde komt Want u moet nog meer weten: vanmorgen vroeg is de heli copter van de vliegbasis Woens drecht weer opgestegen. Aan boord een militaire arts voor Oude Tonge, omdat de dokter die daar tegen dood en ellende vecht op die 300 meter lange strook land, in elkaar gezakt is door volledige uitputting. Ondanks eigen leed Texel helpt ook nog anderen Speciale reddingsploegen door kruisen op Texel de ondergelo pen polder de „Eendracht", omdat er nog .altijd drie perso nen worden vermist. Met vereende krachten wordt gewerkt aan de versteviging van de aangetaste dijken om bij eventueel komend slecht weer de toestand meester te kunnen blijven. De bewoners van Texel denken niet alleen' aan eigen leed maar zijn nu ook een in zameling van geld en' goederen op het eiland begonnen voor de slachtoffers in de andere nood- gebieden. Alle kottervissers van het eiland zijn uitgevaren en ook de stoomboot „De Voorwaarts" is ter beschikking van het red dingswerk in Zuid-West Neder land gesteld. In die helicoptère pakte men vijf tig flessen melk voor de kinderen op Oude Tonge. Ook voor dit ver voer ontbrak ieder bevel, maar zij doen het daar op Woensdrecht met die ene eenzame helicopter die ons land bezit. Daar verricht men bo venmenselijke prestaties mee. Er zijn hier vliegers die Walcheren in 1944 hebben gezien en dit is erger, zeggen ze. Dit is erger omdat de mensen, toer. nog enigermate de mogelijkheid hadden te vluchten. De mensen zijn nu volkomen ver rast öutijf het v/aïer. Als de gieren Dieven in verlaten huizen De politie te Abbenbroek (op Putten, Z.H.) heeft twee personen gearresteerd die zich schuldig heb ben gemaakt aan diefstal van goe deren uit de veriaten huizen in het verdronken gebied. KOEIEN VAN KAMPER BOEREN De burgemeester van Kampen deelt mede, dat 120 Kampereilander veehouders en Kamper boeren bui ten de stad, in een vergadering hebben besloten ieder één rund af te staan voor een nader aan te wij zen gemeente of streek in het ge troffen gebied. ZUIDLAND: Nog steeds breken dijken door in Zuid- land bij Oudehoorn en zoekt 't water met wild geraas een weg naar het lager gelegen polderland. Onze foto laat U een van de doorbraken in dit gedeelte zie» Enorme schade 175.000 ha overstroomd Hoewel exacte cijfers moeilijk te geven zijn, schatten deskundigen de oppervlakte van het overstroomde gebied in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant op ongeveer 175.000 hectare. In Zeeland heeft zeker tweevijfde van de totale bevolking dat is ten naastebij honderdduizend mensen, ernstig van de .overstroming te lij den. Op de Zuid-Hollandse eilan den en in de waarden zal dit aantal 125.000 en in het West-Brabantse gebied ongeveer 60.000 bedragen, zodat het totale aantal ernstig door de watersnood getroffenen ruw ge schat op 300.000 kan worden ge steld. Hei aantal minder ernstig ge troffenen is minstens zo groot. Van hei cE-c.-strcomde gebied is ongeveer wztederde weideland en een derde akkerbouwiand. Onge acht de schade aan de opstallen moet er rekening mee worden ge houden, dat grote aantallen tracto ren en landbouwwagens, landbouw machines en werktuigen verloren zijn. De in de overstroomde gebie den uitgezaaide granen, suikerbie ten enz. moeten worden afgeschre ven. Veel zal afhangen van dé snel heid, waarmede het water zal ver dwijnen, of in het akkerbouwland nog zomergraan of aardappelen zul len kunnen worden verbouwd. In dien het water lang blijft staan zal de verzilting van vele gronden te ernstig worden om nog dit jaar vrucht voort te kunnen brengen. Op Goeree alleen al 9000 dieren Naar- van officiële zijde wordt vernomen is de evacuatie van het vee uit de getroffen gebieden in Zuid-Holland zo goed als voltooid. Volgens, voorlopige ramingen is van het vee op Goeree-Overflak- kee 90 pet. verdronken. Dit bete kent dat op dit eiland ongeveer 9000 stuks vee verloren zijn gegaan In het overige gedeelte van Zuid-Holland zijn naar schatting 1000 dieren verdronken. In de Al- ■:V: |g§|§§|!i!|P Deze boer tracht zijn paard; achter de roeiboot meetr ekkend vow een verdrinkingsdood te behoeden blassenvaard moesten door \erdere stijging van het water, de gebie den, waaruit vee wordt afgevoerd, worden uitgebreid. De verliezen van de veestapel in N.W. Brabant worden geraamd op 5000 stuks. De evacuatie van de veestapel in dit gebied is nog aan de gang. In Drimmelen hebben honderden koeien en paarden de overstromingen over leefd. Zij zijn echter onbereikbaar en konden tot nu toe niet in veiligheid worden gebracht. Aangenomen moet worden dat al het vee op Schouwen en Duiveland is om gekomen. Er zijn nog geen berichten over de veestapel op Tholen, maar ook hier worden grote verliezen gevreesd. Uit Zeeland is geen vee geëvacueerd. Hoewel op vele plaatsen veevoer is gebruikt om' te trachten gaten in dijken te dichten, zijn er over het algemeen nog voldoende voorraden beschikbaar. Uit alle delen van het land worden voorraden vevoeder aangeboden. Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond: (opgemaakt te 10 uur) Enkele buien. Veranderlijke bewolking met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Matige tot krachtige en in de kustprovin cies tijdelijk harde wind, aan vankelijk Noord-Westelijk, later ruimend naar Noord tot Noord-Oost. Minder koud des nachts. Morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Donderdag: Zon op 8.14 Onder 17.35 Maan op Onder 9.48 Laatste Kwartier 7 Februari.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1